De fraude te Wormerveer. Is het coupeeren bij honden dieren' mishandeling? 'n Barstende Hoofdpijn Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Vzaag, -e#i ^Aanbod Rechtszaken Zaak van principiëele bëteekenis. VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Wie was de wreedaard? Requisitoir. Wreedheid verdedigd. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Slachtoffer naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd; de dader voort vluchtig. GOEDE VANGST VOOR DE POLITIE. Te Haarlem. Er is zeker wel f 600.000 verduisterd, doch bij verschillende Amster damsche banken heeft de politie ongeveer 5 ton aan effecten kunnen achterhalen. Binnenland, H. M, de Koningin en H. K, H. Prinses Juliana op luisterrijke wijze in de Maasstad ontvangen. Voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam heeft een straf zaak gediend, welke van princi- pieele beteekenis is voor de kynolo- gische wereld en voor de dieren bescherming. Terecht stond een 36-jarige dierenhande laar, wien twee feiten van opzettelijke dieren mishandeling waren ten laste gelegd. Naar de dagvaarding mededeelt haa hij op 2 Maart zonder redelijk doel, althans met overschrijding van hetgeen toelaatbaar was, gewelddadig met een mes een stuk van den staart van een hond, zonder een pijnstillend of verdoovend middel toe te passen, afgesne den of gecoupeerd, terwijl hij op 20 Maart d.a.v. bij denzelfden hond met een schaar in verschillende knippen een stuk van elk der ooren heeft gecoupeerd, tengevolge van welke handelingen aan het dier opzettelijk pijn en letsel zijn toegebracht. Als deskundige werd gehoord dr. C. J. Folmer, dierenarts, die mededeelde dat den hond, die hem getoond was, een stuk van de staart was afgesneden. Te oordeelen naar het wondvlak was het coupeeren ondeskun dig geschied. Het dier leed blijkbaar hevige pijn, als men een beweging maakte in de richting van den staart, week het terug. Des kundige voert nimmer zulk een operatie uit; het verwijderen van een stuk van den staart of van een ander lichaamsdeel mag z.i. al leen geschieden in geval van een gezwel of een verwonding. De hond in kwestie was een z.g. bouvier en het is met dit soort honden mode dat staart en ooren worden gecou peerd. Dierenartsen doen het in den regel nooit; hun taak is aldus deskundige gezond te maken wat ziek is en niet omge keerd. Naar deskundige meent is zoowel het cou peeren van staart als van ooren in Engeland verboden, welke meening door den verdedi ger, mr. Frangöis Pauwels, werd bestreden. Volgens hem mogen in Engeland niet de ooren, wel de staart gecoupeerd worden. Het coupeeren van de ooren heeft deskun dige niet gezien; hij heeft daar naderhand van gehoord. Het is deskundige bekend, dat dergelijke operaties veelal door leeken ge schieden; als een coupeerschaar wordt ge bruikt, gaat het gewoonlijk sneller. Verdediger mr. Pauwels: De operatie moet wel door een leek geschieden, als de dieren artsen het niet doen. President mr. T'höne: Mén kan het ook heelemaal niet doen! De volgende getuige, een gemeente-ambte naar, verklaarde, dat hij den hond van ver dachte had gekocht. Verdachte had het noo- dig geoordeeld, dat staart en ooren gecou peerd werden; laatstgenoemde ontkende dit en beweerde, dat juist getuige op het cou peeren had aangedrongen Getuige beschreef hierna de onverkwikke lijke operatie met den staat, die in zijn huis was geschied. Hij had den indruk dat het dier pijn had. Een dag of veertien later is het coupeeren van de ooren geschied, met een gewone schaar! De hond maakte kramp achtige bewegingen; van een uiting van pijn kon echter geen sprake zijn, omdat zijn bek was dichtgebonden. Het is geheel genezen, maar bleef zeer nerveus. Verdachte: Dat kwam door zijn slechte huisvesting, in een hok, waar de regen vrij spel had De inspecteur van politie Ph. van der Most, chef van de hondenbrigade, die proces verbaal had opgemaakt, bevestigde de ver klaringen van den vorigen getuige. Desge vraagd deelde hij mede, een actie begonnen te zijn tegen het coupeeren van bouviers. Men heeft de laatste jaren ingezien dat de- operatie pijnlijk is en geen zin heeft. Na drukkelijk is voorgeschreven, dat de keur meesters ongecoupeerde honden niet mogen achterstellen bij gecoupeerde. Een ongecou peerde hond mag op de tentoonstelling niet geweigerd worden. Het is al weer eenage jaren ■geleden, dat H. M. de koningin een bezoek gebracht heeft aan Rotterdam. Hoe geheel anders •dan toen is het vandaag bij de ontvangst van de koningin. Er is in dien betrekkelijk korten tijd veel veranderd voor de Maasstad, veranderd in zeer on- gunstigen zin. Behalve de Rot terdammers, die dit elk jaar opnieuw aan den lijve onder vinden, is die verandering in de situatie van de eerste haven stad ook langzamerhand door gedrongen in de Haagsche re- geeringsbureaux en schijnt in het algemeen in on6 land wat begrepen te worden van de bij zonder moeilijke positie van Rotterdam. Dat laatste is in hoofdzaak bereikt door de devaluatie in België. Dit sterk den aandacht trekkende feit heeft de De secretaris van de Boüfóéi-tSlub, de heer Meyer, door de verdediging ati deskundige opgeroepen, verklaarde dat bij een deskun dige behandeling de honden weinig last vaft de operatie hebben. Doel van het coupeeren is, het aanzien van het dier te verhoogen; er „meer adel in te brengen". Deskundige verklaart, dat de bouviers, om op de tentoonstellingen voor een prijs in aan merking te komen, gecoupeerd moeten zijn. De officier van justitie, mr. Van Dullemen, deed, aan de hand van de verklaringen van dr. Folmer, uitkomen, dat de wijze van cou peeren, door verdachte toegepast, niet deugde en niet is geschied zooals, als coupeeren ge oorloofd zou zijn, met de coupeerschaar en, wat de ooren betreft, met de klemmen en het mes, gebruikelijk is. Wat verdachte gedaan heeft, was zuivere dierenmishandeling. Er zit hier echter nog een principieele kant aan de zaak; de vraag n.1. of het cou peeren geoorloofd is. Spr. haalde in dit ver band het nieuwe, destijds in de wet opgeno men artikel aan, waarbij degeen, die opzette lijk dus zonder redelijk doel een dier leed of letsel toebrengt, strafbaar is. Ook van den principieelen kant beschouwd, heeft in het onderhavige geval dierenmishandeling plaats gehad, oordeelde spr. De officier eischte twintig gulden boete, subs. tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. Frangois Pauwels, ves tigde er de aandacht op, dat de beteekenis van deze zaak ver uitgaat boven den eisch van den officier. Met groote belangstelling wordt in kringen van dierenbeschermers en kynologen de behandeling van deze zaak ge volgd en de uitspraak tegemoet gezien. Want als de rechtbank principieel uitmaakt, dat het coupeeren van honden dierenmishande ling oplevert, zal het uiterlijk beeld van hon den tentoonstellingen grondig veranderen Het in de wet gebracht artikel, dat door den officier is aangehaald, is naar pl. betoog de gemaakt voor opzettelijke dierenmis handeling; een koetsier, die zijn paard mis handelt enz. In het onderhavige geval is de operatie echter verricht om het dier te laten beantwoorden aan bepaalde schoonheids- eischen en was er dus wel degelijk een rede lijk doel. Pl. is van meening, dat de door verdachte toegepaste operatie aan alle tech nische eischen heeft beantwoord en waar bovendien is uitgemaakt dat het coupeeren van den staart het dier betrekkelijk geen pijn doet, vroeg hij voor dit feit vrijspraak, wat het coupeeren van de ooren bij den hond be treft, voerde pl. gronden aan, dié z.i.vtot ont slag van rechtsvervolging moeten leiden Mocht de rechtbank echter tot een veroordee ling komen, dan drong pl. op clementie aan. Uitspraak 28 Juni. DE VERDUISTERING TE HAARLEM. 30.000 te Amsterdam in beslag genomen. Gisteren is op last van dé Haarlemsche rechtbank door de Amsterdamsche justitie huiszoeking verricht bij de Twentsche Bank te Amsterdam ter inbeslagneming van fond sen ter waarde van 30.000, welke door den chefcommies L. te Haarlem van door hem ten nadeele van de Ned. Spoorwegen verduisterde gelden zouden zijn gekocht. Deze huiszoeking moest op last van de justi- tiep laats vinden, aangezien de directie van de Twentsche Bank niet bereid' was de fond sen vrijwillig af te geven. Naar het Volk voorts meldt, heeft de Haarlemsche recherche een nieuwen stap on dernomen, n.1. het in beslag nemen van de boeken en bescheiden aan het plaatskaarten- kantoor aan het station aldaar, teneinde de oplossing van dé zaak te bespoedigen. Voor de ambtenaren van de spoorwegen, die met de controle belast zijn, levert dat moeilijk heden en vertaging in hun arbeid op Inmiddels wordt L., die zich in het bureau van politie in arrest bevindt, nog voortdu rend aan verhooren onderworpen, naar aan leiding van nieuwe ontdekkingen, die gedu rende het onderzoek aan het licht komen. oogen tevens geopend voor de gevolgen daarvan voor Rotterdam. In de Maasstad zelf hebben de kop stukken uit het bedrijfsleven gemeend dat het niet langer ging te berusten, dat- men nu wel gedwongen werd op de groote trom te slaan, ten einde belang- salling elders te wekken voor het lot van Rotterdam. En juist daarom heeft het in Rotter dam zoo'n buitengewoon prettigen in druk gemaakt, dat H. M. de koningin van Haar hooge belangstelling getuige nis heeft willen afleggen. Deze daad zal meer dan welke daad ook weerklank vinden in ons land. De koningin heeft aangekondigd, dat Zij een bezoek aan Rotterdam brengt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de'moeilijke omstandigheden waarin de stad en de haven van Rotterdam verkeeren. Voor H. M. de koningin staan die moeilijke omstandigheden dus vast. En daarmede is reeds de koninklijke belangstelling gewonnen. De Rotterdamsche burgerij heeft een koninklijk bezoek altijd op hoogen prijs gesteld. Maar dit koninklijk bezoek staat stellig vooraan in de rij der bezoeken, dié U kwelt en belet te werken? Neem eet» "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Sléchts 52 cent per 12 stuks. Overall omdat het zoo zeer spreekt van mede leven met het wel en wee van deze stad. Dat er geen feest kon zijn, in Rotter dam, het zal na dit alles duidelijk zijn, dat verzoeken van comité's en vereeni- gingen voor huldigingen moesten wor den afgewezen. Het behoeft geen ver wondering te wekken, integendeel, ieder een zal het duidelijk zijn, dat dit bezoek al.een 6taat in het teeken van den ernst van dezen tijd. En daarbij past zoo wel de aanwezigheid van H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana bij de ont hulling van het borstbeeld van prins Hendrik in de Zeevaartschool. Te gemeen der is overigens het welkom geweest, dat de Rotterdamsche bevol king H. M. de koningin en H. K. H. prin sen Juliana heeft gegeven, des te grooter was de sympathie, welke tot uiting kwam op den tocht door verschillende stadsgedeelten. De aankomst van de koningin. Om tien minuten voor half twee arri veerden de auto's met H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana, vergezeld van klein gevolg, aan de grens van de gemeente Rotterdam—Overschie op den Sohieweg, waar zij door burgemeester Droogleever Fortuyn werden begroet. Onmiddellijk daarop reed de kleine stoet langs de Schiekade W.Z. naar den Cool- singel waar voor het raadhuis werd stil geh«»yden. Overal langs den weg, waar de stoet passeerde, was de belang stelling groot, vooral op den Coolsingel, waar de politie voor een ruime afzetting had gezorgd, stonden vele duizenden, die de vorstelijke personen hartelijk toe juichten. Nadat de koningin, de prinses en het gevolg waren uitgestapt, betraden zij het bordes van het stadhuis en begaven zich.ver volgens naar de Burgerzaal, waar de wet houders en de gemeente-secretaris aan Haar werden voorgesteld. Daarna werd weer in de auto's gestapt. De stoet reed vervolgen^ langs den linker kant van den Coolsingel, ging de Aert van Nesstraat in en reed via Mauritsweg, Een- draehtsweg, Witte .de Wijkstraat naar - den Schiedamschen Singel, Opk op dit traject juichten duizenden langs", den weg geschaar de belangstellenden de hooge bezoeksters toe. De koningin, de prinses en het gevolg stegen uit voor het schoolgebouw aan den Schiedamschen Singel no 39. In een aantal lokaier. van deze school was een tentoon stelling ingericht van werkstukken, welke gemaakt zijn door deelnemers aan de ge meentelijke vakcursussen voor werkloozen. Met veel belangstelling bezichtigden de vor stelijke personen verschillende werkstukken, waarbij zij zich over de organisatie van deze vakcursussen voor werkloozen lieten voor lichten. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde ongeveer een kwartier. Het gezelschap reed daarna naar de Zee vaartschool, aan de Pieter de Hoochweg. De route ging langs den Schiedamschen Singel, Witte de Withstraat, Westersingel, Westzeedijk naar de Pieter de Hoochweg, waar de stoet om vijf minuten over drieën voor de Zeevaartschool aankwam. In de school woonden de koningin en prinses de plechtige overdracht bij van een buste van wijlen Prins Hendrik, door het Comité tot Huldiging van de Nagedachtenis van den Prins aangeboden aan de gemeente Rotter dam ter olaatsmg in de Zeevaartschool. De plechtigheid in de school werd door den directeur van de Zeevaartschool, den heer C. Westerhof, met een korte speech ge opend. Daarna heeft de voorzitter van net Comité, de heer H. G. J. M Drabbe, een redevoering gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het Comité is zeer dankbaar, dat het H. M. behaagd heeft door Hare aanwezig heid aan deze plechtigheid de hoogste luister te geven. Spr. gaf H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana de verzekering, dat dit mo ment onuitwisbaar gegrift zou blijven in de harten van allen, die aan deze school ver bonden zijn. Spr. herdacht vervolgens Z. K. H. prins Hendrik, wiens belangstelling voor de zee vaart en haar opvarenden bekend was. Oud-leerlingen en leerlingen van deze ge meentelijke Zeevaartschool hebben mogen ondervinden hoe warm het hart van wijlen Z. K. H. voor onze Nederlandsche koop vaardij klopte en hebben dan ook zeer scherp het groote verlies, dat de natie trof, gevoeld Spr. herinnerde aan de droeve dagen in Februari 1907, toen bij de ramp van het s.s. „Berlin" wijlen Z. K. H. bij het zeer moeilijke reddingswerk in persoon daad werkelijk optrad. Voorts is op initiatief van wijlen Z. K. H. in 1909 de Na'ionaie Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij On gelukken, „Het Oranjekruis" opgericht. Ook het aanvaarden van het eere-voorzitterschap van diverse Maatschappijen en instituten, zooals o.a. van de Zuidhollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen, de Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij was telkenmale het bewijs van Zijn belang stelling en medeleven, waarin de zeevarenden zich mochten verheugen. Nog kort geleden had het Z. K. H. be haagd in den aanvang van het jaar 1933 zich bereid te verklaren he' beschermheerschap op zich te nemen en het Comité tot Herdenking van het eeuwjubileum der ZeevaaAst-nuol, terwijd Hij tevens persoonlijk de gedenk plaat, geschonken ter gelegenheid van dat jubileum, heeft willen onthullen. Ook waar de zee genomen had, waar rouw en droefheid heerschte, was wijlen Z.K-H steeds aanwezig om met zijn warme woorden van .oprecht medeleven troost te brengen en de behulpzame hand te bieden. Zeer veel is de Nederlandsche zeeman dan ook aan wijlen Z.K.H. verplicht. Daar om heeft men ook willen getuigen van de E laats, aldus spr., die wijlen ZXH. in onze arten inneemt. Spr. richtte woorden van op rechten dank aan allen, die hebben bijdragen om het streven van het comité te helpen uit voeren. In het bijzonder zeide hij dank aan mej. Van Beeck Calcoen voor de schenking van het ontwerp van den bronzen buste en den burgemeester, de voor zitter van het eere-comité en alle overige hee- ren van het eere-comité en het uitvoerend comité voor hun hulp en bijstand. Voort gaande richtte spr. het woord tot den burge meester, wien hij als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur den bronzen figuur van wijlen prins Hendrik in admiraalsuniform aanbood en daarbij den wensch uitsprak, dat dit beeld nog eeuwen lang zijn plaats in deze school mocht behouden als blijvende herinne ring voor alle koopvaardij-officieren aan een bemind man, in wiens hart een warme plaats was voor de Nederlandsche zeevarenden. Na den heer Drabbe hield de burgemeester een korte toespraak, waarin hij namens het gemeentebestuur de buste van wijlen prins Hendrik gaarne van het comité aanvaardde. Het bezoek der koninklijke gasten aan de Zeevaartschool had ongeveer 20 minuten ge duurd. De vorstelijke personen stegen weer in de auto's, waarna de stoet reed langs den Pieterede Hoochweg, Rochussenstraat, naar den nieuwen, nog niet voor het publiek ge- openden verbindingsweg naast het nieuwe Museum Boymans Bij het door jongere werkloozen aangelegde Museumpark werd stilgehouden. Een tijd geleden reeds had H.M. de koningin, toen Zij op een harer rei zen het Museumpark passeerde, hier jonge werkloozen aan het werk gezien en toen de wensch te kennen gegeven hun werk eens te bezichtigen. Met groote belangstelling bezichtigden de koningin en de prinses dit park, dat nu vrij wel gereed is gekomen en vervolgens begaven zij zich naar het nabij gelegen openlucht- thetater, een werk, dat nog in aanleg is en dat eveneens een object is van het Centraal Comité voor Jongere Werkloozen. Met een onderbreking van vier maanden is hieraan sedert verleden jaar Maart gewerkt Er zal plaats komen voor 1100 personen en de outillage zal uitstekend zijn. Over een maand of vijf is het werk gereed. Vier hon derd jongere werkloozen hebben eraan ge werkt. Vervolgens werd in de auto's gestapt. De kleine stoet reed langs den Westzeedijk, Van Vollenhovenstraat, Scheepstimmermanslaan, Willemskade, Willemsplein, Nieuwe Leuven- brug, Boompjes, Bolwerk, Vier Leeuwenbrug en dan langs den waterkant van de Ooster kade naar het Maasstation. Door de, eerste klasse wachtkamer begaven de koningin en de prinses zich naar het afgezejte gedeelte van het perron om in het koninklijk rijtuig te stappen. Met den trein van 4.32 uur zullen de hooge bezoeksters rechtstreeks naar het Loo vertrekken. TIEN MILLE VERLOREN. Haagsch aannemer het slacht offer. Een Haagsche aannemer heeft Woens dag j.1. rijdende per fiets van Leiden naar Katwijk, een portefeuille verloren, inhoudende een bedrag van ruim 10.000 gulden aan bankpapier. Tot dusver is er nog geen enkele vinder komen opdagen. Gistermiddag te ongeveer 2 uur kwam het 15-jarige meisje J. v. S. in de Gasthuis straat te Tilburg bij het uitwijken voor een auto te vallen. Het meisje werd door de auto overreden. Zij bekwam zoo zware in wendige kneuzingen, dat zij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. In een 'benedenhuis van een perceel aan de Ziesseniskade te Amsterdam heeft gister avond omstreeks acht uur een vechtpartij plaats gehad tusschen den bewoner, een 35-jarige man en zijn buurman, iemand van 38 jaar die daar beiden wonen met een vrouw, zusters van elkander, die het echter allesbehalve met elkaar kunnen vinden. Een ruzie tusschen beide vrouwen is de aanlei ding geweest dat ook de mannen het met el kaar aan den stok kregen. De 35-jarige heeft bij de vechtpartij gebruik gemaakt van een koperen ploertenaooder. Met dit voor werp heeft hij zijn tegenstander een gat in het hoofd geslagen, terwijl deze ook een ribfractuur opliep. Zijn toestand was van dien aard dat hij naar het Tesselschade zie kenhuis moest worden vervoerd. De dader heeft de vlucht genomen, doch daar de poli tie hem kent, zal zijn arrestatie waarschijn lijk niet lang uitblijven. Het gebeurde heeft onder de omwonenden nog al beroering ge wekt. De Haarlemsche politie heeft gisteren aangehouden den 30-jarigen W K. die heel wat op zijn kerfstok bleek te hebben en wiens opsporing verzocht was in verband met een rijwieldiefstal en verduistering van een mo torrijwiel, te Haarlem gepleegd. De aange houdene wordt er tevens van verdacht be trokken te zijn bij een autodiefstal te Den 1 laag, terwijl hij zich bovendien schuldig zou hebben gemaakt aan verduistering van auto's te Groningen, IJmuiden en Leiden. De man is in bewaring gesteld. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. TE KOOP AANGEBODEN een in prima staat zijnd CYLINDER- SCHRIJFBUREAU en een paar goede KAMERSPIEGELS. Brieven onder let- ter G 807 bureau van dit blad. Kapokbed 3.50, Veerenbed 6 50, Ge makskoffer met jx)t 3.50, prima Man gel z. g. a. n. 20, Ledikant 2 p. 2.50, Waschkast 3.50. Buffet 7.50, pracht Spiegelkast 17.50, enz. DEKKER, Laat 182. Groote sorteering gebruikte Boeken, waaronder pracht exemplaren. Fran- sche, Duitsche en Engelsche Woorden- bekken. De Aarde en haar Volken, enz- Boeken vanaf 0.05. BOEKENWINKEL. Ramen 8. Prima Duitsche Piano z. g. a. n. voLe toon, door en door gegarandeerd met kruk voor slechts 75, prima Orgel, keurig meubel 50, prima Handnaaima chine 9.50, Trapm. 12.50. DEKKER, Laat 182. HERENRIJW. met Torpedonaaf „Fongers" als nieuw 15.50, prach't DAMESRIJWIEL met Terugtraprem 15.00, laag HERENRIJWIEL 14.00, en.,. NIEROP, Koningsweg 40. TE KOOP v. Delfts KINDERWAGEN en WIEG. Benedenweg 123 St. Pancras (Zuid). TE KOOP AANGEBODEN een goed onderhouden HARMONIUM of HUIS ORGEL bev. 314 spel e. 15 registers. Te bevr. HEERENSTRAAT 7. ROEI- en ZEILKANO TE KOOP. Prijs 20. Adr. DIKKEBOOM, Koningsweg 63. TE KOOP z. g. a. n. een BINNEN- POORDBOOTMOTOR 3 P.K. merk B.U.B. Uitenboschstraat 85, alhier. Prima ARIEL MOTOR, 550 cM3. electr, duo. enz. Mooie machine. Te bevragen J. DE MOOR, Wognumschebuurt 7, Alkmaar. TE KOOP: JONGENRIJWIELEN 4.50, HFERENRIJW. 3.50, DAMESRIJW. 6.50 en 11 met Torpedon., 2 MOTO REN 5.50, MEISJESRIJWIEL 9.00. LIMMERHOEK 18. GEVRAAGD een of meer BELASTING- MFRKEN. K. v. 'T VEERSTRAAT 25. TE KOOP GEVRAAGD van particu lier een in goeden staat verkeerende HANDNAAIMACHINE, liefst merk Singer. Brieven onder letter E 805 bureau van dit blad. Het is gebleken, dat de fraude door den bankier S. te Wormerveer gepleegd, veel er ger is, dan men eerst dacht. Zeker wei 600.000 moet vermist worden. Nog steeds komen nieuwe gevallen aan het licht. Don derdag bleek o.m. dat het geheele grondkapi- taal van de stichting Werkmanssteun- en ziekenfonds is Verdwenen, evenals een aan zienlijk bedrag van de gelden van het Wil- helminapark, die de firma onder haar be heer had. Ook de fondsen van het Weeshuis zijn tot een bedrag van 40.000 verdwe nen. Vele neringdoenden bevinden zich in groo te verlegenheid, evenals tal van werkbazen en kleine fabrikanten, die vandaag moeite zullen hebben om hun personeel te betalen. Een spoor? Nader vernemen wij, dat het de justitie gisteren is gelukt bij diverse Amsterdamsche banken een bedrag aan effecten van 5 ton te achterhalen, dat hoogstwaarschijnlijk aan de rechtmatige eigenaars zal kunnen worden uitgekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid, is de politie den voortvluchtige nu op het spoor en men vermoedt, dat de aanhouding een kwestie van tijd is. Vandaag zullen de burgemeester en de commissaris van politie een onderzoek in Den Haag instellen. Een vergadering. Op initiatief van den heer Alberts is gis teravond in de nieuwe sociëteit te Wormer veer een vergadering belegd, die alleen toe gankelijk was voor gedupeerden bij de bank- fraude. Tegen 9 uur waren een honderd per sonen aanwezig. Ook burgemeester Draaijer en de commissaris van politie, de heer De Groot, waren aanwezig. De burgemeester nam het eerst het woord en gaf den aanwe zigen in overweging niet langs den weg der sensatie in deze treurige zaak te werk te gaan. Er waren andere middelen om het gewenschte doel te bereiken en deze midde len worden thans door de justitie toegepast en niet zonder succes. De zaak is in goede handen. Wilde men verdér nog naar den heer Alberts luisteren, dan kon men dat doen, maar men zou daarmee nietr bereiken. De aanwezigen waren het daarmee blijk baar volkomen eens en verlieten op een drietal personen na de zaal. DE OVERBEVOLKING DER UNIVERSITEITEN. Commissie-Limburg met haar taa' gereed, In het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is onder voorzitterschap van staatsraad mr. J. Limburg de laatste pleno-vergadering gehouden van de commis sie ter bestudeering van het vraagstuk der toenemende bevolking van universiteiten en hoogescholen en de werkgelegenheid voor

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6