DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hedenavond DANCING. Misdaadbestrijding in Amerika. Centrum-hotel. Qaqdiiksch buitenland No. 135 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag II Juni 1935 137e Jaargang Gebrek aan samenwerking bij de polilie maakt afdoend optreden tegen de gangsters onmogelijk. Het „bedrijf" der kinderontvoerders. COMPLOT TEGEN HET LEVEN VAN STALIN? Een der leidende bolsjeviki naar Siberië. Stalin- EEN TRIBUNE INGESTORT. De Valera onder de vallenden. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Toen op 1 Maart 1932 de baby van het jonge echtpaar Lindbergh uit de kinderkamer van het ouderlijk huis werd ontvoerd, volgde de wereld in spanning alle pogingen welke werden ondernomen om het kind en zijn ontvoerders te achter halen en eerst toen drong het tot de wereld door, hoe welig de misdaad tierde in Amerika, dat men wel eens „Gods' eigen land'' belieft te noemen. Sedert dien is er veel veranderd in de wereld en niet zonder belangstelling en in genomenheid volgden zij, wien de bestrijding der misdadigheid, beroepshalve of omdat het ontwerp nu eenmaal welhaast iedereen in teresseert, aangaat, de besprekingen op de door president Roosevelt bijeengeroepen vier daagsche conferentie te Washington, gewijd aan de organisatie der misdaadbestrijding Zonder hier verder op in te gaan, doch slechts om den lezer een indruk te geven van de dringende noodzakelijkheid van deze bij eenkomst, waaraan door justitie en politie- vertegenwoordigers, de gouverneurs van alle Staten van Amerika, criminalisten en jour nalisten werd deelgenomen, zal het wellicht dienstig zijn eenige cijfers te vermelden, die den 'omvang aantoonen, welke de misdadig heid in de V.S. heeft aangenomen. Enorme kosten. Het Departement van Justitie schat dat elk jaar 12.000 personen vermoord, 100.000 ernstig mishan deld, 50.000 beroofd en 3.000 ge welddadig worden ontvoerd. Het totaal der jaarlijksche uitgaven ter bestrijding van de misdadigheid bedraagt 12 milliard dollar, het geen ruim driemaal zooveel is als alle andere staatsuitgaven. Met inspanning van alle krachten werd door politie en justitie na deze conferentie de 6trijd tegen de misdaad, op nieuwe leest ge schoeid, aangeboden en met voldoening con stateerde men, dat resultaten niet uitbleven Het ware echter een illusie te meenen, dat hiermee een einde gekomen was aan de on evenredig groote misdadigheid. Weliswaar vielen eenige van de meest be ruchte „Gemeenschapsvijanden" onder het moordend lood der hen achtervolgende politie-mannen, terwijl het aantal boeven dat de poorten der gevangenissen echter zich in het slot hoorde vallen, eveneens tot verheu ging stemde, niettemin had men een open oog voor het welhaast onuitvoerbaar euvel der ontvoeringen, dat m de V.S. schrikbarende afmetingen heeft aangenomen. De ontvoering van den inmiddels weer bij zijn ouders weergekeerden 9-jarigen Ueorge Weyerhauser uit Tacoma heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het weerzinwekkend bedrijf van de gangsters, die zich bezig hou den met „kidnapping", kinderontvoering In zijn boek „Corruptie en Afpersing'', waarvan bij den uitgever Valkhoff en Co. te Amersfoort een vertaling verschenen is van de hand van den Amsterdamschen politie- inspecteur M. J. M. Gemmeke, die uit eigen ervaring bekend is met de Amerikaansche toestanden vertelt de Engelschman L. W Holmes bijzonderheden over dezen tak van misdrijf. Evenals In al de andere hoofdstukken van dit belangwekkende boek, dat een schril beeld geeft van de onhoudbare toestanden, die er tenslotte toe zullen leiden dat Amerika voor de keuze wordt gesteld, de beschaving of de hel, geeft Holmes hier een boeiend en waarheidsgetrouw verslag van zijn bevindin gen als particulier de detective bij een groot bureau waaraan wij het volgende ontleenen. Holmes vertelt. In de kinderontvoering hebben gedurende de laatste 25 jaar een aantal goed georgani seerde benden een aanzienlijke bron van in komsten gevonden, een ontelbaar aantal kinderen zijn verminkt of vermoord en menig ouder is tot bankroet gedreven door de «ischen van de gangsters, die in de achter volging van den almachtigen dollar geen medelijden kennen De onderste lagen van het Italiaansche deel van de bevolking der Amerikaansche steden zijn hoofdzakelijk ver antwoordelijk voor dezen tak van misdrijf, zooals dit ook het geval is, in bijna alle vor men van afpersing en omkooperij. De methodes, die worden aangewend, om kinderen te stelen, zijn welbekend, maar de midden die gebruikt worden om losgeld te ontvangen, temidden van legers van politie en de detectives, zijn verbazend. Krankzinnig van angst. De ontvoerders speculeeren op moeder liefde en een vrouw, die krankzinnig is van angst, dat haar lieveling iets zal worden aangedaan, is bereid elk bedrag te betalen en haar mond op den koop toe dicht te hou den. Dikwijls krijgt de politie achterdocht buiten de ouders om, zooaat er voor de fami lie niets anders opzit dan voor ae waarheid uit te komen. Ik heb verschillende menschen gekend, die liever de gevangenis ingingen dan de „dicks" te helpen, uit vrees, dat hun kinderen daardoor door de misdadigers zou den worden verminkt. Binnen een uur na de verdwijning van een kind spreekt een laconieke stem over de inter communale telefoon of wordt een brief ont vangen. Alles is met de grootste nauwkeu righeid voorbereid en de gangsters weten op een cent na wat de vader in staat is te beta len. Verder is het onmogelijk de gangsters op te sporen, tenzij deze buitengewoon on- voorëichtig zijn geweest. De eenige moeilijk heid voor de gangsters is de overhandiging van den losprijs, want zij kunnen er nooit zeker van zijn, dat hun man niet in de val zal loopen. Het is zeer gebruikelijk een postduif te zenden, die van het huis van de ouders uit moeten worden losgelaten. Instructies bevin den zich in een briefje, dat aan een der poo- ten is bevestigd. Een van die boodschappen luidde: „Bevestig drie bankbiljetten van tien duizend dollar aan den poot van deze post duif en laat de duif vanavond bij donker los. Indien Gij in gebreke blijft, zal Uw kind morgen sterven!" Vrees voor vliegtuigen. De bedoeling van het laten vliegen bij don ker is, dat het doen volgen door een vlieg machine dan niet mogelijk is. Ik heb weinig gevallen gekend, waarin deze methode niet met goed gevolg werd bekroond, want zij is afdoende en snel en beperkt het gevaar van ontdekking tot het uiterste. Ook is het zeer gebruikelijk, dat het geld op een hoofdweg uit een auto gegooid moet worden. De gangsters kunnen zich langs den weg verdekt opstellen waar zij willen, en als zij het flauwste vermoeden hebben, dat er politie in de buurt is, komen zij niet te voor schijn. Het zou een leger van beir JL-n politie te voet vereischen om de streek te doorzoeken, waar zij zich hebben verborgen en van zulk een groote macht zouden zij onmiddellijk lucht krijgen. Als het geld is betaald en in ontvangst genomen, krijgen de ouders een brief, waarin wordt medegedeeld, dat het kind te vinden zal zijn op een bepaalde plaats en tijd. Maar het ongelukkige kind is er reeds neergezet, lang voordat de brief in het bezit van de familie komt. De gangsters zijn al twintig mijlen verder voor het wordt gevon den. Billy Hastings. Mijn grootste avontuur met ontvoerders was te Adrian in Michigan. Ik had geen dienst om te waken tegen ontvoerders, doch om een bankier te beschermen. Spoedig na zijn-aankomst geschiedde het volgende. Billy Hastings, het achtjarig zoontje van een der voornaamste inwoners, speelde op straat. Hij was op weg van school naar huis en al leen, want Adrian was bekend als een vrij veilige stad. Een groote grijze Sedan stopte plotseling in zijn nabijheid, een man sprong er uit en in een oogwenk was het verschrikte kind in den wagen. Op het geschreeuw der andere kinderen kwamen politieagenten toe snellen, maar de Sedan was reeds uit het gezicht verdwenen. Hastings Sr. nam mij in den arm. Hij was in meelijwekkenden toestand en smeekte mij de politie an de zaak te doen afzien, welke natuurlijk het geval had ter hand genomen na de getuigen te hebben ondervraagd. „Ik wil mijn jongen terug, Holmes", huil de hij. „Het laat me onverschillig of ik alles moet verliezen. Ik weet zeker aat zij Billy zullen dooden als ik niet opdok!" Ik wist, dat dit een zaak was, waarbij wij in het duister te werk moesten gaan. Ik kal meerde hem door te zeggen, dat ik het met de gemeentepolitie in orde zou maken en zei- de hem, aan alle eischen der ontvoerders te voldoen. Toen ging ik naar den politiecom missaris. Hij stemde er in toe het te doen voorkomen, alsof de politie de zaak liet va ren, doch inderdaad nauw met mij samen te zullen werken. Op deze wijze werd ik offi cieel bemiddelaar tusschen Hastings en de gangsters. Den volgenden morgen ontving Hastings een net getypten brief, waarin be taling van vijftigduizend dollar door middel van een postduif werd geëischt. Militaire Hulp. Ik zeide hem het geld gereed te houden, telefoneerde naar een militair vliegkamp, dat op tien mijlen afstand lag en vroeg om een vliegmachine om het huis van Hastings in het oog te houden. Hieraan werd voldaan, daar het Federal gouvernement immer zeer bereidwillig militaire hulp aan plaatselijke autoriteiten verleent. De duif verscheen, doch zeer laat en het was duidelijk, dat geen piloot ter wereld in staat zou zijn de kleine grijze vogel naar zijn hok in het duister te volgen. Maar wij hadden nog meer pijlen op onzen boog. Wij hadden een duidelijke aan wijzing, dat de bende zich bevond in een stad, die niet ver af was gelegen. Bedenk wel, dat hoe gaarne wij de gang sters wilden snappen, wij ook Billy levend in handen wilden krijgen. Hastings bond zijn; vijftigduizend dollar aan den poot van den vogel en ik zag hem wegvliegen. Wij hadden de noodige maatregelen genomen, om die ander stad, zoodra de jongen terug was, met de „fijne kam" te doorzoeken, doch we wisten maar al te goed, dat de gangsters tegen dien tijd verdwenen zouden zijn. Ditmaal was het geluk echter met de wet. De duif vloog terug, doch door een verba lend toeval zag een politieagent haar aan komen. Met getrokken revolver. Onmiddellijk telefoneerde hij het hoofd bureau, de reserves werden opgeroepen en binnen enkele minuten had de politie de ge heele wijk, waarin men meende, dat het kind verborgen gehouden werd, bezet. In een snellen wagen rende ik met den commissa ris van politie door het nachtelijk duister. De Loeiende sirene opende het verkeer voor ons en in een ongelooflijk korten tijd kwamen wii aan. Politieagenten met machinegeweren kten eiken uitgang trokken revolvers sloegen zij de deur in. De dekten eiken van het huis en met ge- jongen bevond zich meer dood dan levend in een bovenkamer. Hij had een schoon bed en de kamer was goed gemeubileerd, maar het arme knaapje was doodelijk verschrikt. Doch de gangsters hadden de lucht gekre gen van onze komst en een goed heenkomen gezocht. Het is mijn ervaring, dat het geluk, indien dit eenmaal uitvalt ten gunste van de wet, bestendig is. Een maand later werden wij gewaarschuwd, dat enkele van Hasting's bankbiljeten in een oostelijke stad in circu latie waren gebracht. Hastings Sr. brandde van verlangen om de ontvoerders van zijn jongen ?,de das om te doen". Nadat deze in veiligheid was, had hij zich van de diensten van mijn bureau verzekerd. Wij hadden een afdeeling in deze oostelijke stad en hoorden een paar dagen later, dat John en „Jim de dooder" op aanwijzing van onzen vertegen woordiger waren opgepakt. Met grooten spoed begaf ik mij derwaarts met Hastings en de kleine Billy, die onmiddellijk zijn bei de ontvoerders herkende. De verdediging stelde alles in het werk om de getuigenis van den jongen aan het wankelen te brengen, maar tevergeefs. John en „Jim de dooder" kregen een straf van twintig jaren in een staatsgevangenis. De politie vecht het uit. De wet behaalt niet altijd zulk een ge makkelijke overwinning. Ik schat dat minder dan twintig van elke honderd gevallen van ontvoering ooit ter kennis van de politie ko men. Tien percent van de misdadigers, die daarin betrokken zijn, worden gepakt, en het aantal, dat wordt veroordeeld, kan practisch worden verwaarloosd. De toepassing van de wetten der V.S. is langzaam en ingewik keld en de groote benden hebben altijd het beste rechtskundig advies te hunner beschik king. Identificatie is moeilijk en dikwijls on mogelijk. Wanneer daarom de politie er de lucht van krijgt, dat een bende een gevange ne op een zeker plaats vasthoudt, gaat zij er op af met het vaste voornemen het uit te vechten. Indien de bende niet vecht, doet de politie het, en een grooter aantal gangsters is letterlijk in koelen bloede neergeschoten dan ooit door het Staatsgerecht is veroor deeld. De voorstander van gerechtigheid moge dit verkeerd achten, de huidige toestan den in Amerika zijn echter een volkomen rechtvaardiging. Uitvoerig behandelt Holmes in dit ver band het gebrek aan samenwerking tusschen de werktuigen van de wet in Amerika, waar de corruptie onder de politie welig bloeit en slechts de federale politie even bekwaam en onomkoopbaar wordt geacht als de beroem de Canadeesche politie. Van hen, die over deze wantoestanden meer wil weten, kunnen wij dit boek ter lezing warm aanbevelen. Ook hier weer is de werkelijkheid spannen der dan de rijkste fantasie. Naar uit Mos kou gemeld wordt, meldt de „Russi sche „Prawda", 't officiéél orgaan van de Comm. Partij, dat Yenu kidse er van beschuldigd wordt de „geestelijke va der" te zijn van een terroristische groep, die samen- zweerde tegen 't leven van Stalin. Twee andere leiders, Elyave, een vooraan staand lid van de Gpoe, en Ordjonikidse, comfmissaris voor de zware industrie, zijn uit hun functies ontheven. Zij behooren tot de goede vrienden van Yenut 'dse. Zondag heeft de Iersche president te Gal- way een standbeeld onthuld van Padraic O'Conaire, een Iersch leeraar, schrijver en philosoof. Direct na de onthulling zakte de tribune in. De Valera en ongeveer dertig andëre personen vielen naar beneden. Eenige van hen werden gewond. De Valera bleef ongedeerd. Voor de onhulling ontdekte de politie, dat een blauw hemd, zooals dat door de leden van de organisatie van generaal O'Duffy werd gedragen over het standbeeld was getrokken. Het kon nog juist worden verwij derd voor de onthulling moest geschieden. De Valera. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Zeventig procent voor de regeering. Bij de Grieksche parlementsverkiezingen heb ben rond een millioen kiezers hun stem uitge bracht. De regeering verwierf 70 pet. der stem men. De monarchisten kregen 100.000 stemmen, de communisten 60.000. Tsaldaris zal na het bijeen komen Jer Nationale Vergadering waarschijnlijk een buitenlandsche reis gaan maken. De stem ming over de kwestie van den staatsvorm zal waarschijnlijk in December plaats vinden. Een der candidaten heeft bij het vernemen van het bericht dat hij niet gekozen was, de hand aan zichzelf geslagen. Nederlaag voor de royalisten. Volgens de tot dusver bekende resultaten van de verkiezingen van leden der Nationale Verga dering in verband met een herziening der grondwet hebben de royalisten een ernstige nederlaag geleden. Er ontbreken nog uitslagen uit kleinere steden en dorpen van het platte land. De uitslagen in Athene en andere groote steden wijzen er echter op, dat vele kiezers zijn thuisgebleven. Daar de Republikeinsche partijen niet aan de verkiezing deelnemen, ging de strijd uitsluitend tusschen de Volkspartij, die de regeering vertegenwoordigt, aangevoerd door den minister-president Tsaldaïis en generaal Kondylis, den minister van oorlog aan den eenen kant en de Royalistische Unie onder lei ding van Metaxas. Hoewel de volledige uitslagen nog niet be kend zijn, verwacht men dat de regeering over ongeveer 270 van de 300 zetels in het nieuwe parlement zal beschikken. De Republikeinen, onder wie de aanhangers van den vroegeren premier Venizelos, die deze verkiezing boycotten, verklaren evenwel, dat de uitslag dezer verkiezingen van geen beteekenis is, hetgeen moet blijken uit de vele thuisblijvers. In verband met den uitslag der verkiezingen verwacht men, dat de regeering binnen veertig dagen een plebisciet zal uitschrijven om het Grieksche volk te doen beslissen over het al of niet herstellen van de monarchie. De verkiezingen zijn over het algemeen rustig verloopen; ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. Misdaadbestrijding in Amerika. (Dag. Overzicht). Complot tegen het leven van Stalin? (Buitenband). De oorlog in den Chaco geëindigd. (Buitenland). Dr. Frick over den Duitschen kerkstrijd. (Buitenland). Doodslag te Aarlanderveen. (Bin nenland). Ernstig ongeluk in de Rotterdam- sche haven; een dood©, een zwaar gewonde. (Binnenland). Brand in Schiedamsche glasfa briek. (Binnenland). Het Pinkster-verkeer eischte zijn tol. (Binnenland). Waar de roode haan kraaide (Binnenland). Engeland bouwt het grootste pas sagiersvliegtuig; in 2 dagen naar Indië. (Luchtva.' rt). Ernstige ongelukken in en om Alkmaar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE REIS VAN GOERING. Openlijke sympathie. Goering is Zondagmorgen van het vliegveld Belgrado gestart naar Munchen. Voor zijn ver trek had hij aan de pers de volgende verklaring verstrekt: „Onvergetelijke indrukken van het Zuid- Slavische volk en land zijn bij en mijn begelei ders bijgebleven. Overal konden wij de harte lijke en vriendschappelijke betrekkingen con- stateeren, die bestaan tusschen onze dappere en heerlijke volkeren. Voor mijn Duitsche landge- nooten echter zal het in de toekomst een vreugde zijn in een land te reizen, dat zoo be wogen is door openlijke sympathieën voor het nieuwe Duitschland", TWEE TEGENSPRAKEN. Over Duitsche spionnage- arrestaties. Het door het Engelsche blad „News Chro- nicle" verspreide bericht, dat in Berlijn 17 per sonen, mannen en vrouwen, waaronder ver scheidene aristocraten en een vroegere majoor van het Duitsche leger gearresteerd zijn we gens spionnage en dat de arrestaties geschied zijn op grond van verdere naspeuringen naar de activiteit van den Poolschen kapitein Ses- nowsky, wordt officieel tegengesproken. Voorts wordt officieel tegengesproken, dat de in buitenlandsche bladen gepubliceerde berich ten omtrent stakingsbewegingen in Duitsche industrieele ondernemingen, zooals bijv. bij de v"indererwerke, Reemtsma en de A. G. Allge- meine Elektrizitatsgesellschaft, waarheid zou den bevatten. De berichten worden tendentieus genoemd. NIEUWE AARDBEVING OP FORMOSA. Talrijke dooden en gewonden. Het Japansche eiland Formosa is we derom door een ernstige aardbeving geteisterd. Volgens de tot dusverre- ontvangen berichten zijn in de provin cie Deichoe vele dorpen door deze ramp getroffen. Naar verluidt zijn in totaal ongeveer 600 huizen verwoest en talrijke bewo ners om het leven gekomen. Ook het aantal gewonden is aanzienlijk. VIER ZEILERS VERDRONKEN. Zes leden van een Deensche zeilclub uit Ko penhagen, die met een zeilboot er op uit waren gegaan, werden verrast door een plotseling opstekenden, hevigen wind. De boot liep vol en sloeg om, met het gevolg, dat vier van de zes inzittenden om het leven zijn gekomen. AUTOBUS VAN EEN HELLING GEREDEN. Vijf dooden, 22 gewonden. Te Neuenburg bij Malvilliers (Zw.) is een autobus uit Burgdorf in het kanton Bern in een bocht van den weg geraakt en langs een helling omlaag gestort. Vijf inzittenden werden gedood en 22 gewond, van wie acht ernstig.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1