j8xjtekea Sifdschciftm Jngezonden Stokken Voorts deelde de heer Rothenburg ons mede, dat er middelen beschikbaar zouden zijn, die het mogelijk zouden maken, dat en kele tienduizenden Duitschers naar Neder land zouden kunnen komen om de match bij te wonen en hun favoriet aan te moedigen. Bij de firma Lazard en Willing te Am sterdam zijn de ondernemers er in geslaagd een recetteverzekering af te sluiten. De match zat bestaan uit 15 ronden, elk van 3 minuten, terwijl een scheidsrechter door de Nederlandsche Boksorganisatie zal worden aangewezen. KORTEBAAN TE KROMMENIE. VOORBEREIDING VAN HET INT. CONCOURS HIPPIQUE. Alles tot in de puntjes geregeld. De organisatoren van het derde Amster- damsche Concours Hippique, dat Donder dagavond om 7 uur in het Olympisch Sta dion aanvangt met het springcours om den Olympische Stadionprijs, zijn bezig aan de laatste loodjes. Men meent aan alles ge dacht te hebben, de programma's zijn reeds in druk verschenen, de ontvangst der deel nemers is reeds tot in de puntjes verzorgd en als de generale repetitie Woensdagavond achter den rug is, dan hoopt men, dat de première een even groot succes zal zijn als de voorbereiding van deze groot hipppische gebeurtenis geweest is. De concoursen zijn als volgt verdeeld over de vier opeenvolgende dagen 13, 14, 15 en 16 Juni: EEN WATERIGE WATERTOCHT. VREEMD GEVAL IN BRUSSEL. Ajax wint den eersten prijs en krijgt den derde! VERGADERING VAN DE INTERNATIONAL BOARD. GROOTE PRIJS DER GRENZEN. Lambert doodelijlt gewond. Herkuleyns wint in 1100 ccm- klasse. POSTDUIVENVEREENIGING. „STEEDS IN SPANNING". POSTDUIVENVEREENIGING. „DE POSTDUIF..' POSTDUIVENVEREENIGING. „ALCMARIA VICTR1X". DE STRIJD TEGEN DE NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. toeschouwers bij dezen spannenden strijd aanwezig zouden kunnen zijn. Omtrent de toegangsprijzen deelde de heer Rothenburg ons mede, aat deze iets hooger zouden lig gen dan wanneer de wedstrijd te Londen zou worden gehouden waar ook reeds sprake van was geweest hetgeen echter naar zijn meening voor het internationale publiek gecompenseerd zou worden door het feit, dat thans de kosten van een reis naar Amsterdam geringer zouden worden dan die van een reis naar de Engelsche hoofdstad. Bovendien moest met het vaststellen van de prijzen rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat te Amsterdam een min der talrijk publiek geplaatst zou kunnen worden dan te Londen. In 't kader van deze match zullen vier in teressante bijpartijen worden georganiseerd, waarin de beste Nederlandsche professio nals zullen uitkomen tegen sterke buiten- landsche krachten. Schmeling en Baer zullen vier weken voor de match naar Nederland komen om zich op den strijd voor te bereiden. Zij zullen elk af zonderlijk hun trainingskampen in verschil lende Nederlandsche badplaatsen betrek- leen. Het is nog niet vastgesteld, waar zij hun tenten zullen opslaan. Paarden. Gisteren werden te Krommenie korte- ibaandraverijen gehouden. De uitslag was Ingeschreven 24 paarden; opgekomen 20 paarden. 1. Francis May (eig. en berijder H. de Vries), Heerenveen; 2. Glossy Silk (eig. Vrijland, ber. J. v. Leeuwen Jr.), IJselmonde; 3. Bethy Worthy (eig. en ber. S. v. d. Oord), Haarlemmermeer; 4. Jade (eig. en ber. L. Combee), Nieuw- Amstel. Het is nog nimmer voorgekomen, dat een concours in de buitenlucht met kunstlicht werd gehouden. Uiteraard zijn er vooraf 's avonds in het verlichte Stadion reeds uit gebreide proeven genomen, waarbij geble ken is dat de voortreffelijke verlichting van het Stadion geen enkele handicap is voor de ruiters. De samenwerking tusschen den Kon. Hip- pischen Sportbond en het Stadion met daar bij de steun van vele autoriteiten en vrien den van de paardensport maakten het mo gelijk ditmaal een vierdaagsch hippisch feest te arrangeeren, zooals nog nooit te vo ren in ons land en maar hoogst zelden el ders is gehouden. lste dag: Olympisch Stadionprijs met een prijs van Z.Exc. den minister van Defensie. 2de dag: De groote Amstel-prijs met den wisselbeker van B. en W. van Amsterdam en de medaille van de Prinses. 3de dag: Groote prijs van Amsterdam, eveneens een springconcours met een medail le van H. M. de Koningin. 4de dag: De groote Landen wedstrijd om den Hollandschen Molen. Het shownummer der beide eerste dagen wordt gegeven door het Eerste Regiment Huzaren met het volledige muziekkorps te paard en de trompetten. De fakkeldragers zijn ter beschikking gesteld door de Vrijwil lige Burgerwacht Amsterdam. De huzaren zijn voortreffelijke ruiters; wij twijfelen er niet aan of zij zullen een daverend succes oogsten. Het shownummer op Zaterdag en Zondag Jeschiedt onder medewerking van de meute er Koninklijke Nederlandsche Jachtver- eeniging, aangezien op die dagen de militai ren niet ter beschikking staan. Zondag zal ook de ^oote parade van de deelnemende national.halten worden gehouden, terwijl Zaterdag een demonstratie door de populai re landelijke ruiters wordt gegeven. Zaterdag zal de Nederlandsche Ruiter Touristen Club een sterrit naar Amsterdam organiseeren. De samenkomst zal in het Vondelpark plaats vinden. Aan boord van de torpedojagers „Kortenaer" en „Van Ghent" zal de minister van Defensie den deelnemers een thee aanbieden. Watersport. Maandag, 2e Pinksterdag, was er een ge zamenlijke sleeptocht georganiseerd vanwe ge de zeil- en watersportvereeniging Uit geest. Als einddoel was aanvankelijk gesteld net buiten IJ. Het plan was dien morgen bijtijds met den motorboot van den heer Starreveld vroegtijdig te vertrekken om dan nog geruimen tijd over te hebben om op het buiten IJ te zeilen. Hoewel het weer de laatste dagen alreeds van streek was, le Pinksterdag was het schitterend weer en be loofde het een pracht tocht te worden. Doch des daags viel het niet mee. Besloten werd dan ook om inplaats van naar het buiten IJ naar Haarlem te gaan en in het bijzonder naar De Mooie Nel. Met dertien booten aan den tros vertrok dan ook den motorboot, des morgens te ongeveer half acht. Het was bepaald gezellig, doch de lucht begon almeer en meer te betrekken en het duurde dan ook niet lang meer of reeds spoedig vielen de eerste droppelen en hoe wel steeds afwisselend bleef het gedurende den geheelen tocht regenachtig en ten slotte nog hagel. Doch ondanks dit minder gun stige weer is alles goed en aangenaam ver- loopen en heeft men op het Spaarne nog prettig gezeild. Des avonds te ongeveer half negen kwam de sleep met „alles wel aan boord" weder in den haven terug. Voetbal. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft Ajax in Brussel den eersten prijs gewonnen. Na afloop had de prijsuitreiking plaats, waarbij volgens het Hbld. een ongelukkig incident een schaduw heeft geworpen op de vreugde der Amsterdammers. De heeren, die dit tournooi hadden geor ganiseerd met het lofwaardig streven de middelen bijeen te brengen ter stijving van de kas der werklooze kantoorbedienden in België, bleken, ongelukkig verschijnsel in dit land, dat zich zoo gaarne „de kleine he roïsche zuster van Frankrijk" laat noemen, zóó Francophil, dat ze klaarblijkelijk slechts met leede oogen Ajax van de favorieten heb ben zien winnen. Zij konden het niet ver kroppen dat de algemeen reeds als overwin naar gedoodverfde Sochaux dat overigens naar verhouding veel te sterk voor dit tour nooi was door de Amsterdammers naar de tweede plaats werd verdrongen, en dat Liersche Sportkring, die men als zekere can- didaat voor den tweeden prijs had be schouwd, slechts op de derde plaats ein digde. En bij de prijsuitdeeling deed zich dan ook het zonderlinge geval voor, dat de als eerste prijs bedoelde groote beker, die door de Brusselsche „Soir" was geschonken, aan Sochaux, en een kleinere beker, die als twee de prijs was bedoeld, aan Liersche Sport kring werd overhandigd, terwijl de winnaar van het tournooi Ajax... elf door „Het Laatste Nieuws" ter beschikking gestelde medailles kreeg! Geen wonder, dat hierover in de rijen der Ajaxieden groote verontwaardiging heersch- te en dat de spelers spontaan besloten deze medailles terug te geven. Het organiseerend comité poogde zich eerst met een uitvluchtje van de zaak af te makende beker voor Ajax was nog niet gereed, zeide men, maar zou zoo spoedig mogelijk nagezonden worden. Het lag er echter al te dik op dat dit maar een smoesje was. Alle prijzen immers hadden reeds dagenlang te kijk gestaan. Vervolgens wilde men den heer Koolhaas, den voorzitter van Ajax, afschepen met een schriftelijke verklaring, dat men Ajax als nog een „kunstvoorwerp" zou zenden, waar op de heer Koolhaas antwoordde, dat men aan een kunstvoorwerp geen waarde hechtte, doch den eerlijk gewonnen eersten prijs wil de hebben. Tot tien uur 's avonds gaf de heer Kool haas het comité gelegenheid een bevredigen de regeling voor te stellen. Doch des avonds vertrokken de Fransche spelers met den niet gewonnen eersten prijs naar Parijs. Het zijn zonderlinge manieren, die men er te Brussel op na pleegt te houden, en men heeft in zekere kringen een eigenaardige op vatting van „sport als factor tot verbroede ring der Volkeren". Wij hopen, dat de Belgi sche voetbalbond deze zaak niet op haar be loop zal laten, maar dat de heer Seeldrayers, dien men gisteravond van de zijde van het Ajaxbestuur vruchteloos trachtte te be reiken den heeren van het comité der werklooze bedienden aan het verstand zal brengen, dat dergelijke praktijken er niet toe zullen bijdragen om den goeden roep van het Belgische voetbal in den vreemde te ver- hoogen. De International Board, het lichaam, dat de spelregels voor voetbal vaststelt heeft Zater dag te Shanklin op het eiland Wight een al- gemeene vergadering gehouden. Vertegen woordigd waren Engeland, Schotland, Wales, Ierland en de F. I. F. A. Overeenkomstig de bepaling, dat dit jaar- lijksch congres geleid wordt door een ver tegenwoordiger van het land. waarin de ver gadering wordt gehouden, werd het congres gepresideerd door William Pickford, be stuurslid van den Engelschen Voetbalbond. Op voorstel van den Engelschen Voetbal bond werd uitdrukkelijk verklaard, dat een scheidsrechter niet verplicht is voor het geven van een waarschuwing, steeds het spel te staken. Alleen indien hem dit in verband met den ernst der overtreding of met de aan de overtreding verbonden gevolgen noodza kelijk voorkomt, kan hij het spel staken, waarna hij het weer moet hervatten met een vrijen schop voor de niet-overtredende partij, waaruit niet direct gedoelpunt kan worden, tenzij de overtreding waarvoor de waar schuwing wordt gegeven, valt onder artikel 9 van het spelreglement in welk geval een vrije schop, waaruit direct gedoelpunt kan worden, eventueel een strafschop gegeven moet worden. De scheidsrechter heeft dus het recht een speler te waarschuwen wegens wangedrag zonder da* hij daarvoor het spel stopt. Óp de door den Engelschen V.B. geste^e vraag om nauwkeurig vast te stellen op welk oogenblik de taak van den scheidsrchter ten opzichte van de spelers begint, werd geant woord, dat deze begint op het oogenblik, dat de beginschop is genomen. De scheidsrechter kan dus een speler die vóór dat de begin schop genomen is, wangedrag pleegt, daar voor niet het meespelen aan den wedstrijd ontzeggen. Wel moet hij van een dergelijk wangedrag mededeeling doen aan het li chaam onder welks rechtsbevoegdheid de wedstrijd v.ordt gespeeld. Door de F I F A. waren een tweetal vragen gesteld, die tot dusver aanleiding tot moeilijkheden en tot verschil van uitleg aan leiding hadden gegeven. In de eerste plaats de vraag wat de scheidsrechter moet beslissen, indien een speler na een vrijen schop genomen te hebben voor de tweede maal den bal aanraakt vóór een andere speler den bal heeft aangeraakt en hij doet dat met de hand. Hierop is beslist, dat de scheidsrechter een vrijen schop moet geven, waaruit direct ge doelpunt kan worden, eventueel een straf schop. Het beginsel, dat indien twee over tredingen tegelijkertijd worden begaan, de ernstigste overtreding moet worden gestraft, is hiermede dus gehandhaafd. De tweede vraag was, wat de scheids rechter moet beslissen indien bij het laten vallen van den bal door den scheidsrechter, een speler den bal met de hand speelt vóór dat deze den grond heeft geraakt. Hierop werd geantwoord dat een gewone vrije schop gegeven moet worden, daar de bal dan nog niet in het spel is en de andere spel regels dan derhalve nog niet in werking zijn getreden. Ten slotte werd bepaald dat zonder toe stemming van de International Board offi- cieele wedstrijden niet door twee scheids rechter mogen worden geleid. Dit lijkt wel de officieele begrafenis van het plan om in de toekomst belangrijke wed strijden door twee scheidsrechters te laten leiden. Automobilisme. Onder groote belangstelling vond Maan dag op het circuit can Chimay de race om den Grooten Prijs der Grenzen plaats, waar aan ook onze landgenoot Hans Herkuleyns deelnam. Deze startte met zijn MG. 750 ccm op verzoek van de wedstrijdcommissie in de 1100 ccm.-klasse en wist eerste worden! Hij legde het parcours van 217 km. af in 2 uur 7 min. 52 secd.w.z. met een gemiddelde uur snelheid van 91,799 km. Tijdens de training der motoren kwam de Belg Lambert op Sarolea zoo ongelukkig te vallen dat hij ernstig gewond naar het zie kenhuis moest worden overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen' is overleden. De resultaten waren: Motoren. 175 ccm internationaal Seniores. 1. 1. Van Goor met Benelli, 32 min. 15 sec. Gemiddelde uursnelheid van 101.116 km; 2. Schouppe met M.M. 40 min. 51 sec. Seniores internationaal 250 ccm: 1. In der Eist met Rudge, 43 min. 3,4 sec. Gemiddelde uursnelheid van 106.203 km; 2 Dickwell met Barbe 44 min. 33 sec. Seniores internationaal 350 ccm: 1. Colette met F.N. Tijd 55 min. 33,4 sec. Gemiddelde uursnelheid van 117.274 km; 2. Andersen met Velocette, 56 min. 39,4 sec. Seniores internationaal 500 ccm: 1. Char- lier met F.N., 52 min. 13,4 sec. Gemiddelde uursnelheid van 124,800 km; 2. Tacheny met F.N., 54 min. 11,6 sec Motoren met zijspan 350 ccm: 1. Dibirens met Norton, 28 min. 27 sec. Motoren met zijspan 600 ccm: 1. Edsion met F.N30 min. 30 sec. Gemiddelde uur snelheid van 105 km; 2. Schumann met B.M.W., 30 min. 50 sec. Auto's 1100 ccm-klasse. 1. Herkuleyns met M. G. Monaposte, 2 uur 7 min. 52 sec. Ge middelde uursnelheid van 91,799 km. 1500 ccm en 2 literklasse: 1. Steinweg met Bugatti, tijd 1 uur 43 min. 33 sec. Gemid delde uursnelheid van 125.900 km; 2. P. Vey- ron met Bugatti, 1 uur 45 min. 10,4 sec.; 2. Mme Itier met Bugatti, 1 uur 49 min. 21,4 sec. Klasse boven de 2 liter: 1. Hartman (met Maserati 3,61), 1 uur 51 min. 23,6 sec. Ge middelde uursnelheid van 117,200 km; 2. Matozza met Alfa Romeo, tijd 2 uur 3 min. 24 sec. Duiven. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 2 Juni een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Dizier (Frankrijk); afstand 443 KM. los 9.30 uur, wind Óóst, aankomst als volgt: 1. J. Huiberts Sr. 4.02.51 2. G. Hijmans 4.03.56 3. B. Telleman 4.05.08 4. J. Huiberts Sr. 4.21 12 5. J. Huiberts Jzn. 4.21.49 6. A. Kleef 4.22.28 Deze vereeniging hield Zondag 2 Juni een wedvlucht met oude duiven van St. Dizier. Los 9 uur 30 min. Wind Zuid-West. 1. F. Feijen 3 49.48 2. Th. v. d. Kamer 4.13.10 3. A. de Wit 4.22.14 4. idem 4 26.58 5. J. Deutekom 4.40.47 6. idem 4.44.48 7. A. de Wit 4.42.49 8. D. Pilkes 4.50.05 9. A. de Wit 4.55 45 10. idem 5.05.02 11 Jos v. d. Kamer 5.10.05 12 P. Pronk 5.17.58 Bovenvermelde Ver. hield een wedvlucht met oude duiven van St. Dizier (Frankrijk), afstand 443 K M. Los 9.30. Wind Oost. Aantal deelnemende duiven 155. 1. de Loone en Pauw 4.09 50 2. C. H. Noome 4.10.38 3. H. J. Struijz 4.11.40 4. N. IJpma - 4.12.09 5. D. Haasbroek 4.13 50 6. Jn Kaper 4.13.34 7. B. Termaat 4.15.10 8 S. Dingerdis 4.15 07 9. C. H. Noome 4 1715 10. N. IJpma 4.20.21 11. B. Termaat 4.23.48 12. H. Mooij 4 26 48 13. Th. v. Gijzen 4.26 59 14. B. Termaat 4.27.01 15. G. 16. Jn. 17. B. 18. N. 19. Th 20. B. 21. H. 22. N. 23. Jn. 24. D. 25. P. H. Waijboer Kaper Termaat IJpma Pronk Termaat J. Caarls J. Meijer Kaper Haasbroek H. Ranzijn 4.27.23 4.27.32 4.29.06 4 30.09 4.30.09 4.35.16 4.36.18 4.35.19 4.38.10 4 39.46 4.40.54 Bij de N.V. J. C. en W. Altorffer te Mid delburg is verschenen Materie en Bewustzijn door dr. S. S. Smeding. Het is een voor dracht welke de schrijver in Maart van dit jaar voor het Zeeuwsch Genootschap heeft gehouden en welke tot titel had „Filosofe rende natuurwetenschap en wetenschappe lijke natuurfilosofie". Het doel van de voor dracht en van dit werkje is het tekort in het wereldbeeld van de moderne natuurweten schap op te sporen en aan te toonen. Voor wie zich in dergelijke vraagstukken, welke zeer zeker interessant zijn, gaarne verdiepen, is dit werkje zeer aanbevelens waardig; Panorama heeft een interessante beschrij ving met illustraties van Amsterdammers, die op de rattenjacht gaan. In een artikel „De zwarte leeuw" worden veel wetens waardigheden verhaald over Abessinië, het land, dat tegenwoordig nog al eens in be spreking komt. Bruggen in en om Zwolle zijn er heel wat en de mooiste en merkwaar digste worden hier in beeld gebracht Shirley Temple is een 'Vierjarige Ameri- kaansche filmster, die al zoo vermaard is, dat Panorama een dubbele foto-pagina met tekst aan haar wijst. Het nieuwste vrou wenberoep is air-hostess op een vliegtuig en het weekblad laat ons in eenige foto's enkele dezer diensters in en buiten de vliegmachine zien. Een belangrijke plaats is ditmaal afge staan aan de film „De Maagd van Orle- ans" waarvan fraaie opnamen zijn weerge geven. Aan het nieuws uit binnen- en buitenland, aan sport en mode, enz., is weer aandacht geschonken. Verhalen en novellen zijn er dit maal van S. Truss, van John. D. Claverten, van E. J. Rath, van Duncan Minch, van Anton Tschechow, van Mortimer Heurter en van Simson. De Nieuwe Oids van Juni bevat het begin van een nagelaten roman van Karei Dam- me, getiteld: Ik ben zoo gelukkig". Dr. Bo- ris Raptschinsky schrijft over Dostojewsky en Toergenew, Frans Erens komt met Inval len, er zijn gedichten van Hélène Swarth en van Anton van der Stok en „Binnenge dachten" van dr. Willem Kloos. Deze nieu we doctor schrijft ook naar aanleiding van Johan Wolfgang von Goethe. Het buiten- landsch overzicht is van Maurits Wagen voort, de damesrubriek van Jeanne Kloos- Reyneke van Stuwe, die eveneens de biblio- graphie behandelde. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, worden publieke werken, welke voorheen in het openbaar werden aan besteed, meer en meer door de Overheid aan zich gehouden, om in werkverschaffing te doen uitvoeren. Bij dat in werkverschaffing uitvoeren dier werken, zijn aannemers, uitvoerders en derg., die met die werken voorheen hun bestaan vonden.uitgeschakeld. Thans zijn met die werken belast maat schappijen, van welke men voorheen in het geheel niet hoorde, z.g. grondmaatschappijen plotseling uit „het niet" opgedoken, bestuurd door menschen, die een pensioen genieten als oud-minister en anderen, of maatschap pijen, welke vroeger werkzaam waren op ge heel ander terrein. Een ernstig geval van crisisuitwas dus. Daar is b.v. de Ned. Heidemaatschappij, welke mij. voorheen zich uitsluitend toelegde o pheide-ontginning en boschvultuur, thans gepromoveerd tot groot-werkgeefster in de water- en burger bouwbedrijven. Hare bosch- en ploegbazen ontpoppen zich als uitvoerders van werken, waar ze vroeger geen notie van hadden. Hoe het er langs gaat, vraagt men? Men behoeft slechts in de werkverschaffin gen te informeeren. Men kan zich ook bepa len tot het lezen der vele adressen van de Ned. en R.Kath. Aannemersbonden aan den minister van sociale zaken. De kosten der werkverschaffing stijgen tot in het krankzinnige en wat krijgt men er voor terug? De hierbedoelde maatschappijen varen er slechts wel bij, aangezien die geenerlei risico dragen en slechts hun provisie opstrijken Niet van een vooraf geraamd bedrag der kos ten. doch van de werkelijke kosten. Bestuursleden, commissarissen, aandeel houders en dergelijke leven dus juist dank zij ae crisis, in een waar Luilekkerland. De minister van sociale zaken heeft even wel gemeend den aannemers tegemoet te moeten komen en heeft reeds meer dan één maal de gemeentebesturen bericht, dat zijner zijds geen bezwaar bestond, dat aannemers keld verschaffin£ worden ingescha- Een direct gevolg hiervan is, dat overal waar mg. maatschappijen hare lusten bot vieren, de aannemersorganisaties zich tot de gemeentebesturen richten met het verzoek aan de betreffende ministerieele circulaties vooral aandacht te willen schenken Er, ol'jkt evenwel ten aanzien van gen circulaires een geheime tegenwerking te be staan van de zijde der Rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, die op het in het oog loonende wijze de Ned. Heidemaatschappij de hand boven het hoofd houden. js dus sprake van opzettelijke gezags ondermijning door van Rijkswege betaalde lieden. Overheidsdienaren. Daar vloeit uit voort, dat in elke gemeente, waar een krachtig initiatief om Ot we kv r. ruiming - d w.z. uitvoering van productief werk - te komen, medewerk,ng om aan nemers in te schakelen ontbicekt Het is dus in die gemeenten, dat alle pu- blieke gelden, verkregen uittdei opbreng «n verhoogde personeele belasting, gemeenteDe bedrijven enz. verdwijnen in een bodemlooz..i put. Men ziet er niets, althans nagenoeg niets voor terug. Wel ziet men de Rijksinspecteurs voor de werkverschaffing elk jaar opnieuw rilden in splintenieuwe auto's en de Ned. Heidemaat schappij maakt een periode van hoogcon- JU Maar de belastingplichtige betaalt. Een andere, minstens even ongunstige kant der kwestie is het moreel der tewerk gestelde arbeiders. Met handen en voeten zijn ze gebonden aan de willekeur van voornoemde maatschap pijen. Daarbij komt, het systeem van werken Ser Ned. Heide Mij. leidt slechts tot loon- druk niet als in het particulier bedrijf tot opvoering der arbeidersprestatie. Voor de tewerkgestelden geen perspectief. Vrijheid om te gaan, waarheen men wil, ont breekt. Het is gehoorzamen of hongeren. Zonder overdrijving kan men hier spreken van moderne slavernij. En evenals in vroe ger dagen de lijfeigene niet meer gaf dan 25 tot 30 pCt. van zijn arbeidsvermogen een overbekend feit is ook de Ned. Heiuemij. niet bij machte de arbeidsprestatie tot eert hooger nuttig effect op te voeren. Dit heeft niets te maken met den persoon van de te werkgestelde, met zijn aard of ka rakter. Het is een zielkundige kwestie. Elke te werkgestelde, die door omstandig heden niet bij machte is zich aan de greep van de Ned. Heidemij. te onttrekken, beter gezegd ontworstelen, gaat physiek ten gron de. Onherroepelijk. Alleen de vrijheid en redelijke belooning van zijn arbeid kan hem zijn gezond arbeids vermogen terug geven. De gevoerde acties, de bekende adressen van Dirkson in den vorigen herfst, het adres van Groenendaal en anderen tegen de Gem - werkverschaffing (Ned. Heidemij.) schijnen thans eenig effect te hebben. B. en W. dezer gemeente zijn met het voorstel gekomen bij wijze van prcef een deel der werkverschaffing aan m.g. maat schappij te onttrekken en dit publiek aan te besteden. Dit is een goed voornemen. Men komt hier mede aan het verlangen van werknemers- en werkgeversorganisaties tegemoet. En de bur gerij in het algemeen zal dit ten goede ko men. Want onvoorwaardelijk zal dit tot groote arbeidsbesparing leiden. En het aldus vrij gekomen arbeidsvermogen zal tot nuttiger doeleinden kunnen worden aangewend. Aan de Middenstandsorganisaties thans het initiatief om werkobjecten aan te wijzen, die nuttig voor de gemeenschap zijn. Men overdenke dit goed. B.v. de V.V.V. met haar initiatief voor het bouwen van het Open luchttheater is op den goeden weg. Naar onze meening behoort zelfs te wor den overdacht om met medewerking der ge meente te komen tot een beter onderhoud van woningen, winkelpanden, pakhuizen, ja, wat niet al. Immers, het surplus van het arbeidsver mogen, dat zal ontstaan kan dan zonder zonder merkbare kostenverhooging nuttig worden aangewend. Dit behoeft a tout prix juist geen direct algemeen belang te zijn. Wanneer het dit indirect maar is. Dit ge schiedt toch immers ook met steun aan den 1 ndbouw, scheepaartmaatschappijen, enz. Het zal dan ook niet meer noodig zijn, al thans niet in de mate als voorheen, timmer lieden en andere vakmenschen in grondwerk te zetten, een arbeid, welke voor deze groe pen niet meer of minder dan dwangarbeid is. Inwoners van Bergen, let op uw zaak. Met dank voor de opname: J. BROERSMA. C. DUBBELD. Bergen, 10 Juni 1935. Geachte Redacteur, Mogen wij, bloemisten van Heiloo. u eeni ge plaatsruimte verzoeken voor onderstaan de? Bij voorbaat dank. Het zal iedereen en bijzonder ons, zijn op gevallen, dat een zich hier enkele weken te rug gevestigd hebbende bloemist in aanmer king komt voor gemeentewerk, n.1. het vullen der bloembakken en bespuiten der rozen voor het raadhuis. De hier gevestigde bloemisten worden ge dupeerd. Als er boomen of plantsoen moe ten zijn beschikt 't raadslid Vahl over alles en nog wat. Nu de Zeeweg is aangelegd, heeft men de hulp ingeroepen van een Apel doornschen architect, die niets meer kan dan ondergeteekenden. Wat de bloemisten (en ook de tuinlieden aanbieden) altijd nul op request. Deze behandeling hebben wij heusch niet verdiend. Toen in 1927 het nieu we raadhuis gereed was hebben wij (en ook andere vaklieden) kosteloos het plantmate- riaal voor het raadhuis geleverd. Wij plant ten de herineringsboomenwij waren jaren aaneen behulpzaam bij de boomplantdagen voor de jeugd en alles belangloos. Nu wor den we, sinds jaren, uitgeschakeld. Waarom? Op onze levering of werk viel niets te zeg gen, althans, we hebben nooit klachten ont vangen. De aanleg van 't rijwielpad (waar aan de gem. Heiloo 'n belangrijk bedrag ten koste legde) ging over den directeur der plantsoenen fe Alkmaar (natuurlijk met een strooman als uitvoerder, anders zou het te doorzichtig zijn.) Kortom, voor alles wor den we uitgeschakeld. Ja, toch hebben we wel eens een „uitnoodiging" gehad om te le veren. Wel te verstaan een uitnoodiging. Le verantie? Neen, dan kan men ons niet zien. Moeten wij tot de conclusie komen, dat we alleen goed zijn om de hooge personeele en andere lasten te betalen? Het begint er bedenkelijk op te gelijken. Mijnheer de redacteur. We hebben jaren gezwegen. Doch meenen dat alles zijn gren zen heeft. We nemen deze gelegenheid te baat om ons hart eens te luchten en als einddoel c»en raad van Heiloo en ook de burgerij eens te laten weten hoe men ons behandelt Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. KOSSEN. W. E. BORfESON C. STOFBERG.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10