^Binnenland ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 27 MEI 1935 Vreeselijk motor-ongeval bij Velsen. I ■Wl Motorrijder rijdt op troep hinderen in. Een doode, vier zwaar gewonden. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft op den Hagelingerweg te Driehuizen1 bij Velsen een ernstig motorongeval plaats gehad, waar bij een persoon werd gedood, ter wijl de motorrijder en zijn duo rijdster benevens nog twee andere ernstig werden gewond. Ter hoogte van het Missie-huis kwam uit de richting Velsen met een vaart van pl.m. 80 K.M. per uur een motorrijder, de heer Ja- cobsen uit I Jmuiden, met zijn vrouw als duo- Eassagiere den Hagelinger weg afgereden. >e weg maakt daar een bocht en vermoede lijk doordat de motorrijder te veel vaart had, verloor hij de macht over zijn machine. Hij k< n zijn motor niet meer op den weg houden en met onverminderde snelheid reed hij op een groep kinderen in. Deze kinderen waren alle leden van de af- deeling Santpoort van de Nederlandsche Ar beiders Sportbond, die van deze wandeling huiswaarts keerden. De gevolgen van deze aanrijding waren ontzettend.. Het eerste slachtoffer, dat door de motor werd gegre pen, was de leider Handgraaf. Deze werd tegen den grond gesmakt, welke lot ook het tienjarig jongetje J. C. Oosterwaal trof. Ten slotte viel een zeven-jarig jongetje H. M Schoon als slachtoffer, waarna de motor zelf tegen den grond sloeg,met het gevolg dat berijder en duo-passagiere eraf gewor pen werden. Niet minder dan vijf personen lagen op dat moment dus zwaar gewond op den weg. Van de dichtstbijzijnde politiepost werd dadelijk een brigadier gehaald, die maatrege len nam, noodig om hulp aan de slachtoffers te verleenen. Inmiddels kwamen twee dokto ren en het Roode Kruis uit IJmuiden aan, die verdere hulp verleenden. De heer Handgraaf en het knaapje Ooster waal werden met een ziekenauto naar het Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden vervoerd, terwijl de andere slachtoffers daarheen wer den gebracht met particuliere automobielen Tijdens het transport is het jongetje Ooster waal overleden. De toestand van de andere slachtoffers is hoogst ernstig. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ernstige motorfietsongeluk te Driehuizen vernemen wij nader, dat dit ge schiedde op den Hagelingerweg, tegenover den ingang van de begraafplaats „Wester- veld". Het motorrijwiel kwam eerst in aan rijding met den leider van de groep jongens en meisjes, den heer Handgraaf, vervolgens botste het tegen het jongetje Oosterwaal en daarna werd het zevenjarig meisje getrof- fn. Men mag van geluk spreken, dat het motrorijwiel toen tegen een boom botste en aldus tot stilstand kwam, want anders zou den ongetwijfeld nog verscheidene andere kinderen zijn geraakt. Zeer spoedig was een viertal doktoren, o.a. de geneesheer-directeur van het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden, dokter v. d. Veld, ter plaatse, voor het ver leenen van de eerste hulp. Wat den toestand van de vier in het zie kenhuis opgenomen slachtoffers betreft, ver namen wij Zondagnacht, dat de heeren Jacobs en Handgraaf er nog zeer ernstig aan toe waren. Beiden hadden een zeer ern stige hersenschudding en een schedelbasis- fractuur bekomen en verkeerden buiten be wustzijn. Mevrouw Jacobs had slechts een aantal uitwendige verwondingen bekomen en haar toestand was vrij goed te noemen. Dit was eveneens het geval met het meisje Schoon, dat een vrij ernstige hersenschud ding en eenige brandwonden had opgeloo- pen. AUTO'S RIJDEN PARDOES OP ELKAAR. 16-jarige op slag gedood. De Rijksstraatweg te Wasse naar, waar men het drukste autoverkeer van geheel Neder land heeft, was Zondagmiddag opnieuw getuige van een ernsti ge autobotsing, waarbij één doode en vier zwaargewonden aau slachtoffers vielen te be treuren. Om 3 uur gistermiddag kwam uit de Van Oudermeulenlaan een luxe auto bestuurd door den heer S. uit Voorscho ten en wilde langs den Rijksstraatweg in de richting Den Haag doorrijden toen uit de richting Leiden gaande naar Den Haag een auto kwam aangereden, be stuurd door den heer De J. uit Zoist. De laatste zag te laat den auto van den heer S. uit de Van Oudermeulenlaan komen, tengevolge waarvan een botsing niet te vermijden was. De auto van den hoer De J., een open wagen sloeg twee maal over den kop en werd gehee: ver nield. Ook de auto van den heer S. werd ernstig beschadigd. De bestuurder de heer De J. bekwam een zeer ernstige hoofdwonde, terwijl zijn echtgenoote mevrouw De J. een zware ribfractuur opliep. Van de inzit tenden werd voorts de 16-jarige M. uit Driebergen zoo zwaar gewond, dat hij bij aankamst in het Academisch Zieken huis te Leiden reeds was overleden. H-jarige M. en de 11-jarige M. lie pen zeer ernstige hoofdwonden en been fracturen op. Met twee ziekenauto's werden de zwaar gewonden naar het Academisch Ziekenhuis to Leiden vervoerd, nadat de geneesheeren te Wassenaar dr. Hulte- link en dr. Boer, bijgestaan door leden van het Roode Kruis de eerste hulp had den verleend. De Wassenaarsche politie was met veel materiaal ter plaatse en was ge noodzaakt het verkeer om te leggen. Wonder boven wonder bleek van de in zittenden van den auto van den heer S. niemand gewond te zijn. Het was voorts een wonder dat op het rijwielpad, waar op den drukken zomerschen dag honder den fietsrijders reden, niemand getrof fen werd, toen de auto van den heer De J. tweemaal over den kop sloeg en op het rijwielpad terecht kwam. De beide auto's zijn door de Wassenaarsche poli tic in beslag genomen en naar het hoofd- 1 .reau te Wassenaar «ervoerd. Naar de „Tel." lter vernam is er nog eer zesde slachtoffer. Ken der inzittende di.mes mevr. De J. liep n.1. ernstige snij- er. schaafwonden op. KINDJE DOODGEREDEN. Gecompliceerd ongeluk te Doetinchem. Gistermiddag heeft op den Terborg- scheweg te Doetinchem een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad, waarvan h-. driejarig kind van den heer Greven het slachtoffer is geworden. Op den rijksstraatweg van Doetin chem naar Terborg liggen rechts van den weg twee rijwielpaden. Het meest rechtsche, dat achter de hoornen langs den weg ligt, is bestemd voor het ver keer in de richting Terborg, terwijl het andere, dat vóór de boomen ligt, be stemd is voor het verkeer uit de richting Terborg. Op het rijwielpad bestemd voor 't ver keer uit de richting Terborg fietste de heer Greven. Hij had een driejarig kind voor zich op zijn rijwiel zitten. Een twee tal tot nu toe onbekend gebleven wiel rijders, die op het andere rijwielpad re den, stak plotseling over, waarbij zij Greven zoodanig aanreden, dat hij ten val kwam. Het kind kwi.m daarbij op den rijweg terecht en wer.: op hetzelfde ocgenblik overreden door een auto, die uit de richting Doetinchem kwam. De autobestuurder kon niet meer naar iks uitwijken omdat ter plaatse links van den weg een auto geparkeerd stond. Dr. Ziesel, die spoedig ter plaatse was, moest helaas constateeren, dat de kleine overleden was. Het onderzoek, dat door de gemeente politie uit Doetinchem is ingesteld, heeft aangetoond, dat den automobilist geen schuld treft. Naar de twee wielrijders, die tot nu toe onbekend zijn gebleven, wordt gezocht. MOTOR-ONGELUK TE ROTTERDAM. Eén doode in de buitenwijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur 50 is bij de Bergpolderbrug te Rot terdam een motorrijwiel, bestuurd door den 32-jarigen A. H. van Akkeren, wonende in de St. Laurensstraat, met een snelheid van 87 K.M. per uur tegen een aldaar staande lantarenpaal gereden, met het gevolg dat hij van zijn motor wera geslingerd en met een schedelbasisfractuur werd opgenomen. Zijn verwonding was van zoo ernstigen aard, dat hij zeer spoedig na het ongeluk overleed. Op de duo zat de heer A. W. Perné, wonende op den Visschersdijk, oud 36 jaar. Deze kwam er veel beter af. Hij kreeg n.1. slechts een hersenschud ding. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, kan worden medegedeeld, dat deze uitslui tend gezocht moei woroen in de overmatige snelheid, waarmeoc de bestuurder van de motor gereden heeft. Ter plaatse /an het on geluk moest hij een in dezelfde richting gaande auto passeeren. Hij week daartoe veel te veel links uit, met het gevolg, dat de onderzijde van de motor tegen de trottoir band schuurde en hij het voertuig niet meer in de hand hield, dat tegen den daar staan- den lantarenpaal te pletter sloeg. De lan tarenpaal brak bij den grond af. De chauffeur van de gepasseerde auto stopte onmiddellijk, constateerde, wat gebeurd was en waar schuwde de oolitie, die zorg droeg voor snelle medische hulp. DOODELIJK ONGELUK. Te Zaandam. Te Zaandam is Zaterdag aan den provincialen weg ter hoogte van den overgang van den spoorweg naar Pur- merend. de 26-jarige J. Vrolijk in bot sing gekomen met een handwagen en zoo komen te vallen, dat hij aan de ge volgen is overleden. IN EEN LIFT OPGESLOTEN. Zaterdagavond weigerde plotseling één van de liften van het Bungehuis in de Spui straat te Amsterdam, waarvan een dienst meisje gebruik maakte. De liftkooi bleef han gen tusschen de eerste en tweede verdieping De hulp van de brandweer moest worden in geroepen om haar te bevrijden. NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS TE DEN HAAG. Bij kon. besluit is de heer N. G. van der Mey, hoofdinspecteur van de afdee- ling centrale controle, met ingang van 1 Juni a.e. benoemd tot hoofdcommissa ris van politie te 's-Gravenhage, tevens commissaris van Rijkspolitie. De nieuwe hoofdcommissaris is 44 jaar en heeft zijn geheele carrière bij de Haagsche politie gemaakt. Hij kwam als jong inspecteur in functie en liep verschillende rangen door tot hij hoofd inspecteur werd. Reeds lang stond de heer Van der Mey op de nominatie om tot commissaris van politie te worden benoemd, doch in verband met reorga nisatieplannen was daar tot heden niets van gekomen. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Congres te Amsterdam. De Algemeene Nederlandsche Bon 1 van Handels- en kantoorbedienden houdt te Amsterdam een congres in Krasnapolsky. Het congres werd Zater dag geopend met een rede van den voor zitter, den heer W. Brouwer Jr. In het begin van deze rede zette spr. uiteen dat het verlies van de democratie beteekent alles verliezen. Daarom wekte spr. op offers te brengen, want boven alle bezit van de arbeidersklasse staat de demo cratie. De bond zelf is niet aan den funesten invloed van de crisis ontkomen. In de afgeloopen verslagperiode is de bond met enkele honderden leden achteruit gegaan. Het jaar 1935 begon met 18.500 leden. In de vijf crisisjaren, die achter den rug liggen liep de bond aan leden niet terug. In de laatste decennia is de bond gegroeid van 10 op 18 K duizend leden. Hebben wij, zeide spr., in de cri sisjaren weten stand te houden in leden tal, op materieel gebied hebben wij een topprestatie geleverd. Meer dan een millioen gulden is in de vijf crisisjaren aan leden in nood uitgekeerd. Deson danks is het totaal vermogen in deze vijf jaren gestegen van 248.000 tot 340.000. Het congres ging vervolgens over tot de behandeling van de verschillende verslagen en andere huishoudelijke zaken. PROF. P. ZEEMAN GEHULDIGD. Benoemd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. Prof. P. Zeeman, die het hoogleeraar- scnap zal neerleggen wegens het berei ken van den zeventigjarigen leeftijd, is Zaterdag in de aula van de Universiteit te Amsterdam, op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Minister Slotemaker de Bruine, spre kende namens de regeering, heeft mede gedeeld, dat de hoogleeraar is benoem 1 tol commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. RUIM 3000 DUITSCHERS TE ARNHEM. Communisten trachten anti fascistische pamfletten te ver spreiden. Ruim 3000 Duitschers, leden van het personeel van de Kruppfabrieken te Es sen hebben met hun gezinnen een een- daagsch bezoek gebracht aan Arnhem. Het enorme gezelschap arriveerde in een drietal groote gepavoiseerde rader booten. Het bezocht o.m. Sonsbeék. Communisten hebben getracht van deze gelegenheid gebruik te maken om anti-fa6cistische pamfletten onder de Duitschers te verspreiden. De politie heeft echter het groote aantal pamfletten in beslag weten te nemen. Ongeregeld heden deden zich niet voor. VOORLOOPIGE PENSIONNEERING VAN ONDERWIJZERS. Door gemeente- en schoolbestu ren thans reeds te nemen maat regelen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. het volgend schrijven gericht tot de gemeentebesturen en besturen der gesubsidieerde scholen voor bijzonder, gewoon of uitgebreid lager onderwijs: „Zooals U waarschijnlijk zal zijn gebleken, is in het ontwerp van wet tot verlaging Van de openbare uitgaven een regeling opgeno men op de voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den leeftijd van zestig jaren hebben bereikt. In deze regeling is tevens be paald, dat op de vergoeding van artikel 36 der L. O.-wet of volgens art. 97 dier wet wordt in mindering gebracht: a. de jaarwedde of wedde van den onder wijzer, die bij het ingaan van zijn benoeming recht heeft op voorloopig pensioen; b. van de vierde maand af volgende op de maand waar hij in geval van ontslag recht zou hebben op voorloopig pensioen, de jaar wedde of wedde van den onderwijzer, aan wien niet ontslag is verleend. Verder is daarin een bepaling opgenomen, krachtens welke deze vermindering niet wordt toegepast in gevallen, waarin daarvan naar het oordeel van den minister voor noemd, ernstige benadeeling van het onder wijs te vreezen is, af wanneer daartegen uit anderen hoofde overwegend bezwaaar be staat. De vrijstelling der vermindering kan ook voor een door den minister te bepalen ter mijn worden verleend. Indien de Staten-Generaal zich met de voorgestelde regeling vereenigen, zullen op het tijdstip van in werking treden der rege ling ongeveer 1600 personen voor voorloopig pensioen in aanmerking komen. Het moet echter uitgesloten worden ge acht, dat de Pensioenraad zonder dat spe ciale maatregelen worden opgenomen, in staat zal zijn dit zeer groote aantal pensioe nen tijdig te verleenen. Niettegenstaande dient te worden voorkomen, dat de te pen sionneeren onderwijzers korter of langer tijd zonder inkomsten zullen zijn. In het belang van hen is het daarom wenschelijk, dat bij zondere maatregelen worden getroffen, opdat de toekenning van voorloopig pensioen aan deze personen zooveel mogelijk worde bespoe digd en dat in de gevallen, waarin tijdige regeling van het voorloopig pensioen niet mogelijk zal zijn, tijdig een voorschot op het voorloopig pensioen kan worden verleend In verband hiermede verzoek ik U mij zoo spoedig mogelijk te willen doen toekomen een opgave van de namen, voornamen en volle dige adressen van de aan Uw school of scho len voor gewoon of uitgebreid lager onder wijs verbonden hoofden en onderwijzers, die op 1 September 1935, den leeftijd van 60 jaren zullen hebben bereikt. Ter voorkoming van misverstand merk ik hierbij op, dat bovenbedoelde gegevens niet strekken als aanvraag om voorloopig pen sioen. Komt de voorgestelde regeeling onge wijzigd tot stand, dan zal, na bekomen ont slag, de belanghebbende zich om toekenning van voorloopig pensioen tot den Pensioen raad moeten wenden op dezelfde wijze als nu voor het aanvragen van definitief pensioen, prof. Heilbron cotra prof. Kolhof. 3 en 8 uur, optreden negerband Freddy Johnson. STUDIEKEUZE VOOR MEISJES. Met einddiploma H.B.S. enz. Aan de ouders van vrouwelijke leer lingen van H.B.S., gymnasium of ly ceum, die dezen zomer haar einddiploma hopen te verkrijgen en p'annen koeste ren voor een studie aan een der hooge- scholen, willen de Nederlandsche Ver- eeniging van Vrouwen met Academische Opleiding en de Vereeniging van Acade misch Gevormde Christenvrouwen gaar ne inlichtingen verschaffen. Zij meenen dio hulp te moeten aanbieden, omdat voor vele ouders het moeilijk is zich op de hoogte te stellen van een studie. Waar zij nu leden tellen onder alle fa culteiten, zich gemakkelijk met zuster verenigingen in het buitenland in ver binding kunnen stellen en bovendien de vrouwelijke studentenverenigingen tot samenwerking bereid vinden, is het mogelijk adressen te geven van perso nen, bij wie men betrouwbare inlichtin gen kan krijgen. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat zij zich beperken moe ten tot de academische opleiding. Wil men in het algemeen inlichtingen heb ben over beroepskeuze voor meisjes, zoo wende men zich tot het Nationaal Bu reau voor Vrouwenarbeid in Den Haag (van Speykstraat 30) of tot de advies- bureaux voor beroepskeuze. DE N.U.M. EN DE HOOGE VELUWE. Vragen aan den minister van financiën. Tet Tweede Kamerlid, de heer Drees (S D.A.P.) heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, of de vorderingen van de Nederlandsche Uit voer Maatschappij, die in 1927 bij haar opheffing nog niet konden worden ge- ind, waardoor algeheele afrekening met 's Rijks schatkist niet dadelijk mogelijk was, thans alle zijn gerealiseerd, en zoo neen, hoeveel er nog te innen blijft? 2. Wil de minister mededeelen, hoe groot het bedrag is, dat tot nog toe als overschot van de N. U. M. beschikbaar is gekomen, en of, in overeenstemming met de statuten van de N. U. M., het ge heele bedrag in 's Rijks schatkist is ge stort? Kan worden aangegeven, op wel ke wijze de in 's Rijks schatkist gestorte gelden zijn verantwoord? 3. Is de minister van oordeel, dat over het op deze wijze verkregen rijksgeld kan worden beschikt zonder medewer king van de Staten-Generaal? Zoo ja, op welke gronden berust dit oordeel Zoo neen, waarop steunt dan het be sluit tot het verstrekken van een lee ning uit deze gelden aan de stichting De'Hooge Veluwe? 4. Zijn ook voor andere doeleinden be dragen aan deze gelden ontleend, zonder dat de Staten-Generaal daarin zijn ge kend? N. V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ NILLMIJ VAN 1859. De sterk gestegen productie aan nieuwe verzekeringen 26 millioen, tegen 19 milli oen in 1933 doet zien, dat, naast een nog niet tot stilstand gekomen afbraak, krachtig opbouwende elementen zich doen gelden. Onder 31 December j.1. beliep het totaal ver zekerd bedrag de rente op de gebruikelijke wijze tot kapitaal herleid door vermenigvuldi ging met 10 voor de eigenlijke Nillmij-porte- feuille rond 143'/« millioen gulden. Het verze kerd bedrag der afloopende I. P. A. (Indische Portefeuille Algemeene) bedroeg eind van het boekjaar nog 7% millioen gulden. Gezamenlijk was dus verzekerd 1503/, millioen gulden, ver deeld over 30.763 contracten. Het aan termijnpremiën en premiën ineens verschuldigd bedrag beliep rond 6.072.900. tegenover rond 5.634.400.in het jaar tevoren. Speciaal valt op de stijging der premiën in eens met rond 640.000. De premiereserve komt in de balans voor met 42.569.000.en voldoet, ook wat de ge bruikte sterftetafels en den rentevoet betreft, aan hooge eischen. Werd als rentevoet in het algemeen gebezigd 4 pet. 's jaars, voor een be langrijk deel van de portefeuille is echter de 3 y, rentevoet gebruikt. Op vaste eigendommen werd afgeschreven 250,000.terwijl verder de andere gebruike lijke afschrijvingen plaats vonden. Voorts werd de reserve voor oorlogsrisico door een aanvul ling van 31.500.op het noodig geachte peil gehouden. Uit de bedrijfswinst, becijferd op 563.280.91 wordt voor aandeelhouders beschikbaar gesteld een dividend van 5 pet. over het gestorte en 1% pet. over het niet gestorte kapitaal, waar mede 67.250.gemoeid is. Van het overige wordt 30.000.toegevoegd aan de Extra reserve, 259.100.aan de Reserve voor eventueele rentedaling, enz., wordt 60.600. afgezonderd voor vennootschapsbelasting en tantièmes en gaat het overige naar het be- drijfsoverschot voor de winstverdeeling over de 5-jarige periode 1930/1934. Dit bedrijfsover- schot bedraagt hierdoor in totaal 892.061. en komt in dit jaar tot verdeeling. Hieruit komt een vijfjaarlijksch extra-dividend voor aandeel houders ter beschikking van 10 pet. over het gestorte kapitaal. Het overige ad rond 807.000.komt bij wijze van bonus ten goe de van de met recht op aandeel in de winst verzekerden. Ieders aandeel hierin wordt thans uitgerekend en ieder rechthebbende krijgt daarvan t. z. t. kennis door toezending eener kwitantie. Na alle afschrijvingen wijst de balans thans aan extra-waarborgen aan een bedrag van bijna 6 millioen gulden, zijnde 2% millioen maatschappelijk kapitaal (waarop gestort 850,000.en 3J4 millioen extra-reserves. Vooruitloopende op de mededeelingen, die daaromtrent in het verslag over 1935 zullen worden gedaan, maakt de Maatschappij reeds nu bekend, dat het reductiepercentage der In dertijd overgenomen I. P. A. oorspronkelijk 40 pet. en sindsdien verhoogd tot 60 pet., in 1935 wederom kan worden verhoogd en wel tot 67 pet. ROODE KRUIS-OEFENING. In Zuid-Limburg. Zaterdag werd Limburg opgeschrikt door het alarmbericht, dat in de mijnstreek een natuurramp had plaats gehad, welke veel slachtoffers had gemaakt. In het deel ge legen tusschen de mijnen Oranje Nassau III, de Emma, de Cokesoven en de Hendrik wa ren vele dooden en gewonden Het alarm gold overigens slechts de afdee- lingen van het Roode Kruis van Venlo, Roer mond, Sittard, Heerlen, Maastricht, Kerk- rade en Vaals, waarvoor de ramp bij wijze van oefening in groot verband werd veron dersteld. De oefening werd geleid door lui tenant-generaal van Munnikrede, legercom- missaris van het Roode Kruis, terwijl de hoofdcommissaris-generaal Bakker evenals de eerste ondervoorzitter gen. jhr. Röell als toeschouwers aanwezig waren. De voorzit ster van het Roode Kruis H.K.H. prinses Juliana was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. De oefening werd door vele autoriteiten bijgewoond. Korten tijd na aanvang van dé oefening arriveerden de eerste colonnes reeds op het terrein van de „ramp". Tegen het mid daguur waren alle gewonden bijeengebracht in noodziekenhuizen op de Oranje Nassau III. In totaal namen 250 Roode Kruis solda ten en verpleegsters aan de oefening deel. JAARVERSLAG A.V.R.O. Blijft in crisistijd bloeien. De positie opnieuw versterkt, maar over de toekomst hangen scha duwen. Verschenen is het jaarverslag 1934 van de A.V.R.O., uitgebracht door den directeur van het omroepbedrijf, den heer Vogt, aan het algemeen bestuur. Er wordt in geconsta teerd, dat de A.V.R.O., niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft gehad. Het aantal leden liep iets terug. Bij de tel ling op 1 October 1934 bleek dit te zijn 198.187. Dit beteekent een teruggang van niet ten volle 1 pCt. tegenover 1933. De vrij willig door de leden bijeengebrachte contribu tie bedroeg 716.300 of plm. 36.000 min der dan in 1933. De Radiobode, het weekblad van de A.V. R.O., had een oplaag van ongeveer 1/4 mil lioen exemplaren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de Radiobode, kon het bedrijfs-overschot over 1934 ruim 600.000 bedragen. Het ka pitaal van de A.V.R.O. kwam daardoor na afschrijving tot op 1 van alle bezittingen (met uitzondering van het effectenbezit) op 2.5 millioen gulden. Aan de omroep-pro- Samma's werd bijna 625.000 ten koste ge- ïd. Talrijke grafieken geven het verloop van inkomsten, uitgaven, overschotten, ledental len over de verschillende bedrijfsjaren over zichtelijk aan. Het verslag bevat facsimile van verklaringen van de Nederlandsche Bank, van de ledencommissie tot het nazien van de rekening en verantwoording en van den accountant J. N. Preyer. „De vooruitzichten voor 1935", aldus de heer Vogt in het verslag, „hoewel niet on gunstig te noemen, werpen toch donkerder schaduwen, dan wij vroeger wel hebben zien hangen". Tot en met Maart 1935 stortten de luister vinken n.1. ruim 300.000 aan contributies. Toch wordt het bedrijfs-overschot voor 1935 voorzichtigheidshalve geraamd op niet meer dan 200.000. Het verslag wijdt vervolgens hoofdstuk ken aan A.V.R.O.'s positie in den omroep, A.V.R.O. en overheid, de golflengtesituatie, het zendervraagstuk etc. De voltooiing van de nieuwe Studio te Hilversum worat tegen het voorjaar van 1936 tegemoetgezien. Een uitgebreid over zicht over de programma's van 1934 en een uiteenzetting van de programma-politiek be sluit het boekwerkje, dat typografisch zeer aantrekkelijk is verzorgd. DE MOORD TE HASSUM. Confrontatie van den verdachte. Zaterdag is de graanhandelaar V. uit Gennep, verdacht van den moord, gepleegd op den houder van het postkantoor te Has- sum bij Goch, naar Venlo overgebracht en geconfronteerd met het personeel van di verse bankinstellingen. Op twee banken werd hij herkend als de persoon, die op den dag na den moord in Venlo Duitsch geld, bij iedere bank 500 RM., kwam wisselen. Na dit onderzoek is de verdachte naar Den Bosch teruggebracht. NEDERLANDER TE ANTWERPEN GEARRESTEERD. Wegens juweelendiefstalte Den Haag. Door den rechterlijken dienst van Ant werpen werd de 39-jarige Hendrik Hooge- doorn, afkomstig uit 's-Gravenhage, in de buurt van het centraal station te Antwerpen gearresteerd. De Nederlandsche justitie had zijn opspo ring en voorgeleiding gevraagd wegens een op 12 Mei te 's-Gravenhage gepleegden ju weelendiefstal ten bedrage van omstreeks 15.000. In afwachting van het verzoek om uitlevering is de man in bewaring gesteld. DE RADIO-UITZENDING VOOR DE K. 18. Ook de Phohi ontvangt een telegram. Het „Comité Onze Marine" heeft van het secretariaat van de Phohi een telegram ont vangen van de bemanning van de K 18, waarin men dank uitspreekt voor de radio uitzending, die Zaterdagmiddag heeft plaats gehad. Ook de officieren van de I< 18 zonden de Phohi een telegram.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9