DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Fransche kabinet-Flandirt gevallen 'Buitenland No. 127 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 31 Mei 1935 137e Jaargang Dagelijksch Overzicht. De reeds tang aangekondigde volmacht-wetmet 352 tegen 202 stemmen verworpen. Hoe Flandin het onderspit moest delven. BOUISSON ZIJN OPVOLGER? ALKMAAR DRAAIT!! ZONDAGMIDDAG LUSTRUM-RACES. BUTTLER - BEVERDAM - DE RIDDER - half twee. REVANCHE-RACES. JAN RIJK - ZIEMER, enz. Apart programma. MOTORRACES 2 JUNI. Het conflict met Abessynië. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Flandin Lebrun De kogel is door de kerk. Wat reeds dagen lang te voorzien was, is gebeurd: Het fransche kabinet- Flandin is gevallen. En daarmee is de regeering een uiterst moei lijke positie gekomen. Temeer ook, omdat niemand verwacht had, dat Flandin met -.ulke cijfers het onder spit zou moeten delven. Reeds van den aanvang af heersch- te er in de Kamer een voor het kabi net zeer ongunstige sfeer. Deze werd nog geaccentueerd door een feilen aanval van Paul Reynaud. Tevergeefs poogde Germain-Martin, de minister van Financiën, door het ter beschikking stellen van zijn por tefeuille 't kabinet te redden. Deze geste mocht niet baten, evenmin als de welsprekendheid van den premier Flandin en zijn vervanger Herriot. Het groote einddebat over de volmachten- wet begon in een atmosfeer van groote ner vositeit, hoewel in en buiten het Kamer gebouw volkomen orde en rust heerschten. Zooals gezegd leken de kansen van de re geering om het pleit te winnen van meet af zeer gering. Deze indruk werd nog aanzien lijk versterkt door het ontslag van Germain- Martin, dat naar de premier in den loop van zijn rede verklaarde, aanvaard was. Dat Germain-Martin's interventie ten doel had, de positie van het kabinet voor de Kamer gemakkelijker te maken, wordt duide lijk, wanneer men bedenkt, dat het vooral de aan dezen minister toegeschreven bezuini gingsplannen zijn geweest, die een zoo ster ke oppositie tegen de algemeene volmachten binnen en buiten het kabinet heeft doen ont staan. De zitting der Kamer nam om drie uur een aanvang. De eerste spreker, die zich om verschillende redenen tegen de verleening van de volmachten aan de regeering uit sprak, bracht weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Te noteeren valt hier dat Ger main-Martin gelegenheid kreeg te verklaren, dat de minister van Justitie, Pernot, van hem het verzoek had gekregen een instructie te openen tegen verschillende personen, ver dacht tegen den franc te hebben gespecu leerd. Barety, rapporteur der financieele commis sie, zette daarna de redenen uiteen, welke de commissie er toe hadden gebracht het vol machten-ontwerp der regeering te weigeren. Hij legde daarbij vooral den nadruk er op, dat de regeering geen aanwijzingen gegeven heeft met betrekking tot de manier, waarop zij van deze volmachten gebruik wenschte te unaken. ^7^ Dan zal de verwachte psychologische verhouding verkregen zijn die aan de paniekbeweging paal en perk stelt. Die schok, eenmaal verkregen zijnde, zal men in de wereld wel is waar blijven zeggen, dat de franc eens zwichten moet, maar we tende, dat de speculatie lamgeslagen is, zul len wij gedurende zekeren tijd rustiger kun nen ademhalen. Het nieuwe gouvernement, zoo ging spre ker verder, zal eens de noodzakelijkheid van de monetaire „Gleichschaltung" moeten be grijpen. In tegenstelling met wat sommigen beweren, is spreker niet van meening, dat de devaluatie een geneesmiddel voor alle kwalen is. (Groote beroering). Hij is voor stander van een gematigde deflatie der pu blieke lasten, maar wanneer men dezen maatregel geïsoleerd neemt, kunnen enkele milliarcien bezuinigd worden. Dit zou het fcegrootingsprobleem niet oplossen. Daarom moet getracht worden, een stij ging der prijzen van de productie te bewerk stelligen, die het zakenleven zou stimuleeren. Reynaud ging daarna voort met zijn be kende theorieën te ontwikkelen, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op het ge brek aan evenwicht 'i'sscben de daling der prijzen bij de productie, d.w.z. de groothan- delspriizen en de kosten van levensonder houd. Deflationistische maatregelen toepas sen, zou beteekenen: de koopkracht van een groote bevolkingsgroep verminderen. Hij wees daarna op den hoogen rentestandaard in Frankrijk, welke ongunstig afsteekt bij die van andere landen, die gedevalueerd hebben. Hij vroeg de regeering, welke positie zij inneemt ten opzichte van de algemeene munt- stabilisatie, en gaf daarbij als zijn meening te kennen, dat Engeland niet zal stabilisee- ren, zoolang Frankrijk geen begrotings evenwicht heeft bereikt. Reynaud besloot met te zeggen, dat men in Frankrijk eenzelfde poging zou kunnen ondernemen als in andere landen. Hij kwam er tegen op, dat zij, die deze meening ver kondigden, werden uitgemaakt voor slechte vaderlanders, die alleen hun persoonlijke belangen verdedigen. Zulk een meening ver kondigen is een misdaad jegens ons land. Aan het slot van Reynaud's rede stak een dusdanige storm van applaus op en ontstond zulk een levendige beweging van instem ming op een groot deel der banken, dat mi nister Germain-Martin begreep, dat zijn heengaan eisch was geworden. Zooals gezegd, diende hij bij Flandin in diens ambtswoning, waarheen hij samen met Herriot was gegaan, zijn ontslag in Doch toen om zeven uur Flandin de tribune besteeg, was German— Martin nog steeds in zijn bank aanwezig. Pas de rede van den premier zou openbaren dat het ontslag was aanvaard. Flandin verschijnt Moeizaam beklom de premier het spreek gestoelte om daar te blijven staan. Zijn om zwachtelde linkerarm legde hij op een roo- den armstut. Een zware cape was hem om de schouders geslagen, terwijl een genees heer zich op de treden van de tribune neer zette om nu en dan te controleeren,, of het verband om den arm hield. Bij dezen inder daad pathetische aanblik rezen de Kamerle den, met uitzondering van de communisten van hun zetels en brak er een applaus los. Rede Paul Reynaud. De rede van Paul Reynaud," die hierna aan het woord kwam, was een nog veel strie- mender philippica aan het adres der regee- rin en speciaal van Germain-Martin. Waarom, zoo begon de leider der devalua- tionnisten te vragen, heeft het buitenland op 13 Mei zijn offensief tegen den franc ontke tend? Lang reeds is men op de buitenland- sche markt overtuigd, dat de betaalmiddelen van het goudblok zich moesten aanpassen aan het niveau van de andere munteenheden, maar de speculanten hadden op dat moment den indruk, dat zij ons geld konden neer slaan. De minister van financiën, vijandig staande jegens de devaluatie, had maatrege len moeten nemen voor het evenwicht der begrooting en het aanvullen van het tekori der spoorwegen, te meer omdat hij in Jan 1934 de bedreiging voor onze munt had voorzien. Maar sindsdien is niets gebeurd en eerst thans, nu de paniek is uitgebroken, vraagt men ons om volmachten. Wanneer regeeren voorzien is, dan is er niet ge regeerd. De Kamer draagt daaraan niet te schuld, want zij heeft geen enkelen door de regeering voorgestelden maatregel gewei- gerd. Wat de minister thans in wezen doet, is te zeggen: „Ik heb mij vergist, geef mij Uw vertrouwen". (Daverende toejuichingen op vele banken). Het gaat, zeide spreker mei nadruk, thans niet meer om de devaluatie. Nooit is spreker voorstander geweest van een devaluatie in paniek. (Nieuw applaus). De kans, die het land heeft om zich te red den, is, dat vannacht een nieuw ministerie gevormd wordt, dat leden van alle partijen der Kamer omvat (stormachtige toejuichin gen op de meeste banken). Morgenochtend zal de nieuwe regeering Nadat de Kamervoorzitter Bouisson den premier in enkele woorden hartelijk welkom had geheeten, ving Flandin door aanvallen van pijn onderbroken, met zwakke stem zijn vaak sombere rede aan: De doodsche stilte werd nu en dan door applaus onderbroken, maar naar gelang de premier verder sprak, ontging het niemand, aat het onthaal zijner woorden bij de Kamer beduidend koeler was dan dat, hetwelk de rede van Paul Reynaud ten deel was gevallen. Heden moet niet gesproken, maar gehan deld worden, begon Flandin. Sommigen heb ben zich verwonderd over het brusque of fensief tegen den franc. De redenen zijn te zoeken zoowel in het buitenland als helaas ook in het binnenhnd. Op buitenlandsch ge bied is het lukken van de operatie tegen de munt van een ander land de aanleiding ge weest, dat men dergelijke aanvallen ook te gen den franc is begonnen. Voorts wordt er den laatsten tijd veel ge sproken over een algemeene monetaire stabi lisatie en heeft men, voor dat dit een feit zal zijn geworden, ook den Franschen franc een slag willen toebrengen, te meer waar het ge lukken van een dusdanigen aanval tevens het algemeen financieele en niet in de laatste plaats politieke prestige van Frankrijk zou verminderen. Doch de aanvallen van het buitenland zouden belangrijk aan kracht hebben ingeboet, indien niet in het binnen land sommige elementen die campagne wa ren komen versterken. Alles heeft men ge daan, tot lezingen voor het publiek toe en agitatie onder de boeren, waarbij men de ontevredenheid en de benarde tijden zooveel mogelijk exploiteerde. Droeve toon. De devaluatie zou wel een gemakkelijke en aanbevelenswaardige oplossing zijn. Tot dat doel werden duizenden boeken en brochures verspreid, evenals kranten, en zelfs werden honderdduizenden exemplaren van een dag blad gratis over heel Frankrijk rondgedeeld. (Flandin bedoelde hier het „Petit Journal" van 28 Mei, waarin de devaluatie werd aan prezen.) Welk een belangloosheid, welk een liefde tot het volk! Nadat bij gelegenheid van de jongste ge meenteraadsverkiezingen al aan het buiten land was getelegrafeerd, dat Frankrijk aan den vooravond van de revolutie stond, kwa men er weer anderen, die verklaarden, dat het parlement nimmer in staat zal zijn, weerstand te bieden aan de verleiding van de gemakkelijkste oplossing. Men heeft ge tracht, de devaluatie onvermijdelijk te ma ken. Zij, die er voorstanders van zijn, moe ten dit openlijk zeggen, maar zich niet ver schansen achter allerlei argumenten, die met de kern der kwestie niets te doen hebben en er zich niet toe bepalen, stelling te nemen tegen de speculatie, terwijl ze tevens aan de regeering de middelen weigeren om deze te beteugelen. Wanneer wij er niet in slagen, door het teweeg brengen van een psychologischen schok het vertrouwen van een volk in zijn betaalmiddel, in zijn toekomst en in zijn voorspoed te herstellen, dan is er niets ge daan. Waar zou de waardedaling van de munt moeten ophouden? Op welk niveau zou zij opnieuw worden gestabiliseerd? Wat zou den daarvan de gevolgen zijn? Het probleem, waarvoor wij ons geplaatst zien, is noch van politieken, noch van per soonlijken aard. De Kamer moet zich er over uitspreken of zij wil, dat binnen enkele we ken de franc gedevalueerd wordt of dat zij daarentegen wenscht, dat de regeering in de gelegenheid wordt gesteld den franc te red den. Maatregelen genomen. President 'Lebrun heeft den voorzitter van de Kamer verzocht met den grootsten spoed een kabinet te willen vormen, dat zoo moge lijk van den ochtend voor de opening van de beurzen gereed zou kunnen zijn. 40 renners. De ernst van de crisis blijkt o.a. uit het feit, óat Lebrun ditmaal heeft afgezien van de gebruikelijke voorbereidende besprekin gen met de oudste politici en de leiders der groote fracties. Voor de beslissende stem ming in de Kamer had Herriot nog een laatste beroep op de afgevaardigden gedaan om de regeering Flandin alsnog de gevraag de volmachten, die door aanneming van een amendement in den loop der discussies reeds aanzienlijk waren beknot, toe te staan. Her riot waarschuwde voor de speculatie, die door een regeeringscrisis zou worden bevor derd, wees op de gevaren van verdere goud-afvloeiïng en hing een afschrikwekkend beeld op van het spook der devalua tie. Na de stemming begaven de leden der re geering zich naar de woning van president Fladin. die het verzoek om ontslag onder- teekende. De overige leden begaven zich vanmorgen om 2 uur naar het Champ Elyssees, om de president der republiek hun ontslag aan te bieden. Vandaag geen beurs. Onmiddellijk na afloop van de nachtzitting kwam de soc. tractie bijeen om haar hou ding vast te stellen voor het geval dat haar een voorstel tot deelneming aan de regee ring zou worden gedaan. Verschillende afge vaardigden toonden zich voorstanders hier van, doch anderen maakten bezwaren, zoo dat vannacht geen besluit kon worden ge nomen en de fractie-vergadering tot van morgen 10 uur werd verdaagd. Tijdens het Kamerdebat had Herriot gezinspeeld op eventueele controle-maatregelen op banken. Naar verluidt, zouden in den loop van den nacht op bevel van den Parijschen procureur- Herriot generaal verscheidene banken door het ge recht zijn verzegeld. De „Echo de Paris" kondigt aan dat de Parijsche beurs vandaag waarschijnlijk niet zal worden geopend. Aangezien morgen in verband met den Zaterdag geen beurs is zal de Parijsche beurs dan Maandag a.s. vooi hei eerst weer open zijn. Bcuisson aan 't werk. Bouisson zal waarschijnlijk trach ten een kabinet te vormen op een zoo breed mogelijke basis, die loopt van de socialisten tot de republikein- sche vereeniging van Louis Marin. Reeds wordt de naam van de socia listische afgevaardigde Frossard, die voorstander van regeeringsdeelne- ming is genoemd, als toekomstig minister van arbeid. Wederom troepen gemobiliseerd? Volgens goed ingelichte kringen zijn nieuwe militaire voorbereidings-maatregelen voor een eventueele actie van Italië in Oost- Afrika reeds in de eerstvolgenden tijd te verwachten. Nadat eenige weken geleden de mobiliseering van nog twee divisies, dus in totaal vier divisies van het landleger en verscheidene divisies militie offcieel bekend was gemaakt, ligt thans de mobiliseerng van nog verdere divisies van het landleger ter bescherming van de Italiaansche kolo niën in Oost-Afrika in 't voornemen; ook de verdere maatregelen voor het oproepen van nieuwe lichting en mobiliseering van nieuwe divisies zullen officieel worden bekend ge maakt. Naar uit betrouwbare bron verluidt zou een desbetreffende officieele mededeeling in- Het Fransche kabinetrFlandin ge vallen. (Dag. Overzicht.) Scheepsramp bij New-Foundiand? (Buitenland). Nieuwe Italiaansche troepenzen ding naar Abessynië. (Buitenland). De motorrijder van het motor ongeval bij Driehuis overleden. (Binnenland). Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland). Vele branden. (Binnenland.)" Nieuwe automatische telefoon centrale voor de Ned. Spoorwegen. (Binnenland.) Oceaan-vlieger Hondong gehul digd. (Luchtvaart.) Vierjarig meisje te St. Pancras doodgereden. (Stad en Omgeving). Auto nabij Koedijk over den kop geslagen en in 't kanaal gereden. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) zake deze vrij omvangrijke maatregelen nog tegen het einde van deze week kunnen wor den verwacht. Nadere bijzonderheden. Naar verluidt, bestaan er voornemens tot het onder de wape nen roepen van nieuwe contingen ten manschappen. Als verklaring hiervoor wordt aangevoerd, dat dit geschiedt met het oog op ongerustheid, die zich heeft voorgedaan in zekere bevrienden landen, die vreesden, dat Italië, door het zenden van troepen naar Oost-Afrika, in ver band met den Europeeschen toe stand over te weinig troepen de beschikking zou houden. KONING GEORGE MAANDAG A S. 70 JAAR. Koning George hoopt Maandag a.s. zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Hij zal dien ochtend de jaarlijksche parade van de Horseguards te Londen inspecteeren. Dit jaar zullen op straat speldjes worden verkocht ten bate van de Kings Silver Jubi lee Trust. De opbrengst van de collecte zal ten goede komen van de jeugorganisaties in Engeland, Schotland, Wales en Noord Ier land. Men hoopt de volgende week het eerste millioen pond sterling vol te maken. ERNSTIGE ONTPLOFFING BIJ DRESDEN. Oude vrouw gedood; eenige zwaar-gewonden. Woensdagmiddag is in een door acht ge zinnen bewoond huis, dat twee verdiepingen heeft, in het naburige Reichenau, een ern stige ontploffing ontstaan. In het huis had een der bewoners de hand aan zich zelf ge slagen door de gaskraan open te draaien. Gewaarschuwd door de sterke gaskraan begaf zich een der andere bewoners, naar het appartement, dat door den man bewoond werd en drukte daar op de electrische bel. Naar het schijnt is toen de ontploffing door overspringende electrische vonkjes ontstaan. Een 75-jarige vrouw werd op slag gedood, twee andere personen werden zwaar ge wond. HET EERSTE TELEVISIE CONGRES. Te Berlijn geopend. Ter gelegenheid van de opening van het Eerste Duitsche Televisie-Congres te Berlijn is Woensdag in de Kroll-opera een plechtig heid georganiseerd, waar de uitvinaer, Nip- kow, op bijzondere wijze gehuldigd is. Vervolgens werd het woord gevoerd door ministeralrat Dressler Andress over: „De achtste groote mogendheid, radio". Spreker hield een pleidooi voor het politie ke element in de radio. Na hem voerde de leider van de vakpers radio-inJustrie, dr. Goerz, het woord.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3