^Buitenland ObUweidand Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 11 JUN11935 DE ONTVOERDERS VAN GEORGE WEYSEHAEUSER GEV AT. DE „NORMANDIE" VAART SNEL. FRICK OVER DEN KERKSTRIJD. In een interview met een schrijver. EEN TOESPRAAK VAN MUSSOLINI. Tot de divisie Sabaudia. De houding tegenover Engeland. Groot opzien te Londen. HONDERD DOCTOREN ZIEK. AUTO DOOR SNELTREIN GEGREPEN. CHALJAPIN HERSTELD. BIJ ANTWERPEN NEDERLANDERS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. DE OORLOG IN DEN CHACO GEËINDIGD. DE MALVERSATIES TE HILLEGOM. Bij den dienst der steonver- leening. SALARIS-ZAKJES GESTOLEN. Inbraak in ronservenfabriek. LEEUWEN VAN H. M. DE KONINGIN IN ARTIS. Bescherm Uw kleeren tegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendoodl DE PRINSES HERSTELD. KANOVAARDER OMGESLAGEN EN VERDRONKEN TRAGISCH ONGELUK. Op schuttersfeest te Ravestein. BALDWINS EERSTE REDE. Zijn optreden als premier. Tijdens een groote betooging van de En- gelsche nationale regeering in Hymley Park in de nabijheid van Beringham, waaraan om streeks 15000 personen hebben deelgenomen, heeft Zaterdagavond de nieuwe minister president Baldwin een redevoering gehou den. Hij hield zich in hoofdzaak bezig met de binnenlandsche politieke taken van de nieuwe regeering en sprak hartelijke woorden uit aan het adres van zijn voorganger. De samen werking met hem zal ook in de toekomst wor den voortgezet. Verder gaande vergeleek Baldwin de regeeringsmethode van Engeland met die van de overige groote mogendheden in Europo en verklaarde, dat onder al die lan den slechts een groot democratisch land be stond, dat zich over stabiliteit verheugt, n 1. Engeland. Spr. noemde Italië, Rusland en Duitschland, welke landen door dictatoren geregeerd worden. Amerika is omringd van moeilijkheden en beproeft alle mogelijke expe rimenten. Frankrijk biedt met zijn instabiele rcgeeringsverhoudingen een vron van be zorgdheid niet alleen voor zich zelf maar ook voor zijn vrienden. De stabiliteit van Enge land i6 een noodzakelijkheid voor de wereld. Italië heeft Moeilijkheden met Abessynië, hetgeen het overige Europa verontrust. Duitschland heeft met zijn dictatuur een snelle herbewapening in de lucht kunnen tot stand brengen, hetgeen eveneens niet tot de algemeene rust heeft bijdragen. Vervolgens besprak Baldwin de economi sche problemen en de werkeloosheid. De valutamoeilijkheden en de door de werkeloos heid veroorzaakte storingen hebben geleid tot de invoering van het contingenteerings- systeem. Overhaaste experimenten zullen uit vallen ten nadeel van den Britschen handel. Spr. is niet bang voor experimenten, maar zij mogen eerst dan gedaan worden, wanneer hun mogelijke uitwerkingen volkomen door gewerkt zijn. In het kort sprak Baldwin ook over de bui- tenlandsche politiek. Ieder kent de bezorgd heid van Europa, terwijl de regeering zich nog midden in den strijd om den vrede be vindt, voelt zij den tijd gekomen het land te 'zeggen, dat zij niet tevreden is met den staat van defensie in he land, aangezien er geen bewapeningsbeperkingsaccoord bestaat. Dit is in het bijzonder van belang voor de lucht vaart. De regeering gelooft niet, dat de ver dediging des lands reeds in een toestand is, die het haar, gelijk zij gaarne zou willen, mogelijk zou maken ten gunste van die col lectieve veiligheid te spreken, die zich lang zamerhand van zelf aan het Engelsche volk aanbeveelt. Daarom moet Engeland door gaan voor de veiligheid van zijn eigen volk zorg te dragen, terwijl het tegelijkertijd strijd voor de bewapeningsbeperking en de ontwapening en in Genève er naar streeft Europa weer stapsgewijze of geheel in dien vorm van collectieve veiligheid te brengen, die op zich zelf misschien de beste waarborg voor den vrede is. De federale politie te Washing ton heeft Waley en zijn vrouw, - die verdacht worden van de ontvoering van den 9-jarigen George Weyerhaeuser, gearres teerd. Beiden hebben bekend. Zij hebben verder verklaard, dat een derde persoon, William Mahan, die uit de gevangenis ontsnapt is, ook bij de ontvoering betrokken is. De politie tracht thans ook dezen man in haar macht te krijgen. Gistermorgen wist hij aan de politie te ontsnappen met ach terlating van een auto. waarin een be drag van meer dan 15.000 dollars werd gevonden, dat afkomstig is van de als losgeld betaalde som. Uit Salt Lake City wordt gemeld, dat tegen de ontvoerders de doodstraf zal worden geëischt. Waley en zijn vrouw werden gearresteerd, toen zij een bank biljet trachtten te wisselen, dat deel uit maakte van het losgeld. Het proces tegen de ontvoerders Mahan is intusschen „verheven" tot staatsvijand nummer één zal waarschijnlijk in September te Tacoma plaats hebben. De gezagvoerder van Frankrijk's grootste stoomschip de „Normandie", die op de thuisreis naar Frankrijk is, heeft medegedeeld, dat het schip van Zater dagmiddag tot Zondagmiddag een af stand heeft afgelegd van 711 mijl, het geen een gemiddelde uursnelhe'd betee- kent van 30.91 knoopen. Het record voor de reis in Oostelijke richting stond op naam van de „Bremen" met 29.09 knoo- pen. Van Zondagmiddag tot Maandagmid dag legde de „Normandie" een a'stand af van 694 mijl, zoodat de gemiddelde uursnelheid 39.175 heeft bedragen. De Duitsche rijksminister dr. Frick heeft in een interview met den Canadeeschen schrijver Erland Echlin o.m. gesproken over de kerkproblemen in Duitschland. De minis ter toonde daarbij veel vertrouwen, temeer daar in de wereld vele onjuiste opvattingen heerschen ten opzichte van de vraag, waar om het bij den kerkstrijd gaat. Het uitgangs punt is, kort samengevat het volgende ge- wccst De rijksregeering wilde na het afsluiten van het concordaat met de katholieke kerk ook de evangelische kerk niet in een slechtere positie stellen dan de katholieke. Daartoe was het noodzakelijk de versplintering van de evangelische kerk in 28 landskerken op te heffen en een uniforme Duitsche evangeli sche kerk te scheppen. De evangelische kerkleiders hebben het voor stel van de rijksregeering aangenomen en zonder invloed of zelfs dwang de uniforme evangelische rijkskerk in het leven geroepen. Het kwam echter helaas binnen de evangeli sche kerk veelal niet om zakelijke maai om persoonlijke motieven tot tegenstellingen, die in den vervolge politiek misbruikt en vooral in het buitenland tegen de rijksregeering uit gebuit werden. De rijksregeering wenscht niets oprechter dan een opheffing der tegen- tellingen in de evangelische kerk en is bereid mede te werken tot het herstellen van grond wettige toestanden in die kerk. De minister, aldus verklaarde hij, is er van overtuigd, dat de kerkstrijd spoedig en op een tevredenstellende wijze beëindigd zal worden. Verder sprak Frick er zijn bijzondere vol doening over uit, dat de aartsbisschop van Canterbury en de bisschop van Chicbester in hun laatste betoogingen zoo veel begrip hadden getoond voor Duitschland. De rijks regeering zal van haar kant in de kerk- kwestie alles doen om dit begrip te recht vaardigen. Wat de verhouding van de katholieke kerk tot het rijk betreft zeide Frick: Niemand is in het Duitsche rijk wegens zijn katholieke overtuiging of wegens zijn lidmaatschap van de katholieke kerk vervolgd of lastig geval len. Het is helaas zoo, dat de politieke cen trumpartij ook na het verbod der partijen getracht heeft politieken invloed over katho lieke vereenigingen en andere organisaties te herkrijgen. Dat kunnen wij nooit toelaten. Wij hebben het politieke partijwezen volsla gen overwonnen en zullen niet toestaan, dat het langs achterbaksche wegen op een of an dere wijze weer begint op te steken. Om deze reden neemt de nat.-soc. regeering ook een volkomen ondubbelzinnige houding aan in de kwestie der katholieke jeugdorganisaties. Voor zoo ver het om zuiver religieuze kerke lijke opvoeding gaat, heeft de staat er niets tegen, dat katholieke jeugdvereenigingen op dit gebied werkzaam zijn. De staat laat ech ter aan den anderen kant de poging niet toe de jeugd politiek, langs een omweg, via schijnbaar religieuze vereenigingen, dienst baar te maken aan doeleinden, die gericht zijn tegen de thans geldende nat.-soc. staats opvatting en rechtsorde. Wat de Duitsche geioofsbeweging betreft zeide Frick: De geioofsbeweging kan zich een vrij ontplooien als iedere andere geloofs richting, en mag de Duitsche geioofsbewe ging ook niet vergelijken met de gcddeloo- zenbeweging. Zij is slechts een streven het Duitsche godsgeloof te bemiddelen in een aan ons volk volgens zijn aard aangepasten vorm. Bij de inspectie van de derde gemobi liseerde divisie, de Saubaudia, in Cagli- ari, welke divisie aldaar gereed ligt om uit te varen, beeft Muscoljni Zondag de volgende toespraak gehouden: „Zwarthemden! Gij hebt een trotsche demonstratie bijgewoond en getoond, dat gij sterk en gedisciplineerd zijt, het heldhaftige en krijgsslustige Sardijnsche ïas waardig. De troepen van Sabaudia dragen in hun naam hjt beste devies. W'j hebben oude en nieuwe prob'emen te regelen en zullen ze regelen. Men mag aan gene zijde der grer.zen zeggen wat men wil. Slechts wij kunnen onze rech ters zijn en de beste waarborgen voor onze toekomst, alleen eu uitsluitend wij en niet de anderen. Wij volgen met onze handelingen slechts diegenen, die ons thans de les willen lezen. Toen zij hun rijk opbouwden en het verdedigden, toonden zij, dat zij geen rekening hielden met de algemeene wereldopinie. Wan neer de regeering thans een beroep doet op de zwarthemden en het jonge Italië oproept tot de wapenen, voelt het Itali- aansche volk. dat zij haar plicht doet en gevolg geeft aan een hoogste noodzake lijkheid. Het geheele Italiaansche volk staat als één man gereed, wanneer Ket er om gaat de macht en den roem van het vaderland te verdedigen." De rede van Mus6olini staat in het middelpunt van de belangstelling der bladen, tegelijkertijd geven de Rornein- sche dagbladen uiting aan misnoegen over de lagerhuisdebatten waarbij voor namelijk gepolemiseerd wordt tegen de uiteenzettingen van majoor Attlee. De rede van Muss >lini in Cagliari voor de naar Oost-Afrika vertrekken Ie troep- contingenten, wekt in Londen groot opzien. De redevoering wordt op opval lende wijze gepubliceerd, waarbij vooral de aandacht wordt gevestigd op de pas sage, waarin gezegd wordt, dat Italië bij het in het leven roepen van een groot rijk, die mogendheden zal navolgen, die thans gelooven, Italië de les te kunnen lezen. Volgens een bericht in de „Star" heerscht te Rome een uitgesproken anti- Engelsche stemming, zoodat zelfs de po litieposten voor de Engelsche ambassade veidrievoudigd moesten worden. De politie te Amiens (Fr.) en de pre sident van de Medische Vereeniging van de Noordelijke Departementen hebben een onderzoek doen instellen naar de geheimzinnige vergiftiging van een groot aantal doctoren, die te Amiens aan een feestmaaltijd aanzaten. Het banket, dat Zondag werd gegeven, volgde op een medisch congres, waarop 250 doctoren aanwezig waren. Meer dan honderd van hen zijn sindsdien ziek geworden; een aantal is nog niet hersteld. De plaatselijke leverancier, die de levensmiddelen voor het diner verzorg de, heeft een aanklacht ingediend tegen een onbekende of onbekenden, die, naar hij beweert, het eton hebben vergiftigd om zijn reputatie te vernietigen. Op een onbewaakten overweg is een personenauto uit Weenen gegrepen door de sneltrein Linz—Graz. Alle inzitten den, vier personen, werden gedoog De beroemde Russische zanger Chal- japin is nagenoeg geheel hersteld van den aanval in influenza. Hij zal naar gemeld wordt op 1 Juli a.s. weer voor het eerst optreden en wel in de rol van Boris Goudonov in de Opera Comique te Parijs. Gisteravond is een auto, bestuurd door den heer E. Potemans uit Amsterdam, welke zich van Lier naar Antwerpen begaf ter hoogte van Bouchout, door een verkeerde manoeuvre aan het stuur tegen een boom f;ereden. Automobilisten, welke de veronge- ukte auto paseerden, bevrijdden de vier in zittenden uit hun benarde positie. De be stuurder de heer E. Potemans had een in wendige kneuzing aan de borstkas en ver wondingen aan het gelaat gekregen, terwijl zijn echtgenoote kneuzingen aan de beide beenen kreeg. Ook het andere echtpaar, de broer van den heer E. Potemans en diens echtgenoote, lie pen verwondingen op. Alle vier zijn zij over gebracht naar het ziekenhuis te Bouchout. Het parket van Mechelen stelt een onder zoek in. De oorlog in den Gran Chaco, die bijna drie jaren geduurd heeft, is geëindigd. Zondag is tusschen de ministers an buitenlandsche za ken van Bolivia en Paraguay het vredesverdrag namens de resp. re geeringen geteekend. De voorwaarden van het verdrag zijn aan beide regeeringen toegezon den het eerste artikel houdt in, dat de vijandelijkheden onmiddellijk ge staakt worden. De Chaco-zone zal worden gedemilitariseerd. De ande re voorwaarden van het verdrag zijn nog niet gepubliceerd. De Argentijnsche minister van buiten landsche zaken Saavedras Lamas heeft na de onderteekening van het verdrag een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: Ik ben blij te hebben medegewerkt aan deze overeenkomst en ik geloof, dat zij een einde zal maken aan den oorlog, welke, naar wij hopen, de laatste zal geweest zijn van dit continent. De minister van buitenlandsche zaken van Paraguay verklaarde aan de pers, dat alle moeilijkheden zijn opgelost. Van de zijde van Bolivia was het verdrag reeds eenige dagen geleden goedgekeurd. PINKSTERDAGEN MET VERREGEND SLOT. Uittocht per spoor van Amsterdam teleurstellend. Naar wij van den stationschef van het Centraal Station te Amsterdam vernamen, heeft het reizigersvervoer gedurende de beide Pinksterdagen van de hoofdstad uit, niet voldaan aan de verwachtingen, welke de spoorweg-autoriteiten daaromtrent had den gehad. Zoo hebben op de lijn naar Zandvoort, die anders op deze feestdagen gewoonlijk zeer druk is bezet, niet meer dan zes extra-treinen geloopen, welke bovendien met elkaar zeker niet meer dan 600 personen hebben vervoerd. Voor zoover van meer dan nomale drukte kan worden gesproken, con centreerde deze zich op 't Gooi, in welke richting gedurende beide dagen een 20-tal extra-treinen, die echter ook lang niet alle geheel bezet zijn geweest, vertrokken zijn, tegen een enkelen extra-trein in de richting Alkmaar. Behalve aan de crisisomstandigheden weet de stationschef dit teleurstellend vervoer aan het wantrouwen der menschen ten aan zien van de natuur, die zich Zaterdagmor gen niet van haar beste zijde had laten zien, en er toe heeft bijgedragen, dat velen van de voorgenomen uitstapjes hadden afgezien. Niettemin zijn toch tienduizenden de stad uitgetrokken, daarbij gebruik makende van fiets, auto, motor, touringcar of boot. Op merkelijk was ook het groote aantal blok- bandtaxis van de taxi-centrale te Amster dam, dat zich met vroolijke gezelschappen had 'bezet, tot ver in den omtrek van de hoofdstad op de buitenwegen vertoonde. Overigens zal de namiddag en de voor avond van den warmen Tweeden Pinkster dag, toen een onweder van ongekende hevig heid, gepaard gaande met slagregens en zware hagelbuien over een groot deel van 't land trok en ook de hoofdstad haar deel gaf, bij velen in het geheugen blijven. Tal van Pinkstervierders zijn doornat in de hoofdstad teruggekeerd, anderen, die had den kunnen schuilen bereikten hun woningen ver over het vastgestelde uur. Voor zoover te beoordeelen viel heeft het noodweer in de hoofdstad weinig of geen schade aangericht waar de brandweer bij te pas is moeten komen. SLUITING VAN DE BLAUWE WEEK. Groote nationale betooging te Apeldoorn. Op het gemeentelijke landgoed „Berg en Bosch" te Apeldoorn is gisteren een groote nationale betooging voor geheelonthouding gehouden, uitgaande van de Blauwe Week Commissie, uit de Nationale Commissie te gen het alcoholisme. Ongeveer zes duizend betoogers waren aanwezig. Als sprekers traden op de heeren J. Noordhoff te Amsterdam en ds. Bik te Hui zen (N.-H.). De demonstratie werd bijge woond door den burgemeester van Apel doorn, jhr. dr. G. C. Quarles van Ufford, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Met deze bijeenkomst is de Blauwe Week van dit jaar gesloten. DOODSLAG TE AARLANDERVEEN. Neef ging zijn oom te lijf. Omstreeks elf uur Zondagavond is tusschen eenige bewoners in dit dorp een hevige twist ontstaan. Toen de woordenwisseling haar hoogtepunt had bereikt, nam de 21-jarige J. B. plotseling een mes, waarmee hij den 41-jarigen T. v. S. te lijf ging. Het mes trof v. S. in den hals. Hevig bloedend zakte hij ineen en overleed enkele oogen- blikken later. Het staat nog niet vast of B., die tijdens het gevecht een hoofd wonde heeft opgeloopen, het voor opgezet doel had v. S. te dooden. Het is ook mogelijk, dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld. De dader is gearresteerd en zal vandaag ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nader vernemen wij: In verband met dezen doodslag, kan nog worden gemeld, dat het motief, dat tot den daad heeft geleid, een veete is, welke reeds jaren tusschen de beide be trokkenen bestond. DEEL VAN ZUIVELFABRIEK INGESTORT. Oorzaak onbekend- Op eersten Pinksterdag, des middags om vier uur, is een gedeelte van de Stoomzuivel- fabriek te Oosterlittens (Fr.) ingestort. Het is niet bekend, waaraan deze instorting moet worden toegeschreven. Wellicht zijn er door een windhoos scheuren in het gebouw ontstaan, doch dit staat niet vast. In het verwoeste gedeelte was de kaasmakerij ge vestigd. Op het oogenblik van de instorting werd er in de fabriek gewerkt. Eenige per sonen hadden even voor het gebeurde juist de kaasmakerij verlaten, zoodat gelukkig niemand door de vallende steenen werd ge troffen. De schade bedraagt ongeveer vijf mille. In verband met de malversaties bij den dienst der steunverleening te Hille- gom hebben B. en W. op gestelde vragen geantwoord, dat door valsche handtee- keningen bedragen zijn toegeeigend, echter tot een betrekkelijk gering be drag. Wanneer mocht blijken, dat ook door cventueele verkeerde toepassing van voorschriften ernstiger benadeeling heeft plaats gehad, is deze schade niet ten laste van de gemeente, maar van het Rijk. In hoeverre de gemeente gebonden zal zijn, deze bedragen aan het Rijk te vergoeden, kan eerst later worden uitge maakt. Verschil van introprotatie is mogelijk. Steuntrekkenden zijn niet benadeeld, misschien door fouten eerder bevoor deeld. De belastingbetalers worden niet de dupe. De betrokken ambtenaai is geschorst en uit de verzekerde bewaring ontslagen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men zich toegang weten te ver schaffen tot de kantoren van de E. Noack Koninklijke Fijne Vleeschwaren en Con- •ervenfabrieken te Amersfoort. Met me deneming van een geldtrommel, welke in een kast stond, inhoudende 2600, waaronder begrepen de salariszakjes van het personeel zijn de inbreker(s) ver dwenen. De politie stelt een zeer uitge breid onderzoek in. Met Pinksteren verwachtte men in Artis te Amsterdam een paar Abessini- sche leeuwen, die H. M. de Koningin verleden jaar October ten geschenke werden aangeboden door Z. M. den Kei zer van Abessinië en die de Hooge Be schermvrouwe van het Genootschap wel aan de zorgen van Artis wil toevertrou wen. Zooals men weet houdt de Keizer van Abessinië er een verzameling van deze koninklijke roofdieren op na, die gehuisvest zijn op een binnenplaats van het paleis te Addis Abeba. Het groote Kerbert-terras in Artis w rdt op het oogenblik om beurten be woond door Massai-leeuw met drie leeuwinnen of door acht jonge leeuwen, verleden jaar hier geboren, die interes sante vecht- en jachtspelen te zien geven. Voorts zijn er weer Koningstijgers gebo ren en werd Artis verblijd met de ge boorte van een Zuid-Amerikaansch spieshert. Dit prachtig geteekend hert- kalfje is met de moeder in' een der Kangeroe-perken te bewonderen. Trouwens overal in den nu in vollen bloei staanden tuin zijn jonge zoogdieren ovogels bij de ouders te zien en in het reptielenhuis is door een der groote aaligator-wijfjes een nestkuil gemaakt. In het Insectarium werd van de enorme O.-Indische Atlasvlinder de copulatie waargenomen, zoodat ook hier succes inzake voortplanting gewaarborgd is. Ook in het beroemde Aquarium zn weer verschillende visschen met broedver- zorging begonnen. DE K 18. De commandant van de K. 18 seinde d.d. 8 Juni: 12 uur, ware plaats 30 graden 5 min. Z. B., 75 gr. 47 min. O. L. geen bij zonders, alles wel. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich Zondag voor het eerst na haar ziekte weer naar buiten begeven en te Apel doorn met H. M. de Koningin en de de Prinses Von Erbach, die als gast ten paleize Het Loo vertoeft, de godsdienst oefening in de kerk der Evang. Luth. Gemeente bijgewoond. H. K H. zag er nog wel betrokken uit. Zaterdagavond waren de gebr. K. uit Haarlem in een kano op het Spaarne bij Spaarnerdam aan het varen. Tengevolge van een sterken wind is de kano, waarin de drie en twintig jarige K. gezeten was omgeslagen. De jonge man verdween in de diepte. Zijn broer heeft nog reddingspogingen aange wend doch deze waren vergeefsch. Zondagavond te half zeven heeft op het feest van het Groote Schut ters Gilde te Ravestein (N.-Br.) een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een geladen geweer, dat op den grond lag, ging plotse ling, door tot nu toe onbekende oor zaak af. De 28-jarige Peters uit Box meer werd doodelijk in de hart streek getroffen. Dokter Sluiters, die op het terein aanwezig was, ver leende de eerste hulp, terwijl het slachtoffer eveneens werd voorzien van de laatste H. Sacramenten der Stervenden. Tijdens het transport naar het Sint Canisius Ziekenhuis te Nijmegen is de man overleden. Het schuttersfeest werd niet voort gezet. BRAND IN SCHIEDAMSCHE GLASFABRIEK. Binnen een half uur geblnscht; de schadt valt mee. Zondagavond te zeven uur heeft op het terrein van de Vereenigde Glasfabrieken aan den Buiten havenweg te Schiedam, een brand gewoed in een der afdeelingen flesschenfabricage, welke zich aan vankelijk door de enorme rookont wikkeling zeer ernstig liet aanzien, doch gelukkig slechts van zeer weinig beteekenis bleek te zijn. Eigenlijk is het beter te spreken van een begin van brand, hoewel de vlammen op een gegeven moment door het dak van het ge bouw heensloegen. De brandweer had heel weinig moeite het vuur te blusschen en was hiermede dan ook binnen een half uur ge reed. De brand is ontstaan door het tijdelijk niet functioneeren van een olieleiding in een der machinale afdeelingen der fabriek. In een kleine hoek van het gebouw stroomde daardoor stookolie over de vloer. Deze is in aanraking gekomen met den glasoven, waar door een vergassing optrad. Binnen korten tijd sloegen hoogopgaande vlammen door een deel van het gebouw en door een gedeel te van het dak heen, gepaard gaande met een zeer zware rookontwikkeling. Deze gaf een veel ernstiger indruk van de situatie, dan deze in werkelijkheid was en deed van alle kanten het publiek toestroomen. De brandweer heeft in het geheel met drie stralen water gegeven en kon gemakkelijk tot den vuurhaard doordringen. In het gebouw is eenig houtwerk verbrand en verder beperkt de schade zich tot de ver branding van het dak over een afstand van ongeveer vijf meter en geringe schade aan den oven, tengevolge van het bluschwater. Het bedrijf zal tengevolge van den brand echter niet de minste stagnatie ondervinden. Op het terrein van den brand waren eeni ge wethouders der gemeente Schiedam en 'n aantal raadsleden aanwezig. Als gevolg van den brand ontstond op de Rotterdamscne Dijk, waaraan de achterzij de van de fabriek grenst, een enorme ver keerschaos. De politie slaagde er echter spoedig in de orde te herstellen. De andere op het fabrieksterrein gelegen gebouwen, alsmede een complex woonhuizen in de omgeving, hebben niet het minste ge vaar geloopen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9