Waarom ik De Olympische Spelen te Berlijn. ^1 tyoQjtfo&ot gebruik 5S* Vader en twee zijner kinderen verdronken. uitsluitend BURGEMEESTER VAN BENSCHOP t DE GEPENSIONNEERDEN VAN DEN KON. HOLL. LLOYD. Aan de Tweede Kamer zal een request worden gericht. UIT DE ONDERWERELD VAN OSS. De staat van dienst van „de „Brommert". Diepe verslagenheid. „INDUSTRIEEL" MET GELDGEBREK. Een nieuwe oplichterstruc. TOEVALLIGE VANGST. W CLUBWEDSTRIJDEN IN ALKMAAR. Een geslaagde avond. Sport en Wedstrijden Karei Lotsy vertelt van de voorbereidingen, die Duitschland treft en reeds getroffen heeft. Een stadion voor 100.000 bezoekers. GROOTSCH EN GROOT. ...de zeep der jeugd! PRINSES JULIANA. Nog steeds verplicht het bed te houden. In den ziektetoestand van H.K.H. prinses Juliana is, naar wij gisteravond vernamen, verder geen ongunstige wending gekomen De keelaandoening is overigens niet van ernstigen aard, doch de prinses moet nog [wel steeds het bed houden. Gistermiddag 16, nadat hij aan het einde van de raadsvergadering, welke hij te Hoenkoop presideerde, onwel was geworden, op 61-jarigen leeftijd over leden, de burgemeester van Benschop, Polsbroek en Hoenkoop, jhr. mr. P. W. C. van der Goes, die sedert 1 Augustus 1927 deze functie bekleedde. In een vergadering belegd door de beide organisaties van scheepsofficieren, de vier organisaties van kantoorbedienden en de drie organisaties van transportarbeiders, ten behoeve van de gepensionneerden van den Kon. Hollandschen Lloyd is het kleine comité uit deze organisaties verzocht een request te zenden aan de Tweede Kamer. In dat request zal met klem worden aanbevolen de regee ring te verzoeken iets te doen voor de 213 gepensionneerden waaronder 80 wedu wen wier bestaansmogelijkheden thans zoo ernstig bedreigd worden. De vergadering werd geleid door mr. G. Seret, voorzitter van de Centrale van de koopvaardij-officieren en bij hem aan de be stuurstafel zat het kleine comité, dat ge vormd is om de belangen van de pensioen gerechtigden van den Kon. Holl. Lloyd te be hartigen. Mr. Seret zette uiteen, dat men tot op he den helaas niet veel hoop durfde te koesteren voor de toekomst. Men blijft diligent. Men heeft gedaan wat er gedaan kon worden. .Uit de vergadering werd gevraagd, wat men doen moest op een faillissement aan sturen of maar afwachten? Mr. Seret gaf een uiteenzetting over de verschillende mogelijkheden en zijn eerste advies was af te wachten tot men kennis had genomen van de verslagen van de bewind voerders in de surséance. Komt er een fail lissement, dan wordt men concurrente credi teuren en het resultaat is dan wellicht een klein bedragje. Gisteren is de 25-jarige F. v. d. W., bij genaamd „de Brommert", gevankelijk naar Veghel overgebracht, waar men hem gecon fronteerd heeft met den 70-jarigen v. d Burght, op wien destijds een roofoverval is geschied. De oude man slaagde er niet in hem te herkennen. Verdachte nam een onver schillige houding aan en blijft ontkennen. De marechaussee zet ijverig haar naspo ringen voort naar een onbekende vrouw, die in dezen overval is betrokken geweest. Eeni ge weken voor het misdrijf vervoegde zij zich bij v. d. B. met het doel antiek te koo- pen. Zij bood een flink bedrag voor eenige waardelooze bordjes en v. d. B. ging gaarne op den koop in. De vrouw bleef een poosje praten. Toen v. d. B. zich even verwijderde om geld te wisselen, heeft zij van de gele genheid gebruik gemaakt om een bedrag van ca. 400 aan bankbiljetten, dat in een kast was opgeborgen, weg te nemen. Na haar vertrek bemerkte de oude man dit, en kort daarna werd hij van de rest van zijn geld beroofd. Tal van belangrijke aanwijzingen doen verwachten dat deze vrouw spoedig in han den der politie zal vallen. v. d. W., die thans verdacht van dezen overval in de marechausseekazerne te Oss is opgesloten, was een berucht kippendief. Eeni- gen tijd geleden was hij 's nachts met een zak gestolen kippen op weg naar zijn wo ning, toen hij op politie stuitte. Hij wist te ontkomen met achterlating van zijn fiets. Zijn verregaande brutaliteit blijkt uit het feit dat hij den volgenden morgen zelf bij de politie ging aangeven dat zijn fiets gestolen was. Hij liep in de val en werd gearresteerd. Voorts is destijds ernstige verdenking te gen hem gekoesterd, dat hij medeplichtig zou zijn geweest aan den moord op G. de Bie. Het onderzoek in deze richting wordt thans voortgezet, voornamelijk nu gebleken is dat P. en G. de B. zijn helpers geweest zijn bij verschillende ernstige misdrijven. Noodlottig drama te Bargercompascuum. Gistermiddag beeft te Barger compascuum (Dr.) een tragisch ongeluk plaats gehad. Tijdens noodweer zijn twee meisjes te water geraakt en verdronken en de vader der kinderen is bij een poging tot redding eveneens om het leven gekomen. De 13-jarige Rika Louwes en haar 10-jarig zusje waren 's middags in de Hoofdwijk 3 in de nabijheid van de woning van haar ouders gaan visschen. Te ongeveer 4.30 uur brak boven Bar- gercompascuur een onweer los. Het onweerde geweldig en het ging gepaard met hevigen hagelslag en regen val. Tijdens deze onweerbui zijn de bei de kinderen, zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt, te water geraakt en verdronken. De vader der kinderen, de Sjonge arbeider A. Louwes, ging, toen de meisjes tijdens het noodweer niet thuis kwamen, naar de kinderen kijken. Hij kon hen echter niet vinden. Tot zijn schrik ontdekte hij plotseling één der kinderen, drijvende in het kanaal. Hij sprong te water, hoewel hij zelf niet kon zwemmen, om het kind te redden. Hij verdween echter ook zelf in de diepte. Een voorbijganger zag L. in het kanaal verdwijnen en ging onmiddellijk hulp halen. Met hulp van de politie en marechaus see, die hier in verband met de staking tijdelijk is gestationneerd, waren spoe dig de lijken van den arbeider en één der meisjes opgehaald; later kon ook het stoffelijk overschot van het tweede meisje worden geborgen. Medische hulp, die een half uur na het ongeval ter plaatse was, heeft nog getracht bij de slachtoffers de levens geesten weer op te wekken, hetgeen helaas niet meer gelukte. De versla genheid in Bargercompascuum en de deelneming met de achterblijvende moe der en eenige kinderen zijn zeer groot. Gedurende een groot deel van den avond bleven de bewoners van het dorp het gebeurde in groepjes voor hun wo ningen bespreken. Een reiziger heeft in verschillende ge meenten van ons land met succes een nieuwe oplichterstruc toegepast totdat hij tenslotte in Bussum tegen de lamp is geloopen. Hij trad daar een winkel binnen, waar hij in één der etalages een artikel had gezien, waarvan hij den fabrikant, die te Groningen woonde, kende. Hij stelde zich aan den win kelier voor als de fabrikant van het artikel en „had tot zijn genoegen gezien, dat de win kelier zijn artikel in de étalage had staan en verkocht". Hij was met zijn auto op weg naar huis, doch had pech gekregen. De wa gen stond nu op den straatweg doch tot zijn groote spijt had hij bemerkt dat hij zonder geld zat. Gelukkig had hij echter een winkel ontdekt waar zijn artikel verkocht werd. Als de winkelier hem nu even wat geld leende kon het weer verrekend worden of desge- wenscht zou het den anderen dag per post wissel worden teruggezonden. De winkelier deelde hem mede, dat hij het artikel niet van den fabrikant zelf betrok, doch van een tus- schenpersoon, waarop de „fabrikant" den winkelier dankte voor zijn inlichtingen en zich naar den tusschen-persoon begaf waar hij hetzelfde verhaal opdiende en met suc ces; de grossier vloog er in! Hij was blij den fabrikant eens persoonlijk te ontmoeten en kon zich best indenken hoe lastig het voor een groot industrieel was tot de ontdekking te komen zonder geld te zitten. Hij gaf zelfs nog iets meer dan de „fabri kant" gevraagd nad. Toen na eenige dagen van verrekening niets kwam, schreef de ge dupeerde grossier een brief aan den fabri kant te Groningen die echter van niets bleek te weten en zelfs niet in Bussum was ge weest. De grossier begreep dat hij; opgelicht was en deed aangifte bij de politie te Bussum. Deze stelde een onderzoek in en het mocht haar tenslotte gelukken door middel van fo to's den reiziger C. aan te houden waarbij aan het licht kwam, dat hij dezelfde truc in verschillende andere gemeenten eveneens met succes heeft toegepast. De pseudo-fabrikant is thans opgesloten in het huis van bewaring. Toen de heer W. te Warmond' zijn vaar boom in het water stak, om zijn schuit voort te duwen, pikte hij een snoek van 21 pond aan den boom. De visch wist zich na hevige slagen los te werken en bleef daarna bewusteloos drijven, zoodat de heer H. zich van het beest kon meester maken. (Msb.) gen en wat den grond betreft, volkomen ge lijk aan het stadion. Via ondergrondsche toe gangswegen zullen de athleten van de oefen terreinen het stadion kunnen bereiken. Er is een parkeerplaats voor 10.000 auto's; een openlucht-theater voor 30.000 toeschouwers; een zwembassin, plaats bie dend aan 18.000 personen, met een verlich ting onder het water en een aparte afdee- ling om te duiken. Het hockey-stadion is thans reeds geheel klaar. Er ligt een prachtige grasmat, zoo glad als een biljartlaken. Het eenige, waarover nog geen besluit ge nomen is, is de wielerbaan. Wellicht zal deze in de Avusbaan of an ders in de baan van de Berliner Sportclub worden gelegd. Voor den wegwedstrijd is, evenals voor den marathonloop, een schitterend parcours uitgelegd. 5000 arbeiders zijn thans bezig om het ko lossale geheel klaar te maken. 48 naties hebben reeds ingeschreven (in Amsterdam waren er 46), waaronder alle be kende landen, die op sportgebied iets. pres- teeren. En dat er belangstelling voor zal bestaan, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld De helft van de 100.000 plaatsen, welke voor Duitschland gereserveerd zijn, zijn nu reeds nagenoeg alle bezet. De andere 50.000- plaatsen blijven voorloo- pig voor buitenlanders bestemd. De heer Lotsy achtte het echter zeer wen- schelijk, dat belangstellenden nu reeds plaatsen gingen aanvragen. Het adres daarvoor is Hardenbergstrasse 43, Berlin, Charlottenburg. Wacht men lang, dan krijgt men óf een plaats boven aan de ontzaglijke tribunes óf heelemaal geen toe gangsbewijs. De heer Lotsy heeft ook nog iets verteld over den fakkelloop, waarihede zooals be kend de Olympiade zal worden ingezet. Er zal n.1. een fakkelloop van Athene tot Berlijn gehouden worden, waarvoor op elke 1000 meter een man zal klaar staan. Op 21 Juli van het volgend jaar start de eerste looper in Olympia en dag en nacht zal er dan met een fakkel naar Berlijn geloopen worden. Op Zaterdag 1 Augustus (1936) om 4 uur moet dan de laatste looper binnen zijn en zullen de Spelen worden geopend. Desgevraagd vertelde de chef de mission ons nog, dat de vrouwelijke athleten in de onmiddellijke omgeving van het stadion, na bij de Hochschule für Leibesübungen zullen worden ondergebracht. De voetbalfinale zal in ieder geval in Ber lijn worden gespeeld. Wellicht zullen enkele vóór-wedstrijden in andere steden gespeeld worden, doch dit hangt geheel van de loting af. Reeds hebben verschillende landen toege zegd. Italië zal b v met een zuivere amateur- ploeg komen, doch men begrijpt, merkte de heer Lotsy op, dat dit een surrogaat zal zijn van het Italiaansche voetbal. Voor Nederland is met betrekking tot het voetbal nog geen beslissing genomen. De overige takken van sport zullen op de volgende plaatsen worden afgewerkt: Ahletiek groote stadion; gewichtheffen, worstelen en boksen in de Deutschland Hal- Ie bij de Avusbaan; schermen in de Turn- halle (stadion); schieten Wansee; moderne vijfkamp in een park bij Berlijn; turnen sta dion; hippische sport stadion; wielrennen Avusbaan of baan van de Berliner Sport club en op den weg; zwemmen stadion; roeien nabij Köppenick; Iteno idem; zeilen Kiel; polo te paard stadion; voetbal en hockey stadion (waar stadion is vermeld, wordt bedoeld het geheele complex). Voorts zullen nog demonstraties gegeven worden van basket en base-ball, terwijl de handbalwedstrijden op de verschillende plaatsen der clubs en in het stadion gespeeld zullen worden Thans zullen we eens gaan zien, aldus be sloot de kundige en ijverige chef de mission van het N.O.C. zijn enthousiaste mededeelin- gen, wie er voor uitzending naar dit groot- sche gebeuren in aanmerking komt. Bridge. MATCH GOUDSMIT—CULBERTSON. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat te Amsterdam een comité werd gevormd, dat zich ten doel stelt een match tusschen het Nederlandsche Goudsmit-team, bestaande uit de heeren mrs. E. C. en F. W. Goudsmit, B. Einhorn en mr. J. F. C. van Bemmel Fuyck en het Culbertson-team mogelijk te maken. Deze wedstrijd zal moeten plaats vinden in het a.s. najaar tijdens de Europeesche tour- née van het Culbertson-team. De telegrafi sche uitnoodiging aan Culbertson werd door het comité verzonden. Wielrennen. Voor een nog vrij talrijk publiek werden gisteravond clubwedstrijden verreden op de Alkmaarsche Wielerbaan. De nieuwelingen en amateurs reden over het algemeen zeer goed en dikwijls was er in de races groote spanning. Het publiek heeft dan ook kunnen genieten van interessante wedstrijden, die zoo goed geslaagd zijn, dat we weldra nog meer van deze wedstrijden moeten hebben. Jan Pronk was weer de sterkste nieuwe ling in de sprints en won steeds zonder al te veel moeite. Bij de amateurs en onafhan- kelijken was Metz natuurlijk de sterkste. Hij beschouwt deze wedstrijden als de allerbeste training en zoo moeten ook de anderen ze opvatten. Want bij de meeste ontbreekt het nog aan wedstrijdroutine. De uitslagen zijn: Sprint voor nieuwelingen: 1. J. Pronk (Victrix); 2. Klooster (D.T.S.); 3. Derksen (Alkmaar); 4. Plomp (O.G.); 5. Duineveld (Kenn.land); 6. Bakker (D.T.S.) Amateurs en onafh. 10 K.M. wedstrijd: 1. W. Metz (Victrix); 2. J. Groot (Victrix); 3. Braas (Kenn.land); 4. Heine (D.T.S.)5, Stehr (Victrix); 6. Bak (D.T.S.) Tal van Alkmaarsche ingezetenen hadden prijzen en premies beschikbaar gesteld, die natuurlijk dankbaar werden aanvaard. De wedstrijden stonden onder leiding van kamprechter Visser. Duiven. POSTDUIVENVEREENIGING „ALCMARIA VICTRIX". Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht met oude duiven van Chalon sur Marne; los 8 uur; wind N.N.O.; aantal deelnemende duiven 209; afstand 410 K.M. 1. N. IJpma 3.4440 2. B. Termaat 4.01.36 3. N. IJpma 4.09.07 4. N. J. Meijer 4.09.00 5. N. IJpma 4.10.10 6. H. J. Caarls 4.21.24 7. Joh. P. Horst 4.22.54 8. C. H. Noome 4.31.10 9. Th. v. Gijzen 4.31.55 10. P. H. Ranzijn 4.31.40 11. R. Groot 4.32.13 12. H. J. Caarls 4.36.22 13. P. H Ranzijn 4.34.29 14. H. Mooij 4.37.50 15. B. Termaat 4.39.10 16. Joh. Bek 4.42.11 17. N. IJpma 4 43.14 18. H. J. Struijs 4.43.08 19. H. Mooij 4.44.40 20. H. J Struijs 4.46.53 21. S. Dingerdis 4.46.44 22. H. J. Struijs 4.51.22 23. L. v. Vuure 4.54.49 24. S. Dingerdis 4.54 28 25. de Looze en Pauw 4.55,02 Karei Lotsy, chef de mission voor de Olympische Spelen, welke het volgend jaar te Berlijn zullen worden gehouden, heeft aan de Nederlandsche pers verteld, wat hij bij zijn bezoek aan Berlijn gezien en gehoord had. Uit een en ander maakte het Hbld. hei volgende relaas: Wij zijn er zoo vertelde de heer Lotsy met groote verwachtingen heengegaan, doch deze zijn werkelijk overtroffen. Weliswaar is de uitvoering iets, waarover men thans nog niet kan oordeelen, doch de voorbereidingen zijn van dien aard, dat ver wacht kan worden, dat de Spelen zelf ook voortreffelijk geregeld zullen worden. Onze ontvangst is reeds bijzonder harte lijk geweest. Drie dagen hebben de heeren ons rondgeleid en alles van A tot Z laten zien. Ook de hertog van Mecklenburg, een broer van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, is van de eerste tot de laatste minuut bij ons geweest. We zijn ook nog de gast geweest van on zen gezant, graaf Van Limburg Stirum. Aan een diner heeft Excellentie Lewald lof gebracht aan de heeren Schimmelpenninck en Van Rossem voor het prachtige werk, dat zij voor de Amsterdamsche Olympiade heb ben verricht. En, zoo vroegen we den heer Lotsy, hoe zijn uw indrukken betreffende de voorbe reidingen voor de Spelen? Men heeft werkelijk in alle opzichten naar superlatieven gestreefd! Voor den bouw van het Olympisch dorp, dat op 14 K.M. afstand van het Stadion ligt, heeft men b.v., omdat men bang was voor muskieten, een heel groot moeras gedempt. De weg van het dorp naar het stadion is een heel groote chaussée, de gewone weg van Berlijn naar Hamburg. Deze zal gedurende de Spelen voor het verkeer worden afgeslo ten, omdat men geen last wil hebben van de vele auto's, welke van deze route gebruik maken. De afstand van het dorp naar het stadion kan in ongeveer 20 tot 25 minuten gereden worden. Bezwaarlijk is die afstand overigens in 't geheel niet, want er zijn niet minder dan 200 bussen voor de athleten gereser veerd, die hen gratis naar elke gewenschte plaats vervoeren. Daarenboven rijdt dan nog op elk kwartier een bus, welke 60 personen kan vervoeren, van het dorp naar het hoofd kwartier. Ook deze zijn gratis voor alle deelnemers; evenals trams enz. Het Olympisch dorp zelf is een juweel. De ligging is prachtig en de inrichting mag nifiek. „Ik ga er dan ook beslist zelf wonen. Het is berekend voor 4000 athleten. Elke kamer van 3x4 meter is voor twee personen. Frankrijk en Nederland hebben elk een beboschte streek van het omvangrijke com plex uitgekozen. Elk land heeft ook zijn eigen keuken. Het voedsel wordt van een centraal punt uit daarheen vervoerd, doch op een zoodanigen tijd, dat de athleten er geen last van onder vinden. Bij de huisjes is ook een serre aange bouwd; er is een eetzaal, waar de athleten in twee ploegen kunnen eten; voorts twee waschzalen, een massagekamer, een werkka mer voor den chef de mission, alsmede een kamer voor de twee stewards. Deze laatsten zijn van den Nerd Deutsche Lloyd en spreken de taal van het land, waaraan ze zijn toege wezen. Het Olympisch dorp is permanent en zal later dienen voor officieren-kwartier. De verzorging der details en de uitnemen de organisatie blijkt ook uit het volgende: Er werd geklaagd, dat de roeibaan, welke nabij het prachtige slot Köppenick is gele gen, op aile plaatsen niet even snel was, wegens de verschillende ondiepten. Er werd toen een radicaal en afdoend middel geno men: de 2000 meter lange baan werd over de geheele lengte op dezelfde diepte gebracht. Door een bosch liet ook het overzicht over de baan te wenschen. Welnu, het geheele woud werd met den grond gelijk gemaakt. De roeibaan is thans dan ook buitenge woon mooi. Er zijn prachtige tribunes en schitterend gelegen roeihuizen. Het mooiste van dit onderdeel is echter het op eenigen afstand gelegen slot Köppenick, waar de roeiers zullen worden ingekwartierd. Zij krijgen motorbooten te hunner beschik king, waarmede ze gratis naar de roeibaan zullen worden vervoerd. Ook aan de propaganda wordt gedacht. Zoo mag b.v. elk land 30 schooljongens en 30 studenten van academies voor licham. opvoeding meebrengen. Ook Nederland dus. Zij zullen g;eheel op kosten van het Duitsch Olympisch Comité de spelen mogen bijwonen. De schooljongens zullen worden onderge bracht in een tentenkamp op een plateau en de studenten te Döbberitz. De studenten zul len, er lezingen kunnen bijwonen en die ko men dan ook reeds 10 dagen eerder. Voor die categorie is het dan ook een prachtige studiegelegenheid. De heer Lotsy merkte hierbij op, dat voor ons land de studenten van de Amsterdam sche Academie voor Lich. Opvoeding slechts voor uitzending in aanmerking konden ko men. Er zal absoluut geen politieke propagan da worden gemaakt. Elke groep heeft zijn eigen leider en verder zullen de jongens vol komen vrij zijn. Met nadruk verklaarde de heer Lotsy nog maals, dat er geen enkele bedenking behoeft te bestaan. Zelfs kunnen Joodsche athleten zonder bezwaar aan de Spelen deelnemen. Men. heeft geen enkele verplichting om in het Olympisch dorp te wonen. Niettemin voelen we ons er moreel toe verplicht. E>och ook zonder deze omstandigheid is het aan te bevelen om er te gaan wonen, 't Is er prachtig envolledig pension kost slechts 6 mark per dag; dat is dus met Spermarken berekend slechts 1.90 tot 2. Men verzekerde ons, dat de Spermarken ook gedurende de Spelen nog geldig zullen zijn. Daarenboven is er een dokter, een tand arts; enfin alle mogelijke hulp en alle denk bare gemakken. Alle hotels zullen, wat de prijzen betreft, onder controle staan. Men zal er moeten be talen van 4 tot 15 Mark. Pensions zijn er van 3—6 Mark, terwijl er voorts voor mas sakampen zal worden gezorgd, waar men onderdak zal kunnen krijgen voor 1 Mark (alles inclusief bediening). Het stadion is gebouwd als een colosseum het bestaat uit betonnen ringen boven el kaar. Het kan 100.000 toeschouwers bevat ten. Het is een machtig geheel. De ligging is buitengewoon mooi. Het is namelijk geheel uitgegraven; het ligt dus als 't ware in een kuil. Als men bedenkt, dat dit alleen 31 mil lioen mark kost en het Amsterdamsche sta dion lYa millioen gulden, dan kan men zich wel eenig idee vormen van de afmetingen en de inrichting. Het is gebouwd op de plaats van het oude stadion. De renbaan is er thans echter bij gevoegd. Typeerend is weer het feit, dat de renbaan nog een huurcontract had voor 10 jaar, dat voor niet minder dan 1M millioen mark is afgekocht. Men vond daar de plaats voor het stadion eenvoudig de beste! Rond het geheele stadion komt een muur van grijzen natuursteen. Deze zal een stuk grond omgeven van 162 H.A. In dien geest heeft men ook de oefenter reinen gemaakt. Deze zijn, wat de afmetin Omdat ik graag het advies van erkende experts opvolg! 20.000 schoonheids-spe cialisten, over de geheele wereld verspreid, bevelen met nadruk Palmolive zeep aan. Dat is voor mij afdoende! Bij de bereiding van Palmolive worden rijke hoeveelheden olijf- en palmoliën ge bruikt: de natuurlijke cosmetische midde len, waarvan zelfs de gevoeligste huid verzachtenden invloed ondervindt 1 Een uiterst eenvoudige schoonheidsbehan deling 's morgens en 's avonds twee mi nuten massage met het fluweelzachte schuim van Palmolive en mijn huid blijft aantrekkelijk

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8