EVAARLIJK SPEL !Bidtwüuid EXPEDITIESCHIP GEZONKEN. De 25 opvarenden gered. BLIKSEM VEROORZAAKT PETROLEUMBRAND. In Polen. HITLER TE HAMBURG. ROMAIN ROLLAND BEZOEKT RUSLAND. DE PRINS VAN WALES 41 JAAR. PROF. BARTH OP PENSIOEN GESTELD. Wegens het weigeren van den eed? JkoMHcUud TUams BEVERWIJK R.K. Coöp. Tuinder8vereenigüig. Asperges. Aardbeiën. Jladioptoqtamma TEXEL Fokveedae Collecte. Benoemd. feuilleton t DUITSCHE OUD-STRIJDERS IN ENGELAND. De bijeenkomst te Brighton. ,De Duitsehe oudstrijders liebben gister middag na een herdenkingsgodsdienstoefe ning te Brighton een krans neergelegd aan den voet van het stedelijke monument voor de' in den oorlog gevallenen. Daarna mar cheerden Duitsehe en Engelsche oudstrijders met hun vaandels naar het kerkhof om eer te bewijzen aan de graven der daar begraven frontstrijders. Bij de Engelsche graven vond een dergelijke plechtigheid plaats. Oudstrijders aan een banket. Ter gelegenheid van de bijeenkomst van Engelsche en Duitsehe oudstrijders heeft het „British Legion" gister een banket aangebo den, .waaraan naast honderden Engelsche oudstrijders de Lagerhuisafgevaardigde van het district Brighton, Sir Cooper Raw- son,; de burgemeester van Brighton en de Landesgruppenfuehrer der NSDAP Bene aanzaten. Namens de Duitsdie frontstrijders zeide Vorst Bismarck, dat de Duitsehe gasten zeer geroerd waren door de teekenen van werke lijke vriendschap der Engelsche kameraden. De verwelkoming in Engeland heeft alle verwachtingen overtroffen en de Duitschers zullen de herinnering daaraan hun gansche leven bewaren. Onder grooten bijval ver klaarde spreker, dat de Engelschen en de Duitschers slechts eens in de geschiedenis met elkaar hebben gestreden en dat een der gelijke catastrofe zich zeker niet mag her halen. Nadat ook de Engelschman McCabe ge pleit had voor een hechtere Duitsch—Engel sche vriendschap, zongen de Engelschen hun .gasten toe „For he's a jolly good fel- low". De Duitscher Kleinkorres werd be noemd tot eerelid van de afdeeling Brighton van het „Britsh Legion". De Lagerhuis afgevaardigde Rawson zeide aan het einde der ^bijeenkomst„Ik geloof, dat deze ont moeting vérstrekkende gevolgen zal hebben". POLITIEKE BOTSING IN BELGIE. Tusschen fascisten en socialisten. Het is te Doornik in België gisteren tot ernstige: botsingen gekomen naar aanleiding van een demonstratie van jonge leden van het fascistische Nationale Legioen, die de inwijding van een verenigingsgebouw bij woonden. Bij een botsing met jeugdige socialisten op de Groote Markt werden twee socialisten gewond. Toen de fascisten in de Lakenhal bijeenwaren, poogden ongeveer honderd socialisten en communisten de zaai biijnefl te dringen, hetgeen echter door de politie werd verhinderd. In verband met den ernstigen aard der relletjes liet de burgemeester de gendarmerie ingrijpen, die de Groote Markt afzette. Bo vendien/. werdbh. .samenscholingen van meer dan .vijf personèn verboden. In den loop .van den avond is het aantal gewonden gestegen tot acht. Vier personen waren zoo ernstig gekwetst, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. GOUVERNEUR VAN TSJAHAR TREEDT AF. De toestand in Noord-China. De nieuwe gouverneur van de Chineesche provincie Tsjahar, Tsjing-te-tsjoeng, heeft gisteren telegrafisch den Chineeschen staats president zijn ontslag ingedienu. Daardoor verliest de Chineesdie regeering dezen be langrijken onderhandelaar met de Japan- sche autoriteiten. Het is de vraag of de Ja panners, die tot dusverre steeds den nadruk hebben gelegd op het locale karakter der in cidenten in Tsjahar, thans bereid zijn te on derhandelen met Wang-ko-min, die Zondag avond te Peking is aangekomen en het voor zitterschap van den politieken raad voor Noord-China op zich zal nemen. HET VLAGINCIDENT TE ADDIS ABEBA. Een Abessijnsche verontschuldiging. Volgens een bericht van het agentschap Stefani uit Addis Abeba heeft de Abessyn- sche minister van buitenlandsche zaken zich Donderdagmorgen naar de Italiaansche re geering begeven, teneinde officieel uit naam van de Abessynsche regeering en uit eigen naam verontschuldigingen aan te bieden wegens het irtcident, waarbij de eerste secre taris van dé Italiaansche ambassade betrok ken was. De Abessijnsche minister van bui tenlandsche zaken heeft de verzekering gege ven, dat tegen de schuldigen, die nog in ar rest gehouden worden, een onderzoek wordt ingesteld, waarvan het resultaat nog aan de Italiaansche regeering zal worden medege deeld. De Italiaansche gezant heeft zich er toe bepaald kennis te nemen van de verkla ring van den minister van buitenlandsche Zeiken. In politieke kringen wordt inzake deze op lossing er op gewezen, dat de Italiaansche regeering het incident met de verontschuldi gingen van den minister van buitenlandsche zaken niet als gesloten beschouwd, doch eerst het resultaat van het onderzoek wil af wachten. NEGER GELYNCHT. Naar uit Wiggings in den Amerikaanschen staat Mississipi gemeld wordt heeft zich daar een geval van lynchen voorgedaan. Een 25-jarige neger, die zou hebben ge poogd de dochter van een blanken farmer aan te randen, werd door ongeveer 300 blanke mannen des nachts van zijn bed ge licht, naar een woud gesleept en aaar gedu rende den nacht voor de politie verborgen. Des morgens hing de volskmenigte den ne ger aan een boom op. Het Deensche schip „Dana", dat in dienst is van het diepzee-onderzoek, is Z indagmorgen ongeveer 60 zeemijlen ten Westen van Ringkoebing-fjord in aanvaring gekomen met een Duitsch visschersvaartuig. De „Drna" zonk on- midellijk, de 25 opvarenden, waaronder drie onderzoekers, v/erden door het Duitsehe vaartuig aan boord genomen en naar Esbjerg gebracht. De „Dana" had in 1928/30 een zeiltocht om de wereld gemaakt. Zondagmiddag hebben boven verschil lende deelen van Polen zware onweders gewoed. Te Borislaw veroorzaakte het hemelvuur een brand in de petroleum- mijn Gilda. Een reservoir, gevuld met 15.000 K.G. petroleum explodeerde, waar door aanzielijke schade werd aange richt. De Rijkstheaterfeestweek te Hamburg is Zondagavond gesloten met een opvoe ring van Wagners „Meistersinger". Rijkskanselier Hitier was uit Berlijn overgekomen om deze feestelijke voor etelling in de Staatsopera bij te wonen. De bekende Fransche schrijver Ro- main Rolland is gisteren te Moskou aan gekomen. Hij stelt zich voor een maand in Rusland te blijven, om o.a. groote fabrieken te bezichtigen. Hij hoopt ver schillende Russische schrijvers te ont moeten, in het bijzonder Maxim Gorki, met wien hij sedert 20. jaar correspon deert. De Prins van Wales vierde gisteren zijn 41en verjaardag. Uit alle deelen van do wereld werden gelukwenschen ont vangen. Dr. Carl Barth, professor in de theologie te Bonn is op grond van par. 6 van de wet op be roepsambtenaren op pensioen gesteld. Naar men zich herinne ren zal heeft Barth indertijd ge weigerd den eed op Hitier on voorwaardelijk af te leggen. Als disciplinaire maatregel daar tegen werd zijn salaris met een vijfde verminderd. Thalis is hij, om hetzelfde feit, Waarbij uit drukkelijk naar voren is ge bracht, dat dit niets heeft uit te staan met zijn theologische over tuigingen op pensioen gesteld, aangezien men van meening is, dat een aanval op dén eed op het zelfde neer komt als een aanval op den staat en de Staat een zoodanig ambtenaarniet in dienst kan houden. De R.K. Coöp'. Tuindersvereeniging Kennemerland vergaderde Vrijdag on- de voorzitterschap van dén heer Nijs- svn te Santpoort. Na de opening volgde een zeer lang jaarverslag van den directeur, den heer W- de Groot, die alles wat de vereeni- ging verleden jaar heelt meegemaakt bijna 'n faillissement de revue liet passeeren. Op 31 Dec. telde Kennemer land 381 leden. De omzet van aardbeien is geweest 1.260.000 K.G. met een opbrengst, van 238.000, aan groenten voor ongeveer 400.000. Volgens het verslag van den accoun tant, den heer Watervis, bedroeg de winst ongeveer 5600. Besloten werd deze winst te doen af schrijven op het deficit ruim 100 000. Eveneens hechtte de vergadering hare goedkeuring aan het voorstel Statuten wijziging, 't welk hierop neer kwam dat van de leden welke de vereeniging ver laten geen uittreegeld meer geheven zal worden van 1000.— per lid. Verder werd nog beuald dat elk lid aansprakelijk gesteld zal worden voor 't totaal-verliessaldo. Dit bedraagt der halve hoofdelijk 1/381 deel. Ook besloot men tot opheffing van het fonds voor minimumprijzen waarvoor door de le de- eene som groot 2805 was bijeen gebracht. Tot slot volgden eenige bestuursver kiezingen, waarbij alle leden, welke een eventueele herkiezing zich lieten welge vallen, herkozen werden. Tijdens de heden gehouden markt werd betaald per 100 bos voor. dik wit 22—35, dik blauw 14—24, dun wit 11—20, dun blauw 713 en per 100 K.G. 23—42. Tijdens de tweede gehouden exportmarkt werd betaald per 100 K.G: 25—27 per 100 slof, 0.75—1.en per.100 doos 11—19. ZWDSCHARWOUÖE De heer Weel bedankt. Zooals wij eenige daggn geleden berichtten, was de heer Jb, Weel met.- voorkeurstemmen tot lid van den gemeenteraad -dezer gemeente gekozen; doch, aangezien de heer Weel op nummer vier der lijst stond- en deze, de r.k slechts drie zetels toegewezen heeft gekregen, mocht de heer Weel deze benoeming niet aanvaarden ingevolge het reglement van de r.k. staatspartij. Bij het aannemen van de- candidatuur is het daar gebruikelijk, dat men afstand doet van het recht, met voorkeurstem men te worden benoemd. Zooals begrijpelijk is, was de heer Weel voor een moeilijk feit gesteld; aan de eene zijde het reglement van de kiesvereeniging, dat hem verbood, de verkiezing te aanvaar den en aan de andere zijde meer dan het be- noodigde aantal stemmen om met voorkeur stemmen te worden, verkozen. Gisteren heeft de heer Weel de knoop door gehakt en is een schrijven rraar het gemeente bestuur verzonden, waarin medegedeeld werd, dat de heer Weel zijn benoeming niet aanvaardde, met verzoek, hem op zijn rang nummer te laten staan. Hierdoor is aan de eer voldaan. De heer Weel heeft zijn handteékening gehonoreerd, maar nu is het de vraag, of de heer Berkhout, die op nummer drie stond, zijn benoeming zal aannemen. Wij hebben een en ander vernomen, dat er op wijst, dat de heer Berkhout zich zal terug trekken, hetgeen eigenlijk de beste ojlossing zou zijn. Dan was de heer Weel weer aan de beurt en meteen aan den wensch van een groot aantal kiezers voldaan. 6' Dinsdag 25 juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Ensemble Lismonde. 10— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 En semble Lismonde. 11.— Causerie mevr. R. LotgeringHilleband. 11.30 Orgelconcert fr. Hasselaar, mmv. H. Franken, viool. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 1.15 Gr. pl. 1.30 Omroeporkest olv. A. van Raalte. 3.-4.— Het Aeolin-orkest. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoor zang olv. J. Hamel. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Orpl. 5.45 Het Re- nova-kwintet. 6 35 De AVRO-Deci- bels olv. E. Meenk. 7.Causerie over de Bossche Paardententoon- stalling. 7.30 L. Scmnidt: Oosten- rijksch muziekleven in deze zomer. 8.— Vaz Dias. 8.05 J v. d. Woude, viool met het Omroeporkest olv. A. van Raalte. 8.40 Rep. van een be zoek aan Doorwerth. 9.Disco- nieuws. 9.30 Tegenlichtopnamen 9.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10 30 De Chansonnier Jovatti, gr. il. 11.—Vaz Dias. 11.1012.— it „Pschorr", Rotterdam: Majo Marco en zijn orkest. HUIZEN, 1875 M- (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 1130 Godsd. halfuur 12.15 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert en gr pl- 2.— Vrou wenuur. 3.4.ur.pl. 4.15 Schla- germuziek. 4.45 G.pl. 5.Zang. 5.30 Schlagermuziek en gr.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 8.Vaz Dias. 8.05 Orkesconcert en zang. 8 35 Lezing. 9.05 Gr.pl 9.15 Rep 945 Orkestconcert. 10.15 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestcon cert. 11.-12— Gr.pl. en orkest- ccrcert. DROITWICH. 1500 M. 1035— 10 50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel S. Torch. 11.50 Voor de scho len 12.10 Gr.pl. 12.35 Eugene Pini's orkest. 1.20 J. Muscant en zijn orkest. 2.25 Voor de scholen. 3.50 Gr.pl. 4.20 Voor werkloozen 4 40 Orkestconcert olv. Wareing m. m. v. R. Charles, bas. 5.35 BBC- dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Bach-concert. 7.10 Fransche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „The Country of t'he Blind" van H G. Wells, bew. King-Bull. 9.20 Piano-recital H. Bor. 0.50 Ber. 10.10 en 10.20 Lezing 10.40 E. Cundell's kamer-orkest. 11,35— 12.20 Lew Stone en zijn Band RADIO PARIS, 1648 M. 7-20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Krettly. 5.20 Uit Brussel: Orgel concert. 9.05 Zang olv. Cleróuc. Hierna dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 2.35 4.35 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 8.50 Koorconcert. 10.35 Symph.con- cert o. 1. v. Mahler. 11.25—12.50 Dansmuziek. KEULEN. 456 M- 6.35 Blaascon- eert olv. Kühn. 12.20 Symph.con- cert uit Leipzig. 2.35 Gr.pl. 4.20 Pianorecital. 5.20 Solisten, koor en orkest olv. Kühn e** Gehly. 7-20 Zang. 9.05 Het Frankfurter Om- roeporkest mmv. „oüsten. ROME, 421 M. 9.10 Gr.pl. 10.20 Concert door het Pro Arte Nova kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M l 12 20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.20 Gr.pl. 6.50 en 7.35 Sa lon-orkest. 8.20 Sympii.-coocert olv. J. Schrey. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. 1.30— 2.20 Gr.pl. 5.20 Orgelconcert. 6 20, 6 50 en 7.05 Grpl. 8.20 Omroep orkest olv. Gason. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijkszending: „Gedient, geritten, gefallen". 9.05 Ilja Liv- schakoff en zijn orkest. 10.20 Ber. 10.50 Piano-recital. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Ilja Livschakoff's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 11.20, Droitwich 11 2012.20, Brussel VI. 12.201 '4.20, D.sender 14.20—15.20, Kalundborg 15.20— 16.20, D.sender 16.20—17 20, Brussel VI. 17.20—18.50, Brussel Fr. 18.50—19.50, Parijs R. 19.50— 20.20, Brussel Fr. 20.20—2120, Droitwich 21.2022.Beromün- ster 22.-22.35, Brussel Fr. 22.35 —23.20, D.sender 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Lond. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.35—14.20, Lond. Reg. 14.20— 16.50, Droitwich 16.50—18.20, Be- romünster 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—22.40, Droitwich 22.40 —24.—. SCHERMERHORH Collecte blinden Evenals andere jaren wordt-ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, Plan tage Middenlaan 64 te Amsterdam De Ver eeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen, zich zooveel mogelijk in het maat schappelijk leven te kunnen handhaven, op dat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zul len gevoelen. Om dit doel te bereiken, wordt aan.de blinden voor hun arbeid een beschei den loon uitbetaald, waarvoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschiki tevens ovei een Inter naat /oor alleenstaande vrouwelijke blinden Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen i. veel geld noodig. De Vereeniging hoopt, dat de inwoners van Schermerhorn met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden op Dinsdag 25 Juni a.s. en vol gende dagen. Middenstandsvergadering. In de alg. vergadering van den Tex. Alg. Middenstaandsvereeniging. Vrijdagavond te den Burg gehouden, werd medegedeeld, dat door drukke werkzaamheden, de heer S Prins niet langer oe functie van secretaris- penningmeeser kon vervullen, en daarom door 't bestuur de heer J. H. Kikkert tot secretaris en de heer E. S. Boekei tot pen ningmeester is benoemd. Dank zij de be moeiingen van 't bestuur zullen in 't vervolg alleen kampeervei gunningen worden -uitge reikt aan personen, die hun consumptie artikelen op Texel zullen koopen. Ook is er in de verordening op de winkelsluitingswet wijziging gekomen voor den badtijd. De plannen voor den etalage-wedstrijd en winkelweek werden nader besproken. De regelinghiervan is opgedragen aan den heer Prins. Er zullen een prijsvraag en feeste lijkheden aan verbonden worden. De heer Prins ontving dank voor zijn be moeiingen voor de vereeniging. De heerer. Prins en v. d- Shkke werden tot bestuursleden herkozen. 't Batig saldo der kas bedroeg f 276,24. 't Aantal leden was met 8 verminderd en is thans 156. Nog werd medegedeeld, dat de T. E. M. voornemens is, zoo mogelijk met 1 Jan. a.s. den stroomprijs te verlagen. De jaarlijksche fokveedag zal dit jaar te den Burg gehouden worden op den eersten Woensdag in September (4 September). WKRMGEM Bij de op 5 Juni j.1. in deze gemeente gehouden collecte van de vereeniging Het Hooge Land, gevestigd te Arnhem, heeft 40.39 opgebracht. Tot 2en ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is benoemd de heer H. Hogetoorn te Beemster, werkzaam ter secretarie van Kwadijk, Warder en Middelie. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 64) ,/Töon geen verbazing als u mij niet her kent",'waarschuwde de baron hem en ha nog eenige aanwijzingen eindigde het ge sprek. Hallam had de eerstvolgende uren niets te doen. Hij nam de sigarettenkoker, dien Valda hem gegeven had, uit zijn zak en be keek hem nieuwsgierig. „Bond Street", zei hij tegen den chauf feur van de taxi en zij hielden stil bij een juwelier, 'Hij koos een ring met een robijn omgeven door diamanten. Ofschoon zijn hart niet bij. .deze verloving betrokken was, wilde hij zkjifj toch strikt aan de gewoonten houden. Entoen hij dus Valda's kamers binnen kwam teg er een glimlach op zijn gezicht. Zij.stond midden in de kamer en hij zag dat ze rood was van zenuwachtigheid. „fk ben zoo blij", zei ze zacht. „Valda, ik heb dit voor je meegebracht", zei "hij. Ja, hij moest haar kussen, het hoorde bij zijndeelv^n het spel en hij raakte haar voorhoofd met zijn lippen aan. Toen schoof hij den verlovingsring aan haar vinger. „Ik houd zooveel van robijnen", fluisterde ze. „Hoe wist je de juiste grootte?" „Toeval", antwoordde hij. „Ik hoor, dat je den admiraal hebt gesproken?" „Ja, ik hoop dat hij voldaan is". „Nu ik tijd heb gehad er over te denken, zie ik pas hoe groot de dienst is, dien je me bewezen hebt". „Het was voor jou alleen". „Valda, ik wou, dat je heel gauw met me trouwde. Er is geen enkele reden om het uit te stellen. Ik heb sir George gesproken „Wat heeft hij gezegd? Ik weet niet of hij me wel graag mag", zei ze nieuwsgierig. „Sir George is een beste man. Wanneer wil je met me trouwen?" „Wanneer jij wilt. Ik ben in jouw handen; maar ik wil herhalen wat ik laatst zei, maar ik heb niet den moed om het nog eens te zeggen. Ik heb gedaan wat jij en de admi raal wenschten en ik ben bereid je vrij te la ten". Haar stem daalde tot een gefluister en hij kon zien met welk een angst ze zijn ant woord afwachtte. „Je bent heel grootmoedig, lieve. Wanneer zullen we trouwen, de volgende week?" Haar gezicht lichtte op van blijdschap en ze sloeg haar armen om zijn hals. „O, Guy. Ik moest je een kans geven. Ik weet niet wat ik zou gedaan hebben als je het aangenomen had. Maar ik zal je ge lukkig maken, lieveling. Ik houd zooveel van je". Er werd aan de deur geklopt.Marie kwam binnen en keek veelbeteekenend naar haar meesteres. „Juffrouw Cameron is er. Ik heb haar gezegd dat u bezoek had", zei ze. „Heb je gezegd, dat mijnheer Hallam hier was?" vroeg Vaida snel. Valda liep naar Hallam toe en legde haar hand op zijn arm. „Ga niet naar haar toe", zei ze smeekend. Stella's nabijheid ontroerde Guy, maar hij aarzelde niet. Wat kon hij Stella zeg gen? „Ik zal naar haar toegaan en uitleggen, dat ik verloofd ben. Ze hoeft niet te weten wie er bij me is. Ik kan zeggen, dat ik straks in het hotel kom. Zal ik dat doen?" vroeg ze dringend. „Ja", antwoordde hij en zij verliet de ka mer, er zorg voor dragende, dat zij de deur niet wijder dan strikt noodzakelijk was open deed. Stella stond in de gang en haar gelaat was koud en trotsch. .„Ik hoop dat ik je niet stoor", zei ze be leefd. „In het geheel niet. Neem me niet kwa lijk, dat ik je niet vraag om binnen te komen. Ik zal over een half uur bij je in het hotel komen. Is dat goed?" „Best. Ik zou graag eens met je willen praten", zei Stella, maar ze maakte geen aanstalten om weg te gaan. „Heb je mijn heer Hallam den laatsten tijd ook gezien?" vroeg ze opeens. „Ja, en hoe is het met mijnheer Furber?" vroeg Valda lieftallig. „Ik heb mijn engagement afgemaakt. Ik zal je alles vertellen als je in het hotel komt Maakt mijnheer Hallam het goed?" „Ja, maar hij heeft het nu erg druk bij de admiraliteit Au reyoir, lieve" Ze opende de voordeur en knikte Stella vriendelijk toe, maar ze bleef staan tot deze uit het gezicht was. Zou ze Guy vertellen, dat Stella niet meer verloofd was met Fur ber? En zou ze opnieuw aanbieden om hem vrij te laten? Deze vraag had ze spoedig negatief beantwoord. Guy liep heen en weer err zij wist. dat hij niet op zijn gemak was Een ingeving volgend, zei ze klam, terwijl ze voor hem ging staan- „Stella heeft haar verloving met Furber afgemaakt". Haar oogen waren strak op hem gevestigd en ze zag de blijdschap in zijn gezicht een blijdschap, die terstond gevolgd werd door wanhoop. Hij keerde zich af en zweeg eenige oogen- blikken. „Dat gaat mij niet aan", zei hij eindelijk, maar zijn stem klonk vreemd. „Misschien niet, maar ik dacht dat het je wel interesseeren zou. Ga je naar haar toe?" „Niet als ik het voorkomen kan". „Je naam is nu weer schoon. Je bent in goeden doen. Stella is vrij", zei ze plotseling „Maar ik ben niet vrij". „Vraag je me niet om je je vrijheid terug te geven? vroeg ze met den moed der wan hoop. „Neen. Ik zal met jou trouwen en hoe eer hoe beter". «Guy, je bent een eerlijk man en ik houd er des te meer om van je. Als ik 'n goede eer lijke vrouw was. zou ik je met gelijke munt betalen. Ik zou zeggen, dat ik mijn geluk zou vinden als ik jou gelukkig zag Maar ik kan het gewoon niet. Ik weet niet eens of ik een betere vrouw dan Stella voor je zal zijn. In ieder geval zal het niet aan den goeden wil ontbreken". „Ik zou niet vrij willen zijn. Ik heb me nog nooit teruggetrokken uit een overeen komst. Jij hebt jouw deel gedaan en ik zal het mijne doen", zei hij vastberaden. „Ik geloof, dat je nu beter doet met weg te gaan. Ik wil alleen zijn". „Goed, Valda. Ik kom je morgen om één uur halen om mee te gaan luchen. Kijk niet zoo ongelukkig", zei hij met ongewone tee- derheid en zijn arm om haar schouders slaande kuste hij haar op de wang. „Guy, je bent zoo goed", snikte zij en duwde hem toen weg naar de deur. Eerst toen hij weg was gaf ze toe en snikte hartbrekend. Het was niet het ver driet van e envrouw, die spoedig toegeeft, maar dat van de vrouw, die sterk is en veel verdragen kan. Het was het noodlot dat Stella nu juist vrij terugbracht. Den hemel zij dank, dat zij niet eerder was gekomen vóór de bekentenissen aan den admiraal. Valda bleef lang zitten en vocht tegen de verzoe king om Guy zijn vrijhèid terug te geven. Maar ze had zoolang gestreden om hem te hebben, ze ad zelfs haar belofte aan haar moeder er voor verbroken, en zij kon geen afstand doen. Natuurlijk was Guy ontroerd, maar hij zou weer gauw er over heen zijn. Eén ding was noodig, dat Stella zou hoo- ren van haar verloving met Hallam. Valda kende de vrouw, die eens haar vriendin was geweest, door en door. Ze kon nagaan dat het engagament met Furber alleen verbro ken was door Stella, in de hoop dat ze zich weer met Guy zou kunnen verzoenen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6