iVOROL tBwneiiland V. J tWooóz uwffe fhndca' De zaak-Van 't Sant. CINEMA EN THEATER. HET COUPEEREN VAN HONDEN. Een barbaarsche methode. Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Voortzetting van het congres. GOEDKOOPE RETOURS BIJ HET SPOOR. TWEE MOTORRIJDERS VERONGELUKT. Tegen auto gebotst. BUZIAU GEVALLEN. Hij is licht gewond. PLEZIERVAARTUIG GEZONKEN. De opvarenden gered. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN GROENTENWAGEN. DE DIEFSTALLEN TE HAREN. Ook diefstallen te Groningen. GROOT ZONNESCHERM IN BRAND GERAAKT. De ladderwagen kwam er aan te pas. De heer Wijnkoop over de fraude te Wormerveer. De rol van den president commissaris in deze zaak. Algem. Nederlandsch Persbureau „A.N.P." Vangt 1 Juli zijn werk zaamheden aan. DE INBRAAK IN DE BANSTRAAT IN DEN HAAG. De aangehouden dienstbode heeft bekend. NOODLOTTIG ONGELUK. Te Sneek. KNAAPJE VERDRONKEN. Aan deze hoofdfilm gaat actueel en in teressant Profilti-nieuws vooraf, terwijl een cultuur-film over Swalmer Bauern het pro gramma waardig completeert. Het Weekblad dezer week begint met een verhaal „Een ontvoering van D'Alvarez, dat gevolgd wordt door o.a. geïllustreerd film- nieuws van de week; een artikel over Franz Joseph Otto von Habsburg; Studenten-lustra; Tooneelspelers onder daglicht (Mevr. de Boervan Rijk. Louise Kooiman; Kunst in Scheveningen (Theo v. d. Pas, George Kulen- kampf, To v. d. Sluys); Kurhaus-cabaret (gezel schap Louis Davids); een liedje van Henk Stuurop; artistieke photo's, enz. Annelèn schrijft in het „Handelsblad": Zooals te verwachten was, heeft de Am- sterdamsche Rechtbank den dierenhandelaar, die zicli eenige weken geleden in zake het coupeeren van een hond te verantwoorden had, veroordeeld en daarmede te kennen ge geven, dat beklaagde zich door de wijze waarop hij den desbetreffenden hond heeft behandeld, haars inziens schuldig maakte aan dierenmishandeling zonder redelijk doel. Het zou ons niet verwonderen indien deze zaak ook nog in hoogere instanties werd be recht want, zijn wij wèl ingelicht, dan bestaat er hier te lande een sterke strooming die voor goed een einde wil maken aan een modegril, waarvan jaar in jaar uit, een groot aantal honden het slachtoffer wordt. Uit de behandeling voor de rechtbank is gebleken, dat onder kynologen veelal nog de meening heerscht als zou door het afsnijden van staart en ooren het aanzien van het dier worden verhoogd. In hoeverre dat al of niet geval is, valt moeilijk te beoordeelen, omdat dit een kwestie is van persoonlijken smaak. Tegenover de bewering van den kynoloog, dat afhangende ooren den hond een suf en slaperig aanzien geven, terwijl wanneer de ooren gecoupeerd worden het dier een veel levendiger en dus intelligenter indruk maakt, zou men de uitspraak van de overgroote meerderheid der dierenartsen kunnen stellen die speciaal het coupeeren van de ooren als een opzttelijke verminking beschouwen en dus als een handeling in strijd met de natuur van het dier in kwestie. Omdat het coupeeren van honden en wat daarmede samenhangt weer in breeden kring de belangstelling heeft gaande gemaakt voor een kwstie die reeds herhaaldelijk in het openbaar werd behandeld, zijn wij eens gaan spreken met den bekenden Amsterdamschen dierenarts dr. C. J. Folmer, door de recht bank in bovengenoemde strafzaak als des kundige gehoord, en met den chef van de Amstrdamsche hondenbrigade, den inspec teur van politie den heer Ph. van der Most, die omtrent de plaats gehad hebbende dieren mishandeling proces-verbaal had opgemaakt. Beide deskundigen uitten hun voldoening over het feit, dat nu eindelijk weer eens de steen aan het rollen is gebracht, en beiden zouden het ten zeerste toejuichen indien dit geval mocht leiden tot een wettelijk coupeer verbod. „Wij zouden", aldus dr. Folmer, „al een eind verder zijn als het coupeeren door onbe voegden werd verboden, want practisch ge sproken zijn er maar weinig dierenartsen die voor deze operatie, ik spreek nu meer in hei bijzonder over het afsnijden van de ooren, te vinden zijn. Onder de veterinaire artsen geldt de gezonde stelregel, dat zij er zijn om te genezen, niet om te verminken. Zeker, er zijn enkele dierenartsen, die wèl voor coupeeren te vinden zijn, zij behooren, als gezegd, tot de uitzonderingen en als zij het doen, gebeurt het in elk geval vakkundig en onder narcose, hetgeen het dier veel pijn bespaart, al blijft d'sondanks den behandeling voor het slacht offer onaangenaam, evenals trouwens de ge volgen van het coupeeren. Ik denk in dit ver band aan de wonden die zich op pijnlijke wijze doen gelden niet alleen wanneer het dier even rusten wil en dus op de zij gaat liggen, maar ook telkens wanneer het met den kop langs een heg, een muur, een deur schuurt. „Wij zouden", aldus de heer Van der Most, zelfs al een eind in de goede richting komen, indien de kynologen hier te lande deden wat de Londensche clubs sinds lang hebben gedaan, namelijk geen gecoupeerde honden op tentoonstellingen voor een prijs in aanmerking laten komen. Uit hetgeen deze beide deskundigen ons in den loop van het gesprek mededeelden, blijkt, dat reeds in de oudheid den honden ooren en staart werden afgesneden. Bekend is het ge val van Alcibiades, die nadat hij eerst heel Athene in opschudding had gebracht door den geweldigen prijs welken hij voor een hond betaalde, het dier den staart liet afsnij den teneinde zoo opnieuw de aandacht op zijn beest te vestigen. Intusschen mag men het coupeeren van den staart en het snijden van de ooren niet met elkander verwarren; het inkorten van den staart kan zijn nut hebben, omdat be paalde rassen zich er vaak mee bezeeren en bij andere dieren dit lichaamsdeel zoo sterk is, dat zij alles stuk slaan wat er mede in aanraking komt. Indien de staart van een hond, die nog slechts enkele dagen geleden het levenslicht aanschouwde, op de juiste wijze wordt afgesneden, merkt het diertje er niets van omdat, evenals bij een pasgeboren kind, de gevoelenszenuwen dan nog niet zijn ontwikkeld. Met de ooren is dit iets anders Een pasgeboren hond vertoont nog slechts een sumieren oorgroei. Het dier is reeds eeni ge maanden oud als deze onderdeelen van het lichaam uitgegroeid zijn, en dan beteekent het snijden, vooral wanneer dat gebeurt op de manier waarop het hier te lande veelal ge schiedt, in één woord de beestachtige dieren mishandeling waarvan o.a. niet zelden bloed vergiftiging het gevolg is. Men beweert hier en daar, dat jachthonden In hun eigen belang gecoupeerde ooren moe ten hebben; het onlogische van die redenee ring blijkt echter aanstonds voor ieder, die bedenkt, dat er tal van goede jachthonden zijn, die men nooit aan deze operatie heeft onderworpen. Door alle eeuwen heen, de afbeeldingen op de Egyptische koningsgraven en sommige oude Romeinsche munten bewijzen het, heeft men honden gecoupeerd, maar ook het verzet daartegen dateert niet van vandaag of gis teren. Zoo verscheen bijvoorbeeld reeds in 1722 een dissertatie, waarin de schrijver zich tegen deze dierenmishandeling ten sterkste verzet. Het voordeel van het coupeeren sommi gen beweren, dat de honden er door be schermd worden tegen oorziekte, anderen zeggen, dat hun gehoorsterkte er door ver meerdert werd nooit wetenschappelijk vastgesteld. In geen land ter wereld is het coupeeren van de ooren juridisch verboden; wel heeft men in het Zwitsersche kanton Zürich een bepaling volgens welke zoowel de eigenaar van den hond als de coupeerder strafbaar worden gesteld, wanneer blijkt, dat de be schadiging noodeloos geschiedde, en dat zai bijna altijd het geval zijn, omdat de moderne chirurgie, ook als het zwerende ooren betreft, over tal van andere middelen beschikt om het euvel te keeren. De zoogenaamde „animals aesthetic act'' van 1919 eischt in Engeland, dat het coupee ren uitsluitend onder narcose mag gebeuren en1 verder hebben daar de kennelclubs, als ge zegd, een bepaling inzake het niet bekronen van honden met gecoupeerde ooren. In Ame rika werd in 1927 vastgelegd, dat na één Juli 1928 geen gecoupeerde honaen meer tot de keuring zouden worden toegelaten. Te onzent is te dien opzichte niets bepaald, zoodat de eene keuremester ze wel toelaat, de andere niet. Ook onder de kynologen zélf heerscht in deze geen eenstemmigheid. En zoo zal het kwaad, want dat is het volgens onze deskun digen, blijven voortbestaan tot men er met de wet in de hand paal en perk aan kan stellen Hoe eerder dat gebeurt, hoe tevredener dat den waren dierenvriend zal stemmen. In de gisteren voortgezette vergadering te Groningen van de Nederlandscne Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft Prof. Ir. I. P. de Vooys een voordracht ge houden onder den titel: „Weest op Uw hoede". Het noodsignaal: „Weest op Uw hoede", dat bij gevaar voor storm ter waarschu wing wordt geheschen is het symbool voor wat spreker wil zeggen over de gevaren, die ons land bedreigen. Ze zijn van drieërlei aard: Er is gevaar voor oorlog als in 1914. Verder gevaar voor het verloren gaan van beschavingsvoorwaarden in een soort crisis der cultuur, en ook niet het minst gevaar voor een vergaande verarming zooals ons land in de laatste helft van de 18e en de eerste helft van de 19e eeuw ondervond. Hoewel de tweede bedreiging niet gering te achten is, zal spreker zich vooral met die eener verarming bezig houden. Sedert 1929 heeft de opvatting over oor zaken, omvang en verloop van de crisis een groote verandering ondergaan. Ingezien werd, dat men met iets anders te dóen had dan een op- en neergang, een curve in con junctuur. De verbroken evenwichten in de in- ternationle schuld- en credietverhoudingen, maakten een wijziging in de economische wereldstructuur onvermijdelijk. Dit is niet begrepen, noch in wezen, noch in noodza kelijke uitingsvormen. Het is zelfs de vraag of het nu door meer dan enkelen wordt inge zien. In elk geval wordt er niet naar gehan deld. Integendeel, de daden, die pogingen zijn om het onvermijdelijke tegen te gaan en een noodzakelijke wijziging zooveel mogelijk te belemmeren verergeren de crisis. De wel vaart door de wereld genoten dankte zij aan het vrije wereldverkeer. Vrij of automatisch is hier niet te verstaan als stelselloos of chaotisch, maar als een regeling, die ieder een in staat stelde om door nieuwe en betere vormen van verkeer, crediet en handel, ten volle mede te werken aan vergrooting van het wereldverkeer met waren en diensten. Dat de drijfkracht winst of winzucht ge noemd wordt kan nooit verklaren waarom dat wereldverkeer zoo sterk toenam en over al zegeningen bracht. Een betere verklaring ligt in de eenvoudige constateering, dat in wezen elke ruil van goederen of diensten geschiedt omdat er aan beide zijden een voordeel ligt. Het meest typeerende, bedroevende en ge vaarlijke van de crisis is de inkrimping van het wereldverkeer. Daarom vooral is het zoo te betreuren, dat er een meening veld wint, die dezen grondregel van elk ruilver keer ontkent, en die het maatschappelijk ver keer in wezen beoordeeld en ingericht wil zien, naar de behoefte en naar dé consumen ten. Er zijn gelukkig teekenen, dat de zege tocht van die autarkische gedachten, die men over de geheele wereld van Rusland tot de Vereenigde Staten kon vervolgen, gestuit is. Beter kon men het vergelijken met een Hun nen-inval en de ingegeven maatregelen als muntvervalsching, afbraak der rechtsver houding, verkrachting van elk wederzijdsch vertrouwen, als inblazingen van den duivel. Wat nu Nederland betreft, sta voorop, dat wij over den beschreven gang van zaken niets te zeggen hadden en ook nu niet heb ben. Slechts zooveel ivloed kunnen wij uitoefe nen, als het uiten van ons inzicht en het ge ven van een voorbeeld ons veroorlooft. Spreker gaat uitvoerig in op de vraag of en hoe onze Nederlandsche economische structuur gewijzigd moet worden. Hij staat nog op het standpunt, door hem vroeger uiteengezet, dat zoo'n structuur nooit naar een plan of stelsel gemaakt is of kan wor den, doch door groei ontstaat. Wel kan die groeibegelèid worden, zooals een tuinder snoeit, ent, steunt, bemest en besproeit. Daarin kan stelsel en vooruitziende bemoei ing zijn, maar de natuurlijke groeikracht is de hoofdzaak. Duidelijk is, hoe moeilijk de taak wordt van die leiding, indien de groei ziek is en kwijnt. Elk beeld, dat men van een geheel nieuwe structuur zou ontwerpen, gesteld dat het mogelijk ware van het be staande daarin over te gaan, zou er zeer poover moeten uitzien. Spr. ontwikkelt deze gedachten verder en komt tot de conclusie, dat er geen keuze is, en slechts één perspectief, n.1. verzorging en DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. behoud van onze historisch gegroeide eco nomische structuur voor zoover dat maar eenigszins mogelijk is en met alle offers, die daarvoor te brengen zijn. In het kort gezegd, een terugtocht met het geringste verlies en behoud van die krachten, waarop het later zal aankomen. Daarom is het te betreuren, dat de benaming, die onze regeering en in het bijzonder dr. Colijn daaraan toekende, n.1. de „aanpassing" op een eenigszins hoo nenden en verguizenden toon gebruikt wordt. Kritiek op de politiek, die van dit inzicht een gevolg is, velt niet moeilijk. Te onderscheiden is echter fusschen de feiten en de houding daartegenover aangenomen. De laatste is niet te beoordeelen, zonder de eerste te erkennen. Daarin faalt de kritiek. Het terugdringen van ons op export ingericht bedrijfsleven is een feit; ae gevolgen daarvan zijn niet te ont gaan. Wil men de terugtocht planmatig en geordend; of wil men het voorbeeld van elders volgen, de terugtocht zoolang tegen houden tot dit een panische vlucht wordt? Dat is de ramp, die ons bedreet, waartegen het waarschuwend stormsignaal geldt. Men bedenke een terugtocht gaat altijd in tegen het goede beginsel, want het luidt: vooruit. Afgifte van koopkracht, vrijwillig of ge dwongen, is er steeds in elke samenleving en meer naar mate de welvaart grooter is. Nor maal is er dan een soort evenwicht. Dit is thans verstoord omdat ten eerste andere mid delen dan belastingen ervoor gebezigd moe ten worden, en ten tweede het stijgend to taalbedrag bijvoorbeeld voor werkloozen- steun zwaarder drukt op de veel geringere totale koopkracht van het volk. Budgetver storing is daarvan het gevolg. Bij het bespreken van dit gevaar is spr. zich bewust dat hij ook komt binnen het ge bied van de tweede bedreiging, n.1. die van ons geestelijk, en moreel leven. Er blijve vrij heid om alle denkbeelden van staatkundige en maatschappelijke hervorming te betoogen en te propageeren. Daarop berusten volks vrijheden en volksrechten van hooge waarde. Maar deze zijn pas dan verzekerd als die vrijheden en rechten ook in het volk leven en niet misbruikt worden. Wie ze misbruikt heeft ze in zich zelve prijsgegeven. Als regel treft het misbruik zich zelf. Het gezonde en nuchtere oordeel van het volk weet waar zijn hoogste goederen veilig zijn. Maar het gevaar is dubbel groot indien tegelijkertijd een terugtocht in paniek ontaardt en de demagogie, met technische middelen vervol maakt, uit onwetendheid, onkunde of opzet het volk verwart. Spr. besluit door te zeggen, dat er bedrei gingen en gevaren zijn, maar dat wij nog niet in vliegenden storm zijn geraakt. De wel stand en de evenwichtigheid van het volks oordeel zijn bij ons nog minder gehavend dan elders. Het waarschuwingsteeken eischt echter dit: ziet de "haakte feiten niet door theorieën en bespiegelingen, maar nuchter door eigen oogen. Tracht precies te weten wat gij kunt en daarom moogt willen. Stelt vertrouwen in hen, die door hun bekwaam heid, werkkracht, toewijding, gemeenschaps zin en vaderlandsliefde, leiding kunnen en willen geven. Weigert een volk dat, dan weest op Uw hoede. Naar wij vernemen zal op Maandag 1 Juli a.s. de uitgifte van ééndaagsche retourkaarten tegen verlaagde prijzen voor het geheele net der Nederlandsche spoorwegen een aanvang nemen. Gistermorgen is op den Kloosterweg onder de gemeente Aagtekerke (Z.) een ernstig ongeluk gebeurd. De vracht rijder Verhulst, reed aldaar met een met zand geladen vrachtauto. Hij ontmoette op den smallen, bochtigen weg den vee handelaar J. Leijnse uit Middelburg, die op zijn motor bij zich had zijn knecht. Hoe het ongeval zichprecies heeft voorgedragen is nog niet bekend, maar de motorrijder is in aanraking gekomen met een vooruitstekend gedeelte van de vrachtauto. De man is van den motor afgerukt en was onmiddellijk dood. De duorijder heeft nog eenigen tijd geleefd, maar doktershulp heeft ook voor hem niet meer mogen baten. De auto had geen schade. De bestuur der van de auto bleef ongedeerd, doch de motor was geheel in stukken gesla gen. De justitie uit Middelburg heeft gister middag ter plaatse een onderzoek inge steld. DE OEVAARLIJKE ZEE. Zwemmers, opgepast Nu het warme weer eindelijk is aangebro ken, vermeldt het politierapport weder de blijkbaar onvermijdelijke gevallen van ba ders, die te ver in zee zijn gegaan. Donder dag was het een 15-jarige jongen, wonende aan het Lage Zand te Scheveningen, die aan het Noordzeestrand in levensgevaar verkeer de. Twee jongens uit de Emmastraat hebben den waaghals op het droge gebracht. Verder is des avonds een 11 -jarige jongen, wonende aan de Van Boetzelaerlaan, tegen over den vuurtoren in zee afgedreven. Een dertienjarige jongen uit de Kielstraat zag het gevaar, waarin de knaap verkeerde en trachtte hem te redden, doch de moedige jon gen werd eveneens door den stroom meege trokken. Twee oudere zwemmers hebben daarop met gevaar voor eigen leven beide jongens aan het strand teruggebracht. De jeugdige redder bleek bewusteloos te zijn, maar was reeds bijgebracht, toen de eerste-hulpdienst verscheen, die hem naar zijn oudei'lijke woning vervoerde. Naar wij vernemen, is Buziau Vrijdag in Scala te Den Haag gevallen, waarbij hij zich nogal ernstig bezeerd scheen te hebben. Het werd althans noodig geoordeeld hem per auto van den G.G.D. naar zijn woning te Rijswijk te laten vervoeren. Een onderzoek door zijn huisdokter ingesteld, heeft uitge wezen1, dat het ongeval Buziau overkomen, nogal goed is afgeloopen. De voorstelling van „Met vlag en wimpel" kon des avonds echter geen voortgang heb ben. Nader zou worden beslist of Buziau hedenavond weer kan optreden. Juist was besloten de voorstellingen van de Bouwmeester-revue nog gedurende eeni gen tijd te prolongeeren. Gistermiddag heeft de visscherman J. Vis ser, uit Lemmer aldaar de uit drie personen bestaande bemanning van een pleziervaar tuigje aangebracht, dat op het meer Flevo was gezonken. Het scheepje, waarmee men gistermorgen uit Lemmer was vertrokken met bestemming naar Kampen, was onder Jlet zeilen lek geworden en is toen gezonken. De bemanning was afkomstig uit Rotterdam. Gisteravond omstreeks 7 uur reed de groentehandelaar van H. uit Oss met paard en wagen op den Berghemschenweg aldaar. Plotseling werd de wagen door een achter opkomende vrachtauto aangereden. Het paard schrok hiervan zoodanig, dat het op hol sloeg. De voerman werd van den wagen geslingerd en kwam met kracht tegen een langs den weg staanden boom terecht. Met inwendige kneuzingen is hij naar zijn wo ning vervoerd. De chauffeur van de aanrij dende vrachtauto is zonder naar het slacht offer om te zien doorgereden. Het nummer van de auto is echter bekend. De wagen was ernstig beschadigd. Het is gebleken, dat de 23 jarige W. S die verscheidene diefstallen in Haren heeft gepleegd, zich ook schuldig heeft gemaakt aan twee diefstallen te Groningen. In April werd in een woning aan de van Royenlaan een geldkist met 100 gestolen en in een andere woning aan dezelfde laan sieraden. De geldkist is thans opgevischt uit een vijver in de tuurt. Het geld was verdwenen, doch de kist bevatte de sieraden, die uit de andere woning waren gestolen en een japon, die de inbreker had meegenomen om het geldkistje ongemerkt te kunnen vervoeren. S. heeft deze inbraken bekend. Gistermiddag is door het achteloos weg werpen van een sigaret een groot zonne scherm van een bankgebouw aan het Dam rak bij den Dam, te Amsterdam, in brand geraakt. De brandweer kwam er met een mo torspuit en den ladderwagen aan te pas. De vlammen waren spoedig gedoofd, doch voor het verwijderen van het scherm moest de ladder worden uitgeschoven. Daar beide voertuigen op het straatgedeelte tusschen het voetpad en den vluchtheuvel van de tram stonden, was het rijverkeer ter plaatse eenigen tijd gestagneerd. De verkeerspolitie droeg echter zorg dat alle voertuigen in de richting van het Rokiu achter het gebouw van De Bijenkorf werden omgeleid. Het werk van de brandweer trok veel be kijks; het gedeelte van het plaveisel voor het bankgebouw werd door de polit'e vrijgehou den. Het communistische Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van het gebeurde bij de bankdébacle van den kas sier Schaap te Wormerveer? Heeft de regeering met name kennis ge nomen van de vol^nde door betrokkenen zelf meegedeelde feiten: a. dat de president-commissaris van de door zes Zaansche gemeenten gevormde electrische Stroomverkoop Mij. „Zaanland" reeds een maand geleden, dus sinds half Mei, en sindsdien een maand lang, telkens weer, met eiken dag nieuwe uitvluchten, door den kassier Schaap belet werd om zijn safe in het kantoor van Schaap te openen en den inhoud te controleeren zonder dat deze president-commissaris van dit door de ge meenten geyormde bedrijf in al dien tijd het noodig heeft gevonden hetzij den burge meester of de politie en justitie te waar schuwen; b. dat toen eindelijk bedoelde president commissaris op Vrijdag 14 Juni zoowel den burgemeester van Wormerveer als den com missaris van politie ter plaatse van de plaats hebbende fraude op die hoogte had gesteld, er zelfs na een telefoon-gesprek met den officier van justitie te Haarlem, geen inhech tenisneming geschiedde, en den kassier Schaap toen nogmaals de gelegenheid van eenige dagen vrijelijk handelen is verleend? Kan de regeering verklaren hoe het moge lijk is geworden, dat na dit bekend zijn van de fraude bij burgemeester, politie en justitie de kassier Schaap na het aan hem verleende respijt nog uit Wormerveer is kunnen ont komen? Is de regeering niet van meening, dat voor al ook na de financieele moeilijkheden, die reeds een paar jaar geleden met hetzelfde kassiers-kantoor ter plaatse zijn voorge komen, door onmiddellijk ingrijpen van bur- Het persbureau Vaz Dias te Amsterdam enhet Nederlandsch (Haagsch) Correspondentie- Bureau voor Dagbladen, te 's-Gravenhage, eindigen Zondag nacht hun nieuwsdiensten ten behoeve van de nieuwsbladen in binnenland en buitenland. Het Algemeen Nederlandsch „A. N. P." neemt Maandag de taak van deze bureaux over en verspreidt tevens, in samenwer king met Reuter en met Aneta, het voor de Nederlandsche pers bestemde nieuws uit het buiten land en uit de koloniën. Het zal tevens van dien datum af de nieuwsvoorziening voor de omroepvereenigingen verzorgen. Men wordt dringend verzocht van 1 Juli af alle berichten, voor de pers en voor de radio be stemd, te richten aan de redactie A. N. P., Heerengracht 467, post bus 267, Amsterdam-C. Haagsch nieuws kan (a's voorheen aan het Nederlandsch Corresponden tie-Bureau) worden doorgegeven aan het Haagsche kantoor van het A. N. P., Achterraamstraat 8, Den Haag. gemeester, politie en justitie, dus door pre ventieve hechtenis, het een en ander van het geen nu voorgevallen is althans gedeeltelijk nog te voorkomen ware geweest? Is het de regeering bekend, dat de op zichtige auto van den voortvluchtige op Donderdag 20 Juni toevallig door een bui tenstaander opgemerkt is in de garage nabij het gewone hotel van den kassier in Den Haag, waar de auto sinds Maandag 17 Juni open en wel had gestaan en door den kas sier zelf aldaar was gebracht? Is naar de meening der regeering door justitie, politie en burgemeester sinds de vlucht van Schaap op Maandag 17 Juni alles gedaan, door middel van opsporingsambte naren en door de radio, om den voortvluch tige in handen te krijgen? Beschuldigingen legen den hoofdcommissaris v. politie onbewezen geacht. Naar wij vernemen heeft de arbitragecommissie in de zaak tus schen de familie van Vreedenburch en den-heer van 't Sant, gewezen hoofdcommissaris van politie in Den Haag, gisteren uitspraak ge daan. De beslissing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer van 't Sant. De tegen hem in gebrachte beschuldiging is volko men onbewezen geoordeeld. De vorderingen, welke tegen hem wa- hen ingesteld, zijn alle afgewezen en de familie van Vreedenburch is in de kosten van het geding ver oordeeld. Men zal zich herinneren, dat eind April op een Zondagmiddag werd ingebroken bij een alleen wonende dame in de Banstraat in Den Haag. Verdacht van deze inbraak is den volgenden dag de Oostenrijksche dienst bode S. aangehouden. Eenigen tijd later is een zeker H. te Antwerpen gearesteerd. Naar men ons meldt, heeft de dienstbode S. een volledige bekentenis afgelegd, waar bij zij tevens heeft verklaard, dat de feitelijke inbraak is gepleegd door den te Antwenpen gearresteerden H., en zij hem daarbij be hulpzaam is geweest. H. is te Antwerpen verhoord, doch blijft ontkennen iets met het gebeurde te maken te hebben. Inmiddels is van de gestolen sieraden, in hoofdzaak familiejuweelen, nog steeds niets terecht. De politie heeft het vermoeden, dat H. deze vóór zijn arrestatie in België te gelde heeft gemaakt, en dat hij het geld heeft uitgegeven. De getaxeerde waarde be droeg, zoo men weet, ongeveer tien duizend gulden. Het elfjarig dochtertje van den heer G., wonende aan den Singel te Sneek is gistermiddag bij het fietsen tegen een lantaarnpaal gereden, waarbij het stuur haar in het lichaam drong. Zij is naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek vervoerd, waar zij gistermiddag is over- le len. Het vier-jarig zoontje van de familie W. S. te Oosterhout, dat vóór eenige dagen te Raamsdonksveer bij familie gelogeerd was werd gistermiddag ver mist. Na uitgebreid onderzoek vond men zijn lijkje in het Zuidergat, een zijwater van de Donge.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7