Mekka met levensgevaar gefilmd. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT/ BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK. Op het Waterlooplein te Am sterdam. IR. MUSSERT NAAR INDIE. GEEN OPHEFFING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL? Een nieuwe functie. EIEREN VOOR T.B.C.-PATIENTEN. Een sympathieke gedachte van de Ned. Ver. van Pluim veehouders. Buitenland. Dolzinnig avontuur van een Fran^aise, die tot het Mohammedanisme was overgegaan. Ternauwernood aan den ontsnapt. dood Een Amerikaansch plan. Films van de pelgrims. Valentine Dahaby Prins Saoud, zoon van den koning van Hedjaz. Fotograaf in stukken gescheurd. Mooie tanden zijn de aantrekkelijkste bekoring der jeugd LISTER INE TANDPASTA Aanslag op den koning. Gewetensbezwaren? AARTSHERTOG OTTO NAAR TIROL? Verzocht om er te komen. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Negen dooden, vele gewonden. koningskinderen en die van den burgemees ter, daarachter de burgemeester met me vrouw in den welbekenden auto. Vliegens vlug snelt nog een auto de poort binnen, waarschijnlijk met hooge Belgische hofdig- nitarissen. hen laatste auto volgt nog. Na een paar minuten snelt politie toe. het zijn persfotografen die in allerijl foto's hebben gemaakt. Zij worden verwijderd, maar de toeleg is gelukt. De rust is weergekeerd. Belgie kan gerust zijn De bewaking is zoo voortreffelijk als maar eenigszins mogelijk is. Bij het zwemmen in de Maas, ter hoog- t. van het Kralingsche Veer te Rotter dam te gisteravond de 13-jarige jongen T. Blom uit Capelle a. d. IJsel verdron ken. Langen, tijd is dooi de rivierpolitie gedregd, doch het lijk is nog niet ge vonden. Het was gisteravond omstreeks half negen dat plotseling een dikke rookwalm, weldra gevolgd door groote vlammen zich baan brak door het dak van het dubbele perceel Waterlooplein 16 te Amsterdam. Van alle kanten kwam publiek toeloopen in deze dicht bevolkte buurt. Spoedig daarop baanden zich de brandweerwagens, luid loeiend een weg door de menigte. De brand woedde in alle hevigheid op den zolder van het vier verdie pingen hooge huis. De beide benedenverdiepingen links en rechts worden bewoond door gezinnen die met hun kinderen ijlings de vlucht hadden genomen. Daar boven over de volle breedte van het ;ebouw zijn op de derde verdieping de meu- lmakerswerkplaatsen en op de vierde ver dieping de meubelopslagplaatsen van den heer Klenach. Op deze vierde verdieping vierden de vlammen hoogtij, voornamelijk in het rechtsche gedeelte, dat evenals het link- sche gedeelte, dat evenals het linksche ge deelte door een afzonderlijken kap is gedekt. De brandweer drong niet alleen het ge bouw met een paar stralen binnen, maar koos zich ook stelling op de beide belenden de perceelen, links een school, rechts 'n der gelijk perceel, als waarin de brand woedde. Ook vanaf den hoogopgeschoven mechani- schen ladder werd het vuur bestreden. De zolder met inhoud werd een prooi der vlam men. De werkplaatsen op de derde verdie ping konden behouden blijven, behalve een klein gedeelte, waar door het vuur de zol-, dering was doorgebrand. De brandweer had een motorspuit op open water geplaatst aan den Zwanenburgwal. Deze motorspuit dien de als'aanjager voor den motorspuit, die zes stralen voedde, waarmee tiet vuur werd be dwongen. De oorzaak van den brand kon niet wor den nagespeurd. Een z.g. Rotterdamsche stei ger van een schilder die nog aan den dak goot van het perceel hing. deed menigeen het vermoeden uitspreken, dat schilders met branders zouden zijn bezig geweest Men mag echter geen verband leggen tus- schen de aanwezigheid van dezen steiger en het uitbreken van den brand. De politie heeft de zaak in onderzoek. WETSONTWERP TOT VERLAGING OPENBARE UITGAVEN. Het Nationaal Arbeids Secretariaat heeft t'1 Zondag een vergadering gehouden van esturen der bij die vakcentrale aangesloten bedrijfsfederaties en plaatselijke arbeids secretariaten en wel ter bespreking van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. Door de heeren M. I. Roodveldt en E. Bouwman is over genoemd ontwerp een in leiding gehouden, waarna uit de vergadering het woord werd gevoerd. Besloten werd, dat het N. A. S.-bestuur een adres met uitvoerige toelichting zal rich ten aan de ieden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin stelling wordt ge nomen tegen de aanpassingspolitiek der re geering. Voorts worden daarin een aantal eischen gesteld, die tot verbetering van de huidige positie der arbeiders en daarmee ge lijk te stellen groepen der bevolking kunnen leiden. Tenslotte werd besloten in de komende maanden een breede actie te ontwikkelen ter ondersteuning van de in het adres gestelde eischen. ONWEER BOVEN ASSEN. Bliksem slaat in een villa. Tijdens een kort onweer is de bliksem in den schoorsteen geslagen van een villa in de Emmastraat te Assen, bewoond door de fa milie P. B. Het rieten dak vatte vlam en wel dra was het huis een brandende fakkel. De brandweer tastte aanstonds het vuur met drie stralen op de waterleiding aan. In verband met het rieten dak was het blusschingswerk moeilijk. Het mocht de brandweer evenwel gelukken de benedenverdieping te behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. OPENINO JULIANAKANAAL. Koningin en prinses zullen tegen woordig zijn. Naar de „Volkskrant'' verneemt, ligt het in het voornemen in September a.s. op feestelijke wijze het Julianakanaal voor het verkeer of ficieel open te stellen, hetgeen reeds voor de nationale scheepvaart een feit was, en dan ook voor de internationale verbindingen wordt mogelijk gemaakt. Het ligt, naar het blad vernam, in het voor nemen van de koningin en de prinses deze officieele ingebruikstelling met hare hooge tegenwoordigheid te vereeren. VAN ZIJN MOTOR GESLINGERD. Motorrijder rijdt tegen een hek op. Bij het uitwijken voor een auto te Mierlo kwam de motorrijder de L. uit Eindhoven tegen een ijzeren hek terecht. De man werd een eind weg geslingerd en is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. Men vreest voor zijn leven. DE FRAUDE TE WORMERVEER. De dader zou zich te Ostende bevinden. „Het Laatste Nieuws" uit Brussel bevat een bericht, waarin o.m. wordt meegedeeld: „Een Nederlander, met name L. Schaap, die, als kassier, de firma S. Schaap en Zonen te Wormerveer, voor een som van 300.000 Bulden bestal, zou zich te Ostende bevinden, lij had de gewoonte Zaterdags per vliegtuig in Het Zoute te landen en Ostende te bezoe ken. Hij ging er door als een rijk man. De Ostendsche politie houdt een oog in het zeil". Aneta meldt uit Batavia: Ir. Mussert, de leider van de N.S.B., heeft te legrafisch aan de Indische regeering ge vraagd, of er bezwaar tegen zou bestaan dat hij een tournee door Ned.-Indië maakt. In antwoord hierop werd hem medegedeeld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Volgens de Limb. Koer. zal het voorstel om de jaarlijksche bijdragen, verschuldigd door de ingeschrevenen in het Handelsregister, aan zienlijk te verlagen, tengevolge waarvan een groot aantal Kamers van Koophandel zou moe ten worden opgeheven, uit het ontwerp van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven worden gelicht. De regeering blijkt aldus het blad bij nader inzien van meening te zijn, dat de han dels- en industrie-ondernemingen, welke de lasten van het Handelsregister en van de Ka mers van Koophandel hebben te dragen, zich hitrover moeten kunnen uitspreken, /oordat in dezen een definitief voorstel kan worden gedaan. Bovendien dient men, vóórdat de reorganisa tie van de Kamers tot stand komt, er rekening mede te houden, dat de K. v. K. wellicht een belangrijke nieuwe functie kunnen krijgen bij de corporatieve ordening, die ook in ons land komende is. De Vereeniging van Pluimveehouders in Ne derland, Ornis, heeft besloten, een deel van den leg der kippen van haar leden van 24 Juni tot 3 Juli ter beschikking te stellen voor een liefdadig doel. Zij heeft deze eieren, eenige duizenden, aangeboden aan de Amst. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, die het aanbod gaarne aanvaard heeft voor de bij haar ingeschreven t.b.c.-lijders. Op 5 Juli zal het bestuur van Ornis het omvangrijke geschenk in natura overdragen aan het bestuur der Amst. Ver. tot bestrijding der Tuberculose in haar consultatie-bureau aan de Nieuwe Ach tergracht te Amsterdam, OP GRANIETEN VLOER GESTORT. Twee arbeiders ernstie gewond. Toen de arbeiders de G. en L. in de stroo hulzenfabriek te Uden aan een hulsmachine aan het werk waren, schoot plotseling de lad der van de machine weg, waardoor beiden op den granieten vloer terecht kwamen. Zij liepen ernstige verwondingen op aan armen en beenen en klaagden over inwendige pijnen. BLAD IN BESLAG GENOMEN. Dat wees op de uitwassen op financieel gebied. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie mr. de Blécourt te Amsterdam de ge- heek oplage van het a.s. Zondag te verschij nen nummer van „de Gulden" in beslag la ten nemen. Dit was het eerste nummer van „de Gul den", een weekblad, dat zich ten doel stelt het publiek in te lichten omtrent uitwassen op financieel gebied. De inbeslagname hield verband met een artikel over het provoceeren van een straf baar feit door een commissionnair te Am sterdam inzake de vervalschte H.V.A.-aan- deelen, in welk artikel de officier van justitie beleedigende uitdrukkingen meende te vin den omtrent den provocateur. Onlangs i6 te Suez (Egypte) een nog jeugdige Fran^aise, madame Dahaby, teruggekeerd, die, na haar overgang tot het Mohammedanisme, een pel grimstocht naar Mekka in Saoedië heeft gemaakt, waar zij in de Heilige Stad de eerste film draaide, welke tot nog toe al daar werd opgenomen, 4500 Meter celluioidband, die een voortdurend spel met den dood beteeken de. Het ie nu ongeveer ruim vijf jaar ge leden, dat de nog jeugdige mademoiselle Bretanger, te Suez in het huwelijk trad met den zeer vermogenden Mohamme- daanschen koopman Dahaby. Op een mooien avond in Februari, ontving het jonge echtpaar in zijn weelderige woning een groot aantal gasten, onder wie zich ook een Amerikaansche filmoperateur bevond, die een paar dagen met zijn camera in Luxor had rondgezworven, om de koningsgraven te filmen, welke men daar kort te voren aan het zand en de vergetelheid had ontrukt. In den loop van het gesprek onder de betoovering van den wolkenloozen, diepblauwen, met sterren bezaaiden, nachthemel, waartegen zich donker de slanke minarets der moskeeën afteeken- den, maakte de Amerikaan plotseling de opmerking, dat „de" schlager voor alle bioscopen ter wereld, een film uit Mekka en Medina zou zijn. Een film van de honderdduizenden pelgrims, wanneer zij om den Heiligen Kaaba, den 13 Meter hoogen steen, trek ken de tempels, de moskeeënMet breede gebaren schetste de Amerikaan de opnamen, die hij reeds voor zijn gees tesoog zag. De nauwe straatjes, met de w't gepleisterde, tegen elkaar geleunde huisjes, de kampen m9t de pelgrims Wij zouden, berekende hij onmid dellijk en hij nam daarbij 100 pet. winst voor zich zelf, 60.000 dollar en meer in baar geld op tafel leggen, voor een paar duizend meter van zoo'n film. De rest maakten we er in de studio dan wel bij... Eenige oogenblikken zweeg de man o-.der den indruk van het geld, dat er mee te verdienen zou zijn. Toen slaakte hl; een diepen zucht: Maar het kan niet. U weet, dat zoo'n film nooit opgenomen zal kunnen worden, omdatdat de dood zou beteekenen van den operateur, vulde de Mohammedaan Dahaby onver stoorbaar aan. Een oogenblik stokte de conversatie, toen ging men op een ander onderwerp over. Over Mekka, Saoedië en de schla ger-film, die een sensatie zou zijn, werd niet meer gesproken. Dahaby en zijn Amerikaansche gast waren het gesprek reeds lang vergeten, maar één was er in wier gedachten steeds weer de herinnering aan het ge sprek van dien avond zich naar voren drong. Valentine Dahaby, de schoone Fran- (je.tee, die op verzoek van haar echtge noot tot den Islam was overgegaan, had op menig stillen avond, bij het zachte schijnsel van haar boudoir-lampen, de mogeiiikheden van een dergelijke ver metele onderneming overwogen. Lang had zij geaarzeld, tot tenslotte haar be sluit vaststond. Toen zij in den herfst van het vorig jaar haar echtgenoot ver zocht, de Heilige Stad te mogen bezoe ken, was het geen vroomheid, die haar bewoog. In een geheim vak van haar koffer verborg zij een smalfilm camera en een paar duizend meter film. De douane-beamb ten, die de Mekkagangster con- troleerden, vonden niets. Zoo kwam de eerste filmcamera in de heiligste stad der moslims. Het scheen wel, alsof alle filmmaat schappijen der aarde in dat jaar tegen Behoudt ze met Tweemaal per dag Listerine gebruiken ia een gewaarborgde verzorging Groote tube SO cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers 1 over de geheele wereld Mekka hadden samengespannen. Toen Valentine voor den eerste keer haar filmapparaat onder de dichte sluiers en omhulsels, die ze als Mohammedaan- sche in Mekka moest dragen, met zich meenam, was zij er getuige van, hoe men bij een Mohammedaan een camera ontdekte en hij 'letterlijk in stukken werd gescheurd. Zoo zwaar weegt de misdaad, dat men in Mekka in het foto grafeeren ziet. In de daaropvolgende tien dagen wer den nog twee „afvalligen' 'ontmaskerd, die eveneens foto-apparaten bij zich hadden en hun moed met hun leven m eesten betalen. Valentia Dahaby liet zich evenwel niet uit het veld slaan. Het voortdurende ge vaar prikkelde haar moed. Terwij' ze vroom voor de heilige gebouwen en bidsteenen boog, nam ze vlug haar kan sen waar. Toch ontsnapte ze ternauwer nood aan den dood. Het was op Vrijdagmorgen 15 Maart van dit jaar, toen drie uit Yemen af komstige mannen zich tijdens het bezoek van koning Ibn Saoed van Saoedië met dolken gewapend op den koning wier pen, die vergezeld was van zijn oudsten zoon, Emir Ibn Saoed (die dezer dagen een bezoek aan Nederland bracht). Terwijl de koning en zijn zoon deemoedig en langzaam, zooals het een vromen Mohammedaan past, langs de Kaaba schreden, dron gen plotseling de drie mannen naar voren. Voor zij den koning evenwel konden naderen, hadden de leden van de lijf wacht hen reeds neergeschoten. Een geweldige paniek ontstond onder de duizenden moslims, die, in gebed ver zonken, door het geknal der karabijnen werden opgeschrikt. In wilde wanorde vluchtte men naar alle richtingen uit een. Vrouwen gilden, kinderen begonnen te huilen, maar Valentine draaide onver stoord de scène ten einde. Een scène, zooals wellicht nog nimmer in de we reldgeschiedenis op de filmstrook was vastgelegd. Eerst toe trok de koene film-operatri- ce zich met haar apparaat terug. Reeds stormden de tempelwachters toe en na men allen gevangen, die op dat oogen blik in het hof van de Kaaba aanwezig waren. Zij gleed met haar filmapparaat onder haar sluiers nog juist langs een wachter terug in het leven, in de vrij heid. 4500 meter film had ze gedraaid, toen de nietsvermoedende echtgenoot op haar terugkeer aandrong. Nog eens moesten de douane-beambten om den tuin worden geleid, voordat het geheel was volbracht. Nu legde zij ook de groote gla zen broche weer af, die zij als gesp op haar sluiers gedragen had en die niet anders was dan de omhulling van het objectief van haar filmcamera. Slechts door dezen genialen inval was het haar mogelijk geweest, haar gewaagde plannen ten uitvoer te brengen. Maar nu, nadat alle gevaren overwon nen zijn, nadat de film, veilig opgebor gen is, krijgt Valentine Dahaby gewe tensbezwaren. Mag zij deze film in Euro- peesche of Amerikaansche handen ge ven? Deze film, waarin men koning Ibn Saoed ziet, terwijl hij deemoedig de knie buigt? Mag zij als eerste dat verra den, wat volgens oude Mohammedaan- sche traditie voor de ongeloovigen wordt verborgen gehouden? De filmagenten uit Caïro en Port Said zijn bij haar gekomen. Zij hebben hun chèques al ingevuld. Ze willen wel 70.000 dollar betalen, ook 100.000 dollar. Maar alles zal er van afhangen, of de blanke Mohammedaansche de stem van haar geweten tot zwijgen zal kunnen brengen, die het Heilige Mekka blijkbaar in haar heeft opgewekt. „Avondpost". DE ROUW VOOR PILSUDSKÏ. Zondag, den laatsten dag van den offi cieelen zesweekschen nationalen rouw voor Maarschalk Pilsudski, hebben alle leden van het kabinet, met minister-president Slawek aan 't hoofd, zich naar Krakau begeven om in de kapel van het kasteel Wawel een bezoek te brengen aan het graf van den maarschalk. Behalve de leden der regeering waren hier bij ook tegenwoordig generaal Ryuz Smigly, de inspecteur-generaal van het leger, de maarschalk van Sjem en Senaat en een aan tal hooge autoriteiten. Van Wawel begaven de deelnemers aan den tocht zich naar den heuvel ter eere van Pilsudski op den Sowninieoz, nabij Krakau en namen deel aan het ophoogen van dezen heuvel. EEN „ZEEBEER". Naar Reuter uit Berlijn verneemt, heeft zich gisteren voor het eerst sedert 1914 aan de Oostzeekust nabij Kolberg een merkwaardig en zeldzaam natuurverschijnsel voorgedaan, dat de plaatselijke visschers een veebeer" noemen. Om 9 uur in den avond, toen de zee zoo glad was als een spiegel, vormde zich plotse ling een muur van water ter hoogte van een meter, die op het strand aanrolde, en dit over een flinken afstand onder water zette. Bij vorige gelegenheden moet deze water muur wel eens een hoogte van vier meter be reikt hebben. (Het Berl. Tagebl. merkte onlangs in een stukje over dit verschijnsel op, dat „Zeebeer" een verbasting is van „Zeebaar". Red.) VIER DOODVONNISSEN IN OVIEDO. De Spaansche krijgsraad te Oviedo heeft gisteren vonnis gewezen in het proces tegen een aantal inwoners van Turon, die tijdens den Asturischen opstand op den llen en 12en October van het vorig jaar 17 notabelen tegen den kerkhofmuur hebben geplaatst en gefusilleerd. Vier hunner werden ter dood veroordeeld, 36 tot levenslange gevangenisstraf, zeven tot 17 jaar gevangenisstraf en 16 werden vrijge sproken. De procureur-generaal had tegen 16 per sonen de doodstraf en tegen 39 rebellen levenslange gevangenisstraf geëischt. De gemeenteraad van het stadje Hall in Tirol heeft aartshertog Otto van Habsburg en ex-keizerin Zita uitgenoodigd in Hall te komen wonen als gewone Tyroolsche burgers. Zoodra dit besluit in het plaatsje bekend werd, gaf de bevolking uiting aan zijn vreugde door het zingen van het oude Oostenrijksche volkslied. De uitnoodiging is een schending van de z.g. anti-Habsburg-wet. Een deputatie van Hall is reeds naar Steen- ockerzeel in België vertrokken, om Otto en Zita de uitnoodiging over te brengen. Naar uit Orenburg in de Sovjet-Unio wordt gemeld, is op het traject Oren- burgOrsk een personentrein ont spoord, waardoor negen persor.en wer den gedood en talrijke gewond. Het on geluk zou veroorzaakt zijn door onver antwoordelijk gedrag van het treinper soneel. Het verkeer op het traject was 22 uur stilgen ga. 33. Het eerste concert werd gegeven voor het huisje van de grootmoeder van Langelot en Duimelot. Grootmoeder dacht eerst, dat er inbrekers of moor denaars waren. Gillend sprong ze haar bed uit en holde naar beneden. Maar toen ze zag, dat het de wraak van den koffiepot was, zei ze vele leélijke dingen. 34. Daarna zetten de koffiepot en zijn gevolg het dorp zelf op stelten. Ze maakten zoo'n lawaai, dat niet alleen de menschen ontwaakten, maar zelfs de schoor- steenen op de daken. Deze puften zwarte wolken uit en riepen elkaar toe, wat er aan de hand was.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7