DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De regeering-Bouisson gevallen. flxtqjeCiifoch Ovevzicht ^Buitenland Hó. 131 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 5 Juni 1935 137e Jaargang Het ontwerp-volmacht tegen de devaluatie van den franc verworpen met 264 tegen 262 stemmen. Tegenstand van de soc.-radicalen. 56.000 dooden in Beloetsjistan. Waf vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Frankrijk wordt weer zich-zelf! We bedoelen daarmee, dat Frank rijk weer een tijdvak beleeft van el kaar snel opvolgende regeeringen, en dat is iets, waarmee Frankrijk altijd de aandacht heeft getrokken. Maar niemand zal verwacht heb ben, dat de regeering-Bouisson zou vallen enkele uren na haar regee- ringsverklaringDe regeeringsver- klaring zelf gaf de regeering een grooten steun bij de Kamer en even later kwam de klap, hoofdzakelijk ten gevolge van de socialistisch-ra- dicalen, die niets van Caillaux moesten hebben, den nieuwen mi nister van financiën. Met 262 voor en 264 tegen bleef de regeering in de minderheid en onmiddellijk legde Bouisson zijn portefeuille neer en zat Frankrijk weer zonder een regeering. De ministerraad had gisteren eenstemmig de ministerieele verklaring en den tekst der volmachten goedgekeurd en daarna kon premier Bouisson in de Kamer en de minis ter van justitie in den Senaat gistermiddag de regeeringsverklaring voorlezen. In deze regeeringsverklaring zeide de nieu we regeering, dat een buitengewone toe stand buitengewone maatregelen noodig maakt, daarom werd volledige volmacht ge vraagd, welke het mogelijk zou maken de speculatie onmiddellijk te vernietigen, de door de crisis verzwakte financiën te herstel len en de binnenlandsche economie en inter nationale economische en financieele betrek kingen te herstellen. De verklaring hield verder in dat de re geering alles wat in haar vermogen ligt, zou doen om den landbouw, die het grootste deel der bevolking werk geeft, de industrie en den handel, die alle zoo zwaar onder de crisis lijden, te steunen. Zij zou voorts met alle middelen de werkloosheid en haar gevolgen lenigen, om de jeugd, die thans geen voor uitzichten ziet, arbeid te geven en in den lande het vertrouwen op de toekomst en den ondernemingsgeest te verlevendigen. Tevens zou zij het moreele herstel der natie bevor deren en den republikeinschen staat verde digen. „Wij zullen aldus ging de verklaring voort onze vredespolitiek voortzetten. Om dat Frankrijk vredelievend gezind is, moet het bestendig het oog gericht houden op de landsverdediging en de collectieve organisa tie van de veiligheid. Wij zullen, trouw aan onze vriendschappen en onze bondgenoot schappen, allen tot medewerking oproepen. Wij zijn den Volkenbond genegen en wij zul len te Geneve krachtdadig en waakzaam me dewerken. De mannen, op wie de zware ver antwoording van de regeering rust, weten, dat het te volbrengen werk hun geheelen moed en wil zal eischen. Zij zullen slechts één doel hebben: t.w. handelen! Op alle ge bied handelen en snel handelen! De uitge breide volmachten, die wij van het parlement vragen, zullen nooit van dit doel afwijken. Zoodra het parlement weer bijeenkomt, zul len wij rekenschap geven. Het parlement zal ons dan naar onze daden beoordeelen; het souvereine parlement zal dan uitmaken of wij de getrouwe gemachtigden en de die naars des lands zijn geweest". Het ontwerp-volmacht. Het ontwerp voor de volmacht luidde als volgt „Teneinde de devaluatie van de munt te voorkomen, wordt de regeering door de Kamers gemachtigd tot 31 October 1935 alle maatregelen te nemen, noodig voor het verwezenlijken van een sanee ring van de financiën en voor het her stel van de economische activiteit en het voorkomen en onderdruken van aanval len op het openbaar vertrouwen". De uitgevaardigde dekreten zouden vóór Januari 1936 aan de Kamers ter ratificatie worden voorgelegd. Partijvergaderingen. Voordat de vergaderingen van Kamer en Senaat begonnen, hadden enkele fracties bij eenkomsten gehouden. In die van de socialis tische radicalen zette Herriot de redenen uit een, waarom de fractie voor het vertrouwen in de regeering moest stemmen. Hij ontmoette sterken tegenstand. Hij ver liet hierop plotseling de zaal en zeide, dat hij zijn voorzitterschap van de partij wilde neerleggen. Eenige van zijn vrienden wisten hem evenwel over te halen in de vergadering terug te keeren. Hij bleef aandringen op het stemmen voor de regeer ing door de radicaal- socialistische fractie. Naar uit het voorgaande blijkt is dit be roep vruchteloos geweest. Het kabinet is ge vallen door het tegenstemmen van een com binatie van socialistische radicalen en socia listen. Deze laatsten hadden in hun fractieverga dering zich tegen het volmacht-ontwerp ver klaard. Een verzoek tot geweigerd. interpellatie Nadat het ontwerpvolmacht bij d.e Kamer was ingediend, verzochten de communisten Ramette en Thorez en de socialisten Vincent Auriol en Leon Blum verlof een interpellatie te mogen indienen. Minister-president Bouis son vroeg deze interpellaties te weigeren en stelde de kwestie van vertrouwen. Blüm, de leider der socialisten, eischte onmiddellijke behandeling van de interpella tie, waarbij hij een beroep deed cp de gebeur tenissen van den laatsten tijd, zooals de rede van Hitier, de reis van Laval naar Oost- Europa en het Fransch-Russische pact. Bouisson nam daarop opnieuw het woord en verklaarde, dat de regeering bleef vast houden aan de verdaging van alle interpel laties. Overigens verklaarde hij zich bereid met betrekking tot de machtigingswet de Kamer de noodige inlichtingen te geven. Hierop volgde de stemming, waarbij de Kamer het verzoek tot interpellatie met 390 tegen 192 stemmen verwierp en met dezelfde meerderheid haar vertrouwen in de regeering uitsprak. Vervolgens werd de zitting geschorst, ten einde de financieele commissie gelegenheid te geven het ontwerp te bestudeeren. De financieele commissie keurt het ontwerp goed. Na de schorsing deelde Barety als rappor teur van de commissie gistermiddag om half zes mede, dat deze het ontwerp met 19 tegen 18 stemmen had goedgekeurd. Hij wees met voldoening op het wederopleven van het ver trouwen, hetwelk in het stijgen der koersen van de staatspapieren uiting vindt. In aansluiting met deze verklaring begon een debat over de orde van werkzaamheden, 't welk vooralsnog weinig opheldering bracht. Uit de cijfers waarmee de communistisch- socialistische motie verworpen was, bleek, dat reeds vele socialistisch-radicalen tegen de regeering gestemd hadden en de houding der Kamer werd niet gemakkelijk, toen Caillaux in een hartstochtelijke rede zeide, dat zoo lang hij minister zou zijn, aan geen devalua tie van den frank gedacht behoefde te wor den. Hij werd meermalen door interrupties van links onderbroken en toen hij ging zitten was de stemming in de Kamer al verdeeld. Bouisson, wiens regeering ten val werd gebracht. Bouisson spreekt. Bouisson greep toen zelf in en zeide dat hij het ambt van minister-president niet had geambieerd. Hij zat op deze plaats alleen omdat hij gemeend had aan de roepstem van president Lebrun gevolg te moeten geven en omdat het zijn plicht jegens het vaderland was. Aangezien alle partijen behalve socialisten en communisten hem bij de regeeringsvor- ming hun steun hadden toegezegd, moest spr. thans eischen, dat de stemming over de bevoegdheden der regeering onmiddellijk zou gehouden worden, opdat het land en de re geering zelf zouden weten, waar ze aan toe waren. De rede werd in het Centrum goed ontvangen, maar bij de socialistische radica len was de ontvangst uiterst koel en ofschoon Herriot nog in een korte toespraak voor de regeering op de bres sprong en liet door schemeren, dat hij als voorzitter van zijn Kamergroep zou aftreden als het ontwerp mocht worden verworpen, begon de stem ming in een sfeer van groote onzekerheid. Aanvankelijk bleef de regeering een 10 tot 15 stemmen in de meer derheid en het scheen dat deze meer derheid tot het einde behouden zou blijven, maar op het einde stemden eenige leden van de groep-Marin en een paar onafhankelijke rechtschen waarschijnlijk uit de overweging, dat een zoo geringe meerderheid toch geen prestige aan de regeering gaf tegen en onder groote span ning verkondigde de griffier het re sultaat: 262 voor, 264 tegen. Het aftreden van de regeering. Bouisson greep onmiddellijk zijn porte feuille, sprak een paar woorden waarin hij het aftreden der regeering meedeelde, en ver liet de ministerbank. Na den val van Bouisson. Na het bekend worden van het resultaat der stemming heerschte in de wandelgangen van de Kamer een algemeene opwinding. Overal vormden ztch groepen, die den toe stand bespraken. De radicaal-socialisten en de socialisten trokken zich onverwijld in vergadering terug. De eersten wilden, vóór zij een defini tieve beslissing betreffende hun verdere hou ding nemen, zich in verbinding stellen met hun partijvoorzitter, Herriot, die zooals ge zegd heeft bedreigd te zullen aftreden, indien zijn partij de regeering niet zou steunen. In derdaad is het een feit, dat de nederlaag der regeering in laatste instantie is toe te schrij ven aan het tegenstemmen van een deel der radicaal-socialisten. Het moet thans worden afgewacht, of Herriot zijn functie als voor zitter der partij zal neerleggen. Een deel der radicaal-socialisten heeft deel genomen aan de gemeenschappelijke verga dering, die belegd is door verschillende groepen van links en waarin een motie is aangenomen, die de vorming eischt van een op breede democratische basis berustende regeering, welke als nauwkeurig omschreven taak zou hebben de verdediging van het regime, bescherming van den franc, strijd tegen de speculanten en bestrijding van de economische crisis. Deze motie is ter kennis gebracht van de socialisten en de andere groepen, die niet aan deze beraadslagingen hebben deelgenomen. De socialisten hunnerzijds hebben besloten, in een nieuwe gemeenschappelijke zitting der linksche groepen het volgende voorstel te doen: Vorming van een voorloopige regeering, die tot taak heeft te strijden tegen de specu latie en de ontbinding der Kamer voor te be reiden, opdat zoo spoedig mogelijk een pro gramma van financieele en economische sa neering kan worden ingediend. Intusschen heeft president Lebrun over den toestand beraadslaagd met den president van den senaat, Jeanneney, en met den twee den voorzitter der Kamer. Na afloop van zijn bespreking op het Elysee weigerde Jeanneney een verklaring af te leggen. Hij zeide slechts, dat zoo snel mogelijk gehandeld wordt. Jeanneney formateur? President Lebrun heeft gisteravond nog Laval ontvangen, die, naar verluidt, den raad gegeven heeft, opnieuw Bouisson met de kabinetsformatie te belasten. Na een nieuwe bespreking met den president verklaarde Bouisson echter, dat hij geen opdracht aan vaardde. Hij deelde den persvertegenwoordi gers mede, dat hij Jeanneney, president van den senaat, als formateur had voorgesteld. In welingelichte kringen verluidde, dat de president hedenmorgen Jeanneney zou belas ten met het vormen eener nieuwe regeering. Laval's verklaring. Na zijn onderhoud met president Lebrun, waarin deze had voorgesteld Bouisson op nieuw met de kabinetsformatie te belasten, gaf Laval de volgende verklaring aan de pers: Ik betreur de stemming van de Kamer. Ik blijf een toegewijd aanhanger van de democratische instellingen en de open bare vrijheid, doch om deze hoog te houden, mag men het staatscrediet en het staatsgezag niet in gevaar brengen. Ik heb de eer sedert verscheidene maan den de buitenlandsche politiek van Frankrijk te leiden. Op dit gebied, meer dan op eenig ander, moet Frankrijk sterk blijven. De leiders der buitenlandsche politiek zullen slechts over het noodige gezag beschikken, wanneer het openbare crediet van het land niet wordt aange tast. Europa is onrustig, de vrede is on zeker en al mijn streven is er op gericht hem een vaste basis te geven. De poli- Laval tieke crisis in ons land verzwakt het gezag van Frankrijk. Niemand blijkt ge schikter, dan mijn vriend Fernand Bouisson om de regeering op zich te nemen. Het feit, dat hij 9 jaar lang de functie van Kamer-president heeft be kleed, toont dat hij de scheidsrechter der partij blijft. Ik begrijp het aarzelen van het parlement om afstand van zijn voor rechten te doen, doch het parlement moet inzien, dat het zich na deze dubbele crisis niet langer aan zijn verplichtingen kan onttrekken. De betuiging van sym pathie, die de Kamer Fernand Bouisson na de stemming bereidde, bewijst dat de stemming geen persoonlijk karakter droeg. Ik heb er bij den president der republiek op aangedrongen Bouisson op nieuw met de kabinetsformatie te belas ten". Naar bekend is, heeft Bouisson echter in middels geweigerd, nogmaals een opdracht tot vorming van een regeering te aanvaar den. Mededeeling vai. geautoriseerde zijde- Van geautoriseerde zijde wordt medege deeld dat het aantal menschen, dat is omge komen bij de aardbevingsramp in Beloetsji stan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessimistische schattingen bedroegen. Het bedraagt 56.000. Aan deze mededee ling wordt toegevoegd dat, dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades, 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee uren nadat zich de eerste schokken deden voelen. Een mededeeling van het departement voor Indië meldt dat, ofschoon er nog eenig ge vaar bestaat voor verdere aardschokken in Quetta, dit geen aanleiding behoeft te ge ven tot buitengewone ongerustheid, aange zien alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn om het gevaar voor de overlevenden tot een minimum terug te brengen. Zoowel de burgerbevolking als de militairen zijn op 't open veld ondergebracht. Alle Britsche overlevenden geven zich met alle kracht aan het reddings- en hulpwerk, waarbij zij steun vinden in den onafgebroken stroom van hulp van buiten. Een groot deel van 't kantonnement Quetta is onbeschadigd of slechts licht beschadigd, hetgeen geldt voor de militaire hospitalen en barakken van de Britsche en Indische troepen en hun gezin nen. Het aantal gewonden, in behandeling in het militaire hospitaal, bedraagt 29 Brit sche mannen en 73 vrouwen en 3 kinderen benevens 3250 Indische mannen en vrouwen en kinderen, De regeering-Bouisson gevallen. (Dag. Overzicht.) De strijd om het Blauwe Lint. (Buitenland.) Het lekkende Juliana-kanaal, door onzen reisredacteur beschreven. (Artikelen.) Steeds meer licht in duister Oss; weer een roof-overval opgehelderd. (Binnenland.) Wat Hr. Hs. „Sumatra" zooal kostte. (Binnenland. Slecht kersenjaar voorspeld. (Bin nenland.) Werklooze jeugd in nood; bevor dering vakbekwaamheid. (Binnen land.) Nadere bijzonderheden over den moord op Schiermonnikoog. (Bin nenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE TOESTAND IN NOORD-CHINA. Bedreiging noch bluf is vervat in de waarschuwing, die door den comman dant van het Japansche garnizoen ge zonden is aan de Chineesche autoritei ten in Noord-China De Japansche mili taire autoriteiten eischen van China dat het de bepalingen van de wapen stilstandsovereenkomst van Tangkoe nakomt, hetgeen in de waarschuwing uiteen gezet wordt. De Japansche auto riteiten wachten thans de ontwikkeling van de dingen af. Dit alles wordt uiteengezet in een semi-officieele verklaring, die is uitge geven door het departement van oorlog, da er op wijst dat de gevallen van ban dietisme in de gedemilitariseerde zone van Noord-China en de terroristische daden in Tientsin gepleegd zijn door soldaten van Chineesche geheime ver- ee ligingen en door ambtenaren die han delden op instructie van de Chineesche autoriteiten in Noord-China, met over- tieding van het wapenstilstandsverdrag van Tangkoe. Kolonel Sakai, de chef van den staf van het Japansche garnizoen in Tientsin, is te Peking aangekomen, waar hij een bezoek heeft gebracht aan den Chineeschen minister van oorlog, generaal Ho Jing Tsjin, die voorzitter is van den oorlogsraad van Peking. Bij dit onderhoud, dat gistermorgen plaats vond, heeft Sakai, naar verluidt, generaal Ho verzocht de wapenstil standsovereenkomst van Tangkoe ge trouwelijk na te komen. NIEUWE RECORDPOGING DOOR DE „NORMANDIE". Op de thuisreis. Jean Hazard, de hoofd machinist van de „Normandie", zeide gisteren dat ge- tiacht zal worden, op de terugreis naar Frankrijk een gemiddelde snelheid van 31 knoopen te bereiken. In een tijdsver loop van vier dagen en zeven uur zou het schip dan in de Fransche haven zijn. Daarmede zou het record voor de rei6 vanaf New-York, dat op naam van de „Bremen" staat, gebroken zijn. Het schip is gisteren door vele duizen den bezocht en bezichtigd. Mevrouw Lebrun is naar Washington vertrokken, waar zij een bezoek zal brengen aan den heer en mevrouw Roosevelt. BOTSINGEN IN BRITSCH-INDIE, Tusschen politie en Moham medanen. In de stad Serampur ten noorden van Cal- cutta kwam het gisteren tot bloedige botsin gen tusschen politie en Mohammedanen. De Mohammedanen wilden het afbreken van de Moskee verhinderen, die zonder vergunning op vreemden bodem was gebouwd en reeds half was voltooid. De politie probeerde eerst de menigte die niet van de plaats week, met knuppels uiteen te slaan, waarbij 40 perso nen werden gewond. Later maakten de agen ten gebruik van hun vuurwapens, waarbij zes betoogers werden gewond. Vijftig Mo hammedanen werden gearresteerd en zullen zich te verantwoorden hebben wegens aan zetten tot oproer. De rust is inmiddels terug gekeerd. VIERHONDERD PERSONEN VERDRONKEN. Tengevolge van overstroomingen. Tengevolge van de overstroomingen, ver oorzaakt door eenige hevige wolkbreuken, zijn in het gebied van San Pedro ten zuiden van Mexico City gisteren naar schatting 400 personen waaronder vele vrouwen en kinde ren omgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1