Agenda £aatste AeeUhten Spoet Rechtszaken Siad en Omgeving. WeeeAedcht Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. 28 Mei tot en met 2 Juni, van 10—6 uur, in de Unie, tentoonstelling van schilderijen. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer Het Ade laarsnest (sens.); hoofdrollen H. Schlenck, Fr. Ulmer, Hansi Knoteck. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie, 's av. half 8, hoofdnummer De duivel is een vrouw (rom.); hoofdrol Mariene Dietrich. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria Theater, half 8, eerste hoofdnum mer De avonturen van koning Pausole (rom.-hum.), hooftu'ol Emil Jannings; twee de hoofdnummer Als een vrouw lief heeft (rom.); hoofdrollen Norma Shearer en Her- bert Marshall. Toegang boven 18 jaar. Theater Cinema Americain, half 8, hoofd nummer De asfaltlelie (rom.); hoofdrollen Bette Davis en Leslie Howard; extra num mer La Cucaracha en Schwalmer Hochzeit, het kleuren wonder. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. 8.30 uur, De Unie, ledenvergadering afd. Alkmaar v. h. Ned. Gen. tot zedelijke verbe tering der gevangenen. Consistoriekamer Groote kerk, 8.30 uur, ledenvergadering Ned. Bijbelgenootschap, afd. Alkmaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, verg. S D.A.P., sprekers de heeren W. J. Bulens en T. Bon sema. 2.30 en 8 uur, Sted. Muziektuin, zang- concours. GRANAAT ONTPLOFT TIJDENS SPIEGELGEVECHT. Achttien personen gewond. Tijdens een spiegelgevecht, dat deel uitmaakte van een militair feest te Lis sabon, is een granaat <iie door een mor tier werd afgeschoten, in de lucht te vroeg ontploft. Achttien personen mili tairen zoowel als burgers, werden ge wond, waarvan twee zeer ernstig. Een drietal ministers, die het feest bijwoon den, bleven ongedeerd. VERDWIJNEN DE NIAGARA- WATERVALLEN? Huidige toestand levert gevaar op. Herhaaldelijk komen bij de Niagara- watervallen groote rotsblokken naar be neden, waardoor slechts ternauwernood ernstige rampen worden vermeden en van tijd tot tijd ook ongelukken gebeu ren. Het beeld van de wereldberoemde vallen heeft zich dan ook in de laatste jaren aanzienlijk gewijzigd. De commissie voor het parkwezen die het toezicht op de Niagaravallen heeft, is dan ook van meening dat de huidige toestand zoodanige gevaren oplevert, dat met kunstmiddelen moet worden in gegrepen. Groote stukken rots zullen moeten worden opgeblazen en verschil lende stroomversnellingen zullen moe ten verdwijnen. De kans bestaat dat bij volledige uitvoering van het plan de Niagarawatervalien als zoodanig geheel zullen verdwijnen en slechts een onbe duidende waterval, zooals er velen zijn, van de wereldberoemde Niagara-water- vallen zal overblijven. ENGELSCH OFFICIER DOOR TIJGER DOODELIJK GEWOND. Tijdens een tijgerjacht werd een te Meerut (Br.-Indië) gedetacheerd Engelsche dragon der-officier door een tijger aangevallen en zoodanig aan den arm gewond, dat hij naar het hospitaal te Itarsi moest worden overge bracht. Ten gevolge van de door de verwon ding opgeloopen bloedvergiftiging is het slachtoffer echter korten tijd later overleden. DEENSCH KROONPRINSELIJK BRUIDSPAAR TE KOPENHAGEN. Lulde toegejuicht. Aan boord van het koninklijke jacht „Dan- nebrog" is gisteren kroonprins rrederik van Denemarken te Kopenhagen teruggekeerd, vergezeld van zijn bruid, prinses Ingrid van Zweden, met wie hij Vrijdag te Stockholm in het huwelijk is getreden. Naar schatting een half millioen men- schen was bij de aankomst van het jacht aanwezig. Ter begroeting waren bij de ha ven aanwezig de koning en de koningin van Denemarken en alle andere leden van de ko ninklijke familie, het geheele Deensche kabi net en de hoogste vertegenwoordigers van het leger en de vloot en tal van civiele auto riteiten. De „Dannebrog" werd geëscorteerd door Deensche oorlogsschepen en 27 vliegtuigen, terwijl vele particuliere jachten achter het koninklijk escorte aanvoeren. Nadat het bruidspaar door den burge meester van Kopenhagen was verwelkomd en de koninklijke familie en verschillende hoogwaardigheidsbekleeders het bruidspaar hadden begroet, begaf de koninklijke gala stoet zich naar de Amalienborg, luide toege juicht door de menigte die in dichte rijen langs den weg stond geschaard. Ook toen prins Frederik en prinses Ingrid op het bal- con van hun paleis verschenen, werden zij luide toegejuicht. Te 4 uur Zondagmiddag maakte het bruidspaar in een open galarijtuig, h la Dau- mont bespannen, en geëscorteerd door de koninklijke lijfwacht, een rijtoer door de hoofdstraten van de binnenstad. Vele Zwe den waren te Kopenhagen aanwezig om bij den blijden intocht van het bruidspaar niet ontbreken. Gisteravond hielden 500 Zweedsche en Deensche studenten een fakkeloptocht waar na het bruidspaar een serenade werd ge bracht. MEIDAG IN GIETHOORN. Het oude dorp in lenteluister. Een koude Meidag en meer dat de schoonheid bedreigde. Maar veel dat bleef en vreugde brengt. Wat April verzuimde, heeft Mei niet goed gemaakt. Er waren zonnige dagen, die de luister der aarde in volle glorie zetten, maar zij waren er voor ons ver langend hart te schaarsch en zij vielen dit jaar wel zeer bij de guren uren dag op dag in het niet. Moeten wij niet veer tig jaar teruggaan volgens de bladen om zulk een kouden Meitijd tc vinden? Over den dag omstreeks half Mei, waarop ik in Giethoorn moest zijn, had ik mij nogal illusies gemaakt. Al te vaak immers kom ik er niet meer de laatste jaren, maar wat zou een glorieuse Mei dag als alles er groenen, bloeien, roepen en zingen zou, een schitterende vervul ling kunnen geven van telkens weer opkomende verlangens naar 't oude, im mers zoo prachtige land! Ik ben er geweest, ook op het Wiede, ook in den punter, ook met geheschen zeil en met stevig omklemden helmstok en het bruiste voor den steven en het vloog over de witbekopte golven van het wijde water in zon en wind! Maa* die wind, die felle wind uit het Noorden, die sneed door alles heen en toen na korten tijd de zon achter grauwe kille wolken schuilging, neen, toen werd het toch tijd het roer te wenden en de veilige beschut ting weer te zoeken van het geboomte en de huizen van het dorp. Daar bloeide de wereld, ondanks den grimmigen Noordooster! Daar riep de koekoek en floot de merel en zong de wielewaal, daar geurden de seringen en praalde bruidelijk het wit en rose van dv vruchtboomen, alsof het volop zachte zonnige lente was. Daar zou ik straks in den kouden vriesnacht toch even goed het mysterieuss roepen van den roerdomp over de plassen hooien door klinken naar het stille dorp. Daar bloeide en zong de Meische we reld overal uitbundig, machtig, uitda gend als een uitstorting van levensweel- de over de uit dood en dorheid ontwaak te aarde. En mooi was het er dus wel, buitengewoon mooi ook, nu in het zon licht en onder de grijze wolken in het oude dorp van bruggen en vonders, waar de boomen en de huizen staan te droomen langs de watergracht en betere tijden hebben gekend in vroeger dagen en jaren. Want, och nee, het is het oude Gietersche leven en het oude Gietersche land niet meer. Waar is het Wiede van twintig jaar geleden, de ongerepte plas met zijn biezensnijders en scheerentrek- kers, met zijn lange Kragge, zijn eiland je midden in de wateren, zijn molens en zijn stille menschen, die den punter en den hooibok boomden over de wateren? Alles wat ik hier noemde, o ja het is er nog wel, de rest van het oude Gietersche leven met zijn eigen charme en karak- te:*, met zijn sobere bestaan voor de meesten, maar zijn vrije leven dan toch. Nu moeten de kleine boertjes van vroe ger naar de werkverschaffing en de oude vrije bedrijven gingen door de cri sis en de veranderde omstandigheden al meer te gronde. Wat met Giethoorn on losmakelijk verbonden scheen, het is voor een goed deel verdwenen voor al tijd. En langs den rand van het Wiede staan de zomerhuisjes, de kampeerhui- zen, de paviljoens, de palen, de draden de wind-motoren en hebben de ongerep te schoonheid van het dorpsmeer van vroeger toch wel heel erg geschonden helaas. Wat hebben de laatste vijf- en twintig jaar hier en elders een natuur- ontluistering gebracht! Heeft het grimmige Noorsche weer mij wat pessimistisch gemaakt? De Mei zen valt nu over mijn blad, terwijl ik dit schrijf, uit een wijdblauwen lentehemel. Ik zit weer ver van Giethoorn, het oude, mooie land en ik \Veet het er, ondanks bederf in menig opzicht, nog altijd mooi en heerlijk. Heb ik er niet opnieuw den roerdomp gehoord en de zwarte stern zien vliegen en het teere waterdrieblad zien bloeien aan de moerassige oevers? Zoolang die er nog zijn mét de zon en den wind en den heme', de bruggen, de vaarten en zoo veel meer, zoolang is het er nog mooi, zoolang is het nog waard om tegen verdere aantasting te waken en te strijden. Dat heeft deze koude Mei dag mij dan toch opnieuw geleerd. A. L. B. (Ongecorrigeerd.) MALVERSATIES TE HILLEGOM. Bij den dienst der arbeidsbe middeling en steunverleening. Op klacht van den burgemeester van de gemeente Hillegom, als hulpofficier van justitie, en op last van den officier van justitie te Haarlem is in verzekerde bewaring gesteld de heer J. B. Verhaar, hoofd van den gemeentelijken dienst voor arbeidsbemiddeling en steunver lening, als verdacht van het plegen van malversaties bij dezen dienst. Of meer personen bij de onregelmatigheden zijn betrokken, kon nog niet worden vastge steld. VINGERTOPPEN AFGERUKT. Zondagmorgen, toen een groep wielrenners van de race Purmerend—Hoorn door Scher- merhorn trok, wilde één der renners voort rijdende de ketting van zijn wiel recht trekken Zijn vingers raakten daarbij bekneld tus- schen ketting en kamwiel met het noodlottig gevolg dat twee zijner vingertoppen werden afgerukt. Daar dr. Heringa, die in middels was opgebeld niet thuis was, ver bond één zijner kameraden de hand, waar na hij op de duo van een motorrijwiel en la ter door een aankomende auto naar zijn woonplaats Purmerend werd vervoerd. Schaken. Dr. ALJECHIN TE AMSTERDAM. Hedenmorgen om 11.22 is Dr. Aljechin met den Parijschen trein aan het Centraal Station te Amsterdam gearriveerd. Dr. Aljechin is speciaal naar de hoofd stad gekomen ter onderteekening van het contract met dr. Euwe voor de match om het wereldkampioenschap schaken. Op het perron waren ter begroeting aan wezig de heer G. van Harten, namens het Comité „Euwe-Aljechin" en de bekende Hon- gaarsche schaker Kmoch. Dr. Aljechin heeft zijn intrek genomen in het Carlton Hotel, waar morgenmiddag de overeenkomst zal worden geteekend. BIJ ZICHZELF LATEN INBREKEN. Koopman voor de rechtbank. Anderhalf jaar geëischt. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam arresteerde op 27 Januari een winkelier in manufacturen onder verden king dat hij een inbraak in scène had gezet teneinde de verzekeringspenningen machtig te worden. In September van het vorige jaar werd er des avonds ingebroken in een manufactu renwinkel aan het Olympiaplein. De winke lier bemerkte dat bij zijn thuiskomst. Hevig geschrokken wendde hij zich tot de politie en vertelde daar van de verschrikkelijke dingen, die in zijn winkel hadden plaats ge vonden. Inderdaad bleek een belangrijke hoe veelheid winkelgoederen te zijn verdwenen. De verzekeringssom ten bedrage van 3000 werd uitbetaald, doch de politie had argwaan. Er werd nagegaan waar de winke lier zich dien avond had bevonden en in wiens gezelschap hij was geweest. Dat was iemand, die zeer verwonderd was geweest toen de winkelier kwam opdagen bij hem, zij gingen anders zelden of nooit met elkaar om. Het vermoeden rees, dat de beide inbre kers hun instructies van den verd. hadden ontvangen. Deze inbrekers behoefden echter niet gearresteerd te worden, ze zaten al hoog en droog voor een ander misdrijf in het Huis van Bewaring. De winkelier ontkende aan vankelijk, doch later legde hij een volledige bekentenis af. Vandaag had de winkelier zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens het doen van een valsche aangifte en oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Nadat verschillende beambten van de ver zekeringsmaatschappij zijn gehoord, wordt de „inbreker" W. gehoofd. Hij heeft op ver zoek van den winkelier een groot deel van den inventaris weggehaaldDe president geeft getuige eerst een waarschuwing. „U behoeft geen verklaring af te leggen onder eede, er is n.1. kans op, dat U bij een onjuiste verklaring wegens meineed wordt vervolgd en bij een juiste verklaring wegens medeplichtigheid". Getuige aarzelt: „Ik weet niet wat ik doen moet, ik weet niet waf de andere getuigen ge zegd hebben Pres.; Dat doet er niets toe. Glimlachje „Het was een heel karweitje om Honnle af te leeren, zoo achter me te trekken, maar lk geloof, dat het me nu eindelijk gelukt ls. Ik merk nu tenminste niets meer van hem." (Happy MagJ Requisitoir. De Officier van Justitie mr. B. Kist achtte beide tenlaste gelegde misdrijven bewezen. In verd.'s voordeel pleit, dat hij nooit eerder is veroordeeld en thans bezig is, de schade aan de verzekeringsmaat schappij te vergoeden. Beide mis drijven zijn echter ernstig, spr. requireerde derhalve een gevange nisstraf van 1jaar. BENOEMING. Bij K. B. is benoemd tot (tweeden) secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belasting te Alkmaar mr. H. Schuurman, advocaat en procu reur te Alkmaar. EEN PONDJE BOTER Bij de politie is Zaterdagmorgen aangifte gedaan van diefstal van een pond boter uit de cabine van een vrachtauto, die in de Veer- straat stond. Een onderzoek is ingesteld. KWAJONGENSGEDOE. Zaterdagmiddag heeft de politie twee jongens van 10- en 13-jarigen leeftijd ernstig onderhouden terzake het gooien met steen naar de jonge zwanen. Ook door hun ouders zijn zij hierover flink onder handen genomen. AANRIJDING. Gisteravond kwam de bestuurder van een luxe auto met zijn wagen in de Langestraat bij het inhalen van voor hem uit rijdende wielrijders, ter hoogte van den bloemenwin kel van van Kessel, in aanraking met een wielrijder, die op den rijweg op de voor den autobestuurder linker weghelft stond te pra ten, met het gevolg, dat het voorwiel van het rijwiel werd beschadigd. De schade is onder ling geregeld. GELDDIEFSTAL. Door een kapper hier ter stede werd Zon dag aangifte gedaan, dat Zaterdagavond uit een dressoir in zijn woonkamer een bankbiljet van 25 gulden was ontvreemd. In verband hiermede is door de politie Zondagavond een uit Rotterdam afkomstig persoon, een aan staand familielid van den benadeelde, aange houden, die bekend heeft dezen diefstal te hebben gepleegd. Een deel van het geld was nog in zijn bezit en is in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. KOENE REDDING. Gistermorgen omstreeks half negen ge raakte het 1-jarig jongetje van den heer Wie- ringen spelenderwijze in de sloot langs de Schaepmankade. De juist passeerende heer de Jager bedacht zich geen moment en sprong gekleed te wa ter, waarna het hem gelukte den kleine te redden. Een woord van hulde voor deze on getwijfeld koene redding moge den redder niet onthouden worden. JONGETJE TE WATER. Gisteravond omstreeks half zes viel de 6- jarige J. Peereboom in de houthaven van de firma Conijn te water. Hij geraakte onder eenige balken, doch gelukkig wist zijn vriendje G. Schouten hem door hand toeste ken uit zijn benarde positie te redden. BEZOLDIGING SECRETARIS BIOSCOOPCO M MISSIE B. en W. schrijven in Bijlage No. 75: Aan de betrekking van secretaris der bios coopcommissie is krachtens de algemeene sa larisverordening voor de ambtenaren (ge meenteblad nr. 1425) een bezoldiging ver bonden van 135,— per jaar. De werkzaamheden, aan deze functie ver bonden, zijn sedert de inwerkingtreding van de bioscoopwet zeer verminderd. De bezol diging werd evenwel destijds niet verlaagd, aangezien de functionaris intusschen tevens belast was geworden met het secretariaat der schoclbioscoopcommissies, aan welke functie geen salaris was verbonden. Nu deze com missies met ingang van 1 Januari j.1. zijn opgeheven, hebben wij het gewenscht gevon den, de bezoldiging onder de oogen te zien. Naar wij meenen, is er thans, mede in ver band met de minder gunstige financieele omstandigheden der gemeente, geen aanlei ding haar te handhaven. BRIEVENBUS GEPLAATST. Een uitkomst voor hen, die over de spoorlijn wonen. Vandaag zal op den hoek van de v. d. Lijnstraat en de Blaeustraat een brievenbus geplaatst worden. Lichting op werkdagen 9.15 uur, 14.30 uur, 19.30 uur (aansluiting op nachttreinen), 24 uur; op Zon- en Feestdagen geen lichting; op Maandag en daags na een feestdag extra lichting te 4.30 uur. OPTREDEN FREDDY JOHNSON MET ZIJN BAND. Feestavond „Trait d'Union" uit stekend geslaagd. Ongetwijfeld verdient het initiatief van de redactie van het Alkmaarsche maandblad „Trait d' Union" in samenwerking met de directie van het „Gulden Vlies" om Freddy Johnson and his harlemites hier ter stede te laten optreden, grooten bijval. Immers, het gebeurt niet alle dagen, dat de jazz-liefhebbers van Alkmaar in eigen stad kunnen genieten van een zoo specifieke „jazz"-bond als dat van Freddy Johnson. Het eerste optreden was voor den feest avond van „Trait d' Union", dat over alle linies een doorslaand succes geworden is De belangstelling was buitengewoon groot en aan stemming heeft 't niet ontbroken. In tegendeel, vanaf 't oogenblik dat de eerste klanken van de „Harlemites" de zaal door- golfden, tot aan het slotnummer toe heerschte in de groote zaal van ,,'t Gulden Vlies" een buitengewoon prettige sfeer. De organisatoren haaden zorg gedragen naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,3 m.M. te Torshavn. Laagste barometerstand 756,8 m.M. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 28 Mei: Matige tot zwakke oostelijke tot zuid oostelijke wind; licht tot half bewolkt; droog vrij warm weerbehoudens geringe onweers kans. Weeroverzicht. In den kern van het hooge drukgebied daal. de de barometer een weinig, doch naar oost en zuid-zijde breidde zich het maximum sterk uit. Over Frankrijk bleef de druk laag, al hoewel daar ook de barometer steeg. In het hooge noorden trekt een daal gebied west- oostwaart6, terwijl in het westen ver op den oceaan een nieuwe depressie nadert. Het weer is overal rustig; in het hooge drukge bied over het algemeen licht bewolkt of hel der. In Frankrijk is de lucht nog betrokken, terwijl er in het zuiden regen valt. Eveneens is het aan de Noorsche zee regenachtig. Over Duitschland, het zuiden van ons land en noord-Scandinavië steeg de temperatuur een weinig. Het werd iets kouder over IJs land, zuid-Frankrijk en zuid-Scandinavië. Ten onzent is aanhouden van het gunstige weer waarschijnlijk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.28 uur licht op. voor alleraardigste attracties en zij mogen dan ook met voldoening op hun werk terug zien. In Johnson's band voert Freddy-himself den boventoon, zijn phenomenale dubbel-bas- accoorden b.v. vormen een zoo klankrijken ondergrond, dat vaak de melodie het onder spit moet delven tegen het dreunende rhythme (inclusief string, bass en drums). En hoezeer wij persoonlijk ook alle bewondering hebben voor de technische vaardigheid en on gelooflijke vingervlugheid van den beroem den Freddy Johnson, het doet eenigszins vreemd aan, een band te hooren, waarin het rhythme-volume domineert. Het was echter voor de Alkmaarders een pracht-gelegenheid om eens te hooren op welke een fabelachtige wijze de pianist Fred dy Johnson zijn instrument beneerscht met een zekere nonchalance, welke aan het onbe grijpelijke grenst. Naast dit spel noemen we de uitstekend vertolkte trombone-soli van Jake Grien, die wanneer hij zin heeft tot de beste trom bonisten gerekend <an worden. In denzelfden stijl is ook de derde neger, de drummer Martin Sterman. Overgaande van bruin naar blank, noe men we de ex-Melle-Weersma-trompetist Is. Park, die eenige prima-chorusjes ten beste gaf. De bol-wangige tenor-saxophonist Jan scholmeyer completeert met den strings-bas- sist Al Weisbart op passende wijze het geheel. Ter afwisseling voerden een achttal Velser-H B. S.-meisjes «enige dansen uit, die hoe primitief ook in uitvoering een dankbaar applaus vermochten te oogsten. Op een hooger plan stond de door een tweetal meisjes gedanste „carioca". De bekende Cady-crooner Coring Stuart, die o.m. een uitstekend debuut gemaakt heeft in de dancing van het natuurbad „Boekeloo", werkte aan dit programma mee Haar Fransche liedjes waren niet alleen rijk van klank, doch getuigden tevens van een onberispelijke uitspraak. Zooals gezegd, deze feestavond mocht er zijn en hij zal bij de velen, die aanwezig waren, nog langen tijd in prettige herinne ring blijven. Het tweede optreden van Feddy Johnson's harlemites, gistermiddag en gisteravond, is vanzelfsprekend een groot succes gewor den. Een bewijs te meer, dat het een goede band in Alkmaar niet aan belangstelling zal ontbreken. WIJZIGING VERORDENING OP HET HEFFEN VAN EEN VERGUNNINGS RECHT EN VAN EEN VERLOFSRECHT. In bijlage nr. 74 shcrijven B. en W.: Bij de wet van 14 Maart 1935, St.bl, 129, inmiddels in werking getreden, is o.m. het tweede lid van artikel 23 der Drankwet (Staatsblad 1931, nr. 476), waarbij de grondslag voor de berekening van het ver gunningsrecht is aangegeven, gewijzigd in dier voege, dat als grondslag wordt aange nomen de jaarlijks te schatten huurwaarde, die de lokaliteit, in verband met „den omzet van sterken drank" in het bedrijf, kan geacht worden te bezitten. Tevoren werd de huur waarde van de lokaliteit geschat, in verband met „den omvang" van het geheele bedrijf. In verband hiermede dient het tweede lid Maandag 27 Mei. Woensdag 29 Mei. Zondag 2 Juni.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2