Auistetdamsche fBeucs Stad en Omgeving. £aatste Aecichtai £uchtvaact Sbucqediike Stand Jhélicaties VECHTPARTIJ IN DE VROEGTE. Een oude veete. Onze vorstinnen weer terug Het bezoek aan Brussel was één groote zegetocht. ENGELSCHE AMBASSADEURS TE ROME. Naar Londen geroepen. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Onderhandelingen afgebroken. VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. DIEFSTAL MET BRAAK TE ANNA-PAULOWNA. Uitspraken van heden. DE HUIZER-GEMEENTE- ARCHITECT. Nog een nader onderzoek gelast. DE „SPAARNESTAD" CONTRA DL OMROEPVEREENIGINGEN. Omroepvcreenigingen in het gelijkgesteld. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. KINGSFORD SMITH DOORSTAAT ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Motorpech midden boven de Tasmanzee, maar veilig te Syney teruggekeerc. Kingsiord Smith. HET VLIEGVELD. OPENBARE ZITTINGEN HOOFDSTEMBUREAUX. van Donderdag 16 Mei 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. het ambt van minister kan blijven vervul len, gaat dan ook iets te ver. liet ontslag aanbieden is iets heel anders dan het ambt desgevraagd niet meer aanvaarden. Dat dit zoti kunnen gebeuren, achten wij niet uitge sloten. Te minder, waar juist de Vrijz De mocraten feitelijk proportioneel veelt te sterk in het ministerie vertegenwoordigd waren, zooals „Nationaal Herstel" in zijn jongste nummer terecht opmerkte. Met hun 2 minis ters nog wel de kopstukken der partij telden zij 20 pCt. in het kabinet, terwijl zij feitelijk slechts op 10 pCt. „recht" hadden. Het blad wordt nu wel snel op zijn wenken bediend, nu het uittreden van Marchant de V. D. op 10 pCt. bracht. Percentagegewijs komen de Katholieken niet aan hun trek, zoodat deswege het aan blijven van mr. Marchant zeker niet zou schaden. En als men dan bedenkt, dat juist het ministerie van Onderwijs, dat mee van het meest voor de bezuiniging heeft bij te dra gen, thans in een moeilijke periode verkeert, ware het aanblijven van den nu afgetreden dignitaris lang niet gek. Of de raadgevers van Hare Majesteit er ook zoo over zullen denken, weten we uiter aard niet. We kunnen echter rustig afwachten, waar het ons ten slotte vrijwel koud kan laten of er drie dan wel vier Katholieke ministers in dit kabinet zetelen, hetwelk overigens, naar men weet, geen verband heeft met de Katho lieke Partij". NIET WEIFELEN! Toen gisteravond een paar bejaarde dames weifelend den rijweg van de Langestraat overstaken, werden zij daarbij geraakt door een wielrijder, waardoor zij kwamen te val len. Op het bureau van politie zijn zij op ver haal gekomen. Zij waren niet gewond en hadden volgens eigen verklaring het ongeval aan zichzelf te wijten. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zijn de faillissementen van: 1. Kraakman, kruidenier te Zuid-Schar- woude, met benoeming van mr. Ubbens tot rechter-commissaris en mr. Smal tot curator. 2. A. Veltman te Hyppolitushoef. met be noeming van mr. Ledeboer tot recnter-com- missaris en mr. Mulder tot curator. Opgeheven is het faillissement van H. C. Bakker te Den Helder. BEEEDIGD. Door de rechtbank is beëedigd als ambte naar van den Burg. Stand te Callantsoog de heer A. C. Brussaard. CONCERT CENTRAAL-ZIEKENHUIS. Op Maandag 20 Mei a.s. te 7 uur geven „De Stem' des" Volks" en „De Kleine S^em" een concert in het Centraal zie kenhuis. i Hedenmorgen omstreeks kwart over zes is het tusschen de beide veehouders J. de Vries, wonende Heilooërdijkje, en C. Oly, wonende in de'Boekelermeer onder de gem. Heiloo, tot' een onderlinge vechtpartij geko men. De aanleiding hiertoe is gelegen in het feit, dat een koe' van.den heer O. reeds meer dere malen in h]et bouwland van den heer de V. liep te ^grasduinen. De heer de] V. had den eigenaar van de koe wegens deze overtredingen verschillende keeren'gewaarschuwd, doch telkens zonder resultaat. Toen zich hedenmorgen echter eenzelfde feit voordeed en de heer de V. daarop terecht weer aanmerking maakte, werd de heer O. handtastelijk en bracht den heer de V. met een zoogen. „greep" een flinke vleeschwond toe aan de hand. Het slachtoffer, dat met be bloede hand ten politie-bureele arriveerde, deed aldaar aangifte wegens mishandeling. De politie heeft den heer de V. verbonden cn vervolgens proces-verbaal opgemaakt. HUISVERZORGING. De Commissie tot Huisverzorging, die, zooals u bekend is, hulp geeft in gezinnen, waar de huisvrouw door ziekte tijdelijk ver hinderd is, haar gezin te verzorgen, ziet door het groot aantal aanvragen den bodem van haar schatkist bedenkelijk te voorschijn ko men. Zij wil trachten door het houden van een poppen-verloting dit gebrek aan finan ciën aan te vullen. Dank zij de milddadigheid van vele bur gers onzer goede stad, mochten wij ons al in veler belangstelling voor dit goede doel ver heugen. Eenigen hiervan schonken ons pop pen, anderen stelden ons spontaan een deel hunner étalageruimte beschikbaar, alwaar op verschillende tijdstippen de te verloten poppen kunnen worden tentoongesteld; want de trekking heeft einde October plaats. Voorts heeft de commissie, bestaande uit 11 dames, ook niet stil gezeten. Zij was reeds langen tijd ijverig in de weer en ver vaardigde maar neen, dat zeggen wij u niet. Dat kunt u met eigen oogen aanschou wen. In de étalage-kast van mevr. Lienesch zal Vrijdag 17 Mei een deel der vervaardigde poppen ten toon worden gesteld, in de hoop, dat velen uwer hierdoor worden aange spoord tot het koopen van één of meer loten, welke bij ieder der ondergeteekenden a 25 cent per lot verkrijgbaar zijn. Mochten er onder u nog meerderen zijn die Huisverzorging een warm hart tcedra- p°n en gaarne aan deze poppenver'.oting iets willen toevoegen, dan houden wij ons daarvoor ten zeerste aanbevolen. De commissie bestaat uit de dames: mevr. Ringers-Veen, presidente; mevr. Lind-Keg, secretaresse; mej. C. G. Scalé, penningmees- teresse; mevr. Dorbeck-Kortman, mej. N. Stam, mej. v. d. Weele, mevr. Paleari-van Nieuwkuyk, mevr. Peel-v. d. Brink, mevr. Goettsch-v. Hardeveld, mevr. Crévëcoeur- Carriére, mevr. Kraakman-Bots. (Ongecorrigeerd) Het heeft bij de Belgen grooro voldoe ning gewekt, dat de koningin, alvorens uit Brussel te vertrekken, ook nog eenige Belgische afdeelingen van de Wereld tentoonstelling heeft willen bezoeken. Te 10 uur vanmorgen arriveerden de koninklijke auto's voor het paviljoen van den commissaris-generaal der ten toonstelling. 0ndank6 het late uur, waarop de prin ses het bal der Engelsche aristocratie had verlaten, was ook prinses Juliana aanwezig. De vorstelijke personen waren slechts vergezeld van een klein gevolg. Zij werden verwelkomd door den com missaris-generaal van den Burgh, den minister van landbouw van Isacker, den burgemeester van Brussel Max en de overige leden van het comité. Nadat deze aan de koningin waren voorgesteld en men het paviljoen had bezichtigd, zegaven de hooge gasten zich per auto naar het paviljoen der Belgi sche Kongo. Hier had de politie voor een afzetting gezorgd, doch terwijl men ver wachtte, dat de auto het voorplein zou oprijden tot voor het bordes, gaf de ko ningin den wensch te kennen voor het voorplein uit te stappen ten einde de daar opgestelde beelden te kunnen be zichtigen. Het gaf eenige consternatie bij de politie, terwijl de heeren, die de koningin aan den ingang van het pavil joen hadden willen ontvangen, zich over het voorplein haestten om H. M. te verwelkomen. Het geheele bezoek kreeg daardoor een informeel en prettig ka rakter. De koningin werd verwelkomd door den minister van koloniën, Rub- bens, de oud-ministers Charles en Ar- nold en door mbgr. Roelens, apostolisch vicaris in de Belgische Kongo. Aan den ingang van het paviljoen boden de dochtertjes van minister Rub- bens een ruiker orchideeën aan. Het bezoek aan het paviljoen duurde onge veer vijftien minuten. De auto was in middels tot voor het bordes gereden, doch toen de koningin het paviljoen ver liet, bleek het dat zij alvorens te ver trekken nog het terzijde van het pavil joen geleden Kongo-panorama van den schilder Bastien wilde bezichtigen. Tot wanhoop van de politie-afzetting begaf do koningin met haar gevolg zich te voet daarnaar toe doch zijzelf nam het zeer gemoedelijk op en de schrik Ier Brusselsche politie was dan ook spoedig geweken. Na eenigen tijd kwam de ko ningin te voet naar den ingang van het paviljoen terug waar zij afscheid van de Bo-lgische heeren nam en haar bewonde ring uitsprak, voor hetgeen men haar getoond had. Aan een verzoek om nog eenige andere gebouwen te bezichtigen kon zij niet voldoen. Te ruim 11 uur vertrokken de auto's naar het koninklijk paleis, vanwaar de koningin en de prinses te kwart voor twaalf, na afscheid van de Belgische koninklijke familie te hebben genomen, pe.* auto naar Tilburg vertrokken. Hier wc.chtte de koninklijke trein, waarmee de vorstelijke personen zich naar het Loo zullen begeven. BIJBELVERTALING DOOR EEN INLANDER. Er is één taal, waarin de bijbel nog niet vertaald is en wel de taal van de Marovo- eilanden, een groep in het Westen van de Salomo-eilanden. Daar hier nooit een ge schreven taal heeft bestaan, is de bijbelver taling een moeilijk werk, maar niettemin heeft Kata Rangoso, een opperhoofd, wiens vader vele jaren geleden tot het Christendom is overgegaan, het stellige voornemen, een dergelijke vertaling tot stand te brengen. Hij is thans te Sydney aangekomen om zijn ken nis van het Engelsch te verbeteren, terwijl hij tevens bezig is met de bestudeering van het vraagstuk, hoe hij zijn eigen taal het best op schrift kan brengen. De Engelsche bladen melden, dat de Brit- sche ambassadeur te Rome, Sir Eric Drum mond, naar Londen is geroepen om besprekin gen te voeren op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken. De ambassadeur is Woensdagavond van Rome vertrokken en zal Vrijdagmorgen te Londen zijn. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het Kabinet een per soonlijk rapport van den ambassadeur over den toestand en den vermoedelijken gang van zaken in het conflict tusschen Italië en Abes- sinië wenscht te hebben. Voor zijn vertrek heeft de ambassadeur een onderhoud gehad met Suvich. De „Times" wijdt opnieuw een hoofdartikel aan deze kwestie. Het blad betreurt, dat Mus- solini bij zijn laatste rede in den Senaat geen blijk heeft gegeven van de tegemoetkomingen, waarop de wereld gehoopt had. Inderdaad bestaat op het oogenblik nergens het voornemen om een geprikkelden diploma- tieken stap te ondernemen, zooals die door Mussolini is gelaakt. Noch Frankrijk noch En geland wil Abessinië ook maar in het minste stijven in zijn onverzettelijke houding. Maar het recht tot overleg tusschen Frankrijk, En geland en Italië is middellijk vastgelegd in algemeene verdragen zooals het Volkenbonds statuut en onmiddellijk in de verdragen betref fende Abessinië. Bij andere gelegenheden, aldus de „Times", heeft Mussolini met nadruk gewenscht, dat Frankrijk en Engeland zich bij Europeesche en Afrikaansche kwesties zouden verplichten tot onmiddellijk overleg met Italië. Bovendien is een dergelijk overleg voor deze landen voorgeschreven in de overeenkomst van 1906 betreffende Abessinië, In ieder geval hebben de diplomatieke be sprekingen voortgang. Bevredigend is ook, dat thans ook de Italiaansche regeering haar leden voor de verzoeningscommissie heeft benoemd, hetgeen de Abessinische regeering reeds vroe ger had gedaan. De „Times" wijst er tenslotte nog op, dat het aan de Britsch-Abessinische grenzen her haaldelijk tot botsingen tusschen Abessiniërs en Britsche patrouilles komt. De Britsche auto riteiten zijn er zich echter van bewust, dat de oorzaak daarvan gewoonlijk ligt in oneenig- hefd tusschen de plaatselijke stammen. De hoop, dat er eenige verbetering zou ko men in de positie van de Evangelische kerk, is opnieuw ijdel gébleken, nu de onderhan delingen, die 10 dagen geleden waren ge opend tusschen den rijksminister van bin- nenlandsche zaken dr. Frick: en bisschop Marahrens van Hannover, die de belijdenis- kerk vertegenwoordigde, zijn afgebroken. Het besluit om deze onderhandelingen niet verder voort te zetten, is blijkbaar genomen na een bespreking tusschen dr. Frick en rijkskanselier Hitier, waarin men alle nog resteerende mogelijkheden om tot een com promis met de Evangelische kerk te komen, terzijde heeft geschoven. Deze houding is trouwens in volkomen overeenstemming met het streven der nationaal-socialistische par tijleiders om een nationale kerk te scheppen, die een instrument zou zijn voor de propa geering van de nationaal-socialistische wereldbeschouwing van een Duitsch-natio- naal geloof. J: H. De wet op de Ink. Bel. kent 4 bronnen van inkomen, t.w.: 1. Onroerende goederen. 2. Roerend kapitaal. 3. Onderneming en arbeid. 4. Rechten op periodieke uitkeeringen van het leven afhankelijk. Van deze bronnen moet u opgeven de zuive- to-opbrengst, die u over het afge- loop< enderjaar hebt genoten en dan nog a wanneer de bron op 1 Mei nog bestaat, m.a.w. bezat u een huis of een ef fect en u heeft dat vóór 1 Mei j.1. verkocht, dan behoeft u de opbrengst daarvan niet op te geven. Heeft u daarentegen over een be paalde bron niet een geheel jaar het genot gehad, dan moet u de opbrengst van die bron begrooten. Nu mogen in geen geval alle directe be lastingen van uw inkomen afgetrokken wor den. Wel moogt u bijv., wanneer u in een eigen huis woont, van de huurwaarde de grondlasten, assurantie, polderlasten en on derhoud aftrekken en van een effect de cou pon-provisie, 'zegelkosten enz. Om precies te weten wat u moet opgeven, en wat u moogt aftrekken, raad ik tPaan het advies in te winnen van een "belasting-deskundige. CORRESPONDENTIE. Een modern georganiseerde transportar beider, alhier. Wanneer U den veroordeelde op een of andere wijze steun wilt verkenen, is het 't beste, dat u zich tot het bestuur van zijn vakorganisatie wendt. Red. Alkm. Crt. J. B., monteur te Den Heledr, in voor arrest, diefstal met braak te Anna-Paulowna. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en tevens op grond van het gunstige rapport onmiddellijke in- vrijheidsstelling. M. V., arbeider te Anna-Paulowna, ver oordeeld tot 9 maanden definitieve gevange nisstraf wegens het ongunstige reclassee- ringsrapport en omdat hij reeds meerdere malen is veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam deed he den een interlocutoir arrest in de strafzaak tegen den 46-jarigen ex-gemeente-architect S. M. uit Huizen, verdacht van valschheid in geschrifte en gebruikmaking van het valsche geschrift. De rechtbank had den man vrijgesproken, doch in hooger beroep requireerde de proc.-generaal 1 y jaar ge vangenisstraf. Het hof acht het noodzakelijk nog een nader onderzoek in te stellen, naar het aantal gebruikte steenen. Op Woensdag 29 Mei zullen daartoe nog vijf getuigen worden gehoord. Het Amsterdamsche gerechtshof wees he den arrest in het geschil tusschen de vier om- roepvereenigingen eenerzijds en de drukkerij de Spaarnestad anderzijds, over dé publica tie van het omroep-menue in de Humorist. De omroepverenigingen hadden tegen de ze publicatie, waarin zij een schending van haar auteursrecht zagen, bezwaar gemaakt. De rechtbank te Haarlem had de Spaarne stad bevolen deze publicatie te staken met bepaling dat de Spaarnestad een dwangsom van 1000 zou verbeuren voor elke overtre ding van deze rechterlijke beslissing. Tegen dit vonnis van den president is de Spaarne stad in appèl gegaan. Het hof heeft heden dit appèl afgewezen. Het verbod tot publi catie van het omroep-menue blijft dus ge handhaafd. De Pelikaan (heenreis) vloog gisteren van Allahabad naar Rangoon: de Ibis (thuisreis) vloog gisteren van Athene naar Marseille. De Ibis is te 12.55 op Schiphol geland. Naar Reuter uit Wellington meldt, is Si' Charles Kingsford Smith, die om middernacht van Sydney was vertrok ken op zijn jubil-eumpostviucht naar Nieuw Zeeland, halverwege boven de Tasmanzee in moeilijkheden geraakt, waar h'ij angstige oogenblikken heeft doorgemaakt. De oorlogsschepen Canberra en Sussex wa ren al voor vertrek gereed gemaakt en de loodsboot Captain Cook en het vlieg tuig Faith of Australië jaren reeds ver trokken om hulp te bieden. Van de Southern Cross, Smith's toestel, waren de schroef en een motor defect geraakt. Men had van den vlieger eerst een draadloos bericht ontvangen, dat hij zich in moeilijkheden bevond en een later uitgezonden S.O.S.-bericht zeide, dat hij lading overboord wierp en misschien op zee zou moeten dalen. Latere radioberichten meldden, dat hij 220 mijl van Sydney was en langza merhand de kust naderde. Nog eenigen tijd later berichtte Kings ford Smith, dat hij zich op 60 mijl af stand van de kust bevond, met den va- vigator op den vleugel om den bak boordsmotor te herstellen. De machine landde tenslotte veilig en wel te Mascot, het vliegveld van Sydney, om 15.30 plaatselijke tijd. „Het Vliegveld" van 15 Mei opent met een verslag van een vlucht met de K. L. M naar Gaza, gevolgd door een beschrij ving van het Engelsche dubbel-motorige Avro Verkeersvliegtuig. Van Steenderen vertelt van een bezoek aan de Twentsche Aero Club, terwijl dr. ir. E. Wolff uit voerig het rapport van de Amerikaan- sche federale luchtvaartcommissie be spreekt. Aan het jubileum der K. L. M. is een geheele bladzijde met foto's ge wijd GETROUWD: Jacobus Opdam en Maria Plankman. Nicolaas Groen en Petronella Kapteijn. Jacob Kuijper en Elizabeth Assies. Klaas Bakker en Johanna Jonkman. GEBOREN: Meinsje, d. van Tade Hulst en Johanna Sniider. OVERLEDEN Grietje Dirkmaat gehuwd met Jacob Groot 80 jaar. Maartje Groet gehuwd met Klaas Besse 53 jaar. De openbare zittingen van de hoofd- stembnreaux voor de Gemeenteraadsver kiezingen, waarin de beslissingen zullen worden genomen over de geldigheid der ingeleverde lijsten van. candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candidaten, znllen in deze gemeente worden gehou den op ZATERDAG 18 MEI a.s., en wel: die van het hoofdstemburean in den eersten kieskring des voormiddags 9J4 uur in de Besognekamer van het Stad huis; die van het hoofdstembureau in den tweeden kieskring des voormiddags 10 uur in het gymnastieklokaal der Nic. Beetsschool aan de Snaarmanslaan; die van het hoofdstembureau in den derden kieskring des voormiddags 9 uur in het gebouw aan de Oudegracht nr. 24 tegenover het Wildemanshofj'e. Alkmaar. 16 Moi 1935. De Voorzitters der hoofd6tembureaux, F. H. VAN KINSCHOT. G. VAN SLINGERLAND. T. BONSEMA. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 4 Neder 1. 4 4 4 5 y, Ned.-Indië 1931 1934 1934 1934 1930 Duitscbland Idetr met kettingverklarin BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij, Cert. v. Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford ex. 40 a Philips Gloeil. Gem Bezi Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Seriice Steel comui. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr, Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw 'Cert. Union Pacific §Noteering oer 50 FExclaim *Exdividend. PRO' Vorige koers 98% 98% 9-'% 967.6 178/, 20% 1 HVs 2bl/s 388/4 70 1055/s 271/, 47 59</8 256 2433/, 96V, 27 S 95/16 16 1 1 1% 3% lal'/s 92 9 2'/, 18'/, 1210 1738/, 45 1627, 148814 166 88% 127:6 57.6 pl.m. 1.30 985-% 98|-% 97J-8/w 9?J-% 17 20 i-V, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 201/,-2 20F/8 pl.m. 2.15 18 20H/8 271/, 2678 256 2443/, 967,-I 26 97/:i 16 19% 37, 180 245 9672*f 97:6 lö-i/s 19|-% 2457, 967,-1 16'/8 2451/2 967, 1773/, 8 1777,-8 177-t/, 1027s 64 867, 27 v, 56 1 7.6 48/8 32 131'/, 1227, 134 25 w 67, 57 174 44 162 1737,-3 891-90 12%-! 5! 12?-% 5 174? 3} 12% i 5% 173-'/, L% 5 1053/, 647, 87 2/7, 1041-5? 64i-'/s 1048/ .5 61% 1048/8-5 647, 57 32 1317, 1257, 1337, 257, 58 133'/, 7 'F V01 'ge koers 27, pCt. WISSH K Heden 2'/, pCt. :<5hN AMS II RDAM. Vorige Kop-s op - koert hecfp" uur NIET OFFICIEEL New-York1477s 147'/.$ Londen19 7 203/1 Berlijn 5 40 5935 Parijs V'3 -3 72 Brussel (Belga) 24 977, 24 94 Bazel47 74 4/ 63 Kopenhagen 32 00 32 10 Stockholm 37,00 37 10 Oslo 36 00 36 10 Madrid20 17 2"> '7'/, Italië 1 -12'A 1'A

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3