Aqmda JhMicaties Jlcovinciaal Tlieuws £aatste Aeeicfiten Stad en Omgeving. WeecAecuM GEMEENTE- RAADSVERKIEZINGEN Heiloo. Oostzaan. DE HANDEL ENGELAND— NEDERLAND. Opening van informatiebureau ter bevordering der handelsbe trekkingen met Nederland en koloniën. OOK DUITSCHE SCHEPEN WORDEN NAAR RUSLAND VERKOCHT. NOG IS HET TIJD. BRAND IN DE BINNENSTAD. Verdieping uitgebrand. COMITÉ VAN ACTIE TEGEN VERSLECHTERING VAN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Weero verzicht. Aardappelziekte-bericht HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. J uni HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, dagelijks geopend van 9 12 en van half 2 tot half 4; Zaterdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half 8, hoofdnummer De gehei men van het kasteel (sens.) Toegang Wen 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria Theater, half 8, hoofdnummer Liebelei (tooneel); hoofdrollen Magda Schneider, Paul Hörbirger, Luise Ulirich, Gustaaf Gründgens e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Theater Cinema Americain, half 8 en 9.15 uur, hoofdnummer Golgotha (religieus). Extranummer: Winter in het Zwarte Woud. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie, 's av. half 8, t/m. Maandag avond, hoofdnummer Misdaad zonder hartstocht (sens.); hoofdrollen Claude Rains, It Litney Bourne. Leeftijd boven IS jaar. Van Dinsdag t/m. Donderdag, telkens half 8, hoofdnummer Twee dagen in de nor (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Vrijdag 21 Juni. 10—12, 2—5.30 en 7.30—10 uur, in café Central tentoonstelling Ver. voor Slechthoo- renden; 4 uur lipleesdenionstratie. 8.30 uur, de Unie, ledenvergadering Zui gelingenbescherming. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembureau brengt ter algemeene kennis, dat het besluit van genoemd bureau, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld, voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage is nederge- legd. De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Alkmaar, 21 Juni 1935. In de cijfers des Raadsverkiezing is en drukfout geslopen. Wij geven ze hier nogmaals weer. R.K. Staatspartij 1191 6t. 5 zetels (5); Gemeentebelang 532 st. 2 zetels (0)S.D. A.P. 447 st. 2 zetels (2); V.B. en V.D. 388 st. 2 zetels (3); Christ. Hist. en A.R. 150 st. O zetels (1). Gekozen zijn: R.K.: J. Opdam (aftr.), J. A. J. Barnhoorn (aftr.), J. Schuyt (aftr.), J. Sengers en G. Heyne. Gemeentebelang: P. v. 't Veer en K. Kant. S.D.A.P.H. Keesman (aftr.) en P. Greeuw (aftr.) V.D. en V.B.: J. Akkerman en C. Kamer. De heer Opdam, wethouder, die door het z.g. politiek advies op de 8ste plaat6 was geplaatst, kreeg 653 voorkeurstem men! Een prachtig succes voor den af tredenden wethouder. De Rijp. Uitgebracht werden 651 geldige stem men, waarvan op: Burgerkiesver. 287 stemmen, 3 zetels. R.K. Staatsp. 229 stemmen, 3 zete'«. S.D. A.P. 135 stemmen, 1 zetel. Gekozen werden: Burgerkiesver. A Eism,a W. J. Besse <-• C. L. C. de Boer; R.K.: KI. Blokdijk, J. Noé en J. Ober; S.D.A.P.: J. Schouten. Limmen. Uitgebracht werden 976 geldige stem men. Gekozen werden: R. K. Staatspartij: J. Valkering Tzn. (af ;r.) C. Pepping (aftr.), N. Kuys (aftr.), P. Commandeur, J. Bakkum (aftr.) en M Dekker (aftr.); lijst Bult: N. Bu.t. De nieuwe raad van Oostzaan is als vtj'gt samengesteld: S.D.A.P. 5 (5), C.P.H. 2 (0), A.R. 1 (3), V.B. 3 (3). Door dezen uitslag is er te Oostzaan thans een roode meerderheid. (Ongecorrigeerd.) Met steun van de Nederlandsche regeering is te Londen geopend een Informatiebureau voor Nederland en Nederlandsch-Indië, met het doel de middelen te vinden ter be vordering van de handels- en ande re betrekkingen tusschen het Brit- sche rijk en Nederland en koloniën. Hiertoe heeft de Nederlandsche regeering een uitvoerend comité be noemd onder voorzitterschap van majoor L. H. Cripps, directeur van de Blue Funnel Line, en als secre taris C. M. Korrell, secr.-generaal van de Britsche Kamer van Koop handel voor Nederlandsch Oost- Indië. Het bureau heeft o.a. tot taak het bijhou den van archieven teneinde alle gewenschte inlichtingen en adviezen inzake Nederland en koloniën te kunnen geven. Het bureau zal voorts schikkingen treffen voor Britsche delegaties, missies, studiegezelschappen, enz. die Nederland en Nederlandsch-Indië wil len bezoeken. Met de daartoe geëigende lichamen zal het samenwerken ter bevorde ring van het gebruik van speciale artikelen en van den handel tusschen het Britsche Rijk en het Nederlandsche, waarbij het zal streven naar het uit den weg ruimen van handelsbelemmeringen. Het bureau zal nauw samenwerken met de Britsche Kamer van Koophandel voor Nederlandsch-Indië, en 't kantoor daarvan te Batavia zal optre den als vertegenwoordiger van het te Lon den gevestigde informatiebureau. Ook in Nederland zelf en in West-Indië zal het Londensche bureau vertegenwoordigd wor den. Het adres van het Netherlands ands Net- herlands Indies Information Bureau is: Shell-Mex House, Londen W. C. 2. HET ONGELUK BIJ HET WEESPERPOORTST ATION. Treinbestuurder tot 1 maand hechtenis voorwaardelijk ver oordeeld. De treinbestuurder bij de Nederland sche spoorwegen W. C. J. L., die te Amsterdam terecht had gestaan ter rake dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest dat op 5 Augustus van het vorige jaar een door hem be stuurde Dieseltrein bij het Weesper- poortstation in botsing is gekomen met een stoomtrein, tengevolge waarvan het eerste rijtuig van den Diesel aan een kant geheel werd opengescheurd en verscheidene passagiers werden ge wond, is heden door de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam veroor deeld tot één maand hechtenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en tot 60.boete subs. 10 dagen hechtenis. Het O. M. had een maand hechtenis straf gevorderd. De Duitsche stoomvaart Mij. Hansa te Bre- men heeft het Duitsche stoomschip „Hohen- fels' aan Sovjet Rusland verkocht. De leiding der Russische handelsvloot heeft een vrouwe lijke kapitein benoemd tot gezagvoerster van het schip, dat gedoopt is met den naam „Sja- viga". Gisteren heeft de overdracht plaats ge vonden en is de nieuwe Russische aanwinst onder commando van de vrouwelijke kapitein Sjetinina naar de Zwarte Zee vertrokken. HET BRUIDSPAAR VAN DEN DAG! Velen gaan de blauwe stoep van het bor des van het stadhuis af, nadat de ambtenaar van den burgelijken stand hen even te voren heeft toegesproken, zij hun „ja" hebben ge mompeld en hun handteekeningen hebben gezet. Huwelijken worden in het stadhuis geslo ten! Ai, nee! Niet altijd. Er worden ook huwe lijken gesloten vóór het stadhuis. Wie eens de Langestraat doorwandelt en bij het stadhuis naar boven kijkt naar het raam van de raadszaal die zal daar een ge lukkig paartje ontdekken. Het zijn de heer en mevrouw Duif, die daar hun home heb ben betrokken. Samen hebben zij hun nest gebouwd, zich nimmer storende aan het ver keer door onze drukke winkelstraat. Het huis is klaar. Mevrouw zal haar eieren leggen, dan komt de broedtijd en over enkele weken zal meneer Duif slechts een minuutje weg zijn, om zijn zoons en doch ters aan te geven. Straks zal de raad vergaderen. Laten de leden bedenken, dat vlak bij hen de familie Duif woont. Zij is het symbool van den vrede. Zou dit eigen gekozen huis ons willen zeg gen, dat er in de raadszaal slechts vrede heerschen moet? VOETVERZORGING. Reeds langen tijd heeft de heer J. C. L. Wijdeman in de Magdalenenstraat 16 een schoenenzaak. Deze winkel heeft een erkende reputatie en het is dus niet deze zaak, waar op wij thans de aandacht willen vestigen. Doch sinds eenigen tijd is aan deze zaak ook verbonden een inrichting voor behande ling van voetverzorging. In een daarvoor speciaal ingerichte kamer zijn de meest moderne toestellen geplaatst voor de behan deling van een voetafwijking en het is vooral de hygiënische wijze, waarop een en ander geschiedt, waarvoor we de aandacht vragen. Alles is gedaan om het den cliënt zoo ge rieflijk mogelijk te maken en waar succes niet is uitgebleven, twijfelen we niet of door deze aanduiding zal het adres in de Magdalenen straat nog grootere bekendheid verwerven. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Mar- garete Kohn, geboren te Eger, 15 Januari 1913. LEVERINGEN. De levering van de voor de Landmacht be- noodigde kaas is opgedragen aan den heer A. Henneman te Alkmaar. UITDEELINGSLIJST GEDEPONEERD. Ter griffie van de arrondissementsrecht bank is gedeponeerd de uitdeelingslijst in het faillissement van: D. Tijsen, caféhouder te Den Oever. Uitkeering aan concurrente schuldeischers nihil. GESLAAGD. Voor het propaedentisch examen voor werktuigkundig ingenieur slaagde te Delft de heer J. C. Koel, alhier. Voor het prop. examen mijningenieur slaagde de heer K- Koeten, alhier. Aan de kweekschool te Oudenbosch slaag de voor het onderwijzersexamen de Eerw. Br. Gervasius (Th Hink). Do heer G. Broensma te Borgen is ge slaagd voor het ingenieursexamen mijn ingenieur. EEN EXCURSIE NAAR DE WIERINGERMEER. Dinsdag heeft de afdeeling voor gezonde heidstechniek van het Kon. Instituut van In genieurs een excursie naar den Wieringer- meerpolder gemaakt. Het gezelschap werd ontvangen door Ir. Smeding, die ter inleiding in de groote zaal van den heer Smits in Middenmeer een ver klarende voordracht hield. Een lezing werd gehouden door den me- dischen malaria-bestrijder in Noordholland, dr. F. C. Spierings. Ook werd het woord ge voerd door den polderarts te Middenmeer dr. Hoogkamer. Voor de derde maal is heden het water uit de afgedamde Voor- en Zijdam gepompt De werkzaamheden vorderen flink. Aan de Kaasmarktzijde is de walmuur gereed ge komen en de bestrating voor de helft, zoodat vandaag de kleine kaasmarkt weer in gébruik kon worden genomen. Verwacht kan worden, dat de volgende week de Voordam gereed komt en met den Zijdam zal dit binnen een paar weken het geval ziin. Een mooi stuk modern water werk zal dan tot stand zijn gebracht, zoo hecht en sterk, dat verzakkingen niet ge vreesd behoeven te worden. Voor eenige weken wees een inzender in ons blad op het gevaar, dat drenkelingen straks onder de betonplaat, tusschen de heipalen terecht kunnen komen en dan ab soluut moeten verdrinken. Hij drong er op aan, dit gevaar te voorkomen, door ook den voorkant, evenals den achterkant van de walmuur af te dammen. Van andere zijden achtte men dit gevaar denkbeeldig, betoogende, dat iemand die in het water valt, op dezelfde plaats, of vooruit weer boven komt, doch nimmer achteruit. Wij zijn echter van oordeel, dat men hierover nimmer zekerheid verkrijgt. Hoe vaak leest men niet, dat een van een schuit gevailen drenkeling onder de schuit terecht is gekomen. Het argument, dat ook elders de wal- muren op dezelfde wijze gemaakt zijn, houdt o. i. geen steek. Nog altijd geldt, dat voor komen beter is dan genezen. Het moge waar zijn, dat er in het bestek op het hieraan verbonden werk niet is ge rekend, doch het is ook waar, dat hout thans goedkoop is en de gracht nagenoeg droog, zoodat thans met enkele honderden guldens deze veiligheidsmaatregel verkregen kan worden. Vannacht omstreeks 1 uur ontdekte een der wakers van den Alkmaarschen Particulieren Nachtveiligheidsdienst een begin van brand in een perceel aan de Mosterdsteeg. Direct werden politie en brandweer gewaarschuwd en het bleek al spoedig, dat de brandweer moest optreden. De brand toch woedde in de bovenverdie ping van een pand der firma Hel ling, waar de heer van 't Veer een sigaren- makerij had. Deze bovenverdieping werd als droogkamer gebruikt en hier lag een zeer groote hoeveelheid sigaren opgeslagen. De geheele bovenverdieping brandde uit en de brandweer kon slechts de rest van het pand redden. Men vermoedt, dat er vonken uit een kachel in de brandbare massa gekomen zijn. Alles was verzekerd. EEN BESCHEIDEN RAADSLID. Het nieuwe raadslid mej. G. Nierop ver zoekt ons te melden, dat zij binnenkort nog geen examen M. O. Staathuishoudkunde zal doen. Zoover, schrijft zij, heb ik 't in de Staathuishoudkunde nog niet gebracht. SIEM v. d. MOLEN KOMT! Lezer, kent gij de geschiedenis van den profeet? Hij werd overal waar hij kwam ge huldigd en geëerd. Maar alleen in zijn eigen land en in zijn eigen stad vergat men hem, kende men hem niet en dacht men er niet aan, om hem te bejubelen. Lezer, herinnert gij u, hoe ruim een jaar geleden in Alkmaar een rondgang werd ge organiseerd voor een geldinzameling voor de huldiging der Pelikaan-bemanning? En dat er toen een groot bedrag binnen kwam? Deze week hebben wij een inzameling ge opend voor een sobere huldiging van een oud-Alkmaarder. voor Siem v. d. Molen, den marconist van de Snip. Het comité, dat de huldiging op touw heeft gezet, heeft lang zooveel geld niet noo- dig als toen met de Pelikaan-huldiging. Het wil geen bombastisch feest, geen zege tocht door de stad, geen vuurwerk of wat dan ook. Het wil een oud-Alkmaarder op waardige wijze huldigen, eenvoudig maar hartelijk. Het had gehoopt, dat voor een Alkmaar- der het kleine bedrag, dat noodig was, spon taan zou worden bijeengebracht. Maar ziet, daar herinnert het zich de geschiedenis van den profeet. Was v. d. Molen iemand uit Musselkanaal, die toevallig een achterneef in Alkmaar had wonen, waar hij straks een paar dagen zou komen logeeren, en was voor die onbekenden v. d. Molen een huldigingscomité in elkaar gezet, o, het geld was er al lang geweest! Maar nu het iemand uit eigen stad betreft, nu blijven de beurzen gesloten. Eerlijk gezegd, het valt ons tegen. Wij hadden gedacht, dat Alkmaarders een Alk maarder spontaan zouden willen huldigen. Het blijkt, dat Alkmaarders hun stadgenoo- ten vergeten. Of vergissen wij ons? Lezers, nog is er gelegenheid, om een fout te herstellen. Nóg willen wij ook uw bedrag in ontvangst nemen en uw naam of initialen plaatsen in de reeks van gevers en schen kers, die toonden Alkmaarders te zijn. Voor vandaag noteeren wij nog van de ontbijttafel 1.10. Een comité van actie, waarbij tal van ver- eenigingen op het gebied van het Nijverheids onderwijs zijn aangesloten, heeft een oproep gr zonden aan allen, die belang hebben bij en belang stellen in een goede vakopleiding voor de Nederlandsche jeugd. Wij ontleenen aan dezen oproep het vol gende: Een oogenblik vragen uw aandacht voor een zeer ernstige zaak, die van groot belang is voor de toekomst van ons volk. Na een on vermoeid en gestaag arbeiden gedurende lan ger dan een halve eeuw was het particulier initiatief, hier en daar op lofwaardige wijze gesteund door de plaatselijke Overheid, er in geslaagd het Nederlandsche Vakonderwijs te brengen op een peil, waarop het mogelijk werd de jongens en meisjes voor ambachten en beroepen een goede opleiding te doen ge nieten, die een breede grondslag legde, waarop de jeugd bij haar intrede in het volle leven kon voortbouwen. Deze zegenrijke arbeid, van groote beteeke- nis voor onze volkswelvaart en het levensge luk van het individu, werd geleidelijk ook door de Overheid gesteund en vond de bekro ning in de Nijverheidsonderwijswet, die de subsidie van Rijk en gemeente zoodanig regelde, dat toen de vervolmaking van wat door particulier initiatief was tot stand ge bracht, zou kunnen volgen. Deze wet bracht echter ook, als gevolg van de nieuwe subsi dieregeling, een belangrijke uitbreiding van de bemoeiingen der regeering met het vak onderwijs. Toen nu, reeds spoedig na 1921, de finan- cieele toestand van het land moeilijker werd, was een der eerste bezuinigingsmaatregelen De besnoeiing van het Nijverheidsonder wijs. Een „stopwetje" kwam tot stand, waarbij voorloopig elke uitbreiding van Nijverheids scholen, elke nieuwe stichting van huishoud-, industrie- en ambachtsscholen onmogelijk werd. Hoewel later dit stopwetje werd inge trokken, werden toch aan elke poging tot uit breiding van de gelegenheid voor vakoplei ding zeer groote moeilijkheden in den weg gelegd. Daarnaast werden door de overheid maat regelen getroffen, om de bestaande scholen en cursussen in te krimpen. Het aantal wekelijksche lesuren vermin derde. De cursusduur werd verkort. Sommige leervakken geschrapt. Onder aandrang van de groot-industrie, in het bijzonder van de metaalindustrie, werd aan nieuw gestichte scholen slechts een tweejarige cursus toegestaan. De statistieken wijzen evenwel uit, dat 't industrialisatiepro ces zich niet heeft voortgezet, maar integen deel is teruggegaan en dat thans meer dan 90 van de bedrijven tot de kleinere bedrij ven moeten worden gerekend. En nu bij het aanhangige bezuini gingsontwerp der regeering wordt voorge steld alle scholen om te zetten in tweejarige opleidingen. Naar het heet zou de ervaring bij een groot aantal tweejarige scholen hebben bewezen, dat deze zeer goed in staat zijn de „aanvan kelijke'' opleiding te geven. Op het moment telt men in ons land echter slechts een twaalftal ambachtsscholen met tweejarige cursus. Enkele daarvan bestaan nog te kort, om van ervaring te sprekenaan andere doen bestuur en directies onvermoeid pogingen, om tot een driejarige uit te brei den. Slechts aan een zestal dezer scholen schijnt men met het resultaat tevreden te zijn, ofschoon ook aan deze scholen de oplei ding voor sommige vakken driejarig is, zij het weieens op verkapte wijze. Wat een algeheele omzetting van alle scho len in tweejarigen beteekent voor de toekomst van de Nederlandsche jeugd is duidelijk: Minder kennis. Minder vaardigheid. Min der bestaansmogelijkheden. Groote afhanke lijkheid van de groot-industrie, kortom: een terugkeer tot den toestand van een halve eeuw geleden. Het doet eigenaardig aan, dat een derge lijke maatregel wordt genomen in een wets ontwerp ter verlaging van de openbare uit gaven. Wordt het voorgestelde door de Sta- ten-generaal aanvaard, hetgeen wij weer zouden betreuren, dan is daarvan het ge volg, dat ten koste van een goede vakoplei ding der Nederlandsche jeugd het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschap pen inderdaad eenige bezuinigingen kan boe ken. Doch deze bezuiniging zal geheel wor den te niet gedaan en zelfs in belangrijke mate worden overtroffen door de meerdere uitgaven, welke ten laste zullen komen van het departement van sociale zaken. Immers de leerlingen der Ambachtsscho len komen dan een jaar jonger op de arbeids markt. De industrie de ervaring van de laatste jaren leert ons dat duidelijk maakt gaarne gebruik van deze jongere, dus goedkoopere arbeidskrachten. Zij zullen de plaatsen innemen van de oudere-duurdere, die naar de steun zullen worden verwezen. Uit alles zal blijken, dat deze maatregel, van zoo groot nadeel voor een goed vakopleiding, geen bezuiniging is te,n «ogenschijnlijk in het belang der jeugd voorgestelde maatregel, n.1. de verhoo- ging van den toelatingsleeftijd van 12 op 13 jaar, zal voor het nijverheidsonderwijs zoo wel voor jongens als voor meisjes in zijn uitwerking even funest zijn, zonder gelijktij dige wijziging van de arbeids- en leerplicht- Blijkens de jarenlange ervaring, preferee- ren vele ouders voor hun kinderen het vol gen van het nijverheidsonderwijs boven het doorbrengen van het 7e leerjaar op de La gere school. Wordt het hier voorgestelde wet, dan be- reikt de regeering, dat de jongens en meis- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 765,5 m.M. te Afford. Laagste barometerstand 739,8 m.M. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 22 Juni: Meest zwakke wind uit zuidelijke richtin gen; afnemende bewolking; weinig of geen regen; warmer overdag. De uitgebreide depressie in het westen diepte zich wat uit en trok noord- tot noord- oostwaarts. Zij bracht vrij zware regen over de Britsche eilanden, alwaar ook thans het weer nog somber en regenachtig is. De gisteren over ons land gelegen secun daire veroorzaakte ook hier zwaren regen val, terwijl een daaigebied, dat naar zuid Duitschland trok, daarin eveneens veel neer slag bracht. De hooge druk over Frankrijk nam in be- teekenis af. Thans is nog een kleine kern na bij Zwitserland aanwezig, welke zich echter noord- en noordoostwaarts uit gaat breiden. In Frankrijk klaarde de lucht wat op, waardoor overal in het midden de tempera tuur steeg. De depressie over de Oostzee trok oost waarts af, gevolgd door flinke barometer, stijgingen. Over Scandinavië veranderde do druk weinig, behalve de reeds genoemde tem- peratuursstijgingen trad ook elders in het waarnemingsgebied een lichte stijging van de thermometer op. Voor onze omgeving is op afnemende bewolking verminderde regen kans en stijging van temperatuur vooral overdag te rekenen. In het etmaal van 's avonds 19 tot 's avonds 20 Juni is in Noord holland ten noorden van Alkmaar en te Hoorn de weergesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.58 uur licht op, (In Zomertijd). Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. 22 8.04 8.32 4.32 4.54 23 8.59 9.30 5.20 5.42 Juni. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. 22 8 01 8.29 4.20 4.42 23 8.56 9.27 5.08 5 30 jes één jaar langer op de lagere school blij ven. Zij bereiken dan evenwel een leeftijd, waarop zij al spoedig in loondienst zouden kunnen treden en in dat geval geheel ver stoken zouden blijven van het voor hen zoo noodige en nuttige dag-Nijverheidsöttder- wijs. Door de voorgestelde maatregelen worden dus uitgaven van de afdeeling Nijverheids^ onderwijs van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor een ge deelte overgebracht naar de afdeeling lager onderwijs en geven zij dus niet de verwacht te bezuiniging. Voegt men daarbij, dat indien de Staten- generaal het bezuinigingsontwerp mochten aanvaarden, de regeering volmacht heeft om aan alle cursussen (avondteekenscholen, naaicursussen, kookcursussen enz. enz.) een hernieuwde verkorting van de cursusduur, een hernieuwde vermindering van het aantal lesuren of een opheffing voor te schrij ven, dan zal het ook u ongetwijfeld duide lijk zijn, dat het Nijverheidsonderwijs in groot gevaar is. Wij wekken dan ook ieder, die de groote be- teekenis van goed vakonderwijs inziet, op, om in het belang van de jeugd, in het belang van gansch ons volk, alle pogingen aan te wen den, het onheil te voorkomen. Voor de vak-organisaties, de oud-leerlin gen der scholen, maar vooral voor de ouders is hier een moeilijke maar dankbare taak weggelegd. De directeur der Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken schrijft ons, in ver band met diezen oproep, het volgende: In dit geschrift, dat in den lande op ruime schaal zal worden verspreid in kringen van belanghebbenden bij en belangstellenden ra goed gefundeerd Nijverheidsonderwijs, wordt uiteengezet, welke groote gevaren het lager Nijverheidsonderwijs in al zijn ge ledingen bedreigen, wanneer het ontwerp- wet ter verlaging van de openbare uitgaven zonder meer door de Staten-Generaal wordt aangenomen. Het spreekt vanzelf dat alle vereenigingen die rechtstreeks bij deze tak van onderwijs zijn betrokken, zich aaneengesloten hebben, teneinde het Nederlandsche volk te wijzen op de gevolgen, die de voorgenomen plan nen der regeering ten aanzien van het volksonderwijs bij uitnemendheid zullen hebben. In verschillende centra van het land zul len voor dit doel vergaderingen worden be legd. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook hier ter stede een vergadering te organisee- ren, waar door één of meer deskundige spre kers 35 van het bezuiningsplan onder de loupe zal worden genomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2