DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE FRANSCHE KAMER BIJEEN. ^Buitenland De nieuwe Engelsche luchtvloot. 5W Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENJ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 126 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang QaqeUi&fich Ojoecakht De wet op de bestrijding van de financiëele en economische crisis. Het wetsontwerp. DE MONGAARSCHE BE GROOTING BEHANDELD. Redevoering van Sir Philipp Sassoon. GRAMOFOON EN RADIO. Proces te Berlijn Waf vandaag de aandacht trekt HEMELVAARTSDAG. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MORGEN (DONDERDAG 50 MEI) NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. DE FEESTELIJKHEDEN TE STOCKHOLM. GROOTE HEIDEBRAND BIJ ONTARIO. Niet ver van het ziekenhuis, waar de vijiling zijn verjaardag viert. DE ONTVOERING VAN GEORGE WEIJERHAEUSER. DOODSTRAF VERANDERD IN LEVENSLANGE GEVANGENIS STRAF. ALKMAARSCHE COURANT. De Kamer is gistermiddag bijeengekomen voor het aanhooren van de verklaring waar in de regeering speciale volmachten vraagt voor het bestrijden van de financieele en economische crisis. In de Kamer waren alle ministers, met uitzondering van den premier Flandin aan wezig. De tribunes waren dicht bezet. Onmiddellijk na de opening van de zit ting betrad de minister van financien, Germain Martin 't spreekgestoelte ter indie ning van zijn wetsontwerp en ter motivee ring daarvan. Zijn uiteenzettingen werden herhaaldelijk door de linksche afgevaardig den onderbroken; vooral luid protesteerden de socialisten en communisten, toen de mi nister verklaarde, dat het afvloeien van goud vooral krachtig begonnen was na de gemeen teraadsverkiezingen die een overwinning hadden gebracht van uiterst links. De rede van den minister van financien, die overigens meer binnen technische gren zen bleef, werd door de Kamer bijzonder koel ontvangen. Als eenige spreker ant woordde de leider de socialisten, Leon Blum. Hij verdedigde het standpunt dat een alge meen onderzoek moest worden ingesteld over de oorzaak van de speculatie tegen den franc. Overigens verklaarde hij dat, wan neer devaluatie noodzakelijk mocht worden, de Kamer daarover een besluit moest nemen en de regeering niet onder den druk van de internationale „haute finance" uit eigen be weging een beslissing mocht vellen. Daarop werd het regeeringsvoorstel verwezen naar de financieele commissie van de Kamer, die Woensdag (heden) daarover zal beraadsla gen. De voortzetting der debatten is bepaald op Donderdagmiddag 15 uur. Het wetsontwerp. Het wetsontwerp dat de minister van fi nancien, Germain Martin, heeft ingediend, luidt als volgt: „Senaat en Kamer van Afgevaardig den geven de regeering de bevoegdheid tot 31 December 1935 alle maatregelen met kracht van wet te nemen, die in staat zijn de saneering van de openbare financiën, de herleving van de economi sche bedrijvigheid, de verdediging van het openbare crediet en de instandhou ding der valuta te verwerkelijken. Deze door den ministerraad uit te vaardigen verordeningen zullen aan de Kamer vóór 31 Juli 1936 ter ratificatie worden voorgelegd". De motiveering. In de motiveering van het wetsontwerp, waarop de minister van financiën zich ge baseerd heeft bij zijn uiteenzettingen van gister in de Kamer, wordt de toestand zoo ernstig genoemd, dat onmiddellijke maatre gelen vereischt zijn. Sedert twee weken heeft een reeks van gebeurtenissen, die zich in de laatste dagen bijzonder hebben toegespitst, de goudvoorraden van de Bank van Frank rijk verminderd. Ofschoon de goudvoorraad door zijn groote omvang uiterst weerstand- krachtig kan blijken, zou wanneer de hevige beweging zou toenemen de franc toch kun nen worden bedreigd in geval de verantwoor delijke regeering niet vastbesloten zou zijn hun, die twijfelen aan haar moed, daarvan bewijzen te geven. Door den wil der regeering, de waarde van den franc te behouden, komt de regee ring thans tot het parlement met den eisch haar de dienovereenkomstige middelen in handen te geven. Het afvloeien van goud van 1 tot 17 Mei bedroeg 1 milliard; van 17 tot 24 Mei steeg dit afvloeien tot meer dan 3 milliard. Ondanks de aan houdende crisis is op economisch gebied gee nerlei onrust gerechtvaardigd, aangezien men zekere aanwijzingen kan constateeren voor een verbetering. De maand April toont inderdaad een lichte stijging van de groothandelsprijzen en een merkbaar afne men van de voorraden. Ook de industriëeie activiteit wordt ge kenmerkt door een iichte verbetering. De werkeloosheid gaat achteruit. Wat de toe stand van de valuta betreft, is iedere onrust te onpas geweest aangezien de franc gedekt blijft met 80 pCt. goud. Wel moet een scha duw worden opgemerkt. Het deficit op de begrooting is ondanks een streven van vier jaren niet uit den weg geruimd. Een over zoo menigvuldige hmporonnen beschikkend land als Frankrijk, zal een deficit op de be grooting van eenige milliarden francs zon der meer kunnen dragen. In de begrooting- jaren 1930'34 zijn ongedekte uitgaven van de schatkist ten bedrage van 27.617 milliard francs ontstaan.. Een zoodanige schuld heeft noodzakelijkerwijze jaarlijks nieuwe eischen van crediet met zich mede gebracht door leeningen, waardoor de toe stand verergerd is. Thans bedraagt de jaar- lijksche rentelast voor deze leeningen meer dan drie milliard frar.cs. De motiveering gaat dan in op de sedert Juli 1932 door de verschillende regeeringen ondernomen pogingen tot saneering en zet dan de tot opheffing van den crisistoestand vereischte maatregelen uiteen. Zuiver tech nische middelen zijn reeds toegepast, maar zij alleen zijn niet voldoende, gelijk het af vloeien van goud, in de laatste drie dagen, ten bedrage van bijna drie milliard francs, bewijst. Noodzakelijk is veeleer de kalmee ring van de openbare meening, d.w.z. een speciaal in het oog houden van den psycho- logischen kant van de zaak. De regeering moet bewijzen, dat zij tot snel handelen voor al wat het deficit op de begrooting betreft, vastbesloten is. Ofschoon van zekere zijde een devaluatie van de valuta voorgesteld is, blijft de regeering er toch van overtuigd, dat een zoodanige maatregel geen oplossing van het probleem beteeken*. Zeker zouden door de devalueering eenige hulpbronnen worden in het leven geroepen, doch die zou den niet voldoende zijn om het financieele evenwicht te herstellen. De aanhangers van de devaluatie verwachten echter een ander voordeel, nl. een nominale hausse van de koersen op de binnenlandsche markt, waar uit ten voordeele van de schatkist meer belas ting zou ontstaan. De verhooging van het prijzenniveau en de hoogere kosten voor levensonderhoud zouden naar hun meening ten gunste van de tegenstanders hun uitwerking doen gevoelen. De schuldenlast van den staat zou op die manier merkbaar kunnen worden verlicht. Ten slotte zou de devaluatie evenwel leiden tot een verarming, daar een natie als Frank rijk 20 millioen spaarders, 7 millioen rente trekkers en houders van obligaties, zoomede 8 millioen sociaal verzekerden telt, om niet te spreken van al degenen wier eenig middel van bestaan uit loonen, salarissen en pen sioenen wordt verkregen. Van zuiver financieel gezichtspunt bezien, zou de devaluatie geenszins de begrootings- kwestie oplossen. Op internationaal gebied is de regeering vastbesloten alles te doen om de stabilisee ring van de valuta te begunstigen en tegelij kertijd mede te werken aan de uitbreiding van den internationalen handel. Goemboes houdt een lange rede voering. j Betreffende de begrooting van het Honved- ministerie hebben alle sprekers uitdrukking gegeven aan de eensgezinde opvatting, dat Hongarije op militair gebied volledige rechtagelijkheid moet krijgen. Minister-president Goemboes verklaarde, dat hij jn overeenstemming met den minister van buitenlandsche zaken alles zou doen om deze rechtsgelijkheid te verkrijgen, zonder welke geen duurzame vrede mogelijk is. Een onontbeerlijke voorwaarde voor de deel neming van Hongarije aan eenigerlei Euro- peesche conferentie is de aan Hongarije biti nen zoo kort mogelijken tijd voor de groote mogendheden te verleenen rechtsgelijkheid. Hongarije wil op dit terrein reeds daarom niet het voorbeeld van Duitschland volgen, omdat het lid van den Volkenbond is. Het vertrouwt op de rechtvaardigheid van den Volkenbond en het zou het zeer pijnlijk ach ten, wanneer het eveneens tot willekeurige middelen zijn toevlucht zou moeten nemen. Hongarije voelt zich gedeemoedigd, aange zien het een deel der souvereiniteit nog steeds mist. Aan den anderen kant is het aan het einde gekomen van zijn geduld, want het kan niet inzien, waarom deze eenzijdigheid van den toestand, die den Europeeschen vrede in gevaar brengt, nog steeds kunst matig in stand gehouden wordt. Hongarije eischt derhalve de invoering van den algemeenen dienstplicht met ten hoog ste 2 jaar diensttijd en een gelijke bewape ningsmogelijkheid als de Kleine Entente Voorts het toestaan van luchtafweer en lucht- strijdmiddelen voor de Hongaarsche Honved Ook na het inwilligen van die eischen zal Hongarije nog steeds over een kleinere weer macht beschikken dan de kleinste der staten van de Kleine Entente, maar dat is niet de belangrijkste factor in deze kwestie. Hon garije eischt moreele genoegdoening voor het 15 jaar ten toon gespreide geduld en de nauwkeurige nakoming der rechtsverplich- tingen. Na de met grooten bijval aangehoorde redevoering van den minister-president keur de het huis van afgevaardigden de begroo ting van het Honvedministerie goed. De redevoering van Goemboes. In zijn rede voor het Huis van Afgevaar digden heeft minister-president Goemboes nog het volgende verklaard: Sinds het afsluiten van de overeenkomst van Rome zijn groote zetten gedaan op het politieke schaakbord, in het middelpunt waarvan Duitschland staat. Men kan zich de Hongaarsche politiek nauwelijks anders voorstellen dan vol begrip en inachtneming van de groote Duitsche krachten. Voortgaande zeide Goemboes, in verband met een opmerking van een afgevaardigde over het bezoek van generaal Goering, dat men niet in iedere politieke activiteit der regeering onmiddellijk een Pan-Germanis- tisch gevaar moet zoeken. Voordat Goemboes een aanvang maakte met het uitspreken van zijn redevoering, had de Christelijk-Nationale afgevaardigde Turi gewaarschuwd voor deelneming aan een om singeling van Duitschland. Goemboes begon zijn redevoering met te zeggen, dat de belangrijkste gebeurtenis der laatste dagen de redevoering van Hitier ge weest is, waarop spr. overging tot behande ling van de voor Hongarije in het bijzonder van belang zijnde problemen. De naburen van Hongarije, die sedert het einde van den oorlog nooit vriendschap hebben getoond tegenover dit land, hebben de oplossing van de problemen der revisie, der minderheden, der rechtsgelijkheid enz. gesaboteerd en de Hongaarsche regeeringen gedwongen een zoodanige buitenlandsche politieke richting in te slaan welke geschikt bleek, in het bijzon der op economisch gebied deze vijandige hou ding der genoemde staten tegen te gaan. De eerste stap in deze richting is gedaan met het protocol van Rome, dat niet alleen op econo misch, maar ook op politiek terrein zijn uit werking heeft doen voelen. Dit is het eerste pact geweest, dat getracht heeft de Euro- peesche politiek reëele basis te geven. Ook zijn onderhandelingen gevoerd over de orde ning in Europa. Wanneer deze onderhande lingen de gestelde doeleinden willen verwer kelijken, wanneer zij de stabiliseering van den tegenwoordigen toestand niet op grond van de onrechtvaardigheid maar van de rechtvaardigheid ten doel hebben en wan neer zij niet gericht zijn tegen Hongarije, zal ook Hongarijee gaarne deelnemen aan de stabiliseering van den Europeeschen vrede Mocht het echter gaan om het tegendeel, n.1. dat het Fransche systeem van machten be krachtigd en de onrechtvaardigheden van de vredesverdragen bevestigd zouden worden, dan zou een Hongaarsch staatsman noch kunnen deelnemen aan deze onderhandelin gen, noch een handteekening kunnen plaat sen. Hongarije kan geen overeenkomst aan vaarden, die hierop zou neerkomen, dat het voor een schotel linzen van zijn rechten af stand zou doen. Tot dusverre heeft men bij ieder conflict bewust de schuld op Hongarije willen schuiven. Zoo is het ook geweest bij den aanslag te Marseille. Dank zij de nuchtere wijze van beschou wing der groote mogendheden en, het moet toegegeven worden, in den laatsten tijd ook dank zij de verstandigheid van de belangheb bende staten, is de aangelegenheid van Mar seille definitief beëindigd. Zoolang de om liggende staten de buitenlandscn-politieke achtervolging en de verslechtering van de politieke atmosfeer voortzetten, kon den de Hongaarsche staatslieden zich in ieder opzicht plaatsen op het standpunt der reserve. Hongarije zal medehelpen aan de verwerkelijking van plannen, die de belangen dienen, niet alleen van Hongarije, maar van geheel Europa. Het zal in het belang zijn van geheel Europa, wanneer de vertegen woordigers der groote volkeren het eens zou den worden over de kwestie der onafhanke lijkheid van Oostenrijk. De monarchistische kwestie is niet actueel. Spr. voelt zich soli dair met Oostenrijk en Italië en gevoelt sym pathie tegenover Duitschland. In al deze drie richtingen staat spr. op een basis van reëele politiek. Het zou dwaas zijn een dezer vriend schappen te verwaarloozen. De regeering voert een uitsluitende de belangen van Hon garije dienende buitenlandsche politiek. Goemboes verklaarde verder, dat men Duitschland niet had begrepen en het de souvereiniteit nog verder had willen onthou' den op het gebied der landsverdediging De Volkenbond heeft zich laten leiden door een zijdige machtspolitieke doeleinden, toen hij de inwilliging van de rechtsgelijkheid weigerde, ofschoon hij door de inwilliging niet alleen het gezag van den Volkenbond maar de ge heele wereld een grooten dienst zou hebben bewezen. Hongarije kan het voorbeeld van Duitschland niet volgen. Hongarije ver trouwt er op, dat de moreele krachten van zijn reechtvaardige zaak de overwinning zul len brengen en dat het de gelegenheid zal lebben op de eerstvolgende conferenties zijn eischen van rechtsgelijkheid met succes naa; voren te kunnen brengen. Mocht dat niet hei geval zijn, dan zou men moeten twijfelen aan de rechtvaardigheid van de internationale in stanties. Hongarije doet een beroep op de groote mogendheden, dat zij Hongarije in zijn direct uitdagende weerloosheid bescher men tegen diegenen, die hun machts positie tegenover Hongarije willen uitbuiten Spr. gelooft, dat de politieke plannen naar Rome zullen leiden en misschien door Berlijn zullen worden aangevuld. Dit zou het even wicht en den vrede verzekeren. Ook op econo misch politiek gebied kan men van Hongarije niet verwachten, dat het voor materieele voor deden afstand doet van zijn recht of niet meer denkt aan de tranen der Hongaarsche minderheden. Wanneer men Hongarije's be staansrecht erkent, zal het geen verstoorder van den vrede zijn, die een regeling van het Donau-probleem zou verhinderen. Het is zeker, dat in het bekken der Karpaten en mis schien ook in het geheele Donau-bekken de problemen niet zonder Hongarije kunnen worden opgelost. Wanneer men met de Hon gaarsche belangen, zii het ook niet voor 100 rekening houdt en wanneer de ten- denz blijkt, dat men Hongarije wil behande len als een rechtsgelijke natie, zal Hongarije overal deel aan nemen. In een te Londen uitgesproken redevoe ring heeft de ondersecretaris voor luchtvaart, Sir Philipp Sassoon heden de luchtuitbrei- dingsplannen van de regeering samengevat, zeggende, dat zij tusschen 1935 en 1936 71 nieuwe eskaders in het leven zou roepen, in plaats van de 22, die onder het oude pro gramma vielen. De nieuwe situatie heeft ook een licht zijde. Wanneer Duitschland oprecht is en er is geen reden om te gelooven, dat dit niet het geval zal zijn, bestaat er wederom eens een werkelijke hoop op een West-Europeesch luchtpact, dat Engeland in Februari j.1. naar voren heeft gebracht. Het luchtpact waardoor veiligheid van elk der luchtmo- gendheden in West-Europa gewaarborgd zou zijn tegen een aanval van een der andere leden van het pact, vormt de eenige hoop op het vermijden van een wedloop in luchtbe- wapening met de onvermijdelijke conclusie daarvan, n.1. een rampspoedige oorlog. Men moet volledig begrijpen, dat de maatregelen, die thans genomen worden in geen enkel op zicht noodmaatregelen zijn. Deze maatrege len geven ook niet de grenzen aan van de in spanning, die men tot stand kan brengen wanneer dit noodig mocht blijken. Noch brengen zij met zich mede een afstappen van de hooge standaard van materiaal en per soneel, die op het oogenblik de Royal Air Force kenmerkt. Het ministerie van lucht vaart zal niet toestaan, dat de eischen van de militaire luchtvaart de ontwikkeling van de civiele luchtvaart tegenhoudt. De Impe- rial Airways streven naar het totstandbren- gen van een tweedaagschen dienst naar In- dië, vier of vijf maal per week, een twee en een halve dagdienst naar Oost-Afrika, drie maal per week, een vierdaagsche dienst naar Singapore, drie maal per week, een vierdaag sche dienst naar Kaapstad, tweemaal per week en een zevendaagsche dienst naar Australië tweemaal per week. Het groote voordeel, dat door dit plan wordt vertoond, wordt reeds gerechtvaardigd door het toene mende commercieele gebruik van het lucht transport, zoowel voor passagiers, goederen als post. Spr. twijfelde er niet aan, dat het ideaal, waarnaar men streeft, vroeger of la ter bereikt zal worden. DE ENGELSCHE LUCHTSTRIJD KRACHT. De recruteeringscampagne voor de Engel sche luchtmacht is tot diusverre een groot succes geweest. In de eerste vier dagen heb ben in het Londensche recruteeringsbureau voor vliegpersoneel 20.000 en in het bureau voor vliegerrecruten 90.000 jongelui gesolli citeerd. In totaal zijn 22.500 man, n.1. 2500 piloten en 20.000 man vliegpersoneel noodig In het conflict tusschen leidende firma's der Duitsche gramofoonplatenindustrie en de Duitsche rijksradiomaatschappij heeft de 21ste civiele kamer van het Berlijnsche lands- gerechtshof gistermiddag vonnis geveld. Daarbij wordt het aan de radiomaatschap pij verboden platen, die vervaardigd zijn in de bedrijven van eischeressen uit te zenden, voor zoo ver deze platen uitsluitend de weer gave bevatten van geschreven werken, rede voeringen of voordrachten. Voor zoo ver de rijksradiomaatschappij dergelijke platen na 8 April 1935 uitgezonden heeft moet daar voor een schadevergoeding worden betaald. Wat de kosten van het geding betreft moe ten de eischeressen 9/10 en de beklaagde De Fransche Kamer behandelt een nieuwe wet tot bestrijding der financieele en economische crisis. (Dag. Overzicht). Goemboes spreekt tot de Hongaar sche afgevaardigden. (Buitenland). Moeilijkheden met de Amerikaan- sche vakvereenigingen. (Buitenland) De a.s. strijd tusschen Euwe en Aljechin om het wereldschaakkam pioenschap. (Sport en Wedstrijden). Weer eenige doodelijke verkeers ongevallen. (Binnenland). Licht in de duisternis van Oss; nadere bijzonderheden. (Binnenland) Steun voor de kunstenaars. (Bin nenland). (Zie rerder eventueel laatste berichten.) 1/10 betalen. Voor het overige werd de aan klacht afgewezen. Met het oog op de verstrekkende gevolgen en de groote beteekenis van het conflict gaf de voorzitter in een korte motiveering de ju ridische motieven, waarop de beslissing ge baseerd is. In die motiveering wordt o.m. gezegd, dat de producenten van gramofoonplaten niet het recht hebben de radio-uitzending van muziekplaten te verbieden, aangezien het letterkundige auteursrecht het -gebruik van die platen voor openbare uitvoeringen uit drukkelijk toestaat en de radiouitzending binnen het begrip valt van openbare uitvoe ring. Dit wordt niet ongedaan gemaakt door artikel 11 van de Berner conventie. Direct na de plechtige zitting van den Zweedschen Rijksdag werd de rijksvlag van het Rijksdaggebouw overgebracht naar de Domkerk, waar in tegenwoordigheid van den koning, van de leden van het koninklijke huis en tal van autoriteiten, vertegenwoordi gers van het hof en de verschillende stan den, zoomede de leden van den Rijksdag en de vertegenwoordigers van twaalf steden des lands een plechtige dienst werd gehou den, waarbij koning Gustaaf de voorzitters van de beide Kamers, de vertegenwoordigers der standen, rijksdagafgevaardigden uit De nemarken, Noorwegen, Finlana en IJsland, zoomede de vertegenwoordigers der steden korte toespraken hielden. Des avonds hebben de leden van den Rijksdag een feestmaaltijd aangeboden, waaraan ook de leden van het koninklijke huis hebben aangezeten. In het Noorden van Ontario staat over een groote oppervlakte de heide in brand en geleidelijk nadert het vuur het ziekenhuis, waar de bekende vijfling van de familie Dionne gisteren zijn eersten verjaardag viert. Gelukkig is de wind echter gaan liggen, zoodat men hoopt, dat het ziekenhuis zal worden gespaard. De familie van George Weijerhaeuser, het ontvoerde knaapje, zet haar pogingen met de kidnappers in relatie te komen voort. Zij heeft het geëischte losgeld reeds gereed liggen. In de bladen van Seattle hebben de ouders een ad vertentie geplaatst, waarin zij verklaren „ge reed te zijn". Uit Jefferson City, in den staat Mexico, wordt gemeld, dat de gouverneur Guy Parks de doodstraf van Walter Mc. Gee, die we gens ontvoering van Mary Mc. Elroy, ter dood was veroordeeld, gisteren heeft gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. Deze begenadiging is geschied op verzoek van Mary Mc. Elroy zelf, en van haar va der, die tegenstanders van de doodstraf zijn, terwijl het meisje verklaarde, dat zij toen zij in handen der bandieten was, door hen goed is behandeld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1