£uchtaaact 3Udschüfien Het aantal GEMENGD NIEUWS. vreemdelingen in Duitschland. In 25 Verdwijnende volkstuintjes. ANTI-SEMIETISME TE MUNCHEN. RELLETJES TE PARIJS. „Geef de macht aan Weygand". EDEN TE PARIJS. AUTO-ONGELUK BIJ ORLEANS. GöRING TE SOFIA. Door koning Boris ontvangen. NOODWEER IN MEXICO. Naast vele verwoestingen ook dooden. Glimlachje BERUCHT MISDADIGER GEVLUCHT Uit de gevangenis te Aken. Ver moedelijk in Nederland. MR. VERSCHUUR NAAR HEERLEN. Voor onderzoek in de mijnen. Buitenland. jaar tol de helft leruggeloopen. kops, met Tota Pulchraest, van L. de Bij en iDe Vesper van Beethoven. De a klinkt erg open, de forte's niet vrij van ruwheid; no. 2 begon goed, het bouche fermée aan 't slot niet zuiver, begin 2e couplet mislukte wat voor den dirigent aanleiding was tot eindigen en niet meer opnieuw te beginnen. 98 pun ten, halve beoordeeling. Kwartetten. 4. Dubbelmannenkwartet Ons Genoegen, Heiloo, dir. G. H. Oostermeijer, met: Jam Sol Recedit Ignens van Nico Hoogerwerf en Nacht, van Roeske. 1 Wat ruw; in 2 wordt aardig genuanceerd. 195 punt, 2e prijs Derde afdeeling (Gem. koren). Verplichte nummer: Maanlicht, van E. WettigWei- senborn. 5. Zang en Vriendschap, Wognum, dir. K. Schipper Az., Vrij nummer: De wilgen, van Wierts. 1. De opvatting is wel muzikaal al gelukt alles niet even goed. 2. Was een lang niet gemakkelijke opgave, over welks uitvoering waardeerend gesproken kan wor den, al was het tempo ook te langzaam. 235 punten, 1ste prijs. 6. St. Odulphus, Wijk aan Zee, dir. Leo Pielage. Vrij nummer: Lerchengesang van Mendelssohn—Bartholdy. In dit koor zitten goede stemmen, vooral bij de sopranen, voor namelijk no. 2 goed gezongen. 235 punten, lste prijs. 7. St. Ambrosius, Nibbixwoud, dir. S. Ketélaar. Vrij nummer: Molenaars dochter ken, van Olivier Koop. Zuiverheid laat nogal wat te wenschen over, het woord „droomehd" breekt men ongemotiveerd af. 2 Wat zuiverheid betreft, beter. 180 ptn., 2epr. Tweede afdeeling gemengde koren. Ver plicht nummer: Chryanthen van O. Koop. 8. Ons Genoegen, Beverwijk, en St. Caecilia, Edam, vallen uit. 10. St. Theresia, Blokker, dir. R. M. Moeskops. Vrij nummer: Waar de hei te bloeien staat, van Wierts. Een handicap voor dit koor zijn de minder mooie tenorende klank van het ensemble lijdt daaronder. 2 Wordt aardig gezongen, ondanks de opmer king onder 1, die ook voor 2 van kracht blijft. 186 punten, 2e prijs. Tweede afdeeling Mannenkoren: 11. Streeker mannenkoor, dir. R. M. Moes kops. Verplicht nummer: Mijn Hof van Philip Loots. Vrij nummer: Ave Caesar, van Roesxe. Tot nog toe het beste koor, dat we onder leiding van dezen dirigent gehoord Gelijk kon worden verwacht, heeft de volkstelling van 1933 ook aan het licht gebracht, dat het aantal buitenlanders in Duitschland enorm is gedaald. Volkomen juiste gegeven hieromtrent waren vroeger heel moeilijk te verkrijgen, maar de verschillende volkstellingen, in het bijzonder die van 1910, van 1925 en van 1933, waarvan de resultaten bekend zijn, geven toch eenigszins een beeld van het aantal buiten landers, dat in Duitschland woon de. In 1910 bevonden zich in het Duitsche rijk na aftrek van het Saargebied, dat in 1933 niet kon worden meegeteld en waarvan daarom de gegevens van de vroegere volks telling ook niet in rekening zijn gebracht, 1.130.000 buitenlanders. In 1925 waren het nog slechts 957.000 en dit aantal was in 1933 tot 757.000 gedaald. Aanzienlijke verschuivingen zijn in deze buitenlandsche kolonies in Duitschland inge treden. Bij de laatste volkstelling van 1933 stonden aan het hoofd de Tsjecho-Slowaken met 186.000. Hierop volgden de Polen met 148.000 en vervolgens de Oostenrijkers en Nederlanders met elk 81.000, terwijl op ver ren afstand de Zwitsers volgden met 40.000, de Italianen van 22.500, de Joegoslaven met 17.000, de Russen met 12.800 en de Honga ren met 10.400. Hoe ontzaglijg sterk de ver schuiving in de laatste jaren is geweest, blijkt wel uit het feit, dat volgens zeer be trouwbare schattingen van de consulaten het aantal Nederlanders in Duitschland nog in 1921 op ruim 150.000 werd begroot. In de twaalf jaar tusschen toen en de volkstel ling van 1933 is dus het aantal Nederlan ders in Duitschland tot iets meer dan de helft gedaald. De redenen zijn grootendeels repratrieering en naturalisatie als Duitschers beide als gevolg van de economische omstan digheden en de ontzaglijke werkloosheid on der de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land, die 95 pCt. van het totaal der Neder landers uitmaken. Velen van dezen zijn na jarenlange werkloosheid naar het vaderland teruggekeerd, terwijl anderen, om opnieuw aan het werk te komen, of hun betrekking te houden, maar Duitschers zijn geworden. Onder de laatsten bevinden zich zeer ve len, die eigenlijk al grootendeels waren ver- duitscht. Bij de volkstelling van 1933 is ge bleken, dat van de 757.000 buitenlanders er niet minder dan 600.000 Duitsch als hun ripedertaal hebben aangegeven. Daaronder bevinden zich vele duizenden Duitsche vrou- .wen, die met Nederlanders zijn getrouwd en waarschijnlijk ook vel kinderen van zulke ge- mengde_ gezinnen, xZeer interessant is het groote aantal staat loozen onder de vreemdelingen, d.w.z. men- §en, die tot geenerlei nationaliteit in poli- een zin behooren. Him aantal bedroeg m de volkstelling van 1933 niet minder dan SÖ6.612. Voor een sterk percentage zijn dit jfroegere Russen. In 1925 werden nog 47.000 Russen geteld, bij de laatste volkstelling nog 'Rechts 12.800, maar in 1925 bedroeg het Jéantal staatloozen nog slechts 25.200. In dat Taatste jaar was de nationaliteit in politieken Ztn, dus practisch gesproken de kwestie van het paspoort, bij tal van personen, die vroe ge to Kltfjand Of ge- hebben. Ave Caesar, heel goed. 218 punten, le prijs. Eerste afdeeling Gemengde koren: 12. Alkmaarsch R.K. Gemengd koor, dir. Jac. N. Al. Verplicht nummer De Morgen, van J. Henri Oushoorn, vrij nummer: Lied van de natuur, componist de dirigent. Een flink bezet koor, met een beschaafden ge zonden klank Al's compositie kreeg de ver tolking, die het ruimschoots verdient, 'n Dankbaar goed geschreven stuk muziek. 246 punten, le prijs. 13. Kunstgenot, Assendelft, dir. H. J. Trompert. Vrij nummer: Ave Regina, van den dirigent. In 't verplichte koor wordt de uitvoering langzamerhand beter, en goed was de uitvoering van de verdienstelijke compositie van den leider. 22614 punt, le prijs. Eere-afdeeling Gemengde koren: 14. Nieuw Leven, Mïdemblik, directeur R. M. Moeskop's. Verplicht nummer: Ego Flos, van Theo v. d. Bijl; vrij nummer: Lauda Sion, van Koop. Het verplichte koor, waarin heel wat te doen is, o.a. 'n dikwijls hooge sopraanpartij, krijgt een vertolking, die eerbied afdwingt. 2 Heel goede attaque, en voor wat er volgde, een welgemeend „bravo" 229 punten, le prijs. De toekenning der prijzen door de jury Theo v. d. Bijl, en Olivier Koop werd door den bondsvoorzitter J. A. Spigt bekend gemaakt, nadat v. d. Bijl o.m. verkondigd had, dat hij, in vergelijking met het vorige jaar bij alle koren vooruitgang kon consta- teeren. De eere-wedstrijd voor de eerste prijswin naars begon 's avonds 8 uur. 1. Zang en Vriendschap, Hoogwoud met Du Hirte Israëls, van Bortniansky, 91 punten. 2. Zang en Vriendschap, Wognum, met Als de hei te bloeien staat van Wierts. 105 punten. 3. St. Odulphus, Wijk aan Zee, met de Winter, van Loots. 94 punten. 4. Streeker mannenkoor, Grcotebroek, met Lente, van Olman. 89)4 punt 5. Aikmaarsch Gemengd Koor, met „Flie- flodderke" van Wierts. 120 punten. 6. Kunstgenot, Assendelft, met De Mole naar, van Jacob Hamel. 101 punten. 7. Nieuw Leven, Medemblik, met Licht, van Wierts. Volgende Zondag voortzetting en sluiting van den wedstrijd en mededeeling van de be haalde prijzen in den eere-wedstrijd. vestigd waren, nog niet opgehelderd. Van daar deze sterke stijging van de staatloozen. Meer dan tweevijfden van de vreemdelin gen in Duitschland woont in de groote ste den, n.1. 330.600 in de 52 Duitsche steden met meer dan 100.000 inwoners. Het sterkst is het contingent vreemdelingen te Berlijn, n.1. 105.000 of 2.5 percent van de totale be volking, terwijl het gemiddelde in het ge- heele rijk slechts 1.2 percent bedraagt. De woningtoestanden. Naar de Angriff meldt, zal men te Ber lijn thans een systematischen strijd aanbin den tegen de volkstuintjes. Dit beteekent na tuurlijk niet, dat men er iets tegen heeft, als iemand even buiten de stad een stukje grond heeft, dat hem gelegenheid biedt, om in het goede jaargetijde zijn week-einden in een tuin Huisje door te brengen, gezondheid op te doen en tevens wat eigen groenten en aardap pelen te kweeken. Te Berlijn zijn door de toe standen van na den oorlog echter bijzondere omstandigheden ingetreden. Niet alleen aan de periferie,van de stad, doch zelfs op midden in de stad gelegen onbebouwde terreinen zijn geweldige kolonies verrezen van kleine en allerkleinste terreintjes, waarop met de meest primitieve middelen schuurtjes of tuinhuisjes werden opgericht, ja, men heeft zelfs vele honderden woonverblijven uit sinaasappel- kisten primitief in elkaar geslagen en niet alleen op de heete zomerdagen aan het eind van de week gaan de menschen daarheen, doch er zijn tal van gezinnen, waarvoor zulke hutten, ja krotten, de eenige behuizing vor men. Deze vestigingen van tienduizenden menschen hebben niets te maken met het thans in het bijzonder, maar ook reeds vroe ger in Duitschland sterk gepropageerde denkbeeld der binnenlandsche kolonisatie. Te Berlijn .vindt men in het geheel 140.000 van zulke volkstuintjes met een heel enkelen keer een aardig klein zomerhuisje erop, in de meeste gevallen een allergebrekkigst schuurtje, vaak niet meer dan een prieel, meestal van dunne planken en latteh tezamengtimmerd. En 45.000 gezinnen wonen winter en zomer in deze krotten, 45.000 gezinnen met tenminste 140.000 gezinsleden. Van het totaal der 140.000 permanente of zomerbewoners van deze hut ten zijn er slechts 5000, die werkelijk eigenaar van het lapje grond zijn, waarop zij hun groente teelen en er vaak ook wonen. Verreweg het grootste gedeelte van de overigen heeft zich eenvoudig huiselijk ingericht op onbebouwde terreinen en nu ze er eenmaal zitten, was er bij het gebrek aan kleine woningen voor arm lastigen practisch geen mogelijkheid om hen ervan te verdrijven. De eigenaars van de ter reinen hebben dikwijls hemel en aarde bewo gen om de ongenoode en ongewenschte gasten kwijt te raken, die in de allermeeste gevallen er niet aan dachten om „paying guests", te zijn en geenerlei huur of pacht betaalden, maar eenvoudig beslag hadden gelegd op „hun" ge deelte van het terrein. De eigenaars konden er eenvoudig niet meer over beschikken, maar moesten er natuurlijk wel grondbelasting voor betalen. Van de Berlijnsche werkloozen wonen 5 pro cent in de volkstuintjes. Van de bewoners der volkstuintjes echter zijn er tenminste 50 pro cent werkloos! Wat hier aan wetten der hygiën, moraal en volksontwikkeling met voeten wordt getreden, spot elke beschrijving. Het is daarom heusch niet te vroeg, dat de Berlijnsche staatscommis- swis Lippert eindelijk eens in wil grijpen. Groepen njpt-geuniformeerde jonge lieden hebben Zaterdag den geheelen dag te München gedemonstreerd tegen de joden. Zij dwongen alle joodsche winkels te sluiten. De politie heeft ver schillende demonstranten gearresteerd. Zaterdag hebben zich in de nabijheid van het Graf van den Onbekenden Sol daat onder den Are de Triomphe te Parijs vechtpartijen voorgedaan, tenge volge van 't feit, dat een aantal nationa listen schreeuwden „Geef de macht aan Weygand", nadat generaal Weygand met zijn vrouw gepresideerd hadden over de plechtigheid van het herontste- .n van de eouwige vlam boven het Graf. Er werden verschillende personen gewond. De Engelsche Lord groot-zegel-bewaar der Eden brengt enkele dagen te Parijs door. In gezelschap van den Britschen ambassa deur heeft Eden gisteren een bezoek gebracht aan de Italiaansche schilderijententoonstel ling. Bij autoraces in de buurt van Orleans (Fr.) is tegen het einde der wedstrijden een der coureurs tegen een boom gereden en vervolgens tegen een afsluitboom terecht ge komen, waarachter eenige toeschouwers stonden. Van de twaalf personen die gewond werden, moesten acht in een ziekenhuis wor den opgenomen. Minister-president Göring is Zondagmid dag om half zes door koning Boris te Sofia in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Voor zijn bezoek aan den koning had Gö ring een lauwerkrans gelegd op het Graf van den Bulgaarschen Onbekende Soldaat. Hevige onweersstormen en hagelbuien heb ben Mexico geteisterd en overal ontzettende schade aangericht. De te velde staande ge wassen werden in sommige streken geheel vernield. In den staat Coahuila vielen hagel korrels ter vuistgrootte. De woningen van landarbeiders werden verwoest, terwijl veel vee omgekomen is. Bij Metepec (staat Mexico), Tenango en Lerma zijn groote gebieden onder water ge zet. Bij Toto is de peiler van een hoogspan ningskabel op de rails terechtgekomen, waardoor de rails onder stroom kwam te staan. Vier personen, die hier den spoorweg passeerden zijn door den stroom gedood. Ook bij Orizaba en Maltzana (staat Vera Cruz) heeft het noodweer enorme schade aangericht. HITTEGOLF IN BRITSCH-1NDIE: Vele gevallen van zonnesteek. Uit verschillende deelen van het president, schap Madras in Br.-Indië, waar buitenge wone hitte heerscht, wordt melding gemaakt van gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop en vernielende branden. Te Goentoes is sedert tien jaar met 122 gr. F. de hoogste temperatuur in de schaduw ge registreerd. Uit Bezwada en Chirala worden verscheidene doodsgevallen tengevolge van zonnesteek gemeld. Een brand te Goentoes verwoestte tachtig huizen van een visschers- kolonie en maakte duizend personen dakloos, terwijl te Jakhars, een dorp bij Berhampore, zestig huizen in de asch werden gelegd. YEHUDI MENUHIN GAAT NIET F'LMEN. Aanbod van een half millioen dollar van de hand gewezen. Yehudi Menuhin, die op het oogenblik te Melbourne optreedt, heeft medegedeeld, dat hij een uitnoodiging uit Hollywood om tegen een bedrag van een half millioen dollar me de te werken aan een film over zijn leven, van de hand heeft gewezen. Het negenjarige zoontje van een in den staat Tacoma (Am.) woonachtig multimil- lionnair is door tot nog toe onbekende per sonen ontvoerd. o Begeleid door een luchtvloot, bestaan de uit niet minder dan 225 vliegtuigen, zijn te Honoloeloe 24 oorlogsschepen van de Amerikaansche vloot Pearl Harbour binnen- geloopen. Deze massale aankomst van lucht vloot en oorlogsmarine vormde een der machtigste en indrukwekkendste schouwspe len van de manoeuvres, zooals die zich tot dusverre hebben afgespeeld. o De filmster Dolores Costello heeft te Los Angelos een eisch tot echtscheiding in gediend tegen John Barrymore op grond van zijn „geestelijke wreedheid" en „gebrui kelijke onmatigheid". o Begin Juni zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van de tweede lijn van den ondergrondschen spoorweg te Mos kou. 35.000» personen zullen bij deze werk zaamheden emplooi vinden. o Tijdens 'n storm is op de Angararivier te Moskou een boot gezonken, waarbij tien personen, van wie 4 kinderen, om het leven zijn gekomen. o In de Poolsche districten, welke enkele dagen geleden door een wervelstorm zijn geteisterd, heeft gisteren een hevig onweder gewoed, dat, door blikseminslag, op tal van plaatsen brand heeft doen ontstaan. Vier menschenlevens zijn te betreuren. DUITSCHE LUCHTBALLON MAAKT EEN NOODLANDING. Gm kwart voor drie Zondagmiddag heeft de Duitsche luchtballon „Stadt Felbert" op een weiland te Meerbeek (dicht bij Beek Limburg) een noodlanding gemaakt. Onder leiding van commandant Wilhelm Schlipköter was de ballon des morgens te 10.35 uur in Felbert bij Wuppertal opgeste gen. De tocht werd meegemaakt door nog een drietal personen, allen Duitschers. De ballon bleef bij de landing geheel on beschadigd, terwijl geen enkele der inzitten den gewond werd. Omtrent de motieven, welke tot de landing geleid hebben, is slechts bekend, dat men plotseling in een onweersbui was geraak', waarna men besloot op het eerste het beste weiland te landen. De bemanning is evenals de ballon op transport naar Wuppertal gesteld. OM DEN „ZILVEREN VLEUGEL VAN AMSTERDAM". Een wisselprijs-wedstrijd voor sportvliegers. Voor de eerste maal hebben Zaterdag twin tig sportvliegers deelgenomen aan den strijd om den „Zilveren Vleugel van Amsterdam", een wisselprijs, beschikbaar gesteld door de Amsterdamsche Aero Club, met het doel, de kennis van luchtnavigatie en behendigheid in het omgaan met een vliegtuig te bevorde ren. Het ligt in de bedoeling, zoo mogelijk den wedstrijd jaarlijks te herhalen. Degene, die den wisselprijs tweemaal achtereen of drie maal in het geheel wint, wordt eigenaar van den Zilveren Vleugel. Voor de eerste maal hadden twintig vlie gers ingeschreven, doch doordat op het laat ste moment de bekende sportvliëger, de heer M. A. G. van der Leeuw, van deelneming moest afzien, verschenen er slechts negen tien aan den start, waarvan veertien zuivere burger-sportvliegers en vijf burgerlijke en militaire leerling-beroepsvliegers. Te elf uur verzamelden de deelnemers zich in de hangar van de Nationale Luchtvaart School naast het clubgebouw van de Amster damsche Aero Club op Schiphol. Hier deed de leider van den wedstrijd, de heer Crone. voorzitter van de A.A.C., die werd bijgestaan door den instructeur der N.L.S., den heer Sluyter, mededeeling van de te volgen route en de in acht te nemen bepalingen. Van Schiphol ging de route via de Maas brug bij Grave naar het Eindhovenscbe vliegveld Welschap, waar een landing moesi worden uitgevoerd. Vandaar ging het over Slot Loevenstein naar Rotterdam, waar op Waalhaven moets worden geland en verder over den Wassenaarschen Slag terug naar Schiphol, een totaal-parcours van 225 K M. Op de drie landingsterreinen was een landingskruis uitgelegd. Een der opgaven voor de deelnemers was, met afgezetten mo tor hun vliegtuig zoo dicht mogelijk bij deze kruizen tot stilstand te brengen. Voor den afstand tusschen toestel en landingskruis werden strafpunten toegekend. De deelnemers kregen een route-kaart, ter wijl hun volgens de laatste weerberichten de noodige gegevens omtrent windrichting en windsterkte werden verstrekt. Er stond een vrij krachtige Noordoosten wind. Het was nu de eerste taak der deelnemers, aan de hand van deze gegevens en de capaciteit van hun vliegtuig, zelf de tijden te berekenen, die zij van de verschillende deelen van het par cours noodig zouden hebben. Ook voor fou tieve berekeningen zouden strafpunten wor den toegekend. Het was een merkwaardig schouwspel, deze twintig sportvliegers aan de in de hangar geplaatste tafels te zien zit ten, hun berekeningen makend met een ernst en inspanning, als gold het een zwaar exa men. Op de verschillende punten te Grave, Slot Loevenstein en Wassenaar, en ook op de lan dingsplaatsen, waren controle-posten opge steld, die bovendien constateerden, of de deel nemer in den juisten koers naderden, waarbij een speling van slecht vijftien graden was toegestaan. Te kwart voor één werd met star ten begonnen en wel met het snelste toestel de Leop and Moth van den heer Justus Hij mans, dat een kruissnelheid heeft van 193 K.M. per uur. Met tusschenpoozen van vijf minuten vertrokken de overige toestellen, beurtelings vliegend met de zon mee of tegen de zon in, dus resp. eerst naar Eindhoven of eerst naar Waalhaven. Het laatst vertrok ken de militaire schoolvliegtuigen, die een kruissnelheid van gemiddeld 120 K.M. per uur hebben. Te kwart over twee waren alle deelnemende toestellen vertrokken. De start werd o.a. bijgewoond door den Amsterdamschen wethouder, den heer Ter Haar, en den voorzitter van de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart, de heer Wallaerdt Sacré, terwijl wij in den loop van den middag ook nog den heer Van der Poll, havenmeester van Amsterdam, in het club- huis van de A.A.C. zagen. Te ongeveer vijf minuten voor drie ver- scheen de roode Leopard Moth van den heer Hijmans boven het veld en stopte dicht bij het landingskruis op het vliegveld. Met regelmatige tusschenpoozen kwamen de ove rige deelnemers binnen en te ongeveer zes uur zette de laatste deelnemer zijn lichte machine dicht bij het landingskruis neer. Inmiddels waren de gegevens van Eindho- ven en Waalhaven door de heeren Hijmans en van Marke met hun machines gehaald en om zeven uur verscheen de jury met den einduitslag in het clubgebouw der A.A.C. In een geestige toespraak door den heer Crone maakte hij bekend, dat als nummer één van de sportvliegers de heer van Heek uit den strijd is gekomen. Als no. 2 J. Tem pelman, beiden van de Twentsche Aero Club en nr. 3 Justus Hijmans van de A. A. C. Nr. 1 van de Rijksopleiding tot verkeers vlieger van de Kweekschool voor de Zee- vaart was de heer J. J Bak en nr. 1 van de opleiding te Soesterberg de heer J. H. Eilders. De heer Crone memoi eerde het succes van den heer Van Heek in dezen wedstrijd en bood de echtgenoote een bos roode rozen aan. Na den heer Crone sprak de heer Enthoven, evenals de heer Rosman, een kort woord, waarna deze bijzondere dag voor de luchtvaart ten einde was. In den afgeloopen nacht is uit de politic kazerne te Aken ontvlucht de 35-jarige Otto Wilhelm, geboren te Jungfer. Wilhelm maakte deel uit van een inbrekersbende, die den laatsten tijd opereerde in Aken en om geving en in Zuid-Limburg, vooral in Heer len, waar de bende eenige groote inbraken gepleegd heeft. Bij een der inbraken werd de bende op het eind van de vorige maand te Aken op heeterdaad betrapt door den Oóer- wachtmeister Steinbusch. Laatstgenoemde beambte werd door een lid van de bende doodgeschoten. In verband hiermede was Wilhelm door de Duitsche Kriminalpolizei gearresteerd. Een uitvoerig onderzoek werd door de Kriminalpolizei en de Heerlensche recherche ingesteld, met het gevolg dat Wil helm aan de Kriminalpolizei een volledige bekentenis aflegde. Hij noemde als mededa ders zijn vrouw, genaamd Theresa Ervene, geboren te Wurselen 26 Januari 1908 en den Nederlander van der Velden; deze zou den Oberwachtmeister hebben doodgeschoten. Van der Velden is met de vrouw van Wil helm voortvluchtig en houdt zi"b vermoede lijk in Nederland of België op. Daar Wil helm familie heeft te Delft, vermoedt men dat hij de wijk naar Nederland heeft geno men. - Ter voorbereiding van het onderzoek naar den toestand in de mijnen, waarmede op uitnoodiging van de regeering de heer mr. Verschuur, oud-minister van economische zaken, zich heeft belast, heeft deze in de af geloopen week besprekingen op de betrokken departementen gevoerd en conferenties gehad met den minister van waterstaat en den rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse. Het onderzoek ter plaatse, dat uiteraard geruimen tijd vergt, zal zich in hoofdzaak hebben te concentreeren te Heerlen, waar heen mr. Verschuur zich heden heeft bege ven. Panorama vertelt in woord en beeld hoe het toegaat in een Japansch hotel en hoe er vroeger en tegenwoordig werd en wordt be graven wat een geheel verschillend beeld geeft. De 50-jarige kaasmarkt te Breukelen is gekiekt en de jubileumfeesten in Enge land komen ook nog eens op den voorgrond Leeuwarden is ditmaal bij vele aardige fo to's besproken en diverse foto's laten zien hoe scheef de scheeve toren van Pisa wel is en wat er gedaan wordt om het gevaar van vallen te verminderen. Tenslotte wordt bij haar prortret en een foto van haar geboorte huis een en ander verteld over de filmster Paule Wessely. Naast uitgebreide rubrieken binnen- en buitenland wordt ook aan sport en mode weer voldoende aandact gewijd. Ver halen en novellen zijn er ditmaal van Ro- bert Clouts, van John Collins, van E. J. Rath en van José Negro. Trotsche moeder„Pietje, nu moet Je alles goed ont houden wat Je ziet, zoo dat Je er Je kinderen en Je kleinkinderen nog alles van kunt vertellen." Vader„Ja, èn Je vader, Plet." (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12