DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Japansche actie in China. No. 142 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 18 Juni 1935 137e Jaargang ïDxiQetiikscfi Omcücht De houding der groote mogendheden in het conflict. - Verschillende autoriteiten deelen hun standpunt mee. Het incident van Tsjahar. ^Buiteiiloutd PROCES TEGEN 74 COMMUNISTEN. DOOR BENZINEDAMPEN OMGEKOMEN. DF ZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De nieuwe heeren. TWEE LEDEN VAN HET ZWARTE FRONT VEROORDEELD. ANTI-SEMITISCHE EXCESSEN IN POLEN. POLITIEKE MOORD IN RUSLAND. OPVRAVINGEN IN NOORD-AFRIKA. ^Binnenland Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Volgens geloofwaardige mededeelingen schijnen zich twee stroomingen te ontwikke len onder de Japansche militaire autoritei ten ten aanzien van de wijze van handelen in Noord-China. De eene groep, welke wordt vertegenwoor digd door Dohaira, wil geheel Noord-China openlijk onder controle v. h. Kwantoeng-le- ger plaatsen, terwijl de andere groep meer geneigd is naar de raadgevingen van Tokio te luisteren en tevreden te zijn met meer be scheiden resultaten, welke tot nu toe zijn bereikt. Dohaira verklaarde gisteren, dat de Chi- neezen slechts mondelinge verzoeken hebben aanvaard en dat is niet wat hij zoekt. Volgens een rapport, dat de Engelsche gezant te Tokio aan zijn regeering heeft ge richt, verzekert de Japansche minister van buitenlandsche zaken, dat de actie van de militaire autoriteiten is ingezet zonder zijn initiatief. De minister schijnt achteraf echter de houding van de militaire leiders te heb ben goedgekeurd wat de provincie Hopei 'be treft en de ten aanzien van die streek opge stelde eischen, met name het vertrek van de troepen en de administratieve veranderingen. De minister schijnt echter zich niet te kun nen vereenigen met de maatregelen, die de generale staf omtrent Tsjahar heeft geno men. De ontruiming van Tsjahar. Ondanks de officieele Chineesche verkla ringen volgens welke het incident van Tsjahar geregeld zou zijn, doen de Japan sche autoriteitenmet nadruk opmerken, dat er geen enkel accoord is tot stand gekomen omtrent de algemeene betrekkingen tusschen Tsjahar en Mantsjoekwo. De Japansche bladen melden voorts, dat met toestemming van den Japanschen mi nister van oorlog, talrijke vliegtuigen naar Kalgan zijn gezonden, waar de militaire missie onderhandelingen voert met de plaat selijke Chineesche autoriteiten over de ge deeltelijke ontruiming van de provincie Tsjahar. Deze maatregelen zouden genomen zijn om botsingen tusschen de Japansche- en Chineesche troepen te vermijden. Het eerste transport der Japansche troe pen zou gisteren de provincie binnenmar- cheeren en wel in dat deel, waarin zich tot nu toe nog Chineesche militairen bevonden. Inzake net incident meldt Reuter nog uit Tokio, dat overeenkomstig de beslissing van den Japanschen generalen staf te Tsjang Sjoen de troepen van generaal Soeng Tsje Joean, gouverneur van de provincie Tsjahar, zullen worden beschouwd als bandieten en als zoodanig warden behandeld. De troepen van Tsjahar worden beschul digd den wapenstilstand van 2 Februari te hebben geschonden. Telegraaf-, telefoon- en radio verkeer onder Japansche controle. Het Japansche oppercommando heeft de telegraaflijn SjanhaikwanTientsin militair laten bezetten. Alle telefoonkantoren aan deze lijn staan thans onder controle van Japansche militai ren. Het Japansche oppercommando heeft bo vendien talrijke radiostations bezet en con troleert het geheele draadlooze verkeer tus schen Noord-China en Nanking. De houding van de mogendheden. Sir Samuel Hoare, de nieuwe Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gis teren in het Lagerhuis een korte verklaring afgelegd nopens den huidigen toestand in China. Hij zei, dat door verschillende oorza ken de invloed van de internationale crisis op China was vertraagd. Eenige maanden geleden echter was China's economische toe stand ongetwijfeld benard geweest en sinds dien was hij nog ernstiger geworden door de jongste rijzing van den pr'js van het zilver. De Engelsche regeering volgt van nabij en in vriendschappelijken geest den loop van zaken en heeft nu gezorgd, dat Sir Freaerick Leith Ross, haar voornaamste economische adviseur, zich spoedig naar China zal bege ven om advies aan de regeering uit te bren gen over den toestand aldaar. Ondanks de financieele crisis is de poli tieke toestand de laatste maanden niet on gunstig geweest. Er waren teekenen van een gestadigen vooruitgang in de richting van orde en vastheid en het succes van den veld tocht der centrale regeering tegen de com munisten heeft bijgedragen tot uitbreiding van haar gezag en invloed. In noord-China zijn echter de zaken de laatste paar weken een verontrustenden kant opgegaan. De berichten spreken elkaar op ondergeschikte punten tegen en de toestand is van dien aard, dat snelle wisselingen mo gelijk zijn, maar in groote trekken schijnt het, dat de plaatselijke Japansche militaire gezaghebbers bezwaren hebben ingediend nopens menschen of instellingen, die vijandig tegen hen zouden zijn in of nabij de gedemi litariseerde zone, die tusschen China en Ja pan bij den wapenstilstand van Tangkoe is ingesteld. De plaatselijke Chineesche autori teiten hebben maatregelen genomen om aan deze bezwaren tegemoet te komen, maar ze kere punten schijnen nog onopgelost te zijn en nog onderwerp van p'aatselijke besprekin gen uit te maken. Ten aanzien van den jongsten gang van zaken in Noord-China is de minister in voe ling getreden met de gezanten te Tokio en Nanking en door hen met de Japansche en Chineesche regeering. De gedachtenwisse- ling dienaangaande duurt nog voort. De Amerikaansche Senaat en het verdrag der negen mogend heden. King heeft bij den Amerikaanschen Se naat een resolutie ingediend, waarbij de com missie van buiten'andsche zaken uit den Se naat wordt gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de politiek, die Japan ten aan zien van China volgt en om vast te stellen of deze politiek het pact-Kellogg en het verdrag der negen mogendheden schendt. Phillips en de ambassadeur Lindsay h.-bben in den Se naat den stand van het Chineesch—Japan sche conflict besproken. Beiden weigerden een verklaring te geve. over den toestand, doch Phillips zeide, dat de Vereenigde Staten nog geen enkele beslissing genomen hebben ten opzichte van het in te nemen standpunt. De onderteekenaars van het verdrag der negen mogendheden zijn, gelijk men zich herinnert, Engeland, Ver. Staten, Japan, Frankrijk, Italië, China, Nederla..d, België en Portugal. Deze hebben elkaar beloofd de souvereiniteit en de territoriale en adminis tratieve onafhanke'ijkheid var China te eer biedigen en er var. ai te zien in China naar bijzondere rechten of privileges te streven Verder zullen zij in voorkomende situaties overleg plegen. Art. 7 van het verdrag zegt: „De verdrag sluitende mogendheden komen overeen, dat, indien er een situatie ontstaat, welke naar het oordeel van een hunner de toepassing van de bepalingen van dit verdrag betreft en welke de bespreking van die toepassing wenschelijk maakt, er een volledige en vrije bespreking zal plaats hebben tusschen de be trokken mogendheden". REDE VAN GOEBBELS. De kunst is een hartstocht. Op de bijeenkomst te Hamburg van de Rijkstheater-kamer, ter gelegenheid van de Rijkstheater Feestweek heeft dr. Goebbels een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De kunst is een hartstocht, die den ge- heelen mensch opeischt. Een staatsman kan geen grootere eer kennen, dan te helpen aan het bereiden der wegen voor de kunst. De kunstenaar bezit zijn persoonlijke eigenaar digheden en heeft daarop ook recht. Dit uit leven der eigen individualiteit heeft echter zijn grenzen, waar botsing ontstaat met de belangen der gemeenscap, want niemand heeft het recht zich slechts als individu te voelen. De kunstenaar heeft de plicht het volk te dienen. Dezen plicht heeft het Duit- sche kunstgenie in de jaren na 1918 groo- tendeels verzuimd en vergeten. Het betreft hier het tijdperk, waarin de kunstenaar ge loofde, slechts rekenschap te moeten geven aan den kunstenaar en in laatste instantie aan zichzelf. Het is geen wonder, dat deze soort kunst het epitheton Duitsch, niet meer verdiende en niets meer uitstaande had met het Duitsche volk. Wij moeten protesteeren tegen een tooneel- en filmkunst, die tracht ons menschen te schilderen, zooals die in werkelijkheid niet bestaan. Wij vragen menschen, die uit het leven zijn genomen, menschen van vleesch en bloed, die de zorgen, de kwellingen en de vreugden van onzen tijd ook in hun eigen binnenste beleven. Men heeft ons vaak ver weten, dat wij de Duitsche kunst hebben ver laagd tot een loutere propaganda-aange- legenheid. Maar waarom verlaagd'? Is de propaganda iets, waartoe men iets anders kan verlagen? Is de propaganda, zooals wij die verstaan, ook niet een soort kunst? Ver laagt men de kunst, wanneer men haar op één lijn stelt met de edele kunst der volks psychologie, die in de eerste plaats het Rijk voord en ondergang heeft behoed? Met theorieën kan men in dergelijke tijden van nood een volk niet helpen; men moet het de practische mogelijkheid bieden om een nieuw leven te beginnen. Dat hebben wij gedaan Wat nu het speelplan betreft, moet ik op merken, dat het in het afgeloopen seizoen te weinig uitdrukking heeft gehad. Het kan niet goedgekeurd worden, dat de leiders van het tooneel veelal probeeren, in het geheel niet te spreken van het nationaal socialisme. Alleen klassieken en aan de andere zijde naieve on- schuldigden zijn niet voldoende. Wij hebben achting voor de kunst, of zij ontspringt aan het Fransche, het Engelsche of het Italiaan- sche volksbewustzijn, maar bij menig speel plan lijkt het er op, alsof er in Duitschland in het geheel geen kunstenaars bestaan en alsof wij geen dichters hebben gehad. Dat geldt vooral voor de Rijkshoofdstad. Men moet dan ook den moed tot experimenteeren hebben: het moet niet blijven bij een serie stuk, dat 300 of 400 maal wordt opgevoerd Het tooneelleven wordt 6lechts beoordeeld uit het gezichtspunt van de kassa. De kas wordt vol en de harten leeg. Hier en daar staat men op het standpunt, dat het nationaal socialisme een politieke leer is en zich derhalve uitsluitend heeft bezig te houden met de politiek. Maar dat zou op den duur een volkomen ontbinding van ons staatsleven meebrengen. Het nationaal socia lisme is niet alleen een politieke leer. Het is een totale beschouwing van alle zaken, die met het openbare leven in verband staan. Het moet dus de basis van ons geheele leven wor den." Voor den derden strafsenaat te Hamburg is gisteren het proces begonnen tegen 74 communisten, die beschuldigd worden van voorbereiding tot hoogverraad, poging tot moord, landvredebrtuk, ernstig oproer en andere delicten. Het geheele proces zal in drie deelen worden behandeld. Dit proces staat in verband met de gebeur tenissen op 6 Maart 1933. Op den avond van dien dag organiseerde naar aanleiding van een stembusoverwinning de N.S.D.A.P. een fakkeloptocht, waarbij een vuuroverval van communisten gepleegd werd. Hierbij vie len drie dooden, toevallige voorbijgangers. Bovendien werden 16 personen gewond. In de Oosthaven te Berlijn waren gister twee arbeiders bezig met het reinigen van verscheidene groote benzinetanks, die in den grond gebouwd zijn. Een hunner verloor in een der tanks het bewustzijn. De tweede snel de zijn kameraad te hulp, doch ook hij viel bewusteloos neer. Toen beiden eindelijk ge borgen waren, waren de levensgeesten reeds geweken. Na het Pinksterreces zijn Hooger en La gerhuis gister weer bijeengekomen. De zit ting van het Lagerhuis droeg een bijzonder karakter doordat hier voor het eerst de le den van de nieuwe regeering-Baldwin ver schenen. Toen hij de zittingszaal binnen kwam, werd Baldwin evenals zijn voorgan ger MacDonald met vriendelijk applaus ont vangen. In de voor vragen bestemden tijd gaf de ondersecretaris voor Indië een verklaring over de aardbeving in Quetta. Volgens of ficieele ramingen vreest men, dat in de door de aardbevingsramp getroffen landstre ken een totaal aantal dooden zal blijken te zijn gevallen van ruim 40.000. Het aantal der om het leven gekomen Europeanen be draagt, terwijl nog 240 min of meer ernstig gewond zijn. Toen de nieuwe minister van buitenland sche zaken, Sir Samuel Hoare, vervolgens opstond ter beantwoording van een vraag werd hij hartelijk toegejuicht. De te beant woorden vraag betrof den toestand in Abes- sinië: en de door de Britsche regeering ter in stand houding van den vrede gedane stappen. Hoare verwees naar de uitvoerige verklaring van Eden van 7 Juni, waaraan hij op het oogenblik niets kon toevoegen. Op een verdere vraag deelde hij mede, dat een antwoord van de Japansche regeering op het Engelsche protest inzake instelling van een oliemonopolie in Mandsjoerije niet was ontvangen. Intusschen is het monopolie van kracht geworden en onder deze omstandig heden hebben de Britsche en Amerikaansche oliemaatschappijen besloten zich terug te trekken uit de Mandsjoerijsche oiiemarkt. Daarop stelde een afgevaardigde een vraag naar den toestand in China. Hoare antwoordde, dat sedert eenige maanden in den economischen toestand van China klaar blijkelijke moeilijkheden opgetreden zijn die nog verscherpt zijn door het recente stijgen van den zilverprijs. Het is bekend, dat de Britsche regeering de ontwikkeling met be langstelling volgt en zij heeft het er thans toe geleid, dat de economische en financieele adviseur van de Britsche regeering Sir Fre- derick Leith-Ross zoo spoedig mogelijk naar China zal gaan om de Britsche regeering op de hoogte te stellen van den toestand. On danks ae financieele crisis is de politieke toe stand in de laatste maanden niet ongunstig geweest. In Noord-China heeft in de laatste twee weken echter een verontrustende ont wikkeling plaats gevonden. In zekere details zijn de geruchten met elkaar in tegenspraak en de toestand kan zich snel wijzigen. Ten slotte deelde Hoare mede, dat hij door be middeling van den Britschen diplomatieken vertegenwoordiger in Tokio en dien te Nan king in contact staat met de Japansche en de Chineesche regeeringen en dat de gedachten- wisseling thans nog voortduurt. Twee leden van het z.g. Zwarte Front van Otto Strasser zijn gister door het volksge rechtshof te Berlijn resp. veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies en drie jaar tuchthuistraf met aftrek van 5 maanden voorarrest. Te Roecienz en te Soevalki is het tot vrij ernstige anti-semitische excessen gekomen Een aantal joodsche zaken is vernield, waar bij vechtpartijen plaats vonden. Te Soevalki zijn 93 personen gearresteerd, die getracht hadden, ruiten in de joodsche wijk in te slaan. Een nieuwe politieke moord heeft in Mos kou groot opzen gebaard. In Noworossisk is een der oudste leden van de partij, Antipoff, vooraanstaandl id van het stadsbestuur, ver moord. Van de daders ontbreekt ieder spoor. NOODWEER OP FORMOSA. In Midden- en Zuid-Formosa heeft een noodweer gewoed, tengevolge waarvan de spoorwegdiensten stilgelegd werden. Een cfertigtal huizen stortte in, waarbij echter slechts één persoon gewond werd. Tijdens recente opgravingen te Sabratha heeft men de fundamenten blootgelegd en verschillende overblijfselen gevonden van een Romeinschen tempel uit de eerste eeuw. Te Leptis Magna heeft men twee koppen van groote artistieke waarde gevonden, waarvan de eene keizerin Faustina, de vrouw van Pius Antonius, voorstelt. NIEUWE ONTHULLING TE OSS. 37-jarige vrouw aangehouden, verdacht van medeplichtig heid aan de roofoverval te Geffen. De Koninklijke marechaussee te Geffen heeft gistermorgen de ge huwde vrouw G. gearresteerd, die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan den overval, ge pleegd op de bejaarde koopvrouw van Dijk te Geffen. De vrouw, die een nicht is van den vermoorden Gerrit de Bie, zou tevoren aan de daders van den overval inlichtingen hebben verschaft, die hun werk ver gemakkelijkten. Zij is ter confron tatie met Piet de Bie, die, zooals men weet reeds een bekentenis heeft afgelegd, naar de Marechausseeka zerne te Oss overgebracht. De vrouw blijft nochtans ontkennen zich schuldig te hebben gemaakt aan het haar ten laste gelegde. KINDJE VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half acht is het 2- jarig dochtertje van de familie Diepstraten te Verhoven bij Gilze (N Br.) in een onbe waakt oogenblik in een teil met water geval len en verdronken. Dr. Hoeks, die spoedig ter plaatse was, paste nog eenigen tijd kunst matige ademhaling toe, doch de levensgees ten waren reeds geweken. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is één der opvarenden van het pleizierjacht „Rose Marie'' op den Rijn nabij Eist onder de gemeente Rhenen, over boord gevallen en verdronken. Dreggen bleef zonder resultaat. Het slachtoffer is de 34-jarige ongehuwde M. v. d. Berg uit Rot terdam. Het conflict JapanChina. (Dag. Overzicht.) Rede van Goebbels over de kunst. (Buitenland.) Het Hooger- en Lagerhuis bijeen. (Buitenland.) Nieuwe onthulling te Oss. (Bin nenland.) Moordaanslag te Apeldoorn. (Bin nenland.) De moord op den politie-commij- saris te Schiedam; 20 jaar wegens moord geëischt. (Rechtszaken.) Aankoop van reischeques voor reis en verblijf in Duitschland. (Bin- land.) Biiksem-inslag toch de oorzaak van de ramp van de „Uiver"? (Luchtvaart.) Vreeselijk auto-ongeluk te Ber gen; twee jongens gedood. (Stad en Omgeving.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) AANKOOP VAN REISCHEQUES VOOR REIS EN VERBLIJF IN DUITSCHLAND. Een gedeelte van het verkochte bedrag in marken moet op de clearing worden gestort. In de Staatscourant var gisteravond is een kon. besluit met daaraan toege voegde ministerieele beschikking gepu bliceerd, welke betrekking hebben op den verkoop van chèques, het afgeven \an credietbrieven en het openen van accreditieven ter bestrijding van reis- en verblijfkosten in Duitschland. De s'tekking van dit Kon. besluit is, een deel van de betalingen, welke in Neder land woonachtige personen in verband met hun reis- en verblijfkosten in Duitschland verrichten, aan de Neder- landsch-Duitsche clearing ten goede te doen komen. Tot dit doel zullen de in stellingen (in Nederland gevestigde banken en reisbureaux), welke zich bezig houden met den verkoop van reis cheques en hetgeen daarmede wordt ge lijk gesteld, voortaan verplicht zijn een door den minister van economische za ken vast te stellen gedeelte van het ver kochte markenbedrag tegen den officiee- len wisselkoers in guldens bij het Neder- landsch Clearinginstituut te 's-Graven- hage te storten. Deze regeling treedt met ingang van heden in werking. Ter con trole op de in Nederland woonachtige reizigers dient'ieders aankoop van reis marken door den verkooper in het reis- paspoort van den kooper te worden aan- geteekend, met vermelding van den naam der verkoopende instelling en datum van trekking, en het totaa ver kochte bedrag. Als gevolg van bovenver meld Kon. besluit zal het voortaan aan in Nederland woonachtige personen ver benen zijn reischèque6 e.d. buiten Ne derland te koopen. Overtredingen van dit verbod kunnen op g-ond van de wet op het internationaal betalingsverkeer 1934 worden gestraft. Uit deze regeling zal wel een stijging van den koers van de reismarken voort spruiten, doch deze stijging zal binnen beperkte grenzen blijven. STEUNVERLEENING AAN TIJDENS WERKLOOSHEID GEHUWDEN. Gehuwdensteun pas nadat men een jaar gehuwd Is. De minister van sociale zaken heeft besloten, de bepaling omtrent het ver- leenen van steun aan diegenen, die tij dens werkloosheid zijn gehuwd, te wij zigen. Tot dusver werd de methode ge volgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloosheid gehuwden een datum werd vastgesteld, waarvoor men gehuwd moest zijn om voor gehuwdensteun in aanmerking te komen. Deze datum werd na verloop van tijd verschoven, waar door dan op een bepaald oogenblik zij, die na bedoelden datum gehuwd waren, gehuwdensteun ontvingen. Als datum waarvoor men gehuwd moest zijn, gold sinds de laatste wijzi ging 1 April 1934. De minister van so ciale zaken heeft thans bepaald, dat aan hen, die tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn of na hun huwelijk drie maanden in het vrije bedrijf hebben ge werkt. Gehandhaafd is de bepaling, wel ke reeds bestond, dat zij, die na hun huwelijk kostgangerssteun ontvingen, dien kunnen behouden zoolang zij inge volge het vorenstaande nog niet voor gehuwdensteun in aanmerking komen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1