toeft Qemeetttemden SRUwetiiatid ywovuMlg Heem liever #®oJiadiopiogcaitwia ®©®e©o«> SeuiUetott EVAARLIJK SPEL NIEUWE MIEDORP Maandagavond vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Pluister. Afwezig was de heer J. Stoop wegens onge steldheid. Van Ged. Staten waren goedgekeurd ingekomen de verordeningen: tot heffing van opcenten op de personeele belasting, gemeentefondsbelasting, vergunningsrecht, hondenbelasting, besluit tot het aangaan van een kasgelaleening, veldwachtersveror dening. Verder was nog ingekomen een verzoek van den heer H. ter Haar, om 'n motie van afkeuring in het beleid van den burgemees ter als hoofd der politie aan te nemen. De voorzitter zeide dat hij als hoofd der politie geen verantwoording aan den raad schuldig is, wat niet wegneemt, dat, zoo hem inlichtingen worden gevraagd, hij die zoo nu en dan geeft.. Op grond daarvan kon deze motie niet in behandeling worden genomen. De heer Borst zeide in de laatste raads vergadering inlichtingen aan den burge meester te hebben gevraagd en spreker is toen tevreden gesteld met de gegeven inlich tingen. Voor de motie gevoelde spreker niets. Ook de heer Olie gevoelde er niets voor. Hij meende, dat er, wanneer men het niet eens was met den burgemeester, er nog wel een andere weg was. Het verzoek werd voor kennisgeving aan genomen. De pensioensgrondslag van den veldwach ter werd herzien en met ingang van 1 Juli 1934 vastgesteld op 1870. Gedeputeerde Staten wenschten het be drag der vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen van den gemeenteraad te rekenen van 1 Januari 1935 af te zien be paald op 2 per lid voor elke bijgewoonde vergadering. De raad had in de vorige vergadering het presentiegeld bepaald op 2.50. De heer Borst was het niet met Ged. Sta ten eens. De arbeiders worden op deze ma nier van het raadslidmaatschap uitgescha keld. De heer Olie zeide, dat men bij Ged. Sta ten weer van onderaf aan begint te bezuini gen. Het zou volgens spreker billijk zijn als ook de weth. eveneens werden verlaagd. De voorzitter merkte op dat de wethou ders-salarissen op het oogenblik niet aan de oi de waren. Naar aanleiding van het verslag van de gascommissie-vergadering, betreffende de reclame die men tegenwoordig voor het gas verbruik maakte, verklaarde de heer Olie het bedroevend te vinden, dat de gasfabriek voor verlichting zelf electrischen stroom ge bruikt. Spreker vond dat geen reclame voor het gas als verlichting en achtte zulks niet juist. De voorzitter zeide dat de gasfabriek dien electrischen stroom zelf opwekt door een mo tor en dit kost de fabriek alzoo niets. Omtrent het verslag van den vleeschkeu- ringsdienst zeide de heer Olie te hebben ge lezen dat men de tekorten van de verwer- kings-inrichting wilde voorkomen door voor de cadavers nog minder uit te betalen. Men krijgt hoogstens 3, levend vee brengt er 15 a 20 minder op dan voorheen wanneer ze gingen naar de noodslachtplaats van den heer Reyer van Zoonen. Spreker noemde de verwerkings-inrichting voor den boer een strop. Spreker zou er tegen willen protesteeren, dat men de tekorten wilde af wentelen op de boeren. Kwam er te zijner tijd een verzoek voor een goede noodslacht plaats, dan zou spreker daar weer veel voor gevoelen. Voorzitter zeide dat het in de bedoeling ligt om voortaan voor cadavers die worden afgekeurd evengoed de huid te blijven beta len. De verordening op de heffing van keur loon werd aangevuld met een tarief voor het keuren van dieren, welke worden ge slacht voor leveranties buiten de gemeente aan rijks-, provinciale-, gemeentelijke- of ipar ticuliere instellingen of aan buiten het rijk gevestigde vleeschwarenfabrieken of derge lijke instellingen om aldaar te worden ver werkt. Processen-verbaal der stembureaux en di verse besluiten, waarbij tot leden van den raad benoemd zijn verklaard de heeren C. Amels, J. de Boer, H. Borst, G. Gaijaard, Jb. Kooij Cz., W. Leegwater, D. Wit Cz., FKrap, J. Lont, G. Nieuwboer en D. Olie Az. De heeren de Boer, Borst, Gaij aard, Kooij, Leegwater, Wit en Olie heb ben de benoeming aangenomen en hun ge loofsbrieven ingezonden. Tot toelating werd besloten. Aan mej. A. M. Bloemendaal werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Vijf jaren heeft ze op verdienstelijke wijze hier onderwijs ge geven en de voorzitter sprak den wenscli uit. dat het haar goed moge gaan. Het ontslag gaat in op 1 Juli '35. Tot tijdelijk onderwij- zer is inmiddels aangesteld de heer Schou- stra. a Ingekomen was een verzoek van de af- deeling Schagen en omstreken an den Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters om den grondslag huurwaarde voor koffiehuizen en dergelijke lokaliteiten te ver minderen. lt. Uit een door B. en W. ingesteld onder zoek bleek, dat in deze gemeente van toe- passing zijnde vermindering van den grond slag biljarten gemiddeld een ongeveer gelijk profijt geeft als de vermindering van huur waarde zou bedragen. De minstgesitueerden zijn in het voordeel. Waar bovendien met 2/3 vermindering, welke bij deze vergelijking als maatstaf is genomen belanghebbenden voor een min dere huurwaarde zouden hebben te betalen dan wanneer hun woning zou zijn geschat, zonder de bed'rijfslokaliteiten in aanmerking te nemen, zagen B. en W. geen termen om den raad te adviseeren op net verzoek in te gaan. Dienovereenkomstig werd besloten. Hierna had wijziging der begrooting 1934 plaats. Rondvraag. Bij de rondvraag sprak de heer Olie nog over het heffen van 20 vermakelijkheids belasting. Spr. had vernomen, dat in som mige gevallen deze bepalingen soepel kunnen worden toegepast. Spr. zou wenschen dat B. en W. ook stappen in die richting deden. De voorzitter verklaarde dat er inder daad een dergelijke soepele toepassing moge lijk schijnt te zijn. Het heeft de aandacht van B. en W. en spr. hoopte in de volgende ver gadering nadere mededeelingen hieromtrent te kunnen doen. Op een vraag van den heer Olie over den schoolarts deelde de voorzitter mede dat deze op gezette tijden de school bezoekt en dat het hoofd der school in speciale gevallen hem kan waarschuwen. Hierna sluiting. NEDERLANDSCHE SLAOERSBOND. Gister is te Arnhem in „Musis Sacrum" het 44e Congres aangevangen van den Ne- derlandschen Slagershond. Aan den vooravond van dit congres had een begroetingsbijeenkomst plaats waar de bondsvoorzitter de heer W. Schaab uit Nij megen, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, als voorzitter afscheid heeft genomen Talrijke sprekers dankten hem voor het vele, oat hij voor den Ned. Slagers Bond deed, terwijl geschenken werden aangebo den. Het congres werd gistermorgen geopend met een rede, uitgesproken door den waar nemend voorzitter, den heer E Weima uit Leeuwarden, die uitvoerig Inging op den toestand van het slagersbedrijf. Het vraag stuk ordening en saneering van het bedrijf is in een vergevorderd stadium gekomen. Aan het jaarverslag dat uitgebracht werd ontleenen we, dat de Bond per 1 Juli 3355 leden telde, verspreid over 110 afdeelingen, benevens 89 persoonlijke leden, totaal dus 3444 leden. Dit jaar werd een kleine leden winst geboekt, n.1. 38. Aan de orde was vervolgens een voorstel van het Hoofdbestuur om deel te nemen aan de saneering van het slagersbedrijf. Deze kwestie is voorbereid door een studie-com missie, welke op grond van de wet op de verbindend verklaring hadden ontworpen, voor een op te richten centrale vereeniging tot Behartiging van de Belangen van den vleesch- en veehandel. Van deze centrale wordt ieder bondslid persoonlijk lid, waar door hij gebonden is aan de door deze cen trale te stellen regelingen. Door de studie-commissie zijn voor de verschillende bedrijven vestigings-eischen ontworpen. Deze voorstellen werden toege licht door den voorzitter der commissie, den 'heer J. P. v. d. Veer uit Utrecht en door den economischen adviseur van den Bond, dr. Tobi uit Rotterdam. Tenslotte besloot de vergadering met al gemene stemmen tot toetreding tot de cen trale. met al die soorten bleek waker, bleek, poeder oF gloor. bleekb witter en bijt nooit gtifejoiinUwgotd. voor VIJF wasschen 16 eè •"•VSVSNVsSSI Handtliónd. .Emk»" Ap.ldoorn Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd tot voorzitter van den bond gekozen de heer W Weima uit Leeuwarden (vice- voorzitter) terwijl tot vice-president werd benoemd de heer M. v. d. Lee uit Rotter dam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J P. v. d. Veer uit Utrecht en J- Th- Sluiter uit Groningen. BRAND IN EEN KAPOKFABRIEK TE NIJMEOEN. Met eigen middelen gebluscht. Gistermiddag te ongeveer drie uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een oogenschijnlijk zwaren brand, welke op dat tijdstip was uitgebroken in de kapokfa- briek van de N.V. De Vreeze's Industrie- en Handelsonderneming aan de Burghardt van den Berghstraat te Nijmegen. De brandweer rukte met groot materiaal uit Er ontwikkelde zich een groote rookmas- sa Het bleek, dat een vonk van een der wol machines gevallen was in de onder bewer king zijnde wol. Het personeel greep onmid1- dellijk in en bestreed het vuur met brand- bluschapparaten en emmers water. Men slaagde er zoodoende in het vuur tot de ma chine te beperken, welke zwaar werd be schadigd Toen de brandweer arriveerde be hoefde zij niet meer in te grijpen. DOOR VALLENDEN BALK OETROFFEN. Gistermiddag heeft aan het bouwwerk van het klooster „Ave Maria'' aan den Nieuwen Ocirleschen weg te Tilburg een ernstig on geluk plaats gehad. Bij het ophijschen van een zwaren balk brak door onopgehelderde oorzaak het touw en de 40-jarige Broens, de aannemer van het bouwwerk, werd door den balk getroffen. Met een hersenschudding, een schedelbreuk en zware inwendige kneu zingen werd de getroffene naar het zieken huis vervoerd. Voor zijn leven wordt ge vreesd. BEEN AFOEKNEPEN. Aan pijler 5 van de nieuwe in aanbouw zijnde Moerdijkbrug is gistermiddag de 42- jarige dekknecht B. van Asperen uit Slie- örecïit op de sleepboot „Meteoor" met zijn linkerbeen verward geraakt in een staal draad, toen hij daarmee bezig was de boot vast te leggen. Tengevolge hiervan werd (fit lichaamsdeel afgeknepen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd KELDERBRAND IN EEN AMBACHTSSCHOOL Partij houtkrullen verbrand. Gistermiddag om kwart over vijf werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was ontstaan in de kelderverdieping van de Vierde Ambachts school van de Maatschappij voor den Wer kenden Stand aan de Postjeskade te Amster dam. In verband met den aard van het ge bouw rukten twee motorspuiten uit, één van de kazerne aan den Prinsengracht en één van de post-Amstelveensche weg. Bovendien Vrijdag 5 Juli. HILVERSUM. 1875 M. (8 12—, 4.-8— en 11—12 VARA, de AVRO van 12—4 en de VPRO—AVRO van 8.-11 uur). 8 - Orgelspel J. Jong. 8.30 Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. J. Lemaire. 10.35 De Notenkrakers, olv. D. Wins. 11.10 Verv. deel. 11.30 E. Walis en zijn orkest. 12.— Or.pl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.— Voordr. R. Beyer. 2.30 Zang door H. Angenent, a. d. vleugel E. Veen. 3.10 De Avro-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.— Zenderwisseling. 4.15 Gr.platen. 5.— Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.— Deel. Ad. Bouwmeester. 6.15 Verv. orkestconcert. 7.— Mr. H O. Drilsma: Recht uit het dagelijksch leven. 7.20 Verv. orkestconcert. 7.50 Persber. 7.56 Veilig verkeer. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.- Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Johannes Evangelie. 8.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Residentie orkest olv. C. Schuricht. Ca. 9.— Lezing over Noordholland 10.— ANP-persber. en Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.15 Literaire causerie ds. E. D. Spelberg. 11.— Jazzmuziek (gr.pl.) 11 30—12.Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) (Alg. progr.) 2.— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10,30 Morgendienst olv. ds. T. O. van Reeuwijk. 11.-12 Orgelspel O. Snijders. 12.15 Or.pl 12.30 Zang door M. Hagenbeek, sopraan, a d. vleugel: H. Schouwman. 1.30 Gr. pl. 2 30 Chr. Lectuur. 3.-3.45 en 4.— Ensemble v. d. Horst. 5 Deel. H. J. Wiersma. 5.45 Or.pl. 6.30 Causerie A. J. Herwig 7 Ned Chr. Persbureau. 7.15 Rep. 7.30 Literair halfuur. 8.— ANP- persber. 8.05 Bij de „Vierkante Clubs" te A'dam. 9.— Kampeerpr. W. Remme. 9.30 NCRV-orkes' olv. P. v. d. Hurk. (10.- 3er.) 11. 11.30 Or.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.20 Or gelspel R. New. 11.50 A. van Dam en zijn orkest. 12.5v BBC dans- orkest olv. H. Hall. 1.35 Het Bir- minghamsch Philharm. strijkorkest olv. J. Hoek. 2.20 Fr. Stokes en zijn orkest. 3.20 Sted. orkest Harro- gate olv. L. Cohen. 4.35 E. Colom bo en zijn orkest. 5.35 Het BBC- dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Orgelspel R. Dixon. 7.20 BBC-Northern orkest olv. T. H. Morrison. 8.20 Zang door M. Tey- te, sopraan. 8.50 Causerie. 9 05 „Round the Bandstand", gevar. progr. 9.50 Ber. 10.20 Concert door K Moorhouse, cello en Fr. Merrick, piano. 11.05 Voordr. 11.2012.20 Harry Roy en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 <3r.pl. 12.35 Orkestconcert o 1 v. Gaillard. 3 20 Gr.pl. 6.05 Con cert. 8.20 Zang en deel. 10.55 Dansmuziek. 11.20 Or.pl. KALUNDBORO. 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. H. And*, sen 3.50-5.50 A. Alblech*» Blaa«. orkest. 6.35—7.05 Or.pl. g.20 Oriegconcert. 9.— Vaudeville. 10— Viola-recital. 10.35 Omroeporkest o, 1. v. Reesen. 11.20—12.50 Danitnu. ziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Concert 12 20 Orkestconcert. 2.35 Or.pl. 4 20 Pianoduetten. 5.20 Oevar. con cert. 7.20 Kwintetconcert. 8.35 „Musica buffa", Zilcher. 1020 Dansmuziek. 11.20—12.20 Orkest, en koorconcert. ROME, 421 M. 9.— „II fiore della vita", spel van Alvarez-Quintero. 10.10 Gev. progr. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M J 12.20 en 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest olv. Douliez. 6.35 Kamermuziek. 7.35 Pianorecital. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30 —11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. en pianorecital. 12.50 Omroeporkest olv. Douliez. 1.50— 2.20 Or.pl. 5.20 Zang. 5.50 Har- monicamuziek. 6.20 Or.pl. 6.50 Pianorecital. 8.20 Symph.-concert olv. Kumps. 10.30-11.20 Or.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Concert uit Munchen. 9.05 Robert Gaden's orkest. 10.20 Ber. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Concert uit Stuttgart. OEMEENTEL1JKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.8.40, D.seu- der 8.40-10.20. Keulen 10.20— 1105, Lond. Reg. 11.05—12.20, Brussel Fr. 12.20—14.20, Lond, Reg. 14.20-17.35, Keulen 17.35— 18.50, Brussel Fr. 18.50—19.20, Keulen 19 20—21.05, Beromünster 21.05—22 05, Keulen 22.05—22.20 Boedapest 22.20—22.30, Leipzig 22.50-24.—. Lijn 4: Parijs R- 805—10.35, Droitwich 10.35—18.20 Brussel Fr, 18.20—18.50, Droitwich 18.50— 20.50, Lond. Reg. 20.50—22.20, Droitwich 22.20—23.05, Lond. Reg. 23.05-24 verscheen de Gereedschapswagen van de Hoofdwacht. Met een straal had de brandweer het vuur spoedig onder de knie. Zij is echter nog ge- ruimen tijd bezig geweest met de nablus- sching, welke veel werk vorderde, aangezien de smeulende krullenmassa nauwkeurig moest worden omver gehaald. Een groot ge deelte van de krullen-voorraad is een prooi der vlammen geworden, doch een aanzien lijke hoeveelheid bleef gevrijwaard voor het vuur. De oorzaak van den brand staat nog niet vaat, doch men vermoedt, dat deze ont staan is door het wegwerpen van een siga ret De brand werd ontdekt op het moment, dat de school uitging, toen een zware rook uit de krullenbergplaats opsteeg De schade aan het schoolgebouw bleef beperkt tot het verbranden van een deur en een raamkozijn. Voorts zijn eenige ruiten door de hitte ge sprongen. Het blusschingswerk stond onder leiding van brandmeester Haardstna. Hoofdbrand meester Hartdorff was eveneens op het ter rein van den brand aanwezig. OVERHEIDSPERSONEEL TEOEN BEZUINIOINQSONTWERP. Het A.C-OP. zendt een adres aan de Tweede Kamer. Het comité ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. P.), waarbij zijn aangesloten de Ne- derlandsche Bond van Personeel in Over heidsdienst, de Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond, de Bond van Nederland sche Onderwijzers en de Algemeene Bond van Politie-personeel in Nederland, heeft een uitvoerig adres gericht aan de Tweede Ka mer over het Bezuinigingsontwerp. Daarin wordt geconstateerd, dat in de kringen van de ambtenaren het vertrouwen in de aanpas singspolitiek van de regeering in sterke mate is geschokt. Voorts, dat het Kijkpersoneel en de onderwijzers pijnlijk zijn getroffen door de omstandigheid, dat zij zich, bij eventueele doorvoering van de verslechteringen, mee opofferingen zullen moeien getroosten om belasting verlaging mogelijk te maken. Ten aanzien van deze verslechteringen, verzoekt het A. C. O. P. de Kamer het daar heen te leiden, dat „alsnog gelegenheid zal worden gegeven tot het plegen van reëel overleg, ook over de vraag of, en zoo ja, in welke mate en op welke wijze de arbeiders- voorwaarden van rijkspersoneel en de onder wijzers zullen worden herzien". De voorgestelde loonsverlaging acht het A. C. O. P. ongemotiveerd, eenerzijds in ver band met het zeer lage salarispeil voor de ambtenaren, anderzijds in verband met de door de regeering gevolgde sluitpoat- en aan passingspolitiek. Het A. C. O. P. constateert, dat de opvat tingen der regeering, met betrekking tot de salarieenng gehuldigd en de methoden door haar te dien opzichte toegepast blijkbaar te Uit het Engelseh van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 73) „Ik ook, Hallam. Maar denk er eens over na. Als ze nu weigerde zou het hen achter dochtig maken. Het gaat tenslotte alleen om een paar brieven en denk eens aan het voor deel dat we daar uit kunnen halen". „Dat zie ik in, maar het is ellendig werk voor een dame. En er is ook gevaar voor haar aan verbonden. Als de baron er achter kwam, zou hij voor niets terugdeinzen". „Juffrouw ülyn moet de risico loopen. Er staan te groote belangen op het spel. Je moet er mij niet op aanzien. Ik doe alleen wat ik meen dat mijn plicht is". „Dat begrijp ik volkomen, maar ik zal blij zijn als het achter den rug is". „Het zal niet lang meer duren. Het gaat er nu om spannen. Jouw schip zal leider worden van de flottille, die bij het eerste kruiserbataillon hoort. Er komen verschil lende nieuwe kruisers in de vaart. Misschien wordt jij wel commandant van één daarvan. Zou je dat graag willen?" „Niets liever, mijnheer", antwoordde Ouy en zijn oogen schitterden. „Dat zal een mooie promotie voor je zijn, maar je hebt het verdiepd. A propos, heb je Furber gezien?" „Neen mijnheer". „Tracht met hem in aanraking te komen. De Clytie is in Weyport. Je kunt er morgen op gaan. Gebruik de rest van den dag om Furoer op te zoeken. Tracht hem uit te hoo- ren en kom het me morgenochtend vertel len. Hallam, ik ben heel tevreden over je. Adieu". J Guy verliet het gebouw met lichten tred. Eén van de nieuwe torpedojagers en hij de commendant ervan! Het overtrof zijn stoutste wenschen. En als de oorlog uitbrak, z?.u hjj gelukkigste man bij de marine zijn. Toen begon hij over Stella te denken. Dezen keer had ze hem vertrouwd, ofschoon de schijn tegen hem was. Zijn gedachten over Valda waren niet bitter, maar het was toch ellendig, dat zij binnenkort zijn vrouw zou worden, terwijl zijn hart aan een ander toebehoorde. Ellendig voor haar en voor hem. Maar hij kon toch niets doen om zich zelf vrij te maken, want zij had loyaal haar belofte gehouden. In ieder geval had hij een maand vrij heid en hij besloot alle zorgen op zij te zet ten. Hij liep met luchtigen stap naar zijn ka mer. „Jij hier?" riep hij verbaasd, toen hij Fur ber daar in een leunstoel zag zitten. a. Ik moet je spreken", zei deze kalm. ark Furber stond langzaam op en keek am glimlachend aan. k vermoed, dat je van de admiraliteit komt?" begon hij. „Ja. Wat heb je te zeggen?" vroeg Guy kortaf. „Wat openhartigheid. Het is grappig hoe Vi M Hal weinig die vreemdelingen het Engelsche ka rakter begrijpen. Ik ben juist een uur bij baron Branaen geweest". „Je lastgever?" zei Ouy veelbeteekenend. „En de jouwe", vulde Furber aan, de oogen strak op Guy's gezicht gevestigd. „De baron heeft me alles wat je gedaan hebt, verteld". Hallam dacht vlug na. 't Zou fataal zijn, als Furber vermoedde dat hij in werkelijk heid handelde op bevel van de admiraliteit. Hii moest in ieder geval gelooven dat hij (Hallaml inderdaad een spion was. „Dat had de baron je niet moeten vertel len. Dat was mijn geheim", riep hij boos. „Ik heb tot nu toe altijd baron Branden bewonderd, maar nu ben ik geneigd te den ken dat hij gek is. Wat heeft hij je over mij verteld?" ging Furber voort. „Niet veel. Ik weet, dat jij het was, die mijn draadloos rapport hebt ontvreemd". „Dat heeft Valda je gezegd", zei Furber en Hallam wist dat het nutteloos zou zijn het te ontkennen. „De vrouw, met wie jij gaat trouwen. Dat feit hindert me. Ik za) ronduit met je praten. Ik ken je karakter door en door. Je bent de laatste man in de wereld om zijn land te verkoopen en toch gelooft de baron dat je een spion bent. Je kunt op één punt zwak zijn, waar het vrouwen betreft, en als zij in 't spel zijn zul je heel bang zijn hun gevoel te kwetsen. Maar alles bij elkaar genomen ben je een in teressant probleem voor me", „Furber, je verveelt me". „Ik hoop van niet", was het beleefde antwoord. „Want ik kan niet weggaan voor ik er achter ben. Als jij den baron .voor den gek hebt gehouden, dan ben ik zelf in ge vaar. Je zult mij dan waarschijnlijk bij de admiraliteit verraden hebben". „Ik heb je niet verraden bij de admirali teit", antwoordde Guy kalm. „Óoed, maar kun je ook verzekeren, dat de admiraliteit niet weet, wat ik gedaan heb?" Hallam begreep dat hij liegen moest om de situatie te redden. Maar juist ging de telefoon en hij greep gretig ue kans op uit stel aan. Met een gevoel van verlichting her kende hij Sylvester s stem. „Is u daar mijnheer Hallam? Ja. Ik ben over een kwartier bij u. Wilt u op me wach ten?" en weer antwoordde Hallam ,.Ja". Dat was alles, maar toch keek Furoer hem achterdochtig aan. „Ik kom tot de conclusie, dat ik niet veel uit je zal krijgen. Ik prefereer het om met mijn kleine vriendin Valda te onderhandelen Zie ie den ernst van mijn positie in?" „Furber, ik zou liever niet over de zaak met je willen praten. Hoewel ik dit werk voor den baron heb gedaan, heb ik toch nog eenig gevoel van betamelijkheid overge houden. Tenslotte zijn wij beiden zeeofficie ren en „Je kunt je nooit geheel en al ontdoen van de gevoelens voor je vaderland. Zelfs ik Hallam, heb behoefte om te biechten en dat zal me geen kwaad kunnen doen. Ik be schouw mezelf niet als een verrader. Ik heb altijd gehandeld uit een zuiver vaderlands lievend gevoel uit liefde voor het land van mijn voorouders Duitschland". „Ben je een Duitscher?" riep Guy ver baasd, „In elk opzicht, behalve de plaats van mijn geboorte. Mijn vader kwam bijna dertig jaar geled-en in het land. Hij liet zich natura- liseeren, alleen met het doel om daardoor zijn eigen land te kunnen dienen. Mijn vader zelf leidde mijn opvoeding tot ik op de Brit- tania kwam. Al dien tijd heeft hij me liefde voor Duitschland ingeprent. Als adelborst schaamde ik me dikwijls voor mezelf en had lust om naar den kapitein te gaan en hem alles te vertellen. Maar ik was bang en lan# zamerhand werd dat gevoel van schaamte minder. Toen ik als adelborst op mijn eerste schip was, kwam ik in aanraking met den ba- ro": Kort daarop stierf mijn vader". „waarom vertel je me dat allemaal? vroeg Ouy nerveus. „Dat weet ik zelf niet. Ik wil dat je me be grijpt, dat is alles. Tot kort geleden heb ik nooit voor geld gewerkt". „In je hart ben je dus nog Duitscher?" „Eens een Duitscher. altijd een Duitscher. Dat zullen jullie Engelschen nooit begrij pen". „Het is vreeselijk. Dat je al dien tijd b»J onze marine heb gediend en ona al dien tijd ben dan welke andere natie ook." „Het is niet altijd prettig geweest, maar 'iet moest. Ik geloof soms dat de Duitschers een beter begrip van vaderlandsliefde heb- „Ze kennen geen schaamtegevoel, als PJ er tenminste een staaltje van bent >,En jijzelf dan?" zei Furber ironisch. Hij had zijn geschiedenis met opzet ver teld. „De baron kreeg me in zijn macht en dwong me te doen wat ik gedaan heb". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6