[Binnenland Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. De Spoorwegtarieven. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 7 JUN11035 ONZE KONINGIN DANKT DEN HELDER, Vooral het Marinepersoneel en bevolking. H. M. DE KONINGIN NAAR BARNEVELD. NAAR VERLAGING VAN DE WONINGHUREN. Rente-vermindering van tweede hypothecaire voorschotten. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING. DE KAASMARKT TE UITHOORN. In eere hersteld. LANDBOUWER DOOR TRAP VAN EEN PAARD GEDOOD. WENKEN VOOR EXAMEN SLACHTOFFERS. Wat te doen om kalm te blijven. KNOEIERIJEN MET VLEESCH. Ziek vee geslacht nabij Haarlem. BESCHONKEN WIELRIJDER i t DOODGEREDEN. Geen alcohol bij snelverkeer. GROND-ONDERZOEK IN NOORD- BEABANT. Prachtige zeeschelpen in den bodem. NEDERLANDSCHE SLEEPBOOT KAPITEIN GEVAT. Verdacht van deviezensmok- kelarij. EXPORT VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. Het Tweede Kamerlid Loving vraagt om een garantieregeling. PAPIERFABRIEK DER FIRMA VAN GELDER ZONEN. OUD-MINISTER MARCHANT GEVORMD. - BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. Onderzoek naar de wensche- lijkheid wordt ingesteld. ONGEVAL OP ZEE. Schepeling uit den mast gevallen. GEEN DUITSCHERS IN HOLLAND? Als gevolg van het afspringen van het transfer-verdrag. GOUVERNEUR KIELSTRA. Komt in Augustus naar Nederland. Een onmisbaar boekje. Belangrijke prijsverlaging, De Schout bij Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord heeft het navol gende ter kennis gebracht aan de sche pen en inrichtingen te Willemsoord onder zijn bevel: „Hare Majesteit heeft mij Hoogstde- zelver tevredenheid betuigd over de houding van het marinepersoneel bij Haar bezoek aan de Merine te Den Hel der op den voormiddag van 4 Juni j.1." De burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat Hare Majesteit hem heeft verzocht aan de burgerij Hoogst- dezelver dank over te brengen voor de geestdriftige en hartelijke ontvangst bij aankomst en verblijf. Tijdens de officieele opening van den Landdag van den B. V. L. welke gister middag in de Eierenhal te Barneveid plaats vond, werd medegedeeld, dat I M. de Koningin vandaag een bezoek aan Barneveid zal brengen. H. M. de Koningin zal te omstreeks twee uur des middags aldaar aankomen, waarop na de officieele ontvangst een défilé door de leden van den B. V. L. voor H. M. de Koningin zal plaat6 heb ben. H. M. DE KONINGIN NAAR ROTTERDAM. Onthulling borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. In verband met het aangekondigde bezoek van H. M. de koningin op Zaterdag 22 Ju ni a.s. aan Rotterdam deelt het comité tot 'huldiging van de nagedachtenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, in de gemeentelij ke Zeevaartschool te Rotterdam, mede, dat het in de bedoeling van H. M. de koningin ligt aanwezig te zijn bij de overdracht aan het gemeentebestuur van Rotterdam van het door dit comité in de Zeevaartschool te plaatsen borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik. De overdracht zal plaats vinden des middags om 2 uur in de hall van de Zeevaartschool. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende schrijven gericht betreffende renteverla ging van tweede hypothecaire voor schotten Ten einde ook voor de woningen, ■waarvoor Uwerzijds tweede hypothecai re geldleeningen zijn verstrekt, tot de noodzakelijke verlaging der huren te kunnen komen, is de regeering bereid den rentevoet der uit 's Rijks kas ver leende voorschotten tot 4 pet. te verla gen. Het voordeel dezer renteverlaging moet echter geheel voor huurverlaging voor de betreffende woningen worden aangewend. Van dezen eisch kan worden afgezien indien de huur reeds zoodanig is ver laagd, dat deze niet meer toereikend is iot betaling van de exploitatie-uitgaven. Bij inwi'liging van verzoeken om renteverlaging moet Uw College een be drag vaststellen, waarboven de huur niet mag stijgen. Ten genoegen van Uw college zal bij de rentebetaling moeten worden aangetoond, dat niet meer huur is bedongen, dan uwerzijds is toege staan. Ik vertrouw, dat Uw College nauwlet tend zal toezien dat de gestelde voor waarden worden nagekomen. Van de toegestane renteverlagingen ontving ik gaarne mededeeling, opdat het noodige kan worden gedaan tot ver laging van de rente betreffende Rijks voorschotten. Naar aanleiding van daaromtrent loo- pende geruchten zijn 'e gemeenteveld wachters van Melick-Herkenbosch (L.) een geval van ernstige dierenkwelling op het spoor gekomen. Een op het ge hucht Meinweg gevangen ree, dat drach tig was, had men de vier pooten met riemen bij elkaar gesnoerd en zoo ver scheidene dagen laten liggen. Nadat men in Swalmen een kooper had gevon den, die 20 zou betalen, om het dier in zijn park de vrijheid te geven, werd het vastgebonden dier in een veel te k.eine, bijna luchtdichte kist gestopt en zoo naar Swalmen vervoerd. Hier heeft de politie het ree achterhaald; het bleek, vrijwel zeker van de ondergane kwellin gen, reeds dood te zijn. Tegen eenige personen werd procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet en wegens noodelooze dierenkwellerij. De Uithoornsche voorjaars-kaasmarkt- dag, welke gisteren is gehouden, is een groot êucces geworden. Aangevoerd werden 131 partijen kaas, tezamen tel lende 8000 stuks. Het dorp wa6 geheel in vlaggentooi, terwijl het marktplein over vol was met voertuigen, handelaren en belangstellenden. In verband met den overweldigenden aanvoer kon de bel pas om 9.15 uur worden geluid. Er ontwikkelde zich een voor de tijds omstandigheden vlugge handel. .Voor eerste soort Rijksmeiv werd besteed 3237 ct. per K.G.; voor tweede soort zonder rijksmerk werd besteed 2430 ct. per K.G. De eerste prijs voor den grootsten aanvoer in stuks verwierf de N. V. Hol land te Leimuiden met 254 kazen. Den tweeden prijs kreeg T. Stam te Kromme Mijdrecht met 104 stuks. De eerste prijs voor de grootst aange voerde wicht ontving Brouwer te Vin- keveen met 1532 K.G., de tweede prijs VV. Verkley te Den Hoef met 946 K.G. De hoogste prij6 werd ontvangen door S. Heemskerk te Uithoorn met 37 ct. per K.G., terwijl J. H. Spruyt te Vinkeveen den tweeden prijs kreeg met 36 ct. per K.G. Van de handelaren kregen een prijs de heer Kaptein te Amsterdam voor den hoogst besteden prijs, J. de Hoop te Uit hoorn voor den aankoop van het grootste aantal wagens en Van Zwet te Rotter dam voor den aankoop van het grootste gewicht. Op de markt waren verder aanwezig allerlei kooplieden met de meest uiteen- loopende waren. Verder werden aange voerd lammeren, koeien en een paard. I uitreiking van souvenirs zal voorloo- pig worden voortgezet. Op het raadhuis werden de kaashan delaren en de prijswinnaars ontvangen door het gemeentebestuur. Vanwege het Crisis-Zuivelbureau werd een kookdemonstratie gegeven als pro paganda voor „eet meer zuivelproduc ten". Deze werd geopend door den bur gemeester, den heer C. M. A. Koot, ter wijl de heer Van Dam van het Crisi-'- Zuivelbureau een toolichtend woord sprak. Men vertrouwt, dat deze dag zal me dewerken tot het nuttigen van meer melk, boter en kaas in het belang van den veehoudersstand en tot verhooging van de welvaart op het platteland. Gisteravond omstreeas kwart voor ze ven werd de 28-jarige ongehuwde land bouwer J. van Hermen uit Glimmen, gern. Haren (Gr.) door een paard dat in de weide achter zijn boerderij stond, tegen den borst getrapt. Een direct ont boden geneessheer kon slechts den dood constateeren. 1. Maakt u niet bezorgd, wat er inzit, zul len de examinatoren er wel uithalen. 2. Een bescheiden mensch en dus ze ker iemand die geëxamineerd wordt weet zeker honderd keer zooveel, als hij meent te weten. 3. Wat ge eens gehoord of gelezen hebt kan onverwacht bij een vraag van een exa minator weer in het geheugen komen en me nigmaal is zoo'n antwoord van zoo grooten invloed, dat het in geval van twijfel den doorslag geeft ten gunste van den candi- daat. 4. Werk de laatste drie dagen vóór het examen niet met overdreven inspanning, doe het integendeel met halve kracht. Wie op het laatste oogenblik al te veel in zijn reis koffer wil persen, zal zien, dat hij bedrogen uitkomt, en dat hij weer opnieuw aan het in- Eakken moet het komt er bovendien ver- reukeld uit! 5. Ge gaat zonder diploma naar het exa men en mocht ge zonder diploma naar huis komen, dan hebt ge niets verloren. Maar ge hebt eenige kans of veel kans om het diplo ma te krijgen, en dat is een genoeglijk voor uitzicht en ge gaat dus opgewekt naar het examen. 6. Meen niet, dat ge, door per dag bijv. tien uur te werken, tweemaal zooveel in uw hoofd vergaart als in vijf uur. De laatste uren doen eerder kwaad, daar ge allicht ver moeid zijt. 7. Ga vooral de laatste drie dagen voor het examen vroeg naar bed en bereid u er vast op voor welgemoed uw diploma in ont vangst te nemen. 8. Zeer vele beroemde mannen zijn wel eens voor een examen gezakt. Mocht het u ook overkomen wat geenszins waarschijn lijk is, want ge zijt nog geenszins beroemd en het is onzeker of ge het worden zult troost u dan. Maar over het algemeen sla gen bij de examens in Nederland 83 pCt.; gij hebt dus een goede kans. 9. Daar ge veel meer weet dan ge denkt te weten het zal u zeker blijken bij het exa men is uw kans te slagen veel grooter, dan ge gelooft. 10. Lees vooral goed de examenopgaven, niet één-, maar tenminste tweemaal, alvo rens uw pen op het papier te zetten. Menig een vermindert zijn kans op succes, door maar dadelijk op het werk af te vliegen. Maak eerst dat deel der opgaven, waar van ge zeker zijn en bewaar het moeilijkste (dit geldt vooral voor sommen en vraagstuk ken) en ditmaal zal het ook wel gelukken. Bij een inval in een schuurtje in Zuid- Schalkwijk, even over de grens van Haar lem, in de gemeente Haarlemmerliede is met medewerking van de Haarlemsche recherche gisteravond een tweetal mannen verrast bij het frauduleus slachten van een jong rund. Bij de komst van de ambtenaren van het slachthuis te Haarlem wisten zij te ontko men, doch men heeft hen herkend als dege nen, die zich geregeld aan deze praktijken schuldig maakten. Van de inspecteurs van het slachthuis wordt een voortdurende waakzaamheid ge- ëischt. Er zijn nl. tal van lieden, die er hun werk van maken, op de veemarkt ziek vee tegen belachelijk lagen prijs op te koopen en dat op frauduleuze wijze te slachten. Hun zijn adresser bekend van zekere slachters, die gewetenloos genoeg zijn om tegen een zoet winstje dit voor de consump tie onbruikbare en gevaarlijke vleesch aan menschen met een smalle beurs te verkoopen. Al deze mogelijkheden dragen er toe bij, dat deze voor de volksgezondheid misdadige praktijken nog altijd kunnen voortwoekeren. Het stempel op de huid van het in beslag genomen rund wees uit, dat het dier afkom stig was van de veemarkt te Purmerend. Bij onderzoek van het in beslag genomen kadaver bleek, dat het rund aan ernstige ettervergiftiging leed en op het slachthuis onvoorwaardelijk zou zijn afgekeurd voor de consumptie. Gistermiddag reed een beschonken wiel rijder C. H. wonende te Boskoop, op den Aalsmeerderdijk in de richting Aalsmeer, te Nieuw Vennep. Hij slingerde over den weg zoodat de bestuurder van een bestelauto van de Amsterdamsche Coop. Sigarenwinkeliers- vereeniging, na herhaald vergeefsche moeite te hebben gedaan den van links naar rechts zwenkenden dronken wielrijder te ontwijken, tenslotte toch niet kon verhinderen dat de man op een gegeven oogenblik tegen de auto opreed, met het hoofd tegen de voorruit te recht kwam en bewusteloos op den weg bleef liggen. Door te ver naar links uitwijken kwam de auto bovendien gedeeltelijk in de Ringvaart terecht. Dr. Bon te Aalsmeer kon slechts den dood van den wielrijder consta teeren. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Hoofddorp vervoerd. De auto die nogal be schadigd was is met een kraanwagen weer opgehaald. De chauffeur M. O., wonende te Amsterdam, kreeg geen letsel. In den loop van deze en de volgende maand zullen professoren en studenten van de Technische Hoogeschool te Delft in de omgeving van Alphen en Riel een geologisch bodemonderzoek instellen. Bij boringen, welke de Tilburgsche Water leidingmaatschappij sedert eenigen tijd laat doen, in de nabijheid van haar prise d'eau op de Rielsche heide en waarbij tot 150 M. diepte wordt gegaan, is nl. 'n groote hoeveel heid van de prachtigste zeeschelpen te voor schijn gekomen, welke thans in het bezit zijn van den heer dr. A. G. M. Liernur, conser vator van het Natuur-Historisch Museum te Tilburg. De te Delfzijl thuisbehoorende sleepboot Hendrica (kapitein Rielsema) kwam Woens dag, naar de Tel. meldt, met eenige schepen op sleeptouw de Eems afzakken op weg naar Delfzijl. Bij de Duitsche uitklaringspóst kwamen een paar Duitsche kommiezen aan boord, die den schipper bevalen naar Emden op te stoomen. Aldaar aangekomen werd de kapitein on middellijk gearresteerd als verdacht van de- viezensmokkelarij. Eenigen tijd later werd hij echter weer in vrijheid gesteld, terwijl ook de sleepboot werd vrijgelaten. Ook de te Delfzijl thuisbehoorende sleep boot Joma (kapitein Bergman) kwam Woensdag met eenige schepen achter zich de Eems af, met bestemming Delfzijl. Ook deze sleepboot werd naar Emden geleid, terwijl de kapitein, eveneens verdacht van deviezen- smokkelarij, in arrest werd gesteld. De sleepboot werd in beslag genomen. Tot nu toe is kapitein Bergman echter nog niet in vrijheid gesteld, terwijl ook zijn sleep boot nog wordt vastgehouden. De heer Lovink heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat alle le den van den bond van coöperatieve zuivel- verkoopvereenigingen, die tot dusverre maan delijks ongeveer 500.000 K G. boter naar Duitschland verzonden, dien uitvoer noodge dwongen hebben moeten staken, doordat het risico, aan de betalingen verbonden, te groot was? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het noodzakelijk is, aangezien andere landen dien Hollandschen aanvoer overnemen, dat alles in het werk moet gesteld worden om de bezwaren der exporteurs te ondervangen 3. Is de minister bereid, met het oog op den noodtoestand in den landbouw hiertoe ten spoedigste het noodige te verrichten en tijdelijk een garantieregeling te treffen als bestaan heeft van 27 Sept. 1934 tot 13 Febr. 1935? Met ingang van 1 Juli zal voor dé arbei ders van de papierfabriek der fa. van Gel der Zonen te Velzen weer een loonsverla ging ingaan van gemiddeld een gulden per week. In de huiskapel van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft mr. H. P. Marchant, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, uit de handen van den Bisschop van Haarlem het heilig sacrament der Vorm sels ontvangen. De oud-minister heeft dezer dagen ook zijn opwachting gemaakt bij Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, die den grijzen siaatsman hartelijk had geluk gewensent toen het verrassend bericht over ae bekeering in de bladen was verschenen. Te Alkmaar is Donderdag het huwelijk voltrokken tusschen den heer G. J. Vis uit Wormerveer en mej. K. Bosman, dochter van den directeur der Alkmaar Packet De minister van Sociale Zaken heeft aan de kerncommissie voor den middenstand, be doeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet, ver zocht een advies uit te brengen omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een be- drijfsraad voor het kappersbedrijf en omtrent andere, daarmede verband houdende onder werpen. Hiertoe heeft Z. Exc. aan bedoelde vaste commissie als tijdelijke leden toegevoegd de heeren J. Cornax, Amsterdam; J. L. Hens- kens, Amsterdam; H. H. de Weert, 's-Gra- venhage; H. Schlosser, Amsterdam en C. Th. Zorn, Utrecht. Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Gistermorgen werd te IJmuiden een draad loos verzoek ontvangen van het Deensche stoomschip „Bretland", een kolenboot van de Danske Coal Company, om in den middag, als het schip in de buitenhaven van IJmuiden zou arriveeren, een gewonde van boord te halen. Gistermiddag tegen 2 uur arriveerde de „Bretland'' in de buitenhaven van IJmui den en maakte vast aan den toeristensteiger, waar een ambulance-auto gereed stond, waarmee de gewonde naar het St. Anthonius ziekenhuis werd overgebracht. Het bleek een 18-jarige schepeling te zijn die bij het verrichten van werkzaamheden uit den achtermast was gevallen en op het dek terecht kwam Hij had daarbij ernstige hoofd wonden en waarschijnlijk ook inwendige kneuzingen opgeloopen. De kapitein zag zijn toestand erstig in en hoewel het schip, dat met een kolenlading onderweg was van Dantzig naar Bayonne, IJmuiden niet zou aandoen, besloot de gezag voerder onmiddellijk de buitenhaven binnen te loopen en verzocht hij draadloos den ge wonde van 'boord te halen. De „Bretland" is, nadat dit geschied was, niet onmiddellijk vertrokken, aangezien de gezagvoerder eerst het resultaat van het me disch onderzoek in het St. Anthonius zieken huis wilde afwachten. De toestand van den jongeman schijnt, hoewel zeer ernstig, niet levensgevaarlijk te zijn. Naar het Hbld. van de meest bevoegde zijde verneemt, is er door het afbreken der Nederlandsch—Duitsche onderhandelingen over een nieuwe .ransferovereenkomst ook een kink in den kabel gekomen ten aanzien van de regeling, waarbij het aan Duitschers zou worden toegestaan met een zeker bedrag (R.M. 500) ndar Nederland te reizen. Deze voor het Nederlandsche vreemdelingenver keer zoo belangrijke aangelegenheid is nl. onverbrekelijk aan de te sluiten transfer overeenkomst verbonden. Mocht deze toch nog tot stand komen en de kans daarop is bij lange na niet uitgesloten dan mag worden aangenomen, dat ook de kwestie van het reizen van Duitschers naar Neder land voor een belangrijk deel zal zijn opge lost. Aan prof. dr. J. C. Kielstra, gouverneur van Suriname, is met ingang van den dag in Augustus, waarop hij Suriname zal verla ten, in 's lands belang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal na het vertrek van den heer Kielstra optreden mr. J. C. Brons, voorzitter van het Hof van Justitie te Paramaribo. Naar aanleiding van bovenstaand bericht kan er op gewezen worden, dat het de laatste jaren meermalen is voorgekomen, dat de gouverneurs van Suriname en Cura^ao naar Nederland kwamen om in persoonlijk con tact met den minister van koloniën en diens departement verscheidene kwesties te bespre ken. Gouverneur Rutgers is ook in Nederland geweest tijdens zijn ambtsperiode, evenals gouverneur van Slobbe. Prof. Kielstra zal nu ook eenigen tijd in Nederland vertoeven en daarbij tal van staatkundige en econo mische kwesties, Suriname betreffende, welke minder gemakkelijk per correspondenite op gelost kunnen worden, nader met de regee ring bespreken. (Van onzen rei sred acteur). De aanvang van den zomer -r- als we tenminste dit jaar van een zomer zullen mogen spreken luidt een nieuw reis- seizoen in. De Nederlandsche Spoor wegen staan weer klaar, om aan de be hoefte aan vacantietochtjes te voldoen, ja, zij stimuleeren dit krachtig en trach ten het maken van zulke trips voor het publiek aanlokkelijk te maken. Daarbij doen ze een goed werk. dat niet alleen den spoorwegen ten goede komt: ook het hotel-, restaurant- en cafébedrijf profiteert ervan, evenals verschillende verkeersondernemingen. Zij vestigen met hun actie de aandacht op het vele schoons, dat Nederland biedt, wat waar lijk niet overbodig is, want hoevele Ne- dcilanders zijn niet vreemdelingen in eigen land! Op den duur zullen wellicht ook buitenlanders daardoor ertoe ge bracht worden, hier eens te komen kijken *"-tzij als deelnemer* aan zulk een reis je, hetzij reizend op een acht-daagsche abonnementskaart, waar in den vreem de veel reclame voor wordt gemaakt. De Ak*. Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer is op dit gebied ook voortdu rend diligent. Dit jaar zijn er weer eenige nieuwe attracties bijgekomen. De zomerdagre tours geven op bepaalde dagen gelegen heid, tusschen sommige plaatsen op één dag een reis heen en terug te maken tegen den gewonen enkele reisprijs. Dan wordt met ingang van 1 Juli het buurt- verkeertarief op alle lijnen ingevoerd, ongeacht den afstand, zoodat men van dien datum af voor resp. 6.13 cent, 4 69 cent en 3.25 cent per kilometer een één- daagsch retourtje kan krijgen van Gro ningen naar Amsterdam, of waar men heen wil. Door de instelling der zomer dagretours is het aantal goedkoope trei nen verminderd, daar juist deze retours zijn ingesteld op trajecten, waarop vroe ger goedkoope treinen liepen, voor wel ke evenwel niet steeds genoeg animo be stand om ze rendeerend te maken. Maar ze zijn er nog wel in voldoende mate en er zal ook dit jaar wel veel gebruik van gemaakt worden, als het weer mede werkt. Tenslotte dienen genoemd de zomertochtjes per spoor, bus en/of boot, waarover het zoo juist verschenen boek je „Uitstapjes door Nederland 1935", uit gave van de N.V. C. J. van Doorne te Delft, dat aan alle stations verkrijgbaar is, iedere mogelijke inlichting geeft. Het aardige geïllustreerde boekje, dat dit jaar voor de 18e maal verschijnt, bevat weer veel wetenswaardigs en zal velen de oogen openen voor de mogelijk heden, die er op dit gebied bestaan. Voorin zijn thans weer opgenomen de data, vertrek- en bestemmingsstations van alle goedkoope treinen en bovendien ithans een volledige opgave der dienst regeling en van de prijzen der biljetten voor deze treinen eraan toegevoegd. Op 17 Sept., z.g. Pinsjesdag, zullen van Gro ningen, Twente, Zeeland, Gelderland, Brabant en Limburg goedkoope trei nen naar Den Haag loopen ter bezichtt ging van den koninklijken stoet bij de opening der Staten-Generaal. Een nieu wigheid bij deze treinen is nog, dat de tweede klas is afgeschaft wegens het geringe verbruik, waardoor het aantal te vervoeren reizigers kon worden ver meerderd. De regenverzekering blijft vrijwillig, tegdn een bepaald percentage van den vrachtprijs. Aan de treinen zijn geen vaste attracties meer verbonden, zooals voorheen: de kaartjes geven nu een recht op reductie voor zaken als Artis en autorondritten, zoodat derge lijke uitbreidingen der reis geheel facul tatief zijn. Ten aanzien van uitstapjes door reizi gers, reizende met gewone treinen en de daaraan verbonden attracties, zijn nieuwe wegen ingeslagen. Verschillende uit» tapjes zijn pasklaar gemaakt, zoodat de reiziger niet anders te doen heeft dan zijn kaartje te koopen, en daarmee van alle beslommeringen af is. In verschil lende gevallen is een lunch bij de reis- soin inbegrepen. Langzamerhand is dit aantal pasklaar gemaakte uitstapjes spcor-auto, spoor-boot en spoor-rijwiel gegroeid tot een groot aantal. Dezer da gen hebben we op uitnoodiging van de Nederlandsche Spoorwegen, de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer en de A. T. O. zulk een tochtje gemaakt, dat ons naar den Achterhoek voerde. Het vormen van een gezelschap is voor zulk een tocht niet vereischt en we hebben met eigen oogen kunnen constateeren, wat men er allemaal bij te zien krijgt. In de autobus, die ons door een der schoonste streken van ons land voerde, is een luidspreker aangebracht waar door allerlei inlichtingen over de omge ving, die men doortrekt, worden gegeven en men zit er zeer comfortabel. Voor scholen e. d. zijn in meergemeld boekje alle gegevens te vinden over een prettig daguitstapje. Het zijn de z g. standaardreizen voor kinderen, waarbij alles, ook vertering onderweg, toegang tot musea, vervoer per tram. rondvaar ten, bezoek aan vliegvelden enz. inbegre pen is. Verder hebben de spoorwegen een 35-tal reisschema's voor vereerigin- gen e. d. ontworpen, geschoeid op dezelf de leest als de standaardreizen voor kin deren en genoemd ..Kant en klaar toch tjes". Ze zijn opgenomen in een apart boekje „Schema's voor gezelschapsrei- zen", dat er aantrekkelijk uitziet. Het is een nieuwigheid, waar men groot succes va verwacht. Men ziet het: op vele manieren wordt het reizen in eigen land aantrekkelijk gemaakt en aangemoedigd. Ons land heeft zooveel schoons te bieden: men late het ook tot zich spreken. Het hemd is immers nog steeds nader dan de rok!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9