De S. D. A. P. en de Gemeente raadsverkiezing. Jladiopeoqtamma Stad en Omgeving. De heeren Bonsema en Bulens als woordvoerders. - - - In het „Gulden Vlies" hield de afd. der S. D. A. P. Woensdagavond een propa- ganda-vergadering, waarin de heeren T. Bonsema en W. J™ Bulens het onderwerp be handelden „Wat wij deden en wat wij zullen doen". De vergadering werd geleid door den heer C. Couwenhoven, die een woord van wel kom sprak en van teleurstelling over de ge ringe opkomst. Spr. wekte voorts op tot het bijwonen van de tweede vergadering Donderdag a.s., waarin de heer Vliegen het woord zal voeren. Het woord was hierop aan den heer Bulens, die voorop stelde, dat hij de soc - dem. gemeentepolitiek van de laatste vier jaar 2ou behandelen. Het verheugde spr., dat hij vanavond voor die politiek verantwoor ding kon afleggen. In geheel Nederland wordt die verantwoording door de politieke partijen afgelegd voor het front van de Ne- derlandsche burgerij, hetgeen hij een waardevol element noemde van de demo cratie, dat men in landen met dictatuur mist. Daar heeft de burgerij alleen maar ja te zeggen, op straffe van naar een concentratie kamp te worden verwezen. Toch zijn er nog Nederlanders, die ook in ons land de dictatuur ingang willen doen vinden en spr. wekte op tegenover de N. S. B of) te komen voor de democratische rechten. De N. S. B. neemt geen deel aan de gemeente raadsverkiezingen, doch het is mogelijk, dat zij desnoods zullen stemmen op de commu nisten, die hier wel uitkomen met een lijst. Hier biedt deze partij ons het eenheidsfront, omdat haar niets te dol is. In de brief wordt reeds dadelijk ons werk van de afgeloopen vier-jarigen periode gedis kwalificeerd, waarna voorgesteld wordt ge meenschappelijk en eensgezind de strijd voor de arbeidersklasse te voeren. Het eenheidsfront wordt gewild om te strijden tegen verdere verslechteringen, terug voering van het loonpeil en de werkloozen- uitkeering van 1933, uitvoering van tal van openbare werken; verdediging van de demo cratische rechten voor de arbeidersklasse; in trekking van het verbod van organisatie vrijheid en handhaving van het demonstratie- recht voor de arbeidersk'asse. Men wil een eenheidsfront, aldus de heer Bulens, maar de eerste diskwalificatie in het schrijven is ge- richt tot het gemeentebestuur, waarvan wij deel uitmaken en de tweede verdachtmaking gaat tegen de democratische arbeiderspers Het allermalste is, dat deze partij van de dic tatuur vraagt democratische rechten voor de arbeidersklasse. Spr. was van oordeel, dat die partij juist de democrarie in gevaar brengt eh in het huidige stadium kan daarom de soc.-dem. nooit een eenheidsfront met hen vormen. Wanneer zij een paar zetels in den raad veroveren, dan zal dit alleen mogelijk zijn met stemmen van de N. S. B. om de demo cratische rechten om hals te brengen. Komende tot de afgesloten regeerperiode wijdde hij allereerst een woord aan de daarvóór heerschende toestand en de econo mische omstandigheden waarin de verant woorde' ijkheid werd aanvaard. Wij leven in een wereld met een werkloosheid van onge kende grootheid. Millioenen mannen en vrou wen verkeeren in de diepste ellende, tenge volge van het kapitalistische productiestelsel. Door het streven naar autarkie bevinden de volkeren zich aan den afgrond. De ellende in Nederland spreekt uit het stijgend aantal faillissementen. In 1920 werden er 1491 fail lissementen uitgesproken. In 1929 2729, in 1930 3087, in 1931 3444, in 1932 4382, in 1933 4583 en in 1934 4645. Dit beela doet zien op welk een diepe wijze de crisis in breede lagen van de bevol king en vooral onder de kleine tuinders, boeren en middenstanders heeft ingevreten. Het werkloozencijfer bedroeg 1 Jan. 432400, w.o. ruim 100000 jongeren. Een heele generatie zal straks geen arbeid hebben gehad en nooit meer voor het productie-apparaat worden ingeschakeld. De vertwijfeling dringt deze jongeren naar extremisten. In deze toestand moesten wij het roei van Alkmaar in handen nemen. Misschien hadden wij meer kunnen bereiken, wanneer het ministerie-Colijn zijn taak naar tuiste waarde had bekeken De daden van de regeering brachten tal van gemeenten tot het bankroet. Daarom staan de gemeenteraadsverkiezingen in het teeken van de critiek op de regeering. Wanneer de regeering ten aanzien van de werkloosheidsvoorziening zijn taak had be grepen, dan had het er met de financiën der gemeenten, ook van Alkmaar, beter voor gestaan. Wij waren genoodzaakt om ver slechteringen in te voeren onder de drang van de regeeringsmaatregelen, omdat de burgerij de voor de leniging van de crisis ellende benoodigde gelden, niet op de schouders kon worden gelegd. De gemeenten werden, in strijd met de autonomie, aan banden gelegd. Wij roepen daarom de kiezers op afkeuring over de ge voerde politiek uit te spreken, door op de soc.-dem. te stemmen. Toch hebben wij, zoo vervolgde spr., in de voorbije vier jaren belangrijke zaken voor de burgerij tot stand gebracht. Voor de werkloozen hebben wij gedaan wat mogelijk was om hen voor het pauperisme te be waren. Wij hebben het Maatschappelijk Hulp betoon ingevoerd en daarin gestreden om de uitkeeringen zoo hoog mogelijk doorgevoerd te krijgen. Tot de steunverlagingen moesten wij komen, op straffe van intrekking van de rijkssubsidie met als gevolg meer onheil voor de werkloozen door de werkverschaf- fingSloonen zijn wij zoo lang mogelijk paraat geweest Onze wethouder heeft'daarvoor bij de regeering gepleit. Wij hebben het noodige gedaan voor de arbeiderswoningbouw. 28 woningen van „Goed Wonen", 62 woningen van „Rochdale". Verschillende terreinen zijn in werkverschaffing opgehoogd, om de particuliere woningbouw in de gelegenheid te stellen de werkzaamheid in de bouw vakken te bevorderen. Een aantal nieuwe bruggen werd gebouwd en zoolang de fi nanciën dit toelieten, deden wij het mogelijke om aan de werkers een stuk brood te geven. Dit democratische college is in ieder geval in staat geweest werk te verschaffen. Ook de open zweminrichting noemde spr. een daad in het belang van de arbeidersklasse. De be staande toestand ging de perken te buiten Spr. schetste de lijdensgeschiedenis bij de tot standkoming hiervan. Voorts wees spr. op de gemeentelijke radio-distributie, die perfecter werkt, dan de daarvoor bestaande vijf particuliere onder nemingen. Voor het onderwijs hebben wij mee moeten doen, op hooger bevel, aan de verhooging van net leerlingenaantal in de klassen, maar wij hebben de klompenscholen opgeheven en nieuwe scholen gesticht. Wij trachten betere voorzieningen voor de werkloozen tot stand willen brengen en het loon van het overheidspersoneel op peil willen houden. Door de regeeringsmaat regelen gelukte ons drt niet, doch wij hopen, dat door de gemeenteraadsverkiezingen er een andere regeering komt. Daarvoor is het goed, dat wij onze stemmen niet gaan ver snipperen, doch ons vertrouwen blijven schenken aan de S. D. A. P. De soc.-dem. verklaarden zich voor het plan van den arbeid, dat inhoud opheffing der werkloosheid, verhooging van den koopkracht en een beëindiging van de visieuse cirkel, waarin wij ons bevinden. Het plan van den arbeid heft ook de be- staansonzekerheid van de arbeiders op en schept de mogelijkheid om komende crisis sen op te vangen. Dan zullen wij ook de mogelijkheid heb ben in den raad ons program uit te breiden. Spr. ziet dan een eenheidsfront komen voor de democratie, die zich spiegelt aan Denemarken en wat er in België plaats vindt, waar een soc.-dem. minister bezig is de werk loozen bij duizendtallen af te schrijven. De gemeenteraadsverkiezingen staan daar door niet alleen in het teeken van het ge meentebelang, maar ook in het teeken van net rijksbelang. In het belang van de soc dem. welvaarts- politiek en de democratische rechten van het volk wekte spr. op om op de soc.-dem. lijst no. 3 te stemmen. Wethouder Bonsema spreekt. Het woord was hierop aan den heer Bon sema, die vooropstelde, dat de gemeente moeilijke tijden doormaakt, doch dat men ten onrechte de Soc.-Dem. daarvoor verant woordelijk stelt. Toen de gemeente met het heffen van een inkomstenbelasting, naar spr. oordeel de eenig billijke en rechtvaardige belasting, vrij was, had men met die moeilijkheden niet te kampen. Toen door de invoering van de wet regelende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente in 1929, de inkomstenbelas ting kwam te vervallen, garandeerde het Rijk de gemeenten gedurende vijf jaar een vaste uitkeering. In 1933 verminderde voor de ge meente die uitkeering van 1 tot 28 pCt. en voor Alkmaar met 14 pCt. of 43000 per jaar. De wet van 1934 bracht voor Alkmaar een verlaagde uitkeering van 355.000 op 212.000. Na 10 jaar ontvangt Alkmaar 143.000 minder uit de gemeentefondsbelas ting dan was toegezegd. In 1931 bepaalde de regeering, dat de werkloozenzorg voor rekening van de ge meenten moest komen en dat het Rijk daar voor een subsidie kan verleenen. Voor de gemeenten beteekende dit de absolute onder gang en wij Soc.-Dem. stelden ons dan ook op het standpunt, dat het Rijk 5/6 van die zorg voor zijn rekening behoorde te nemen. Bij de invoering van de Rijkswerkloozensub- sidie nam het Rijk eerst van de gemeenten 40 opcenten van de grondbelasting, 50 van de gemeentefondsbelasting, 10 van de vermo gensbelasting, en 80 opcenten van de perso- neele belasting, hetgeen voor Alkmaar in totaal een derving beteekende van 137.000. Het staat vast, dat het Rijk het afgeloopen jaar aan Alkmaar een kwart millioen heeft ontnomen. Daarbij stegen de uitgaven voor Maat schappelijk Hulpbetoon en armlastigen van 300.000 tot 600.000 en spr. slotsom is dan ook, dat op den duur bij dezen voortgang alle gemeenten noodlijdend moeten worden. Er zijn er nu reeds 200 in ons land, waar onder gemeenten als Rotterdam en Schie dam. De Alkmaarsche Post. Het gratis blad, dat de menschen onge vraagd ontvangen en dat zich tegenover de plaatselijke pers snoevend de Goliath-oplaag durft noemen, maar het niet aandurft, om zelfs een gering abonnementsgeld te vragen, omdat het wel weet, dat de bevolking dan blijk zal geven, -de ontvangst ervan niet op prijs te stellen, matigde zich met N.S.B.-al- lures aan, alles van het gemeentebestuur af te keuren. De snoeverijen van dat blaadje kwamen ook tot uiting in de mededeeling dat de oplaag weer met een paar honderd was vergroot, omdat het ook in Huiswaard waar n.b. een zestal huizen staan, wordt be zorgd. Bij het gemeentebestuur deugde er niets, maar opbouwende critiek ontbrak. Men pas te de manier van Volk en Vaderland toe en die van een Alkmaarsch verkiezingsorgaan, dat wat den inhoud betreft, een zusje van genoemd blad is. In het nummer van 10 Mei snoeft het blad, bij- de veïschifnitlg 'toestanden'te heb ben aangetroffen, die niet langer konden worden geduld en het verbeeldt zich, daar in verbetering te hebben gebracht. Spr. stelde vast, dat het blad politiek ho peloos heeft gefaald. Met de oprichting be oogde de afd. Alkmaar van den Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand de stichting van een goedkoop advertentieblad voor den Alkmaarschen Middenstand. Slechts zeer kort is het blad een Alkmaar sche onderneming gebleven. Blijkens de Staatscourant van 12 en 13 Oct. 1934 ging het blad over in handen van de N.V. De Alkmaarsche Post, directeur de heer H. de Raat, de vroegere voorzitter van de afd. Alk maar van den Handeldrijvenden en In dustrieelen Middenstand, die inmiddels di recteur was geworden van de N.V. Drukkerij en Boekhandel, voorheen P. Trapman en Co. te Schagen, uitgeefster van de Schager Cou rant. Het kapitaal van de „financieel stevig gefundeerde" Alkmaarsche Post bedraagt 5000. Voor het reeds ingestoken geld ver kreeg de afd. Alkmaar van de Hanaeldr. en Industr. Middenstandsvereeniging een winst aandeel van 1000, onder beding, dat dit bedrag elk oogenblik kan worden afgelost. De heeren P. Termaat, H. Lind en A. Bur ger namen ieder een aandeel van 100 en de N.V. Drukkerij en Boekhandel, voorheen P. Trapman te Schagen nam dertig aandee- len van 100, waarmede het blad in han den van deze Schager onderneming was ge speeld. Wanneer men kennis neemt van deze fei ten, dan doet de snoeverij van dat blaadje, dat voor het grootste deel gevuld wordt met afgietsels uit de Schager Courant, als „wa ker van onze stadsbelangen" wel heel vreemd aan. Met de cijfers heeft het blad al een ho peloos figuur geslagen en de redactie schijnt thans den raad te hebben gekregen, om voortaan de cijfers maar achterwege te ia- ten. Met pathos verkondigde het orgaan, dat het radiodistributiebedrijf noodlijdend was. De feiten leerden anders. Spr. was van oor deel, dat dit blad als Schager onderneming politiek in Alkmaar geen taak heeft te ver vullen, omdat het daarvoor te onbenullig is. Wat in de afgeloopen vierjarige periode tot stand kwam. Spr. noemde allereerst het radio-distribu tie bedrijf, waarvan de eenige schaduwkant is, dat de gemeente, die de exploitanten schadeloos stelde, de arbeiders, die bij de particuliere bedrijven werkzaam waren, vijf menschen, niet kon overnemen. Spr. was van oordeel, dat, zoo mogelijk, voor deze slacht offers iets moest worden bereikt en hij stelde vast, dat men, ook bij de afgeloopen begroo- tingsbeschouwingen, nu het bedrijf zoo vei lig staat, geen critiek meer heeft gehoord. Ook voor het nieuwe zwembad, dat toe gankelijk is gesteld voor de minst kapitaal krachtigen, heeft de fractie goed werk ver richt. Spr. kan zich indenken, dat velen van oordeel zijn, dat de gemeente met deze in richting niet ver genoeg is gegaan, maar hij betreurde het, dat er zijn, die zich niet tot de hoogte kunnen opwerken om te erkennen, dat van de modderpoel tot dit zwembad een belangrijke verbetering werd bereikt. Voorts noemde spr. den belangrijken toe gangsweg tot het Sportpark, die tot stand kwam, de terreinophoogingen, de singelver fraaiingen de goed rendeerende gemeentebe drijven. Hij wees op de afschrijvingen voor het gas, die van de gemeente een offer van 26.000 gulden vorderde, en wees op de electriciteitsverlagingen van 24 tot 22 cent, met een vast recht van 8 cent en op de het vorig jaar ingevoerde verlaging van 22 op 21 cent met een vastrecht van 6 cent. Van het oorspronkelijke verzet, tegen deze tarieven, spr. stelde dit vast, hoort men niets meer, omdat wel vaststaat, dat deze regeling voor een ieder voordeelen afwerpt. Niet iedereen is tevreden, maar onze fractie slaat zich niet van tevredenheid op de borst. Ook wij zijn overtuigd, dat wij te kort zijn ge schoten, maar wij hebben rekening moeten houden met de omstandigheden en steeds het minste kwaad gekozen in het belang van hen, wier belangen wij in de eerste plaats hebben te dienen. Aan toestanden als in Beerta, met als gevolg de heerschappij van een regeeringscommissaris, hebben wij geen behoefte. Spr. was van oordeel, dat zijn fractie, dank zij de samenwerking met de R.K. fractie, op vruchtbaar werk kan terug zien. In de toekomst zullen wij trachten, zoo veel mogelijk te behouden, wat behouden dient te worden. Beloften kan spr. niet geven, maar wel kan hij toezeggen, dat de zijnen in de toekomst speciaal de belangen van de ar beidersklasse niet uit het oog zal verliezen. Het 77 millioen-plan der regeering onder wierp spr. aan scherpe critiek, waarbij hij de nadeelige gevolgen voor het onderwijs belichtte en betoogde, dat de gemeente de lasten van den op te heffen keuringsdienst voor haar rekening zal hebben te nemen, aangezien zij het onbestaanbaar oordeelde, dafr de gemeente meewerkt aan de algeheele vernietiging van dit stuk gezondheidszorg. Ook het capitulantenstelsel, waarbij de ge meenten verplicht zullen worden om op aan wijzing van de regeering, hen, die zes jaar hebben gediend, in open komende gemeente- functies te benoemen, laakte spr. in scherpe bewoordingen, waarbij hij den wensch uitte, dat de Kamer, gesteund door de gemeenten, zich daartegen met kracht zal verzetten. De houding van de andere fracties in de afgeloopen vier jaar. Ondanks het verschil van inzicht, hebben de Soc.-Dem. en de R.-Kath. in de afgeloo pen vier jaar met elkander samengewerkt en de groote zaken tot een goed einde ge bracht. De fractie van den Vrijheidsbond heeft een negatieve rol gespeeld, en heeft daarom spot tend den naam van de hooger-beroep-fractie verworven. Zonder succes ging die fractie in beroep tegen het hooge loon bij de werk verschaffing en tegen het radio-distributie bedrijf. Met een beroep tegen het eerste zwembadplan had het succes, maar het suc ces tegen het tweede zwembadplan was ni hil. Spr. noemde het ongehoord, dat een fractie als minderheid zoo vaak in beroep g'ng- De Statenverkiezingen hebben geleerd, dat het begrijpelijk is, dat deze partij een com missie instelt, om andere wegen te zoeken en rare sprongen maakt. Onbegrijpelijk is, hoe daar het denkbeeld van het meervoudig kies- Zaterdag 1 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Strijkorkest olv. E. Wa- lis en D. Wins, piano. 8.45 Gr.pl. 9.— XX-ensemble o.l.v. Cor Steyn. 9.30 Gr.pl. 9.45 Schalmei olv. Re- nes. 10.VPRO-Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. Peer Gynt, van Ibsen, bew. W. v. Cappiellen, VARA-tooneel olv. W. van Cappellen, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en To v. d. Sluys, so praan. 12.— Gr.pl. 1.—1.45 Órvi- tropia olv. J. v d. Horst. 2.— Hoe de Toonkunst groeide. 2.20 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 3.— Causerie C. A. van 't Hart. 3.15 Orgelspel J. Jong. 3.45 Platen der maand. 4.20 H. Spruyt, viool en R. Schoute, piano. 4.40 Causerie J. C. C. Kayser. 5.— De Flierefluiters o. I. v. E. Walis. 5.40 Letterkundig overzicht A. Pleysier. 6.— De Wie lewaal olv. P. Tiggers en Fl. Bar- mes, causerie. 6.30 B. Blez, hobo en D. Wins, piano. 6.40 Voordracht Fr. Hulleman. 7.- VRO 8.- SOS-ber., Vaz Dias en VARA- varia. 8.09 Wij vragen Uw aan dacht voor8.10 Gr.pi. 8.30 Voordr. v. Oogen. 8.45 Vara-orkest 0. 1. v. H. de Groot, mmv. J. van Kinsbergen, viool. 9.45 Prof Baran- dini en Zoon. 9.50 Gr.pl. 10.— E. Walis en zijn orkest mmv. M. Dek ker, tenor. 11.12.Gr.pl. en Or gelspel C. Steyn. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.— 4.Kinderuur. 4.HIRO. 5. Orkestconcert en lezingen. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.30 Schlagermu- ziek. 9.— Vocaal concert. 9.15 Le zing. 9.35 Gr.pl. 10.Schlager- muziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vo caal concert. 10.50 Schlagermuziek. 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35— 10 50 Morgenwijding. ll.20Gr.pl. 1205 BBC-Northern orkest o.l.v. Morrison, mmv. H. Hargreaves, tenor. 1.20 Commodore Grand- orkest olv. Davidson. 2.20 Belfas- ter Omroeporkest olv. E. G. Brown. 3 20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Londensch Zigeunerorkest olv. E. Leggett, mmv. C. Cope, zang. 4.50 R. King's orkest. 5.35 BBC-dans- orkest olv. H. Hal1. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch intermezzo. 7 20 Interview. 7.50 BBC-orkest o 1 v. J. Clifford. 8.50 „Bitter Sweet" operette v. N. Coward. (9.50 Ber 1105—12.20 Ambrose en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.25 Syizph.-concert o. 1. v. Doven. 8.20 „Richard, Coeur de Lion" opera va;. Grétry. Lei ding E. Bigot. 10.55 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1220 —2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 5.20 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 8 20 Kamermuziek. 8.50—11.50 Louis Preil's orkest, mmv. solisten. KEULEN, 456 M. 6.20 en 7.20 Concert uit Breslau. 12.20 Omroep orkest, radiokoor en solisten uit Stuttgart olv. H. Becher. 2.35— 3 15 Gevar. concert. 3.20 Muzikale causerie. 4.20 Gevar. progr. Lei ding G. Kneip. 6.40 Concert. 7.55 Cembalorecital. 8.30 Gevar. progr. Leiding: C. Baumgarten. 11.20- 12.20 Dansmuziek door 't Omroep orkest en het Emdé-orkest uit Leip- zig- ROME, 421 M. 9.15 ,,I Puritani", spel in drie actes van C. Pepoli, met muziek van V. Bellini. Leiding: G. Marinizzi en V. Veneziani. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest olv. Walpot. 1.50—2.20 en 4.20 Gr.pL 5.20 Viool- en pianorecital. 5.50 Gr.pl. 6.50 Omroeporkest olv. Ga- son en gr.pl. 8.20 Gr.pl. en radio- tooneel. 9.20 Salonorkest olv. Wal pot. 10.30 Gr.pl. 11.20-12.20 Pa- pulair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 1 50—2.20 en 4.35 Gr.pl. 5.20 Po pulair concert 6.20 Gr pi. 6 50 Pianorecital 7 20 Gr.pl. 8.20 Sym- pbonieconcert o.'v André. 1030 1220 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 8.30 Dansmuziek uit Ham burg. 10.20 Ber 10 40 Luchtvaart- nieuws. 11.05 Weerber. 11 201.15 llja Livschakoff en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8 40, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 11.50, Droitwich 11.50—12.20, Keulen 12.20—14.20, D.sender 14.20—15.20, Keulen 15.20—15 50 Kalundborg 15.5016.20, Keulen 16.20—18.20, Brussel Fr. 18.20— 19.50 München 19.50—20.30, Keu len 20.30—22.20, Beromünster 22.20—23.05, Leipzig 23.05—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.0513.20, Droitwich 13.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.50 en Droitwich 20.50—24. Zondag 2 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.55 12.— en 5.-6.- VARA, de VPRO van 6.-8.— en de AVRO van 12.—5.— en 8 —12.— uur). 8.55 Gr.pl. 9.— Postduivenber. 9.05 Tuinbouwhuifuur S. S. Lantinga. 9 30 Orgelspel Johan Jong. 9.40 Th. v. Huystee: Kampeeren. 10.— Verv. orgelspel. 10.15 Schaakcur sus. 10.35 Gr.pl. 11.— Uitz. uit het Amstel-cabaret. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij 11.30 Gr.pl. 12.— Klokkenspel en uur. slag van het Raadnuis te Tholen. 12.05 Aeolian-orkest. 12.50 Gr.pl. 1.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2 Boekbespreking dr. P. H. Rit- ter Jr. 2.30 Operaconcert (gr.pl. 3.45 Omroeporkest olv N. Treep, mmv. B. Verhey, piano en H. P. Lo- wey, cello. 4.45 Sportnieuws en gr. pl. 5.— Gr.pl. 5.30 Voetbalnieuws. 5 45 Vaz Dias. 5.55 Gr.pl. 6.— In stallatie ds. E. D. Spelberg tot pre dikant-secretaris v. d. VPRO. 6.30 Gr.pl. 7.— Wijdingsdienst uit de Studio. Spr. ds. E. D. Spelberg, m. m. v. het A'damsch Vocaal kwartet olv. A. Adema. 8.— Vaz Dias. 8.15 Orgelconcert door P. Palla m. m. v. H. Viskil, tenor. 8.45 Causerie door W. Vogt. 9.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.30 Gr.pl. 9.35 Concertge bouw-orkest olv. prof. dr. W. Men gelberg. 10.20 Radiojournaal. 10.35 Avro-Decibels olv. E. Meenk. 11. Vaz Dias. 11.10 Avro-Decibels o. 1. v. E. Meenk. 11.30-12— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.30—9 30 en 5._7.45 NCRV, de KRO van 9.30 —5.—en 7.45—11.30 uur). 8.30 Morgenwijding o.l.v. ds. P. N. Kruyswijk, mmv. nevr. F. de Wolf Wuite, alt en F. Kloek, orgel. 9.30 Gr.pl. 10.00 Hoogmis. 12 15 Orkestconcert en hoorspel. 2.Le zing en gr.pl. 2.50 Schlagermuziek en gr.pl. 4Voor de zieken. 5. Gr pl. 5.30 Orgelconcer P. Essel- man. 6.— Kerkdienst uit de Ned Herv. kerk te Weesp, spr. ds. J. G. Haselager. Orgel P. Esselman. Hierna gr.pl. 7.45 Sportnieuws en causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Instr. en vocaal concert en gr.pl. 10.15 Gr.pl. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Epi loog. 11.11.30 Causerie. recht nog weer kan opkomen en spr. noemde het gelukkig, dat er in den V.B. nog zooveel gezond verstand 'is, dat men daarop niet verder is ingegaan. Men wil aan anderen de stemmen afnemen; vandaar, dat men het denkbeeld heeft geopperd, aan de werkloozen hun stem te ontnemen, omdat ze geen belas ting betalen. Van de Christel. Hist. fractie kan gezegd worden, dat de heer Vogelaar politiek onder legd is, maar spr. bezwaar tegen hem is, dat hij niet één, maar tien keer gewaar schuwd heeft bij elke begrooting, maar steeds in gebreke is gebleven, met tegenvoorstellen te komen. Spr. oordeelde dit geen waardige politiek, omdat daarin het opbouwende karak ter ontbreekt. Aan den heer Hoijtink, den vertegenwoor diger van de Anti-Revolutionnairen, komt de eer toe, dat hij gepoogd heeft, dekking aan te geven, door voor te stellen, de subsicüeposten voor den dekenalen Jeugdraad en van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, te schrappen. Dat deze paar honderd gulden voor een tekort van 150.000 geen dekking brachten, is een tweede zaak. De Vrijzinnig Democraten hebben zich niet thuis gevoeld in de oppositie, vandaar dat zij tientallen keeren de oppositie in den steek lieten. Ten opzichte van hen geldt, dai zij den laatsten tijd wel wat anders aan de hand hebben dan over den gemeenteraad te praten en spr. zal daarom over hen maar zwijgen. De oppositie gunt de R. Kath. geen nieuwe school voor de verouderde Nieuwstraat- school en ons geen nieuwe voor de verouder- dee Keetkolkscnool Mr. Langeveld teekende wel de aanvrage voor de bizondere neutrale standenschool en tegen die school maakten de bezuinigers geen bezwaar De Kroon stel de ons echter in het gelijk: Aan de oppositie past het allerminst, ons te verwijten, dat wij offers willen brengen voor de werkloozen. Wat de toekomst zal brengen. Spr. partij zal in de eerste plaats ijveren voor het herstel van de gemeentelijke autono mie. Ten opzichte van de financieele politiek behoort de gemeente meer vrijheid gegeven te worden om zich de gelden te verschaffen voor de uitgaven, die strikt noodzakelijk zijn. Ceijverd zal worden, dat het Rijk de werk- loosheidszorg op z'n schouders neemt. Voorts zal gestreefd worden naar werkverruiming. Voor volkshuisvesting is nog enorm veel te verbeteren en ditzelfde geldt ook voor het on derwijs. Spr. hoopt, dat de Kamer den moed zal toonen, om het 77 millioen-plan af te stemmen. Voor de middenstanders zijn deze tijden, naar spr. oordeel, een harde les geweest. Het moet hun nu wel duidelijk zijn geworden, dat door het streven naar versobering de koop kracht is vernietigd en dat zij nu zelf de wrange vluchten plukken van hun houding tegenover het rijks- en gemeentepersoneel. Hierop betoogde spr., dat er in Alkmaar aan het Indienen van tien lijsten geen behoef te was De kleine partijtjes krijgen, ook al komen zij in den raad, niet den minstens in vloed op den gang van zaken. Onze tijd moest ae socialistisch willende menschen, die niet op het standpunt staan van de S.D.A.P. toch wel leeren, dat alleen met de S.D.A.P. en het N.V.V. rekening wordt gehouden en spr. gaf in overweging om zich te spiegelen aan de vroegere N A S.-voorstanders Lan- sink, Bonnet en Nieuwenhuizen, die den moed hebben gehad, te erkennen, dat in den strijd tegen de fascisten, de belagers van de arbeidersklasse, de kleine links georiënteerde partijen geen gewicht in de schaal leggen Er is maar één arbeiders-massa-partij in het land en dat is de S.D.A.P. Wie de eenheid

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8