DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eden ontmoet Laval opnieuw. ^Buitenland Huwelijk tusschen Waterstaat en Verkeer No. 150 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 28 Juni 1935 137e Jaargang Eerste Kamer Het Joodsche werkdorp in de Wieringermeer. Geen vrees voor concurrentie met de werkloozen HET ZUIDERZEEFONDS EN HET VERKEERSFONDS. QaqeUiksch Een verklaring van Laval over de besprekingen die 2 uur duurden en nog steeds niet beslissend waren. ALWEER HET VLOOTVERDRAG ENGELAND—DUITSCHLAND. De Engelsch-Duitsche V looto ve re e n ko m st. Aardschok in Baden. U/af vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueel laatste berichten.) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 27 Juni. Langzaam werkt de Kamer de agenda af. Verder dan het Zuiderzeefonds en het Ver- keersfonds is zij heden niet gekomen. In het begin van den middag verscheen minister Gelissen, in de verwachting, een paar wetjes, zijn departement betreffende, aan het slot der agenda, met den senaat te kunnen afhande len. Hij ging een hand geven aan den voor zitter, aan den griffier en aan den commies griffier. Wij hebben het al eerder gezegd: mi nister Gelissen moet een recht vriendelijk man zijn. Toen ging hij werken aan de regeeringstafel, waar de andere ingenieur van het kabinet, minister Van Lidth de Jeude, weldra een speech over de begrooting van het Zuiderzeefonds ging houden. Minister Gelis sen werkte door, maar toen zijn ambtegenoot van Waterstaat technische beschouwingen ging houden over het chloorgehalte van het water uit het IJselmeer, spitste hij het oor en luisterde hij aandachtig. Of vele senatoren de beteekenis van het be toog van minister Van Lidth over „de zout huishouding'', met bijzonderheden omtrent aantallen milligrammen chloor in een liter water, hebben begrepen? Enfin, de bewinds man heeft mr. Van der Hoeven (c.h.), die vreest, dat het water uit het IJselmeer nooit voor leidingwater geschikt zal zijn, een „niet zoo somber'' toegeroepen. Wij vernamen voorts, dat dezer dagen een wetsontwerp betreffende reorganisatie van de Zuiderzeewerken bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Jhr. Van Citters (a.r.) kreeg het met den heer Van den Bergh (lib.) aan den stok over het werkdorp in de Wieringermeer, waar Duitsche Joodsche uitgewekenen voor arbeid in Palestina worden opgeleid. De eerste vreest, dat die arbeidsgemeenschap een blij vend karakter heeft en dat de opgeleiden, die niet naar Palestina gaan, de concurrenten zullen worden van onze jonge werklooze landgenooten. De heer Van den Bergh, die bestuurslid der stichting van het werkdorp is, verzekerde, dat er voor deze vrees geen reden bestond, en verweet jhr. Van Citters hardheid, waarop de laatste verklaarde, dat hij wel instemde met hulp aan vluchtelingen, maar dat er nu Duitsche jongelui, die niet behoeven te vluchten, naar dat werkdorp trek ken, met de bedoeling, daar te worden opge leid en vervolgens arbeid in ons land te zoeken. Hoe dit zij, het Rijk heeft, zoo ver telde minister Van Lidth, gronden aan de stichting verhuurd tot in 1936 en niet later In den herfst zullen de eerste dertig jongelui uit het werkdorp naar Palestina vertrekken en tien anderen gaan naar Zuid-Afrika. In het contract tusschen het Rijk en het werkdorp is gestipuleerd, dat de jongelui, opgeleid, niet in ons land zullen blijven. Dit kan, dunkt ons, j'hr. van Citters bevredigen. De anders zoo bedaarde grijsaard wond zich een beetje op, sprekende over „geïmporteerde Duitschers". Over een ander punt waren jhr. Van Cit ters en de heer Van den Bergh het wel eens. Beiden stemden ermede in, dat de regeering den post van twee millioen voor voorberei ding van de noordoostelijke inpoldering in een memoriepost had veranderd. Zij zal er eerst weer geld voor aanvragen, als de be grooting door totstandkoming van de bezui- nigingswet sluitend is geworden en als de werkzaamheden niet meer blijken te kosten dan 2500 per H.A. landaanwinning. Op een internationaal congres in Den Haag, dat wij onlangs moesten bijwonen werd herhaaldelijk gesproken van „le Minis tre de Waterstaat". Het laatste woord blijkt onvertaalbaar. „What 's in a name?", zegt in zoo'n geval menig landgenoot, als hij een beetje Engelsch kent en Shakespeare niet gelezen heeft. Maar de heer Ter Haar (c.h. zegt dit niet. Hij wenscht het departement „Waterstaat en Verkeer" te zien genoemd. Minister Van Lidth vindt het niet noodig Ook zonder dat het in den naam van het mi nisterie tot uitdrukking komt, komt het ver keer wel tot zijn recht, meent hij. Men kan zeggen, dat waterstaat en verkeer in ons lanc een huwelijk hebben gesloten. Hoevele ge huwde vrouwen volstaan met den naam van haar man te voeren, zonder dien door haar meisjesnaam te laten volgenMag men daar uit afleiden, dat deze vrouwen geen invloec oefenen in haar huwelijk? Olala! De heer Ter Haar heeft overigens een speech gehouden over honderd details van het verkeersvraagstuk. In zooverre als zijn rede min of meer chaotisch was, beteekende zij een symbool van ons hedendaagsche verkeer. Hij bepleitte o.m. de vorming van een financieringsplan voor de tertiaire wegen Voor een algemeene verbetering dezer we gen sprong ook. de heer Otten (v.d.) in de bres. Zij behoeft niet persé het bagatel van 72 millioen te kosten, volgens 's heeren Ot- ten's berekening de-uitgave, noodig voor de verwezenlijking van het plan der desbetref fende commissie van het Nederlandsch we gencongres (welk plan weliswaar in 26 jaar zou worden uitgevoerd). De centrale land bouworganisaties zien kans, het voor een derde deel van dit bedrag te laten doen. Het departement heeft het wetsontwerp betref fende de tertiaire wegen naar de provinciale besturen gezonden. Hun elf adviezen zijn noodig, maar maken ons een beetje ongerust. Als het nu maar niet op zijn elf-en-dertigst gaat! De heer Moltmaker (s.d.) was boos, omdat er in de centrale verkeerscommissie geen ver tegenwoordiger van de arbeidersbeweging zit. Minister Kalff had zoo ongeveer beloofd er den heer Van Braambeek in te zullen op nemen. Minister Van Lidth praatte een beetje in en uit, maar eindigde met te verkla ren, dat hij uitbreiding van de commissie op korten termijn ernstig zou overwegen. De roode senator klaagde voorts, dat de regeling der dienst- en rusttijden der chauf feurs zoo lang uitblijft, waardoor de auto bussen, de vrachtauto's en de taxi's kunnen voortgaan, den spoorwegen oneerlijke con currentie aan te doen. De regeering wil déze regeling verbinden aan concessies voor de uitoefening van bepaalde diensten. De be windsman verzekerde overigens, dat het con cessiestelsel niet zekeren verkeerstakken het bestaan onmogelijk zal maken. Tot slot twee nieuwtjes, waarmee Z.Exc ons gelukkig maakte: Uit het werkfonds is veertien millioen voor wegenverbetering beschikbaar gesteld tot nu toe. En de regeling van de wettelijke aanspra kelijkheid zal spoedig haar beslag krijgen. Eden, de Engelsche reis-minister (wij mogen hem toch zeker wel dien titel geven, want geen zijner colle ga's heeft in zoo'n korten tijd zoo veel gereisd dan hij is gisteren vanuit Rome naar Londen terugge keerd en heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om in Parijs even af te stappen en Laval voor de twee de keer in zeer korten tijd te ont moeten. Het gesprek, dat Eden met Laval had, duurde ruim twee uur en na afloop er van legde Laval een verklaring af tegenover de pers, welke verklaring aldus luidt: „Eden heeft mij verslag uitgebracht van zijn beide besprekingen met Mussolini. Blij vende binnen het kader van het Londensche communiqué van 3 Febr. hebben wij ons be zig gehouden met het vinden van de beste onderhandelingsmethode, die moet leiden tot een spoedige oplossing van de vraagstukken in genoemd communiqué te berde gebracht. „Wij zullen voortgaan met langs d'iploma- tieken weg die kwesties te onderzoeken, wel ke ons korte onderhoud niet toegestaan heeft uitvoerig te bespreken. Ons beider wil is er op gericht de handelingen van onze regee ringen parallel te laten gaan in wat betreft de uitvoering van het programma van den derden Februari. Eden heeft mij in het bijzonder in kennis gesteld van den inhoud van zijn besprekin gen met Mussolini over het Italiaansch-Abes- sijnsche geschil". Het verluidt nu in welingelichte kringen te Parijs, dat de instructies, die Eden naar aanleiding van zijn eerste onderhoud met Laval uit Londen heeft ontvangen, niet van dien aard waren, als men zich te Parijs had voorgesteld. Lavai's voorstellen zouden op de volgende drie punten betrekking hebben gehad 1. de hernieuwde bevestiging van de on derlinge afhankelijkheid van de Fransch-En- gelsche verklaring van 3 Feruari en de uit eindelijke verbinding van luchtpact, Donau- pact, Oostelijk pact en regeling van de wa peningen te land; 2. de onderlinge afhankelijkheid van de strijdmachten te land, te water en in de lucht ondanks het bilaterale Engelsch-Duitsche verdrag; 3. de noodzakelijkheid om het algemeene karakter van het tusschen de mogendheden van Locarno te sluiten luchtpact te bewaren, teri einde hierdoor bilaterale overeenkomsten te versterken, die krachtig den wederzijd- schen bijstand, den grondslag van het alge meene verdrag, versterken. Per vliegtuig is Eden gisteravond te Lon den teruggekeerd. Des middags heeft hij in de diplomatenloge nog een deel van de mid dagzitting van de Fransche Kamer bijge woond. Ook in het gebouw van de Kamer heeft hij nog met Laval geconfereerd. Het systeem der multilaterale pacten. Laval heeft in de senatoriale commissies voor buitenlandsche zaken en marine ver klaard, dat Frankrijk steeds vóór multilate rale pacten en algemeene onderhandelingen is over den vrede in Europa binnen het kader van den Volkenbond. Wat Oostenrijk betreft vertelaarde Laval, dat Frankrijk gunstig ge stemd is voor een samenwerking tusschen de betrokken mogendheden, voor het geval de Oostenrijksche zelfstandigheid en integriteit wordt bedreigd. Ten slotte gaf hij de verzekering, dat de mogelijkheid voor besprekingen tusschen Frankrijk en DuitschlAnd open blijft en dat, indien een regeling met eerbiediging van de grenzen van alle mogendheden werkelijk bin nen afzienbaren tijd mogelijk zou lijken, het hoofd der regeering niet zou aarzelen zijn plicht te doen voor den algemeenen vrede en den wederopbouw van Europa. De commis sie heeft den president van den ministerraac eenstemmig met zijn verklaringen gelukge- wenscht. Naar de correspondent te Parijs van de Daily Telegraph meldt verwacht men aldaar, dat binnenkort stappen zullen worden ge daan, om een gezamenlijke Fransch-Britsche démarche te Addis Abeba voor te bereiden. Fransch-Britsche démarche te Addis Abeba? Het doel hiervan zou zijn, den negus van Abessynië te verzoeken een aantal concessies aan de buitenlandsche belangen in zijn land toe te staan. Men gelooft, dat op deze wijze de Italiaansch-Abessijnsche spanning uit den weg geruimd zou kunnen worden, waar bij Italië's prestige niet zou lijden. In ieder geval acht men het in diplomatieke kringen in hooge mate waarschijnlijk, dat onverwijld onderhandeligen tusschen Londen en Parijs zullen worden geopend met het oog op bo venvermelde démarche. De Daily Telegraph bericht verder uit Addis Abeba, dat de regeering van Ethiopië levendig verlangt een houding aan te nemen, waardoor Eden wordt geholpen. Derhalve zal men zich vermoedelijk niet verzetten te gen economische concessies aan Italië, mits deze geen gevaar opleveren voor de onafhan kelijkheid en de intregriteit van het grond gebied van Ethiopië. Zoo zou bijvoorbeeld de concessie voor het aanleggen van een spoorweg geen corridor mogen beteekenen en Italië zou niet het recht krijgen deze spoorlijnen met ItaliaansChe troepen te beschermen. Een pikant vraag- en antwoord spel in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis is volgens de N.R.Crt. gistermiddag het volgende korte, doch niet van pikanterie ontbloote vraag- en antwoordspel geleverd door den oppositie- iberaal Mander en minister Hoare. Mander: Kan de minister meedeelen, of er in de vlootovereenkomst met Duitschland 'n voorziening is getroffen voor wederkeerige controle op de scheepswerven? Sir Samuel: Die voorziening is niet getrof- en, maar zij is ook onnoodig, omdat wij Duitschland weer eerlang als gelijkgerech tigde in den Volkenbond hopen te begroeten onder wier auspiciën dan de verdere ontwa pening ter zee kan worden uitgevoerd of controle-maatregelen besproken. Mander: Ziet de regeering dan nu in dat zij een on vergeef lijken blunder gemaakt heeft met het sluiten van een verdrag zonder waarborg door controle, te meer daar het geenszins zeker is dat Duitschland te Gene- ve terug zal keeren? Sir Samuel: Ik ben het met die opvatting volkomen oneens. Mander: Als u het oneens bent waarom is de heer Eden dan al een week op reis naar Rome en Parijs om het verdrag zoo mogelijk goed te praten? (De heer Mander zeide let terlijk „to explain it away", het weer „weg" praten. Red.) Sir Samuel: Ik betreur, dat de geachte a gevaard'igde een dergelijke verklaring van de reis van minister Eden geeft en kan daar niet nader op antwoorden. Het oordeel van Piétri. Piètri, de Fransche minister van marine heeft gisteren in een rede te Brest gezegc dat Frankrijk reden had zich over de haasti ge sluiting van het vlootverdrag door Enge land te beklagen, niet omdat de herbewape ning van Duitschland nu in open daglicht was geplaatst en eenzijdig goedgekeurd, en ook niet omdat wij de traditionele vriend schap van Engeland wantrouwen, maar we omdat wij ditmaal de noodige omzichtigheid gemist hebben, die de Engelsche politiek der laatste jaren gekenmerkt heeft Was er waar lijk zoo'n haast bij de sluiting van deze over eenkomst, die alle nog bestaande verdragen op losse schroeven heeft gezet en had de En gelsche regeering niet kunnen voorzien dlat een dergelijke overeenkomst aan Frankrijk en andere landen de volkomen vrijheid van het eigen bouwprogram te herzien, moest terug geven? Piétri, heeft ook den voorzitters en gede legeerden van de commissies voor marine aangelegenheden uit Kamer en Senaat gewe zen op den ernst van het Engelsch-Duitsche vlootverdrag. Hij betoogde, dat Frankrijk zich moet toeleggen op linie-schepen, waar van de tonnenmaat in overeenstemming moet worden gebracht met de globale beteekenis van de Fransche vloot. Donderdagavond is in geheel Baden (Dtl. een krachtige aardschok waargenomen, waar door op verschillende plaatsen de huizen aan het slingeren gingen. Voetgangers voelden ender zich de grend bewegen. Vooral sterk is de aardschok waargenomen in het Mury- dal en wel zeer sterk in Rotenfels. Uit Freiburg wordt gemeld, dat daar om 18 uur 21 twee tamelijk sterke aardschokken zijn waargenomen. Hetzelfde wordt gemelc uit Offenburg, waar de duur van de schokken 2 seconden bedroeg. Bijzonder hevig schijnt de beweging van den grond te zijn geweest in het Hegau- en Bodenseegebied. Er staat echter nog niet vast of de haard van de aardbeving inder daad in dit gebied hetft gelegen, zooals vroeger ook reeds het geval is geweest. Volgens een bericht uit Singen am Hohentwiel werden daar 5 tot 6 vrij hevige aardschokken met een totalen duur van 5 se conden gevoeld. De beving was niet golf vormig, doch had den aara van schokken. In verschillende woningen sprongen deuren open en meubelen verschoven van hun plaats. Gelijkluidende berichten komen uit net Bodenseegebied In Loerrach werden slechts twee korte schokken gevoeld. Over materieele schade is tot dusverre uit de ge noemde gebieden niets gemeld. De sterkste schok sedert 1911. Het seismologisch instituut te München deelt mede, dat het bij de aardschokken van 'heden gaat om de sterkste aardbeving, die door het instituut sedert 16 November 1911 is opgeteekend. De aardschok was zoo krachtig, dat de naalden van het buitengewoon gevoelige apparaat, dat voornamelijk dient voor de aan- teekening van verre aardbevingen, zoo krach tig doorsloegen, dat slechts het begin van de grondbeweging werd genoteerd. Op tal van plaatsen in Zuid-Beieren zijn inmiddels be richten ontvangen over de aardschokken. In Memmingen ging aan de beving een op donder gelijkend rommelen vooraf. Er zijn geen berichten ontvangen over noemens waardige schade. Ook Stuttgart registreert aardschokken. Het seismografisch instituut te Stuttgart heeft gisteravond een aardschok geregis treerd. Men is tot de conclusie gekomen, dat de haard van de beving in het gebied der Zwabische Alpen ligt. De aardbeving in Wurtemberg. Te Stuttgart is de aardbeving vooral krachtig gevoeld op de omliggende hoogten. In Balingen (Schwaebische Alp) was de aard schok zoo krachtig, dat de inwoners in hun eersten schrik voor een deel hun huizen ver lieten. In Heidenheim a. d. Brenz en in Stein- heim voelde men eerst een lichte en daarop een zeer krachtigen aardschok. Kasten, deuren en vensters kwamen in heftige bewe ging. Men kon zelfs duidelijk een heen en weer zwaaien dier kerktorens waarnemen. In Biberach in Ober-Scbwaben werd de beving begeleid door een op donderen gelijkend rumoer. In verschillende straten vielen schoorstee- nen naar beneden. De tweede ontmoeting tusschen Eden en Laval; al weer de Engelsch- Duitsche vlootovereenkomst. (Dag. Overzicht). Aardschokken in Zuid-Duitsch- land en andere deelen van Europa. (Buitenland). De export naar Rusland. (Binnen land). De voornaamste wijzigingen in de nieuwe ziektewet. (Binnenland). Congres te Noordwijk van de Ver. van Nederlandsche gemeenten. (Bin nenland). H.M. de Koningin spreekt de wak kere marechaussée van Oss en omgeving toe. (Binnenland.) De jaarlijksche algemeene verga dering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Gro ningen. (Binnenland). Uitbreiding van de voorschriften inzake inschrijvingsplicht voor ge zinsleden van werkloozen. (Binnen land). Cor Wals als stayer in het Stadion. (Sport en Wedstrijden). Onze reisredacteur schrijft over „Grondverlies aan Texel's Noord punt". (Artikelen). Ook aardschokken in Zwitserland. Ook in verschillende deelen van Zwitser land, vooral in Bazel, Zürich, Bern, Oost- Zwitserland en het centrum is een aardschok waargenomen, die ongeveer vier seconden duurde. Te Zürich, Bazel en St. Gallen kon de schok in de huizen duidelijk worden ge voeld. Berichten over materieele schade zijn niet binnengekomen. Aardschokken ook in Oostenrijk gevoeld. In verschillende deelen van Oostenrijk zijn vrij sterke aardschokken waargenomen, die echter, voorzoover thans bekend is, geen schade hebben aangericht. In de Zuidelijke Alpen was reeds eenige dagen geleden een schok gevoeld. INCIDENT BIJ SJAN-HEI-KWAN. Chineesche overvallen een Japansche kolonie. Het Japansche oppercommando deelt me de, dat ongeveer 20 mijl van Sjan-Hei-Kwan een groep Chineezen een Japansche kolonie heeft overvallen en geplunlerd. Vijf Japan ners werden gedood, vele personen gewond. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten hebben de Chineezen meer dan 20 personen, onder wier vrouwen en kinderen, ontvoerd. Talrijke vliegtuigen zijn uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar het lot der ontvoerden. DE ZAAK-RAKOSI. Voor de „Koninklijke Hongaarsche Tafel" is gister de behandeling in beroep begonnen tegen den communistischen leider Matthias Rakosi, die op 8 Januari j.1. door het ge rechtshof van Boedapest wegens hoogver raad, oproer en deelneming aan moord in 27 gevallen en geld\ rvalschingen veroor deeld was tot levenslange gevangenisstraf. De officier van justitie wees er in de be handeling van gister op, dat Rakosi als mi nister van handel in communistische rad°n- regeering van 1919 was opgetreden en op grond van de besluiten van den revolution- nairen raad de omverwerping had doorge voerd van de wettelijke Hongaarsche grond wet, terwijl hij de revolutionnaire rechtbank had ingesteld. Honderden doodvonnissen zijn door hem geveld. Voorts zijn door hem bankbiljetten in kronen ter waarde van 3.5 milliard gedrukt. HET SPOORWEGONGELUK IN NOORD-ZWEDEN. Het spoorwegongeluk in Noord-Zweden leeft volgens een nader bericht 8 menschen- evens geëischt. Onder de slachtoffers be vindt zich een vrouw. Er zijn nog een aan tal zwaargewonden wier leven in gevaar verkeert. DOOR EEN BAZALTBLOK GETROFFEN EN GEDOOD. In de nabijheid van Napels heeft zich bij grondwerken een ernstig ongeluk voorge daan. Verscheidene arbeiders werden getrof fen door een zwaar blok bazalt, dat plotse ling losgeraakte van den wand, waaraan zij aan het werk waren. Zij werden door het. bazaltblok bedolven, en op slag gedood. Een vierde arbeider bekwam zware verwon dingen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1