Met de Nachtegaal naar Indië. Ons oponthoud te Bagdad. LISTERINE TANDPASTA MODERN TOERISME. Beschermt den jeugd-schat van Uw mond QeMeentexaden WARMENHUIZEN NOORDSCHARWOUDE J>£ooutciaal Tlieuws ZWDSCHARWOtfK NOORDSCHARWOUDE Ongeveer tien duizend jaar geleden (ik spreek hier niet uit eigen ondervin ding) leefden in deze buurt drie volke ren, waarvan niet meer is na te gaan wie het eerst met landbouw op groote schaal is begonnen en daarvoor de vlakten in dc omgeving der groote rivieren door grachten en slooten en greppels, die het water er over heen leidden vruchtbaar heeft gemaakt. Maar dat staat wel vast, dat de irrigatie der Egyptenaren in de Nijlvallei, der Assyriërs in den bovenloop van den Euphraa't en de Tigris en der Sumeriers in het eigenlijke tweestroo- menland rond het tegenwoordige Bagdad eigenlijk eerst het bijeenwonen van Mv^ote menschenmassa'e, dus het op de been brengen van groote legers, het ver werven van schatten en rijkdommen heeft mogelijk gemaakt. Deze landbou wers kenden bovendien weefsels en aardewerk. Rondom hen hier leefden e n 1'jven nog nomadenvolken, zooals Hunnen, die het paard hadden getemd, do Semieten met hun schapen, geiten en ezels, die door hun zwerversleven de edelgesteenten en metalen hadden leeren kennen. Ze waren kooplui en dieven, in vroeger eeuwen steeds in één adem ge noemd. Kippendieven als de Zigeuners waren ze echter niet, want de kip werd pas een duizend jaar voor het begin on zer jaartelling uit het verre Oosten inge voerd. Uit deze nomadengroepen kwa men telkens leiders voort, die een groot deel der toen bekende wereld verover de. Zoo de Herderskoningen van Egypte en de verovering van Sumerië door de Semieten, die omstreeks het jaar 2000 voor Chr. Babyion stichtten. Europa was bewoond door de Noorsche volken, toenzeker een minderwaardig ras. Eerst de Phoeniciërs, de semieten der zee, brengen Europa in contact met het mbije Oosten. Babyion! Nebukadnezar! Daar komen w> op bekend terrein. Gisteren is mij de p'aats gewezen waar de gedenkwaardige woorden: Mene, Mene, Tekel Upharsin door onzichtbare hand op den muur ver schenen enkele uren voor dat het rijke Babyion werd verwoest. Wanneer we lezen van de weelde van die tijden, van de feesten, de bijeengebrachte schatten, wanneer we de kustvoorwerpen en sie- reuen zien, die de opgravingen hebben opgeleverd en wij zien de reconstructies, die Duitsche onderzoekers van deze tempels en paleizen hebben te voor schijn gebracht, dan staan wij stoin ver baasd bij een bezoek aan Babyion te ontdekken, dat al deze glorie is opge bouwd uit nauwelijks gebakken, groo- tendeels slechts in de zon gedroogden lamsteen. En hoe het mogelijk is, dat de in dit losse materiaal uitgesneden le- uwen en eenhoorns van het pa eis van Nubukadnezar nog zijn blijven bestaan, begrijpt alleen hij, die evenals vriend Wormser en ik daar urenlang door die groote woestijnvlakten heeft voortge jaagd, elk uur minstens stoppende om volle glazen thee en mineraalwater, do zijnen sinaasappels en rijtjes waterme- lc nen te verwerken. De droogte, de uiterst geringe regenval heeft evenals in Peru in dit land conserveering van zulk slecht materiaal tot op den huidi- gen dag mogelijk gemaakt. Toch zijn van de eens zoo groote en machtige ste den slechts uitgebreide ruinehoopen overgebleven, echter net genoeg om met de beschrijvingen van geschied schrijvers als Heradotus bijv. een recon structie mogelijk te maken en dan staan we verbaasd over de strenge lijnen, den geweldigen opzet van het geheel. Van morgen dronken we thee in de groote zaal van Chesiphon, een der steden, die na de veldtochten van Alexander de Groote opbloeide. Deze hal was 28 M br„-ed en ongeveer 40 M. hoog, iets der gelijks dus als het schip van de Groote St. Bavokerk op de Markt in Haarlem Het centrum van al deze oude steden moet de Ziggurat, de tempeltoren ge weest zijn. Het type, de hooge toren met spiraalvormig er omheen.loopende op gang, is bekend genoeg, daar de toren van Babel er zóó moet hebben uitgezien. Er staat er nog een, gebouwd als heiligdom voor den zonnegod, Marduk, later als een vuurtempel voor denPerzischen vuurgod Zoroaster en niemand minder dan Ha roen al Rasjid wijdde den oerouden Zig gurat tot minaret bij zijn groote mos kee, die hij te Samarra liet bouwen. Wij hebben Samarra ook bezocht. Weer woestijn urenlang niettegenstaande onze Chevrolet zijn 60 mijl per uur liep over oude karavaanwegen. Overal irrigatie- slooten en vaarten. Verwaarloosd en droog echter. Het tweestroomenland, waar het Paradijs moet hebben gelegen, is door wanbeheer weer vrijwel tot woes tijn geworden. Drie uur lang gaat het door de woestijn. Eerst ontmoeten wij de melkmeisjes, in den vroegen morgen op weg naar de stad. Ze dragen torens van k'eino lage kersenmandjes op het hoofd, die met pek zijn gedicht en waarin de geiten en ezelinnenmelk naar de markt wordt gebracht. Dan volgen ezeltjes met vrachten kameeldoorn, struikgewas van een halve meter hoog. de brandstof bui ten den kameelenmest, die in platte koe ken overal langs den weg te drogen ligt. Vele ezels zijn ook beladen met dezelfde primitieven baksteen, die Aisurbamjal, Nebukadnezar en Haroen al Rasjid ge- b nikten. Er verandert hier weinig in de Oriënt. Dan komen nog wat kudden vetstraatschapen en langoorgeiten, hier en daar een bedouinentent en eindelijk de uitgestrekte levenlooze vlakten. Wij behoeven maar een keer een half uur te martelen om den wagen uit het stuif zand los te werken en dan ligt plots de b te de Tigris voor ons en aan den over kant een groote ommuurde stad met gcuden koepels en blauw glanzende mi- na'ets er boven uit. Groote vlotten drij ven stroom af, vlotten van palmblad- sielen en stammen, maar vooral gedra gen door met lucht opgeblazen geiten- en ezelsvellen, zooals ook de bewoners van de Sutley in den Himalaya voor over steken der rivier gebruikten. Groote hoe veelheden tarwe, haver en mais worden op deze wijze str x>maf getransporteerd. Er zeilen ook een paar ruwe houten schui ten met driehoekige zeilen en langs den kant peddelen wat Gouffa's, de cirkel ronde booten van riet gevlochten en met asfalt besmeerd, die zoo typisch zijn voor de Tigris en die voorkomen van de gezellige afmetingen van een waschtob- be, maar ook zoo groot, dat ze 5 ton, 5000 K.G., kunnen laden. Ge moet maar weer denken aan het biezen mandje van Mozes! Gelukkig ligt de pont aan onzen kant, een keurige gierpont, gedragen door twee schuiten aan een staalkabel. Leuk was de manier, waarop het instrument in de vaart werd gebracht. De kapitein ging op den staalkabel staan, pakte hem goed tusschen de groote en andere tee- nen en duwde ons zoo van den wal. Aan den overkant zwom de halve jeuged van Samarra, allemaal met zakken van gei tenvelen wachtten twee politieagen ten, waarvan een meteen voor in de auto plaats nam. Wij werden regelrecht bij den commissaris gebracht, die even onze namen noteerde en ons een agent meegaf, die ons overal begeleiden zou, alleen in de moskee mochten wij niet binnen gaan. Eerst ging het de stad weer uit naar het paleis dat Haroen al Radsjid hier indertijd aan de Tirgis bouwen liet, maar interessanter was de moskee van dezen vorst, waar van de minaret immers de oude Ziggurat is, waarvan ik U hierboven schreef. Wij zijn er boven op geklauterd langs den spiraalvormigen opgang, 'n voetpad van meer dan een meter breed, uitgesleten door de voetstappen van talrijke imams, die van dezen top de geloovigen tot het gebed moesten oproepen. Ik schat den toren een zestig tal meters hoog en van boven keken wij prachtig uit over het ommuurde Samarra. Hoog ommuurd, als zoovele oude steden, die schatten herbergen. Daar liggen immers weer twee afstammelingen van den profeet begraven in een groote moskee met gouden koepel dak. Wij klauterden op een dak van een huis er vlak bij en konden van daaraf prachtig genieten van den Gouden dom en de van tegels blinkende blauwe en groene minarets. Uitgedorst als wij waren, streken wij neer in de schaduw van een Arabisch koffiehuis. De eigenaar bood ons dade lijk thee, koffie en een sigaret aan, speel de gastheer en enkele notabelen vul den al spoedig de banken langs de wan den. Ik betaalde, maar als ik even later nog iets betalen wil, ben ik mijn porte monnaie kwijt. Ik ben niet weg geweest uit de veranda van het kroegje. Er zit ten behalve eert zestal bezoekers, twee politieagenten .Iedereen helpt zoeken ende politie gaat weg om den commissaris te waarschuwen. Enkele gasten dropen rustig af en ik heb mijn mooie beursje met twee Iraksche ponden maar opgegeven Een laatste blik in de moskee, weer over de Tigris, weer vast in het zand, weer thee en watermeloenen en na drie uur zonnehitte, zandhoosjes en heete luchtbeden lag Bagdad weer voor ons. De avond bracht wat koelte. Mijn ma tras ging weer op het dak. Ik ben in slaap gevallen onder de Noorderkroon en heb de Groote Beer een kwartslag rond zien maken. Om één uur worden we gewekt. De volle maan staat hoog aan den hemel Om 2 uur razen we voort over het stille Bagdad, waar overal op de platte daken der huizen de bedden of slaapzakken zichtbaar zijn. Telkens spiegelt de Ti gris onder ons, heel af en toe een donker dadelboschje. Je zoudt toch niet zeggen dat 75 van de dadels, die in den han del komen, hier in Basra aan den Tigris- mond worden verscheept. Laten wij ho pen, dat Irak zijn petroleumrijkdom zdl weten uit te buiten en kans zal zien het tweestroomeniand weer te maken tot een graanschuur, tot één der rijkste lan den van Azië. VAN DER SLEEN. De ichctbewaarder U i Tweemaal per dag Listerine gebruiken i* een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld Gistermiddag kwam de raad in vergade- ring bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na een bemerking van den heer Mink werden de notulen goedgekeurd. De voorzitter deelde op een des betreffende vraag van den heer Mink mede, dat er een goede Kans is dat in Warmen huizen geslacht za! worden in de rij der proefgemeenten. Ingekomen was een schrijven van den heer P. Mantel met bezwaar tegen den hem opge legden aanslag in het vergunningsrecht, werd aan B. en W. gerenvoyeerd om advies, Gedeputeerde Staten zonden verschillende berichten met goedkeuring van raadsbe sluiten: het gemeentebestuur van Schagen deelde mede, dat het aandeel der gemeente Warmenhuizen en het batig saido der ge zondheidscommissie f 27.34 bedraagt. Al deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. De begrooting 1935 van den keurings dienst te Alkmaar en het jaarverslag van de gasstichting over 1934 zullen bij de leden cir- culeeren. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken werden eenige wijzigingen ^ebracht in de verordening voor veldwach ters, welke was vastgesteld 22 Nov. 1.1. Het salaris wordt nu bepaald op 1150; voor het bezit van het diploma met aanteekening 50 méér; bodediensten moeten zonder af zonderlijke belooning worden verricht; ne venbetrekkingen (hooisteker. deurwaarder en schatter var. vergunningslokaliteiten) moeten minder wenschelijk worden geacht. De voorzitter merkte hierbij op, dat de betrokkene in salaris ongeveer gelijk blijft, misschien zal hij iets vooruit gaan. Op voorstel van B. en W. werden een twee tal suppletoire begrootingen vastgesteld voor den dienst 1034, n.1. een in verband met overschrijding van enkele uitgaafposten en één in verband met de regeling van de boe king en dekking der werkloosheidsuitgaven van dat dienstjaar. De volgende pensioengrondslagen werden vastgesteld: burgemeester 2850, secretaris f 2650, ontvanger 650, gemeentegenees heer 1411, gemeentevroedvrouw f 847, de eerste drie met ingang van 1 April j.1., de twee overigen met ingang van 1 Jan. 1935 De verordening op de heffing van ver gunningsrecht werd in verband met nieuwe wettelijke voorschriften zoodanig gewijzigd dat die heffing niet meer zal gescnieden naar den omvang van het bedrijf, maar naar den omzet. Opgemerkt werd dat de heffing nu wel billijker zal worden, maar zeer zeker nog moeilijker te regelen. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden, die allen hun benoeming hadden aangenomen, werder. door de daartoe be noemde commissie, bestaande uit de heeren Geus en Dekker nagezien, waarna op advies van eerstgenoemde werd besloten de heeren toe te laten. Kasgeldleening en verhooging maximum bedrag rekening-cou rant. Het is niet zeker of de met de gemeente Enschedé aangegane kasgeldleening ad 35000 per 1 Augustus a.s. door een an dere kasgeldleeninig afgelost kan worden aldus de voorzitter. Mocht dit inderdaad n:et het geval zijn, dan zal het maximum-bediag dat de N.V Bank voor Nederlandsche Ge meente in rekening-courant verstrek1 ver lioogd moeten worden. Burgemeester en wethouders stellen den raad ni tw en vor a. in te trekken het besluit van 22 November 1934; den burgemeester te machtigen voor het dienstjaar 1935 kasgeldleeningen aan te gaan tot een maximum bedrag van f 50000 tegen een rente van ten hoogste 5 onder voorwaarde, dat op geen enke' tijdstip van het jaar dit bedrag cverschre den mag worden: c. het maximum-bedrag, dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten in rekening courant verstrekt, te verhoogen tot 75000. Na toelichting door den voor zitter werd conform besloten. Conform een voorstel van B. en W. werden enkele weggedeelten (Oudewal en Oostwal) in eigendom beheer en onderhoud overgedra gen aan het hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier, waardoor het raads besluit van 29 Juni 1933 werd ingetrokken. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting werd door dat col lege teruggenomen, opdat deze kwestie nog eens nader onder oogen kon worden gezien. Goedgekeurd werd een voorstel tot aan vaarding van een schenking van 120, den ontvanger door bemiddeling van een derd ter hand gesteld door iemand die onbekend wenscht te blijven. In verband met een schrijven van Ged. Sta ten d.d. 19 Juni 1.1. stelden B. en W. voor de voorloopig herziene regelen voor het beheer van het gasbedrijf tot 1 Juli 1936 van kracht te verklaren. Goedgekeurd. Aan art. 15 van de overeenkomst met de gemeenten Harenkarspel en Sint-Maarten in zake gaslevering werd een nieuwe alinea toe gevoegd, luidende: „De gemeente Warmenhuizen kan echter nimmer verplicht worden een gasprijs te handhaven, welke lager is dan die, welke gold in het jaar 1934". De beide genoemde ge meenten hebben eenzelfde wijziging reedr goedgekeurd. De v o o r z i 11 e r gaf bij dit voorstel een uitvoerige toelichting. Aan H. de Vet, J. B. Reinders, J. Rempt en M. Gomers werd een half jaar 3) ont heffing hondenbelasting 1935 verleend. Een suppletoir kohier werd vastgesteld tot een >edrag van 23. Rondvraag. De heer Slot meende op grond van het geen hij voor en na hoorde, dat de Kamer van Koophandel een overbodige instelling is Nog nimmer had spr. van iemand gehoord, dat hij eenig nut had van die organisatie, zelfs had men geen contact ermee, behalve dan wanneer niet tijdig opgaven worden in gediend van bestuurswijziging van- boeren leenbank of andere instellingen. Nu bezuini ging allerwege noodig is, zou spr. gaarne de vaste bijdrage zien opgeheven. De de voorzitter zegde toe over deze cwestie informaties te zullen inwinnen. Weth. Molenaar meende, dat de koop lieden de aangewezen personen zijn om tegen de K. v. K. te ageeren. Op een vraag van den heer Mink werd medegedeeld, dat er 23 werkloozen in de dui nen en 19 bij het baggeren werkzaam waren geweest; thans is de werkverschaffing in de duinen stopgezet, zoodat er betrokkenen nu vallen in die steunregeling. De georganiseer- den ontvangen ƒ8, de ongeorganiseerden-ƒ7; ijeide groepen plus 75 cent per kind boven dc twee gezinsleden. Nagekomen stukken. Devoorzitter deelde mede, dat nog was ingekomen een missive van de vereeni- ging van directeuren van keuringsdiensten met verzoek adhaesie te betuigen aan haar adres aan de regeering om de keurings diensten niet op te heffen. Het verzoek werd ingewilligd. Schoolgeldregeling. Van Ged. Staten was nog het verzoek in gekomen om wijzigingen aan te brengen in de verordening tot heffing van schoolgelden-. Zij wenschten de heffing te doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van 700 en dan geleidelijk hoogere bedragen te vorderen, totdat bij 3000 belastbaar inkomen 30 wordt betaald. Dfe heer Slot achtte 700 een te gering inkomen om daarvan schoolgeld te betalen en overigens vond hij de progressie niet juist aangegeven. Hij wenschte, dat B. en W. zich nog eens over een en ander zullen beraden. De heer Molenaar vond het onbillijk, dat de noodlijdende gemeenten de maximum belastingen zullen moeten heffen. De heer Slot onderschreef dit; de regee ring moest dit toch eigenlijk ook beseffen, want dat de gemeenten noodlijdend zijn is een gevolg van de onmacht der bevolking om hooge belastingen te betalen. Devoorzitter stelde voor, de regeling der aanslagen aan B. en W. over te laten, indien slechts de door den minister aangege ven grenzen worden nagekomen. De raad besloot echter de regeling zelf te bepalen en een voorstel van B. en W. in de zen af te wachten. Hierna sluiting van de openbare vergade ring. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat de aanbe steding van den toren en de kerk had plaatsgevonden. Men is reeds aan den bouw begonnen. Spr. hoopte, dat men in de herfst het mooie gebouw zal kunnen bewonderen Ten aanzien van de werkverschaffing werd medegedeeld, dat die te Schoorl met ingang van heden is stopgezet. Nu moeten de werkloozen naar de Wieringermeer. Ge lukkig kan men een gedeelte bij de tuinbou wers plaatsen met steun van de overheid. Zoodoende zijn thans slechts 6 werkloozen in de Wieringermeer. Het aandeel dezer gemeente in het voor deelig saldo van de gezondheidscommissie te Schagen was 23.91. Het presentiegeld der raadsleden werd door Ged Staten vastgesteld op 2 per bij gewoonde vergadering. De wethouderssala rissen werden goedgekeurd op 175 per jaar. Adressen van het Nationaal Comité tegen den alcohol en van den bond van Nederland sche Brouwerijen werden voor kennisgeving aangenomen. Men had veel sympathie voor het adres van de directeure.. van keuringsdiensten voor waren. B. W. onderschreven volkomen den inhoud. Het zou sterk te betreuren zijn, als op dezen dienst zou moeten worden bezui nigd. Het aandeel in de rente van de door de provincie verleende tuindersvoorschotten werd voor rekening der gemeente genomen Het bedraagt voor Boerenleenbank I 43.97 voor Boerenleenbank II 71.41)4. Aan het adres van de gemeente Alkmaar waarin verzocht werd, tij eventueele ophef fing van een der Kamers van Koophandel den zetel te handhaven, werd adhaesie be tuigd. De caféhouders uit deze gemeente verzoch ten verlaging van den grondslag biljarten voor de personeelebelasting. B. W. stelden voor, afwijzend te be schikken. Men moet rekening houden met de ontvangsten, welke hieruit komen, terwijl er een soepele bepaling is, waardoor de opper vlakte van de café's wordt gelijkgesteld met winkels. Het voorstel van B. en W. werc aangenomen. In verband met het niet sluitend kunnen maken van de begrooting van den vleesch keuringsdienst werd voorgesteld, een verhoo ging van keurloone.. in te voeren. De heer Kooij vroeg, of de onkosten niet zouden kunnen worden verlaagd. Verhoo ging van keurloonen brengt verhooging der vleeschprijzen met zich. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de salarissen reeds met 16 pCt. zijn ver laagd. Zij moeten geen sluitpost op de be grooting zijn. De heer Kooij wilde echter de andere uit gaven ook verlagen. De heer Kansen vond, dat het nog wel wat uitmaakte, welke salarissen de titularis sen hadden. Er zal wel meer af kunnen dan van die 15 per week. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de behandeling dezer voorstellen in de commis sie van den vleeschkeuringskring. Eindelijk, na rijp beraad, was men met dit voorstel ge- tomen. De heer Schrijver was van meening, dat de koopkrach* niet verlaagd moest worden, dus ook de salarissen niet. De theorie, dat salarisverlaging ons uit de crisis zou helpen gaat niet op. Wethouder Barten geloofde niet, dat er een verhooging van den vleeschprijs uit zou behoeven voort te komen. De slagers kun nen er wel mee uit. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. De gymnastiekvereeniging D.V.V. bericht te, het voorstel van het gemeentebestuur om het gymnastieklokaal te huren voor 3 per avond, niet te kunnen aannemen en ver zocht, de huur op 1 per avond en maxi mum 30 te willen bepalen. De meerderheid van B. en W. wilde de ïuur vaststellen op 0.75 per avond, plus de kosten van vuur en licht. De minderheid wilde het adres voor ken nisgeving aannemen, omdat reeds een beslis sing was genomen. De heer Ootjers verdedigde het voorstel van de meerderheid. Het gebouw is er voor, om gebruikt te worden. Dit is een billijk voorstel. Het moet niet zijn, om er voordeel uit te halen. De voorzitter merkte op, dat dit bij het eerste voorstel ook niet voor zat. Spreker geloofde, dat het de gemeente nu geld zou gaan kosten. De overige raadsleden konden zich, na eenige discussie, wel met het voorstel van de meerderheid vereenigen en werd besloten, aldus aan de vereeniging te berichten. De commissie voor het houden van cur sussen in huishoudelijke vakken verzocht om een lokaal, voor het geven van die cursus sen. Er werd een schoollokaal beschikbaar |gesteld. 4 De af- en overschrijvingen van den dienst 1934 werden vastgesteld op de volgende bedragen: gewone dienst 15.462.67 en ka- sitaaldienst 45.832.42. Voor extra hulp aan werkloozen werd een jedrag van 2.10 per werklooze beschik baar gesteld. Het ging over een aantal van 40 werkloozen. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld op 211 voor 71 honden. Saneeringbollenteelt. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur is door de afdeelin-g van den Nederlandschen Tuindersbond een on derzoek ingesteld naar de gezindheid der leden ten opzichte van de bloembohensanee- ring. Het resultaat was, dat 16 zich uitspra ken vóór saneering en 14 tegen. Twee stem den blanco. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer C Kroon dezer dagen zijn 50-jarig jubi leum als lid van het bannebestuur zal vieren, deelt men ons uit betrouwbare bron mede, dat de datum van dit jubileum de zesde Oc- tober a.s. is, op wecken datum dit jubileum za', worden herdacht. Kan de heer v. d. Abeele raadslid zijn? Het gesprek van den dag is hier, of het mogelijk zal zijn, dat de heer J. van den Abeele, die tot raadslid werd gekozen, tot den raad kan worden toegelaten, omdat deze heer een betrekking vervult aan de gemeen schappelijke lichtbedrijver. van de vier Lan- gedijker gemeenten en Sint Pancras. Een uitspraak van zeer recenten datum bestaat hierover niet, maar wij zijn in de ge legenheid gesteld, inzage te nemen van de be slissing van den Raad van State in een pre cies gelijk geval, dateerende van 1918. Het betrof een opzichter aan een weg, welke door drie gemeenten werd onderhou den en beheerd door een commissie, waarin vertegenwoordigers van de drie gemeente besturen. De uitspraak van den Raad van State, dat art. 23 f van de Gemeentewet niet van toe passing was op dezen benoemde, was geba seerd op het v; lgendeDe weg werd be heerd door een commissie, samengesteld uit afgevaardigden van de gemeentebesturen. Deze commissie had uit kracht van de haar verleende machtiging de bevoegdheid tot het aanwijzen, zoo zij het noodig mocht achten, van toezichthoudend personeel. Aan de com missie is volgens de getroffen regeling een zelfstandig bestaan en een zelfstandige taak gegeven, waarbij medezeggenschap van de Betrokken gemeentebesturen is uitgesloten, en met name voor de aanstelling van perso neel geen medewerking of goedkeuring van die besturen is vereischt. De betrokkene was dus niet aan een der gemeentebesturen on dergeschikt. De Raad van State besliste dan ook, dat de betrokken persoon tot den raad moest worden toegelaten. De omstandigheden aan de gemeenschap pelijke lichtbedrijven zijn als volgt: Art. 1 van de gemeenschappelijke regeling zegt, dat het beheer en de exploitatie geschiedt voor gemeenschappelijke rekening der vijf ge meenten en wordt opgedragen aan de com missie van beheer. De raad benoemt, vol gens art. 3 twee leden der commissie en hun plaatsvervangers. Artikel 21 bepaalt, dat de commissie van beheer den directeur benoemt, art 22 dat de commissie het personeel be noemt, schorst en ontslaat,, voor zoover zij die bevoegdheid niet aan den directeur over draagt. Hieruit blijkt, dat de omstandigheden hier volkomen gelijk zijn aan die in het hierboven genoemde geval, waar een beslissing over Bestaat. Wanneer inmiddels de zienswijze van de regeering niet veranderd is, staat het dus vast, dat de heer Van den Abeele wel tot den raad kan worden toegelaten. Het Schoolfeest. Zaterdag werd het schoolfeest gehouden van de openbare lagere school. De oudsten zijn naar Amsterdam geweest, waar een be zoek gebracht werd aan Artis en Schiphol, tevens werd nog een boottocht gemaakt. De anderen zijn naar Schoorl, Bergen en Cas- tricum aan Zee geweest en hebben niet min-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7