HOE OSS ONTMASKERD WORDT! Spoct De voornaamste leden van het misdadigers- gilde thans wel ingerekend DE BESTRIJDERS VAN OSS. ALS DE WIJN IS IN DEN MAN Steekpartij te Amsterdam BEERTA KIEST ZIJN RAAD. Geen verandering in de samen stelling. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN LEEUWARDEN. DE ZAAK HEYNE. HET BEZOEK VAN EMIR IBN SAOED AAN ONS LAND. Een tocht door den Haag. STEEDS MEER STUDENTEN. Ook meer leerlingen bij het Voorb. H.O. en M.O. TEGEN ZIJN WIL OVER DE GRENS GEZET- Antwocrd op vragen van het Eerste Kamerlid Hermans. ONTHULLING v. HEUTZ- MONUMENT. Prinses vergezelt Haar moeder. MET EEN HAK TUSSCHEN DE TREINRAILS BLIJVEN STEKEN. DE INSCHRIJVINGEN VOOR DE T. T.-RACES. Een belangrijk evenement. ZEVEN NEDERLANDERS STARTEN VOOR DE EIFELRENNEN. Interessante strijd verwacht. DE ALKMAARSCHE KAASKOPPEN. S i. B. REVUE DER SPORTEN ALCMARIA NIEUWS. De slag bij de De B.'s heeft, zoo meldt men aan de N. R. Crt., aanstonds den groo tten tegenstand van de misdadigers gebroken. Na de versterking zijn er geen zware mis drijven meer gepleegd. Wel is pas toen He schoonmaak begonnen, die de laatste weken in zoo'n verbijsterend tempo wordt voort gezet, want toen eerst kregen de wacht meesters Curfs en De Gier gelegenheid en tijd voor recherche-werk. Den tweeden Pinksterdag zaten er in het geheel twee-en-vijftig achter slot en grendel. „Ik denk, dat we nu zoowat een derde heb ben opgeruimd", zegt de marachaussee. „Maar de voornaamste leden van het gilde hebben we wel al te pakken". Ik loop door de straten van Oss met iemand, die voortreffelijk op de hoogte is. „Kijk die daar op de fiets", zegt hij, „die wordt morgen gegrepen". En een eindje verder: „Daar heb je Klaas X., die wel weet dat ze achter 'm aanzitten. Hij heeft al dagen lang geen rust. dat merk je aan alles". Mijn metgezel spreekt hem aan en Klaas zegt langs ziin neus weg: „Ik hoor, dat Y. óók al bekend heeft". „Zoo?" Dan kijkt hij even langs ons heen en ver volgt: „De broer van m'n zwager heeft een hond gekocht, maar laat nou dat beest de schurft hebbenHij zegt óók „Nee", vertelt wachtmeester Kool, „er is de marechaussee hier nog nooit wat gebeurd, maar ze zijn wel eens wat van plan ge weest. Een van de heeren heeft, vlak bij den Elzenburg, eenige nachten in het struik gewas met een revolver op ons liggen loe ren en, hoe brutaal het ook is, ze hebben een paar keer de boerderij hier in brand willen steken. Maar zoodra ze in de buurt komen, slaan de honden aan en zijn we dus gewaar schuwd Pogingen om de dieren te vergifti gen, hebben gelukkig ook geen resultaat ge had, doch voor de zekerheid sluiten wij ze tegenwoordig 's nachts toch maar binnen op". De marechaussee heeft deze honden, drie prachtige bouviers, voor eigen rekening aangeschaft. „Ik ga liever met één hond er op uit, dan met twee collega's", zegt een van de manschappen, al schiet hij allerminst in waardeering voor zijn collega's te kort. „U hebt dit jaar natuurlijk heel wat te doen gehad?" „Ja", antwoordt de wachtmeester. „Af gezien van het ons toegewezen verlof, zijn wij, om zoo te zeggen, geen uur vrij ge weest. Op ieder uur van den dag en den nacht trekken wij er op uit. Avond aan avond zijn wij de verdachte panden af geweest. Bij de Berghemsche Boer, het beruchte café, zaten we af en toe een heelen avond op één potje bier. zoodat de heeren van het milieu wegbleven en de zaak ging verloopen. Bij Hanneke van Martekes een stille kroeg, waar ook heel misdadig Oss bijeenkwam, troffen wij nu en dan het jongste lid van de familie de B., een 11-iarigen knaap, aan ''et kaarten. Om 12 uur de grootste iroef op tafel hoor! Soms gaan wij er als landloopers vermomd op uit. soms als ordelievende burgers in een gewoon colbertje Ook ondernemen wij wel zoogenaamde sluippatrouilles om af te luis teren wat er in de huizen wordt besproken, zonder dat ze ons in de gaten hebben. Na het invallen van de duisternis wordt in ver dachte wijken en op buitenwegen iedereen, zonder uitzondering, gevisiteerd. Bij tien tallen hebben wij er bekeurd voor zware jachtdelicten; kruiwagens vol geween, re volvers en patronen hebben wij in beslag ge nomen. Ook hebben wij een groote hoeveel heid messen onteigend, want er bestaat hier een gemeentelijke verordening, dat men geen knipmessen mag dragen, die langer zijn dan 5 c M. Uiteraard trachten de heeren hier weer wat op te vinden en steken zij schoenmakers messen, gilettemessen en scherp geslepen scharen in hun zak. Vannacht nog heb ik een mes in beslag genomen, dat „op maat" was bijgeslepen. In het Schayksche veld wemelde net vroeger van stroopers, vogelvangers enz. Nu zie je ze er sporadisch meer. Tegenwoordig huppelen er konijnen en hazen rond; ver leden jaar zag je er niet één. Er zijn bij de arrestaties tot nu toe geen groote verrassingen geweest, maar die ko men ongetwijfeld nog wel. Merkwaardig is, dat de grootste misdadigers, wanneer zij ge fouilleerd werden, stonden te beven als een riet, terwijl de meesten toch inderdaad niet bang zijn. Praatjesmakers zijn er uiteraard echter ook; zoo heeft Toon de Soep eens staan beweren, dat hij die marechaussees wel zou lusten als er maar eens een alléén kwam. Maar toen wij hem bij gelegenheid aan boden, om dan eens iemand van ons uit te kiezen, had hij er toch niet van terug! Zooals ik al zeide zijn er sinds de verster king geen moorden en overvallen meer ge beurd. En als er wat anders gebeurde: dief stallen, inbraken, brandstichtingen, zaten ze gewoonlijk binnen 24 uur in de doos. Het werk is met een verrassende snelheid gegaan, dank zij ook de medewerking van de bevoeg de autoriteiten. Wij zijn echter nog lang niet klaar; wij moeten zéér op onze qui vive blijven. Want werkelijk, meneer, hier is alles mogelijk; ik geloof, dat er geen artikel in het wetboek van strafrecht staat, dat hier niet geschonden is! Kenmerkend is ook hoe de jeugd, kinderen van tien tot veertien jaar, er behagen in schept om vogels te mishandelen de dieren bijvoorbeeld de pootjes af te snijden. Verleden week heb ik nog een paar van die apen hier in het hondenhok gestopt, bij gebrek aan een cel. Vóór de versterking was de bevolking hier in de buurt als de dood voor overvallen. Ze bleven op de boerderijen den heelen nacht de wacht houden. Eerst b.v. de baas en de knecht tot drie uur en daarna de vrouw en een andere knecht. De menschen zijn dank baar, dat zij nu tenminste weer rustig kunnen slapen". De wachtmeeste.' noodigde ons uit tot een ritje per fiets door Oss. Vooraf hadden wij gelegenheid de uitrusting der marechaussee te bekijken. Speciale gummistokken, een stuk langer dan de gewone; scherpe zoeklan- taarns, die een heel eind het veld inschijnen. Bij het uitrukken wordt hier altijd, dag en nacht, de revolver geladen met den kogel in den loop. Gewoonte is, dat de kogel in den houder zit. Op het Gement kwam een man aangeslen- terd in gezelschap van een vrouw en een kleinen jongen. Hij mocht daar eigenlijk niet loopen. Wachtmeester Kool wandelde op hem af en bracht hem gemoedelijk aan het verstand, dat hij hier niet hoorde. Er volgde een fouilleering en de man kon verder gaan. „Denk er aan, dat ik je niet weer zie". „Ja, ja", zei de wachtmeester bij de plek waar Gerrit de Bie gevallen is, „als die po pulier eens spreken kon! Want dat Piet het alleen gedaan heeft, dat geloof ik toch niet". Het trof ons op onzen rondgang, dat er te Oss zoo ontzaggelijk veel nieuw gebouwde huizen staan. De oorzaak hiervan is, dat men geruimen tijd doverweging heeft laten gelden: „Wij hebben altijd aan de verzeke ring betaald en mogen nu óók wel eens wat hebben!" In den nacht van 26 op 27 Maart 1893 is te Oss wachtmeester Hoekman vermoord. Op 7 en 8 November van dat jaar hebben vier mannen te dezer zake voor de rechtbank in Den Bosch terechtg. itaan. Zij werden allen veroordeeld. Onder hen waren twee de B.'s Het is verbijsterend, de rol, die de familie de B. in het Ossche misdadigersleven heeft gespeeld. Na de berechting van deze moordzaak heeft de toenmalige pastoor te Oss de broe derschap van Rust opgericht, welke drie beelden heeft geschonken, die bij de katholie ke kerk zijn geplaatst. Zou nu, ruim veertig jaar later, na deze geweldige razzia, het symbool tot zijn recht gaan komen? Wij hopen het voor Oss en haar burgers. Wii hopen het voor de marechaussee, die hier met veronachtzaming van eigen veilig heid zoo kranig aan het werk is. In een café te Amsterdam is te midder nacht ruzie ontstaan tusschen twee mannen, een 33-jarige en een 40-jarige Amsterdam mer, die beiden onder invloed van sterken drank verkeerden. Van woorden kwam het tot daden en wel dra was het tweetal handgemeen. De ouds+e bracht tenslotte met een zakmes zijn tegen stander enkele steken toe in de linker arm en den rechter wang, waardoor de man bloe dend werd gewond. De dader nam ijlings de vlucht, doch kon kort daarna worden gegre pen en aan de politie worden overgeleverd. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De gewonde is in het ziekenhuis op genomen, zijn toestand is niet ernstig. De dader is afkomstig uit Brabant. Wegens „het grovelijk verwaarloozen" van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente zooals de grondwettelijke terminologie luidt is het gemeentebestuur van Beerta in 1934 bi] de wet uit zijn wettelijke bevoegd heden ontzet. Het bewind wordt krach tens deze speciale wet door een regee- ringscommissaris gevoerd, als hoedanig is aangewezen de burgemeester van Beerta. De regeeringscommissari6 had tegen gisteren verkiezingen voor een nieuwen gemeenteraad uitgeschreven. Hieruit volgt, dat de regeering aan den uitzon derlijken toestand een einde wen6Cht te maken, zoodra een nieuwe gemeente raad in staat blijkt de regeling en het bestuur weer naar behooren te kunnen voeren» Bij deze verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad gewor den: 2. Lib. (in 1931: 3), 1 V.-D. (1), 3. S.D.A.P. (3), 1 Gemeentebel. (0), 4 Com munisten (4.) Gekozen zijn: de Groot, Lamfers, Schwertman (allen S.D.A P.), H. R. Leemhuis jhr. (Lib.), H. de Boer (Lib.), L. Stek, Nap, H. Heeren, Schwertman (allen Comra.), J. J. Tijdens (V.-D.), G. Heckman (Gemeentebel.). In de samenstelling van den raad is duo geen wijziging gekomen. Afgewacht moet worden, of de s.-d. zich wederom bij de destructieve politiek van de comm. zullen aansluiten. Naar wordt vernomen, zal Prinses Juliana een bezoek aan Leeuwarden brengen. Zij zal Haar intrek nemen ten huize van den Commissaris der Ko ningin en komt vanmiddag aan om Zaterdag weer te vertrekken. De nadruk wordt er jp gelegd, dat het bezoek geheel van particulieren aard is. Twee weken geleden is melding gemaakt van een adres, onderteekend door ds. H. van Lunzen te Hoorn, en elf anderen en gericht tot den raad van ministers, in welk adres, onder herinnering aan de indertijd door den heer R. Heyne gepubliceerde brochures en de op 27 November 1931 door denzelfde bij de justitie ingediende aanklacht tegen de beheerende vennooten en de vroegere leden van den raad van advies van de Commandi taire Vennootschap Wm H. Müller Co. te 's-Gravenhage, wordt gezegd, dat de ver volging door den heer Heyne gevorderd, is uitgebleven, ja die vervolging blijkt te zijn afgewezen „om.redenen van algemeen be lang". (aanhalingsteekens-van de adressanten) en dat dit en andere feiten het vermoeden, „neen helaas meer dan het vermoeden alleen" wettigen, dat er inderdaad een geheel com plex van de ergerlijkste corrupties tot eiken prijs onder den dekmantel moet gehouden worden en dat liever heil gezocht wordt in een doen doodloopen dezer zaken in zwijgen en eventueele vervolgingsverjaring dan hetzij in rehabilitatie van zwaargecompromitteerde namen door ontzenuwing der aanklachten en gevoelige straf voor den aanklager, hetzij in gerechtvaardigde bestraffing der aange klaagden. Naar aanleiding zegt de N. R, Crt. van het adres-van Lunzen dezer dagen op het mini sterie van justitie informeerende, wat voor gevolg het nadere onderzoek had opgeleverd, ontvingen wij de mededeeling, dat men tot het verstrekken van inlichtingen hieromtrent niet gerechtigd was. Men verwees ons naar de betrokkenen. Wij hebben ons toen tot dezen gewend, van wie wij de schriftelijke mededeeling heb ben ontvangen, „dat overeenkomstig de door den vorigen minister van justitie ge dane mededeelingen inderdaad op verzoek van het parket een nader onderzoek door den rechter-commissaris, belast met de in structie van strafzaken, heeft plaats gehad omtrent enkele punten, die nog onvoldoende waren opgehelderd. Op 23 April 1934 is aan de betrokkenen beteekend, dat dit onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot verdere vervolging. Van afzien van verdere vervol ging om redenen van algemeen belang is aldus voegde men eraan toe hierbij geen sprake geweest". De Arabische kroonprins Emir Ibn Saoed is, na ten Paleize Het Loo door H.M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana te Apel doorn in gehoor ontvangen te zijn, om kwart voor zes met zijn gevolg per hofauto van Het Loo naar Den Haag teruggekeerd. Naar zijn minister van binnenlandsche zaken mededeelde, zal de kroonprins nog twee a drie dagen in Nederland vertoeven en dan naar België vertrekken, waar hij o.a. de Wereldtentoonstelling, zal bezoeken. Daarna zal hij waarschijnlijk naar Engeland gaan. De kroonprins verklaarde, Nederland een kalm en rustig land te vinden en het vooral om zijn bloemenpracht te bewonderen. De kroonprins van den Hedjas trok he denochtend vergezeld van den directeur van buitenlandsche zaken een kort bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken. Vervolgens bezichtigde Emir Saoed het Vredespaleis, waarna een rijtoer door de omgeving van de residentie werd gemaakt. Te 1.15 heeft de minister van buitenlandsche zaken in zijn ambstwoning aan Emir Saoed een lunch aangeboden, waarbij o.a. ook aan zaten dr. Colijn, de opperceremoniemeester van de Koningin graaf Dumonceau en nog eenige andere autoriteiten. Morgenmiddag verlaat Emir Saoed ons land om zich naar Brussel te begeven. In het verslag van den staat van het on derwijs over 1933 wordt door de commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen het verslag werd gesteld, omtrent het hooger onderwijs medegedeeld, dat het aantal stu denten aan de gezamenlijke inrichtingen voor hooger onderwijs in het studiejaar 1932 —1933 13.480 bedrceg, d.w.z. 741 meer dan in het studiejaar 1931'32. Het trok de aandacht der commissie, dat bij het voorbereidend hooger en bij het mid delbaar onderwijs de stijging van het aan tal leerlingen nog steeds voortgaat. Steeg het leerlingental var den cursus 1932'33 in vergelijking met den vorigen met 1918, of 3.1 pCt., in den daarop volgenden cursus 1933'34 bedroeg deze stijging 3366 of 5.3 pCt. Op de vragen van den heer Hermans, be treffende de uitleiding over de Duitsche grens van een uit Duitschland afkomstigen Joodschen jongen man, heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in den laten avond van den tweeden Mei 1.1. de politie in kennis gesteld is met de aanwezigheid van een verdachten vreemde ling te Överdinkel. Deze vreemdeling is kort daarna, komende uit een café te Losser, aan- gehoudeft. Dat deze aan de politie zoude hebben medegedeeld, „dat hem in Duitsch land gevangenisstraf te wachten stond, om dat hij twee jaar geleden critiek op de machthebbers in Duitschland zou hebben uitgeoefend", gelijk in de vragen gesteld is, is onjuist. Ode volgens de getuigen bij het voorval aanwezig geweest, heeft de vreem deling in dit verband slechts verteld, dat hij twee jaar geleden een halfjaar gevangenis straf had ondergaan, omdat hij toen op den 1-Meidag te veel had gezegd. De vreemdeling had geen voldoende mid delen van bestaan en bezat niet de noodige papieren voor binnenkomst hier te lande. Omdat hij in Duitschland geen vergunning tot het aanvaarden van werk kon verkrijgen en daar, naar hij aan dezen en genen heeft medegedeeld, reeds in moeilijkheden was ge raakt als gevolg van het drijven van handel, was hij in ons land gekomen om werk te zoe ken of naar Palestina te gaan. Hem is toen aangezegd het bewakingsge bied over de rijksgrenzen te verlaten. Daaraan heeft hij onder controle van de politie voldaan. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat hij gesmeekt zou hebben niet te worden teruggebracht. 2 en 3. Ondergeteekende heeft niet den indruk, dat in deze door de politie onjuist is gehandeld. Overigens zij nog opgemerkt, dat de vreemdeling thans, naar den ondergetee kende bericht wordt, in ons land moet zijn teruggekeerd. Naar wij vernemen, is prinses Juliana voornemens H. M. de koningin te vergezellen bij haar bezoek aan Amsterdam op Zater dag 15 Juni voor de plechtigheid van de onthulling van het van Heutz monument. Toen Maandagmiddag 3 uur 24 de trein uit de richting Zuidbroek een spoorweg overgang passeerde, bleek een 12-jarig meisje, dat konijnenvocr had geplukt, met een hak van haar schoen tusschen de rails te zijn geraakt, verneemt de N. R. Crt.: Een groentenventer liep den trein tegemoet, om de opmerkzaamheid van den machinist gaande te maken. P:* is hem niet gelukt. De trein heeft het kind, de 12-iaiige R. Greven, een dochtertje van een petroleum-venter, het rechteronderbeen afgereden. Na in het sta tionsgebouw te zijn verbonden, is het meisje per auto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Motoren. Thans komt er eenige lijn in de inschrij vingen voor de a.s. races op 6 Juli. Het staat reeds vast, dat de 500 cc Klasse een prachtige strijd zal opleveren. Voor Norton komen daarin uit de rijders Guthrie en Rusk, voor F. N. komen Milhoux en Charlier. Daarnaast zien wij drie Husqvarna rij ders n.1. de Oostenrijker Gayer, de Zweed Kihlskoy en onze landgenoot Jac. Schot; de New-Imperial met „Ginger" Wood; Sarolea met de Belg Grizzley, Houtop en de Duit- scher J. Wenzel. Ook is de T. T.-commissie er in geslaagd dit jaar voor het eerst de Jawa's uit Tsjecho Slowakye te engageeren De beide Tsjechen Juhan en Brand zullen in deze klasse op Jawa starten. Verder start Jaap Fyma op Velocette, de Oostenrijker Oerny op A. J. S. en de beide Zwitsers Binz en Bizzozero, de eerste op Norton. Welk merk de laatste zal berijden is nog niet ze ker. In de 350 cc Klasse komt Norton weer met twee andere bekende Engelsche rijders uit n.1. White en Duncan, doch hier komen de concurrenten sterk uit. Onze landgenoot de Ridder start op Sarolea, terwijl niet minder dan zes Velocet- tes aan den start verschijnen, n.1. de Engel- schen F. Anderson, en E. R. Thomas; de Belg Vieyra, de Duitscher Bruno Ahlswede en de Oosterijkers Deimei en Rudi Hunger. Ook hier starten twee Jawa's n.1. de Tsje chen Bardas en Pastika. De bekende Engelschman Mellors zal hier uitkomen op N. S. U. De Imperia wordt door de Duit scher Ernst Loof vertegenwoordigd, terwijl zijn landgenoot Frits Vaasen op Norton start. Tenslotte schreef in deze klasse nog in de Zweed Bagenholm op Husqvarna. In de 250 cc Klasse zien we een sterke vertegenwoordiging van New-Imperial, n.1. de Engelschman Syd Gleave en onze land- genooten Geert Timmer en Huybregts. Man- ders start op Excelsior, de Zweed Lambert Müller op Husqvarna; Hans Winkler op D. K. W.; de Belg Dickwell op Barbé; de Zwitser Ramades Bianchi op het Italiaan- sche merk Miller en de Duitscher Gert in der Eist op Norton. Voegen we. hier nog bij de Oostenrijker Bohman en de Tsjech Otto Zukal die resp. op Delta Gnom en Terrot uitkomen, dan zien wij in deze klasse thans reeds een uit stekend internationaal gezelschap aan den start; 11 inschrijvingen van 9 Nationali teiten en 9 verschillende merken. Voor de 175 cc KI. bestaat evenals vorig jaar weinig belangstelling. Vandaar dat de T. T.-commissie in het re glement heeft opgenomen, dat er minstens tien inschrijvingen moeten zijn. Komen die niet, dan zal deze klasse niet starten. In verband daarmede is het zeer waarschijnlijk dat de lichte klasse niet zal starten, aange zien er tot heden slechts een 5-tal inschrij vingen zijn, w.o. drie Belgen I. Goor, op Benelli, Scout o>p Excelsior en Schouppe op N. N. In totaal zijn er thans reeds ruim vijftig inschrijvingen officieel binnen, terwijl over een week de inschrijvingen sluiten. Het staat daarbij vrijwel vast, dat er behalve de reeds genoemde Zweden, nog drie anderen op Husqvarna zullen inschrijven w.o. de be roemde Sunqvist terwijl verschillende fabrie ken, waaronder Velócette nog moeten in schrijven. Zooals men zal bemerken, schre ven tot heden slechts 8 Hollanders in. Nor maal is minstens dertig Hollanders, dus de rest moet deze laatste week nog binnen ko men. De meeste Hollanders kunnen door omstandigheden niet eerder inschrijven. Vol gende week zullen wij onze lezers de defi nitieve volledige deelnemerslijst meedeelen. Wanneer gedurende de komende weken ergens in Europa motorrijders bij elkaar zijn dan kan men er zeker van wezen, dat twee namen genoemd worden Het Eiland Man en Assen. Den 17en, 19en en 21sten Juni wordt de Engelsche T. T. op het eiland Man verre den en den 6en Juli de „Groote Prijs van Nederland" of „Nederlandsche T. T." op het Circuit van Drente op den drempel van het stadje Assen. De Engelsche T. T heeft de eerwaardigheid der traditie: zij was de eerste en langen tijd de eenige groote motor wedstrijd in ons werelddeel; aan den naam van Assen verbindt zich de roep van inter nationalisme: daar wordt de strijd der na- tien op motorgebied beslist. Beide wedstrij den staan op den jaarkalender der F. I. C M. (de wereldfederatie van motorbonden) aangeteekend als „classic event" of „grande epreuve". Daartoe behooren onder de duizenden wedstrijden, die jaarlijks verreden worden slechts zeven. Assen neemt onder dit zeven tal een bijzondere plaats in; het circuit van Drente toch behoort onder de drie snelste wegcircuits der wereld. Tripolis, Ulster en Assen. Zij ontloopen elkaar niet veel en het hangt gewoonlijk van de weersom standigheden af, waaronder de races verre den worden, op welke der drie banen in een bepaald jaar de snelste tijden worden ge maakt. Er is nog geen jaar voorbij gegaan, dat de snelheden op het circuit van Drente gemaakt, niet naar boven zag gaan. In 1925 toen daar de eerste races verre den werden, maakte van Hamersveld de snel ste ronde met een gemiddelde van 104 K.M. iper uur; verleden jaar brachten de Engel- schen Guthrie en de Zweed Kalen het ron- denrecord op hun naam met 143 K.M. Wel ke snelheden dit jaar bereikt zullen worden? Wie zal zich aan een voorspelling durven wagen. De motoren zijn inmiddels alweer veel sneller geworden, er zijn er, die tot vlak tegen de 200 per uur aankomen en de concurrentie uit alle landen is zoo scherp feworden, dat om een overwinning te be- alen het uiterste van een machine moet ge vergd worden. Het Circuit van Assen laat evenals dat van Tripolis en van Ulster zulke 'phenominale snelheden toe, omdat het ge heel vlakke circuits zijn, zonder bergen of zelfs maar geringe stijgingen, terwijl de bochten niet talrijk en de meesten niet over matig scherp zijn. Heele stukken kunnen de motoren dus op volle snelheid draaien. On danks de hooge snelheden, die hier bereikt worden, staat het circuit van Drente in de internationale motorwereld toch zeer gun stig aangeschreven als een veilig circuit. Een doodelijk ongeval heeft hier nog nooit E laats gehad. Voor een deel is dit te dan- en aan het circuit zelf, maar voor een an der deel ook aan de uitgebreide voorzorgs maatregelen, die ieder jaar door het wed strijdcomité genomen worden. Langs het ge- heele circuit wordt het publiek op veiligen afstand van de baan gehouden, tot sommi ge bochten wordt zelfs in het geheel geen publiek toegelaten, terwijl overigens rondom alle bochten stroobalen zijn opgesteld en een eventueelen val van een renner te dempen. De organisatie van de races te Assen is dan ook door geheel Europa bekend en is reeds menigmaal tot voorbeeld gesteld. Ook wat de voorlichting van het publiek betreft. Overal langs de baan staan luidsprekers op gesteld, die de toeschouwers voortdurend van het verloop van den wedstrijd op de hoogte houden, zoodat zij den onderlingen stand en strijd der renners kunnen volgen ook gedurende de oogenblikken dat deze aan hun oog onttrokken zijn. Zoo blijft de span ning zonder onderbreking Van start tot finish. De „Internationale Eifelrennen 1935" be loven ditmaal bijzonder interessant te wor den. Niet minder dan 290 deelnemers uit twaalf verschillende landen hebben inge schreven. De belangstelling concentreert zich op de wedstrijden voor race-wagens boven de 1500 c.c. Bijna alle cracks van internatio nale klasse zijn van de partij o.a. von Stuck en Varzi (beiden op Auto Union), Caracció- la, Fagioli (beiden op Mercedes-Benz), en Chiron op Alfa Romeo. In de tweede afdee- ling voor racewagens boven de 800 c.c. en onder de 1500 c.c. komen drie Engelsche coureurs voor de eerste maal op het vaste land met een geheel nieuwe E.R.A.-construc- tie aan den start. De meer dan honderd motorrijders verte genwoordigen alle bekende merken. In de klasse boven de 500 c.c. zijn de Nederlanders De Ridder, Sannes, Houtop en jhr. de Beau fort van de partij, terwijl onze landgenooten Fijma en Roosjen resp. in de 250 en 350 c.c.-klasse starten. Daar Herkuleijns met zijn M.G.-racewagen start, nemen in totaal ze ven Hollanders aan deze internationale we4- strijden deel. (Tel$ Wandelen. Tweeden Pinksterdag namen de Alk- maarsche Kaaskoppen deel aan den 35 K.M. wedstrijd, uitgeschreven door de wandelsportvereeniging ,,'t Sal wel gtian" te Hilversum. Er werd weer uitstekend geloopen met een groep van 14 personen, die allen in schitterende conditie het eindpunt bereikten. De 1ste prijs, welke bestond uit een zilveren scheepje, vooretel'ende het Ad miraalschip van Maarten Haimenz. Tromp, werd door Alkm. Kaaskoppen gewonnen met het hoogst aantal punten (44) voor tucht en marschorde. De 1ste groepsprijs was ook voor Alk maar en elke deelnemer ontving zijn persoonlijken prijs, een aardige me daille. Bovendien ontving Alkmaar nog van V.V.V te Hilversum een prachtige medaille. De prijzen zullen worden geëtaleerd in het sigarenmagazijn Hartland. De Revue bevat deze week weer zeer in teressante artikelen. S. M. Asher schrijft over de terugkeer van mevr. Moody-Wills, de redactie zegt haar meening over een boks wedstrijd Max BaerSchmeling in Amster dam, Bert Pruisen Geerlings vertelt op on derhoudende wijze over de motorraces op den Niirburgring, Groothoff verslaat Go ahead P.S.V., de „twee kwade posten" van het N. K.B. seizoen worden onder de loupe geno men en wordt weer „getartuufd", er wordt herinnerd aan P.E.C.'s 25-jarig bestaan en dat allemaal is rijk verlucht met tal van kiekjes op allerlei sportgebied. Zooals steeds een goed verzorgd en rijk nummer. Bram Elte verslaat in het Juni-nummer de buitengewone algemeenqjedenvergadering op een niet alledaagsche, maar toch zeer lezenswaardige wijze. Menvad Khan schrijft een geslaagd verhaal over Alcmaria's trai ning. B. E. vertelt van de reis naar Brussel en 1001 ('t zakt weer!) dient Brusselsch lof op.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8