Stad en Omgeving. «oooeoo Jladiopmqtainma Qemeentecadm SeuiUeton EVAARLUK SPEL ^.Ziekenzorg" jubileert. 'De receptie op het Huis en Duin te Egmond aan Zee. OUDORP In de flinke bries van gistermiddag waai de de driekleur op het Huis ter Duin breed uitvis een jubel over de totstandkoming van de uitbreiding, waarover wij in ons nummer van j.1. Vrijdag reeds een en ander schreven. Wij .deelden daarbij mede, dat die uitbrei ding was bedoeld als de viering van het veertigjarig bestaan van de vereeniging Zie kenzorg te Amsterdam, die sinds Juni 1924 Huis ter Duin exploiteert als kindervacantie- en herstellingsoord. Maar het bestuur meen- de, dat het daar niet bij mocht blijven, er be hoorde ook nog een officieel tintje aan gege ven te worden, en zoodoende werd ieder, aie zich daartoe geroepen gevoelde, in de gele genheid gesteld om de bestuurders te com- Slimenteeren met het jubilé. Deze receptie nu adr;,. gister(Zondag)middag plaats in de nieuw aangebouwde recreatiezaal, waar ze ker een honderdtal belangstellenden bijeen waren gekomen, voor verreweg het grootste deel Amsterdammers. Er waren o.a. B. en W. van Egmond aan Zee, dr. Koopal van het C.G., dr. Heijermans, directeur van den G.G. en G.D. te Amsterdam namens het gemeen tebestuur van de hoofdstad, vertegenwoordi gers van Amsterdamsche en andere zieken fondsen, alsmede van andere koloniehuizen in den -lande. Van dr. I. H. J. Vos te Am sterdam was een schrijven ingekomen, waar in hij meedeelde tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn, omdat hij in het buitenland zat; de minister van economische zaken liet weten dat hij wegens de viering op Zondag geen plaatsvervanger had kunnen zenden. Alle aanwezigen werden hartelijk begroet door den heer Is. Santcroos D z., secre taris dér jubileerende vereeniging, zulks bij ontstentenis wegens ziekte van den voorzit ter, den heer I. J. Drilsma. Met dankbaar heid constateerde spr. o.a., dat het contact met Egmond's gemeentebestuur altijd van aangenamen aard was geweest, zoodat Zie kenzorg zich ook een Egmondsche vereeni- ging-voelt. Over.de historie van de vereeniging wilde spr. niet uitweiden, omdat daarover reeds voldoende was gezegd in het jongste orgaan van Ziekenzorg, maar toch wilde hij nog een enkelen blik slaan in het verleden en hulde brengen aan allen die hebben meegewerkt om de vereeniging te maken tot wat zij is ge worden in dén loop der veertig jaren van haar. bestaan. Aanvankelijk was er wel eens oneenigheid geweest wegens de tegenstrij dige belangen, die men nastreefde, maar la ter was er een beter begrijpen gekomen en stelde men als eerste eisch de ziekenzorg. Spr. voegde hieraan den wensch van blij vende samenwerking tusschen de Amster damsche ziekenfondsen. Minder gunstig is het gesteld, zoo vervolgde spr., met de sa menwerking met ..het landelijke ziekenfonds- weZBB.Dgarin.. dient vetbetering te komen. Er ris-op dat terrein zeer veel geliefhebberd door menschen'die wel de beste bedoelingen hadden, maar niet begrepen, dat hun taak meer op ander terrein ligt. De door sommigen bepleite wettelijke maatregelen op het gebied van het zieken fondswezen acntte spr. niet noodig, want al moge in kleine plaatsen de ziekenverzorging dan weieens wat te wenschen overlaten, toch mag-men niet zeggen, dat saneering noodig is, opdat instellingen die gezond zijn, niet jn een verkeerd daglicht worden ge plaatst Er mag hier of daar intellectueele of financieele hulp noodig zijn, maar mis standen bestaan er in het ziekenfondswezen niet. Bij het nemen van een beslissing over de..,.adviezeh. die hem wórden voorgelegd, dieht de minister te weten, dat Ziekenzorg haar strikte neutraliteit in politiek of gods dienstig opzicht niet zal prijsgeven. Aan de crisismaatregelen, waarover men reeds in 1932 begon te praten en die pas in 1934 wer den doorgevoerd, heeft Ziekenzorg gaarne meegewerkt, om te voorkomen dat het gevoel van eigenwaarde bij vele menschen op de vlucht zou gaan en er een zekere pauperisee- ripg zou ontstaan. Ziekenzorg heeft haar sociale taak weten te Vervullen, zei spr., wij hebben nooit om steun bij de overheid aangeklopt en hebben altijd- alles wat wij deden zelf kunnen be kostigen. Wij verheugen ons in onze finan cieele zelfstandigheid. Spr. verzekerde dat de vereeniging zal voortgaan met te vervul len haar. plicht jegens de gemeenschap, in het belang van tienduizenden Amsterdam sche gezinnen. De rij der sprekers werd geopend door dr. H e ij e r m a n s uit Amsterdam, die namens het gemeentebestuur der hoofdstad de vereeniging complimen teerde met het veertig jaren lang dienen van de volksgezondheid. Hij vertelde een en an-, der van de wijze waarop voorheen de zie- kenfondsdoktofen kerkten enconstateerde, dat er op dit terrein een groote vooruitgang is waar te nemen. Hij prees de vereeniging dat zij het heeft aangedurfd een koloniehuis te stichten en zélfs in dezen tijd dit nog uit te breiden. Aanvankelijk, zoo ging spr. voort, was de samenwerking tusschen u en de overheid niet al te vlot, maar daarna leerden wij el kaar beter kennen en ging het goed. Zieken zorg heeft altijd dén krachtig in ons volk le venden wil om zelf voor zièke dagen en de eenmaal noodige begrafenis te zorgen, aan gewakkerd en heeft net recht om met trotsch op haar werk terug te zien. Sprekende over de uitbreiding van Huis ter Duin, zei dr. Heijermans, dat deze ten goede komt aan het zwakke kind. Het doel van de verpleging moet niet zijn een soort vetmesterij, zooals voorheen vaak werd ge meend, maar een poging om de spieren en het geheele lichaam te ontwikkelen en het gehalte van het bloed te verboogen. Daartoe is thans in het gebouw voldoende gelegen heid, zoodat de kinderen kunnen ophalen wat de stad aan hen bederft. Burgemeester E y m a van Egmond aan Zee had altijd met voldoening de noodige besprekingen gevoerd met de bestuurders van Ziekenzorg. Hij prees hun werkwijze: klein begonnen, geleidelijk uitgebreid en nu deze verbouwing, waarmee is bereikt dat de vereeniging in het bezit is gekomen van een instelling, die voldoet aan alle redelijke eischen van den tegenwoordigen tijd. De heer Veldman, voorzitter van een Amsterdamsch ziekenfonds, merkte op, dat de concurrentiezucht die yroeger tusschen de Amsterdamsche ziekenfondsen had bestaan, de laatste 19 jaren plaats maakte voor goede samenwerking en hij stelde vast, dat Zieken zorg veel heeft bereikt op het gebied van het ziekenfondswezen, hetwelk door haar in de juiste banen is geleid, zoodat men overal in den lande, als er sprake is van ziekenfonds- belangen, op Amsterdam wijst. De heer Visser, vertegenwoordiger van de vereeniging Verzekeringsbelang, organi satie van boden bij ziekenfondsen, betuigde sympathie met wat Ziekenzorg deed en roem de den vooruitzienden blik van het bestuur, dat ook een open oog had voor de belangen der boden. Spr. overhandigde een enveloppe met inhoud, te besteden in het belang van het troetelkind van het bestuur, Huis ter Duin Namens een comité van ouders van kinde ren, die verpleegd zijn geweest in Huis ter Duin, voerde de heer Cohensius't woord Hij getuigde van de dankbaarheid der ouders voor hetgeen voor de kinderen werd gedaan en roemde de goede zorgen van de directrice en hare helpsters. Aan haar overhandigde spr. een bloemstuk, waarna hij aan het be stuur een enveloppe aanbood, waarvan de inhoud "ad f 215 in kleine gaven was bijeen gebracht door dankbare ouders. - De heer M t m a" n, - vertegenwoordiger van het ziekenfonds Volharding te Den" Haag, was van meening dat zijn vereeniging en Ziekenzorg in opvatting niet veel ver-" schillen en hij uitte den wensch, dat beide elkaar nog zullen ontmoeten in landelijk ver band, omdat immers beide vereenigingen politieke en financieele onafhankelijkheid willen. Dr. A. A. K o p a 1, geneesheer van het Centraal Genootschap voor kinderherstel lingsoorden en vacantiekolonies, wenschte de jubileerende vereeniging geluk met wat zij op haar terrein heeft bereikt en feliciteerde het bestuur met den tot stand gekomen ver bouw. Hij was dankbaar voor den betoonden wil tot samenwerking op het terrein van kinderverpleging en zei. dat het C. G. gaarne bereid is om waar noodig aan de jongere zuster adviezen te geven. De heer Koster, vertegenwoordiger van het Nederlandsch ziekenfons te Rotterdam, betreurde, dat de pogingen om in de Maas stad te komen tot samenwerking,tusschen de verschillende ziekenfondsen vaak worden aangemerkt als een soort concurrentie, zoo dat hetgeen goed bedoeld was, steeds heeft gefaald. Maar wij zullen het oóg gericht houden op uw voorbeeld, zei spr., en volhar den in ons streven. Als blijk van erkentelijk heid voor het vele goed werk van Ziekenzorg bood hij het bestuur een enveloppe met in houd aan. De laatste spreker was de jongste, n.1. h e t zoontje van den conciërge. Dit knaapje bracht bloemen naar de bestuurstafel en wenschte de daaraanzittenden geluk met' deri verbouw. De heer Santcroos dankte ten slotte alle sprekers voor hun vriendelijke woorden, de verzekering gevend dat aan de aange boden giften een bestemming zal worden ge geven, die zeker de instemming dér gevers zal hebben. Na lof te hebbèn gebracht aan de directrice voor haar werk, zéi spr., dat Zie kenzorg zich gaarne bij haar oudere zuster het Centraal Genootschap voor adviezen aanbeveelt. Ziekenzorg zafvoortgaan met hel volbrengen van haar sociale taak, waarvoor spr. aller steun en medewerking inriep. Na de sluiting van de plechtigheid werden ververschingen aangeboden en was er ge legenheid om het verbouwde herstellingsoord te bezichtigen. COMITÉ TER BEHARTIGING VAN DE ALGEMEENE BELANGEN VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Men schrijft ons: Tegelijk met nog 16 andere plaatsen in het land werd Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies door het Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van het overheidspersoneel (A. C. O. P.) een Gewestelijke openbare ver gadering gehouden, waar de heer C. Mari- nus sprak over de bezuinigingsvoorstellen van de regeering. Scherp werden door hem de verschillende onderdeelen van het rapport becritiseerd, waarbij hij de aantasting van de pensioenen een onrechtmatige daad noemde en met cijfers aantoonde dat nieuwe loonsverlagin gen voor rijks- en gemeente-personeel in vele plaatsen de loonen beneden het be staansminimum zouden brengen. Spr. sprak hiertegen een grondig protest uit, wat door de vergadering met applaus werd onderstreept. In zijn slotwoord wekte de voorzitter, de heer H. v. Drunen, krachtig op, waar dit nog mogelijk is, de S. D. A. P. bij de ver kiezingen voor den gemeenteraad te ver sterken. Onderstaande motie werd met algemeene stemmen aangenomen: De openbare gewestelijke vergaderingen van het A. C. O. P., gehouden op Zaterdag 15 Juni 1935 te Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Deventer, Dordrecht, Eind hoven, Enschede, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht, Utrecht, Vlissingen en Zwolle en op Zaterdag 22 Juni 1935 te Rotterdam; f constateerenden: le. dat het rijk en dé lagere overheden de laatste jaren reeds vele tientallen millioenen op de personeels-uitgaven hebben bezuinigd; 2e. dat het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven nieuwe en diepingrij pende verslechteringen voor het overheids personeel inhoudt; van oordeel: dat een aanpassingspolitiek, zooals deze is belichaamd in genoemd wetsontwerp, niet heeft geleid tot duurzameileniging van den crisisnood- spreken zich uit: 1 tz le. tegen nieuwe salarisverlaging voor het rijkspersoneel en de onderwijzers, waar door voor steeds, .meerdere groepen het loon beneden hetvrbestaanminimum zou dalen 2e. tegen verslechtering van pensioenaan spraken, waarvan de kosten voor het groot ste deel door het overheidspersoneel zelf worden gedragen; 3e. tegen vermindering- van reeds toege kende pensioenen, waardoor in érnstige mate inbreuk zou worden gemaakt op ver kregen rechten; 4e. tegen invoering van hét instituut kwe keling met akte, waardoor een groot deel van het onderwijzend personeel in een maat schappelijk minderwaardige positie zou wor den gebracht; 5e. tegen wijziging van de ieerlingschalen voor de kleine scholen voor g. 1. o. en de u. 1. o.-scholen; 6e. tegen omzetting van de lagere dag nijverheidsscholen, waarvan de cursus langer dan twee jaar duart, in scholen met twee jarige cursus; r 7e. legen invoering van het capitulanten- stelsel, dat zoowel voor het overheidsper soneel en de overheidsdienst als voor die maatschappij in haar geheel ernstige gevaren inhoudt 8e. tegen inkrimping of opheffing van maatschappelijk onmisbare diensten en ver dere maatregelen, welke de strekking hebben de heerschende werkloosheid nog te ver- grooten; 9e. tegen overige onredelijke verslechte ringen in de positie van het overheidsperso- Dinsdag 18 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.-— Orgelspel P. Pallaf,gr. ph 8.20'Gr.pl.10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.Causerie mevr. R Lotgering—Hillebrand. 11.30 Verv. ensemble Francis Keth. 12.30 Gr.pl. 1.30 Vioolrecital B. Lensky. Aan den vleugel: E. Veen. 2. Omroeporkest olv. N. Treep. 3 4 Kniples. 4.15 Gr.platen. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Ha mel. 5.Kinderhalfuur. 5.30 De Avro-Decibels olv. E. Meenk. 6.20 Gr.pl. 6.35 De Octophonikers olv. B. Drukker. 7.30 Ir. E. A. Frowein: Doodende stralen. 8.Vaz Dias. 8.05 Gevar. progr. mmv. Kovacs Lajos. Rudi Grasl, Alex de Haas en de „Humoresk Melodios". 9.30 Voordr. mr. Ph. C. la Chapelle. 10.Omroeporkest olv. N. Treep. 11.— Vaz Dias. 11.10-12.— Aan sluiting met „Palais de Danse", Scheveningen: Ray Forest en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Schla- germuziek en gr.pl. 1.15 Orkestcon cert. 2.Vrouwenuur. 3.— Orkest concert en gr.pl. 4.HIRO. 5.10 Schlagermuziek en gr.pl. 6.40 Le zingen. 7.45 Gr.pl. 8.— Vaz Dias. 8 05 Orkestconcert. 9.— Lezing. 9.15 Carillonconcert. 9.30 Hoorspel 10.15 Orkestconcert. (10.30 Vaz Dias). 11.15—12— Populair con cert. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Gr.pl. 12.35 Het Broad- hurst Septet. 1.20 J. Muscant's orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Lezing. 4.40 Gr.pl. 4.50 Cricket- verslag. 5.Gr.pl. 5.35 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. .6.20 Ber. 6.45 Cricket-verslag. 6.55 Bach-concert. 7.15 Fransche les. 7.45 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „Peter Porcupine", spel olv. F. Felton 9.05 „The red sarafan", Russisch cabaretprogr. 9.50 Ber. 10.10 en 10.20 Lezingen. 10.40 BBC-orkest olv. L. Heward, mmv. J. Coxon, sopraan. 11.35 12.20 Billy Cotton en zijn Band. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 R. Krettly en zijn orkest. 9.05 Vroolijk progr. m. m. v. solisten en orkest olv. André. Hier na dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 —5.20 M. Hansen's orkest. 8.20 Zangspel olv. Mahler. 10.05 Schu- mann-recital, piano. 10.4011 -25 Orkestconcert olv. Mahler. KEULEN, 456 M. 6.35 Orkest concert. 12.20 Orkestconcert en zang. 4.20 Koorconcert olv. Breuer. 5.20 Orkestconcert. 8.30 Dansmu ziek olv. Ilja Livschakoff. 9.20 Uit Hamburg: Orkestconcert. ROME, 421 M. 9-10 Gr.pl. 10.20 —11.20 Kamermuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o. 1 v. Douliez. 1.59—2.20, 5.20, 6.50 er. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Douliez en Gr.pl. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Het Konstantin-orkest. 5.20 Orgel concert. 6.20 Gr.pl. 6.50 Waalsche muziek. 8.20 Salonorkest olv. Wal pot. 10.30—11.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Ilja LivschakofFs orkest. 9.20 „Schlesien ruft dich", gevar. progr. 10.20 Ber. 10.50 Spoorweg- praatje. 11.05 Weerber. 11.2CN* 12.20 Ilja Livschakoff's orkest. GEMEENTELIFKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8-12.20, Brus sel Vl. 12.20—14.20, D.sender 14.20—15.20, Kalundborg 15.20— 16.20, D.sender 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20—19.20, Keulen 19.20—19.50, Parijs R. 19.50— 20.30, Keulen 20.30—22.20, Rome 22.3023.20 en D.sender 23.20— 24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.0510.35, Lond. Reg. 10.35—13.20, Droit- wich 13.2014.20, Lond. Reg. 14.20—T6.50, Droitwich 16.50— 18.20, Brussel Fr. 18.2018.45, Lond. Reg. 18.4521.05, Droit wich 21.05—21.50, Brussel (Fr.) 21.50-22.20, Lond. Reg. 22.20- 24.—. neel, waardoor ook de overheidsdienst ern stig zou worden geschaad; verklaren in te stemmen met de bezwaren der moderne arbeidersbeweging tegen de aanpassingspolitiek der regeering en met de actie van het A. C. O. P. tegen de verslechte ringen in de positie van het overheidsperso neel, welke in genoemd wetsontwerp zijn vervat; v verzoeken het A. C. O. P.-bestuur, deze motie ter kennis te brengen van de regee ring, de volksvertegenwoordiging, de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken en de pers. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. In behandeling kwam een adres van een aantal inwoners van het Ooievaars nest, met het verzoek om wijziging van de classificatie der gemeente voor de perso- neele belasting. De voorzitter deelde mede, dat met den inspecteur hieromtrent reeds een bespreking is gehouden om aan dit verlan gen tegemoet te komen. Verder werd mededeeling gedaan van een schrijven van het Nat. Crisiscomité, inhou dende een regeling van extra-hulp aan werk- loozen voor 1935. Op voorstel van B en W. werd besloten van gemeentewege een bédrag van 2 10 per werklooze beschikbaar te stellen, gelijk gevraagd werd. Van de sportvereeniging Sparta was een verzoek om subsidie voor 1935 ingekomen. Besloten werd 15 subsidie te verleenen onder voorwaarde, dat het ter rein beschikbaar wordt gesteld als speel plaats voor de kinderen. Van Ged. Staten was een schrijven ingeko men, inhoudende, dat de rekening over 1933 was goedgekeurd, alsmede de Koninklijke goedkeuring van de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Van de bewoners van het Ooievaarsnest was een verzoek ingekomen om aldaar een stembureau te vestigen. Ofschoon het voor de aanstaande week te laat is om aan het verzoek te voldoen, zal voor een volgende vérkiezing dit verzoek in ernstige overweging genomen worden. Ingekomen was van den commissaris der koningin het verzoek om toezending van de verordening voor den gemeenteveldwachter. Op voorstel van B. en W. werd besloten den commissaris te verzoeken, te willen toestaan, dat de tegenwoordige regeling blijft gelden zoolang de gemeenteveldwachter tevens de functie bekleedt van administrateur van het G. E. B. De hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat antwoordde op een des betreffende vraag, dat de nieuwe weg tus schen banden gelegd zal worden, terwijl de toezegging werd gedaan, dat zoo-mogelijk ook werkkrachten uit deze gemeente zullen worden betrokken. Van het bestuur der r. k. school was Inge komen de driejaarlijksche afrekening, welke in een afzonderlijke zitting zal worden na gezien; Besloten werd aan weerszijijden van de woning van Schot een lichtpunt aan te brengen ter verlichting van den Munniken- en Frieschen weg. Van 't gemeentebetsuur te Alkmaar was de mededeeling ontvangen, dat de kosten voor den vleeschkeurings- dienst met 10 zijn verlaagd. Besloten werd adhaesie te betuigen aan 'n adres tot instandhouding van den keurings dienst. Hierna sluiting. Uit het Eugelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL M) Zij haalde vlug adem. Ze wist, dat ze er op haar voordeehgst uitzag, maar toch liep ze vlug naar haar kamer terug en ging voor den spiegel staan. Ja, haar oogen schit terden van opwinding. Haar lippen waren rood van gezondheid. Ze was een begeer lijke .vrouw voor iederen man, zei ze triom fantelijk in zichzelf. Toen liep ze vastbeslo ten naar de zitkamer. „Blijf stil zitten, Guy. „Ik zal voor je zingen", zei ze'zacht en ze begon een Indi- aaifsch minnelied te zingen. Op de piano stond een zilveren spiegel en terwijl ze zong kon ze zijn gezicht zien. HOOFDSTUK XXXIII. Toen het lied uit was, draaide Valda zich op 'den pianostoel om. ';,Dank je",'zei hij zacht en ze wist dat hij ontroerd was.' „Ik ben toch zoo blij dat je dol bent op muziek"; zei ze nogmaals en ging op de di van zitten. Hallam was er de man niet naar om te rug te deinzen, wanneer hij eenmaal een be sluit genomen had, daarom stond hij op en ging naast haar zitten. Ze bloosde en keek naar den grond. „Valda, de admiraal heeft met me ge sproken", begon hij plotseling. „Het kan me niets schelen wat de admi raal heeft gezegd. Spreek liever over iets dat van meer belang is voor ons". Haar oogen ontmoetten de zijne, bijna tartend. „Ik vrees, dat je me verkeerd begrijpt. Mis schien weet ik het zelf niet, maar er is één gebrek dat ik niet heb, ik ben geen huiche laarster. Ik ben nooit wat ie een goede" vrouw noemt geweest En ik heb al eens ge zegd, dat ik meer dan eens verliefd ben ge weest. Dat was een leugen. Totdat ik jou ontmoette verveelden de mannen me alle maal. Overal waar ik kwam in Enge land en op het vasteland maakten ze me het hof, maar ik behandelde hen of ze niet bestonden. Jij hebt alles veranderd, en jij was verloofd met miin liefste vriendin. Ik heb Stella vervloekt. Het was een marteling om haar zoo gelukkig met jou te zien. En wat was ik blij toen je engagement met haar uit was. Ik had er de hand niet in, maar toen ik jou en haar later hier ontmoet te in deze kamer, wil ik eerlijk bekennen, dat ik meehielp om de verwijdering grooter te maken". „Valda", riep hij verschrikt. „Ik wil oprecht zijn. Zoover als als ik kan Sinds dien dag ervoor zelfs heb ik er mij toe gezet je liefde te winnen. Jé moogt me verachten als je wilt, maar je zult me kennen zooals ik ben". Ze hield op en drukte haar hand tegen haar hart. „Weet je nog die avond toen je me kuste? Ik wilde, dat je me zoudt kussen. Ik bracht je op alle manieren in de verleiding. Van avond was ik weer besloten je in de verzoe king te brengen, maar ik heb er den moed niet toe. Je gaat me vragen om je vrouw te worden". Valda was kalm geworden en keek hem aan. „Je hoeft niet te antwoorden. Je zult me vragen. Jij bent het soort man, dat altijd zijn plicht doet. Je haat me niet maar 't scheelt tocht niet veel; en toch zul je me vragen met je te trouwen". Ze lachte, maar er was geen vroolijkheid in dien lach. „Ik zal je trouwen, maar ik zweer, dat je het niet zou doen, als ik niet dacht dat ik je gelukkig kan maken". Ze stonden naast elkaar en hij bracht haar hand aan zijn lippen. „Ga zitten", zei. ze beslist. „Ik heb je veel te zeggen voor je weggaat. Als we elkaar morgen terug zien, wil ik dat dit alles ver geten is. Je kunt me in ieder geval je vriend schap geven. Guy, houdt je van me al3 vriendin?" „Ja". „Dus dan kan het je niet schelen om me te ontmoeten. Ik beloof je dat ik je het nooit lastig, zal maken Ze brak in eens af, bedekte haar gezicht met de handen en begon zachtjes, te schreien. „Ik kan het niet doen", snikte ze. •Terstond was hij naast haar en legde zijn arm om haar middel. „Valda, was is er?" vroeg hij bezorgd. Het leek^onnatuu-rlijk dat zij zoo volkomen zou inzinken. Bij de meeste vrouwen behoo- ren tranen als vanzelf sprekend, maar zij was zoo anders. En hij haatte het om een vrouw te hooren snikken. „Schrei niet lieve", zei hij teeder. Ze duwde hem bijna heftig terug en hij kon zien, dat de tranen haar langs de wan gen stroomden, maar ze veegde ze met haar zakdoek weg. „Ik schaam me over wat ik gedaan heb, Guy, ik geef je je belofte terug". „Wil je morgenochtend niet naar den ad miraal gaan?" „Ken je me zoo weinig?" zei ze heftig. „De admiraal zal al de inlichtingen hebben, die hij wenscht en die ik hem kan geven dat zweer ik. Maar op die wijze kan ik jou niet winnen. Je begrijpt het niet. Ik dacht dat ik je in ieder geval zou kunnen winnen, maar ik kan het niet. Ga weg, vóór ik weer van gedachte verander". „Wij hebben een overeenkomst gesloten en ik zal me eraan houden. Het is waar, ik heb je niet lief, maar ik zal je geven wat daar het dichtste bij komt en ik zal mijn deel van de overeenkomst eerlijk nakomen'* -O, Guy> waarom kun je me niet liefheb ben? vroeg ze klagend. De vraag verwarde hem, want ze wachtte op antwoord. De ingeving van het oogen- blik volgend, nam hij haar gelaat tusschen zón handen en kuste haar op het voorhoofd De aanraking van zijn lippen deed haar trillen en ze verloor naar zelfbeheersching; ze sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem keer op keer. Haar hartstocht wekte hem o>p en tot haar vreugde beant",r>ordden zijn lippen haar kus. „Je bent een heks", riep hij hartstochtelijk uit. Ze had zich losgemaakt en keek hem triomfantelijk aan. „Nu kan het me niets meer schelen. Ik kan maken dat je van me houdt. Ik schaam me nu niet meer. Je hebt me heel gelukkig gemaakt. Ik zal nog meer voor je zingen". Met de armen naar achteren en gesloten oogen begon ze heel zacht te zingen. Maar al dien tijd begluurde ze hem door haar oogharen en haar stemming veranderde. Ze zou hem zóó spoedig mogelijk trouwen. Ze was blij dat zé openhartig gesproken had. Er was maar één ding, dat ze verzwegen had dat ze in den geheimen Duitschen dienst was geweest. Maar zelfs dat zou ze hem vertellen, alleen nu niet. En de zaligheid als alles vergeten was en ze altijd bjj hem kon zijn liefhebbend en bemind! Geen offer zou te groot zijn voor zijn geluk. Ze durfde niet langer aan haar moeder den ken. Ze was bereid die laatste belofte te bre ken, maar vreemd genoeg voelde ze haar ge weten niet erg bezwaard. Het lied was uit en ze zweeg. Hij voelde ook geen behoefte om te praten. Toch had geen van beiden het gevoel van verwarring aat stilte zoo vaak teweeg brengt bij men schen die niet met elkaar sympathiseeren. „Guy, heb je medelijden met jezelf?" fluisterde ze. „Neen". „Haat je me niet voor wat ik gedaan héb? Denk er altijd om, dat ik je je vrijheid aange boden heb". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6