8 8 1 8 I 8 Grondverlies op Texel's Noordpunt. 8 De zee elscht terug, wat ze eens heelt gegeven. EEN POLDER BEDREIGD. (Van onzen reisredadeur.) De strijd tegen de zee, die Nederland heeft 'gemaakt tot wat het is: een „land ontwor steld aan de baren", duurt nog immer voort. Overal is een onverpoosde waakzaamheid geboden en men weet, dat aan een verslap- ving daarvan groote gevaren verbonden zijn. be zee is grillig als een kindaan den eenen kant heeft zij ons in samenwerking met den wind onze duinkust gegeven, heeft ze in de Waddenzee stukken land droog laten vallen, die konden worden ingedijkt, en aan den anderen kant knaagt zij aan onze kusten, als kan zij het niet verduren, dat de mensch zoo veel reeds op haar heeft gewonnen, als had zij spijt van haar eigen vrijgevigheid. Wel heel sterk komt dat op Texel, het zuidelijkste van onze waddeneilanden, tot uiting. Een be langrijk deel van dit eiland is op de zee ge wonnen. waarvan de vele polders thans nog getuigenis afleggen. Zoo is daar ook in 1835 de Eierlandschc polder ontstaan in het Noord-Oosten, op instigatie van den tijdens den Belgischen opstand uitgeweken Antwerp- schen reeder N. J. de Cock naar wien het Noordelijkste plaatsje De Cocksdorp is ge noemd. Daarmee is een groote vlakte kwel derland omgezet in vruchtbaren bouwgrond Later zijn daar weer andere polders tegenaan drooggelegd, zooals de Eenarachtspolder en de polder Volharding. Aan één zijde worden de polders beschermd; door de duinen, aan den ande-'en kant houden dijken de zee tegen. Daarbuiten liggen nog de nieuwe schorren, die bij eb droogvallen en voor de op Texel zoo talrijke vogels een geliefkoosde verblijf plaats vormen. Dicht langs deze zijde van de kust ligt echter een der vele geulen, die het wadden gebied doorsnijden, en waarin een sterke ströqming staat. Het water heeft hier een diepe kloof uitgeschuurd, met vloed heen, met eb terug, en zoo al eeuwen lang. De zee is er. in voortdurende beweging, doch zij heeft daarbij den 'aatsten tijd haar weg wat verplaatst, wat de zee namelijk eens heeft afgestaan, schijnt ze. weer te willen verove ren.. Daarmee is ze voor een deel ook reeds geslaagd. Onophoudelijk stroomt het water, vier maal per dag, dicht langs de kust; het schuurt het land weg en bedreigt daarmee het gebied, dat eerst door de zee was prijs gegeven en voor het nemen lag. Een achttal jaren geleden is zoo reeds het noldertje Volharding, op den uitersten Noordoostelijken punt, aan de zee ten offer gevallen. Thans lóópt de geheele Eierland sche polder, een gebied van duizenden hec taren, gevaar. In het Noorden, waar een duinstrook zich als beschermend om het ge bied heen buigt, zijn door de strooming, die daar vlak langs de kust loopt, reeds groote stukken zware duingrond. weggeslagen. De dijk, dié tot vöor eenige jaren nog achter een flinke 'oppervlakte kweldergronden 'veilig scheen, is nu aan de open zee komen te liggen. Verdediging. Toen de Eierlandsche polder werd inge dijkt, liet men den dijk in het Noorden op de duinen aansluiten. Dat was toen hel veilig. Nu echter deze duinen meer en meer worden weggeslagen, begint het voor dezen dijk ook précair te worden en zal men maat regelen moeten nemen ter beveiliging. Daar naast zullen echter ook andere maatregelen worden genomen, omdat rekening moet wor den gehouden met de omstandigheid, dat steeds meer duingrond wegslaat en de pol der aan die zijde heelemaal open kan komen te liggen. Van 1884 dateert de afname al op deze gronden, waar de zee eerst ten opzichte van de menschen zoo goedgeefsch scheen. We schreven al dat reeds een poldertje er aan ten offer is gevallen. Van den aansluitenden duingrond is van 1884 tot 1934 gemiddeld 10 meter per jaar weggeslagen. Den laatsten tijd is het wel zeer verergerd. In het jaar 1934 is een strook van 40 tot 50 meter breedte weggeslagen en zoo gaat het thans steeds verder. Bij storm of mooi weer, altijc Wint de zee terrein,'ja, bij mooi weer vaak het meest, omdat de Oostenwind het water dan nog dichter langs de kust stuwt. De meeste verliezen komen door de eb, omdat hel water dan met groote vaart door een smalle geul wordt voortgedreven. Van Ja nuari van dit jaar af, is er ook al ruim 10 meter wegge^agen en n en verwacht, dat d t jaar zeker niet voor zijn voorganger zal onderdoen. De duinen zijn daar laag en schijnen bij hoog water plotseling in de zeè over te 5aan, zooals de steile rotskust van Norman- ië dat zoo mooi te zien geeft. Deze ïotsen hebben echter al eeuwen het water getrot seerd, schijnbaar zonder kamp te geven; hier staat op sommige plaatsen op de duinen èèrt bordje, dat het er gevaarlijk is, omdat onverwacht een stuk kan afvallen. Dat is het groote verschil. Het zand, dat in het water terécht komt, wordt tegelijkertijd wegge spoeld, zoodat er spoedig niets meer van te zien is. Een afrastering van ijzerdraad, die over een duintop in de richting van de zee liep, verliest zich nu in het water, waar de roestige draad zich in het zand gewoeld heeft. Zoo wint de zee steeds meer terrein. Een gedeelte van het z.g. Eierlandsche huis, een complex gronden in particulier be zit, dat al eerder buitengedijkt was, is in het vorig jaar overstroomd. Achttien hectaren zijn zoo aan de zee ten offer gevallen. De rest van het Eierlandsche huis is behouden door den aanleg in Februari 1934 van hulp- dijkjes door den eigenaar. Voor den grooten Eierlandschen polder, die hier achter ligt, wordt het evenwel gevaarlijk, zoodat ook daar maatregelen worden genomen zich te gen het gulzige water te beschermen. Men gaat retirêeren, om zich in de nieuwe stel lingen beter te kunnen verdedigen. Het rijk helpt niet. Dit jaar wordt een hulpdijkje van 310 M. lengte gelegd (men hoopt het in werkver schaffing te kunnen doen) en tegelijkertijd worden voorbereidingen gemaakt voor den aanleg van een grooten dijk van 1200 meter lengte, die op den duur den polder aan die zijde zal moeten beschermen. Het hulpdijkje zal dit jaar gereed moeten zijn, want het polderbestuur durft zoo cfeelde men ons mede zonder zulk een tijdelijke beveili ging den winter niet tegemoet gaan. Met den aanleg van den grooten dijk zijn heel wat kosten gemoeid. Men heeft geprobeerd daar van een gedeelte van het rijk terug te krijgen, doch daarop is afwijzend beschikt. Toch meende het polderbestuur goede gronden te hebben om op steun te mogen rekenen. Hét geulenstelsel is langzamerhand verlegd, hetgeen het bestuur toeschrijft aan de totstandkoming van den afsluitdijk in de Zuiderzee. Om die redenen zijn immers ver schillende dijkén van de Waddenzee, ook Op ■Texel, belangrijk verhoogd! Wel is wöar dateert de afname al van voor dien tijd, maai de groote verliezen zijn van hét laatste jaar. De minister van waterstaat zegt het daar echter niet mee eens te zijn. In de Kamer heeft hij zijn standpunt nog onlangs uiteen gezet. maar toen noemde hij alleen de cijfers tot 1934. Nadien is juist de afname zoo on rustbarend geworden. Het gemeentebestuur van Texel heeft reeds het verzoek van het polderbestuur gesteund, doch dit heeft tot nog toe niet mogen baten. Men hoopt echter op den duur de regeering tot andere gedachten te kunnen brengen. De strijd tegen het water wordt onvermoeid voortgezet, met eenzelfde volharding zal men ook trachten, het hooger bestuur van de rede lijkheid eener ondersteuning te overtuigen. In den loop van deze maand is weliswaar bij het polderbestuur een brief van het ministerie van waterstaat ingekomen, met de mededee- ling, dat op het verzoek dienaangaande af wijzend is beschikt, maar men meent sterk te staan met de cijfers over het afgeloopen jaar in de hand, die op een sterke toename van het landverlies wijzen. Merkwaardigerwijze heeft de minister in de Kamer deze cijfers niet genoemd en ze zijn juist voor de ingelanden van de Eierlandsche polder de belangrijkste! QetneetUecaden HARENKARSPEL De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag. Voorzitter was de heer H. Nolet, burgemeester. Van de ingekomen stukken vermelden wij het adres van dé afd. L.T.B., waarin de teleurstelling wordt uitgespro ken, dat deze gemeente niet onder de proef- gemeenten is gerangschikt. Gevraagd werd; stappen in deze richting te doen. De voorzitter merkte naar aanleiding van dit schrijven op, dat het gemeenteb«*uutir zich met den betrokken minister in verbin ding had gesteld. Gistermorgen heeft men telefonisch met den heer Meijer de Vries ge sproken. Het resultaat was niet ongunstig. De beslissing zal spoedig komen. B. en W. stelden voor, over te gaan tot de vaststelling van een nieuwe verordening op de keurloonen, in verband met het niet slui tend kunnen maken van de rekeningen van den keuringsdienst over de jaren 1933 en 1934. De keurloonen zullen iets moeten wor den verhoogd. De heer Bakker informeerde hos het kon, dat de dienst niet meer rendabel is. De voorzitter antwoordde hierop, dat het gebruik teruggeloopen is. De heer Bakker vond de salarissen wel wat aan den hoogen kant. De heer Francis vond het ni :t goed, dat nieuwe lasten op de vleeschgebruikers wer den gelegd. Dan zal het gebruik nog meer terug! oopen. Wanneer meer bezuinigd werd, zou dc noodzakelijkheid niet aanwezig geweest zijn, de keurloonen te verhoogen. Het salaris van 2400 vond de heer Francis wel wat hoog. De heer De Vries merkte op. dat de 'keur meesters al 16 pCt. salarisverlaging hebben gehad. De salarissen zijn niet te hoog, verge leken bij andere ambtenaren in gelijke func ties, Na nog eenige besprekingen, waarbij de heeren nogmaals hun gezichtspunten verde digden, werd tot stemming overgegaan. De stemmen staakten. Tegen de verordening stemden de heeren Borst, Bakker, H. Dekker, C. Francis en Burger. (De heer L. Doekes was niet aanwezig.) Niet meer noodlijdend. Naar aanleiding van de bemerkingen van Ged, Staten, gemaakt in overleg met de door de regeering ingestelde commissie, stelden B. en W. voor: a. een verlaging met 10 van de subsidie van 't Witte Kruis en 't Wit- Gele Kruis en een verlaging van den ge* meente-arts-verloskundige met 200, waar door de jaarwedde met ingang van 1 Januari 1935 1900 wordt; b. de leges-verorde- ning te wijzigen ten aanzien van de afgifte van bouwvergunningen, een gewijzigde ver ordening Voor begrafenisrechten en een Voor de heffing van schoolgelden (deze alle drie te verhoogen); c. op te heffen twee cotn- missiën tot wering van schoolverzuirri en hiervoor één in de plaats te stellen, met een vertegenwoordiger uit de drie deelen der ge meente. Uit de bemerkingen van Oed. Staten is ge bleken, dat van het Rijk. wegens uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds tenge volge van de inperking van het gemeentelijk belastinggebied, nog geraamd kan worden een ontvangstpost van 9400. In verband hiermede wordt het niet noodig geacht een Rijksbijdrage in de huishouding der ge meente aan te vragen en wordt voorgesteld, het besluit, in de vorige vergadering geno men, tot het aangaan van een geldleening ter dekking van het nadeel ig saldo óver 1933, groot f 9206,50, in te trekken. Onge dekt bujft op de begrooting een. bedrag van 2000, hetwelk naar den kapitaaldienst kan worden overgebracht. Na eenige besprekin gen aldus aanvaard. Voor de bewaarschool te Tuitjenhorn werd nog een post op de begrooting geplaatst van f. 100. LAST VAN SLECHTE SPIJS VERTERING. Altij'd angst voor pijn na den maaltijd. Kan nu weer alles eten. Jaren lang sukkelde ik met een slechte ^spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder succes. Toen begon ik met Kiuschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alles eten, konder angst voor naderhand. Kruschen ie mij meer waard dan alle geld ter wereld. Indien er iemand Is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw vertellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van inuigestie of maagzuur is een onvoldoen de werking der inwon li ge organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten eh een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uit zetten eh kunnen dkt onaangename ge voel van opgezwollenheid teweegbren gen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoer- organen aanspoort tot Volmaakte, gere- ge'de werking, wordt Voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer op hoopt, of die ongewenschte gassen zich weer zullen vormen. Wahneer dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narig heid na Uw maaltijden. Kruschen Sr.lts is? uitsluitend ver- ktijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Hn.ndelB Maatschappij Amsterdam, voor komt. EEN LIEFDESDRAMA IN BELGIE. Arbeider schiet meesterknecht dood. Te Bergen (Belgische provincie Henegou wen) is voor net Hof Van Gezworenen een moordzaak behandeld)welke in 't naburige plaatsje Chateiet de grootste opwinding heeft veroorzaakt. De aétè vajl beschuldiging Vermeldt de volgende feiteü: Henri Lemaigre, magazijnknecht, geboren te CMtelet in 1905, gehuwd en vader van een 6-jarig kind, was werkzaam in een brou werij in zijn geboortepjaats. L. was een goed werkman, een goede vadép .en een goede echt genoot. Ongeveer 2 gaf géiten maakte hij kermis met de 16-jarige Marguerite de Marteleire, die eveneens in de brouwerij Werkzaam was. Het meisje -kwam bij het:gezin Lemaigre aan huis en ging dikwijls njet L., diens vrouw en een vriend uit. v Het duurde niet lang of tusschen het meis je en L. ontstond ëen intieme Verhouding en de gelieven troffen elkaar vaak in de locali- teiten der brouwerij, hetgeen spoedig de aan dacht der andere arbeiders trok. Ook de meesterknecht, Joseph Bollen, een kalm, be zadigd man, werd ervan op de hoogte ge steld. - Bollen waarschuwde Lemaigre en het meisje, zich voortaan van ontmoetingen in de brouwerij te onthouden en, toen oit niet tielp, plaatste hij het meisje in een andere afdeeling. Ook dit middel faalde en de ditec- tie dreigde beide schuldigen met ontslag. Al- een aan Bollen's tusschenkomst hadden zij het ie danken, dat zij niet op straat gezet werden. Bedreiging. Maar hun belofte om zich aan het verbod te houden, werd spoedig opnieuw geschon den. Thans trad Bollen strenger op. Hij zond beiden weg. Lemaigre dreigde hem daarop, dat hij hem „wel zou krijgen", als lij het meisje broodeloos maakte. Onmiddellijk daarop begaf de ontslagen cnecht zich naar zijn op korten afstand ge- egen woning, stak eén revolver bij zich, nam haastig afscheid van zijn vrouw, zijn schoonmoeder en schoonzusters, die niet wei nig verbaasd stonden over zijn vreemd optre den. Zijn vrouw volgde hem, ongerust, naar de brouwerij, maar toen zij er aankwam had iet drama al plaats gehad. Lemaigre was ten hoogste opgewonden teruggekomen en een van zijn kameraden trachtte hem te kal- meeren. Maar L. bleef erbij, dat hij „den Vla ming'' zou neerschieten. In de bottelarij trof hij aen meesterknecht aan en hij probeerde nogmaals den man op zijn besluit te doen terugkomen. Bollen gaf hem geen antwoord en verliet het lokaal. Beiden gingen de trap plotseling zijn revolver op den voor hem ken het ontslag teniet te doen. Toen richtte L plotseling ijn revolver op den voor hem uitstappenden man en loste op korten af stand een schot. Bollen stortte neer, waar op L. een tweeden kogel op hem afvuurde lierop nam hij de vlucht en schoot nog een maal in de lucht. Het slachtoffer overleed kort na dén aan slag. De kogels hadden hem onder en boven in den rug doodelijk verwond. Lemaigre begaf zich naar huis en vertelde alles aan zijn vrouw. Hij werd spoedig ge arresteerd en in de gevangenis opgesloten. De moordenaar beweert, dat hij o-naer den nvloed van drank gehandeld had. Als naar gewoonte had hij hetgeen door de direc tie geoorloofd was --- veel bier gedronken, maar zijn kameraden verklaarden dat hij niet dronken was geweest. De politie-agenten, die hem arresteerden, konden evenmin dron kenschap constateeren, Uit medisch oogpunt staat de toerekenbaarheid van den dader vast. Tot zoover de- acte van beschuldiging. Ter terechtzitting antwoordde L., op de vragen van den president, dat hij zich wel alles, wat aan het drama voorafgegaan is, goed herinnert, maar dat hij van den aan slag zelf niet de flauwste herinnering bezit. @©©a®o© Oladiopmqzamma Zaterdag 30 Juni. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pi. 10.— Morgenwijding VPRO 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. De Flierefluiters olv. E. Walis, H. Beek, deel. en gr.pl. 12,De Zon nekloppers olv. C. Steyri. 12.45 Of. pl. 1.—1.45 Orvitropia, olv. j, v. d. Horst. 2.— Or.pl. 2.20 De Noten krakers olv. D. Wins. 3.- E. Walis en zijn orkest, mmv. Erna Eisner, zang. 3.30 Gr.pl. 4 Deel. R Numan. 4.20 Gr.pl. 5.— VARA- orkest olv. H. de Groot. 5.40 Lite faire lezing E. Boekman. 6.— De Wielewaal olv. P. Tiggers en toe spraak. 6.30 Verv. orkestconcert. 7.15 G. van Veen: Aansl. van het Lager bij het Middelbaar Onder wijs. 7.40 Harpconcêrt M. Carty. 8.—- Herh. SQS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. 8.12 Wij vragen Uw aandacht voor... 815 „Galante roovérs", operette van Millar, m. m. v. solisten, orkest olv. Beeckman en het Dickson-ballet. In de pauze gr.pl. 11.30—12.— Or.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8-9.15 en 10.- Or.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon cert. 1.Orpl. 1.20 Schlagermu- ziek. 1.50 Gr.pl. 2.— Lezingen. 3 Kinderuurtjé. 4.— Zenderverz 4.15 Gr.pl. 4.40 Orkestconcert. 5.30 Lezing. 5.45 Orkestconcert. 6.20 Lezing. 6.45 Gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl 8.— Vaz Dias. 8.05 Or- kestcoticert. 8.35 Report 9.50 Or- kestcóncert. 9.20 Voordr. 9.40 Schlagermuziek. 10.20 Vaz Dias 10.35 Gr.pl. 10.45—12.Schlager muziek en gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10 35— 10.50 Morgenwijding. 11.20 Gr.p). 11.50 Cricketverslag. 11.55 Gr.pl 12.05 BBC-Northern-orkest mmv. O. Cóulson, alt. 1,20 Commodore Grand orkest olv. Davldson. 2.20 Tennis-verslag uit Wimbledofi. 3.15 Verslag van het Vliefecst der Röyai Ajr Foree 4.— Tennis verslag van Wimbledon en cricketnieuws. 5.35 Joe Loss en zijn Band. 6.20 Ber 6 45 Cricketnieuws. 6.55 Sportpr. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Vo caal concert, sopraan en bas 7.50 Militair concert olv. f. M. Marks, mmv. S. Thomas, tenor 8.50 Va- riété-progr. 9.50 Ber. 10.20 BBC- Theater-orkest olv. S. Rohinson, m. m. v. J. Rorke, bariton. 11.20 12.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS. 1648 M. 7 20 en 8.20 Gf.pl. 12.35 Orkestconcert o. 1 v. Doyen. 9.05 „Le Hulta", ope rette van Rousseau, mmv. Solisten, koor 'en orkest olv. Bigot. Hierna orkestconcert olv. Pascal'. KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.20 Rep. 5.20—5.40 Cellorecital. 8.20 Orkest- en koorconcert. 10.55 Bam josoli. 11.10 Or.pl. 11.20-12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Uit Bres- lau: Concert. 12.20 Uit Stuttgart: Gevar. concert. 4.20 Gevar. progr., mmv. het Keutsch Syttiph-orkest, het Omroepkoor en solisten. 6.40 Concert. 7.20 Omroeporkest. 9.20 Radiotooneel. 10.50 Dansmuziek. ROME, 421 M. 9-10 „Lodoletta", opera van Mascftgni, olv. den auteur, BRUSSEL, 322 en 484 M.322M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50-2.20, 4.20, 5.20. 6.50 en 7.35 Or.pl. 8.20 Salonorkest en gr. pl. 10.30 Or.pl. 11.20-12.20 Po pulair concert. 484 M.: 12.20 Or. pl. 12.50 Russische muziek. 1 50— 2.20 eh 4.35 Or.pl. 5.20 Populair concert. 6.20 Gr.pl. 6.50 Zigeuner- muziek. 8.20 Symph.-concert o.l.v. Marsick. 10.30—12.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Zwischen Bootsteg und Schrebergarten" vrooü'k progr. 10,20 Ber. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerber. 11.20-1.15 Ilja Livscha- kofi's dansorkest. OEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 14.20, D.sender 14.20—15.20, Ka- lundborg 15.20—16.20, Keulen 16.2018.20, Brussel Fr. 18.20— 19.20, Keulen 19.20—21.10, Rome 21.10—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Lond Reg. 10.35-17.35, Droit- wich 17.35—18.20, Beromünster 18 20-*l8.45 Lond. Reg. 18.45— 20.50, Droitwich 20.50—21.50, Be romünster 21.5022 20, Droitwich 22.20-24.— Zondag 30 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.55— 12.-en 5.-6.- VARA, de VPRO van 6.8.— en de AVRO van 12.-5.— en 8.—12.— uur). 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.— Postduiven- ber. 9.05 Tuinbou ,/pr. S. S. Lantin- ga. 9.30 De Wielewaal olv. P. Tig gers. 9.40 J. Paauw: Naar buiten. 10.— Orgelspel en gr.pl. 10.20 Schaakpraatje S. Landau. 10.40 VARA-orkcst olv. B. van Lier, m. m. v. Eline Hemirca, sopraan. 11.15 A. Pleysier: Van Staat en Maat schappij. 11.30 Vervolg orkestcon- eert. 12 Klokkenspel en uurslag v d. Oroote kerk te Gorinchem. 12 05 Omroeporkest olv. A. van Raalte mmv. T. Fermin, sopraan. 1.— Gr.pl, 1.15 Kóvacs Lajos en zijn orkest. 2,Boekbespreking dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Samenzang door de Vereenigingen, aangesloten b. d. Bond van Zangkoren in Fries land. 3.— Residentieorkest olv. I. Neümark, mmv. R Beute, piano en Th. Olof, viool. 4.30 Of.pl. (4.45 Sportnieuws). 5.— Gf.pl. 5,30 Sportpr 5.45 Sportuitslagen en gr. pl 6.Boekbespr. Tony de Ridder. 6 30 Gesprek over de Woodbrookers in Holland. 6.45 Wiidingsdienst ffl. ni. v. ds. R. H. Óldeman, Nelly Hugues, zang en G. Hengevelcf. piano. 8.— Pers- en sportber. 8.15 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. prof C. Flesch, viool. 9.— Radio-Journaal. 9.15 Orgelspel P. Palla. 9.35 Causerie W. Vogt. 9.45 Kovacs Lajos én zijn orkest. 10.15 Grpl. 10.30 Kovacs Lajos ert zijn orkest. 11.— Vaz Dias. 11.10— 12.— Avro-Decibels olv E. Meenk. HUIZEN, 1875 M. (830-9.30, 12.155.— en 7.45—11.30 KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7.45 uur). 8.30 Kindermis. 9.30 Oewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Oeref. kerk (Nassaukefk) te HU* legersberg. Voörg.; ds. D. j. Cou» vée. Orgel H. W. de Wolff. Hierna orgelspel H. W. de Wolff. 12.15 Orkestconcert ert lezing. 1,20 Schla germuziek. 2.Lezing. 2.30 Gr.pl. 2.40 Voordr. 2.50 Sportrep. 4.10 Gr.pl. 4.30 Ziekenhalfuur. 5. Gr.pi. 5.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. kefk (Gröóte kerk) te Leeuwarden. Voorg. ds. G. Ger- brandy. Hierna gewijde muziek 7 45 Sportnieuws. 7.50 Lezing. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Populair concert. 8.45 Orkestconcert mmv. koor. 9.30 Gr.pl. 9.45 Verv. koor- en orkest concert. 10.30 Vaz Dias en gr.pl. 10.40 Epiloog. 11.—11.30 Esperan to. O) l Hij verklaarde, dat het slachtoffer goed vöor hem geweest was en dat hij Bollen niets te verwijten had. De president las daarop een briefje voor, waarin verdachte het meisje verzocht hem n dte garage te komen opzoeken. Dit briefje verraadt duidelijk, dat L. jaloersch was; het levat eenige bedreigingen en eindigt op zeer grove wijze. Toen de president verdachte wees op zijn schandelijke houding tegenover zijn gezin, boog L. het hoofd en verborg het gelaat in zijn handen. Eenige getuigen legden verklaringen af over de herhaalde waarschuwingen, die zijn (ameraden en chefs verdachte hadden doen toekomen en de medische getuige dr. Gailly, verklaarde, dat L. volkomen toerekenbaar was en niet in staat van dronkenschap heeft gehandeld. Het vonnis. Nog werden verschillende getuigen ge hoord, wier verklaringen evenwel geen nieu we gezichtspunten opleverden. Nadat hierop het requisitoir en de pleidooien der verdiedi- rs gehouden waren, werd Lemaigre door gezworenen schuldig bevonden aan moord, gepleegd onder verzachtende omstan digheden. Het gerechtshof veroordeelde ver dachte daarop tot 20 jaar dwangarbeid. DE „ONTTROONDE" NEGUS GESTORVEN? Raadsels die nog opgelost. niet zijn In de „Paris Soir" publiceert Henry de Monfreid bekend om zijn interessante beschrijvingen van de landen rond dé Roode Zee het opzienbarende bericht, dat de .onttroonde negus van Abessynië", Ligg Yasu, in zijn gevangenis van Garamulata is overleden. Ligg Yasu zou reeds zes maan den geleden zijn gestorven. Het bericht van zijn dood is volgens de Monfreid ook nu onder de Ethiopische bevol king nog niet bekend. De bekende schrijver- avonturier weet echter pertinent, dat het waar is. In het belang van de persoon, die het hem mededeelde, kan hij evenwel aiens naam niet bekend maken. Bepaalde gedragingen van den tegenwoor- dlgen Negus hadden de Monfreid overigens reeds doen vermoeden, dat er iets bizonders gebeurd was. Vooral de reis, die de Negus onlangs naar Harrar gemaakt heeft, leek hem zeer merkwaardig. Indien zijn gevange ne toen nog in leven ware geweest, had nii zich nooit uit de Abessynische hoofdstad durven verwijderen. Monfried is van meening, dat het overlij den van Ligg Yasu den tegenwoordigen ne gus, Haile Selassie, van een van zijn groot ste zorgen heeft bevrijd, aangezien de ver slechtering van den binnenlandschen toe stand een ontvluchten van Ligg Yasu zou hebben kunnen vergemakkelijken. Monfreid wijst in dit verband op de po gingen, die den laatsten tijd bij den jeugdi gen Menelik, den naar Djlboetl gevluchten zoon van Ligg Yasu, gedaan zijn om hem er toe te bewegen, de protectie van Frankrijk te laten varen en steun te zoeken bij Italië. Ligg Yasu was een zoon van Ras Mlchael en van Sylargardy, een dochter van den be kenden keizer Menelik. Sinds 1916 werd hij gevangen gehouden, maar in tegenstelling tot andere gevangenen werd hij op zeer humane wijze behandeld, dank zij vooral de bescherming van keize rin Zaoditu en van de gemalin van den te genwoordigen negus, wareru Manen, die over zijn leven waakte. Na dén opstand van Gondar, die hem voor korten tijd op den troon bracht, werd Ligg Yasu verbannen naar de provincie I

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6