Agenda itumdand WeerêeeidU DE STAP VAN Mr. MARCHANT. GAAT SCHUSCMNIGG MEEN? GERUCHTEN OVER TERUGKEER DER HABSBURGERS OVERVAL IN DE PROVINCIE LAGUNA.. OORLOGSSCHEPEN IN LONDEN. INSCHRIIVING UNILEVER- AANDEELEN. In een kwartier volteekend. EEN HANDIG OPLICHTER. DISCONTO VERLAGING. Met een halve procent tot 4 pet. ONZE PRINSES NAAR EEN SOIREE. Een luisterrijk feest. HET GEVAL-MARCHANT. MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Uitbreiding van machines van een machtiging van de regeering afhankelijk. KROONDUIVEN VAN „ARTIS" NAAR ROME. ALBERT VERWEY ZEVENTIG JAAR. DE EXAMENSPELLING. „Zij blijft", zegt prof. dr. A G. van Poelje. UITWISSELING VAN JONGE LIEDEN. Overeenkomst met Duitschland. DE SPELLING. KAMPEEREN OP ZEE. In een week vier reizen vol geboekt. DE KONINKLIJK HOLLANDSCHE LLOYD VRAAGT SURSEANCE VAN BETALING. GEEN COMBINATIE VRIJHEIDSBOND—N.S.B. Bij de a.s. raadsverkiezingen. Weeroverzicht. MINISTER OUD EISCHTE ZIJN AFTREDEN. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en yan half 2 tot hal* 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria Theater, half 8, hoofdnummer Mannen in 't Wit (dram hoofdrollen Clark Gable en Myrna Loy. Toegang boven 18 jaar. Theater Gntma Americain, half 8, hoofd nummer Fedora (dram.); hoofdrol Marie Bell. Toegang boven 18 jaar. A B. T.. half 8, hoofdnummer Het geheim van de Sfinx (detective-verhaal); hoofdrollen Lionel Atwill. Toegang boven 14 jaar. Harmonie, hoofdnummer Op Stap (hum. Holl. film); optreden Fientje de la Mar, Jopie Koopmans, Louis Davids, Henriëtte Davids e. a. Toegang boven 14 jaar. Vrijdag 17 Mei. 8 uur, 't Gulden Vlies, herdenkingsavond Vereen, voor Volkenbond en Vrede. Zondag 19 Mei. Café De roode Leeuw te Schermerhorn, turnwedstrijden; voorm. 10 tot n.m. 6 uur en 's av. 8 uur. In de kringen der Oostenrijksche oppositie wordt beweerd, dat bondskanselier Schuschnigg op een Heimwehr-vergadering, die bin nenkort zal plaats hebben, zal aankondigen, dat hij afstand doet van het bondskanselierschap ten gunste van majoor Fey. Verder doen geruchten de ronde, dat res tauratie van de Habsburgers tegen het einde van dit jaar waarschijn lijk zou zijn. In de provincie Laguna op de Philippijnen zijn gisteren vier mannen uit een hinderlaag doodgeschoten. De overval vond plaats in de nabijheid van de plaats, waar onlangs de Sakdal istenopstand woedde. De autoriteiten zijn echter van meening, dat de daders dit maal geen Sakdalistas, maar communisten waren. 22 Engelsche oorlogsschepen van de thuisvloot zijn gisteren van de Theems- monding opgevaren tot voor de Tower- bridge, waar zij een week lang voor de Londensche bevolking te bezichtigen zullen zijn. In Southend aan de Theems- monding liggen de vier reuzenslagsche- pen „Nelson", „Hood", „Rodn-ey" en „Valiant", twee vliegtuigmoederschepen en kruisers en destroyers. De overige kruisers, destrowers en onderzeërs zijn in den loop van de Theems tot Graves- enl voor anker gegaan. Naar uit Londen vernemen, werd aldaar hedenmorgen de inschrijving opengesteld op de nieuwe uitgifte van 2 millioen 5 cum. pjref. aandeelen Unilever Ltd. tegen 'n koers van 107.5 De inschrijving, welke om 9 uur werd geopend werd eenige malen overteekend, en om die reden om 9.15 uur ge sloten. Een zekere Harel is te Parijs gepakt na 14 veroordeelingen wegens oplichting en sinds zijn laatste veroordeeling meer dan 200 ge rechtelijke klachten te hebben uitgelokt. Deze 37-jarige had weken lang de goedgelovig heid van tallooze kooplui in den omtrek en zelfs van de directie der staatsspoor ver schalkt. Alle goede feeën schenen zich over zijn wieg gebogen te hebben, behalve die van de vlijt. Hij vertikte het de handen uit den mouw te steken en leefde van hulpmiddelen, waartoe o.a. behoorde zijn verhaal bij een hoogen ambtenaar van de spoorwegen, een handboek over de openbare diensten in het gebied van Parijs te willen uitgeven. Hij kreeg daartoe meewerking en wist vele „a.s. abonné's" tot een eerste storting te no pen. Vervolgens wendde hij zich tot vereeni- gingen van vreemdelingenverkeer en andere zakenmenschen tot verkrijging van adverten ties. Van zijn kant betaalde hij met chèques zonder provisie en, eindelijk gevangen geno men, erkende hij, meer dan 200 menschen erin te hebben laten vliegen. Het rentetarief van De Nederlandsche Bank is met ingang van heden als volgt ge wijzigd: Wisseldisconto, verlaagd tot 4 Promessendisconto, veilaagd tot 4A Rente voor beleening van Effecten, verlaagd tot 4Vi Rente voor beleening van Goede- óen, verlaagd tot 414 Rente voor voor schotten in Rekening-courant, verlaagd tot 4% Nadat de val van de Belga een golf van wantrouwen in de andere goudvaluta's had doen ontstaan, was o.a. de gulden gedurende eenigen tijd aan een dusdanigen druk bloot gesteld, dat de Nederlandsche Bank in de eerste helft van April, teneinde zich te ver dedigen tegen de kapitaalsafvloeiing naar het buitenland, tot tweemaal toe er toe overging het disconto met een vol procent te vernoo- gen, waardoor dit op 4'A kwam te staan. Inmiddels is echter weder een ontspanning ten aanzien van den gulden ingetreden, die duidelijk tot uitdrukking kwam in het terug- loopen yan de geldkoersen op de open markt Onder deze omstandigheden zal de discon toverlaging, waartoe de Nederlandsche Bank thans is overgegaan, weinig verwon dering wekken en ten hoogste worden opge vat als een bewijs, dat onze circulatiebank den aanval op den gulden met succes heeft afgeslagen. Gisteravond nam H. K. H., tezamen met het Belgische koningspaar, deel aan het tra- ditioneele bal van de Cercle Noble, dat tel- kenjare het hoogtepunt van de Brusselsche Scason vormt, maar dit jaar in verband met de wereldtentoonstelling bijzonder luisterrijk is geweest. Uit Parijs zijn ongeveer 200 leden van de Fransche aristocratie onder leiding van den bekenden markies de Polignac over gekomen om dit feudale Brusrelsche bal bij te wonen. Er waren in het geheel 1800 genoodigden, waaronder de fine fleur van den Belgischen adel, het diplomatieke corps, tal van voor aanstaande figuren uit dc wereld van kunst, wetenschap, handel en nijverheid, alsmede uit politieke en militaire kringen, vele hooge ambtenaren en ten slotte de buitenlandsche, die aan het concours hippique deelnemen. Aan het noenmaal, dat gistermiddag on middellijk na het bezoek van koningin Wil- helmina en prinses Juliana aan het Neder landsche paviljoen ten hove plaats had, heeft, naast de gisteren reeds vermelde gas ten ook de Belgische minister-president, de heer van Zeeland deelgenomen. De koningin en de prinses waren voorne mens gistermiddag na de lunch per auto een toertje in de prachtige omgeving van Brus sel te maken, en daar eventueel een wande ling door het Soniënbosch bij aan te knoopen Daar het echter den geheelen middag aan een stuk door bleef regenen, moest dit plan opgegeven worden. Onze vorstinnen zijn niet uitgegaan, maar hebben den middag in ge zelschap van koning Leopold en koningin Astrid doorgebracht. Hedenochtend zouden koningin Wilhelmina en haar dochter het Kongo-paviljoen en het paviljoen van het algemeen Commissariaat cp de wereldten toonstelling bezichtigen, en nog voor de lunch zouden zij per auto naar Nederland terugkeeren. Den dag na het vertrek van hun gasten dus morgen begeven koning Leopold en koningin Astrid zich per vliegtuig naar Zweden om er het huwelijk van prinses Ingrid. een zuster van koningin Astrid, met prins Frederik van Denemarken bij te wo nen. Zij zullen on deze reis begeleid worden door een aantal Belgische hoogwaardig- heidsbekleeders, waaronder ook de premier van Zeeland De beide Nederlandsche duikbooten O 15 en O 16 zijn gisteravond te Brussel aangeko men en hebben in de Brusselsche haven lig ging genomen. 7 Mei jl. wist het kabinet het. In verband met in sommige persorganen voorkomende mededeelingen, dat het kabi net reeds eenigen tijd geleden kennis droeg van den overgang van oud-minister Mar- chant tot het Roomsch Katholisme, kan worden meegedeeld, dat het kabinet van de ze omstandigheid voor het eerst kennis heeft gekregen op Dinsdag 7 Mei j.1. Naar wij vernemen, hebben de betrokken ministers besloten te bevorderen aan de Sta- ten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uit breiding van de mechaniseering in de siga- renindustrie. Het ligt niet in het voornemen het gebruik van bestaande machines te ver-' bieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachines afhan kelijk te stellen van de toestemming van de regeering. In verband hiermede zal de Arbeidsinspec tie dezer dagen beginnen met een inventari satie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stel'en van compleet- en bosjesmachines na 15 Mei aan een toe stemming wordt gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaalden tijd gelden; in welke periode de regeering de geiegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onder zoeken en overleg te plegen met belangheb benden, zonder dat intusschen ernstige ver storingen van het technisch „productie-ap paraat'' en daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. Zaterdag a.6. zal in tegenwoordigheid van den Duce en van een aantal genoo digden, w.o. ook een vertegenwoordiger van Artis, het nieuwe gedeelte, dat aan den zoologischen tuin te Rome toege voegd is, plechtig geopend worden. Naar aanleiding hiervan zal het be stuur van Artis den tuin te Rome een paar in Artis geboren Sclater's kroon- duiven ten geschenke geven, welke die ren heden, Donderdag, per vliegtuig van Amsterdam naar Rome vervoerd zullen worden. De Sclater's kroonduiven hooren thuis op Nieuw Guniea, voor zoover bekend zijn de vogels, die thans naar Rome verhuizen, de eerste exemplaren van de ze soort, die in Europa gefokt werden. Gisteren heeft Albert Verwey, in zijn stil- le woning te Noordwijk aan Zee zijn zeven tigsten verjaardag gevierd. Daar de dichter geen huldiging had ge- wenscht bleef deze ook achterwege. Toch kwamen verscheidene vrienden hem reeds 's morgens de hand drukken en bleek de groo- te belangstelling in ruimeren kring uit bloe men, brieven en telegrammen. „Vooruit" heeft aan den directeur-gene raal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, de vraag voorgelegd, of naar zijn oordeel de besluiten, die minister Marchant ten opzichte van zijn persoon en zijn functie heeft genomen, van eenigen invloed zouden blijken te zijn op de verdere doorwerking van de nieuwe spelling. Prof. van Poelje beantwoordde deze vraag als volgt: „Het lijkt mij volkomen uitgesloten, dat de beslissingen van den heer Marchant op den verderen gang van zaken met de nieuwe spelling van invloed zouden zijn. Deze aan gelegenheid is geheel in staat van gewijsde gegaan. Het uitgeversbedrijf en alle verdere betrokkenen hebben zich op de invoering van de gewijzigde spelling ingesteld. Zelfs als de heer Taverne hier zou komen te zit ten, zou hij, naar mijn meening, niet te niet kunnen doen, wat is tot stand gekomen!" Het ministerie van sociale zaken maakt bekend, dat tusschen Nederland en Duitsch land een regeling is getroffen inzake weder- zijdsche toelating van jongelieden van beider lei kunnen ter bekwaming in hun beroep en in de taal („Gastarbeitnehmer"). De „Gastarbeitnehmer" mogen in begin sel niet ouder zijn dan dertig jaar. De ver blijfsvergunning wordt voor één jaar gege ven. Zij kan in uitzonderingsgevallen met zes maanden worden verlengd. Het aantal toe te laten „Gastarbeitnehmer" bedraagt ten hoog ste honderd per kalenderjaar. Van dit aan tal worden vijftig vergunningen toegewe zen aan „Gastarbeitnehmer" in het hotelbe- drijf en vijftig aan de overigen. Ter verkrijging eener verblijfsvergunning moeten werkgevers zich verbinden, „Gast arbeitnehmer", zoodra dezen voldoende pro ductief werk verrichten, te salarieeren vol gens collectieve arbeidsovereenkomst en bij gebreke daarvan volgens den ter plaatse in hun beroep geldenden loonstandaard. In de overige gevallen moeten werkgevers zich verbinden, „Gastarbeitnehmer" te beloonen overeenkomstig den gepresteerden arbeid. Voor de uitvoering van deze regeling in Nederland is aangewezen de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout 97, 's-Gravenhage. Nederlandsche gegadigden („Gastarbeit nehmer"), die van bovenbedoelde regeling gebruik wenschen te maken, moeten daartoe bij den directeur van voormelden Rijksdienst een schriftelijk verzoek indienen, waarop hun een aanvraagformulier ter invulling zal worden toegezonden. De commissaris der Koningin in Gelder land heeft aan de burgemeesters dier pro vincie te kennen gegeven, dat het hem is op- evallen, dat in aan hem gerichte brieven oor sommige burgemeesters de spelling- Marchant wordt gebezigd. In dit verband deelt de commissaris der Koningin mede, dat in een omzendbrief van den minister van binnenlandsche zaken van, 2 October aan de colleges van Ged. Ctaten wordt mel ding gemaakt van een beslissing van de re geering, dat in alle ambtelijke stukken, rechtstreeks van haar of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu gebruikelijke spelling van de Vries en te Winkel zal worden ge handhaafd. Het komt den commissaris wenschelijk vcor, dat de burgemeesters dit voorbeeld volgen, al zou het alleen zijn om in offici- eele stukken verschil van schrijfwijze wat de spelling der woorden betreft te voorko men. We hebben melding gemaakt van de plan nen der Stoomvaart Mij. „Nederland" om in de a.s. zomervacantie een vijftal reizen te maken met jongens van 15 tot 18 jaar op het speciaal daarvoor ingerichte m.s. „Ta- rakan". Het is wel vermeldenswaard, dat de liefhebberij voor deze reisjes zoo groot is, dat ruim een week, nadat de desbetreffende prospectussen aan de middelbare scholen zijn verzonden, reeds vier van de reizen wa ren volgeboekt. De directie heeft hierin aan leiding gevonden nog een zesde reis te or- ganiseeren, welke geheel gelijk zal zijn aan de andere. VROUWEN VREDESGANG. Het Centraal Comité voor de organisatie van den Vrouwen Vredesgang 18 Mei a.s. te Den Haag te houden, deelt ons mede dat de deelname uit geheel Nederland zeer groot is. De aanvankelijk opgegeven aantallen bedra gen ongeveer het drievoudige van verleden jaar daarbij komt nog Den Haag, waar de deelname ongetwijfeld ook veel grooter zal zijn. Verschillende extra-treinen en extra-trams loopen naar Den Haag. Met het oog op deze groote opgave van deelneemsters is besloten voor het eindpunt het grootste terrein in Den Haag te huren n.1. „Houtrust", waar plaats is vooi duizen den Tengevolge daarvan is de route veranderd en wordt nu als volgt: Malieveld, Leidsche straatweg. Jozef Israëlslaan, Jozef Israëls- plein, Wassenaarschekade, Raamweg, Laan Copes van Cattenburch, Timorstraat, Carne- gielaan, Toiweg, Jaco'b Catslaan, Joh. de Wittlaan, Stadhouaersplein, „Houtrust" Het spreekt vanzelf dat een goede orde be slist noodzakelijk is. Het C.C. heeft uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen en het vertrouwt dat iedere deelneemster zich aan de bepalingen van de ordecommissaris sen (armband Vrede) en aan de maatregelen der politie zal houden. Met nadruk wijst de C.C. er nogmaals op dat deze betooging strikt neutraal is, dat dus door de deelneemsters geen ander insigne wordt gedragen dan de verplichte witte vredesbloem, Het verdient de voorkeur dat de deelneem sters zich vóór 18 Mei bij de plaatselijke secretariaten van een goedkoop reisbiljet voorzien. Een ieder kan zich overigens zon der meer in Den Haag aansluiten. Te 2.30 uur wordt de vlag „Vrede" ge- heschen. Daarna is er 2 minuten absolute stilte, waarna de wandeling „zwijgend" wordt aangevangen. De stilte duurt tot het eindpunt toe. Aan 'het eindpunt „Houtrust" zal het woord gevoerd worden door: mevr. mr. B. Bakker—Nort, Presidente van het Centraal Comité, Den Haag, mevr C. Ramondt Hirschmann, Hilversum, mej. ds. C. A. Elink Schuurman, Sneek en mej. Tony de Ridder, Oosterbeek." Uit Alkmaar vertrekt te trein om 10.54. Aan de Kon. Holl. Lloyd is door de rechtbank te Amsterdam voor loop i ge surseance van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd, mr. van Regteren Altena en mr. Paul den Tex. Het verhoor zal plaats hebben op 28 Juni a.s. Naar aanleiding van de in een deel der pers verschenen berichten, als zouden te Koedijk, Winterswijk en Doetinchem de Vrijheidsbond en de N.S.B. met een gemeen schappelijke lijst uitkomen al of niet onder de benaming van neutrale kiesvereeniging, deelt het dageüjksch bestuur van de Libe rale staatspartij de Vrijheidsbond ons mede, dat te Koedijk geen afdeeling van den Vrij heidsbond bestaat en dat bovendien op geen van de ter plaatse ingediende lijsten een lid dier partij voorkomt. In Winterswijk komt de Vrijheidsbond met een eigen lijst uit, welke door de plaatselijke afdeeling is vastgesteld. Op geen der overige te Winterswijk ingediende lijsten komt onder de candidaten een lid van den Vrijheidsbond voor. De neutrale lijst te Doetinchem, waarop naast Vrijheidsbonders en neutralen ook een lid der N.S.B. voorkomt, is niet samenge steld in overeenstemming met het besluit der afdeeling Doetinchem van den Vrijheids bond, hetwelk luidde, dat wel samenwerking met andere partijen zou worden gezocht. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 773,7 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 750,8 m.M. te Stettin. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Mei: Matige tijdelijk wellicht toenemende noord westelijke tot noordelijke wind; zwaar be wolkt met tijdelijk opklaringen; af en toe regen- of hagelbuiéfi; mogelijk nachtvorst; zelfde temperatuur. De gisteren bij Schotland verschenen se cundaire heeft zich sterk in diepte toenemend naar noord-Duitschland verplaatst, zoodat de hooge druk zich in het westen weer geheel heeft hersteld en de koude luchtstroomen voortduren. In Duitschland is het bijzonder ongunstig weer en er valt in het noorden zelfs sneeuw en zware regen, terwijl in een groot gebied stormachtige winden waaien Over de Brit- sche eilanden waaien krachtige noordelijke winden met regen op enkele plaatsen in En geland en sneeuw op Ierland. Ook over de Noorsche zee is veel neerslag gevallen, de vorst in het noorden nam af. In Polen is de temperatuur gestegen, daar dreigt later regen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.18 uur licht op. mits geen N.S.B.-er op de lijst zou worden geplaatst. Het dageüjksch bestuur der partij zal a.s. Zaterdag aan den partijraad voor stellen doen ten aanzien van de leden der af deeling Doetinchem, die in strijd met het be sluit der afdeeling hebben gehandeld. Naar gemeld wordt zou minister Oud, in verband met den stap van minister Mar chant, verklaard hebben dat hij onder deze omstandigheden niet langer tezamen met mr. Marchant deel kan uitmaken van het kabi net. Dit zou ook de reden zijn dat mr. Mar chant tot zijn ontslagaanvrage besloten heeft. Verwacht wordt dat H. Mde koningin na Haar terugkeer uit België het oiftslag zal verkenen en dat dan minister Slotemaker de Bruine tijdelijk met de leiding van het depar tement van Onderwijs zal worden belast. „Het Vol k" heeft aan den directeur- generaal van het onderwijs prof. dr. G. A. van Poelje, de vraag voorgelegd, of naar zijn oordeel de besluiten, die minister Mar chant ten opzichte van zijn persoon en zijn functie heeft genomen, van eenigen invloed zouden blijken te zijn op de verdere doorwer king van de nieuwe spelling. Prof. van Poelje beantwoordde deze vraag als volgt: „Het lijkt mij volkomen uitgesloten, dat de beslissingen van den heer Marchant op den verderen gang van zaken met de nieuwe spelling van invloed zouden zijn. Deze aan gelegenheid is geheel in staat van wijzen ge gaan. Het uitgeversbedrijf en alle verdere betrokkenen hebben zich op de invoering van de gewijzigde spelling ingesteld. Zelfs als de heer Taverne hier zcu komen zitten, zou hij, naar mijn meening. niet te niet kunnen doen wat is tot stand gekomen". De „Nederlander" schrijft: De ontslagaanvrage van minister Mar chant is 'n opzienbarende gebeurtenis in 't politieke leven van ons land, waarvan de ge volgen niet aanstonds zijn te overzien. Onze eerste indruk is. dat wij hier te doen hebben met een daad, die eerbied afdwingt. Er is in het leven van dezen minister een fundamenteele verandering gekomen. Zijn levens- en wereldbeschouwing zijn die van het Roomsch-Katliolicisme geworden. Ach teraf kan men de aankondiging daarvan zien in de redevoeringen van den minister aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en inzake de Abdij van Egmond, die indertijd in onzen kring protest wekten. Thans aarzelt de mi nister niet langer voor zijn nieuwe belijdenis uit te komen. Hij legi er openlijk getuigenis van af. Hij aanvaardt van zijn overgang de vérstrekkende conseouenties. Dat getuigt van karakter. Wij vreezen, dat deze daad zal worden tot het onderwerp van allerlei interpretaties Men zal er verklaringen van trachten te ge ven, die liggen op ander dan religieus ter rein. Men zal er iets achter zoeken. Wij wei geren daaraan mee te doen en vragen, dat men eerbied zal hebben voor de gewetens beslissing, waarvan 's ministers besluit ge- tuigt. Voor het Kabinet beteekent dit aftreden een verlies. Het artikel eindigt: „De vraag zal zijn wie, indien H. M. de coningin het gevraagde ontslag inwilligt, de open gevallen plaats zal innemen. Moge lijk zal deze gebeurtenis tot verschuiving leiden in de politieke verhoudingen binnen iet Kabinet. Het schijnt ons niet a priori noodig, dat opnieuw een vrijzinnig-demo craat voor Ondervijs wordt aangezocht. Daaromtrent is uiteraard thans nog niets be- cend. Moge het een figuur zijn, die verstaa* .wat er op het terrein van het onderwijs ter rechterzijde leeft en door zijn gestie ook daar vertrouwen wekt". De „Standaard" wijst erop, dat het verzoek om ontslag van minister Marchant voor bijna iedereen ongedacht en overwacht kwam. En het blad vervolgt: „Er is nu zekerheid. (Jet gerucht was juist. Het is echter een zekerheid, die op haar beurt vele vragen oproept. Wij zullen aan die vragen geen uiting geven. Als de heer Marchant van zijn zoo verrassende en tevens zoo diep-ingrijpende verandering niet zelf een verklaring wenscht te geven, dan heeft het stellen van deze vragen geen vrucht en zou de steller daarvan in elk geval den schijn op zich laden van indiscreet te willen zijn. Naar verluidt heeft de heer Marchant aanvankelijk gedacht, dat zijn overgang tot de Roomsch-Katholieke Kerk een private aangelegenheid was, waarmede niemand iets te maken had, omdat hij geen wijziging bracht in zijn politieke positie. Als dit juist zou zijn, dan staan wij voor een zielkundig raadsel. Het gaat hier niet alleen over de vraag: kan 'n vrijzinnig-democraat roomsch- katholiek zijn? Van meer beteekenis is, al thans practisch genomen, in dit geval de vraag: kan een der leiders van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond Roomsch-Katho- liek zijn. en wij vermoeden, dat de meeste Vrijzinnig-Democraten die vraag ontken nend zullen beantwoorden. O.i. hebben zij daarin, wanneer gelet wordt op de historie van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, geliik. Er zou heel wat moeten veranderen in de politiek der Vrijzinnig-Democraten eer een dergelijke vraag bevestigend zou kunnen worden beantwoord. Daarom begrijpen wij, nu de heer Mar chant de conseauentie zag van zijn prineïpi- eele verandering, zijn verzoek om ontheffing van zijn ministersambt ten volle". „D e T ij d" haalt een vraag uit de „Avondpost" aan, „hoe de katholieken daarop zullen reageeren" en antwoordt: „Wij gelooven niet dat zij, politiek ge sproken, zich veel van de ontslagaanvrage en haar gevolgen zullen aantrekken. Zij hebben noch ambities voor 'n ministerieelen zetel, noch redenen om het den Kabinetsfor mateur, die zich door een formatie, voor welke zij niet verantwoordelijk zijn, al genoeg moeilijkheden op den hals haalde, lastig te maken bij een reconstructie of handhaving van zijn Kabinet. Het is een extra-parlemen tair Kabinet en beslissingen over het ont slag van mr. Marchant en de eventueele benoeming van zijn opvolger of den waarne mer van zijn departement dat in dr. Van Poelje een goed ingewerkten chef bezit - is een zaak tusschen de Kroon en de advie zen van den verantwoordelijken formateur. Had de oorspronkelijke Kabinets-vorming een normaal verloop gehad, dan zou waar schijnlijk de zetel-Marchant door een Katho liek zijn bezet". Het trekt de aandacht, schrijft de „R e s i- dentie bod e", dat men vrij algemeen het terugtreden als minister als van zelf sprekend aanvaardt. Toch zou het zeer goed te plaatsen zijn, als 's ministers ontslagaan vrage niet aanvaard werd. „Dat mr. Marchant ontslag vroeg, pleit voor hem, maar dat het aanvaard moet wor den, staat in geenen deele vast. Mr. Joekes, die alvast verklaarde, dat Marchant terecht de consequenties heeft getrokken dat hjj niet

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2