DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mussolini fel tegen inmenging. ^Buitenland Deze Courant wordt EX KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. i 8 ES PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 124 Dit nummer bestaat nlt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 27 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qxujetii&sch OmcoUM „Door Duitschland's optreden is de ontwapenings hans zeer verminderd Met geval-Abessynië. De kwestie-Oostenrijk. Wat aangaat Hitler's jongste rede zeide de duce, dat zijn dertien punten niet in hun geheel aanvaard of verworpen kunnen wor den. Ze moeten grondig bestudeerd wor den. In zake de Italiaansch-Duitsche betrek kingen is er maar één probleem, dat daarop een nadeeligen invloed heeft, n.1. Oostenrijk, maar dat is dan ook var, principieele betee- kenis. EINDE RAADSZITTING TE GENEVE. Litwinov dankt Eden voor het tactvol optreden. BELGISCH MIJNCONFLICT TEN EINDE. Vandaag het werk hervat. KABINETSHERVORMING IN ENGELAND. Voorspellingen van de „News Chronicle". ITALIË BLIJFT DREIGEN Steeds meer troepen naar Oost- Afrika. REDEVOERING VAN RUDOLF HESS. Vrede, vrede, vrede. Waf vandaag de aandacht trekt DE WEERMACHT IN OOSTENRIJK. Unificatie van de corpsen. ZANDREGEN IN OOSTENRIJK. Te Graz. DE BEGRAFENIS VAN PILSOEDSKI. COURANT. 'ëip JggRn Na afloop van de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft Mussolini in de Kamer een overzicht gegeven van zijn bui tenlandsche politiek, waarin hij speciaal de jongste gebeurtenissen heeft besproken, zooais de verbete ring der betrekkingen met Frank rijk, de Fransch-Engelsche verkla ring, de conferentie van Stresa, de Duitsche herbewapening en het conflict met Abessinië. Mussolini onderstreepte allereerst, dat Italië slechts een realiteitspolitiek wil voe ren en dat alleen de realiteit den grondslag vormt van Italië's handelingen. Daarom is het gelukkig te achten, dat in Januari j.1. de Fransch-Italiaansche accoorden werden fesloten. Hierdoor immers werden allerlei westies op minnelijke wijze geregeld en werd een hoofdstuk afgesloten in de Fransch-Italiaansche betrekkingen van na den oorlog. Het voornaamste was echter, dat aldus de voorwaarde werd geschapen voor een doel treffende samenwerking tusschen beide lan den. Men zal misschien vragen, waarom de ze overeenkomsten pas 17 jaar na den oor log werden gesloten. Mijn antwoord is, dat de belangen welke op het peil staan, zeer ingewikkeld zijn; de oorzaak was ook gele- Pen in onjuiste Ojpvattingen in sommige ransche kringen over de duurzaamheid van het fascistische regime. Aan deze verkeerde meeningen is thans een einde gekomen. De atmosfeer tusschen beide landen is se dert eenigen tijd zeer verbeterd en we wen- schen niet, aldus Mussolini, dat die weer wordt vertroebeld. Duitschland's houding. Nadat aldus in Januari j.1. de Fransch- Italiaansche accoorden waren gesloten, kwa men in Februari de regeeringen van Frank rijk en Engeland te Londen bijeen, waar zij eenige hoofdlijnen vaststelden voor de poli tieke reorganisatie van Europa. Men kan dje Fransch-Engelsche conferentie beschou wingen als een voortzetting van de Fransch- Italiaansche. Er waren reeds optimisten, die een normale ontwikkeling van den Europee- sche toestand verwachten, toen in Maart aan die normale ontwikkeling plotseling een einde kwam door de eenzijdige opzegging door Duitschland van de ontwapeningsbepa lingen van het verdrag van Versailles. De wereld zag zich voor een voldongen feit geplaatst. Er volgden wel drie diploma tieke protesten, maar de geheele wereld was er terstond van overtuigd, dat aan dit feit niets meer viel te veranderen Alle protesten zijn overbodig, evenals het overbodig is, nu nog over cntwapen'ng te spreken Het is voor ons zeer moeilijk, aldus Mus solini, te gelooven aan beperking der bewa pening of aan een verbod van bepaalde oor logsmethoden. Als het er echter om gaat iets concreets tot stand te brengen, zullen wij aan zulke pogingen geen moeilijkheden in den weg leggen. De conferentie van Stresa. Sprekende over de conferentie van Stre sa, zeide de duce, dat deze tamelijk goede re- rultaten heeft opgeleverd. Immers zij heeft vastgesteld, dat er ten aanzien van bepaal de dringende problemen een eensgezind standpunt der drie groote Westersche mo gendheden bestaat. Door deze doeltreffende, constante en voor alle problemen geldende eensgezindheid is een politiek in grootschen stijl mogelijk ter verwijdering van de voor naamste hinderpalen voor een vreedzaam sa menieven der Europeanen. Mussolini deelde daarop mede, dat de Donau-conferentie niet in de eerste dagen van Juni zal worden gehouden, maar eerst zal worden bijeengeroepen, als zij zeer zorg vuldig is voorbereid. Met dat doel zijn ook de besprekingen te Genève tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije gevoerd. Het ligt in °ize bedoeling hiervan is aan Berlijn mededeeling gedaan ook Duitschland uit noodigen en het van de voorbereidingen °P de hoogte te houden. Het is hier de plaats, eenige woorden te richten tot hen, die ons zouden willen vast- kluisteren aan den Brenner, om ons te be letten elders in de wereld actief te zijn. Eens en vooral en onomwonden moet ik zeggen, dat het probleem van Oostenrijks onafhankelijkheid een Oostenrijksch en een Europeesch probleem is en dat het als Euro- peesch probleem speciaal Italiaansch, maar niet uitsluitend Italiaansche is. Dit be- teekent, dat het fascistische Italië niet van plan is, zijn historische taak te beperken tot één enkel historisch probleem, tot één en kelen militairen sector, tot een bepaalde grens, zelfs als zij zoo belangrijk is als die van den Brenner. Alle grenzen van het moe derland en van de koloniën zijn zonder on derscheid heilig en moeten bewaakt en ver dedigd worden tegen elke bedreiging, zelfs als zij slechts potentieel is. Alle kwesties, die ik u hier schets, moet gij beschouwen in verband met hetgeen er in Oost-Afrika kan gebeuren en in verband met de houding, die de Furopeesche staten zul len aannemen. Zij hebben nu de gelegenheid, ons hun .concrete vriendschap te toonen en niet alieen een vriendschap van oppervlakki- gen en praatlustigen aard. De bedreiging nu van onze gren zen in Oost-Afrika is niet slechts een mogelijkheid, maar een werke lijkheid. Zij neemt met den dag toe, en vormt dan ook een Italiaansch Abessinische kwestie in den meest acuten vorm, dien men zfch denken kan. Het is trouwens geen probleem van van daag of van Januari 1935, maar 't dateert ai van 1925, zooals uit de documenten kar, blijken. Ik ben toen begonnen deze zaak te bestudeeren en drie jaar later bleek, dat onze vreedzame expansie in dat groote gebied, hetwelk nog zeer primitief is, maar nog groote ontwikkelingsmogelijkheden biedt, door een politiek verdrag bevorderd kon wor den. Dit verdrag is waardeloos gebleven, be halve wat betreft art'kel 5, waaraan Abessi nië strak vasthoudt, sedert zijn aanvallen in December 1'934. Reeds in 1929 is Abessinië begonnen met de reorganisatie van zijn le ger, waarbij Europeesche officieren als in structeurs optraden. In 1930 zijn bepaalde Europeesche fabrieken begonnen met groote leveringen van modern oorlogsmaterieel. De botsing van Oeal-Oeal was de uiting van een toestand, welke zich langzamerhand had ontwikkeld. Uitsluitend voor de verdediging van So- ma'iland en Eritrea, de twee bescheiden ge bieden, welke Italië in Afrika bezit, worden wij gesteld voor moeilijkheden, welke zoowel wat de levensmiddelenvoorziening als wat de strategie betreft buitengewoon groot zijn. Met trots gewaag ik dan ook hier van de soldaten, die zich voor dezen zwaren arbeid geven, op 8000 K.M. van het vaderland. Het Italiaansche volle slaat in volmaakte discipline en kalmte het verloop der gebeur tenissen gade. Slechts zij, die het fascistische Italië openlijk of in het geheim haten, kun nen voorwenden, zich te verbazen over of te protesteeren tegen de militaire maatregelen, welke wij genomen hebben, of nog zullen ne men. )Geestdriftige toejuichingen. Geroep: Duce, Duce). In weerwil daarvan hebben wij ons ac- coord verklaard met een verzoenings- en arbitrage-procedure, wel te verstaan uitslui tend voor het Oeal-Oeal-incident en dit in weerwil van zekere abnormaliteiten met be trekking tot de verzoeningscommissie, zoo als bijvoorbeeld het feit, dat de tegenpartij vertegenwoordigd wordt door iemand, die geen Abessiniër is. Laat echter niemand, vooral in Italië, te dien aanzien overdreven llusies koesteren. Niemand zal kunnen verwachten, dat Abes sinië bij voortduring een op ons gerichte re volver zal blijven, welke in geval van moei lijkheden in Europa onze positie in Oost- Afrika onhoudbaar kan maken. (Blijken van instemming). Iedereen dient goed te weten, dat wij wan neer het gaat om de veiligheid en het leven van onze soldaten, bereid zijn, zelf alle ver antwoordelijkheden, zelfs de uiterste, op ons te nemen. Mussolini werd na het uitspreken van de ze rede langdurig en geestdriftig toegejuicht Staande zongen de afgevaardigden het fas cistische lied Giovenezza. Ten slotte keurde de Kamer met algemee- ne stemmen de op 7 Jan. j.1. met Frankrijk gesloten accoorden goed en ging daarna op reces. Een openbare namiddagvergadering van den Volkenbondsraad heeft Zaterdag de 86ste zitting, die in Litwinov een goeden voorzitter heeft gehad, beëindigd. De laatste vergadering gaf van het begin tot het einde teekenen van goeden interna tionalen wil aan alle zijden, met inbegrip zelfs van de Duitsch nationaal-socialisten, die hier door den nationaal-socialistischen voorzitter van den Senaat van de vrije stad Dantzig eenigermate vertegenwoordigd wa ren en die er aldus voor zorgden, dat hun stem in het koor van hen, die tot het bevre digende en bemoedigende verloop van deze raadszitting hebben bijgedragen, niet geheel heeft ontbroken. Een zeer groot aandeel in het succes van deze raadszitting heeft Eden gehad, die deze week door zijn onvermoeide onderhan delingen over het Italiaansch-Abessinische conflict en het Zuid-Slavisch-Hongaarsche geschil, alsmede over verschillende kwesties, die den Volkenbond en den Senaat van Dantzig betroffen, niet alleen getoond heeft, dat hij gelukkig geheel is hersteld, doch tevens, dat Europa in dezen jongen Britschen minister een staatsman bezit, die buitenge wone bemiddelingsgaven heeft, niet in het minst ook door het vertrouwen, dat hij door zijn eigen persoonlijkheid algemeen weet te winnen. Het streven van Eden, dat deze raadszit ting iets zou kunnen bijdragen tot een alge- meene internationale ontspanning, is niet vergeefsch geweest. Terecht heeft de raadsvoorzitter Litwinov aan het einde van de zitting onder algemeene instemming een volkomen ongebruikelijk doch daarom niet minder verdiend woord van specialen dank en gelukwensch tot Eden ge richt wegens diens velerlei en moeilijke, doch met succes bekroonde bemoeiingen tijdens deze zitting van den1-Volkenbondsraad. De gemengde Belgische Nationale Mijncommissie heeft de van mijnwer kerszijde ingediende voorstellen aange nomen. Deze voorstellen komen neer op een vervroegde loonsverhooging met VA die op 2 Juni a.s. zal ingaan. Deze loonsverhooging zal ingewonnen worden in den loop der maanden vol gende op de eerstkomende contractueele k onsverhooging. Bovendien zullen de lage individueels loonen door de gewestelijke comité's herzien worden. Daar dus de voornaamste en drin gendste eischen der mijnwerkers zijn aangenomen, i6 het zoo goed als zeker, da' de stakingsbeweging in de Borinage en in het bekken van Charleroi zeer spoedig haar einde zal bereiken. De politieke medewerker van de Londen- sche Chronicle" komt met de voorspelling voor den dag, dat tijdens het Pinkster-reces Baldwin de teugels van het bewind van Mac Donald zal overnemen, wanneer dan als ge bruikelijk alle ministers de zegels van hun departementen in handen stellen van den af tredenden premier. Baldwin zou hierdoor dan volkomen de vrije hand krijgen in de keuze van zijn kabinet. Volgens den medewerker van het liberale blad zijn de conservatieve „backenchers" bang voor een nieuwe verkiezing en zouden 200 van hen willen beproeven de regeering te bewegen de verkiezing niet in October maar pas in het volgende jaar te houden. Hij zegt verder, dat Sir John Gilmour en Sir Philip Cunliffe Lister waarschijnlijk naar het Hoogerhuis zullen overgaan en dat Sir Godfrey Collins en mogelijk Lord London- derry, Lord Haüfax en Lord Sankev de regeering zullen verlaten, nadat de Indische hervormingen hun beslag zullen hebben ge kregen. Het nieuwe bloed in het kabinet zou door jongeren worden verschaft: Anthony Eden, Sir Philip Sassoon, Malcolm MacDonald; zoon van den premier en Duff Cooper Eden is natuurlijk favoriet voor buiten landsche zaken, maar er moet volgens den medewerker ook aan Sir Samuel Hoare wor den gedacht. Sir Kingsley Wood (de tegen woordige minister van P.T.T.) zou mogelijk het departement van arbeid krijgen. Er loopen intusschen ook hardnekkige ge ruchten, dat er ernstige pogingen worden ge daan om het kabinet meer „nationaal'' te ma ken door toevoeging mogelijk van Lloyd George en van een liberaal van de fractie Samuel. De moeilijkheid met Sir John Simon zou kunnen worden ondervangen, door hem lei der te maken van het Lagerhuis, welke func tie Baldwin tot dusver heeft vervuld. Wordt MacDonald lord-president van den raad, dan zou Simon minister worden zonder por tefeuille, als hij die functie zou willen aan vaarden. Volgens den zegsman van het departement van Buitenland sche Zaken zijn de Italiaansche troepen naar Afrika gezonden voor defensieve doeleinden en zullen ook verder Italiaansche troepen worden gezonden, zoo lang dit noodig wordt geacht. Dienvolgens maakt het com promis, te Genève tot stand ge komen, geen verschil wat betreft de mobilisatie van Italiaansche troepen. Anderzijds verklaarde de zegsman dat de troepen zouden kunnen worden te ruggeroepen, indien de verzoenings commissie tot overeenstemming kwam inzake het incident van Wal-Wal en indien de zwevende vraagstukken tus schen Italië en Abessynië werden gere geld. Het troepentransportschip „Gange" is gisteravond uit Napels naar de Italiaan sche kolonies in Oost-Afrika vertrokken met meer dan 2000 soldaten en groote hoeveelheden oorlogsmaterieel aan boord. Er worden te Napels toebereid selen getroffen voor de verzending van nog meer troepen. Vernomen wordt dat Italië voorne mens is, zich te houden aan zijn oor spronkelijke plan tot het wegzenden van de onlangs gemobiliseerde lichting- 1933, bestaande uit ongeveer 200.000 man en twee divisies der fascistische militie. Volgens een Reuterbericht uit Rome heeft men daar ter stede met groote vol doening kennis geonmen van het besluit van Genève betreffende het geschil tus schen Italië en. Abessynië. Men is van meening, dat het bemiddelingsvoorstel van derde mogendheden ecarteert en het probleem terugdringt op zijn eigen lijke terrein, waar uitsluitend Italië en Abessynië elkaar ontmoeten. Rudolf Hess heeft Zondagmiddag te Ham burg een redevoering gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: Alle maatregelen van den Führer tot ver sterking van het Rijk en tot behoud van de herkregen kracht komen op den duur het Duitsche bedrijfsleven en daarmede ook ieder van u ten goede. Het is niet de wil van Duitschland in economische autarkie te le ven. De Duitscher wil zich niet van de we reld isoleeren en „slechts onder den druk van buiten af, door boycot en andere dwang maatregelen, welke door politieken haat wa ren ingegeven en hier en daar nog worden gedicteerd, moet Duitschland zich bezig houden met het probleem van economisch zelfbehoud". „Ik leg er den nadruk op", aldus vervolg de spr., dat de door ons gewenschte verlich ting van de politieke atmosfeer, van welke wij gelooven, dat deze juist in de laatste da- Pen door de groote redevoering van den ührer voortgang heeft gemaakt, ook econo mische gevolgen zal hebben, van welke, door het vergroote ruilverkeer niet alleen de Duitsche, doch ook de zeescheepvaart van andere volken, voordeel zou kunnen hebben". Duitschland, aldus besloot Hess, heeft den vrede noodig, zooals de geheele menschheid behoefte aan vrede heeft om de wonden te genezen, welke haar door een ongelukzaligen oorlog zijn geslagen. 400 VLIEGTUIGEN VALLEN HAWAII AAN. Geweldige Amerikaansche manoeuvres. De groote Amerikaansche vloot- manoeuvres zullen over enkele dagen met 't hoogtepunt van den „strijd", een massa-luchtaanval op de Hawaiï-eilanden besloten worden. Vierhonderd bommenwerpers en jagers zullen pp een nog onbekend tijdstip van vliegtuigmoederschepen opstijgen en zich ge reedmaken voor den aanval. Op het eiland zelf zal men onmiddellijk op het bericht, dat de „vijand" nadert maatregelen treffen en 't afweergeschut opstellen. Alle bewoners van de Hawaiï-groep zullen actief medewerken; in alle stadjes en plaatsjes zal de straat- en huisverlichting worden gedoofd. Door mid del van de radio zal de bevolking gewaar schuwd worden, dat vierhonderd bombarde mentsvliegtuigen met honderden tonnen ex- Mussolini fel tegen inmenging. (Dag. Overzicht). Noodweer in Mexico. (Buitenland). Groote Amerikaansche manoeu vres te Hawaiï. (Buitenland). Vreeselijk motor-ongeval bij Drie huizen; één doode, 4 zwaargewon den. (Binnenland). Felle duinbrand op 't landgoed „Duin en Kruidberg" nabij IJmui- den. (Binnenland). Verschillende doodelijke verkeers ongevallen. (Binnenland). De houding van den V. D. Bond jegens Mr. Marchant's uittreden. (Binnenland). Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel gepromoveerd tot eere doctor. (Kunst en Wetenschappen). Duinbrand onder St. Maartens brug. (Stad en Omgeving). Ernstige aanrijding te Heerhugo- waard. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) plosieve stoffen aan boord in aantocht zijn en het parool: „blijft in huis, als uw leven u lief is" zal herhaaldelijk door den aether klinken. Tegenover de vierhonderd „vijandelijke" vliegmachines zullen echter slechte honderd vliegtuigen ter verdediging worden gesteld. Het ligt n.1. in de bedoeling na te gaan of de meening door sommige militaire autori teiten geuit, dat de Hawaiï-groep bij een eventueelen oorlog in den Stillen Oceaan te veel aanvalskansen biedt en daarom moeilijk te verdedigen is, juist is. Inmiddels is het resultaat van de „hevige gevechten" tusschen de twee deelen van de Amerikaansche vloot, de „witten en de zwar ten", die de Hawaiï-eilanden respectievelijk hebben verdedigd en aangevallen, nog niet bekend. De „witten" trekken momenteel te rug naar de haven „met zware verliezen, toegebracht door vijandelijke onderzeeërs". Eenige dagen geleden hebben de witten reeds drie kruisers verloren en kort daarop moesten, ondanks de verdediging door vlieg tuigen, drie slagschepen worden prijsgege ven. De zwarten hebben echter drie onderzeeërs verloren. Door een tactische manoeuvre wist admi raal Laning, bevelhebber van de zwarten, de vijandelijke onderzeeërs om den tuin te leiden, door met zijn schepen een grooten boog te beschrijven naar het Midway-eiland. Een aantal witte kruisers werd uitgezonden om de zwarte vloot te zoeken, doch zij slaag den hierin niet. Onderweg stegen echter twaalf groote bommenwerpers van deze kruisers op naar het Midway-eiland en bij 't schijnsel der maan speelde zich een hevig gevecht af met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er twaalf werden vernield. Een vliegtuig ging verloren, doch de bemanning kon nog juist op het nippertje worden gered. Dat deze schijngevechten in de lucht niet van gevaar ontbloot zijn blijkt wel hieruit, dat in totaal reeds acht personen tijdens de manoeuvres bij vliegtuig-ongevallen den dood hebben gevonden. Officieel wordt medegedeeld: de vice-kan- Selier prins Starhemberg heeft thans bin dende instructies gegeven voor de reorgani saties van de weerbaarheidscorpsen. Binnenkort zullen bevelen worden uitge vaardigd volgens welke voorloopig de recru- teering voor de weerbaarheidscorpsen zal worden opgeschort. Vervolgens zullen die leden worden uitgeschakeld, die pas na 1 Febr. 1934 lid van een weerbaarheidscorps zijn geworden. Vervolgens zullen voorbereidende maatre gelen worden getroffen voor de unificatie van de weerbaarheidscorpsen. Te Graz in Oostenrijk is een merkwaardig natuurverschijnsel waargenomen. In de om geving en deels ook te Graz zelf viel een dichte zandregen. Men neemt aan, dat door den sterken wind, die in den nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft gewaaid, een vermoe delijk uit Afrika afkomstige zandbui naar Graz is gevoerd. Een half millioen personen hebben in de bioscooptheaters van Warschau het journaal gezien, waarin de begrafenisplechtigheden bij de bijzetting van Maarschalk Pilsoedski wa ren opgenomen. De entree in de bioscopen was voor deze gelegenheid kosteloos.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1