%uuü*iciaal Tlieuws JCeck ÓL School Jjjdschdften HET AMSTERDAMSCHE CONCOURSHIPPIQUE. GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN LANGENDIJK. De rooivergunningen. LIMMEN EGMOND AAN ZEE WARMENHUIZEN UITGEEST NOORDSCHARWOUDE BEVERWIJK URSEM Kermis. OUDE NIEDORP Een bezoek aan de gasfabriek te Zeist. £antu m 'jmw&owo DE LANGEDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. TANDHEELKUNDIGE VERZORGING OP DE SCHOLEN, Ouderavond te Wieringerwaard. Tandheelkundige verzorging. Dit onderwerp werd ingeleid door Dr. de Vries, die herinnerde aan het door hem ingestelde onderzoek naar den toe stand der gebitten van de schoolgaande kinderen. Het onderzoek wees uit dat bij het verlaten -der school ieder kind ge middeld 3 slechte kiezen had, wat voor komen had kunnen worden bij tijdig in grijpen. Het verslag, uitgebracht aan het gemeentebestuur, was voor dit bestuur aanleiding zich in verbinding te stellen met de 10 andere gemeenten uit het voormalige kanton Schagen en op een vergadering van afgevaardigden uit die gemeentebesturen is besloten pogingen in het werk te stellen om te komen tot een schooltandheelkundige behandeling. Het zal waarschijnlijk mogelijk blijken elk half jaar door een tandarts de mon den te laten nazien en behandelen voor een bedrag van gemiddeld 1 per kind per jaar. Daar niet verwacht kan worden dat de gemeentebesturen dit bedrag kunnen en mogen beschikbaar 6tellen zal het door de ouders zelf betaald moe ten worden. Het is nu de bedoeling, dat er in het kanton een vereeniging wordt opgericht; elke gemeente, eventueel elke school (ook bijzondere scholen) benoemt een afgevaardigde, uit en door de ouders gekozen; deze afgevaardigden vormen dan samen het bestuur, dat verder de zaken afwikkelt. Voor kleine tuinen. PERKBEPLANTING. De Waterkampioen. Na afloop hiervan werden de kinderen getracteerd op een glaasje Ranja en in den tusschentijd had de bekende gooche laar Emil Moretti zijn attributen klaar gezet en werden de kinderen en ook de ouders eenigen tijd aangenaam bezig gehouden. Om half ze6 was het programma afge werkt en werd tot prijsuitreiking over gegaan. Vooraf bracht de voorzitter een woord van dank aan de besturen van de diverse vereenigingen, aan den exploi tant van den tuin en verder aan allen, die tot het slagen van dezen middag het •hunne hadden bijgedragen, zoodat de kring weer op een succes vollen kleuter- middag kan terug zien. De kleinste win naars werden verblijd met een tolspel, de kleinste meisjes met 'n 3-tal gekleur de ballen, terwijl de grooteren 'n grooten hal kregen. Bij het verlaten van den tuin werd aan ieder kind nog een versnape ring uitgereikt. De namen der gelukkigen zijn: Jongens beneden 8 jaar: P. Bie (DASKO, Warmenhuizen), Th. Geertsema (DOVES Heiloo), W. Das (U.D.l.j, Hensbroek), J. Kalverboer (Turnlust Oterleek). Meisjes beneden 8 jaar: E. Kroon, Mientje Mink (DASKO), A. v. d. Aakster (Turnlust Alkmaar), A. Middelburg (DASKO) Jongens 89 jaar: T. v. Rijn, G. Seven- huizen (DASKO), B. Borjeson, C. Vasbin- der (DOVES), T. Wildeboer (Olympia), J. Kwadijk (Halter), T. Narold (Turn lust A.), J. Smit (DOS). Meisjes 8—9 jaar: J. v. d. Struis, C. Geertsema, A. Huisman, D Bos (DOVES), A. Broekhuizen (DOS), N. El- derman (Halter, R. Breed, B. Schotvan ger (Olympia), G. Blank (Turnl. Alkm.) Jongens boven 10 jaar: W. Glas, H. Klerk, C. Laan (DOVES), N. Mooy (Olym pia), J. Delver, K. Donia (DASKO), J. van Steeg, .T. Godijn (Halter), M. Slot (Olympia), W. Visser (DOS), H. Ver dwaald, P. Verburg (U.D.I.) Meisjes boven 10 j.: A. Kroon (DASKO), O van Aalst, C. Smit (DOS), F. Seven- huizen (Olympia), J. Leegwater, T. Kaan dorp, M. Paulisse (Halter), T. Selhorst (Olympia), W. Bijl (Halter), A. v. Diepen (Turnlust Alkmaar, T. Sonnepouse (DOVES), L. Arends (DOS). Paarden. Gisteren werd in het Olympisch Sta dion te Amsterdam de landenwedstrijd gehouden, waaraan de ruiters uit vijf landen deelnamen. De Duitschers, die zeker over het beste materiaal beschik ten, wonnen verdiend. De uitslag was: 1. Duitschland, 12.75 ptn.; 2. Ierland, 36 ptn.; 3. Nederland 68 ptn.; 4. Frankrijk, 68H ptn.; 5. België 1071/. ptn. Luitenant Strijdonck (België) won den persoonlijken eereprijs. Sint Maarten. Uitgebracht werden 1612 geldige stem men, waarvan op: Anti-Revol.. 98 stemmen, 1 zetel (1) S. D. A. P. 192 stemmen, 2 zetels (2) V. D. bond 222 stemmen, 3 zetels (3) R. K. Staatsp. 100 stemmen, 1 zetel (1) Gekozen zijn: A. R.: P. Gootjes (aftr.)S. D. A. P.: P. Breed (aftr.) en J. de Pee; V. D.; J. Glas (aftr.); A. Wit (aftr.); A. Brak (aftr.); R. K.: P. Blom (aftr.). Hoewel de handel van meening was, dat, nu de aardappelregeling van 1934 op Za terdag 15 Juni was afgeloopen, er geen an dere heffingsbelasting zou worden opgelegd, blijkt thans wel degelijk, dat men met deze veronderstelling bedrogen uitkomt. Men zou heel blij zijn geweest, wanneer die last ach terwege werd gelaten. De Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale heeft echter an ders beschikt. Met ingang van Maandag 17 Juni zal een heffing op de vroege aardappelen worden gelegd van 0.80 per 100 K.G. Een minimumprijs is eveneens voor de aardappelen vastgesteld. Voorloopig is deze voor alle sorteeringen, zoowel voor kriel als voor de gewone sorteering 7 per 100 K G De veilingen hebben opdracht gekregen, wanneer de prijzen beneden dezen minimum prijs zouden dalen, hiervan aan de Centrale telefonisch bericht te doen. Tot nader order mogen de eerstelingen, Schotsche muizen, Opperdoeser ronde enz. voor de volle 100 worden gerooid. Het rooien van Wilde Duc, Ninetyfold, Sutton, Duc of York en Arran Crest is ver boden. Ook mag tot nader order alleen voor het binnenland worden geveild. Zoodoende zit men aanstonds weer midden in de maatrege len, welke verleden jaar hebben gegolden, alleen met dit verschil, dat de heffing 0.80 is in plaats van 1 en dat thans ook het oogsten van aardappelen aan een vergun ning is ontworpen. Met de rooivergunningen hebben zich de laatste dagen wel eens voor de tuinders minder aangename dingen voorgedaan, om dat zij verplicht waren alvorens een rooiver gunning werd afgegeven, de teeltvergunning te toonen. Verscheidenen waren hiertoe niet in staat en hun werd geen rooivergunning afgegeven, zoodat ze niet in de gelegenheic waren hun aardappelen te oogsten. Thans is hierin een wijziging aange bracht; de personen, die niet in het bezit zijn van een teeltvergunning, doordat ze deze hebben moeten opsturen wegens noodige ver anderingen hebben een afschrift daarvan, terwijl anderen weer een beiicht hebben ont vangen met de redenen, waarom nog geen teeltvergunning icon worden uitgere'kt. Aan diegenen kan nu op vertoon hiervan een rooivergunning worden afgtgtven. Aanbesteding. Gisteren werd door het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestraerambacht, een aanbesteding gehouden. Aanbesteed werd het onderhoud van de AmbachtsJijk bij Veenhuizen. Ingeschreven werd door den heer K. Silver te Hoogwoud voor 250,— en door den heer J. Moeijes te Obdam voor 240. Rietsnoeien: Perceel I: J. Schouten, Dirks- horn voor 72.perceel II: J. Brink, Heer- hugowaard voor 50.perceel III Meeldijk en Heijmans te Noordscharwoude voor 48. perceel IV: D. Jong, Rustenburg voor 83. en perc. V: H. Stam, Harenkarspel voor 98. Een jubilaris. Op 20 Juni herdenkt de heer C. Pep ping zijn 25-jarige loopbaan als voorzitter van den Groot-Limmer Polder. Den heer Pepping die in het openbare le ven een eerste plaats inneemt (hij is o.m. wethouder en bestuurslid van verschillende vereenigingen) zal het dezen dag niet aan belangstelling ontbreken. Een binnenbrandje. Zondagavond omstreeks 7 uur ontstond een binnenbrand ten huize van de wed. Kok aan den Oosterberg. Daar de bewoonster niet aanwezig was, hebben de buren de deur ge forceerd en daarna het vuur gebluscht. De brand was ontstaan doordat een petroleum stel te dicht bij de ramen stond en te hoog brandde, zoodat de overgordijnen vlam kon- de vatten. Een vijftal ruiten zijn gesprongen terwijl mede een deel van den inboedel is verbrand. Verzekering dekt de schade. Toen de politie met een brandblusch-appa- raat arriveerde, was het vuur reeds ge bluscht. De middenstandsvereeniging „Samen werking'' hield Donderdag een algemeene ledenvergadering in de zaal van den heer Slikker. Aanwezig 19 leden. Bij de ingekomen stukken werd voorge lezen de motie, die op 2 April door het Districtsbestuur in Ceres te Schagen bijeen was, inzake de hooge P.E.N.-tarieven en is verzonden aan het Hoofdbur. van den Kon. Middenstandsbond, waarin verzocht is om doorzending aan de Prov. Staten. Vervolgens kwam in bespreking het weg blijven van het crediet. Er wordt door het Hoofdbestuur aan gewerkt, doch er is geen wachten op. De opmerking werd gedaan, dat tegenwoordig bijna alle takken van bedrijf steun genieten en de middenstanders, die het zoo bitter noodig hebben en de crisiswet in de ergste mate voelen, krijgen niets. Dit is niet billijk, want de middenstand eischt evenals ieder andere groep beschermd te worden door de regeering. Besloten is met algemeene stemmen een schrijven te richten aan den voorzitter van het Distritsbestuur om een richtlijn aan te geven betreffende het crediet- bedrag. Na gehouden stemming werd gekozen tot afgevaardigde naar de bondsvergadering te Apeldoorn de heer W. Diepsmeer en als plaatsvervanger de heer D. Pastoor. Beide heeren namen de benoeming aan. Hierna kwam in bespreking de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Door het bestuur van de middenstandsvereeniging is met de drie besturen van de kiesvereenigingen, n.1. Warmenhuizen, Schoorldam en Krabbendam vergaderd. De belangen van den middenstand zijn op deze vergadering naar voren gebracht, maar tot overeenstemming is men niet gekomen. Het is niet de bedoeling van den middenstand om politiek te voeren en dit punt is van de baan geschoven, want ook ons reglement ver biedt ons om politiek te voeren. Voorstel propaganda-avond. In principe is hiertoe besloten en hieraan te verbinden een tentoonstelling. Het bestuur kreeg machtiging deze zaak nader af te wikkelen. Na besprekingen van huishoudelijken aard volgde sluiting. Uitslag openbare verkooping Donderdag heeft de verkooping bij af slag plaats gehad van de boerderij met stal ling, erf en weilanden, rietland, kade, gelegen in den Dorregeesterpolder en den polder De Dielofsmeer, groot 12 H.A. 97 A. 62 c.A behoorende tot de nalatenschap van mej. M. LeekRoskam. De verkooping had plaats ten overstaan van notaris J. P. Stuyt te Cas- tricum. De uitslag hiervan luidt als volgt: Perceel 1, boerenwoning en erf, groot 0.25.72 H.A bij inzet op 1500, niet ge mijnd; perceel 2weiland, groot 1.90.60 H.A., bij inzet 2200, niet gemijnd; perceel 3, wei land, groot 2,72,00 H.A., bij inzet 2810. niet gemijnd; perceel 4, weiland, groot 1,22,70 H.A., bij inzet 1500, niet gemijnd; perceel 5, weiland, groot 1,18,40 H.A., bij inzet 1360, niet gemijnd; perceel 6, groot 2,18,00 H.A., bij inzet f 1500, niet gemijnd; perceel 7, weiland, groot 2,25,00 H.A., bij inzet f 2000, niet gemijnd; perceel 8, wei land, groot 1,25,20 H A., bij inzet 450, ge mijnd op 1 door E. van Twuijver te Uit geest. Bij combinatie: Perceelen 1 en 2, niet gemijnd; perceelen 1, 2 en 3 niet gemijnd; perceelen 4 en 5 niet gemijnd; perceelen 1 tot en met gemijnd op 1 door W. Ligthart te Egmond-Binnen; perceelen 6 en 7 gemijnd op 1 door Bil- ders te Overveen; perceelen 6, 7 en 8 gemijnd op 8 door Bilders te Overveende geheele boerderij (alle perceelen) gemijnd op 300 en derhalve aangekocht voor de som van 13,640 door de Kristal Ijsfabriek te IJmuiden. De kerkbouw aangevangen •- Zaterdagmorgen is men met den bouw van de N. H. kerk aangevangen. Een vier tal arbeiders uit deze gemeente is belast geworden met het uit te voeren grondwerk. Aardbeien. De aanvoer en handel in deze vrucht was Vrijdag aan het Beverwijksch markt wezen al van beteekenis en vlug, niettegen staande de kwaliteit der vrucht door de stortregens van j.1. Maandag nog al te lijden gehad heeft. De noteering was per gr. slof 0.75 1.40 en per doos voor bakaard'beien 0.14 tot 0.32 0 De kermis te Unsem is dit jaar grooter geweest dan anders. Bij het café van de wed. P. Oudejans stond als gewoonlijk de zweefmolen van den heer Braak uit Egmond aan den Hoef, ter wijl bij den heer J. Mulder voor dit jaar voor het eerst een zweefdraaimolen stond opgesteld. Rondom beide molens hadden zich verscheidene kramen vroolijk neerge- plant. De hoofdschotel van de kermis was even wel het dansen, waarvoor ruimschoots ge legenheid geboden werd, zoowel bij den heer Mulder als bij de wed. Oudejans kon men tegen billijken prijs profiteeren naar hartelust. Vooral het nieuwe café van den heer J. Mulder bleek een uitstekende dansvloer te bezitten, terwijl het goede strijkje aldaar ook zijn deel zal bijgedragen hebben aan de groote opkomst. Over het algemeen genomen is er wel genoten, maar kunnen de vertee- ringskosten niet hoog genoemd worden, ten minste vel kramers klaagden. De crisis doet zich ook hier terdege gevoelen. Op Donderdag j.1. heeft het reeds lang verbeide uitstapje van de damesclub te Oude Niedorp plaats gehad, 's Morgens om 7 uur vertrokken de 30 dames met de H.A. B.O.-bus. De dag begon met regen, doch spoedig klaarde het weer op en gedurende den geheelen dag is het weer schitterend ge weest. Het eerste doel van de reis was het be zichtigen van de Gerofabriek te Zeist. Via Breukelen en Utrecht arriveerden de dames te Soesterberg. Hier werd temidden van de schitterende natuur gepicknikt. De zelf ge zette thee en koffie smaakte best. Er werd intens genoten van de heerlijke hei- en bosch- lucht. Hierna werd de tocht voortgezet en precies op de vastgestelde tijd (2 uur) kwam het gezelschap te Zeist aan. Over Soestdijk ging het terug naar Hil versum, vervolgens ging het naar de jeugd herberg slot „Assumburg" bij Heemskerk. Met groote belangstelling werd het oude slot bezichtigd, waarna een versterkende dronk in de conversatiezaal werd gebruikt en vader Dils zong voor ons een paar leuti ge liedjes met zijn diepe, warme stem. De laatste route naar Oude Niedorp werd vlug afgelegd, waar men om half tien aan kwam. De dames hebben een schitterende tocht gemaakt, welke zeker nog lang in hun herinnering zal blijven. Het begint nu weer wat levendiger te worden aan onze veilingen. Behalve dat de aanvoeren vergrooten, vermeerdert ook het aantal soorten van groenten. Het zal maar heel kort meer duren of alles is weer leven en beweging op de markten in dit uitgestrekte tuinbouw- dictrict. Deze week werden er reeds be langrijke hoeveelheden vroege aardap pelen aangevoerd, niet minder dan 25 spoorwagens van 10.000 K.G., alleen aan de veiling van de Langendijker Groen- tencentrale te Broek op Langendijk. De prijzen, welke er voor werden betaa'd, vielen bijzonder mee. Verwacht mag worden, dat ook eerstdaags aan de vei ling van den Noordermarktbond ver schillende tuinders hun aardappe zul len aanvoeren, waarom met eenige span ning wordt uitgezien naar het verloop der parijzen bij stijgenden aanvoer. In het begin der week werden voor de groote Schotsche muizen prijzen betaald varieerende van 10 tot 13.50. Voor dozen tijd zijn dit zeer goede prijzen. Er trad echter spoedig een vrij sterke da ling in, zoodat toen niet meer dan 7.20 tot 8.80 werd betaald. Toch liepen de prijzen na dien nog iets op, zoodat er gemiddeld 8.50 werd besteed. Bijzonder gewild waren de drielingen, waardoor deze soms nog hoogere prijzen opbrach ten dan de groote Schotten. En met de kleine liep het ook heel goed. Aan vankelijk werden ze zelfs nog voor 10 11 verkocht, later brachten ze gemid deld 5.50 op. Volgende week moet een heffing van 80 cent per 100 K.G. op de aardappelen worden betaald, wat onge twijfeld een prijsdaling tot gevolg zal hebben. Bijna alles werd nu nog ir. het binnenland geplaatst; eerlang wordt met den export begonnen. De uitvoermoeilijkheden drukken in het bijzonder haar stempel op den prijs der tomaten. Niet slechts betreffen deze moeilijkheden Duitschland, doch ook andere landen, meer in het bijzonder Engeland, leggen den invoer van dat product ernstige moeilijkheden in den weg. Vorige week scheen er een kleine opleving in te treden. Zij vond deze week gen voortgang, zoodat de prijzen op on geveer hetzelfde peil bleven. Aanvanke lijk werd voor A-kwaliteit tot ruim 15 betaald; toch werden er ook nog ver schillende partijen van deze soort voor minder dan 10 verkocht. Op den laat- sten veilingsdag was de hoogste notee ring slechts 11.70 en bleven verschei dene partijen beneden 10. Voor B-soort werd gemiddeld iets meer dan 10 be steed. C. was minder gewild en bij uit zondering werd er 8 of iets meer voor Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. betaald; een deel van het aangevoerde bracht tusschen 6 en 7 op. Iets lager dan de vorige week was ook de CC.-kwa liteit. Er werd nu hoogstens 4.90 voor betaald, terwijl ook nog enkele partijtjes beneden 4 opbrachten. De aanvoer be liep reeds 52000 K.G. Voor het eerst kregen we deze week boswortelen aan de mxrkt. De prijs viel niet mee. De hoogste noteering liep tot ruim 4. Er werd zelfs nog een deel voor 2.80 verkocht. Verbetering trad niet in. Op het laatst der week kon in tegendeel een sterke achteruitgang wor den geconstateerd en lagen de prijzen .sschen 2.80 en 3.60. Het vorige jaar werden de eerste wortelen op 4 Juni aangevoerd. Toen werd 4.405.80 besteed. Ook toen waren de prijzen al spoedig aanmerkelijk lager. De meeste rabarber werd deze week weer uit de hand verkocht. Maar weinig kwam er aan de veiling. Wat aange voerd werd bracht 1.201.30 op. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren W. Ditmars te Wormer, P. Frijters, A. Halff en J. Jonker te Alkmaar. Het exa men wordt voortgezet met 1 candidaat. *Te ruim 8 uur heette het hoofd der school de aanwezigen welkom, de ouders van leerlingen, den burgemeester, en dokter de Vries. In 't kort zette de voorzitter uiteen hot ontstaan, de bedoeling en het nut van ouderavonden, er aan herinnerend, dat hier vroeger reeds een oudercom missie heeft bestaan. Bij de nu volgende verkiezing der nieuwe commissie wer den gekozen mw. Kromkamp en de hee- rei Dn. Kaan, J. Koomen, Jb. Kuiper en A. C. Woestenburg. Bij de functieverdee- ling werd de heer Koomen voorzitter, de heer Dn. Kaan secretaris. Deze afwikkeling bestaat hierin, dat het zich in verbinding stelt met een tandarts en dat het, via de scholen, zorgt vcor inning der financiën. In Amsterdam, Den Haag en Nijmegen bestaat al sinds eenige jaren de tand- verzorging op school. De resultaten zijn zeer goed, terwijl het aantal ouders, dat zich afzijdig houdt uit onverschillig heid, onwil of andere redenen, zeer ge ring is; in Amsterdam b.v. 0,5 %.w.z. 1 op de 200. Burgemeester Haringhuizen achtte het zeer wenschelijk om te komen tot schooltandverzorging. Het voorkomt veel pijn en last en zelfs a'lerlei ziekten en kwalen. Door samenwerking met an- deie gemeenten kan met geringe kosten ee' goed resultaat worden bereikt. De taf. darts komt 2 maal per jaar op de scholen, zoodat ook de reiskosten, die anders op ieder geval komen, worden vermeden. De oudercommissie zou zich b.v met de inning der gelden kunnen belasten, draagt dit af aan 't centrale be stuur, hetwelk een en ander regelt met den tandarts. De contributie was gedacht als volgt: Men draagt bij naar draagkracht en betaalt van 50 ct. tot 2.50 per kind per jaar. Deze bijdrage kan in termijnen worden betaald. In Den Haag b.v zijn maandbonnetjes van 5, 10, 15, 20 en 25 ct. De klasseonderwijzer int de gelden, draagt ze af aan 't hoofd der school en deze weer aan den vertegenwoordiger der ouders. Door samenwerking komt men zoo goedkoop en goed klaar. Uit de vergadering kwamen nog enkele vragen en opmerkingen waarvan w® noteerdenvoor onvermogenden zou allicht de gemeente kunnen bijdragen, De contributie kan desgewenscht in nog meer termijnen worden betaald b.v een maal per week de bijdrage van 1 ct. is nog minder voelbaar en kan voor nie mand ernstig bezwaar zün. Het perso neel verklaart zicli bereid in deze mede werking te verteenen. Hei ziekenfonds waarvan velen lid zijn. bemoeit Z1'ch niet met tandverzorping in dien zin, dat men op fondskosten kan laten vullen e.d. Alleen het trekken kan voor reke ning van het fonds gebeuren, maar het is juist de bedoeling het trekken de we reld uit te krijgen. Door tijdig ingrijpen kan trekken worden voorkomen Bij de rondvraag bracht de heer v. Ham ter sprake het verstoren van vogelnes ten. Hij vroeg medewerking ier ouders om te komen tot. wat al zoo vaak door school en natuurlievende vereenigingen is gepropageerdBehandel de dieren met zachtheid, spaar de vogels. Verder werd nog gesproken over het aangaan der school na het middaguur; sommigen achten het middaguur te kort anderen daarentegen rijkelijk lang, het zal wel zeer moeilijk zijn allen in dezen tevreden te stellen. De nieuw-benoemde oudercommissie zal echter de zaak nog eens nagaan en zien of er verandering, tevens verbetering in te brengen is. De heer Haringhuizen bracht ten slot te dank aan dr. de Vries voor zijn initia tief ia zake tandverzorging en het vele werk door onzen geneesheer gedaan. De voorzitter dankte de aanwezigen, inzonderheid den burgemeester voor de betoonde belangstelling en sloot de bij eenkomst. Weer zijn we bezig met het aanbrengen van de zomerbeplannng voor onze bloem perken en met zorg bepalen we wat we er op zullen planten. Als regel ziet men veel roode geraniums of Pelargonium zonale soorten en verder struikbegonia's. Eenige variatie zou in veel gevallen wel gewenscht zijn. We wil len daarom eens nagaan wat er alzoo voor perkbeplanting geschikt is, en hoe we dat kunnen gebruiken. Rood is een sterk spreken de kleur die tegen een groenen achtergrond fraai uitkomt. Beplanten we echter een bloemperk uitsluitend met roode geraniums dan is het kleureffect te sterk sprekend. Daarom is het beter er iets anders tusschen te planten, waardoor de felheid van het rood gebroken wordt. Hiervoor kan men zeer goed gebruik maken van planten met zilverkleurig loof, als: Gnaphalium lanatum, Centaurea candidissima; Leucophyhum Browniï, Pe- rvthrum ptarmiciflorum, Stachys lanata en Cineraria maritima. Terwille van de heer- fijke geur beplanten we soms een perk met Heliotroop. Denk er wel aan dat deze plant uit den pot moet worden geklopt en een zwaar bemesten grond wenscht. Nu is de bloemgeur van Heliotroop wat erg koud en weinig sprekend. Een goed kleureffect bereiken we wanneer we er tusschen oranjebloemige geraniums aanplanten. Deze laatste houden we in den pot waarmede ze worden ingegraven. Wan neer we ze in den vollen grond planten, groeien ze te veel en bloeien ze te weinig. Er zijn ook verschillende mooie rose bloeiende ireraniumsoorten. Nu is de rose een veel min der sprekende kleur dan rood of oranje. Om de bloemkleur te versterken kunnen we er planten met donkerroode bladeren tus schen planten, als. Iresine, Achyranthus en Lobelia fulgens of planten met blauwe bloe men, als: Ageratum en Lobelia erinus. Een goede combinatie is ook gele Calceolaria met donkere Heliotroop of Argeratum. We letten bij het samenstellen van de beplanting voor- binatie. D op een goede kleurencombinatie. Daarbij dei al houden we er rekening mede dat de warme tinten als: rood, oranje en geel goed te combineeren zijn met een van de kouae tinten als: blauw en violet. Hiertoe kan wit worden gerekend, hoewel dit eigenlijk, evenals groen een neutrale tint is. Ook met Begonia's zijn goede combinaties te maken, b.v. witte Be gonia met donkerroode geraniums, donker roode Begonia met geelbladerige geraniums, rosse Begonia met heliotroop of Ageratum enz. Voor een goM kleureffect is het noodig dat de bloemperken zonnig gelegen zijn. A. G. Maandblad „1935" (perspectieven van wordende cultuur), ditmaal is een door W, Phielix ontworpen zomer-omslag gestoken, brengt artikelen van J. H. Boft, directeur der vrije Pallas Atheneschool te Amers foort: over het ware Leven; en over Na- Oorlogsche Jeugd van Erich Ebermayer, den jongen schrijver van een reeds veel omstreden boek"werktuig in Gods hand" (een vrij-religieuze roman). „Gevoelige periode, deze 1ste decennia der 20e eeuw" schrijft J. H. Bolt. „Crisis noemt dit het menschdom zooals de puberteit een gevoelige periode is in het leven van het individu" en „Het eigendommei ij ke individua lisme der 19e en vooraf gaande eeuwen kentert. Er is een typische parellel te trek ken tusschen het proces gedurende de puber teit en wat nu geschiedt in de wereld der groote menschen Het sociale is nog natio naal, dit fascisme prutsig of dom, met vuist dreiging en sabelgekletter, dit communisme in de eerste plaats eenzijdig verstandelijk- economisch. Maar alle zijn ze teekenen van de zwenking uit het jonge individualisme der laatste eeuwen naar het sociale bewust zijn dat eenheidsbesef is". Het komt in dit no. tot vrijwel dezelfde conclusie als Joh. Müller: „Het spreekt vanzelf, dat wij op zichzelf staande wezens zijn, en dat het van groot belang is, het eigen-geaarde wezens en het lot, dat in ons gegeven is, tot zuiveren ontplooiing en vol ledige uit roei te brengen". Echter: „naar mijn ervaring gedijt de enkeling eerst dan. wanneer hij niet aan zichzelf denkt, doch al die dingen, die bij zijn bijzondere levens houding behooren geheel spontaan uit, de bijzondere constellatie van het oogenblik laat geboren worden". Het fraai geïllustreerde nummer dezen week bevat tal van interessante bijdragen, waarvan wij in het bijzonder noemen: Het eerste ge deelte van de wedstrijden te Loosdrecht en Hilligersberg en de mogelijkheden voor de watersport. Deze artikelen zullen vooral in dezen tijd de groote belangstelling hebben van alle watersportliefhebbers. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10