Agenda Wat wij doen ^Binnenland Stad en Omgeving. lüeecêedcht Uitzending van uitslagen MID-WEST AMERIKA OPNIEUW GETEISTERD. Overstroomingen en wervelstormen. IONGE VROUW TER DOOD VEROORDEELD. STAT IO N S-AM BT E N AAR STEELT f100.000. De kassa van het spoorwegstation te Haarlem voor ruim een ton opgelicht. Schuldige bekent LAFHARTIGE OVERVAL BIJ NIJMEGEN. BANKIER VERDUISTERT f 200.000 DE MOORD TE WILDERVANK. Drie mannen gearresteerd HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. DE PRINSES STEMT. Speciaal van 't Loo naar Den Haag. H. K. H. prinses Juliana, die op het Loo vertoefde, is naar Den Haag teruggekeerd, speciaal in verband met de uitoefening van haar stemplicht. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, dagelijks geopend van 9 12 en van half 2 tot half 4; Zaterdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Harmonie, half 8, hoofdnummer Een auto en liefde (hoofdrol Dolly Haas). Toegang alle leeftijden. Victoria Theater, half 8, hoofdnummer Kleine Dora (dram.); hoofdrol Anny Ondra. Toegang boven 14 jaar. Theater Cinema Americain, half 8, hoofd nummer Langs het leven (rom.-dram.) hoofdrol Claudette Colbert. Toegang alle leeftijden. A. B. T., half 8, hoofdnummer De geluks- sterhoofdrol Edmund Lowe. Toegang alle leeftijden. Donderdag 20 Juni. 4—5.30 en 7.30—10 uur, tentoonstelling Vereen, voor Slechthoorenden in café Cen tral; half 9 causer'e van dr. Bruins, daarna lipleesdemonstratie. der bloedverwanten van de slachtoffers en betuigde hun persoonlijk zijn deelneming. Hij drukte velen van hen de hand en eerde hen met den Duitschen groet. Daarna verlieten de Führer en de genoo- digden de plechtigheden. De Führer werd bij zijn vertrek, evenals bij zijn aankomst ge beurd was, eerbiedig begroet. Na het heengaan der genoodigden, schre den de bloedverwanten en kameraden der dooden naar de lijkkisten en vertoefden daar bij langen tijd in stille aandacht. Een deel der lijkkisten werd onmiddellijk naar de „Heimat" der slachtoffers vervoerd, opdat daar de bijzetting nog op den eigen dag zou kunnen geschieden. Ernstige overstroomingen, veroorzaakt door aanhoudenden zwaren regenval, heb ben opnieuw groote schade aangericht in de negen staten van het Midden-Westen van Amerika, vooral in Missouri, Iowa, Illinois en Kansas. De oogst is grootendeels ver woest; duizenden hebben hun huizen moeten ontruimen. Zuid-Dakota is door hevige wervelstormen geteisterd. Talrijke personen werden ge wond. Zware stormen worden ook gemeld uit Nieuw-Engeland, waar verscheidene menschen zijn gedood door omwaaiende boomen en dakpannen. Uit Morrillton in Arkansas wordt gemeld, dat de dijk langs de Arkansas-rivier op twee plaatsen is doorgebroken. Een groot gebied is overstroomd. De 19-j. Charlotte Klein uit Koningsbergen (Dtl.) is gister ter dood veroordeeld wegens moord, roof en brandstichting. Zij heeft haar werkgeefster vermoord en beroofd. NIEUWE HEIDENSCHE BEWEGING IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft besloten met kracht op te treden tegen een nieuwe heidensche beweging, die in Hongarije dreigt op te komen en welke aanhangers het Chris tendom willen vervangen door de aanbidding van Hadur, een ouden oorlogsgods der Hun nen, die door de aanhangers der nieuwe secte beschouwd worden als de ware voor vaderen der Hongaren. DOLLE OLIFANT DOODT MEISJE. Brengt twintig personen verwondingen toe. In een circus te Crookston :n Minnesota heeft een dolgeworden olifant een negen jarig meisje gedood en twintig personen gewond. Er volgde een paniek, waardoor nog meer personen kwetsuren opliepen. Door het moedige optreden van den dres seur, die het woedende dier wist weg te leiden, kon erger worden voorkomen. Enkele dagen geleden is bij de controle van de boeken der afdee- ling comptabiliteit aan het spoor wegstation te Haarlem ontdekt, dat een bedrag van ruim 100.000 gul den verduisterd was. De verdachte ambtenaar bij deze afdeeling heeft na een verhoor hem door den chef van de afdeeling Vervoer te Am sterdam afgenomen, bekend een dergelijk bedrag in den loop van een jaar te hebben verduisterd. Naar wij vernemen is de verduistering door valsche boekingen gepleegd. Toen de schul dige een andere wijze van vervalsching toe paste dan hij tevoren had gevolgd, werd de fraude ontdekt. De chef van de afdeeling Vervoer stelde daarop onmiddellijk een on derzoek in, met het gemelde gevolg. Het on derzoek is heel moeilijk, doordat alle aan- teekeningen vernietigd zijn, zoodat niet met zekerheid kan worden vastgesteld, hoe groot het verduisterde bedrag is. Ook de schuldige wv.et dit niet met zekerheid te zeggen, al noemt hij het ruim 100.000 gulden. Hij ver klaart door speculaties tot het misdrijf te zijn gekomen. Hij had geen medeplichtigen, daarom heeft hij ook in het afgeloopen jaar geen vacantie genomen, omdat hij de boeken niet in handen van een ander vertrouwde. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG De controle op de boeken is zoodanig, dat vervalsching zeer moeilijk is. De chef van het station controleert twee maal per maand, dan is er twee- of driemaal per jaar controle van wege de directie en ten slotte gaan de boeken naar de generale controle. De betrokken ambtenaar, een man van ruim vijftig jaar, was echter zóó vertrouwd met het werk, dat hij wel een middel wist om de controle te misleiden. Onderhoud met directie. Naar aanleiding van de onregelmatigheid, welke door een spoorwegambtenaar aan de plaatskaartenloketten te Haarlem zou zijn gepleegd, heeft de Utrechtsche Tel.-cor- respondent zich nog om nadere inlichtingen gewend tot den heer dr. H. van Manen, lid van de directie der Nederlandsche Spoor wegen. De heer Van Manen deelde mede, dat de directie reeds sedert een paar dagen er van in kennis is gesteld, dat zich op het sta tion te Haarlem een onregelmatigheid heeft voorgedaan. Er is geknoei geconstateerd, doch de zaak is nog volop in onderzoek. Om trent den aard en den eventueelen omvang dezer onregelmatigheid kon de heer Van Manen ons dan ook thans nog geen enkele mededeeling doen. Er is nog geen rapport aan de directie uitgebracht. Evenmin kon de heer Van Manen aan den correspondent bevestigen of de onregelmatig heid door slechts één dan wel door meerdere personen is gepleegd. In dit verband herin nerde de directeur aan een onregelmatigheid, welke jaren geleden bij de Hollandsche Spoor heeft plaats gehad. Toen waren er val sche handteekeningen op kwitanties gezet en ofschoon men aanvankelijk dacht, dat zich hieraan slechts één persoon had schuldig gemaakt, bleek later bij onderzoek, dat zelfs vijf personen in de affaire betrokken waren. Het zou, zoo gaf de heer van Manen toe, mogelijk kunen zijn, dat een vrij aanzienlijk bedrag bij de te Haarlem gepleegde onregel matigheid is gemoeid, dat dan over geruimen tijd zou loopen Daar de heer Van Manen gister niet op zijn kantoor in het administra tiegebouw der N. S. te Utrecht was gewees1, kon hij omtrent den stand van zaken dan ook geen mededeeling doen. Het is bij de spoorwegen gewoonte, dat de ambtenaren der loketten meerdere malen pe; dag het door hen ontvangen geld voor een zeker deel afdragen aan den comptabel-amb tenaar, zoodat deze wel geregeld in den loop van den dag een deel van het aan de loketten ontvangen geld incasseert, maar toch geen juist overzicht krijgt van het definitieve be drag, dat de betrokken ambtenaren in totaal onvangen hebben. Voorts is het ook de ge woonte, dat zoowel de ambtenaren der loket ten als ook de comptabel-ambtenaar eens per maand hun afrekeningstaten opmaken, waar bij dan tevens moet blijken of de afgedragen gelden met de ingeleverde verantwoording kloppen. Van andere zijde vernemen wij intusschen nog, dat de onregelmatigheid te Haarlem niet door een der loketambtenaren, doch door den chef van het kantoor, dus door den comptabel-ambtenaar zelf, aldaar zou zijn gepleegd. Vier broers door acht onverlaten aangevallen. Een oude veete. Onder de gemeente Beuningen bij Nijmegen zijn vannacht de vier gebroeders Klaassen, die van de kermis te Weurt huiswaarts keer den, onverwacht door een achttal onverlaten, die langs den weg in hinderlaag lagen, aangevallen. Met stokken en messen gingen de aanranders de gebroeders Klaassen te lijf. Frits Klaassens werd door 9 messteken zwaar gewond aan lin kerlong en maag. Twee der drie overige jongelui kregen lichte ver wondingen, terwijl de vierde tijdig de vlucht kon nemen. De daders sloegen na hun daad op de vlucht. Hevig bloedend kwamen de slachtoffers thuis. Onmiddellijk waarschuwde men medische hulp. Deze gelastte overbrenging van Frits Klaassens naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. De toestand van den jongeman was hedenmiddag levensgevaarlijk. De aanranders gevat. De politie van Beuningen, die onmiddellijk een uitgebreid onder zoek instelde, mocht erin slagen he denmorgen de aanranders aan te houdenv Tot hen behooren de twee ge broeders H., zekere van T., zekere D., en een Duitscher. Allen waren woonachtig te Beuningen. De aan leiding tot deze daad schijnt gele gen te zijn in een oude veete. Groote consternatie te Wormerveer. Dader spoorloos verdwenen. Naar wij vernemen, heeft de be kende bankier J. Schaap te Wor- merveer ten nadeele van zijn cliën ten, tot wie in de eerste plaats de Stroomverkoop-Maatschappij „Zaan land" behoort, verduisteringen tot een bedrag van 200.000 gepleegd. Op de bezittingen van verscheidene safehouders, die, gisteren opge schrikt door deze tijding, hun loket ten kwamen controleeren, heeft hij gelden geleend en te eigen bate aangewend. Men vermoedt, dat de bankier, die sedert eenige dagen spoorloos verdwenen is, zich ophoudt te Den Haag of omgeving. Aan de Neder landsche grensplaatsen en aan de politie in het buitenland is zijn sig nalement opgegeven. Zijn arrestatie wordt ieder oogenblik verwacht. Naar men ons nog mededeelde heeft de familie van den bankier zich bereid verklaard alle tekorten aan te zuiveren. Gisteravond was het onderzoek nog in vollen gang. Men was bezig de kluizen van het betrokken kas sierskantoor, dat gistermiddag zijn betalingen gestaakt heeft, met steek vlammen te openen. Een en ander heeft in de Zaan streek groote consternatie verwekt. Het is nog niet komen vast te staan of nog meer gelden zijn ver duisterd. Vele middenstaaders benadeeld. In verband met deze fraude vernemen wij nog nader, dat uit nog meer loketten effecten en geldwaarden ontvreemd zijn. Men laschwerktuigen is men heden nacht bezig geweest om de safes open te maken. Vast staat, dat een zeer groot bedrag zoek is, waardoor vooral midden standers, die met het kantoor in reke ning-courant stonden, gedupeerd zijn. In Je omgeving van het bureau groe- ppen de menschen bijeen om de gebeur tenissen te bespreken. De voortvluchtige is nog steeds niet in handen van de politie gevallen. Aan het einde van de vorige week is ge meld, dat uit het Oosterdiep te Wildervank was opgehaald het lijk van den alleenwonen- den ouden heer Kroeze, die aan uat water te Wildervank woonde. Het lichaam was gebonden en bezwaard met een stuk ijzer, een omstandigheid welke op misdrijf wees. Bovendien was de brand kast in de woning van den heer K. geforceerd, terwijl verder alles in huis overhoop was ge haald. Naar wij vernemen, is het onderzoek, in gesteld door de gemeente- en rijkspolitie te Wildervank, zoo ver gevorderd, dat overge gaan kon worden tot de arrestatie van drie mannen, kooplieden van beroep, van wie men aanneemt, dat zij bij het misdrijf betrokken zijn. Twee van hen zijn Maandag te Gro ningen aangehouden, terwijl de derde giste ren te Pekela is gearresteerd. Zij zullen voor den officier van justitie te Groningen worden geleid. Nader wordt gemeld, dat de gearresteer den zijn zekere K. K. uit Oude Pekela, en twee tezamen wonende personen G. en L. uit Groningen.Maandag zijn ze naar Wilder vank getransporteerd en de politie heeft zich den geheelen dag beijverd om uit het drietal iets los te krijgen. Het voorloopige resultaat van de ingestelde verhooren was, dat een van de drie weer op vrije voeten is geiaren. Het verhoor is nog in vollen gang. De andere twee worden voorloopig vastgehouden Het staat thans vast dat meer lieden bij de gru weldaad betrokken moeten zijn, daar de oude 69-jarige heer Kroeze zeer sterk was en stel lig niet door een enkelen aanvaller zou zijn overmeesterd. De gearresteerden zijn allen jonger dan 30 jaar. De officier van justitie heeft 300 gulden uitgeloofd voor wie inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders. H. M. de koningin is voornemens morgen avond per auto van het Loo naar Den Haag te vertrekken, mede in verband met het be zoek aan Rotterdam op Zaterdag e.k. H. M. gaat dien dag per auto naar Rotterdam en vertrekt des namiddags na afloop van het bezoek per trein rechtstreeks van station RotterdamMaas weer naar het Loo. Tijdens het verblijf te Den Haag zal de koningin op het Huis ten Bosch vertoeven. De prinses heeft heden haar stem voor de verkiezingen van den gemeenteraad uitge bracht in het stemlokaal aan de Nieuwe Schoolstraat. Als 6teeds hebben wij ook voor van avond weer onze maatregelen genomen, om de verkiezingsuitslagen zoo vlug mogelijk bekend te maken. Niet alleen zullen wij per bulletin de totaaluitsla gen, de vermoedelijke zetelverdeeling en de vermoedelijke namen der gekozenen bekend maken, maar daarnaast hebben wij weer de hulp van de microfoon inge roepen. Vanaf 5 uur hedenavond zullen wij steeds elk resultaat doorgeven en per luidspreker bekend maken over het Waagplein. Ieder kan dus hooren, hoe het resultaat van eiken candidaat in elk kiesdistrict is en politici kunnen dus voortdurend nagaan, of er winst of ver lies is in een bepaald district. Tenslotte zullen wij in den loop van den avond de uitslagen van andere ge meenten bekend maken. Heiloo en Ber- fen, verder tal van andere gemeenten, ebben vandaag oök den grooten ver kiezingsdag en het lijkt ons wel interes sant, om ook de uitslagen van die ge meenten om te roepen. Lezers en belangstellenden! Het Waagplein is groot, het is lang licht en dus: Komt hedenavond op het Waagplein, maakt er een gezellig praatje, bespreekt de kansen en hoort naar onze mede- deelingen. Misschien is het verstandig, om papier en potlood mee te nemen. Dan kan men zelf noteeren, wat men wil. Tot vanavond dus, dames en heeren! DE VERKIEZINGSDRUKTE. In tegenstelling met de Provinciale Staten verkiezing werd er ditmaal in de morgen uren op enkele stembureaux niet zoo druk gestemd. Vooral de vrouwen maakten gebruik van de morgenuren. De temperatuur in de stem bureaux was lager dan in April toen de Statenverkiezing werd gehouden en in groote tegenstelling met die tijdens de gemeente raadsverkiezing in 1931, toen het zeer warm was en de zomcrkleeding der dames aan de zen dag wat kleur gaf. De Anti-Revolutionnairen poogden door het rijden met een vrachtauto, behangen met de nationale kleuren, met in het midden een, groot verkiezingsbord, waarop de aanbeve-1 ling van den heer Hoijtink, de kiezers te be wegen om hun stem op lijst 2 uit te brengen. De S.D.A.P. had aan ieder stembureau iemand geplaatst die poogde om aan iederen kiezer een opwekking uit te reiken om hun stem op wethouder bonsema uit te brengen In de meeste gevallen gaven de kiezers blijk, dat zij deze opwekking niet begeerden, om dat zij hun stem reeds hadden bepaald. De gemoedelijkheid van de propagandisten werd hierdooor echter niet beïnvloed. Het had er echter veel van of de strijd ging tusschen de twee vechtjassen Bonsema en Hoijtink. Om 12 uur werd het weer iets beter, met als gevolg, dat de gezichten van de men schen ook wat zonniger werden. In verschil lende stembureaux was het aantal zieken dat niet kon stemmen voor Juni bijzonder groot. De maand waa~n dc mensch door de zon opgewekter en levenslustiger moet worden, stelt wel bijzonder teleur. Om 12 uur hadden op de bureaux Onge veer 50 pCt. van de kiezers gestemd. Op het Stadhuis was dat percentage op dat uur zelfs overschreden. De in spanning verkerende candidaten leden van de stembureaux, zetelden, onbe wust van het lot dat de kiezers hen van daag zullen brengen, nog met hoopvolle ge zichten en op een van de stembureaux, waar in de moeder van een der candidaten voor een andere partij zitting heeft, vertoefde één nieuwe candidaat met een allervriendelijkst gezicht de kiezers groetende, waarvoor hij een berisping van moeder in ontvangst had te nemen, omdat hij h. i. de kiezers niet mocht beïnvloeden. De voorzitter zag in den groet echter te recht niets verkeerds. In Bergen ha de afd. van „Het Witte Kruis" den verkiezingsdag voor den verkoop van het t. b. c. bloempje benut, de kiezers de keuze latende tusschen een rijksdaalder, een gulden, een kwartje of een dubbeltje. De in vloed van het ongunstige .weer in dit zomer- vacantie-oord was hierbij echter merkbaar aangezien velen verklaarden geen geld bij zich te hebben. HET AUTO-ONGELUK TE HEER-HUGOWAARD. Wij hebben, aldus de Telegr., onlangs melding gemaakt van een ongeluk met een zes-persoons auto, dat te Heer-Hugowaard heeft plaats gehad. Daarbij werd vermeld dat de auto door een defect aan de stuurin richting tegen de boomen gereden was. Het blijkt dat dit laatste niet juist is. De wagen is op order van den officier van justitie te Alkmaar grondig onderzocht en daarna vrijgegeven. Van eenig mankement is daarbij niets gebleken. 1 COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Men verzoekt ons te willen melden, dat de op Vrijdag 21 Juni bepaalde vergadering van deze commissie met de vakorganisaties tot Vrijdag 28 Juni is uitgesteld, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769,3 m.M. te Rochefort. Laagste barometerstand 753,0 m.M. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van 20 Juni: Matige tot zwakke noordwestelijke tot zuidwestelijke wind; afnemende bewolking; weinig of geen regen; warmer overdag. Weeroverzicht. De depressie die gisteren over de Britsche eilanden lag trok snel oostwaarts en bracht onweer met zware regen in west-Duitsch- land, terwijl zij in ons land in den nacht krachtige wind met weinig regen bracht. E>e hooge druk breidt zich snel achter deze depressie uit en trekt tevens noordoost- waarts; in het westen begint de depressie die op den oceaan diep bleef zich over Ierland uit te breiden, maar op IJsland daalde de barometer sneller. Noord-oost Scandinavië heeft nog regen van een overschot van de vorige depressie, zuid-Scandinavië en Duitschland hebben regen van de depressie op den Oostzee. In oost-DuitsChland is het nog warm. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht, alleen in het zuiden schijnt de zon en is het warm. Op de Britsche eilanden was veel mist in den ochtend; in Ierland valt lichte regen. Bij het passeeren van het hooge druk- gebied is hier te lande tijdelijke opklaring en stijging van temperatuur te verwachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.80 uur licht op. HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam vm. nam. 19 5 44 6. li 2.15 2.38 20 6.29 6.58 259 3.20 21 7.18 7.43 3.45 4.08 22 8.04 8.32 4.32 4.54 HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Juni. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. 19 5.41 6.09 2.03 226 20 6.26 6.55 2.47 3.08 21 7.15 7.40 3.33 3.56 22 8.01 8.29 4.20 4.42 HET ONGEVAL TE BERGEN. Naar wij vernemen, heeft de jeugdige Oudhof, die tengevolge van het ongeval in Bergen naar het St. Eli6abethgesticht is gebracht, een goeden nacht doorge bracht. De algeheele toestandvan den patiënt is beter, zijn temperatuur iets lager. De jongen heeft van morgen al iets gebruikt. Ook de jonge de Moor in Bergen heeft een goeden nacht doorgebracht en van morgen eveneens iets gebruikt. Hoewel ook hij nog geen bezoek mag ontvangen, is zijn toestand gunstig. SIEM v. d. MOLEN! Een klein verzoek. De secretaris van het huldigingscomité verzoekt ons mede te deelen, dat de lijsten, die aan de verschillende ver- eenigingen gezonden zijn en waarop deze haar wenschen en plannen uiteen kunnen zetten, uiterlijk morgenmiddag om 6 uur bij hem moeten zijn ingediend. Het comité vergadert morgenavond on. 8 uur en kan dan alleen rekening houden met die plannen, welke bekend zijn. De inzameling. Voor de inzameling kunnen wij nog de volgende gelden noteeren: C. E. '2.50; N. S. S. 0.25; v. d. L. 0.50, J. P. M. 0.50, W. J. H. 0.25. Wie volgt?! OPLEIDINGEN HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Mej. S. H. de Glee, directrice Huis houd- en Industrieschool, schrijft ons: Gaarne wil ik langs dezen weg er nog even de aandacht op vestigen, dat meis jes, die nu M.U.L.O.-examen e.d. doen en er over denken daarna een oplei 'ing aan de Huishoud- en Industrieschool te gaan volgen, goed doen zich daarvoor nu reeds op te geven. Menigeen wacht dikwijls totdat ze ge slaagd is en geeft zich na den sluitings datum: 1 Juli, nog op voor een opleiding na.i de Huishoud- en Industrieschool. Men loopt dan de kans óf niet meer ge plaatst te kunnen worden bij een oplei ding, die reeds te veel leerlingen telt, óf men dupeert de opleiding, die op den aangegeven datum niet het vereischte aantal leerlingen telt en dan noodge dwongen opgeheven zou moeten wor den. Dit laatste kan het geval worden met de leerares-opleiding. Wanneer er mei. jes, die er over denken deze te vol gen, na behaald U.L.O. examen, 3 jaar H.B.S. en?., dan is het gewenscht, zich m reeds voorwaardelijk op te geven. Men verbindt zich dan nog tot niets en wij weten ten naaste bij, hoeveel leerlin gen er vermoedelijk in de leerares-oplei ding komen, -

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2