DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Onze JCoiouiën ïBiHuwland Wenken voor zonnebaders. Een bruine huid ia geen ieehen van plotselinge gezondheid. Juist in de eerste warme zomerdagen krijgt de arts ernstige gevallen van zonne brand te behandelen die niet alleen oorzaak worden van pijn en ziekte, maar tevens vaak van blijvende euvelen. Het is onbegrijpelijk, dat de artsen, ondanks de veelvuldige voor lichtingen in de dagbladen en tijdschriften steeds weer talrijke slachtoffers van het zon nebad te behandelen krijgen. Dat de zonnebrand juist in de eerste zo merdagen zooveel slachtoffers maakt, moet verklaard worden door het feit, dat de hitte der zonnestralen tengevolge van den toch nog koelen wind niet zoo gevoeld wordt, waardoor het zonnebad te lang wordt ge rekt. Merkwaardigerwijze spreekt de leek dan van „windbrand", doch er moet op ge wezen worden, dat de wind niets te maken heeft met de ontstekingen, die karakteristiek zijn voor zonnebrand. Men onderscheidt evenals bij andere won den den eersten, tweeden en derden graad van den zonnebrand. De eerste graad ken merkt zich door rood en opgezet buidweef- ael, vergezeld van een, lichte pijn, hoofdpijn en moeheid. Bij den tweeden graad komen blaren voor, de pijnen zijn veel heviger, men heeft het koud, is koortsig en voelt zich allesbehalve fit. Bij den derden graad zijn de blaren veel grooter en verder ingebrand, zoodat na het barsten er van rauwe plekken ontstaan. Ook nu zijn de pijnen weer veel heviger, kou, ril lingen en hooge koorts. De toestand is zoo ernstig, dat bij een zwak hart plotseling de dood kan intreden. Een ieder, die een zonnebad neemt, moet om de volgende dingen denken: 1. Hij mag ondeT geen voorwaarde in het begin langer dan een half uur zonnebaden en moet er voor zorg dragen, dat het gehee- le lichaam door de zon beschenen wordt. 2. De duur van het zonnebad mag slechts geleidelijk vergroot worden; daarbij moet steeds op het gevoel na het bad gelet wor den. 3. Hij moet bedenken, dat personen met licht haar en lichte huid gevoeliger voor zon nebrand zijn dan donkere menschen. 4. Hij moet weten, dat het insmeren met vet en olie geenszins t ontstaan van zonne brand tegen gaat; maar dat integendeel, doordat de gevoeligheid van de huid voor warmte-invloeden verlaagd wordt, het ge vaar ontstaat, dat men zich te lang aan de zon bloot stelt. 5. Hij moet weten, dat de door de zonne stralen veroorzaakte bruine kleur der huid geen bewijs is van plotselinge gezondheid, doch uitsluitend en alleen een beschermings maatregel van het lichaam tegen de te felle zon. 6. Hij moet weten, dat karakter en waarde van het zonnebad niet alleen bepaald wor den door de inwerking der zonnestralen maar dat het zonnebad tevens een luchtbad is, dat van evenveel waarde genoemd mag worden. 7. Wie zon- en zeebad met elkaar combi neert moet er aan denken, dat de op de huid drogende zoutdeeltjes de gevoeligheid er van ten opzichte der zonnestralen verhoogen. 8. Hij moet weten, dat het doel van het zonnebad geen bruine huid is, maar een be vorderde stofwisseling. 9. Hij moet weten, dat zwakke personen, hartlijders, longlijders, het zonnebad zooveei mogelijk moeten vermijden. 10. Hij moet weten, dat zonnebaden op heete dagen slechts in de vroege ochtend- of late middaguren genomen moeten worden en dat men in de heete middaguren het best in de schaduw kan liggen of tenminste een breede, lichte hoofdbedekking ter bescher ming moet dragen. Verder moet nog opgemerkt worden, dat men zich in geen geval door smeersels er toe mag laten verleiden, de zonnebaden zin neloos lang te rekken, daar zij, zooals reeds gemeld, slechts zeer gebrekkig beschermen en het gevaar van zonnebrand eerder bevor deren dan tegengaan. Door deze regels in acht te nemen kan men van het goede der zonnebaden profitee- ren en zich aldus beschermen tegen de geva ren er van. NIEUWE NIEDORP In de plaats van den heer Jb. Spaans, die om gezondheidsredenen ontslag heeft ge vraagd, is tot secretaris-penningmeester van het heemraadschap der Strijkmolens van de Niedorperkogge benoemd de heer S. O. Wit alhier. HEILOO Door notaris mr. C. J. de Lange te Alk maar werd Maandagmiddag in veiling ge bracht het bekende „Witte Huis" aan den Stationsweg te Heiloo, een soort heerenbuis, hetwelk echter reeds jaren onbewoond was, annex bouwterreinen. Er was groote belangstelling; bouwterrein aan den Stationsweg is gewild. Aangeboden werd: woonhuis en erf groot 700 c.A, Kooper B. Strooker te Alkmaar voor 3205. Bouwterrein groot 350 c.A., kooper de zelfde voor 1165. Bouwterrein, groot 442 c.A. A. J. de Ruiter te Alkmaar voor 1320. De combinatie werd niet opgeboden en niet gemijnd. De afd. Heiloo van de Nat. Oranjebond hield Dinsdagavond vergadering in het café Admiraal. Van het gemeentebestuur was bericht ontvangen dat aan het verzoek, om de straten in het Nieuwe Tuindorp te noe men naar het Oranjehuis, geen gevolg kon worden gegeven. De heer J. Admiraal bracht verslag uit namens de kascommissie en verklaarde alles in orde. Bespreking feestelijkheden op 31 Aug. (verjaardag van de koningin). De voorzitter hield een inleiding over dit onderwerp. We hebben ons in hoofdzaak beziggehouden met kinderfeesten, hoewel dit in de eerste plaats de taak is yan de hoofden yan scholen, om wat voor de kinderen te doen. We hebben steeds contact gezocht met de hoofden van scholen, doch het vlotte niet. To* we op 1 September 1934 een schrijven kregen van den Heijt, hoofd van de school, met mededee- ling dat in samenwerking met de oudercom missie feest zou worden gevierd met de jeugd, Dit zou reeds gedaan zijn, als de rouw van het koninkrijk huis geen beletsel was geweest, Daarom stelde spr, voor om feestelijkheden te organiaeeren voor de oude ren en wel voor de 'eden en genoodigden. Enkele heeren vonden het niet juist om de kinderen uit te sluiten, Men wilde zelfs vra gen of het hoofd der school dat in ernst meende (een uitsluiten van den O:vnjebond) De secretaris zeide dat een groot gedeelte der inwoners (1/5 gedeelte) niets van oranje moet hebben. Men teekent ook niet op de lijs ten. Doch als er spelen en tractaties zijn, is men er wel bij. De voorzitter en secretaris gevoelden er niets voor om het nogmaals te probeeren. Met 2 stemmen tegen werd beslo ten om niets te vragen, doch zich te houden aan het schrijven van 1 September 1934, Besloten werd om voor 31 Augustus een program in elkander te zetten dat er mag zijn, ook met een spreker en later feestelijk gedeelte. Ook werd besloten om geen beroep op de burgerij te doen, doch de kosten uit eigen middelen te bestrijden. OOSTERBLOKKER ZUtDSCHARWOUDC Gouden jubileum. Men schrijft ons: Dezer dagen hoopt de heer C. Kroon al hier het feit te herdenken, dat hij vóór 50 jaar tot lid van het bannebestuur werd ge kozen, Een dergelijk jubileum komt zeer zelden voor. Voor zoover bekend, zijn het slechts de heer van Reenen te Bergen en Ham te Wiidenes, die op een zoo langduri- gen staat van dienst kunnen terugzien. En in de toekomst zal het voorloopig ook wel niet meer voorkomen, daar het Reglement voor functies in polders in Noordholland elscht, dat men op 70-jarigen leeftijd moet aftreden en men 23 jagr moet zijn, om ver kozen te kunnen worden. Jntusschen is het voor den heer Kroon een gewichtig jubileum. Velen zullen hem ongetwijfeld dankbaar zijn voor de serieuse wijze, waarop hij gedurende een halve eeuw dit ambt heeft /ervuld NIEUW PERSBUREAU IN INDIE. IN INDIE? Opgericht door vier dagbladen. De dagbladen ,Javabode", A. I. D. „De Preangerbode", „De Locomotief", alsmede het kortelings door ,De Locomotief" overge nomen „Nieuws van den Dag voor Ned.In- dië", richtten 't „Vereenigd Persbureau" op. Hiermede wordt door de initiatief-nemers be oogd de verzekering van een onpartijdige en onafhankelijke berichtgeving. GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN Aantal uitgebrachte stemmen: 257284 (242964). Aantal zetels 45. Kiesdeeler 5717.4. Aantal uitgebrachte stemmen op: Chr. Dem. Unie 1886 (270), Comra. partij Holland 11287 (4746), Rev. Soc. Arb. Partij 7112 (11910), Lijst van Burink 11845 Vrijz. Dem. 4236 (5111), Lijst Coremans 1328 (1913), Naf. Herstel 5503 Kath. Dem. Partij 2385, Lijst Gijsen 448 (100), Chr. Hist. Unie 17881 (18359), Lijst Louwe Kooymans 348, Vrijheidsbond 18728 (34975), Lijst Pinx- ter 432, S.D.A.P. 99572 (81458), Staatk. Ger. 6293 (4239), Lijst Schilderpoort 131, Lijst Barendregt 277. Aantal gekozenen: Comm. partij Holland 2 (1), Rev. Soc. Partij 1 (2), Vrijz.-Dem. Bond 0 (l), Chr. Hist. Unie 3 (4), Anti-Rev. Partij 5 (6), R.K. Staatspartij 7 (8), Vrijheidsbond 4 (7), S.D.A.P. 19 (15), Staatk. Ger. partij 1 (1), van Burink 2, Nat. Herstel 1. Ér is kans, dat de uitslag gewijzigd wordt en de S.D.A.P. nog een zetel wint en de Vrij1- heidsbond nog een zetel verliest. Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 359846 (343732). Aantal gekozenen: Evang. partij1 0 (0), Nat.-Soc. Partij (de Joode) 0 (0), Chr. Dem. Unie I (0), R.K. Staatspartij 7 (7), Kath. Dem. partij O (0), Comm. partij1 Holland 7 (4), Vrijheidsbond 3 (4), Verb. Nat. Herstel 1 (0). Chr. Hist. Unie 3 (4), Vrijz.-Dem. Bond 1 (2), Lijst dé Hartogh 1 (1), Onafhankelijke Middenstanders 0 (0), Volkswelvaart 0 (0), Amsterdamsche volkspartij 0 (0), Rev. Soc. Arb. Partij 1 (1), S.D.A.P. 17 (16), Anti-Rev, Partij 3 (3), Neutraal Middens tandsblok 1 (3), Eerste Middenstandspartij 0 (0). Aantal uitgebrachte geldige stemmen 59419 (54516). Aantal zetels 39. Aantal uitgebrachte stemmen op: Anti- Rev. Partij 3665 (3840), Chr. Hist. Unie 4824 (3910), Comm. Partij Holland 3787 (2750), Vrijheidsbond 2601 (1786), R.K. Staatspartij 15.179 (14.694), S.D.A.P. 18.864 (16.481), Staatkundig Geref, Partij 309 (195), Vrijz.- Dem. Bonn 3706 (6588), Comité Gemeen schapsbelangen 412 Kath. Dem. Partij 1445 (715), Chr. Dem. Unie 1651 (378), Lijst van vrije kiezers 1307, Onafh. Eenheidsblok van Arbeiders en Middenstanders 496 ders 424 Welvaartspartij v. Arbeiders en Middenstan- -), R.S.A.P. 659 (196). Aantal gekozenen: Anti-Rev. Partij 2 (3), Chr. Hist. Unie 3 (3), Comm. Partij Holland 2 (2), Vrijheidsbond 2 (3), R.K. Staatspartij 11 (11), S.D.A.P. 14 (12), Staatkundig Ger. partij O (0), Vrijz.-Dem. Bond 2 (5), Com. Gem. Belangen 0 (0), Kath, Dem- Partij 1 (0), Chr- Dem. Unie 1 (0), Lijst v. Vrije Kie zers 1 (0), Onafhankelijk Eenheidsblok 0 (0), Welvaartspartij 0 (0), R.S.A.P, O (0). Beverwijk- Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 4393 (4064). Aantal zetels 13. Aantal uitgebrachte stemmen op; Anti- Rev. Partij gecomb. met Chr. Hist. Unie 367 MÉriMQ. Hl" Hl partij 626 (561), Vrijz. Dem. Bond_403 (vorige ver- R.K. Staatspartij 1648 (1503), S.D.A.P. tl] ge (173 en 261), Comm. Partij Holland' 185 (62), R.K. Sta 626 kiezing gecomb. met Neutr. Groep Ir. Moens) (548), Onafhankelijken (rechts) Lijst Eyking 419 (411), Onafhankelijken (links) lijst Vis ser 511 (422), Neutrale groep Ir. Moens 234 (vorige verkiezing gecomb. met V.D. 548). Aantal gekozenen: Anti-Rev. Partij gec. met Chr. Hist, Unie 1 (1), Comm. Partij Hol land 0 (0), R.K. Staatspartij 5 (6), S.D.A.P. 2 (2), Vrijz. Dem. Bond 1 (1), Onafhankelij ken (rechts) 2 (1), Onafhankelijken (links) 2 (1), Neutrale groep Ir. Moens 0 (1). Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 3008 (2988). Aantal zetels 13. Aantal uitgebrachte stemmen op; Anti- Rev. Partij 236 (176), R.K. Staatspartij 730 (854), S.D.A.P. 759 (939), Vrijz.-Dem, Bond 689 (844), Onafhankelijken 189 (175), Kath. Dem. Partij 161, R.S.A.P. 146, C.P.H. Aantal gekozenen: Anti-Rev. Partij 1 (1), R.K, Staatspartij 4 (4), S.D.A.P. 4 (4), Vrijz. Dem. Bond 3 (3), Onafhankelijken 1 (1). De gemeenteraadsverkiezing in Halsteren (Br.) zal, doordat een der namen der candi- daten, Verket, op het stembiljet ontbrak, on geldig dienen te worden verklaard. Uitgebracht 2665 geldige stemmen, waar van op: A.R. Partij 145 stemmen, 0 zetels V.D. Partij 935 stemmen, 5 zetels Communisten 164 stemmen, 0 zetels S.D.A.P. 670 stemmen, 3 zetels R.K. Staatspartij - 203 stemmen, 1 zetel C.H.U. 124 stemmen, 0 zetels Visscherspartij 424 stemmen, 2 zetels Oekozen zijn: V.D.O. J. Bosker, J. Do- ves, J. Lont, H. Bakker en H. de Haan; S.D.A.P.: mevr. D. WitSlikker, L. Wig bout en D. Oden; R.K, Staatspartij: T. H. Boerse; Visscherspartij: J. Thijsen en M. Kooy. ERNSTIO FABRIEKSONOELUK. In de fabriek van Pief Smit fe Rotterdam. De 37-jarige L. Ouwerkerk, wonende Voor schoterlaan, assistent-bedrijfsleider jn de fa briek van Piet Smit aan den Kreekweg te Rotterdam, heeft in de fabriek een paar zware, omlaag stortende stukken ijzer op het lichaam gekregen. Met een gebroken dijbeen, gebroken onderbeen en zware verwondingen aan borst en hoofd ia hij in het Diaconessen- huis opgenomen Nader wordt gemeld; Het ongeluk is Maandagavond om even 10 uur gebeurd. Een ploeg arbeiders was bezig, onder leiding van den heer L. Ouwer kerk 5 ijzeren constructiewerken, elk van 300 K.G. te verplaatsen. De constructies, die uit ijzeren balken bestaan, zijn bestemd voor net geraamte van het in aanbouw zijnde Tropisch Ziekenhuis. Met een zolderschuit zouden zij van het fabrieksterrein naar de Qosterkaoe worden gebracht. Tijdens het transporteeren van deze ijzeren constructie- deelen uit de fabriekshal naar de zolder- schuiten, waarbij men van een loopkraan- gebruik maakte, is een gedeelte klem ge raakt. Toen men hierin voorzieningen wilde treffen, kwamen eenige deelen naar omlaag. De arbeiders namen de vlucht, maar de heer O. kon niet tijdig genoeg meer uit de voeten komen, zoodat hij door het vallende ijzer werd getroffen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het onge luk. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Vluchtelingen uit Duitschland. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schalker; 1. Is de regeering bereid mede te deelen de namen der 4 vluchtelingen, uit het con centratiekamp Neu-Susteren in Duitschland, die op 6 Mei j.1. bij Vlagtwcdde over de Nederlandsche grens zijn gekomen? 2. Wil de minister mededeelen of de re geering over voldoende gegevens beschikt om haar de meening der Duitsche politie autoriteiten, dat de vluchtelingen in vraag 1 bedoeld inderdaad crimlneele misdadi gers zijn en niet tot politieke vluchtelingen behooren te worden gerekend, te doen deelen? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. De namen der bedoelde vreemdelingen zijn: Thomas Klunter, Bruno Marschelewski, wilhelm Piller en Bernhard Weimann. 2, Deze vraag wordt bevestigend beant woord. Wapens voor Abessinië. Op vragen van mevrouw Pothuis—Smit: 1 heeft de minister kennis genomen van het bericht in het Algemeen Handelsblad van 15 Mei j.1., ochtendblad, dat ook Neder landsche schepen via het Suezkanaal Abessi nië van wapens en munitie voorzien? 2. Kan de minister mededeelen, of dit be richt waarheid bevat, en zoo ja in hoe verre? 3. Acht die minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maat regelen om zulke zendingen voor het vervolg onmogelijk te maken? heeft de voorzitter van den raad van mi nisters, geantwoord: 1 en 2. Een onderzoek -heeft niet uitge wezen, dat door schepen, aan een Neder landsche maatschappij toebehoorend, wapens en munitie voor Abessinië zijn vervoerd. 3. In het midden gelaten in hoeverre het in de macht van de regeering zou liggen om zeker wanneer geen Nederlandscne haven met een bedoeld transport wordt aangedaan --tegen een dergelijk vervoer maatregelen fe nemen, is door net antwoord op de vragen 1 en 2 aan deze vraag de letterlijke grondslag ontvallen. De weerkundige medewerker van het „Va derland/' schrijft: Volgens een mededeeüng van een lezer zouden de onweders vóór den langsten dag tegen den wind opkomen, na dien dag met den wind. Hoewel ik dit wel meer heb hoo- ren beweren is mij niet met zekerheid bekend of deze meening wel geheel juist is. Zoo ver ik weet is dit ook nog niet nader onderzocht. Het blijkt echter dikwijls, dat dergelijke meeningen over weersverschijnselen wel de gelijk berusten op waarheid, omdat zij door ervaring verkregen zijn. De meteoroloog is nu eenmaal aan zijn wetenschap verplicht te onderzoekenof zoo'n meening juist kan zijn en hoe zoo'n verschijnsel te verklaren is. Dezelfde lezer wijst erop, dat er altijd twee winden zijn, namelijk een boven- en een benedenwind. Hij meent, dat vóór den lang sten dag het onweer medekomt met een Oos telijke bovenstrooming, na den langsten dag met de Westelijke benedenstrooming, en meent in dit verband, dat het onweer van den tweeden Pinksterdag daarom zoo hoog zat en hagel gaf. Ik zie deze aangelegenheid eenigszins an ders in. Wij kunnen namelijk' onderscheid maken tusschen echte warmte-onweders en frontbuien. De echte warmte-onweders zijn lokale buien, die zich ontwikkelen in een massale kolom opstijgende lucht en de neiging heb ben zich radiaal uit te breiden. Nu wordt door de sterke opstijging van de lucht in deze kolom rondom de bui de lucht langs den grond aangezogen. De benedenwind waait dus bij die onweders altijd naar de bui toe en juist door die radiale uitbreiding schijnt de bui dus tegen den wind op te komen. In werkelijkheid hebben die buien echter ook nog een ei'gen beweging, die bepaald wirdt door de algemeene luchtstrooming, waarin zij gelegen zijn. Deze beweging is meestal langzaam, zoodat de radiale uitbreiding eigenlijk meer de trekrichting bepaalt. Dat zulke onweders voor den langsten dag meer voorkomen lijkt mij niet onwaar schijnlijk, omdat nog bij de lage temperatuur der hooger luchtlagen op dagen met een sterke verwarming der onderste luchtlagen gemakkelijk oriweders van dit type ontstaan. Front-onweders loopen altijd met den be nedenwind' mede en komen in den midzomer het meest, althans zeer dikwijls voor. Bij deze onweders waait echter dikwijls vooraf een wind, die min of meer tegen dé trekrich ting van het onweer is gericht, althans on geveer dwars er op staat. De in den midzo mer ook veel voorkomende zoogenaamde trekonweders loopen met den overheerschen- den wind mede, die ook vóór de buien de zelfde richting is. Sqaghil lenw» hoq^l Volgens deze beschouwing zit in trekrichting der onweders t.o.v. den in het type der buien en niet in de boven den grond, Er zo-u echter op dit gebied nog heel wat te onderzoeken zijn en er is nog veel, dat wij niet weten van de onweders. Denzelfden lezer doe ik opmerken, dat al leen bij vertikale ontladingen -het laatste van een dondergerommel het eigenlijke begin is van den slag, want dit komt van het hoog ste punt van de straal en uit het verschil m tijd tusschen dit en het zien van den bliksem kan men dé hoogte van den onderkant der bui bepalen. Bij horizontale ontladingen is in het algemeen het begin van het gerommel het eerste gedeelte van den slag en men moet dus voor de hoogtebepaling dit begin van het gerommel nemen voor het meten van het tijdsverloop tusschen licht en slag. DE SCHAPEN-SLACHTING TE OVERSCHIE. De aard van den hond. De N.R.Crt. -kynologische medewerker schrijft: De moordaanslag op groote schaal op een kudde schapen, Maandagnacht te Overschie, ligt nog versch in het geheugen en men vraagt zich af, of nu toch eindelijk de tijd niet gekomen is, dat doeltreffender verorde ningen worden gegeven op het houden van honden, dan tot dusver het geval was. Wat te Overschie gebeurde, is alleen en uitsluitend te wijten aan het los laten loopen van de honden. Toen de hond van den eige naar der schapen, los langs 's Heeren stra ten liep, kreeg deze een legertje enthousiaste reuen achter zich en zoo wandelde het gezel schap naar den polder, terwijl een whippet- achtig reutje het gezelschap volmaakte. Voor hen, die iets begrijpen, van hondenpsyche was de afloop in de wei met schapen te voorzien. De whippetaChtige reu, moordenaar van den bloede, die den drang heeft het wild levend te grijpen en te dooden reden waarom deze honden in het veld niet los mogen worden gelaten volgens de wet. die de lange jacht verbiedt gaf natuurlijk het sein tot den aanval. Honden, die alleen niet het minste kwaad zullen doen, zijn in samenwerking met andere honden in staat tot wandaden. Het zijn betrekkelijk net kwajongens en de eene hond hitst den anderen op. Vandaar, dat men bij een paar groote waakhonden als een soort gangmaker vaak een kleine fox of een andere vinnige hond neemt, die dan dient om de grootere makkers tot den aanval te brengen. De hond is evenals de wolf in kudde meer aanvalsgezind dan alleen loo pend. Geen eigenaar van honden heeft over een groep losloopende honden uit zijn kennel de zeggenskracht, die hij over één heeft. Men trachte niet bepaalde rassen deze moordlust in samenwerking met elkander aan te wrijven. In iedere hond leeft de jager, zelfs in de rustigste hofhonden. Ja zelfs een wat flinke Pekingees zou bij het bloedbad zeker hebben meegedaan. Hier waren het wel eigenaardig een bouvier en enkele herders- hondachtigen, honden dus, die in den aanval worden gebruikt en die gaarne gebruik, om niet te zeggen misbruik maken van hun kracht tegen de zwakkere. Dit alles geeft een overlast bij de behoor lijk gehuisveste en onderhouden honden, maar honden, die toch al tot zwerven worden gebracht door nalatigheid van den eigenaar, zullen ook lichter terugkeeren in dergelijke oogenblikken van bende-aanval tot het oer- instinct van het verscheurende dier, dat toch altijd blijft sluimeren. Toch komt men nu nog eens duidelijker te staan tegenover het laten losloopen van hon den, al dan niet onbeheerd. Behalve de treu rige moordgeschiedenis van Maandagnacht moet erkend worden, dat geen1 hond in onze moderne samenleving meer behoort los te lcopen, allerminst onbeheerd, omdat het mo derne verkeer nu eenmaal geen rekening kan en vooral mag houden met de levens van deze onbeheerde dieren. Ergerlijk is, het b.v. eigenaars op den drukken rijksweg naar den Haag hun honden laten losloopen. Hoe ge hard een autobestuurder moge zijn, toch zal hij altijd even terugschrikken voor het over rijden, dat in snellen gang lang niet onge vaarlijk is, vooral bij een gladdén weg. Zelfs dan, wanneer een autobestuurder onvervaard doorrijdt, brengt de eigenaar van de:i losloopenden hond het verkeer in ernstig gevaar en waagt deze nonchalante eigenaar menschenlevens aan zijn vrijheidsgedachte, waarbij hij niemand ontziet. Wat nu gebeurde, moest reeds lang in een beschaafden staat verboden zijn. Het laten los loopen van een teef in bepaalde omstan digheden is ergerlijk. Waarom kunnen de eigenaars van waardevolle rashonden hun honden wel in die periode geheel onder be heer houden? Er is voor het bezit van een teefje als huishond heel veel, zoo niet alles te zeggen, maar dan heeft de eigenaar te zor gen, dat anderen geen overlast ondervinden en we vooral geen stuitende tooneelen behoeven te aanschouwen, die nog dagelijksch, zoowel in de stad als buiten, allen hinderen, in het bijzonder hen, die van ganscher harte van de hond als beste kameraad van den mensch 37. Toen de schoorsteenen de bezemmannetjes zagen naderen, begonnen ze te lachen. „Jullie kunt toch niet bij ons komen", riepen ze. Maar jawel, ze hadden niet gerekend op de telefoonpalen, die altijd ruzie hadden met de schoorsteenen, omdat deze hun gezichten al tijd zwart rookten. 38. Ze namen de golegenheid om zich te wreken gretig te baat en bogen zich voorover, zoodat de be zemmannetjes op hun rug konden klimmen. Daarna giagen ze weer langzaam overeind en zetten den be zem netjes in de dakgoot neer. Daar hadden de schoorsteenen niet op gerekend, Voorzichtigheid geboden. Wat men moet weten. De 64-jarige veehouder Jb. D. is in de buurt van het hooiland dood in een sloot ge vonden, naast een plank, die over het water Ug. Of den man een ongeluk ie overkomen oi dat zwaarmoedigheid de oorsaak is, valt moei lijk te gissen. VERLENGING VAN DIENSTPLICHT Middel om de werkloosheid tegen te gaan. Naar Aneta verneemt, is thans ook in Ne- derlandsch-Indië de kwestie van de verlen ging van den dienstplicht actueel geworden. De mogelijkheid n.1. om over te gaan tot ver lenging van den dienstplicht voor eenige hon derden miliciens is door het departement van defensie aan de regeering voorgesteld. Deze verlenging zal voor den tijd van één jaar kun nen geschieden. De bedoeling van de verlen ging is om hierdoor de werkloosheid te --ermin- deren. De eventueele aanneming van dit voor stel zal uiteraard van invloed zijn op de wer ving van beroepsmilitairen. Aneta verneemt voorts, dat, hoewel de regee ring dit voorstel van het departement van defensie nog niet heeft aangenomen, tegen het denkbeeld zelf bij de vóórbehandeling van de werkloosheidsnota in de afdeelingen bij den volksraad bij voorbaat reeds verzet is gerezen. Rotterdam. Amsterdam. Haarlem. Purmerend. Een ongeldige stemming! Wieringen. -- i>.i i iih. i - DE RICHTING VAN ONWEDERS. Vóór den langsten dag tegen den wind, daarna met den wind?

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 5