Verkiezingsvergadering der R.S.A. P. Gevaarlijk spel JtadioptOQtamma SeuUCetm Sprekers de heeren B. Appelen H.Sneevliet, in de dancing van de Harmonie. ~-.r Stad en Omgeving Woensdag: 19 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.). 8.Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 10,Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: W. J v. d. Woestijne, lezing, Orvitropia olv. J. v. d. Horst, Fr. Nienhuys, voordr. en de Flierefluiters olv. E. Walis. 12.— Gr.pl. 12.30 Schalmei olv. P. Renes. 12.45 Strijkorkest o. 1 v. E. Walis. 1.15-1.45 Dubbel X olv. C .Steyn mmv. P. Miller zang. 2.Voor de vrouw. 2.15 „raust opera van Gounod (gr.pl.) 3.— Voor de kinderen. 5.30 VARA- orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU. Jhr. Drs. D. J. v. Lennep: Toe komst en Psychotechniek. 7. Sportuitz. 7.20 Gr.pl. 7.45 Dr. L. Heijermans: De a.s. Zonnestraal collecte. 8 SOS-ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Zang door K. Philipse. Aan den vleugel C. Steyn. 8.30 J. Huy, saxofoon en J. Jong, piano. 8.40 H. Wiggelaar, viool en C. Steyn, piano. 9.— Onze Radiokrant, VARA-Maandrevue m. m. v. Eddy Walis' orkest en solis ten. 9.30 Gr.pl. 9.45 Orgelspel J. Jong. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 11.—12.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. W. Eggink. 11.12. M. F. Jurjaanz, harmonium en Mej. A. Geest, sopraan. 12.15 Gr. pl. 12.30 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2.Gr.pl. 2.30 Causerie voor postzegelverzamelaars. 3. 3.45 Zang door J. Poldermans so praan. Aan den vleugel: H. Huls hof. 4.Orgelconcert J. Mulder en gr.pl. 5.Kinderuur. 6.— Gr.pl. 6.30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Rep. 7.30 uur Landbouwhalfuur. 8.Vaz Dias. 8,05 Arnhemsche Orkestvereen. olv. J. Spaanderman. 9.— Causerie Dr. A. v. Deursen. 9.30 Verv. concert. (9.50 Vaz Dias). 10.30-12.— Gr. platen. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgel spel Q. MacLean. 12.50 Ch. Man- ning's orkest. 1.50 Orgelconcert M. Vinden. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin m.m.v. L. England, piano. 5.Ó5 Gr.pl. 5 35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Bach-concert. 7.50 Causerie. 8.05 Koor- en orkestconcert olv. Adr. Bpult. 9.35 Causerie. 9.50 Ber. 10 20 BBC-Theater-crkest olv. S. Robinson mmv. Richard Tauber te nor. 11.20—12.20 Het Casani Club orkest olv. Charlie Kunz. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche mmv. solist. 9.05 Radio- tooneel. Hierna: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest olv, Thyregod 3.20—5.20 Concert uit rest. Ritz. 6.05—6.35 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest olv. Mahler. 9.35 Weenscne muziek olv. Mahler. 10.45 Moderne orkestmuziek. 11.20—12.50 Dans muziek, KEULEN, 456 M. 6.35 Orkest concert. 11.05 Zangen piano. 12.20 Orkestconcert mmv. solisten. 4.20 Viool-recital. 5.20 Concert mmv. orkest, schrammelkwartet en solis ten. 7.20 Zang. 9.05 Verzoekprogr. mmv. solisten, schrammel-ensemble, koor en orkest. 10.5012.20 Po pulair concert en dansmuziek. ROME, 421 M. 9.10 Radio-too- neel. Hierna tot 11.20 Dansmuziek BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.ï 12.20 en 1.30—2.20 J. Schnijders' orkest. 5.20 Gr.pl. 5.50 Kamermu ziek. 6.30 Gr.pl. 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest olv. Gason. 10.3011.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.50— 2.20 Gr.pl. 5.20 Cello-recital. 5.50 Gr.pl. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Symph.-concert olv. Vereist. 10.30— 11.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Rijkszending: Marine H. J. 9.05 Militaire muziek olv. Krü- ger—Burghardt. 1020 en 11.05 Ber. 11.20—12.20 llja Livscha- koff's orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- PISTRIBUT1E. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8-10.D. sender 10.-10.20. Keulen 10.20— 12.05, Droitwicn 12.0512.50, Keulen 12.5014.20, D.sender 14.20—15.20, Kalundborg 15.20— 16.20, Keulen 16.20—18.50, Brus sel Fr. 18.50—19.20, Parijs Radio 19.20—20.20, Lond. Reg. 20.20— 21.25, Parijs P. P. 21.25—22.50 en Keulen 22.50-24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.0510.35, Lond. Reg. 10.35—17.35, Droitwich 17 35—18.20, Brussel VI. 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50-19.25, Droitwich 19.2521.35, Lond Reg. 21.35—22.20, Droitwich 22.20 —24.—. De heer Bonsema in debat. De' Verkiezingsvergadering der R. S. A. Pr was gisteravond druk bezocht. Voorzitter was de heer W. van der Wal, die na een woord van welkom zei niet een bespreking te willen voeren over de verschillende verkiezingspam- 'i'otten, welke dezer dagen zijn ver spreid. Slechts wilde hij even ingaan op dat van de S.D.A.P., waarin werd mede gedeeld, dat de heeren Lunsing en Nieu- wenhuis uit de gelederen der R.S.A.P. waren overgeloopen naar de S.D.A.P. Spr. feliciteerde laatstgenoemde met deze .aanwinst. Verder haalde hij nog het commu nistisch pamflet aan, waarin de RS. A.P.'ers contra-revolutionnairen werden genoemd. Als wij dezen naam kregen, zei spr., omdat wij legen de geheime di plomatie zijn en niet willen vechten vpor Jiet Fransche imperialisme, stel len-wij hem op hoogen prijs. Rede van den heer Appel. Hierna was het woord aan den heer B. Appel, no. 1 van de lijst der R.S.A.P. Voor de raadsverkiezing Van morgen. Hij begon met een beschouwing over het beeld, dat de wereld in deze tiagen .biedt en de positie, die de arbei ders daarbij innemen. Hij schetste hoe b v. in Frankrijk de communisten samen jgaan mét de socialisten en daardoor een linkervleugel van die partij werden, hun beginsel in den steek latend. -• '0ok in Nederland hebben de commu nisten aan de soc.-dem. de vorming van een eenheidsfront aangeboden, o.a. in Alkmaar. Spr. herinnerde aan wat daar over is gezegd door de heeren Bonsema en Bulens in de onlangs gehouden ver gadering, waar zij' als sprekers optraden. Het aanbod is door de soc.-dem. afge wezen. Spr. constateerde, dat de communis ten wel een eenheidsfront met socialis ten willen, maar geen buiten-parlemen tair verbond met de andere revolution- naire partijen. Bij de bourgeoisie bestaat een groote antipahtie tegen de revolutionnaire groe pen spr. wees hierbij op het groote aan tal voormannen, die wegens hun propa ganda in de cel werden gesloten, een be wijs dat de kapitalisten en hun verdedi gers wel weten wie hun vijanden zijn. Daar zijn wij trotsch op, zei spr. Komende tot de propaganda voor de raadsverkezing, merkte spr. op, dat do jiOéF'Bonsema in het verkiezingsblad déir1 S:D.A.P. een stemmencijfer noemt, dat i. misschien door-de R-.S.A.P. ka» yvêrden behaald: juist een weinig te kort voor een raadszetel, waardoor dan winst zal worden gebracht voor de te genstanders. Maar, zei spr., als de stem men, bij de statenverkiezing op onze partij en op de lijst-Sneevliet uitge bracht, thans alle voor ons komen, zul len wij wèl een zetel krijgen. Maar ove rigens komt dat er niet zooveel op aan, het is meer te doen om den revolution nairen strijd naar voren te brengen, wat speciaal in verkiezingsdagen kan geluk ken, ook al doordat er groote ontevre denheid bestaat over hetgeen het roomsch-roode blok in onzen raad heeft verricht. De soc.-dem. hebben bewezen mee te doen aan de „aanpassing", om straks met behulp van de r.k. de lands- regeering te kunnen overnemen. Hun optreden bij de herstellingskwestie van de Groote Kerk bewees dit. En dat op treden heet dan een bestrijding van het fascisme, dat zij intusschen prachtig in de kaart spelen. Spr. wees hierbij ook nog op het optreden der soc.-dem. in Duitschland, toen zij aanrieden Hinden burg te stemmen om Hitier buiten de deur te houden. Juist het tegendeel werd bereikt! In antwoord op de geh lorde opmer king, dat op het verkiezingsmanifest der R.S.A.P. geen gemeenteprogram voorkwam, las spr. dit voor; het bestaat uit een negental punten. Spr. meende te mogen opmerken, dat de overige partijen hun gemeentepro gram hebben verloochend. Elke stem vóór de S.D.A.P. is een stem voor „aan passing" tot steun van de kapitalisti sche regeering; elke stem vóór de R.S.A.P. is een stem aan de partij van ernstig verzet tegen de afbraak. Rede Sneevliet. De heer Sneevliet, lid van de Tweede Kamer, noemde Alkmaar één van de weinige belangrijke plaatsen, waar de R.S.A.P. nog niet in den raad haar vertegenwoordiger hééft, maar dit zal deze week veranderen, want stellig zal één harer leden worden verkozen. Daar kan alle cijferkunst niets aan ver anderen. Spr. ging na hoe de huidige regeering de gemeenten op allerlei wijze aan ban den legt door haar voorschriften ten aanzien van steunuitkeering, werkver schaffing, enz. De S.D.A.P. steunt haar daarbij en op grond daarvan noemde spr. haar een partij die demoraliseert en haar socialistische beginselen verloo chent. Hij hoopte haar te provoceeren haar opvatting te verdedigen. De becijfering van den heer Bonsema noemde spr. een kinderspelletje, een re kensommetje, dat geenerlei indruk za1 kunnen maken. Als de revolutionnairen alléén aan de verkiezingen deelnamen om zetels te winnen, zou spr. hen geen echte revolutionnairen meer kunnen noemen. Het is ons hoofdzakelijk te doen om bewijzen van sympathie uit de bevolking. Sterk afkeurend sprak de heer Snee vliet over het aanbod der communisten tot vorming van een eenheidsfront: het is een prijsgeven van het beginsel, gezien het feit dat zij onlangs nog de soc.-dem. als hun ernstige vijanden aan duidden. De uitkomsten van de regeering Colijn in de laatste paar jaren zijn vcor de arbeidersk!asse dor en negatief ge weest. Colijn en Mussert zijn tweeling broeders in de politiek: zij het langs ver schillende lijn zijn zij de dienaren van de bourgeoisie. Mussert is een Napoleon figuur in zakformaat; Colijn beschikt over bekwaamheid, maar bovendien over een groote mate van sluwheid; bei den moeten als waakhonden voor de bezittende k'asse worden beschouwd. Colijn tast groote geestelijke waarden van het onderwijs aan, vermilitariseert de ambtenarij door het capitulanten- stelsel, waarmee hij in dien kring over al spionnen plaatst; hij valt de salaris sen der ambtenaren aan, kortom is een reactionnair in grooten stijl, en heet dan nog een man dié de beginselen van den grooten Zwijger aanhangt. Spr. hekelde het voornemen der rege- ring-Colijn om het volmachtenstelsel voor de verkiezing van het centrale ge zag in te voeren, waardoor de volksver tegenwoordiging feitelijk zal worden uitgeschakeld. Hoe zullen wij vroeg spr. tegen over de daden en plannen der regeering een goede afweer plaatsen? Hij merkte hierbij nog op, dat de heer Colijn weet voorloopig nog wel op den steun der r.-k. te kunnen rekenen. Maar wat doet gij, arbeider-klasse? Wij zijn teruggeslagen in de laatste twee jaren en onjuist is de bewering van Koos Vorrink, dat de S.D.A.P. als een rots in de branding staat. Immers over al ziet men de wrakken van de arbei dersbeweging. Een uitlating als de ge noemde is grenzenloos verwaten. Het nuchtere feit is, dat de arbeiders klasse niet in staat Is geweest ook maar één maatregel der regeering te verhin deren. Als bewijs hiervoor haalde spr. aan, dat de loonen der mijnwerkers thans liggen beneden de steunnormen. Was de S.D.A.P. voor hen als een rots in de branding? Colijn had waardeering voor het optreden der soc.-dem. in de zen! Aan de vruchten kent men den boom! Spr. hekelde de wijze, waarop de soc.- dem. na de Zeven Provinciën-geschiede nis geleidelijk meer eri meer de muiters veroordeelden. Minister Colijn heeft tijdens zijn regee ring der laatste twee jaren'alles kunnen doen tot afbraak van. dé arbeidersbe langen zonder op ernstigen tegenstand der soc.-dem. te stuiten.'De duizenden mensehen van de moderne vakbeweging voelen zich nog" lekker, als hün voor mannen in de regeeringskrlngen worden toegelaten. Er hapert wel iets. Er is schijnbare bloei in de S.D.A.P,, maar daartegenover staat een toenemend pauperisme en ge stadige verproletariseeriög. De congres sen van de S.D.A.P. in '34 en '35, die zoo goed geslaagd heeten,. hebben zij wel iets doen bereiken? Het kostbare bezit der nationale ontwapening is opgebor gen: Colijn lustte het niet, hij was eigen lijk de regisseur dier congressen. Met het loslaten der eenzijdige ontwapening wes het gedaan met de kans op ook maar éénig verweer der soc.-dem. tegen den komenden oorlog: Zij bewezen bra ve, kneedbare burgers te zijn en dr. Colijn kan voortgaan, zal géén last hebben van de soc.-dem. De V.a.r.a. deed mee' aan de nationali seering van ons volk. Zij steunde b.v. de Uiver-vlucht, die niet anders was dan een nationalistische actie, en Het Volk baadde in tranen bij het heengaan van twee leden van ons vorstenhuis. In een artikel in genoemd blad wérd opgewekt door drs. van Hinte om de plaats in te nemen van de partijen, die afbrokkelden oaier den stormloop der N.S.B. De S.D.A.P. kan spoedig het stempel „Je Maintiendrai" dragen, zei spr. Hij ging nog uitvoerig in op wat hij zei verloochening van beginselen te zijn en constateerde, dat hef met de zuiver heid voor de S.D.A.P. wés gedaan toen de bourgeoisie haar begon te prijzen. Zij hengelt naar een huwelijk met de r.k. staatspartij, verliest haar waardigheid en daarmee haar waarde voor den klas senstrijd. De arbeidersklasse heeft reden tot bezorgdheid. Door het opbergen van de ontwapeningsclausulé verklaart de S.D.A.P. zich bereid tot mobilisatie. De sovjet-unie dit zei spr. tot de communisten heeft voor den komen den oorlog evenmin ee.nige afweer, om dat zij de ware revolutionnaire ideeën heeft prijs gegeven. De R.S.A.P. is positief in haar eischen. Een noodzakelijke les voor de soc.- dem, ook ir. Alkmaar is verlies van ver tegenwoordigers in den raad. Haar de magogie moet gebroken worden. Spr. wekte daarom op om. te strijden voor een program, dat vóórziet in de behoef ten. der massa. Met parlementair schaak spel alléén is niet te winnen wat het proletariaat van noode heeft. Men heeft noodig een groote strijdbereidheid, ook tot algemeene werkstaking die het pro letariaat kan versterken. 01 Debat, Toen nade vraag öfriemand der aan wezigen met de sprekers van gedichten zou willen wisselen, een stilzwijgen werd bewaard, klonk een stem uit de zaal: „Allen zijn het er mee eens", waarop de voorzitter opmerkte, dat dit misschien voor de arbeiders zou gelden, maar dat de beter gesitueerden zeker niet van hun afwijkend inzicht zouden durven getuigen. De heer T. Bonséma vroeg hierop het woord. Hij was niet van plan geweest te debatteeren, hij was s'echts gekomen om iets te vernemen van het gemeente program der R.S.A.P. Het was spr. te gengevallen van den heer Sneevliet, dat deze provoceerend over de soc.-dem. had gesproken. Dit vond spr. geen juiste houding, die ongunstig afstak bij de manier waarop de heer Bulens en spre ker zelf in hun onlangs gehouden verkie zingsredevoeringen ever de revolution naire partijen hadden gesproken. Spr. betoogde dat zijn aangevallen be rekening geen misleiding was noch dat er een „foefje" of sluwheid bij was ge bruikt, zij was slechts een veronderstel ling geweest en spr. hield het meege deelde vol en nam er niets van terug. Er was door geen der sprekers een gegronde aanval gedaan op de gedrags lijn der soc.-dem. in den gemeenteraad. Spr. zou zich er wel voor wachten aan vallen en verdachtmakingen te uiten, zooals de heer Sn. had gedaan. Wat betreft het zich neerleggen bij de voorschriften uit Den Haag terzake de werk- verschaffingsloonen, zei spr., dat dit slechts gebeurde toen het financieel voor Alkmaar niet anders meer kon. Er zijn misschien wei fouten begaan, maar vast staat, dat de soc.- dem. in den raad hebben gedaan voor de arbeiders wat mogelijk is. Beter ware het geweest, als de sprekers van dezen avond minder nadruk hadden gelegd op wat scheidt en méér naar voren gebracht wat vereent. Als het de R.S.A.P. ernst is met haar politiek en spr. nam dit aan zou zij mee moe ten strijden tegen het fascisme. Spr. verweet den heer Sneevliet, dat hij te veel caricaturistisch had gesproken en wees erop, dat het gemeenteprogram der R.S.A.P. niet zoo heel veel verschilt van dat der soc.- dem. Wat betreft de kwestie van de restauratie der Groote Kerk zei spr., dat de S.D.A.P. niet meedoet aan dat herstel in werkver schaffing. Wat er uit zal worden geboren, weet spr. nog niet, maar de socialistische raadsfractie aanvaardt dé consequentie voor haar optreden. Dat een politieke partij wel eens wapen schouw wil houden om te weten op hoeveel menschen zij kan rekenen, is verklaarbaar, maar om het te doen op een tijdstip, dat men er door riskeert een Vrijheidsbonder méér in den raad te krijgen in plaats van een socia list, keurde spr. af, omdat de S.D.A.P. toch zeker meer en beter voor de arbeiders op komt dan de Vrijheidsbond. Zich speciaal tot den Voorzitter richtend, vroeg de heer Bonsema of deze met zijn op merking bij de uitnoodiging tot debat hem had bedoeld. Aangezien de heer v. d. Wal hierop geen reehtstreeksch antwoord wensch- te te geven, zag spr. verder van 't woord af. De heer Sneevliet beantwoordde den heer Bonsema en vroeg of het niet juist is, dat de arbeiders sinds het optreden van mi nister Colijn snel naar beneden zijn gegaan zonder ernstig verweer der soc.-democratie. Lands- en raadspolitiek kunnen niet geschei den worden, omdat immers eerstgenoemde de andere in steeds méér knellend dwang buis steekt. De kwestie van keuze voor ae gemeentepolitiek moet daarom afhankelijk worden gemaakt van de kwestie der lands- politiek. Spr. verweet de soc.-dem., dat zij te kneed baar zijn ten aanzien van de verslechtering der levensvoorwaarden voor de arbeiders. Als de kwestie van de restauratie der Groote Kerk daarop een uitzondering maakt, zal dit spr. een groot genoegen doen. Niet de programpunten zijn beslissend, maar de daden der soc.-dem. om die pro grampunten te verwezenlijken. En dan meen de spr. te mogen zeggen, dat de soc.-dem. wel met een negatief resultaat voor de kiezers verschijnen. De parlementaire oppositie van Albarda c.s. blijkt maar al te vaak in wezen niet dat te zijn, maar een kruiperige aanpas sing bij de ideeën van minister Colijn. De R.S.A.P. en andere revolutionnaire partijen Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 59) ,vJe was heel edelmoedig. Nu is het mijn beurt om wat te doen. Ik kan je niets be loven, behalve dat ik altijd goed voor je zal zijn. Liefde laat zich niet dwingen. Ik zal doen wat ik kan om Stella te vergeten. Mis schien dat met verloop van tijd „Je bent een schat". „Ik voel me een beest. Ik neem alles en geef er, niets voor terug, maar je hebt het mij heel gemakkelijk gemaakt door te spre ken zoóals je gedaan hebt. We beginnen nu in ieder geVal met een schoone lei. Wij be driegen elkaar niet". „Neen", zei ze lauwtjes, met een gevoel dat zé haar ziel zou willen geven om 't ver leden uit te wisscheo. ,;Wij zullen gaan trouwen, hoe eerder hoe beter". „Vóór den oorlog?" vroeg ze gretig. „Weet "je daarvan?" „Ik weet alleen dat die gauw zal uitbre ken. niet precies wanneer, maar heel gauw. Maar ik ben niet bang om jou te .la ten gaan. vechten, zoolang als je van mij bent. Als jij vrij waart en Stella was vrij ea jullie zouden elkaar weer ontmoeten Maar hij viel haar streng in de rede. „Als Stella vrij was, zou dat geen verschil maken. Ik heb je gevraagd om met me te trouwen, en zoolang jij dat wenscht, zal geen andere vrouw mijn vrouw worden". „Dat zal nooit gebeuren", riep hij ver heugd. Zonder een woord meer snelde zij weg, maar keerde spoedig" terug. „Ik wou graag dat je dit droeg. Het is de zegelring van mijn vader. En deze sigaret tenkoker was ook van hem. Ik wil graag, dat jij die hebt". De koker was van goud en in de sluiting zat een robijn. „Je bent heel lief voor me, Valda". Er werd gescheld en zij sprong op. „Wie zou dat kunnen zijn?" vroeg ze adem loos. „Ik moet even zien". Zij deed de voordeur open, nadat ze zorg vuldig de zitkamer had gesloten en de baron en de prins stonden voor haar. „Goeden avond, mogen wij binnen ko men?" vroeg de baron minzaam. „Mijnheer Hallam is hier", antwoordde zij in het Duitsch. „Des te beter", zei de prins. „Hij mag niet weten U begrijpt wat ik bedoel". „Maar u weet het wel van hem", protes teerde de baron. „Dat is wat anders. Hij heeft me ten hu welijk gevraagd". „Ik feliciteer u". „Als we getrouwd zijn zal ik hem alles ver tellen. Nu durf ik het niet". „Dat begrijp ik", zei de prins. „Weet u wat mijnheer Hallam voor ons doet?," „Dat heeft de baron me verteld". „Heeft mijnheer Hallam er vanavond over gesproken of óver morgenavond?" „Neen. Wat gaat hij doen?" „We hoopten dat u ons zoudt willen hel pen. Het feit, dat u met hem verloofd is zou het ons gemakkelijk maken. Maar dan zou hij van uw connectie met ons moeten weten". „Dat is onmogelijk. Als u hem vertelt.." Ze hield op en de prins antwoordde op hdar onuitgesproken bedreiging. „We zullen u niet verraden. Mogen we binnen komen?" Als antwoord deed Valda de deur van de zitkamer open. „Guy, hier is baron Branden met een vriend zei ze. „Ik had al het genoegen met mijnheer Hallam kennis te maken „Mogen wij u geluk wenschen? Als voogd van juffrouw Glyn zult u mij formeel toe stemming voor uw huwelijk moeten vragen. U kunt het beschouwen als reeds gegeven". Guy was opgestaan en hij slaagde er met moeite in om zijn zelfbeheersching te be waren. De toestand was vol gevaar. Eén on voorzichtig woord van hem of Valda zou de argwaan van den baron kunnen opwek ken. Dan zou er van hun zorgvuldig uitge dachte plannen niets terecht komen. „U is zeer vriendelijk", zei Guy tot den baron. „Mogen, wij een whisky soda hebben?" vroeg ae prins en Valda ging heen óm gla zen te halen. ,,,U is een geluksvogel. Ik hoop dat ik het genoegen mag (lebben u een huwelijksge schenk te zenden", zei de prins beleefd. „Ik ben gelukkiger dan ik verdien", ant woordde Guy kalm. „Valda is veel mooier dan juffrouw Ca- meron", zei de baron en Guy kreeg zin om hem een schop te geven. Toen ging de telefoonbel. Hij stond op tafel in een hoek van de kamer en Guy stond op het punt den hoorn op te nemen toen Valda haastig terug kwam en de tele foon greep. „Ja hier is juffrouw Glyn"; toen een pauze. „Ben jij in Londen?Ik kan je vanavond niet ontvangen... Neen, het is onmogelijk. Morgenochtend ben ik ook be zetJa, 's middags wel. Kom dan om vier uur. Dag!" Ze ning den hoorn weer op en ging lang zaam naar Guy toe, die haar nieuwsgierig aankeek. Eenige minuten later stonden de bezoekers op om heen te gaan. Valda liet hen uit en fluisterde tegen Guy: „Het was Stella". Hij stond plotseling stil, aarzelde een oogenblik en volgde toen de anderen. HOOFDSTUK XXXIV. Toen mevrouw Cameron toegaf aan Stella's wensch om Londen te verlaten en naar Weyport terug te gaan, deed Mark Furber hen uitgeleide tot het station. „Ik zal zoo gauw mogelijk komen", zei hij tegen Stella en schoof toen een diaman ten ring aan den derden vinger van haar linker hand. „Ik wou, dat 'ik met je mee kon gaan", zei hij teeder. Stella gaf een teeken, dat ze dit gezegde prettig vond. Ze zag er moedeloos uit en haar oogleden waren zwaar door gebrek aan slaap. Bijna van het eerste moment af had ze haar verloving betreurd en nu zon ze alles ter wereld hebben willen geven om vrij te zijn. Furbers nabijheid hinderde haar en zoodra de trein het station verlaten had, deed ze den ring af en wierp dien achte loos in haar handtasch. Ze bemerkte dat haar moeder haar nieuwsgierig aankeek. „Misschien heb je gelijl?', zei mevrouw Cameron met een zucnt. „Ik weet eigenlijk niet goed of ik Furber wel mag. Ik heb geen voldoende inlichtingen uit hem kunnen krij gen. Hij zegt dat hij rijk is, maar wil me niet vertellen hoe zijn geld belegd is. Ik heb hem ronduit gevraaga hoeveel hij bereid was om vast te zetten, en hij vermeed elke vraag". „Moeder, af en toe hindert u me geweldig. U schijnt aan niets anders dan aan geld te denken", zei Stella verveeld. „Wij hadden in Londen moeten blijven. Deze verloving met mijnheer Furber is te vlug gegaan. Ik ben er zeker van dat Guy nog van je houdt. Hij is er de man niet naar om zoo veranderlijk te zijn en „Stil moeder", riep Stella driftig, met tranen in haar oogen. Toch was ze het met haar moeder eens. Nu ze tijd had om kalm over de dingen na te denken scheen het ongeloofelijk, dat Guy oneerlijk had kunnen handelen. Mijnheer Hallam had besloten zijn zoon te vertrou wen, waarom had zij hetzelfde niet kunnen doen? En dan dié scène met Valda ze had zich best kunnen vergissen toen ze dacht, dat Guy met haar vriendin flirtte. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6