DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wie zal de Fransche regeering vormen? Qxtgdiiksch Ojxezicht buitenland H O. 132 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 6 Juni 1935 137e Jaargang Laval geeft, na vergeefsche pogingen, zijn opdracht terug. Thans zal Piétri het probeeren. VELE MOEILIJKHEDEN. AARTSBISSCHOPPELIJKE UITSPRAAK. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Zooals men weet, werd na twee mislukte pogingen gistermorgen ten slotte Laval verzocht een nieuwe Fransche regeering te vormen en Laval heeft die opdracht (welke op het oogenblik wel heel zwaar is) aanvaard, hoewel hij wist, dat hij op zeer groote moeilijkheden zou stuiten. Hoe groot die moeilijkheden wel waren, blijkt uit een uitlating die Laval lanceerde tegenover de jour nalisten. Hij vertelde hun gister middag, dat hij weliswaar zijn po gingen voortzette, maar dat men voorloopig nog niet een nieuwe re geering mocht verwachten. In parlementaire kringen was men na deze uitlating van den formateur al sceptisch ge stemd nopens zijn kans van slagen en men begon alweer verder te kijken naar een op volger; als zoodanig werd Herriot vrij algemeen genoemd als de eenige die genoeg gezag bezit om de verdeelde socialistische radicalen te hereenigen. Een uitgesproken linksch kabinet is echter weer niet mogelijk zonder den steun der communisten, dien Herriot in geen geval wenscht en het is de vraag of de democraten van Marin in een samenwerking met de socialisten zullen toestemmen zonder welke .geen krachtige combinatie mogelijk is. Leon Blum, dien men met vragen bestormd heeft of de socialisten geneigd waren in de nieuwe combinatie te treden, heeft slechts lakoniek geantwoord: nous verrons wij zullen wel eens zien. Gisteravond tegen zevenen is Laval van de Quai d'Orsay naar het Elysée gereden om den president der republiek zijn antwoord mee te deelen. Hij verklaarde bij zijn vertrek van de Quai d'Orsay dat het besluit der socialistisch - radicale Kamergroep weliswaar zekere be perkte volmachten biedt, maar dat de om standigheden, waarin dit besluit is aangeno men, niet geschikt zijn om een zoo groote meerderheid te bereiken, dat de strijd tegen de speculatie met goed gevolg zou kunnen woraen ondernomen. Naar verluidde is namelijk het besluit der soc.-radicalen met 38 tegen 27 stemmen aan genomen. Hoe het luidt is tot dusver niet be kend. Laval geeft het op. Om zeven uur 's avonds kwam Laval aan het Elysée aan, na verklaard te hebben, dat de door de radicaal-socialisten gestelde voorwaarden het niet mogelijk maakten te hopen op een groote meerderheid, die noodig is voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den frank. Te acht uur gaf Laval zijn opdracht tot vorming van een kabinet terug. Piétri zal het probeeren! Wat moest er toen gebeuren? President Lebrun riep nog gisteravond Herriot 'bij zich en die zou hem toen Daladier hebben aanbevolen, terwijl nog later op den avond Piétri bij den Franschen president werd ont boden. En dezen laatste, die in de twee vorige regeeringen minister van marine was, werd opdracht gegeven, een kabinet samen te stellen. Hoewel Piétri de opdracht in beraad hield, geloofde men toch, dat hij een serieuze poging zou doen. Hij verklaarde aan ver slaggevers: „Ik geloof, dat het moeilijk zal zijn, op snelle en nuttige wijze iets te volbrengen, wanneer de regeering niet over alle nood zakelijke middelen beschikt. Ik zal thans met Herriot en Delbos over de situatie beraad slagen". Uit een andere uitlating van Piétri maakte men op, dat waarschijnlijk eerst vandaag zekerheid zou bestaan over de kansen van een ministerie-Piétri. Verschillende vergaderingen. De zitting van gistermorgen van de linksche partijen heeft niet geleid tot een positief resultaat. Heden zal geen nieuwe zitting meer ge houden worden. De radicaal socialisten hebben in de con ferentie van de linksche partijen een vragen lijst doen circuleeren, waarin in 4 punten vragen gesteld worden omtrent de werkelij ke voornemens der socialisten. Gevraagd wordt of de socialisten willen deelnemen aan een uitgesproken linksche regeering en dan ook zouden stemmen voor volmachten, voorts hoe de bestrijding der speculatie zal plaats vinden en welke houding zij zullen innemen ter zake van de devaluatie. Rad.soc. kamerfractie bijeen. De radicaal socialistische kamerfractie is gistermiddag in een zitting bijeengekomen. Deze eindigde me.t het aanvaarden van een resolutie, welke door een delegatie naar Laval gebracht is. De resolutie werd ook ter kennis gebracht van de partijen, die deelge nomen hebben aan de conferentie der link sche partijen. In de resolutie werd de nadruk gelegd op den wil van de rad. soc. fractie een gezonde financieele politiek, gesteund op een breedè democratische meerderheid te voeren. In het verloop van de besprekingen, waar omtrent nog geen bijzonderheden bekend geworden zijn, zou de strooming binnen de partij, die tegen de volmachten in den door Flandin en. Bouisson geeischten vorm is, aan het woord zijn gekomen. Bovendien zouden zekere door Daladier te berde gebrachte maatregelen voor het geval van financieele moeilijkheden de goedkeuring hebben ge vonden van een deel der fractie. Program der socialisten. De socialisten hebben een soort regee- ringprogram uitgewerkt, waarin op het ge bied der buiten'andsche politiek collectieve veiligheidsaccoorden in verband met ontwa pening worden verlangd. Het program vraagt verder stabilisatie der valuta's en or ganisatie van het economische ruilverkeer. Op het gebied der toinnenlandsche politiek worden genoemd nationaliseering der vitale industrieën en het invoeren van dwangmid delen, waardoor de Bank van Frankrijk en de andere banken tot steun aan de regee- ringspolitiek kunnen worden gebracht. Onbeteekenende relletjes te Parijs. Vijftig relletjesmakers hebben gisteravond te Parijs acht spiegelruiten in het gebouw van het Petit Journal ingegooid en tien spiegelruiten bij het Groote Oosten, den ze tel van de vrijmetselarij. Op den Boulevard des Italiens zijn een honderd leden van ultra-rechtsche organi saties, die er een betooging wilden houden, uiteengejaagd. Acht belhamels zijn gearres teerd. Over den Europeeschen toestand. Wat te denken van de Duitsche politiek? In de bijeenkomst van het z.g. Upper- House te Canterbury (Engl.) heeft aartsbis schop dr. Lang gister een rede gehouden bovenstaande onderwerpen. De bisschop 2e'de, dat teleurstelling en onrust de twee hoofdfactoren waren, die den tegenwoordi- gen toestand het meest kenmerkten. Teleur stelling over het feit, dat de ontwapenings conferentie was mislukt, zooals zoovele an dere conferenties, en onrust omdat 17 jaar na het einde van den wereldoorlog weer een toestand van spanning was ontstaan, die a.s hij niet tot oplossing gebracht kan worden, ten slotte op een nieuwen oorlog zou kunnen uitloopen. Het had geen zin om de feiten te verdoeze len en ofschoon spr., reeds uit hoofde van zijn ambt, dat Godsvertrouwen veronderstel, de, niet tot de pessimisten gerekend wilde worden, moest de toestand onder de oogen worden gezien zooals hij was. Veiligheid kan alleen geboren worden op collectieve basis uit regionale verdragen tusschen alle Staten, die onder de auspiciën van den Volkenbond den vrede waarlijk wilden. Maar die regionale verdragen mochten weer niet de plaats in- nemen van de oude bondgenootschappen, die in het verleden zooveel kwaads hadden ge brouwen. De ontwapeningsconférentie was op het oogenblik dood, 't geen echter nog niet wilde zeggen, dat het probleem van beperking der bewapening daarom ook opgeborgen behoef de te worden. Hoe meer de volken integendeel op dat aambeeld zouden blijven hameren, hoe meer kans er was dat het onder gunstiger omstandigheden weer op den voorgrond zou treden. Duitschland en de Duitsche kerkpolitiek. Over Duitschland wilde spr. in de eerste plaats zeggen, dat het z. i. verkeerd was dit groote volk thans nog als een overwonnen natie te beschouwen en dienovereenkomstig te behandelen, maar als men het daarmee eens was, sloot deze stelling in, dat Duitsch- land's eisch van volkomen rechtsgelijkheid met alle andere volkeren niet meer dan bil lijk en rechtvaardig was. Helaas maakte de Duitsche regeering het door haar optreden tegen de Christelijke kerkgenootschappen den vrienden van dat land in het buitenland, waartoe ook spr. behoorde, niet gemakkelijker om de rechtvaardige belangen van Duitsch land te steunen. De Duitsche kerk-politiek en de leerstellin gen van Alfred Rosenberg trachten, ontdaan van elle mooie woorden, wel degelijk een nationalen godsdienst in de plaats te stellen van den Christelijken godsdienst en die na tionale godsdienst ontleende zijn voornaam ste leerstellingen aan beslist heidensche be ginselen en gebruiken. Wanneer deze politiek zou worden voort gezet, dan zou zij alle vrienden van Duitsch land vervreemden en wanneer het tegen het Christendom ging, zou het een probleem worden, dat niet lartger van binnenlandschen Duitschen aard was, maar dat wel degelijl: alle andere Christelijke volkeren aanging Spr. wilde hier meteen bijvoegen, dat hij zoo wel de protestantsche als roomsch-katholieke godsdiensten op het oog had en tegen vervol ging en dwarsboomerij van beide kerkgenoot schappen moest protesteeren. Juist gister had de Duitsche regeering eenige predikan ten vrijgelaten en spr. wilde hopen, dat dit de eerste schrede van ommekeer zou beteeke- nen op een weg dien een Christelijk volk zich nooit of nimmer zou laten opdringen. DE VRIJHEID DER PERS. 21 Duitsche redacteuren voor de rechtbank. Tegen alle redacteuren van bladen, welke de publicatie van den kardinaal-aartsbis schop Bertram aangaande de smokkelarij van deviezen zonder commentaar hebben weergegeven, is een proces van het Ber- liinsche eeregerecht aanhangig gemaakt. Het gaat hier cyer de publicatie van den kardinaal-aartsbisschop in zijn verkla ring, dat het roomsch-katholieke episcopaat geen aandeel heeft in het smokkelen en er niet verantwoordelijk voor is, dat nog niet is beslist in hoeverre de door de kerk afgekeur de smokkelarij uit onkunde of door inblazin gen van derden zijn geschied, dat de smokke laars geen persoonlijk voordeel beoogden en dat eerst in lateren tijd men zich een geheel objectief oordeel over deze zaak zal kunnen vormen. Vooral deze laatste opmerking heeft in nationaal-socialistische kringen verontwaar diging gewekt, omdat men haar uitlegt ais twijfel aan het vermogen van de nationaal- socialistische rechtbank, om objectief te von- sen.' De redacteuren, tegen wie het proces voor het eeregerecht aanhangig is gemaakt, en die in afwachting van de beslissing van de rechtbank hun beroep van redacteur niet meer mogen uitoefenen, zijn de volgenden: Willy Beer van het Berliner Tageblat, Alex Drenker van de Germania, dr. Zach van de Maerkische Volkszeitung en 18 redacteuren van provinciale katholieke bladen Ofschoon het alleen gaat om een weergave van een uitlating van een der eerste katho lieke geestelijke autoriteiten, in Duitschland en de betrokken bladen zich hebben onthou den van betuigingen van instemming, zou toch misschien deze of gene geneigd kunnen wezen de handelingen van de betrokken redacteuren op te vatten als een teeken dat de vrijheid van de pers eenigermate toeneemt, in zooverre er niemand is gearresteerd. Ofschoon ook de Voelkische Beobachter de verklaring van den kardinaal-aartsbisschop heeft weergegeven, is er van dat blad geen redacteur voor de eererechtbank gedaagd, hetgeen vermoedelijk toe te schrijven is aan de omstandigheid, dat dit blad daaraan da delijk heeft toegevoegd, dat de verklaring een ongehoord schandaal was. BIJ MACDONALD'S AFTREDEN. Voor het laatst den kabinets raad gepresideerd. Het Britsche parlement zal Vrijdag op Pinksterreces gaan. Ofschoon tot dusver geen officieele aanwijzing daartoe is gege ven, wordt in politieke kringen vernomen, dat, wanneer het lagerhuis tien dagen later weer zal bijeenkomen, MacDonald zal zijn afgetreden als premier en zijn functie zal zijn overgenomen door Baldwin als hoofd van de gereconstrueerde regeering, grooten- deels samengesteld uit dezelfde persoonlijk heden en staande op denzelfden nationalen grondslag als de huidige regeering. MacDonald zal Vrijdag door den koning worden ontvangen en zal dan zijn verlangen te kennen geven, te worden ontheven van zijn functie als premier. Vrijdagavond waar schijnlijk zal het nieuwe kabinet-Baldwin in zijn samenstelling bekend zijn. Het is zes jaar geleden sinds MacDonald voor de tweede maal minister-president werd en sindsdien heeft hij zonder onderbre king deze functie waargenomen. Algemeen wordt verwacht, dat MacDo nald deel zal blijven uitmaken van de regee ring, zonder echter de lasten van het pre mierschap. De nauwe en intieme samenwer king tusschen hem en Baldwin, welke ge durende zes jaren zoo opvallend is geweest, zal dus worden gehandhaafd. MacDonald, die gistermorgen voor de laatste maal als premier de gewone weke- lijksche bijeenkomst van het kabinet presi deerde, is voornemens het Pinksterreces te Lossiemouth in Schotland door te brengen. DE NOODLOTTIGE ROTS TE MARCHE-LES DAMES. Twee bezoekers gewond. De N.R.C.-correspondent te Brussel meldt, dat twee leden van een muziekvereeinging uit Spontin, die een bezoek hadden gebracht aan de rots te Marche-les-Dames, waar ko ning Albert op 17 Februari 1934 het leven liet, na een korte plechtigheid aan den voet van de rots, een naburige rots beklommen. Bij het dalen vielen zij echter van een hoogte van ongeveer 20 meter. Een hunner moest met een schedelbreuk naar het ziekenhuis te Namen worden gebracht De andere was ge lukkig in een boom blijven hangen en liep dan ook slechts enkele kneuzingen op. ZIJN KIND VERMOORD. Wanhopige werklooze smijt zijn beide verhongerde kinderen op den grond. Op het station te Chalons-sur-Marne (Fr.) heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Toen de werklooze 36-jarige Rus Phileman Golonbenko zich daar met zijn 34-jarige vrouw en zijn 2 kinderen van 3 en 2 jaar in de wachtkamer bevond, kreeg hij met zijn echtgenoote hoogloopende ruzie. Plotseling begon zijn oudste zoontje te huilen. Het gelukte den Rus niet, het kind het stil zwijgen op te leggen, zelfs ging de 3-jarige door met huilen, toen zijn vader de hand voor zijn mondje hield. Toen verloor de Rus zijn zelfbeheersching. Hij pakte het kind op en smeet het op den grond. Vervolgens rukte bij zijn tweede kind uit de armen van zijn vrouw en behandelde dit op dezelfde wijze. Op dat oogenblik trad een militair de wachtkamer binnen. Golonbenko vluchtte, doch het gelukte den militair den onwaardi- gen vader na een wilde achtervolging te grijpen. Bij het verhoor verklaarde de Rus, dat de ellende hem tot deze daad gebracht had. Hij verklaarde geen spijt te hebben van wat hij misdaan had. De 3-jarige Jean is in het ziekenhuis ge storven. De toestand van zijn broertje is hopeloos. PROCES TEGEN OUD-MINISTER RENAULT. Nasleep der Stavisky-affaire. Voor de Parijsche jury-rechtbank van het Seine-departement is gisteren het proces be gonnen tegen den vroegeren minister van justitie René Renault, die is aangeklaagd in verband met de Stavisky-affaire. Hij wordt er van beschuldigd, dat hij zich heeft laten omkoopen. Renault stond op het standpunt, dat hem geen enkel verwijt gedaan kan worden, daar hij uitsluitend als advocaat en niet als mi nister advies heeft verstrekt aan Stavisky, die toen nog een onbekend man was. De zit ting is tot Donderdag verdaagd. VREEMDE KOSTJES TE PARIJS. Aan het exotische diner, dat jaarlijks te Parijs iri besloten kring wordt opgediend, hebben dit jaar geprijkt haaienmaag, Chi- neesche lekkernij; room van zeeëgels, op Saint Pierre en Miquelon in trek; tamarin de-koeken met Spaansche peper, aan de Ivoorkust in aanzien; spinaziesla met ci troen, niet een koloniaal, maar eenvoudig 'n Italiaansch gerecht, mango-vruchte uit Gui- nea en gebraad van het Sikahert, een Azia tisch dier, dat al in Frankrijk ingeburgerd is. DE WATERSNOOD IN MISSOURI. Gevaar voor Kansas-City geweken. Het gevaar voor een overstrooming van de stad Kansas City (Am.) dat was ont staan door het buiten haar oevers treden van de Missouri, is thans grootendeels ge weken. Het water is dalende. Niettemin be- staa nog zeer ernstig gevaar voor de steden langs de Kaw Rivier, terwijl het lage land in de omgeving van Kansas-City blank staat. STRAF OP DOOPEN ZONDER TOESTEMMING DER OUDERS. De „Daily Express" meldt uit Moskou, dat het opperste gerechtshof in Sovjet-Rusland heeft bepaald, dat vonnissen van ten hoog ste één jaar dwangarbeid met confiscatie van eigendom, over Russen kunnen worden geveld, die zonder toestemming der ouders, kinderen doen doopen of de belijdenis laten doen". Verwarde toestand in Frankrijk. (Dag. Overzicht). Bij MacDonald's aftreden. (Bui tenland). Engelsche Aartbis6Choppelijke uitspraak over den Europeeschen politieken toestand. (Buitenland). De persvrijheid in Duitschland. (Buitenland). De Spaansche oud-leider Compa- nys krijgt 30 jaar gevangenisstraf. (Buitenland). Te Bargercompascuum zijn een vader en twee kinderen verdronken. (Binnenland). De gedupeerde gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd. (Binnen land). Duiker verdronken bij den Lutine- toren. (Binnenland). Nadere verklaring over de mis lukte transfer-onderhandelingen met Duitschland. (Binnenland). Enkele gemeenteraadsverkiezin gen uit den omtrek. (Provincie). De gemeenteraad van Alkmaar. (Zie verder eventueel laatste berichten.) COMPANYS KRIJGT DERTIG JAAR. Het gerechtshof van Madrid heeft Companys, den oud-president van de Catalaansche generaliteit en de ove rige raadsleden van de generaliteit wegens militairen opstand tot dertig jaar gevangenisstraf elk veroor deeld. Het vonnis is nog niet bekend gemaakt, doch men weet te melden, dat de eisch van den procureur- generaal met 14 tegen 7 stemmen is aangenomen. ZEVENHONDERD WERKLOOZEN STAKEN. Per trein op weg naar Ottawa. Uit Vancouver wordt aan de Londensche „Times" geseind, dat 700 werkloozen, die in een werkkamp ondergebracht waren, den ar beid hebben neergelegd, Maandagavond op weg zijn gegaan naar Ottawa. Zij klommen op de daken van de wagons van een goede rentrein zonder dat politie of spoorweg autoriteiten het hun beletten. Meer stakers zijn van plan te volgen. Zij verwachten dat zij onderweg nog meer aanhang zullen krijgen ten behoeve van een massale demon stratie in de hoofdstad tegen de kampen en als protest tegen Bennett, den premier. Wat Vancouver betreft, daar was reeds twee maanden lang een staking van 1.500 werk loozen aan den gang; de stakers leefden van de liefdadigheid der inwoners. DREIGEMENTEN TEGEN HARRY WARNER. De bekende New-Yorksche filmproducer Harry Warner is door bandieten bedreigd met ontvoering zijner beide dochters, die 15 en 9 jaar oud zijn, Warner is met vrouw en dochter plotseling van New-York naar Hollywood vertrokken en hoewel Warner verklaard heeft, dat hij de bedreigingen der bandieten niet vreest, brengt men toch ver band tusschen dit haastige vertrek en de aankondiging der ontvoering. NOGMAALS DE MOORD TE MARSEILLE. Merkwaardige ontdekking. Een opzichter der Fransche staatsspoor wegen heeft bij het onderzoeken van bagage en vrachtgoederen, die sedert maanden in het Gare St. Lazare-depot lagen zonder dat de eigenaars zich kwamen melden, een merk waardige ontdekking gedaan. Een der pakketten bevatte verscheidene wa pens o.a. een handgranaat en een aantal snelvuurpistolen. Het pakket was in het be- 6in van October 1934 in bewaring gegeven. >e politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en constateerde tot haar verrassing dat het soortgelijke wapens waren, als men bij den moordenaar van Koning Alexander had ge vonden. Men meent hieruit te kunnen aflei den, dat de Kroatische terroristen voor het geval, dat de eerste aanslag zou zijn mislukt, nog meer wapens gereed hebben gehouden Men neemt aan, dat de drie Kro.iten, die zich te Marseille in voorarrest bevinden en ont kennen dat zij actief bij den aanslag zijn be trokken, van de herkomst op de hoogte zijn en den koffer misschien zelf hebben afge geven, zoodat de wapenvondst te Parijs wel- 'i; bt tot een oplossing van dit raadsel kan leiden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1