DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VICTORIEBAD^ ALKMAAR flxiqjeliikfich 0veezicht Actueele en dringende vraagstukken te Genève. ^Buitenland Het Nederlandsche Roode Kruis. Vergadering te Utrecht onder voor zitterschapvan H.K.h. Prinses Juliana. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 117 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 18 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang n Klacht utt Dantzig. Het duel Zuid-Slavië—Hongarije» Het geval-Abessynië. Maandag begint de groote woordenstrijd. Maandag a.s. zal de Volken bondsraad in gewone zitting te Genève bijeenkomen. Onder de vraagstukken, waarmede de raad zich zal hebben bezig te houden, zijn er eenige, die de algemeene be langstelling verdienen. Danzig. lo. de verkiezingen in de vrije stad Danzig en de gebeurtenissen die zich daarbij hebben afgespeeld, hebben er aanleiding toe gege ven, dat eenige partijen zich met een klacht tot den Volkenbond hebben gewend. De Cen trumpartij heeft zich tot Genève gewend en de sociaal-democratische courant Volks- stimme, die tijdens de verkiezingscampagne verboden werd, tracht eveneens van den raad hulp te verkrijgen. Bovendien heeft de hooge commissaris van den Volkenbondsraad te Danzig, Lester, een memorandum ingediend, waarin hij zich in aansluiting aan ue rede voering van den senaats-president Geiser bezig houdt met de dingen, waaraan de Vol kenbond overeenkomstig de grondwet van Danzig zijn aandacht zal moeten besteden. Desondanks valt er niet te verwachten, dat men over dit vraagstuk tot groote debatten zal geraken. Het thema is niet geliefd en het is niet aan te nemen, dat Polen het Danziger vraagstuk door den Volkenbond behandeld ziet. Hoogstwaarschijnlijk wordt de kwestie dus op een commissie afgeschoven, die met het onderzoek naar den waren gang van zaken zal worden belast. Einde: de doofpot Belgrado en Boedapest. 2o. De klacht van Zuid-Slavië tegen Hon garije had voor Genève zeer onaangename gevolgen kunnen hebben. Men herinnert zich, dat Belgrado na den moord op koning Alexander beweerde, dat deze aanslag was voorbereid door Kroatische emigranten, die in Hongarije gastvrijheid hadden genoten Men eischte van de Hongaarsche regeering toegang tot een onderzoek op Hongaarsch grondgebied, alsmede genoegdoening. De Volkenbondsraad besliste in een vorige zit ting, dat Hongarije zelf het onderzoek zou moeten leiden en de eventueel schuldig be vonden ambtenaren straffen. Daarop heeft de Zuid-Slavische regeering bij den Volken bondsraad een bezwaarschrift ingediend, dat de Hongaarsche autoriteiten het onderzoek incorrect hebben geleid. De raad heeft de be handeling van deze voor hem ongewenschte klacht door verdaging tot 20 Mei uitgesteld, zoodat nu de zaak eindelijk ter sprake komt. Intusschen is in den stand van zaken in Zuid-Oost-Europa een groote verandering gekomen, vooral door het feit, dat Italië, 3o. welk land zich als vriend en bescher mer van Hongarije uitgeeft, met Zuid-Slavië tot overeenstemming is gekomen. Om der wille van den nieuwen Franschen koers heeft Mussolini zijn eens zoo agressieve houding tegenover Zuid-Slavië willen laten varen en daarvoor in de plaats een politiek van wéder- zijdsch begrijpen gesteld. Rome heeft er on der deze omstandigheden geen belang bij, als rechter te Genève in den strijd tusschen zijn beide vrienden er een te moeten verliezen. Deze houding wordt door Parijs geüeeic, daar Frankrijk op het oogenblik in het Donaugebied geen ontstemming tegen zich kan gebruiken. De Fransche en Italiaansche regeeringen hebben daarom in Belgrado stappen ondernomen, om de Zuid-Slavische regeering te bewegen haar klacht tegen Hon garije naar aanleiding van den moordaan slag te Marseille in te trekken. Of de affaire in ciezen vorm haar einde zal vinden, is op het oogenblik nog niet geheel zeker, maar in het Volkenbondssecretariaat neemt men aan, dat er bij de aanstaande zitting geen moei lijkheden zullen ontstaan. Alle maatregelen zijn dus genomen, om pijnlijke beslissingen uit den weg te gaan. Abessynië. 4o. Zulks zal bij het Abessijnsche vraag stuk nauwelijks het geval kunnen zijn. Addis Abeba heeft reeds dikwijls den Volkenbonds raad tegenover de militaire voorbereidingen van Italië, tegen het Etiopische keizerrijk, te hulp geroepen. Tot dusver ontweek men te Genève deze lastige kwestie. Maar de dingen hebben zich intusschen zoo toegespitst, dat een dergelijke manoeuvre nog nauwelijks kans van slagen zal hebben, tenzij Parijs en Londen alsnog vriendschappelijke stappen te Rome kunnen doen. Overigens steekt de Ita liaansche pers de agressieve neigingen van Rome geenszins onder stoelen of banken. Al leen wordt door Rome Abessynië de schuld van al deze „noodzakelijke" militaire voorbe reidingen in de schoenen geschoven. Aan koop van oorlogsmateriaal in het buitenland, mobilisatie van het Abessijnsche leger, be dreiging van de grens van de Italiaansche koloniën dat zijn de thema's, waarop de Italiaansche pers het meest voortborduurt. Bovendien worden de grensincidenten me^r en meer op den achtergrond geschoven en werkt men inplaats daarvan met het argu ment, dat Abessynië, het land waar de sla vernij nog bestaat, een „schandvlek van de civilisatie" is en dat Italië geroepen is deze schandvlek te verwijderen. In de practische politiek heet zulks, Italië streeft naar een protectoraat over Abessynië. In Engeland herinnert men er aan, dat de Italiaansche osderhandelaars indertijd zeer teleurgesteld van de Parijsche conferentie zijn verdwenen, omdat hun geen aandeel in de koloniale man daten was geschonken Thans schijnt Mussolini deze benadeeling van Italië door een bijzonder vet hapje te willen goedmaken. In Engeland en Frankrijk ziet men echter de oprichting van een Ita liaansche maehtsposi'le in Abessynië met ge mengde gevoe'ens tegemoet. Men tracht daarom de expansiedrang van Italië wat te beteugelen. Misschien wel te laat, nu de ha vens van Somalialand en Erythea volgepropt zijn met oorlogsmateriaal en de noodige dui zenden Italiaansche soldaten reeds marsch- klaar staan. Tenzij Engeland er toe zou overgaan het Suezkanaal voor Italië af te sluiten, maar zoo zal het Mussolini wel niet voor het hoofd durven stooten. Engeland en Frankrijk schijnen niet recht te weten, hoe de Volkenbondsraad een verdere spitsing van den toestand kan verhoeden, terwijl men an derzijds gevoelt, dat een oplossing voor het prestige van den Volkenbond noodzakelijk is Of intusschen Mussolini aan het Parijsche en Londensche kabinet het genoegen za doen zijn legerscharen van de Abessijnsche grens terug te trekken? Neen. En daarom is Abessynië een pijnlijk punt op de Geneefsche agenda. DE DOOD VAN PILSOEDSKI. De plechtigheid op het Mokotow- terrein. Het geweldige paradeterrein te Mokotow vormde gister sedert den vroegen morgen het doel van de tallooze delegaties en ver tegenwoordigers van de meest verschillende organisaties, partijen en bonden. Slechts een klein gedeelte van allen kon het terrein be treden, dat door een krachtige afdeel ing politie en soldaten was afgezet. Vier uur voor de plechtigheid waren de tribunes, waar voor 50.000 personen plaats was, reeds volkomen bezet. Vlak voor ae eeretribune stond op een ongev. 3 M. hoogen heuvel een stuk veldge schut. Daar stond in de afgeloopen jaren de kansel, vanwaar dem aarschalk zijn groote troepenparades hield. Hier heeft thans de overleden maarschalk de laatste militaire hulde van zijn leger ontvangen. Op slechts enkele stappen afstand stond de spoorwa gen, die den doode naar Krakau zou brengen Op den wagen stond een tweede stuk veldge schut, welks affuit de kist drceg. Even over drieën verscheen na een marsch van drie uur de kop van den rouwstoet. Aan het uiteinde van het terrein werden de troe penafdeelingen opgesteld, waarna zij zich langzaam in beweging zetten. Met generaal Rydz-Smigly aan het hoofd van ongeveer 100 generaals, naderden daarop de troepen den maarschalkheuvel, waarop allen zich van hun zetels verhieven en het hoofd ont- blooten. Driemaal daalden de degens en de vlaggen, toen zij voorbij den dooden maar schalk trokken. De doodsche stilte, die op het terrein heerschte, werd slechts van tijd tot tijd door passeerende vliegtuigen onderbro ken. Verder was alleen het doffe roffelen der trommels hoorbaar. Even over half vier was de parade ten einde. Het volkslied weerklonk, de generaals betraden den heuvel om de kist in ontvangst te nemen, die zij op de schou ders naar den gereedstaanden wagen droe gen. Hier werden de voorbereidingen voor het vertrek reeds gemaakt. Inmiddels stapten de zwaargesluierde weduwe van Pilsoedski en zijn beide dochters in den gereedstaanden salonwagen. Langzaam zette de trein zich in beweging. Aan beide kanten stonden dichte hagen van menschen, die nog een laatsten groet aan den grooten nationalen held brachten. HET GESCHIL TUSSCHEN ITALIË EN ABESSYNIE. De oorlogsdrukte te Massaua. Massaua lijkt op het oogenblik, naar Reu ter meldt, op een legerplaats. De kleine ha ven is niet op het drukke verkeer berekend en o ervol met troepentransporten en vracht schepen, die ontzaggelijke hoeveelheden oor logsmateriaal aanbrengen. Meermalen lig gen uit Italië aankomende schepen dagenlang op de reede, daar er in de haven geen ruimte is om te lossen. Desondanks komen dage lijks nieuwe troepentransporten aan. De straten en pleinen van Massaua gelij ken opslagplaatsen en overal zijn groote hoeveelheden plaatijzer, prikkeldraad, buizen en smalspoormateriaal opgestapeld. Dagen en nachtenlang brengen autocolonnes het materiaal naar het Bergland. Wagens, die fier schip aankomen, worden direct na het uitladen nog op de kade met materiaal volge laden en naar Asmara doorgezonden, waar de gouverneur zetelt. De wegen zijn zeer slecht, waardoor de transporten zeer worden belemmerd. Ern stige beschadigingen van het materiaal zijn dan ook geen zeldzaamheid. WINTER IN FRANKRIJK. Zware sneeuw. Van de koudegolf, die momenteel over een gedeelte van Europa trekt, schijnt ook Frankrijk zijn deel te krijgen. Op vele plaatsen daalde de thermometer tot nabij 0 gr. en in enkele gevallen nog daar beneden. Het jonge zaad en vooral de wijnbouw hebben zeer geleden. In de hoofdstad heeft het vanmorgen vroeg 20 minuten lang zwaar gesneeuwd. MEI-SNEEUW IN MUNCHEN. Diep buigt het bloeiend gewas onder den witten last. In Feullen in Zuid-Beieren sneeuwde het 24 uur zonder ophouden. Het sneeuwdek is hier zes centimeter dik. De temperatuur in de Beiersche Alpen bedraagt maar enkele gra den baven het vriespunt. Te Garmisch-Partenkirchen woedde sinds Donderdag een sneeuwstorm. Op de Zug- spitze ligt de sneeuw 15 centimeter hoog. Zelfs de oudste inwoners van Zuid-Beieren kunnen zich niet zulk bar winterweer in de tweede helft van Mei herinneren. Ook in München zelf bleef het aanhoudend sneeuwen. Daken en weilanden gaan onder een dikke laag schuil. Een treurigen aanblik leveren in jde tuinen en boomgaarden de bc- bladerde en bloeiende boomen en struiken op welker takken diep neerhangen onder de zware vrachts neeuw. Tal van takken zijn reeds onder het gewicht afgeknapt. HET PROCES TEGEN ZUSTER WERNERA. Eisch: 5 jaar tuchthuisstraf en 150.000 R.M. boete. RECONSTRUCTIE VAN BRITSCH KABINET. Waarschijnlijk tijdens Pinksterreces. Indien de nieuwe verkiezingen nog dit jaar in Engeland worden gehouden, zullen deze volgens den diplomatieken correspondent van" Reuter waarschijnlijk in October a.s. plaats hebben. Wat de mogelijkheid eener reconstructie van het Britsche kabinet betreft, waarmede men reeds sedert eendgen tijd rekening houdt, deze zal waarschijnlijk vóór of tijdens het Pinksterreces worden doorge/oerd en het zou geen verwondering baren wanneer Baldwin en MacDonald dan van plaats zullen verwisselen. Alle gissingen omtrent een ver plaatsing van Sir John Simon kunnen buiten beschouwing worden gelaten, terwijl de veronderstel'ing, dat hij door MacDonald zal worden vervangen, eveneens tot de on mogelijkheden behoort. Men verwacht evenwel een wijziging in het ministerie van Luchtvaart. Hoe het ook zij, de structuur en de samenhang der na tionale regeering zal worden versterkt. Veel, aldus de diplomatieke correspondent van Reuter, zal afhangen van de resultaten der besprekingen van het kabinet met Lloyd George. Wanneer men zich van zijn mede werking zal weten te verzekeren, zouden zeer talrijke liberale kiezers, die zich er op het oogenblik van onthouden aan de tusschen- tijdsche verkiezingen deel te nemen, bij ge brek aan een leider, zich aangetrokken kunnen voelen tot de nationale regeering. LAWRENCE NOG STEEDS BUITEN BEWUSTZIJN. De Maandagmorgen bij een motorongeval zwaar gewonde kolonel Lawrence, die thans den naam draagt van T. E. Shaw, lag gister middag om 18 uur nog buiten bewustzijn in het militaire hospitaal. De doctoren hebben de hoop nog niet opgegeven zijn leven te redden. In een onderhoud met een journalist heeft de broer van Lawrence ontkend, dat deze ngo in dienst van de regeering zou staajf. Wat hij vroeger ook in den geheimen dienst moge hebben gedaan, het verleden is definitief voorbij. Zijn broer wenscht thans rust. Tege lijkertijd is hij met litteraire werkzaamheden bezig en tracht vermoedelijk hiermede iets bij te verdienen. Het feit, dat hij zijn kwartier had opgeslagen in de nabijheid van een gar nizoen berust op louter toeval. De reden voor de scherpe bewaking van zijn landhuis is ge legen in de aanwezigheid aldaar van parti culiere papieren over zijn vroegere werk. Overigens wil Lawrence thans het leven leiden van een particulier. GEEN UITNOODIGING AAN LAVAL? Berlijn acht het oogenblik nog niet gekomen. De woordvoerder van de Duitsche regee ring verklaarde gister aan den correspon dent van Reuter: „Warschau is zeker niet de meest ge schikte plaats, om Laval de uitnoodiging om Berlijn te bezoeken te overhandigen, aan gezien de begrafenis van Pilsoedski meer re den geeft tot droefheid, dan tot politieke on derhandelingen. Duitschland zou zeker gaarne een per soonlijk onderhoud met Laval hebben, doch het oogenblik daarvoor is nog niet gekomen. We zullen zien, of dit komt na de vergade ringen te Genève. DE TIEN GEBODEN VOOR WIJNDRINKERS. Waf vandaag de aandacht trekt.,. Actueele punten te Geneve. (Dag. Overzicht). Reconstructie Britsche kabinet. (Buitenland). Het stoffelijk overschot van Pil soedski naar Krakau overgebracht. (Buitenland). Zuster Wernera te Berlijn tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld (Buitenland). Trambotsing te Lisse; een 10-tal gewonden. (Binnenland). Mr. Marchant geen minister meer; heden ontslag verleend. (Binnen land). Gooische stoomtram grijpt auto, geen gewonden. (Binnenland). Uit het parlementire leven. (Arti kelen). Aanbieding ter kennismaking. Maandkaarten 19 Mei15 Juni. Seniores boven 18 jaar f 1.50 Juniores 1318 jaarf 1. Kinderen tot en met 12 jaar f 0.75 Eventueel verlenging tegen resp. f 3.50, f 2.50 en f 1.50 per maand. Donderdagavond speciaal Damesuur 8-9 uur. Binnenland. DE PRINSES SPREEKT. Prinses Juliana. t ALKMAARSCHE COURANT. Aan het slot van zijn pleidooi, dat te Berlijn bijna een uur duurde, eisch te het O. M., tegen zuster Wer- nera wegens deviezenovertredingen in totaal 5 jaar .tuchthuisstraf met 5 jaar eerverlies en 150.000 R.M. boete. Bovendien eischte hij confiscatie van 250.000 R.M. en borgstelling voor dit bedrag van de Charitative Vereini- gung G. m. b. H. Wordt de boete niet betaald, dan wordt de straf met 14 maanden ver hoogd. Het Parijsche instituut voor wijngebruik heeft tien geboden voor het wijndrinken gepu bliceerd, die de vreemdelingen „de geheimen van het hoogste genot" ontsluieren zullen. Zij luiden als volgt: 1. Gij zult geen wijnflesschen schudden. 2. Gij zult nimmer ijs in den wijn doen. (Zie verder eventueel laatste berichten.) 3. Gij zult nimmer twee wijnsoorten ver mengen. 4. Gij zult de wijn niet kunstmatig verwar men. 5. Gij zult vooral met rooden wijn zeer voorzichtig zijn. 6. Schenk de glazen slechts half vol. 7. Gij zult slechts witten wijn bij soep en visch drinken. 8. Roode wijn behoort bij gebraden vleesch of gevogelte. 9. Champagne mag bij het geheele diner ge dronken worden. 10. Gij zult den wijn in deze volgorde drin ken: witte wijn, eerst zuur en dan zoet. Roode wijn eerst licht en dan zwaar. Hedenmorgen werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis, voor de eerste maal onder leiding van H. K. H. Prinses Juliana. Bij de opening der vergadering sprak H. K. H. Prinses Juliana de volgende rede uit: „Ik acht het mij een voorrecht mij in mijn nieuwe hoedanigheid als Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis voor de eerste maal te midden van de afgevaardigden der afdeelingen te bevinden. Langer dan een kwarteeuw heeft wijlen mijn Vader zich aan de taak van Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis gewijd en wij allen weten hoezeer Hem die taak ter harte ging en hoe Hij zich daaraan gaf. Wanneer ik thans aan U allen een woord van welkom toeroep, dan richt ik mij daarbij in de eerste plaats tot den burgemeester van Utrecht, wiens aanwezigheid wij zeer op prijs stellen. De vertegenwoordigers van Nederlandsch Indië en Cura?ao begroet ik in ons midden met des te meer genoegen, omdat mij dit de gele genheid biedt hun de verzekering te geven, dat het Hoofdbestuurmet de grootste belangstel ling en met de meeste waardeering de krach tige ontwikkeling gade slaat, die het werk van het Nederlandsche Roode Kruis in Oost en West te zien geeft. Bijzonder welkom heet ik ook de vertegen woordigers van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", wien ik van deze plaats den welgemeenden dank van het Nederlandsche Roode Kruis wil uitspreken voor hetgeen van die zijde ook weder in het afgeloopen jaar werd bijgedragen ter besten diging van de goede verstandhouding tusschen b"'de organisaties Bij het uitbrengen van het jaarverslag zal de secretaris-generaal, als gewoonlijk, gelegenheid vinden, op bijzondere feiten voor zoover noo- dig, nader te wijzen. Ongetwijfeld spreek ik uit aller naam, indien ik dit openingswoord besluit met de verzeke ring, dat het ons een genoegen is heden gevolg te mogen geven aan de uitnoodiging van de afdeeling Utrecht. Haar volijverig Bestuur heeft een programma weten te ontwerpen, waarvan ongetwijfeld algemeen met instem ming zal zijn kennis genomen. Moge straks het verloop der te houden oefening voldoening schenken aan al degenen die in dit centrum hebben samengewerkt, ter voorbereiding van eene vlotte en doelmatige hulpverleening inge val van onverhoopte rampen". Jaarverslag. In het door de vergadering goedgekeurde jaarverslag wordt allereerst de overleden Voorzitter Z. K. H. de Prins der Nederlanden herdacht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1