£and= en Jmüiéxhm Stad en Om ^Binnenland LANGELOT DE LAATSTE LES VAN NIEUWE ARBEIDERS IN DEN TUINBOUW. Verkiezingsvergadering der communisten. Sprekers de heeren D. Wijnkoop en H. Beversluis. Te Dongen. veroordeelde nam evenwel met dit vonnis geen genoegen, kwam in verzet, welke ver- zetzaak nu op deze zitting nog eens opnieuw werd behandeld. Niet geheel ten nadeele van den opposant, die een tegemoetkomende houding aannam, en daardoor eenigermate de sympathie ver wierf van den officier, zoodat deze magi straat zich bereid verklaarde inplaats van principale hechtenis te vorderen 100 boete of 50 dagen, ongeacht de ontzegging rij bevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. DE STRAF VAN DEN SMOKKEL- KAPITEIN. zes maanden niet varen. De Raad voor de Scheepvaart heeft giste ren uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den toenmaligen kapitein van het stoomvisschersvaartuig „De Hoop II" IJM. 40, wegens het met lading naar zee vertrek ken, zonder de vereischte papieren als vracht schip en zonder dat zijn vaartuig voorzien was van uitwateringsmerken. Dit schip is, naar men zich herinneren zal, geruimen tijd vastgehouden door de Engel- sche autoriteiten wegens smokkelarij van spi ritus, van welk smokkelen den eigenaar van het schip, die dit had verhuurd, naar hij meende voor de visscherij, niets bekend was. De raad was, met den inspecteur-generaal van oordeel, dat de aangeklaagde op zeer ernstige wijze zijne verplichtingen als gezag voerder van een Nederlandsch schip heeft verzaakt. Hij heeft willens en wetens gehan deld tegen de wettelijke voorschriften en schade berokkend aan den naam van de Nederlandsche scheepvaart in binnen- en buitenland. De klacht is dus gegrond1 en een zware straf is naar 's raads oordeel op haar plaats. Mitsdien straft de raad, uitspraak doende bij verstek, den betrokkene door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van zes maan den. Het resultaat van de genomen proef is zoodanig, dat de minister ermee voort gaat. De minister van sociale zaken heeft de na volgende aanschrijving inzake het opnemen van nieuwe arbeiders in den tuinbouw, de bloembollencultuur, de groententeelt en de bloemencultuur, de groententeelt en de bloe mencultuur, met bijslag van de overheid, aan verschillende na te noemen gemeenten, laten uitgaan: Zooals uw college ongetwijeld bekend is, is gedurende ongeveer een iaar in ons land een proef genomen, welke hierin bestond, dat net opnemen van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven werd bevorderd, door het geven van bijslagen van overheidswege. De resultaten, met deze proef verkregen, zijn van een zoodanigen aard, dat ik bereid ben, thans ook uwe gemeente in de gelegen heid te stellen onderstaande regeling toe te passen en wel voorloopig- gedurende de periode, die 31 December 1935 eindigt. De regeling luidt als volgt: le Van het loon, dat wordt uitgekeerd in het bedrijf, dat in Uwe gemeente een voor name bron van bestaan vormt, zal door de overheid worden vergoed 1/3 deel van het netto loon (dus zonder de kosten van sociale verzekering), dat wordt uitbetaald aan hen, die in de desbetrefende bedrijven als arbeider worden aangenomen en tew erk gesteld. 2e. De bijslag van de overheid mag alleen worden berekend over werkzaamheden, die in het bedrijf zelf zijn verricht; derhalve komt b.v. loon, uitgekeerd voor z.g. huis houdelijke werkzaamheden, .liet voor bijslag in aanmerking. 3e. De arbeiders, die men onder de bijslag regeling wil betrekken, moeten door den be trokken inspecteur voor de werkverschaffing op voorstel van uw college worden aange wezen uit hen, die ingevolge de dezerzijds aangegeven regelen voor werkverschaffing, c.q. steunregeling voor hulp van de zijde der overheid in aanmerking komen. 4e. De bijslag van de overheid, dit is dus 1/3 van het loon, komt overeenkomstig de regelen van het werkloosheidssubsidiefonds, voor gemeenschappelijke rekening van dat fonds en uwe gemeente. 5e. De bijslagregeling is gebaseerd op de ter plaatse voor de bedrijven gangbare loonen. Derhalve mag als gevolg van de bijslagregeling dit loon onder geen beding worden verhoogd. 6e. De regeling geldt uitsluitend voor nieuw aan te stellen personeel, dus niet voor hen, die reeds in dienst zijn. Bij geval van twijfel dient de inspecteur behalve door uw cohege ook te worden voorgelicht door de commissie, bedoeld onder 9e. 7e. Indien een werkgever tot de bijslag regeling wil toetreden, moet hij daarvan aan uw college kennis geven, opdat voorge licht door uw college, de inspecteur de ge legenheid heeft, de aanwijzing van de ar beiders, die geplaatst zullen worden, te regelen. 8e. Ten einde de afrekening regelmatig te Ikünnen laten verloopen, gelieve u het noodige te doen, opdat uw college wekelijks in het bezit komt van nominatieve loonstaten, door eiken werkgever, die van de regeling gebruik maakt in te dienen. Uit deze loonstaten. die door de arbeiders persoonlijk voor voldaan moeten zijn ge teek end, dient duidelijk te blijken, hoeveel loon per geplaatsten ar beider is uitgekeerd, en hoeveel de bijslag hoofdelijk en totaal bedraagt. Deze loon lijsten gelieve uw college, via den betrokken inspecteur voor de werkverschaffing, in te zenden, vergezeld van een declaratie ten laste van het Werkloosheidssubsidiefonds. 9e. Uw college ge'ieve een plaatselijke commissie in het leven te roepen, bestaande uit een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, een van de werknemers- en een van de werkgeversorganisaties ter plaatse fin totaal dus drie leden) Deze commissie die haar taak belangeloos moet vervullen, werkt met uw college en de inspectie samen voor het uitoefenen van controle en verder tot het verrichten van alle werkzaamheden, welke noodig zijn om een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. Indien uw college bereid is tot boven staande regeling toe te treden, gelieve u daarvan onverwijld, zoowel aan mij als aan de inspectie, voor de werkverschaffing in uw ressort, mededeeling te doen. De aangeschreven gemeenten. Vorenstaande aanschrijving is door den minister van sociale zaken aan, de volgende 64 gemeenten gezonden: Berkel en Rodenrijs, 's-Gravenhage, 's-Gra- venzande, De Lier, Maasdam, Maasland, Monster, Naaldwijk, Wateringen, Zwijn- drecht, Bennebroek, Castricum, Hillegom, Katwijk a. d. Rijn, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg (Z.H.), Voorhout, War mond, Abbekerk, Andijk, Beemster, Berkhout, Blokker, Bovenkarspel, Egmond-Binnen, Enkhuizen, Grootebroek, Heemskerk, Heer- hugowaard, Heiloo, Hensbroek, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, Koedijk, Limmen, Me- demblik, Midwoud, Nibbixwoud, Obdam, Opmeer, Opperdoes, Oterleek, Oudorp, De Rijp, Schellinkhout, Schermer, Schermerhorn, Spanbroek, Sijbekarspel, Twisk, Uithoorn, Ursem, Venhuizen, Wervershoof, Westwoud, Wognum, Wijdenes, Zwaag, Aalsmeer, Bos koop. TOEWIJZING KALVEREN. Vragen van den heer Schalker. De heer Schalker heeft aan den minis ter van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend dat, in tegenstelling met de uitdrukkelijke ver zekering harerzijds aan de Tweede Ka mer, ter gelegenheid van de behandeling van de Landbouwcrisisfondssbegrooting 1935, dat de groep waartoe de veehou ders behooren, die in 1934 een kalf toe gewezen kregen, in 1935 niet zou worden beperkt, in de gemeente Opsterland, district 26, aan tallooze van dergelijke veehouders geen kalverschets is toege wezen voor dit jaar? 2. Is het de regeering verder bekend, dat aan dezelfde groep veehouders, in vraag I bedoeld, in de gemeente Epe wel een ka'verschets wordt toegewezen, doch van een stierkalf, inplaats van een vaarskalf, wat voor deze veehouders praktisch neerkomt op een niet toewij- De afd. Alkmaar der C.P.H. hield gister avond wederom een openbare vergadering met het oog op de raadsverkiezingen. .De kolfbaan van het café Central, waar deze vergadering werd gehouden, was geheel be zet, toen de voorzitter, de heer C. d e J o n g, zijn openingswoord sprak. De heer W ij n k o o p, de eerste spreker, stelde in het licht, dat de verkiezingen voor de communisten slechts bijzaak zijn in den strijd der arbeiders, omdat die strijd in hoofdzaak buiten de volksvertegenwoordi gingen moet worden gevoerd. Het toenemend fascisme, de dreigende oor log en de crisis zijn oorzaken voor den zeer ernstigen toestand in de wereld. Spr. waar schuwde, dat bij het uitbreken van den oor log het kan heel spoedig zijn! een schrikbewind zal beginnen tegenover de ar beiders, die daar door de loonkwestie e.d. het meest van zullen lijden. Maar aangezien oorlog door menschen wordt voorbereid en gemaakt, dient men te zorgen, dat hij er niet komt. Ruim 20 jaar geleden zeiden de com munisten dit ook al, maar zij konden niet veel kracht ontwikkelen, omdat de soc.-demo- craten toen in de arbeidersklasse oppermach tig waren en zich niets aantrokken van de waarschuwing, vertrouwend op de macht van hun aantal en de goedgevulde kassen, welke macht zij op het beslissende moment in de schaal zouden werpen. Maar toen het zoover was, bleek hun onmacht en zij draai den totaal om. Thans is het iets anders: er bestaat een internationale organisatie van communisten, die zal zorgen, dat een eventueele oorlog den kapitalisten geen voordeel maar nadeel zal brengen. Het groote gevaar is ontstaan, toen in 1933 Hitier de macht in Duitschland kreeg van Hindenburg en de kapitalisten van het vroeger keizerrijk, waarmee gehoopt werd de volkomen ineenstorting van het kapitalis me nog eenige jaren af te wenden. En net middel daartoe was: oorlog naar buiten en terreur naar binnen. Hitier kondig de reeds in zijn eerste rede aan, een oorlog te willen ontketenen tegen Sovjet-Rusland, waarvoor hij een bondgenootschap met En geland wenschte, waarop dit land echter niet 'nging, omdat er een vrij groote kans was den strijd te zullen verliezen. En sinds dien is de Sovjet nog machtiger geworden, maar dat heeft niet belet, dat Duitschland voort ging met zijn oorlogsvoorbereiding, zoodat luchtmacht en leger en vloot zijn ver sterkt tot het ongelooflijke en daarmee is Duitschland militair het machtigste land van Europa geworden en tevens een bedreiging van de andere landen. Vooral Frankrijk is doodsbang voor een oorlog op dit oogenblik en ziet uit naar we gen om den strijd te voorkomen. En het wendde zich tot Rusland, de bolsjewiki, die tot voor kort nog als vijanden werden be schouwd. Spr. stond er nu slechts over versteld, dat sommige arbeidersleiders hadden gewild, dat Stalin afwijzend had geantwoord. Dat zou toch niet in de lijn van Moskou hebben ge legen, omdat het immers op den weg der communisten ligt den vrede te bewaren. Zij zihg van een kalverschets, daar voor hun bedrijf een stierkalf van geen enkel nut is? 3. Is do regeering bereid maatregelen to nemen, dat haar toezegging in de Tweede Kamer, als bedoeld in vraag 1, door de landbouwcrisis-organisatie wordt uitgevoerd en aan alle veehou ders, die in 1934 een kalf kregen toege wezen, ook dit jaar een schets voor een vaarskalf toegewezen wordt? KENNEMERLAND In die voorgaande week was er bijna over de geheele linie een ruime aanvoer en afwisselende prijzen. Het begin der markt gaf nog al bevredigende prijzen^ doch later werd het minder. Zoo is het dus verklaar baar dat het moeilijk is om de juiste prijzen weer te geven en bepalen we ons over het gemiddelde der prijzen en over de geheele week. Bloemkool, waarvan een sterk uiteenloo- pende kwaliteit, gold niet hoog. De notee ring was 2.5011 per 100 stuks. Bos- peen, het grootste deel mooie kwaliteit, was nog al in trek. De noteering 5—9.50 per 100 bos. Andijvie was niet in trek en de prijzen aan den lagen kant, n.1. 0.501.50 per 100 stuks. Sla was beter te plaatsen, mits van le kwaliteit. De noteering varieer de tusschen 0.503 per 100 stuks. Postelein was deze week niet mooi en alleen le soort hield prijs. De noteering was 0.10 tot 0.35 per kist. Rabarber was iets meer in trek dan de voorgaande weken. De no teering was 13 per 100 bos. De aan voer van asperges was beter in kwaliteit dan de vorige week. De noteering staat als die der voorgaaande week. Dit zelfde is ook het geval met de prijzen der oude en nieuwe aardappelen. De aanvoer van aardbeien (waarvan een bescheiden deel uit die natuur) begint grooter te worden. De prijzen waren nog al aan den lagen kant, doch de vrucht zag er niet mooi uit en zat onder het zand Ook vertoont de Deutsch Evern (de vroege aardbei) rot en een en ander is reden tot lager noteering. De prijzen varieerden van 0.10— f 0.20 per doosje. Dubbelt spercie- boonen (waarvan al een beduidende aan voer) moesten al in in prijs inboeten en wel prijzen van 1423 per 100 K O. Tuin- boonen golden ook al niet hoog, n.1. f 6 f 10 per 100 K.G. Snijboonen golden nog vrij goed, n.1. 28—36 per 100 K.O. Doperwten golden f 16f 22 per 100 K G. Komkommers, grootendeels mooie kwaliteit, hadden weinig interesse, de prijzen waren 2.506 per 100 K.G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke vermel ding. hebben geen oorlog noodig om tot de over winning te komen. Organisatie en nog eens organisatie, ac tie en nogaals actie is er noodig om die te bereiken, en steun van het internationale proletariaat. Als een gunstig verschijnsel merkte spr. op, dat Hitier er niet in is geslaagd om bondgenootschappen te sluiten met buurlan den in midden-Europa en dat hij afkeurde, dat Frankrijk en Rusland samen den vrede zouden organiseeren. Intusschen wees spr. erop, dat in alle an dere landen de anti-oorlogswil moet worden gepropageerd en krachtig gesteund. De re volutie moet er eerder zijn dan de kapitalis tische oorlog. Een eenheidsfront van alle ar beiders moet er worden gevormd, zooals men dat thans ziet in Frankrijk tusschen soc.-dem en communisten. Er zijn daarmee in dat land reeds overwinningen behaald, met als gevolg, dat de regeering gedwongen werd den stript aan te binden tegen hen, die profiteeren van de ellende der arbeiders. De politiek van Moskou, strijd tegen den oorlog, moet ook in Nederland! worden ge steund door de arbeidersklasse. Komende tot het bezuinigingsplan van mi nister Colijn, betoogde spr., dat dit voorne men de ernstigste gevolgen zal hebben voor een groot deel van het volk (de arbeiders). En toch zal dit plan door de Tweede Kamer worden goedgekeurd, ondanks allerlei rede voeringen der leden, mitsde massa niet ingrijpt. Nu wordt wel gepleit voor devaluatie door spr. een geldvervalsching in het groot genoemd alsof die redding zou kunnen brengen, maar dat zal anders zijn, zei spr. Wij hebben dat kunnen zien in België, waar de socialisten de regeering overnamen van de bankiers en toen den frank devalueerden, ten gevolge waarvan de prijzen ook van de levensmiddelen met sprongen van tien, twin tig, dertig en zelfs veertig procent omhoog gingen. Overeenkomsten van industrieelen met hun arbeiders oin door loonsverhooging de koopkracht te herstellen, werden door ae socialistische ministers afgekeurd en vernie tigd. Spr. wees in dit verband op den strijd in de Borinage en concludeerde, dat een en ander moet aansporen om de arbeidersmas sa samen te doen gaan op een van te voren vastgesteld program. De Nederlandsche communisten hebben dit ingezien en den so cialisten een eenheidsfront aangeboden tegen oorlog en crisis, maar laatstgenoemden heb ben daarop niet willen ingaan. Zij willen liever devaluatie en daar moeten wij voor oppassen, ried spr. en wij moeten bereid zijn tot een massaal verzet tegen alle voor genomen verslechteringen van de positie der arbeiders. Wij hebben den wind in onze zei len, in verschillende plaatsen hebben de communisten groote overwinningen bevoch ten bij de raadsverkiezingen, als evenzoo- vele bewijzen van krachtig verzet van het proletariaat tegen aantasting van hun be staan, tegen fascisme en tegen oorlog. Spr. wenschte, dat ook Alkmaar daarvan blijk zal geven. Debat. De heer B. Appel (R.S.A.P.) kon geen eigenlijk debat voeren, omdat de heer Wijn koop ae R.S.A.P. niet had genoemd. Daarom maakte hij eenige bemerkingen naar aanlei ding van de uiteenzetting van dezen over de algemeen politiek in Europa. Voorts zei spr. nog te meenen, dat een eenheidsfront eerst moet worden bereikt tusschen alle revolu- tionnaire groepen, alvorens de communisten dit aanbieden alleen aan de soc.-dem. De heer W ij n k o o p beantwoordde de gemaakte opmerkingen, waarbij hij nog maals vaststelde, dat de strijd der commu nisten gaat tegen den oorlog. Ook het een heidsfront is daartoe een middel. Waar nu de communisten meenen niet te mogen wach ten met een aansturen op die eenheid om dat nu eenmaal de kapitalisten niet wachten met hun strijdwijze moéten zij wel een heid zoeken met de socialisten, als de overi ge revolutionnairen daar afwijzend tegen over staan. Eenige schriftelijke vragen, die nog waren ingekomen, kon spr. om des tijds wille niet meer beantwoorden. Het woord aan den heer Beversluis. De heer Beversluis ving aan met te zeggen, dat hij volslagen communistisch ge zind is, een overtuiging waartoe ook de V.A.R.A. hem heeft gebracht. Hij zou geen enkel gedicht meer kunnen schrijven over het socialisme, indien hij niet op Rusland kon wijzen als het land waar het socialisme wer kelijk is doorgevoerd. Na deze inleiding droeg spr. een gedicht voor over de turfgravers in Valtermond, hetwelk door de V.A.R.A. was geweigerd. De onthulling van het van Heutz-monu- ment gaf spr. aanleiding tot een ernstig ver wijt aan de nationaal-socialisten, dat zij niets doen voor oude kolonialen. In verband hiermee gaf spr. 'n gedicht, waarin 'n klacht van een oud-Indisch soldaat was weergege ven. Eenige andere gedichten, door spr. voor gedragen alle van communistische strek king werden door de aanwezigen even eens met dankbaar applaus beloond. De heer De Jong sloot om half elf de vergadering met woorden van dank aan de sprekers en een opwekking aan de aanwezi gen om bij de verkiezing communistisch le stemmen. DE ARBEIDSGESCHILLEN IN 1934. Sinds 1908 is het aantal niet zoo gering geweest. Uit de dezer dagen verschenen sta- tiFtiek van de werkstakingen en uit sluitingen gedurende 1934, blijkt dat het bedrijfsleven in Nederland in dat jaar zeer weinig storing door arbeidsconflic ten ondervond. In totaal werden 152 geschillen geteld, waarbij voor de werkgevers 90.000, voor de werknemers 114.000 arbeidsdagen verloren gingen. Men moet tot 1908 te ruggaan, om dergelijke lage cijfers te vinden. Het verzet tegen loonsverlaging heeft in 1934 in mindere mate aanleiding tot arbeidsgeschillen gegeven dan in de voorafgaande jaren van depressie. Daar entegen waren zoowel de drang der werknemers naar hooger loon, als de weigering van werkgevers om collectie ve arbeidsovereenkomsten te sluiten of tco te passen, geschilpunten van meer beteekenis geworden. De uitslag der conflicten was in 1934 voor de betrokken werknemers over het geheel gunstiger dan in het voorafgaan de jaar. Voor 21 pet. van hen eindigden de geschillen met een volledig verlies, terwijl in 1933 hPt overeenkomstig per centage 33 bedroeg. OM OUDE SCHULD. Een vechtpartij met zeven paardenkoopers. Gistermiddag half zes verscheen een zevental paardekoopers ten huize van G. W. aan den Bovendijk te Overschie. Zij hadden met W. nog een oude schuld te vereffenen, waarover zij eens wilden praten. Van praten kwam vechten en de politie werd gewaarschuwd dat er een ernstige vechtpartij het gevolg was van de oude schuld. Met de politieauto begaf men zich naar den Bovendijk, waar het zevental voorloopig werd aangehouden en naar het bureau vervoerd. Verschil lenden van het gezelschap hadden vrij ernstige verwondingen bekomen. Na verhoord te zijn is het zevental huis waarts gekeerd. DOODELIJK ONGELUK. Met hoofd en borst bekneld geraakt. Te Oisterwijk is gisteren in den laten middag de 18-jarige metselaar G. van Avendonk bij het plaateen van een zwa- ren betonnen '-utring tusschen dezen ring en een muur bekneld geraakt, waardoor hem hoofd en borstkas op zoodanige wijze werden ingedrukt, dat de jonge man vrijwel onmiddellijk werd gedood. Het ongeluk geschiedde bij de woning van den heer K. aan het Kerk- p'ein. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het r.k. gasthuis overgebracht. SCHOENFABRIEK AFGEBRAND. Gistermiddag 12 uur is de schoenfa briek van de firma J. Lourijsen, gelegen aan de Laagstraat te Dongen door onbe kende oorzaak tot den grond toe afge brand. De brand is ontstaan in het woonhuis, dat met riet bedekt was. De fabriek is het vorig jaar uitgebreid. Ook het nieu we gedeelte is tot den grond toe afge brand. De brandweer uit Dongen 6tond machteloos bij gebrek aan water. Alleen de kantoorbescheiden konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Verzekering dekt geheel de schade. HERDENKING SLAG BIJ WATERLOO. Militaire taptoe te Amsterdam. Plechtiger dan andere jaren is te Amster dam de verjaardag van den slag bij Waterloo herdacht. Door het Comité „Herdenking slag bij Waterloo", waren tal van vereenigingen ge- noodigd bijeen te komen op het IJsclubterrein, waaraan velen gisteravond hadden gevolg ge geven. In deze bijeenkomst heeft de heer J. ter Haar Jr., wethouder, een herdenkingsrede ge houden. Hij herinnerde er aan, dat het heden honderd twintig jaar geleden is, dat de be roemde slag heeft plaats gehad, die op geheel Wcst-£uropa van onberekenbaren invloed is geweest en die voor goed een einde maakte aan het Napoleontische tijdperk. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de Juni-dagen van 1815 in het algemeen en het verloop van den slag bij Waterloo in het bijzonder, constateerde de heer Ter Haar, dat met oranje uit dien strijd een nieuw Neder land geboren werd. Wij mogen, aldus spr., ons dit alles wel eens in herinnering brengen, nu in den chaos van dezen tijd, zoowel van links als rechts, stem men worden vernomen, volgens welke al deze goederen van nul en geener waarde zouden zijn. Nederland heeft zich onder het zegenrijk bestuur der Oranje's, ook in de hachelijkste omstandigheden, weten staande te houden. Ook thans bevindt het schip zich in een moei lijke positie; de golven van het economische tegentij belemmeren een voorspoedige vaart. Spr. weet het zeer wel, dat het voor duizenden en duizenden een harden tijd is; dat veler har ten zich beklemd gevoelen; dat voor velen de toekomst duister is. Maar juist in moeilijke tijden, zich het ver leden te herinneren, zich daaraan te spiegelen, daaruit kracht te putten, niet te versagen. Wij roepen thans in onze herinnering terug de ge beurtenis van den achttienden Juni 1815. Oolc toen stond Nederland voor een zware taak; da kansen waren hachelijk. Doch de oude energie laaide op. De geestdrift Nederlander te zijn en te blijven, spande onze veerkracht. Eendrach tig schaarde Nederland zich opnieuw onder het vaandel van Oranje, met den ernstigen wil, geen dwingelandij te dulden, waar de vrijheid eeuwen stond. Het ging toen om de vrijheden en rechten van het Nederlandsche volk, die op dien ge- denkwaardigen achttienden Juni 1815 behou den werden. Een volk, dat zichzelf respecteert, behoort de groote feiten uit zijn geschiedenis te kennen en te herdenken. Daarom doet het mij goed, zegt spr., dat he den deze grootsche en geestdriftige betooging plaats vindt. Want zij bewijst, dat er nog Ne derlanders zijn, die Nederland willen houden, ongerept en vrij, in den ouden nationalen trant. Spr. besloot met een; Leve Nederland! Leve de Koningin! Die uitroep werd door het talrijke publiek overgenomen. Het volkslied, gespeeld door de Marine-kapel uit Den Helder, schalde over het veld. Tot slot van de indrukwekkende plechtig heid werd door de Koninklijke Marinekapel een militaire taptoe gegeven, die ook door honderden buiten de politieafzetting werd aan gehoord. ■iiitw. iM—ipn m\ 23. De koffiepot liep nu vol met water. Hij wilde zijn tuit losmaken, maar dat ging niet meer. Het water bleef natuurlijk maar stroomen en de koffiepot werd vanzelf hoe langer hoe dikker, net als een lucht ballon. 24. Langelot holde naar binnen. In de kast van grootmoeder had hij een dolkmes zien liggen. Hij ging dit nu halen. En toen hij weer buiten kwam, prikte hij mot het mes een heele hoop gaatjes in den koffie pot. Van alle kanten spoten de straaltjes er nu uit,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7