Langs Neerland's Jeugdherbergen. ^Buitenland Jlecht&zaken ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 31 MEI 1935 De trekkers. Zelfwerkzaamheid. GOERING TE DUBROVNIK. HEVIG ONWEER IN HONGARIJE. Enorme schade. VIER MIJNWERKERS BEDOLVEN. Ern^ie ongeluk in Polen. TWEE fAPANSCHE DAGBLAD- EIGENAARS VERMOORD. Door aanhangers van Tsjang-Kai-Sjek? OKADA HEEFT AUTO-ONGELUK. Japansch minister aan den dood ontsnapt. ONTPLOFFING IN MIJN. WAPENSTILSTAND IN DEN CHACO? De staking der vijandelijkheden. 2) Een termijn van dertig dagen, eventu eel met dertig dagen te verlengen, om de kwestie aan arbitrage te onderwerpen, in dien geen rechtstreeksche overeenstemming mogelijk mocht zijn. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Hierop arriveerde opnieuw de heer Lodewijk B. ten tóoneele, aangezien hij ook nog op zijn kerfstok had diefstal van een damesrijwiel, toebehoorende aan de 13-jarige C. L. Wisse, welk karretje hij op 19 Maart vanuit de binnenplaats der „Harmonie" had weggepikt. Ook in deze zaak bekende Lodewijk. De heer Wiggers adviseerde 'n voorw. voroordeeling. De officier, die niets voelde voor een voorw. straf, gaf zulks al bij voorbaat te kennen en requireerde thans 2 maan den gevangenisstraf. Natuurlijk kon mr. v. d. Loos zich met dit requisitoir niet vereenigen, hoe ern stig pleiter zelf het feit ook taxeerde. Pleiter hoopte dat de rechtbank er toe zou overgaan in casu een voorw. straf op te leggen in beide strafzaken. De officier dankte voor repliek. De 41-jarige veehouder Maarten St., aanvankelijk gedetineerd, uit N. en Z. Schermer, thans te Alkmaar wonende, die in staat van faillissement was ver klaard, stond terecht wegens weder rechtelijke onttrekking aan den faillie ten boedel van 800 a 900, door dit be drag niet te verantwoorden aan mr. Belonje, die als curator was aange wezen. Verdachte had 800 overhandigd ter bewaring aan den getuige Pieter Kieft. Getuige Beentjes noemde verdachte een braaf man en door len heer Wiggers werd geadviseerd een voorw. straf, tegen dezen zwakken broeder, zonder bijz. voorwaarden. De officier beschouwde verdachte eigenlijk als een bedrieger, wat bieek uit diens geknoei om de belangen der schuld eischers te benadeelen. Spr. achtte een ernstige straf noodzakelijk, 'n straf die preventief zou kunnen werken. Mede op grond van het maatschappelijk belang requireerde de officier dan ook 8 maan den onvoorwaardelijk. Mr. Leesberg, die zich had belast met de verdediging, vermeende dat de voor- loopige hechtenis al voldoende preven tief had gewerkt, gewaagde in gloedvolle woorden over den nood van den boeren stand en de moeielijke omstandigheden van zijn cliënt, reden waarom hij conclu deerde tot een voorw. veroordeeling. Geen repliek. De 64-jarige rijwielhersteller Jan v. d. E. had zich schuldig gemaakt aan dit minderwaardig zedenmisdrijf en stond ï.u achter gesloten deuren voor het college. De 24-jarige ex-handelaar in rijwielen Willem G. Franken te dén Helder, had in den na'cht van 11 op 12 Dec. 'n reuzen- hoeveelheid onderdeelen van rijwielen, alsmede 1 rijwiel aan den boedel ont trokken en overgebracht naar Scbagen. Bij de verificatie door mr. Prins te Alk maar, in kwaliteit van curator, werden dus deze artikelen niet opgegeven. Ver dachte was ontslagen bij de Marine en had niet het minste verstand van zaken doen. O.m. had hij 250 fietsen in huur koop uitstaan en was over het algemeen een rare scharrelaar, die echter niet be paald een onbetrouwbaren indruk maakte. De heer EgbertU6 Bos, rapporteur der chr. prot. reclasssoringsvereeniging, ad- „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik gekermd van pijn in mijn spieren m ik was soms zoo stijf, dat ik mij nfèt bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of opgeruimd heid bestonden voor mij niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts gebruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit schrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken". Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoenin gen ontstaan door onvoldoend werkende afvoerorganen. Dit verklaart waarom de rheumatieklijder zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. Kruschen Salte spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking; de afvalstoffen en overtollig urinezuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dage- lijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten j 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. viseerde een voorw. veroordeeling met bijz. voorwaarden. Door den officier, dl« weinig voor dit soort verdachten voelde, werd evenwel 8 maanden onvoorwaardelijk gevorderd. De 26-jarige schilder Jan Nic. L., gebo ren te Egmond a. d. Hoef en wonende te den Helder, thans logé in het huis van bewaring te Alkmaar, had te den Helder schilderwerk aangenomen, doch was niet in het bezit van het noodige geld om dit karwei tot een goed einde te brengen. Hij vervoegde zich te dien einde bij den penningmeester eener spaarkas te Twisk, den heer Jacob Pij per, om 500 voorschot, wat men hem wel wilde verschaffen, doch niet zonder soliede borgen. De schilder deelde toen mede, dat ten kantore van notaris Hil- brand te Obdam beschikbaar was 'n be drag van 600, overschot van een erfe nisje van 2000 hem door zijn moeder de weduwe L. te Egmond a. d. Hoef na gelaten. Later vervoegde bij zich bij den heer Pijper met een door notaris Hil de- brand geteekende en gezegelde verkla ring, dat inderdaad dit bedrag ter be schikking van verdachte voorhanden was. Het bleek echter in den loop der tijd dat de opgaaf van den schilder, zoo wel als de verklaring van den notaris 'lilrlebrand totaal valsch waren. Het is duidelijk dat de man nu gearresteerd en ter beschikking der justitie werd ge steld. Het door bedrog verkregen geld had hij er op diverse manieren dooree- biacht. Door den heer Wiggers was het geval onderzocht en deze ambtenaar stond niet afkeerig tegenover een voorw. ver oordeeling. De officier begreep niet hoe een ont wikkeld mensch zich door zoo'n onbe nullig stuk notaris-verklaring om den tuin had laten leiden, doch de officier wilde aannemen dat de ontwikkeling van den secretaris der spaarkas niet vol doende was, om een dergelijk bedrag di rect te ontdekken. Het O. M. vond het te eener zijde zeer misdadig wat ver dachte had uitgespookt, doch ter andere zijde pleitte in zijn voordeel, dat hij nog nimmer werd veroordeeld en hij zich zen bij de politie had aangemeld. De of ficier wilde zich dus aansluiten bij het gunstig rapport van den heer Wiggers en requireerde 10 maanden gevangenis straf voorw. met 3 proefjaren. Mr. N. v. Leeuwen was best te spreken over dit requisitoir en refereerde zich. De 33-jarige kaalhoofdige landarbeider Willem Frederik H. en zijn com pagnon Gerrit Pieter KL, 'n 28-jarige si garenmaker, beiden uit Hoorn, thans ge detineerd, stonden eveneens in de mid dagzitting terecht ter zake diefstal van twee tamme konijn, gepleegd ten nadee- le van den heer J. Bierman in den nacht van 23 Nov. j.1. en voorts wegens weder rechtelijke toeëigening van verschillen de meubilaire goederen en andere arti kelen uit een pakhuis op 23 Febr. j.1., eveneens aldaar. Een pendule, was door den sigarenmaker te water 'geworpen. De tamme konijnen waren bestemd ge weest voor een „Kerstboutje", welke fuif echter leeiijk was misgeloopen, dank zij de bemoeingen van deze stroopers. Beide verdachten mochten zich ver heugen in het bezit van een specialen verdediger. Behartigde mr. van Leeuwen de belangen van Willem H., mr. Winkel te Hoorn opponeerde voor den sigaren maker. Het pakhuis aan de Vale Hen was het eigendom van den schrijnwerker v. d. Giezen, die beide personen in zijn dienst heeft gehad. Zij hadden een auto in dit pakhuis beschilderd ten behoeve van een verkiezingsreclame, zooals door den officier in zijn requistoir werd gerele veerd. Zij kregen toen volop gelegenheid den inhoud van het pakhuis eens ter dege te inspec(eeren. De officier wilde in zijn appreciatie van beide verdachten verschil maken. Willem H. werd reeds eenige malen veroordeeld. Gerrit KL stond er ten dien aanzien meer gunstig voor, zijn straf blad was blanco. Dr. C. P. Gunning, de rector van het Am- sterdamsche lyceum, die voorzitter is van het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg 'Centrale, heeft den tocht, welke eenige jour nalisten langs een twintig-tal van deze in stellingen hebben gemaakt, een betrouwbaar- heidsrit genoemd. Dat was bij den aanvang, (oen het startschot werd gelost op de jeugd herberg Rhijnauwen nabij Utrecht, vanwaar een vijfdaagsche reis door Nederland begon. In het vorige artikel heb ik reeds verteld van dezen tocht, die geschiedde op uitnoodi- ging van bovengenoemde Centrale. Anders dan een gewone betrouwbaarheidsrit waar bij de betrouwbaarheid van de deelnemers wordt onderzocht, was deze evenwel bedoeld om aan te toonen hoe de Nederlandsche jeugdherbergen alle betrouwbare instellingen zijn, waar de ouders der jeugdige trekkers staat op kunnen maken. Dat dit inderdaad het geval is, werd op dezen interessanten en genoegelijken tocht, die onder leiding stond van de heeren L. Mei link, tweede secretaris der N.J.H.C. en J. W. Kesler, consul van het Westerdistrict van deze organisatie, afdoende bewezen. De regels in de jeugdherbergen zijn streng en er wordt overal de hand aan gehouden. Maar overal ook zijn ze dezelfde. Wie zich dus aan deze voorschriften houdt, vindt als jeugdig trekker op zeventig plaatsen in ons land een gastvrij en goedkoop onderdak in een tehuis, dat hij het zijne kan noemen. Om de grootst mogelijke zekerheid te ver krijgen, dat in alle gevallen een gelijke maat staf wordt aangelegd, is een sterke centrali satie betracht met betrekking tot het gebruik der jeugdherbergen. Het uitgeven der trek kerskaarten en zonder zoo'n legitimatie bewijs wordt men in geen enkele jeugdher berg toegelaten geschiedt namelijk van één centraal punt uit, het bekende bureau der N.J.H.C. aan de Plantage Franschelaan te Amsterdam. Een aanvraagformulier tot het bekomen van zulk een kaart moet mede wor den onderteekend door een referent (een on derwijzer, leeraar, werkgever), die daarbij adviseert tot toelating. Het bestuur heeft evenwel het recht, zonder opgave van rede nen inschrijving te weigeren, en dat komt heusch meer voor dan men denkt, wanneer nadere inlichtingen uitwijzen, dat de aanvra ger niet in de gezonde kameraadschappelijke sfeer der jeugdherbergen op zijn plaats is. Het aantal aanvragen is natuurlijk sterk aan seizoeninvloeden onderhevig: in den zomer zijn er soms 300 a 400 per dag, maar alle worden met dezelfde nauwkeurigheid en zorg behandeld. Van die trekkerskaarten bestaan er ver schillende soorten. Er zijn in de eerste plaa^ de leiderskaarten, die worden verstrekt op aanvraag van bij de N.J.H.C. ingeschreven vereenigingen, scholen of andere instellin gen, aan door deze aangewezen leiders, ten einde de laatsten in de gelegenheid te stellen met hun groepen van de jeugdherbergen ge bruik te maken. Dan zijn er de individueele trekkerskaarten, waarvan weer twee soorten bestaan: de z.g- jit-kaarten voor jeugdige in dividueele trekkers, die worden verstrekt aan personen van 15 tot 21 jaar, en de gewone it-kaarten voor personen boven dezen laai- sten leeftijd, ook ouderen, die om zoo te zeg- fen met de jeugd alleen de blijmoedigheid en en trekkerszin gemeen hebben. Tenslotte zijn er de gezinskaarten voor de kinderen van een ingeschreven gezin alsmede voor twee kameraadjes van deze, mits op een leeftijd van 10 tot 15 jaar en onder geleide. De kin deren van 10 tot 15 jaar hebben dus toegang tot de jeugdherbergen, indien ze met hun ouders trekken, echter ook indien een broer of zuster van 18 jaar of ouder uit hetzelfde ge zin een individueele trekkerskaart bezit en als geleider van deze kinderen optreedt mèt een gezinskaart. Ik zei al, dat men zonder zulk een trekkers- kaart in geen enkele Nederlandsche jeugd herberg terecht kan. Maar mèt zoo'n kaart is men niet alleen in ons eigen land een wel kome gast, ook het buitenland staat voor U open. Op vertoon van de Nederlandsche trek kerskaart heeft men namelijk zonder vervul ling van verdere formaliteiten toegang tot de jeugdherbergen in de Ver. Staten van Amerika, België, Danzig, Denemarken, Duitschland, Engeland en Wales, Frankrijk, Ierland (Noord en Zuid), Luxemburg, Noor wegen, Polen, Schotland, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. Een groot deel van de wereld staat dus voor de jeugd thans open. In de tegenwoordige omstandigheden is het echter speciaal het eigen land, dat de aan dacht vraagt. Daar is werkelijk genoeg moois te vinden (onze reis door Nederland heeft dat nog eens duidelijk doen uitkomen) en de kosten behoeven bij deze wijze van trek ken voor niemand een bezwaar te zijn. Aan het hoofd van elke jeugdherberg staan een vader en een moeder. Die namen drukken duidelijk hun functie uit. Het zijn niet Ce waard en de waardin, die de gasten ont vangen en voor hen gereed staan, om tegen betaling van hun wenschen te \oldoen; neen, een vader en moeder nemen de kinderen on deren onder hun hoede, waartegenover ook wetr kinderplichten staan S< ms moet de vader wel eens krachtig optreden, maar mees tentijds loopt alles van een leien dakje, omdat de kinderen van goeden wille zijn en zich bij voorbaat aan de regels hebben onderworpen Straffen worden er niet uitgedeeld, doch een machtig middel om zijn gezag te handhaven heeft de vader in de trekkerskaart, die ieder een bij zijn aankomst moet inleveren. Als de trekker zich niet goed gedraagt, krijgt hij zijn kaart bij zijn vertrek eenvoudig mei terug en dan is het uit met alle verdere plan nen. Vaak komt zoo iets natuurlijk niet voor: een dreigement helpt meestal wel voldoende De kinderplichten, waar ik zooeven van sprak, zijn gemakkelijk te dragen en het vol brengen ervan is zelfs voor de meeste trek kers een vreugde. Personeel is er niet, zoodat het heele bedrijf in een jeugdherberg inge steld is op zelfwerkzaamheid. Voor het eten moeten de trekkers zelf de aardappelen schil len en groente schoonmaken, wat in een ge- zelligen kring heusch niet zoo'n onplezierig werkje is. De moeder, die het eten kookt, houdt daarbij natuurlijk toezicht. Dan wordt er na afloop van den maaltijd natuurlijk ge zamenlijk afgewasschen. Ook het schoonma ken van de zalen, gangen en trappen ge schiedt door de jongelui zelf. Niemand mag den volgenden dag het huis verlaten, voordat alles in orde is gebracht en opmerkelijk is het, dat de jongens soms bij het stof afnemen en reinigen handiger zijn dan de meisjes Het bed moet netjes worden afgehaald en de dekens keurig opgevouwen; de vader en moe der komen het controleeren en wee den slod dervos, die het niet „model" heeft gedaan! Voor de enkelingen, die zelf hun potje onder weg koken, is er in de meeste jeugdherbergen een speciale keuken, die natuurlijk ook netjes gehouden moet worden. De leefregels getuigen van soberheid. Er wordt in de jeugdherbergen niet gerookt en alcoholhoudende dranken komen er niet bin nen. Verder zijn de trekkers aan bepaalde tijden gebonden, zonder welke het al gauw immers een janboel zou worden. Om tien uur 's avonds moet iedereen binnen zijn en naar bed gaan, om half elf komt in de jongensaf- deelingde vader en in de meisjesafdeeling de moeder de lichten uitdoen. Dan mag er geen geluid meer worden vernomen, ook snurken is niet geoorloofd, maar daar weten de zaal- genooten meestal wel gauw een eind aan te maken! Vóór zes uur mag niemand opstaan, maar na zeven uur moet iedereen het bed hebben verlaten. Langslapers worden niet geduld in de jeugdherbergen. Dan is het aankleeden en het huis schoonmaken, waarna het ontbijt altijd weer verrukkelijk smaakt Overdag is het verblijf in de jeugdherber gen niet gewenscht. Tusschen tien en drie uur moeten in ieder geval de trekkers op stap zijn, hetzij naar het volgende rustpunt, het zij voor een tochtje in den omtrek. Wanneer het regent en ook op Zondagen mag natuur lijk van dezen regel worden afgeweken. Die uren zijn bestemd voor de herbergouders, die 's zomers de handen meer dan vol hebben om alles in orde te maken en ook wel een uurtje rust mogen hebben. Zij zijn inderdaad de vader en moeder van deze huiselijke gemeen schap, hetgeen vooral 's avonds tot uiting komt, wanneer de moeder gezellig thee schenkt en de vader met de trekkers nieuwe plannen bespreekt. Dan wordt er gemusi ceerd en gezongen en is er dat gezellige con tact, dat de jeugd zoo waardeert. In de nieuwste herbergen is daarbij een haard, die even wordt aangestoken en waaromheen men zich schaart in een heerlijk verlangen naar romantiek. Zoo wordt er eenheid gebracht tusschen vogels van diverse pluimage. Er is een open en vrije gelegenheid om met elkaar in contact te komen, zonder de onderlinge verschillen te onderstreepen. Men heeft er waardeering voor eikaars gevoelens en zoekt alleen naar wat allen tezamen bindt. Een verblijdend tee- ken is, dat deze dingen door de jeugd zelf worden geapprecieerd. Jeugdherberg kasteel „Revieren" bij Klimmen (Limb.) De bladen uit Belgrado melden, dat Goe- ring te Dubrovnik heeft geweigerd journa- nisten *e ontvangen met de motiveering, dat hij geen onderhoud kon toestaan, omdat zijn bezoek een particulier karakter draagt. De omgeving van Kocskenet in Hongarije, dat bekend is door de export van fruit en groente, is geteisterd door een verschrikke lijk onweer, dat met zwaren hagel gepaard ging. Een half uur lang vielen hagelsteenen ter grootte van walnoten neer. Straten en velden waren bedekt met een laag ijsbrokken ter dikte van 15 c.m. In de stad werden omstreeks dertigduizend ruiten door de hagelsteenen vernield. Verscheidene personen werden door de reusachtige stuk ken ijs gewond evenals veel op het veld loo- pende dieren. Uiteraard is de schade in tui nen en akkers buitengewoon groot. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld werden meer dan 100.000 stukken grond geruineerd. Alle te velde staande gewassen zijn verwoest. Een groote menschenmenigte liep te hoop voor het raadhuis der stad, waar zij wanho pig om hulp riep. De burgemeester is naar Boedapest gegaan om hulp van de regee ring te vragen. De schade, die de stad gele den heeft, wordt geschat op 20 000.000 pengö. Ook uit andere deelen des lands ko men berichten binnen over schade door on weer. In Szentes viel eveneens enorme ha gel. Ook hier werd in een omgeving van 30 K.M. alle tarwe, mais en gerst vernield. De wanhopige bewoners hebben zich tot de re geering gewend om hulp. HET HART VAN PILSOEDSKI. Overgebracht naar Wilna. Donderdagavond om 11 uur is te Warschau het hart van wijlen maarschalk Pilsoedski in een specialen wagon overgebracht naar Wilna. Woensdag is in de mijn Wolfgan Wavrk in Ruda (Polen) een ernstig ongeluk ge beurd Op ten diepte van 100 meter stortte ten gevolge van een verschuiving een pijler in, waardoor over 16 meter de zoldering van de mijngang naar beneden kwam. Vier ter plaatse werkende mijnwerkers werden bedol ven. Ondanks de onmidddellijk ingestelde reddingspogingen was men er gisteravond nog niet in geslaagd door te dringen tot de plaats, waar de ongelukkigen zich bevon den, zoodat er weinig hoop bestaat hen nog levend aan te treffen. SCHEEPSRAMP BIJ NEW-FOUNDLAND? Fransche schoener met 40 opvarenden vermist. Sedert 18 Mei heeft men geenerlei bericht ontvangen van den Franschen schoener „Maréchal de Luxembourg". Men vreest thans, dat het schip op de banken voor New-Foundland met alle opvarenden, 40 koppen, vergaan is. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat het na een onderzoek van drie weken is komen vast te staan, dat in de Japansche concessie te Tientsin twee Japansche dag blad-eigenaars vermoord zijn. De daad zou gepleegd zijn door aanhangers van Tsjang- Kai-Sjek. De Japansche militaire autoriteiten in Noord-Cnina hebben een scherpe nota doen toekomen aan het ministerie van oorlog te Peking. In Japansche kringen wordt de dubliele moord beschouwd als een uitvloeisel van een tegen Mandsjoekwj en Japfn gerLhte actie. De Japansche minister Okada is op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt, toen hij per auto naar het graf reed van wij len admiraal Togo, ter gelegenheid van den eersten verjaardag van diens overlijden. Op een landweg kwam de auto van den premier in botsing met een vrachtwagen, tengevolge van het feit, dat de weg door den regen zeer glad was geworden. Als door een wonder bleef Okada ongedeerd, ondanks het feit, dat de voorruit vernield werd. 10 Japansche arbeiders gedood, 40 bedolven. Het Japansche agentschap Sjimboen Rengo meldt, dat in een Japansche mijn een ont zettende ontploffing heeft plaats gehad, naar het schijnt door ontbranding van gas. Bij het ongeluk zijn tien arbeiders op slag gedood,. 40 arbeiders werden bedolven. Er bestaat weinig hoop hen te redden. Naar verluidt hebben de be sprekingen, gevoerd door de gedele geerden van Paraguay en Bolivia te Buenos Aires, er toe geleid, dat binnenkort een wapenstilstand in den Gran Chaco tot stand zal ko men. Medegedeeld wordt, dat Bolivia toestemt in de door de staten-bemiddelaars in het conflict tusschen Parayguay en Bolivia op gestelde formule, welke inhoudt: 1) Adhaesie van de oorlogvoerenden aan de verklaring van 3 Augustus 1933. 3) Controle op en in beslag neming van militaire hulpmiddelen om de naleving van den wapenstilstand te garandeeren. 4) De wapenstilstand zal ingaan op 30 Mei om half tien. STOOMSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. 19 dooden. Volgens een bericht uit Charbin heeft op het Mandsjoerijschestoomschip „Tsjasoen" een kelelontploffing plaats gehad, toen het schip zich bij Lachasoeloe op de Soengari-rievier be vond. 19 opvarenden zijn om 't leven gekomen. De overige passagiers en leden der beman ning konden worden gered. III Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 28 Mei. Alkmaarsche straatroovers. Heden trad, behoorlijk geëscorteerd door de rijksveldwacht, de 19-jarige thans gedetineerde arbeider Lodewijk B. voor de zondaarsbank, teneinde zich te verantwoorden wegens diefstal van een rijwielbelastingplaatje op 15 Maart, eigendom van een N. S. conducteur, alsmede op 23 Maart van een rijwiel. Voorts was nog inge pikt een rijwiel van een anderen trein-employé. Een en ander in vereeniging met zijn vriend Matthijs v. H., met wien nader zou worden afgerekend. Deze heeren hadden namelijk tot terrein hun ner operatiën gekozen een perron der Nederl. Spoorwegen te Alkmaar. De hjfrboven gemelde feiten werden door Lodewijk toegegeven. Op 1 Januari was deze snaak wegens diefstal van peren uit den tuin van St. Augustinus te Alkmaar veroordeeld tot slechts 10 boete of 10 dagen. Tot dank voor deze clemente behandeling ging meneer echter door met stelen en ontpopte zi"h dus als een formeelen misdadiger. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos liet het feit als vaststaande on besproken, doch wenschte met betrekking tot de strafmaat zijn pleidooi tot de volgende zaak tegen zijn cliënt aan te houden. Dc tweede. Hierop verscheen in de zelfde treurige con ditiën de gedetineerde 18-jarige slagersknecht Matth. Petr. v. d. H., de medeplichtige of liever heler van den verdachte in de vorige zaak. Ook deze snuiter, die zeer elegant met zijn handjes in zijn broekzakken binnen kwam, erkende de hem ten laste gelegde feiten. De heer Wiggers, het reclasseeringsorakel. werd eveneens geraadpleegd en adviseerde voor L. B. een voorwaardelijke straf en voor Thijs eveneens een voorwaardelijke veroordee ling, doch met opzending naar het „Hooge landhoewel het een riskant geval was. De officier achtte het onpaedagogisch dezen jongeling zonder meer naar een landkolonie te zenden en requireerde 10 maanden gevange nisstraf, doch gemeleerd in 50 procent voor waardelijk en 50 idem onvoorwaardelijk. Hierop kwamen de verdedigers aan het woord. In de eerste plaats mr. Scholten voor Thijs, welke jurist pleitte voor geheel voor waardelijk met aftrek van het voorarrest. Lodewijk was nog niet uitgepraat. Een bedriegelijk bankbreker. Artikel 248 bis. Gevorderd werd 2 .maanden gev. Opnieuw 'n bedriegelijke be nadeeling. KREUNDE VAN PIJN. Stijfheid en spierpijn nu verdwenen. Vervalschte stukken. Tamme konijnenmeppers en pakhuisroovers.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11