DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Stad en Omq SBitmentand Rede van minister Oud. I u 1 Onderwijs. WINKEL DE STREEK HEEMSKERK HOORN EGMOND AAN ZEE BERGEN KOEDIJK EGMOND A. D. HOEF NOORDSCHARWOUDE Voor de federatie Den Helder van den vrijz. dem. bond. Zater dagmiddag in de Harmonie. VOORTREFFELIJK LICHAMELIJKE OPVOEDING VAN WERKLOOZEN. TWEE OUDE MENSCHEN AANGEREDEN. Droevig ongeluk te Haarlem. Kerstcollecte Ned. Dagbladpers. Een bedrag van 15, zijnde de op brengst uit deze gemeente van de door de Ned. Dagbladpers georganiseerde kerstinza- meling, is onder de diaconieën en armbestu ren der vijf kerkgenootschappen alhier ver deeld. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school te westerland (vacature mej. A. Boerendans) hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld. Kerkverkiezing. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer T. Beem- ster is benoemd tot kerkvoogd der Ned. herv. kerk, de heer A. Slooves en tot presi- dènt-kerkvoogd de heer R. Meurs. Voorzitter spaarbank departement. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer T. Beemster, is be noemd tot voorzitter van de spaarbank van het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer O. J. van Leersum. De tuinders worden door de aanhou dende regens in hun werkzaamheden ten zeerste belemmerd. Het aardappelrooien, hetwelk ook uit vrees voor ziekte, snel moet geschieden, heeft geen vlot verloop, zoodat men vreest straks handen te kort te komen voor het tulpenrooien. Stalinspectie. Bij deze inspectie in onze gemeente in den afgeloopen winter werd de Modelboer derij de Hoflanden, alsmede A. Bakker Dzn. te Heemskerkerduin ingedeeld in de hoogste premiegroep. 18 sollicitanten. Voor de vaceerende betrekking van di recteur van het openbaar slachthuis en van den keuringsdienst van vee en vleesch (te vens keuringsveearts) hebben zich 18 solli citanten aangemeld. De voordracht van B. en W. luidt: 1. de heer P M Veenstra, ai- hier; 2. de heer dr. S. Simons te Amsterdam. De heer E. Prins, benoemd verklaard tot lid van den raad wegens het niet aanne men zijner benoeming door den heer K. Hollenberg, heeft vërklaard zijn benoeming te aanvaarden. Het moderne onderwijs streeft er reeds lang naar, om meer contact tusschen school en huis te brengen. De Berger Schoolvereeniging heeft sinds haar bestaan dit contact daadwerkelijk nage streefd; o.a. door het organiseeren van ten toonstellingen van werk der leerlingen. Sinds September van het vorig jaar ver bond deze vereeniging aan haar school een meisjesschool met 5-jarigen cursus. In Noord holland boven het IJ bestaat een dergelijke school niet en doordat voor de verschillende vakken onderwijskrachten van naam aan de school werden verbonden, trok deze in breeden kring belangstelling. Bergen beleefde hierdoor het feit, dat het voor de school de belangstelling trok van ouders uit verschil lende gemeenten, zoodat straks met den nieuwen cursus deze afdeeling van de school door niet minder dan 50 leerlingen, waarvan velen uit Alkmaar, zal worden bezocht. Tot nog toe was het zoo, dat leerlingen uit Bergen voor middelbaar onderwijs naar Alkmaar togen. Voor het gymnasium, de H. B. S., de Huishoudschool, de Handels school, het R.-K. Lyceum en de Kweekschool is dit nog het geval, doch voor meisjes, die vooral met het oog op het onderwijs in de moderne talen een middelbaar onderwijs behoeven, zonder dat dit aan het hooger onderwijs aanpast, is thans het omgekeerde het geval. Zelfs van uit de Zaanstreek, van waar men tot nog toe in Amsterdam dat on derwijs volgde, trekt de school om haar uit nemende leerkrachten, leerlingen. Voor Ber gen een reden om op deze school trotsch te zijn. Zondag organiseerde de vereeniging in de verschillende schoollokalen tusschen 2 en 4 uur een tentoonstelling van het door de leerlingen vervaardigde werk. Wij brachten aan deze tentoonstelling een bezoek en kon den door het geëxposeerde werk op het ge bied van het nijverheidsonderwijs, de nutti ge en fraaie handwerken constateeren, dat men hier, dank zij leerkrachten als mevrouw v. d. Laan en den heer Klerks, buitengewoon goede resultaten bereikt en er naar streeft den kunstzin van de leerlingen aan te wakkeren op een wijze, waarbij men de individualiteit van ièderen leerling kan herkennen. Het geëxposeerde baby-, poppen, en naai- goed getuigde van veel smaak. Bijzonder op vallend was een poppenkamer met z.g- stalen meubelen op verzoek van de kindieren ver vaardigd voor de kinderkamer van het Centraal ziekenhuis. Ook de werkstukken voor eigen gebruik als blouses, theemutsen, eierwarmers en schoenzakken getuigden van het streven om schoonheid te scheppen en het aardige is, dat de door de leerlingen vervaardigde goederen door hen behouden mogen worden. In de afdeeling voor fraaie handwerken stonden wij perplex over hetgeen door meis jes, die nog slechts één jaar deze school be zoeken, tot stand werd gebracht en voorai werden wij getroffen door het teekenwerk en de liefde, waarmede het onderwijzend personeel het werk van de leerlingen aan ce bezoekers toonde. In de afdeeling voor handenarbeid zagen wij kunstvoorwerpen, die men gaarne in den kunsthandel koopt. De tentoonstelling omvatte ook werk van leerlingen der lagere school, waarbij het onze aandacht trok. hoe aardig deze leer lingen vrije opstelletjes reeos weten te ver- sieien. Wegens bedanken van mej. Struif- Brouwer is als magazijnmeester van het Witte Kruis, afdeeling Koedijk, benoemc de heer A. J. Schipper. Plotseling sterfgeval Vrijdagavond overleed alhier, plotseling op 66-jarigen leeftijd de heer J. van Loo voorkomende op de candidatenlijst der ipro testanten voor de gemeenteraadsverkie zingen. Het sterfgeval was des te droeviger, daar de heer van Loo dien dag zijn verjaardag vierde en juist persoonlijk nog bezoek hac uitgelaten. De heer van Loo was gepensioneerd zee- loods en woonde sedert enkele jaren in on ze gemeente. Veilingsomzet. De veilingsomzet van den Noorder- marktbond is over het afgeloopen seizoen jaar weer minder geweest dan over het voorgaande seizoen. Werd in het seizoen 1933/1934 voor een bedrag van 1.179.949.70 over de veiling verhandeld, dit jaar was het 1.136.381.55. Geen heel groot verschil, maar toch is de omzet te weinig, als men in aanmerking neemt, dat een normaal seizoen pl.m. 3.000.000 opbrengt. Begunstigd door prachtig zomerweer had Zaterdagavond het aangekondigde con cert plaats van de 5 plaatselijke vereenigin- gen. Een talrijk publiek was opgekomen. Het Harmoniegezelschap Excelsior opende met een marseh, waarna nog twee nummers volgden. We kennen de Harmonie met haar directeur, we weten wat we van haar kunnen verwachten en deze verwachting wordt niet gauw teleurgesteld. Als nummer twee kwam Crescendo, onder anderen directeur, den heer de Jong, wien het zeker moeilijk zal zijn een zoo eminente direc teur als den heer Hespe te vervangen. De vrouwenkoren voldeden heel goed, vooral het tweede nummer. Dit was ook het geval bij het gemengde koor, het tweede nummer voldeed beter dan het eerste. Hierna volgde het r.k. zangkoor St. Caeci- lia. We vonden den zang wat vlak en de teno ren af en toe een beetje ruw, misschien heeft de vereeniging te lijden gehad door het be danken van leden. Als nummer 4 kwam de ger. zangvereeni ging „Soli Deo Gloria" naar voren. Haar zang klonk zeer zuiver en fijn, vooral het nummer „Wat beweegt daar was heel mooi. Als laatste vereeniging kregen wij het r.k fanfarecorps Genot door Kunst. Ook deze vereeniging heeft een andere directeur, n.l den heer Jac. N. Al. Maar bij deze vereeni ging hebben wij geen achteruitgang kunnen constateeren, integendeel. OROOT-LIMMER POLDER. In de «ober versierde Polderkamer had Donderdagmorgen 10 uur een druk bezo.hte vergadering plaats. Behalve de heer J. Kuijs, die door lichte ongesteldheid verhinderd was, was men voltallig. De dijkgraaf C. Pepping opende en verheug de zich dat men zoo goed was opgekomen op dezen voor hem zoo heugelijken dag, nu hij 25 jaar dijkgraaf was. De heer J. Nuijens Pzn. bood de rekening over 1934 aan. De ontvangsten waren 18704.83, de uitgaven 14743.94, saldo 3960.89. De kosten van de Hooge Brug waren 3806.22. De rekening werd goedgekeurd. In verband met het batig saldo stelde de voorzit ter voor om den omslag te verlagen met 0.50 per hectare en te brengen op f*5. Goedge keurd. Voorgesteld werd bij Ged. Staten aan te vragen de goedkeuring kasgeldleening, groot 2000. Goedgekeurd. Aangeboden werd de be grooting 1935. Ontvangsten 1464.79, de uitga ven 12120.12. Heemraad Kuijs vond de post voor de uitwaterende sluizen aan den hoogen kant. Spr. zou graag zien dat deze post wérd verlaagd. De voorzitter zeide dat de kosten in derdaad hoog waren, doch een der sluizen had 60.000 gekost. De salarissen waren ook te hoog. Spr. had er al meer tegen geageerd en zal dit blijven doen. Spr. stelde voor, als zijn stem geen gehoor vindt, om alsdan met den bond van Waterschappen daar tegen te agee- ren. Goedgekeurd. Ook de begrooting werd goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer Meijne (Akersloot) op dat men daar veel last onder vindt van het hooge water. De dijkgraaf meen de dat de boeren niet vrij uit gaan, het greppe- len laat veel te wenschen over. Niettemin zal men er aandacht aan schenken, doch de stand is zóó laag, dat als het een week droogde, men weer water moest inlaten. Daarna sluiting. Feestelijke bijeenkomst. Even na 11 uur kwam het volledig personeel en wethouder Valkering ter feestvergadering. Burgemeester Nieawenhuissen was ook aanwe zig. De wn. dijkgaaf, de heer N. Kuijs, opende en ^heette welkom. Ofschoon de dijkgraaf alles zoo eenvoudig mogelijk wenschte, had men geen rekening met hem gehouden. Uit de hoofdingelanden was een comité gevormd en als voorzitter vertolkte spr. de behoefte van allen om U te huldigen. Met tact en doorzicht hebt U 25 jaar de leiding gehad. Dat bleek in de oorlogsjaren, toen men geen kolen kon krij gen en U de electrificatie invoerde. Spr. som de de werkzaamheden van den jubilaris op en bood hem een geschenk aan, bestaande uit een electrische hanglamp en een fauteuil. De burgemeester (tevens secretaris van den Pol der) vroeg het woord. Van de 25 jaar, aldus spreker, heb ik 23 jaar met U samen gewerkt, de eerste 2 jaar was spr.'s voorganger, baron von Fridag, Uw secretaris. Toen U 25 jaar ge leden als 36-jarige heemraad tot dijkgraaf werd geroepen, meenden meerderen van de leden dat U te jong was. Het is gebleken, dat men U het volle vertrouwen gaf, want steeds werd ge, zonder tegencandidaat, herkozen. Spr. somde de véle en moeilijke tijden op waarin het wijs beleid naar voren kwam, o. m. met den wa tersnood van 1916. Mede namens wethouder Valkering bood spr. hem een vulpen met inscriptie aan. De heer J. Buur van Akersloot bood namens het geheele personeel zijn gelukwenschen aan. De dijkgraaf dankte en was onder den in druk. Nooit had hij in deze tijdsomstandig heden aan zoo'n huldiging gedacht. Het was te veel. Niettemin was spr. dankbaar. Ook na mens zijn vrouw voor de vele en schitterende bloemstukken, die thuis en hier de genegen heid vertolkten. Dankbaar voor de sympathieke woorden van de commissie, bij monde van den heer Kuijs, dankbaar voor het schitterende cadeau, dat mijn verwachting overtreft. Zeer dankbaar ben ik den burgemeeste, met wien ik ook in B. en W. zeer prettig samenwerk, Uw cadeau, en vooral uw vriendelijke woorden stel ik op zeer hoogen prijs. Alles wat er is ge daan, heb ik kunnen doen met Uw steun en volledige medewerking en ik hoop dat ook in de toekomst te kunnen doen. Ik vertrouw vooral in dezen bangen tijd op Uw volledige medewerking. (Applaus). Nadat een groepsfoto was gemaakt, werden ververschingen rondgediend. Aan tafel voerden nog enkelen het woord. Het was een gezellige bijeenkomst. De dijkgraaf zal wel ervaren dat men zijn veel omvattend werk volkomen waar deert. De heer Kuijs sloot met een opwekkend woord de feestelijke bijeenkomst. Ongeveer 80 personen hadden aan den op roep van het bestuur gevolg gegeven, om deze vergadering te bezoeken, waar minister mr. P. J. Oud een rede zou houden over het bezuinigingsontwerp der regeering. Waar niemand beter dan de minister van financiën hierover kon spreken, viel het bezoek zeker niet mee. Bij zijn binnenkomst werd mr. Oud met applaus begroet. De vergadering stond onder leiding van den heer F. J. A u k e s uit Bakkum, bij ont stentenis wegens ziekte van den voorzitter der federatie, den heer W. de Boer te Den Helder en van den tweeden voorzitter, den heer D. Kooiman, die niet tijdig aanwezig kon zijn. De reer A u k e s ging den uitslag van de raadsverkiezingen na, constateerende, dat wel hier en daar den vrijzinnigen een slag is toegebracht, maar dat toch in tal van andere plaatsen zooal geen winst, dan toch ook geen verlies is te boeken. In verschillende plaatsen, waar wel verliezen waren geleden, bestond reeds sinds eenigen tijd geen afdeeling van den bond meer. Hun, die, hoewel hun afdee ling is opgeheven, toch nog lid van den bond zijn gebleven, wekte spr. op om de beginselen van den bond te propageeren. Rede minister Oud. Mr. Oud begon met op te merken, dat het hier eigenlijk een huishoudelijke vergadering gold. Op aandrang van den secretaris, den heer Sietsma, zou spr. echter willen toestem men in publicatie van zijn rede, voorzoover zij betreft het algemeen standpunt der regee ring. Beperking van de'uitgaven is noodzakelijk, ging spr. voort. De regeering heeft zeker niet voor haar genoegen het bezuinigingsontwerp ingediend. Ieder, die deel van een of ander openbaar college uitmaakt, zal dit beseffen. Het wetsontwerp maakt een onderdeel uit van de „aanpassingspolitiek", die tegenwoor dig geen fraaien klank heeft, omdat zij is een aaneenschakeling van onaangename maat regelen. Spr. betoogde, dat, indien deze maatregelen worden nagelaten, de gevolgen voor ons volk veel ernstiger zullen zijn. De indiening van het wetsontwerp was noodzakelijk wegens de enorme daling van het inkomen van het Nederlandsche volk, met als gevolg sterke vermindering van de ontvangsten van rijk en gemeenten. Daar tegenover heeft de overheid den plicht tot allerlei uitgaven, die zij in welvarenden tijd niet heeft, met name de steun der werkloozen en verdere crisismaatregelen. Het inkomen van ons volk is, zooals gezegd, ten zeerste gedaald, de inkomstennbelasting, een van de rechtvaardigste belastingen, is sinds 1930 (het laatste jaar, waarin de crisis nog niet tot uitdrukking kwam in de belas ting) gedaald van 92 millioen gulden tot 45 millioen (spr. durfde die voor '35 niet hooger te ramen). Deze vermindering legt een ge weldige last op de regeering en waar de gemeenten haar belastingen moeten leggen op datzelfde inkomen, moesten zij het hef- 'ingspercentage in de meeste gevallen tot het maximum opvoeren, om het evenveel te kun nen ontvangen als het voorheen geheven be drag.) Ook de invoerrechten liepen sterk terug, al weer een nadeel voor het budget van het rijk. Tegenover dit alles staan de grootere uit gaven, die het rijk moet doen ten behoeve van de crisiswerkloozen: 46 millioen en daar naast pl.m. 13 mill. voor werkloosheidsver zekering, terwijl de- gemeenten dan nog vele millioenen daarvoor hebben te geven. Indien er geen crisis was, zou er zeker een 130 a 140 millioen op de uitgaven te besparen zijn. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjelekjes van 2 tabl. i 10 cis. Dit alles zou nog wel te dragen zijn, als men kon zeggen met een tijdelijk verschijnsel te hebben te maken, als men zeker kon weten, dat na een paar jaren de welvaart zou terug- keeren. Men zou dan met buitengewone maatregelen (b.v. een heffing ineens of tijde lijke leeningen) de moeilijke jaren kunnen bestrijden, zooals ook in de oorlogsjaren ge schiedde, toen met zekerheid kon worden ge zegd, dat de mobilisatie-toestand niet altijd zou voortduren. Thans is het anders, nie mand kan verwachten, dat we over enkele jaren op het oude welvaartspeil zullen zijn teruggekomen. Integendeel, het zal jaren en jaren kunnen duren, eer wij ons aan de ge wijzigde omstandigheden zoodanig hebben aangepast, dat die oude welvaart weer is op te merken. Daarom is de leeningspolitiek niet vol te houden en moest de regeering een aan passingspolitiek voeren. Daartegen nu is den laatsten tijd opge merkt, dat men constructieve politiek moet voeren om de welvaart te doen terugkeeren Spr. betoogde, dat de politiek der regeering inderdaad een constructieve politiek is, om dat zij daarmee juist beoogt bevordering van de welvaart en nieuwe wegens te zoeken om de werkloosheid te verminderen, waardoor wij weer zouden kunnen komen in stijgende lijn. Het aanpassen van de uitgaven aan de in komsten moet gebeuren over de heele linie, ook in de vrije maatschappij, al zal het hier in vele gevallen reeds geschieden zonder eenigen maatregel der regeering. En ook ten aanzien van het aanpassingsproces in de vrije maatschappij heeft de regeering een taak te vervullen, omdat de juiste aanpassing er anders niet zou komen zonder ongelukken (in het eene geval te langzaam, in het andere te vlug.) Zonder bemoeiing der regeering zou de aanpassing in den landbouw als zijn de een ongeschut bedrijf veel te snel zijn ge gaan en zouden de landbouwers nu reeds zóó weinig voor hun producten hebben ontvan gen, dat geen hunner meer kon bestaan. Nu kan men verschillen over de vraag of de regeeringsmaatregelen tot steun der land bouwers voldoende hebben geholpen, het zijn niettemin alle maatregelen geweest om de aanpassing te remmen. Hetzelfde ziet men op het terrein van de werkloosheid. Anders is het op het gebid van wat men noemt de vaste lasten op de bedrijven. Hier moet de regeering optreden om de aanpas sing vlugger te doen plaats hebben. Er zijn er, die zulks willen door devaluatie, maar zei spr. dit middel werkt niet rechtvaar dig, omdat het niet overal helpt waar hulp niet was en daar de lasten vermindert, waar zulks niet noodig was. Spr. wees op de crisispachtwet als een rechtvaardig middel tot steun der huurboe- ren. Er ligt thans op het ministerie een voor stel om te onderzoeken in hoeverre maatrege len kunnen worden genomen om de hypo theekrente te verminderen. In het kader van al deze bemoeiingen past ook het bezuinigingsontwerp, omdat nu een maal de uitgaven moeten dalen. Verkeerd is de meening, dat ten deze (vermindering dei uitgaven) nog niets zou zijn gebeurd! Ook het vorige kabinet heeft reeds de uitgaven sterk bekrompen en ook daardoor is het steeds moeilijker geworden om te bezuinigen zonder „in net vleesch" te snijden. Nood wendig zal er nu wel wat moeten vallen, wat men gaarne zou willen behouden, want de „franje is reeds lang overal af. Het totaal der staatsbegrooting van 1914 jestegen van 232 millioen tot 724 mil joen in 1935, welke stijging het meest werd veroorzaakt door de uitgaven voor onderwijs en sociale zaken. Men vergete hierbij niet, dat het algemeen indexcijfer sinds 19*14 gestegen is en de be volking toenam, zoodat ook zonder oorlog of crisis de uitgaven zouden zijn toegenomen. De stijging zit niet in de militaire uitgaven, iet is onjuist als men die ervoor aansprake- ijk wil stellen. Er is in de achter ons liggende jaren veel verbeterd aan het onderwijs in al zijn ge- edingen en ook ten aanzien van de sociale verzekering, iets wat spr. toejuichte, is zeer veel goeds gedaan, maar het is wel bitter juist omdat men het toen beschikbare geld voor die doeleinden heeft gebruikt, valt het nu zoo moeilijk om een deel van dien opbouw weer te moeten afbreken. Het is niet juist, dat het de regeering onverschillig zou laten of men hier afbracht, maar spr. zou er op willen wijzen, dat men en wel toe moet be sluiten, omdat men anders voor nog veei moeilijker zaken zal worden geplaatst. Spr. was hiermede gekomen aan het eind van zijn algemeene beschouwingen over het standpunt der regéering tegenover de crisis en hiermede was dus ook het openbare ge deelte der vergadering geëindigd. SPOORWEGBEAMBTE GEDOOD. Door een locomotief overreden. Zaterdagavond omstreeks half twaalf heb ben spoorwegarbeiders op het rangeerter rein nabij het station Venio een droevige ontdekking gedaan. Tusschen den spoorrails vonden zij den 45-jarigen stationsbeambte L. H. Vaessen uit Blerik, die op het rangeerter rein had dienst gedaan, in ernstig gewonden toestand liggen. Ongeveer een uur later is hij overleden. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat V. kort te voren had staan wachten op een binnenkomenden goederentrein, waarna hij achter dezen trein om de spoorbaan is over gestoken. Waaarschijnlijk is de ongelukkige iaarbij door een uit de tegenovergestelde richting naderende losse machine gegrepen, ofschoon het personeel van deze machine niets van het ongeluk heeft bemerkt. De man laat een vrouw met twaalf kinde ren achter. INBRAKEN TE HAREN OPGELOST. Gearresteerde bekent. Zooals wij reeds meldden, is te Groningen earresteerd, als verdacht van het plegen van e verschillende diefstallen van den Taatsten tijd in Haren, de 23-jarige ex-chauffeur, thans verzekeringsagent W. S., wonende te Gro ningen. Na een langdurig verhoor heeft 'hij gister bekend de inbraken te Haren te hebben gepleegd. Het geld, dat hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij zijn rooftocht heeft buitgemaakt, vond men verstopt onder het linoleum van zijn woning. Hij gaf toe, dat dit het geld was, dat hij dien nacht gestolen heeft in drie woningen, waarvan er een leeg stond, daar de bewoners afwezig waren, terwijl de andere huizen bewoond waren. Hij beweerde verder de sieraden, die hij bij een van de vorige inbraken heeft buitge maakt, te hebben weggegooid, daar hij* dacht, dat ze geen waarde hadden. Of dit juist is moet nog blijken, daar hij toch nog al een aardige goede keuze moet hebben gemaakt bij deze diefstallen. Het geld van de andere inbraken is niet meer te vinden. Ver moedelijk is dat reeds uitgegeven Het spreekt vanzelf, dat de bewoners van- Haren zijn gerustgesteld door deze arres tatie, te meer nu gebleken is, dat de dief stallen door één persoon zijn gepleegd. De Tel. verneemt, dat om halfviif Zater dagmorgen in Helpman, het Zuidelijk ge deelte van Groningen, dat bijna grenst aan Haren, een politieagent een man zag loopen, die zoodra hij den agent zag. een bril op zette en haast scheen te krijgen. De agent vond dit verdacht en hield den man aan Zoo werd de dief achterhaald toen hij van zijn strooptochten naar huis terugkeerde. G-elijk bekend, is eenigen tijd geleden van den minister van sociale zaken een aanschrijving uitgegaan naar de ge meentebesturen waarin er op wordt ge wezen, dat voor cursussen, die beoogen, óde cultureele ontwikkeling van werk loozen te bevorderen, en voor hun ont spanning, onder bepaalde voorwaarden door de regeering gelden kunnen wor den beschikbaar gesteld. Naar wij van het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding van werkloozen vernemen, staat de minister ook welwil lend tegenover cursussen enz. voor sport en lichamelijke oefening en ont wikkeling van de werkloozen. Voor ge meentelijke commissies voor de licha melijke opvoeding en andere belangstel lenden is de hiermede gegeven moge' lijkheid van beteekenis. Mocht bij plaat selijke gymnastiek of sportorganisaties een initiatief opkomen ter bevordering van de lichamelijke opvoeding van werk loozen dan verdient het aanbeveling, dat men zich tot het gemeentebestuur wendt ter nadere informatie. De 73-jarige heer B. en zijn 78-jarige echtgenoote zijn op de Raaks te Haarlem door een vrachtauto aangereden, ver moedelijk doordat zij den rijweg wilden oversteken zonder voldoende op het ver keer te letten. Beiden werden tegen den grond ge worpen. De heer B. kreeg een schedel- basisfractuur en brak een rib, terwijl zijn vrouw een zware hersenschudding had opgeloopen. De oude menschen zijn opgenomen in het Diaconessenhuis; de toestand van de vrouw is levensgevaar lijk. 31. Toen de koffiepot kennis had gemaakt met de andere potten, emmers en vuilnisbakken, die daar lagen, begon hij hen op te ruien, om met z'n allen gedurende den nacht ketelmuziek te gaan maken en zóó alle menschen in den omtrek wakker te houden. 32. De dansende stoet naderde nu met veel lawaai den hoofdweg, waar Cornelis de veldwachter stond. Cornelis dacht dat er dronken mannen aankwamen en wildeproces-verbaal opmaken. Maar tegen emmers en potten was hij niet opgewassen. Deze trokken zich niets van hem aan en dansten vr ooi ijk verder.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7