's-Hertogenbosch 750 jaar stad. Het nationale Middenstandscongres. DE VAN LANGELOT OERAFFINEERD OPLICHTER ONTMASKERD. Zocht gratis logies in kloosters. Door de gemeentt-politie te Boxtel is thans een eind gemaakt aan de geraffineerde op lichterspraktijken van een zekeren A. uit Boxtel, die er zijn beroep van maakte in di verse kloosters gratis logies te krijgen, meldt het „Hgz". Hij verschafte zich eenige intro ductiebrieven, welke hij zelf geschreven en onderteekend had met namen van vooraan staande geestelijken. TRAOISCH ONGELUK TE LEIMUIDEN. Op weg naar een bruiloft te water gereden. DOOR TWEE HONDEN GEBETEN. Meisje gewond. DOOR EEN SCHOT HAGEL OETROFFEN. DE SCHIETPARTIJ BIJ VLAGTWEDDE. Er zijn stappen bij de Duitsche regeering gedaan. De schoten, waarvan kogels op Neder VAN VADERS SCHIP GEVALLEN. Schipperszoontje verdronken. Moderne bedrijfsvoering voor den middenstand. Bestrijding concurrentie-vormen. Feestviering op groote schaaf. Iets uit de geschiedenis van Brabant's hoofdstad Centrum van cultureel en economisch leven eenzijdig worden beheerscht door bezuini gingsoverwegingen. Betwijfeld moet worden, of met handhaving van deze opvattingen en methoden de Staat de beschikking krijgt en 'behoud over krachten, die voor net gezag der overheid en voor een goede uitoefening van den dienst wel de meest geschikten zijn. Tegen de voorgenomen (thans uitgestelde) vermindering van reeds toegekende pen sioenen worden in het adres principieele be zwaren aangevoerd. Deze vermindering is naar de meening van het A. C. O. P., even ongeoorloofd als het opleggen van salaris verlaging met terugwerkende kracht. Het adres voert verder bezwaren aan tegen de verslechting van de onderwijzerspositie en van leerlingschalen voor het gewoon 1. o. én n. 1. o. tegen het capitulantenstelsel, tegen de verkorting van de cursusduur voor de lagere dagnijverheidsscholen en tegen de voorstellen betreffende de uitvoering der Warenwet. In deze brieven werd dan verzocht den jongeman in het klooster op te nemen, daar hij werkelijk roeping voor het kloosterleven gevoelde. De brief ging altijd vergezeld van een het wen derteekend met namen van vooraanstaande personen. Ook deze getuigschriften waren door den jongeman zelf geschreven en de handteekeningen eveneens, zoodat de jonge man behalve aan oplichting zich ook nog heeft schuldig gemaakt aan valschheid in fesehrifte. Toen het gedrag van A. in een looster te Boxtel nog al wat te wenschen over liet, ging de Overste eens informeeren bij een geestelijke die den introductiebrief zou hebben geschreven. Deze was natuurlijk ten zeerste verbaasd, daar hij den jongeman niet kende en dus ook geen introductiebrief had geschreven. De Overste kreeg toen argwaan en de gangen van den jongeman werden nauwkeurig nagegaan. Hij werd toen betrapt op het schrijven van een introductiebrief voor een ander klooster, welken brief hij eveneens valschelijk met den naam van een pater on- derteekende. De Overste van het klooster vond de op lichterspraktijken van den jongeman zoo erg, dat de politie fn de zaak werd gemoeid. Deze vond in een en ander aanleiding, den jonge man te arresteeren. Na een langdurig ver hoor bekende A. zich aan oplichting en valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. Voor het kloosterleven voelde hij niets, alleen wilde hij gratis in de kloosters Iogeeren. Hij is aan de Justitie te 's-Herto- genbosch uitgeleverd en in het Huis van Be waring ingesloten. Het echtpaar Wassink uit Woubrugge, be gaf zich gistermiddag per auto naar de brui loft van een hunner kinderen. Te Leimuiden werd hun wagen aangereden door een vracht auto. Hoewel de wagen te water geraakte, kon het echtpaar worden gered en met een andere auto werden beiden naar Woubrugge teruggebracht. Bij aankomst aldaar moest echter medi sche hulp worden ingeroepen, omdat man en vrouw zich onwel gevoelden. De vrouw bleek er het ergste aan toe te zijn en haar toestand verergerde zoo, dat zij enkele uren nadien overleed. De toestand van den man is naar omstan digheden redelijk wel. De zoo tragisch verstoorde bruiloft werd afgelast. Toen het 10-jarige meisje D. de H. door een brandgang op het Floresplein te Gronin gen liep, werd zij aangevallen door twee honden, die uit een hok waren losgebroken Het kind werd deerlijk toegetakeld en zooda nig in het bovenbeen gebeten dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. De gisteravonc werkman M. uit Bunnik is toen hij van zijn werk komende jeugdige nd, toen hij van zijr te Zeist over den Koppeldijk reed, door een schot hagel getroffen. Eenige hagelkorrels drongen hem in het hoofd, doch konden door den geneesheer worden verwijderd. Het schot bleek afkomstig te zijn uit een kersenboom gaard, waar op spreeuwen werd geschoten. De minister van justitie heeft, mede na mens den minister van buitenlandsche zaken, op vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen in verband met het schieten bij de gemeente Vlagtwedde op 6 Mei j.1. door Duitsche po litie op ontvluchtte gevangenen, het volgen van die vluchtelingen door die politie en de arrestatie van een hunner op Nederlandsch gebied, het volgende geantwoord: 1. Naar het gebeurde is terstond een uit gebreid onderzoek ingesteld. Ter nadere pre ciseering kan nog het navolgende worden medegedeeld. landsch gebied zijn neergekomen, zijn op Duitsch territoir gelost door beambten, be last met de bewaking van de in de nabijheid van de grens gelegen gevangenenkamften bij de achtervolging van gevangenen, die in de richting der Nederlandsche grens waren ontvlucht. Twee der bedoelde beambten heb ben de nasporing op Nederlandsch gebied voortgezet en één der vluchtelingen aldaar aangehouden, waarna zij deze aan de Neder landsche politie hebben overgegeven. De aangehoudene onderging een tuchthuisstraf van drie jaren en drie maanden, wegens diefstal, onder verzwarende omstandigheden bij herhaling gepleegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het voorgevallene stappen bij de Duitsche regeering gedaan. Het -5jarig zoontje van den schipper Mon- taan uit Zwijndrecht is gistermiddag bij de Nieuwe dokken te Terneuzen op het binnen schip Flores overboord gevallen. Na weinige ocgenblikken slaagde men erin den drenke ling op te halen, doch de pogingen om de levensgeesten bij den bewusteloozen jongen op te wekken, faalden. Het 32ste Nationale Middenstandscongres te Apeldoorn in vergadering bijeen, heeft gister zijn aandacht gewijd aan de moderne bedrijfsvoering voor den middenstand. De inhoud van de prae-adviezen. Jhr. Von Bose verdeelt in zijn prae-advies de oorzaken van den achteruitgang van den middenstand in vier hoofdgroepen: de ge daalde welvaart, het ontstaan van nieuwe gebruiken en eischen bij het publiek, waar aan de middenstand zien niet tijdig heeft aangepast of heeft kunnen aanpassen, het ontstaan van nieuwe bedrijfsvormen in het distributie-apparaat, die den winkelier en in- dustrieelen middenstander bedreigen, en een wanverhouding tusschen de kosten bij den middenstand en den dalenden omzet. Aan dit laatste wijdt hij vooral aandacht. Voor het ontstaan van nieuwe gebruiken en eischen bij het publiek gaat hij na hce de betrekking tusschen winkelier en koopers vroeger was en hoe die thans is; veelal was de winkelier de raadsman en de vakman, die de artikelen keurde op kwaliteit. Het probleem der vaste kosten, dat in de industrie het groote bedrijf deed ontstaan, heeft ook invloed gehad op het kleine be- drijf. Toch werden in de groote bedrijven de vaste kosten een zware druk. Teneinde de organisatie te gebruiken zal het groote be drijf steeds meer artikelen gaan voeren, des noods tegen een prijs, die alleen de directe kosten, voor welken prijs een zelfstandig winkelier niet kan werken. Er is niet veel verschil tusschen het ca deau-geven van een artikel en het verkoopen ervan ver onder den kosténden prij«. Het trekken van een grens is moeilijk en zou bij een regeling eventueel door dien rechter be oordeeld moeten worden. Bij dalende omzetten komt er belangstel ling voor *t kostenvraagstuk. Te vaak is men geneigd de fout niet bij zich zelf te zoeken. Men zoekt de oorzaak in warenhuizen, filiaalbedrijven, slechten tijd, lastige banken. De toeneming van de beunhazerij brengt den stand geheel omlaag. Onjuist is het, theorie misbaar te vinden, omdat handel practijk is. Al is de theoretische ondergrond nog zoo gering, het zal een gids zijn waardoor men naast duur betaalde ervaring tot inzicht kan komen. Lager kostenciifer door een rationeele be drijfsvoering gaf kans voor het groote be drijf, dat veelal als het kleine bedrijf begon. In die takken van handel, waar de winst marge ligt boven de rationeele, kan zich de coöperatieve beweging ontwikkelen. Wan neer de middenstanders hun bedrijven op de meest efficiente wijze organiseeren is de be staansgrond voor de coöperaties weg en komt de zelfstandige winkelier in het voor deel. Uitvoerig betoogt de prae-adviseur, dat bestrijding van de concurren- tievormen door één middel effectief kan zijn, n.1.mo derne bedrijfsvoering voor den middenstand, rationalisatie van het bedrijf. Bestrijding met politieke maatregelen is onjuist: de consument wordt dan be nadeeld. De prae-adviseur waarschuwt tegen een samenwerking van beroeps- en bedrijfsge- nooten om elkaar een bestaan te waarborgen door een te hooge prijszetting. De plaats van vestiging is voor de ge- heele bedrijfsvoering van den middenstander van enorm belang; de stand, de omgeving, in verband met de bewoners, moeten ge- eigend zijn voor de te verkoopen artikelen. Het kiezen van de plaats van vestiging stelt de lijnen vast volgens welke het bedrijf in de toekomst zal worden geleid. Vervolgens behandelde de prae-adviseur de Ivkoopspolitiek. Bij de verkoopsorganisatie besprak hij de inrichting van den winkel, opslag en 't too- nen van de artikelen. Van groote beteekenis zijn de eischen, wel ke aan de(n) verkooper(ster) dienen te wor den gesteld. Bepleit wordt een goede oplei ding, want daarmede is het nog treurig ge steld. Voor de reclame luiden de conclusies reclame bewerkt de menschelijke psyche ter bereiking van verkoopen en winst maken; reclame dient zorgvuldig voor bereid en ingeschakeld te worden in de vooraf geprojecteerd*, totale zakenactie; reclame technische efficiency dient be tracht; naast het voorgaande kunnen ook kleine budgetten vruchtbaren arbeid verrichten. Tenslotte wijdt jhr. Van Bose aandacht aan de administratie. Al te vaak wordt deze gezien als een nood zakelijk kwaad ons door den fiscus aange daan. Administratie moet ons in staat stel len, het bedrijf voortdurend te volgen, con- troleeren en gegevens uit vroegere perioden naast de tegenwoordige resultaten te stel len: zij is een controle tegen diefstal en ver schaft inzicht in eigen financieelen toestand. Aan het prae-advies van ir. H. Steketee is het volgende ontleend: Sedert jaren heeft de „groot-industrie" ge tracht het nuttige effect van de onderneming op te voerenieder werk in de fabriek wordt zorgvuldig voorbereid op grond van gege vens over materialen, werktijden en kosten. Aan juiste bedrijfsinrichting, opleiding en instructie van personeel, alsmede orde en re gelmaat, wordt de meeste aandacht besteed Om een zoo hoog mogelijk effect te hand haven, is voortdurende studie van nieuwe werkmethoden, ontwikkeling van techniek, transport e.d. noodzakelijk. Met bedrijfservaring, vakbekwaamheid, zorg voor orde en regelmaat, kan de patroon een heel eind komen. In de betere overzichtelijkheid van het mid- denstandsbedrijf schuilt het gevaar, dat de middenstander gaat meenen, dat de bedrijfs voering vanzelf loopt. Wil de industrieele middenstand zich handhaven, dan moet al het mogelijke wor den gedaan, om de beginselen van weten schappelijke bedrijfsleiding ook in ambacht en klein-industrie tot toepassing te brengen. Spr. brengt dan eenige tekortkomingen naar voren. Niemand behoort zich als ambachtspa troon of als klein-industrieel te vestigen, in dien hij geen ambachtsschool of een daar aan gelijkstaande opleiding heeft gevolgd en niet eenige jaren in het vak werkzaam is ge weest. Voorts dient de patroon zich op de hoogte te houden van de ontwikkeling van zijn vak, vooral als dit de techniek raakt. In verhouding zijn er te weinig bekwame menschen. Slecht voor het streven naar be kwaamheid is het provisiestelsel, waardoor makkelijk verdiend wordt en de belangstel ling voor het werk maar al te gemakkelijk verloren gaat. Ook de productie op groote schaal heeft de behoefte aan bekwame men schen beperkt. De bedrijfsuitrusting van middenstandS- ondernemingen kan vrij eenvoudig zijn. Te veel wordt de stelling verwaarloosd, dat goed gereedschap het halve werk is. Zorg voor het gereedschap, orde in werk plaats en magazijn, alles een vaste plaats, opruimen na dagtaak, vormen de eerste be ginselen van bedrijfsvoering. Juiste opstel ling van toestellen en machines, een behoor lijke inrichting der werkplaats verdienen de aandacht. Sedert drijfkracht vrijwel overal electrisch beschikbaar is, biedt dit niet veel moeilijkhe den meer. Jammer genoeg, hebben de electri- citeitstarieven het karakter van een indirecte belasting gekregen en belangrijke stroomaf nemers keeren tot den verbrandingsmotor te rug. Naast verwaarleozing van bedrijfsinrich ting wordt in middenstandsbedrijven een te uitgebreide of te kostbare machine-installatie aangetroffen. Door weloverwogen voorbereiding en re geling van het werk kan men vlugger en op tijd gereed zijn en de kosten beperken. Voorbereiden wat er den volgenden dag moet gebeuren, is noodzakelijk In gemechaniseerde bedrijven kunnen tijd en bewegingsstudies, gevolgd door instruc ties van personeel tot productie-opvoering leiden. Controle door den patroon op werkzaam heden, nameten van het werk, vergelijken van werktijden en verbruikt materiaal met zelf opgeknapte werkzaamheden, zijn mid delen om het vertrouwen der klanten te be houden. Administratie of controle kunnen eenvou dig maar goed zijn. Het opmaken van een begrooting voor het nieuwe jaar behoort tot de zeldzaamheden. Ook aan de controle ontbreekt vaak veel. De inkoop is een voorname factor in ver houding tot de groote ondernemingen be taalt de industrieele middenstand in het al gemeen te hooge prijzen voor materialen, hulpstoffen en dergelijke. Grootere afne ming leidt tot voordeel iger prijs. Het streven naar ordening kan een ge schikt middel zijn om de inkooppositie te verbeteren, mits men het tijdig en in geor- ganiseerden vorm doet. Van den verkoop is de industrieele mid denstand nog heel wat verder verwijderd, dan van den inkoop. De prijsconcurrentie beperkt zich geenszins tot het kleinbedrijf; overheidsdiensten, die een redelijken prijs be talen, krijgen van groote ondernemingen, die hun eigen kosten terdege kennen, aanbiedin gen die met elke calculatie spotten! Men moet een uniforme kostprijsbereke ning, volgens een uniform systeem trachten te bereiken. Een zwak punt in de prijspolitiek noemt praeadviseur het verschil in prijzen bij aan neming en klantenwerk. Het lijkt of de klan ten goed moeten maken, wat men bij aange nomen werk verspeelt. Gevolgen zijn, dat de eigenbouwers wo ningen gaan afleveren met volledig- instal laties (badkamer, waschtafels, lampen e.d.), dat de huiseigenaren zich aaneensluiten en een eigen onderhoudsdienst scheppen en het publiek zich zelf ziet te redden zonder vak patroon. Bevordering van afzet moet gepaard gaan met een vooruitziende prijspolitiek. Persoon lijk contact van den ervaren patroon met zijn afnemers is van groote beteekenis, evenals gepaste reclame. Medewerking aan vakbelangen is noodza kelijk: zij kan rechtstreeks verbard houden met de bedrijfsvoering. Genoemd1 wordt de arbeid van het Economisch Instituut voor den Middenstand. De heer H. Kropveld merkte op, dat de prae-adviezen veel nuttigs en waars bevat ten, dat den ouderen bekend kon zijn. Hij noemde als een voorkomende kwaal, dat de gegoede burgerg misbruik maken van het verleende crediet dat de middenstand geeft Spr. raadde den middenstand aan: verkoop a contant, zooals de grootbedrijven. Spr. deelde mede, dat jeugdraad deze prae-advie zen als studiemateriaal zal gebruiken. De heer J. van Berge zeidc het niet eens te zijn met jhr. von Bose's beschouwingen over het cadeaustelsel. Dr. Doeschate (grossiersbond) meende, dat jhr. von Bose de beteekenis van het massa product en het merkartikel onderschat. De vertegenwoordiger van den minister aan het woord. Dr. Groeneveld Meyer sprak vervolgens als vertegenwoordiger van den minister van economische zaken. Hij stond stil bij' den ar beid van het economisch instituut voor den middenstand en deelde mede, dat het wets ontwerp op de uitverkoopen op stapel staat, de memorie van antwoord op de automaten wet zal binnenkort verschijnen. Het wets ontwerp voor vestigingseischen is om advies naar verschillende instanties. Maatregelen tot steun aan kleine zelfstandige midden standers zijn in voorbereiding. De regeering zal werkzaam blijven in het belang van de stoffelijke en zedelijke belangen van den middenstand. De voorzitter dankte voor deze toespraak Hij begroette voorts den inmiddels ter ver gadering verschenen commissaris der konin gin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra. De heer Overduin, voorzitter van het jeugdbestuur, bepleitte steun aan het streven van de jongeren in den bond. De heer v d. Leeuw besprak de propagan da voor de bondsbladen en de stichting van een middenstandspropagandafonds. De heer H. Kropveld ontvouwde het denkbeeld van den heer v. d. Leeuw om een comité te vor men voor een gedenkteeken voor wijlen den heer Ingenool, directeur van het bondfcbu- reau. Voorts gaf hij in overweging het pro- pagandafonds, het Ingenoolfonds te noemen. Binnenkort zullen hierover aan de aangeslo ten organisaties circulaires worden verzon den. Mevr. Koedijk huldigde den nieuw be noemden directeur van het bondsbestuur. den heer van der Leeuw. De voorzitter dankte de Apeldoornsche handelsvereeniging voor haar regeling voor dit congres. Van weinig steden kan zoo nauwkeurig het waarom der totstandkoming worden aan gegeven als van 's-Hertogenbosch, de Bra- bantsche hoofdstad, die straks op de wijze, welke met de Bcssche traditie overeenstemt, haar 750-jarig bestaan gaat vieren. Meestal zijn het verschillende economische en cultu- reele factoren, die samenwerkten, om ter plaatse een nederzetting te doen ontstaan welke langzamerhand uitgroeide tot een stad. Niet alzoo 's-Hertogenbosch. Er be stond hier geen nederzetting, die op den duur speciale rechten verwierf, maar welbe wust heeft de landheer de stad gesticht, om zijn belangen te dienen. De stichting een militaire daad. De stichting van 's-Hertogenbosch was een militaire daad, welke ten doel had het hertogelijk gezag te versterken in een streek, die meer en meer economisch belang kreeg door een zich Uitbreidende bevolking met een toenemende welvaart. Met vooropgezette be doelingen heeft hertog Hendrik I van Bra bant in des hertogen bosch bij Orthen (een dorp, dat nog bestaat, doch vroeger aan de andere zijde van de Dieze was gelegen) de vestiging van eigen en vreemde onderdanen bevorderd. Dit gebied, dat wel tot het her togdom Brabant behoorde, stond onder in vloed van de machtige heeren van Kleef en van Cuyk en stond verder bloot aan her haalde invallen van Heusden en de Gelder- schen, waartegen Brabant een afweer behoef de. [)e nieuwe versterkte kern was een zeer belangrijke en vrijwel eenige uitgang van het hertogdom aan de breede verkeerswate- ren van de delta van Maas en Rijn en was voor den stelselmatigen handel op deze laat ste rivier veel gunstiger gelegen aan Antwer pen. Als voorrecht kreeg de burgerij al spoe dig tolvrijdom op den Rijn, die voor haar van groote beteekenis werd. Reeds in de eerste jaren van haar bestaan werd de versterkte grenspost op zware be proevingen gesteld door vreemde invallen. In 1202 werd de sterkte door de Gelderschen verweest, doch spoedig daarna weer opge bouwd, ommuurd en van stevige poorten voorzien. Haar kracht als vesting ontkende de stad echter voornamelijk aan ae lage lig ging van haar omgeving, die gemakkelijk on der water kon worden gezet. In het zoo juist door het Provinciaal Noordbrabantsch Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschappen uitgegeven gedenkboek, vertelt de voorzitter jhr mr A. F. O. van Sasse van IJsselt, hoe dit enge keurslijf oorzaak was dat in de stad elke beschikbare ruimte met woningen moest worden bezet, zoodat de huizen er sterk in de diepte werden gebouwd met als noodza kelijk gevolg zeer lange steegjes, die pas konden worden opgeruimd toen de stad' van haar vestingketenen was bevrijd. De stad kwam spoedig tot bloei. In dien loop der tijden vestigden zich vele aanzien lijken en edelen in de stad; de burgers von den vooral hun bestaan in den handel, het weven van laken en linnen en het maken van lint en passement. Talrijke kerken en kloos ters werden er opgericht, waarvan een mach tige beschavende invloed uitging. Als pr ■'-h- tig staal van dezen kerkbouw in een bloeien de en rijke stad werd in 1280 op de plaats van een eenvoudige kapel de Sint Janskerk gesticht, wier stralende gotiek thans nog het bewijs levert van den kunstzin en de gods vrucht dier dagen. De beeldenstorm kwam en de hervorming, welke laatste echter op de Bosschenaren wei nig vat had Een poging van eenige naar de stad gezonden predikanten om de bewo ners tot nieuwe richting te bekeeren, mis lukte vrijwel geheel. In 1759 werd de kleine groep der hervormden verdreven, dioch na de veroveringen der stad door Frederik Hendrik- in 1629 kregen zij nieuwe macht. Daarmee werd tevens ingeluid de tijd, dat deze gebie den onder voogdij van het Noorden van Ne derland kwamen te staan en als Staats-Bra- bant een tweederangs-bestaan leidden. De Fransche revolutie maakte daaraan een ein de, doch eerst onder het nieuwe koninkrijk kon de oude bloei weer langzamerhand' te- rugkeeren. Toen in 1874 de vesting Den 49. „Je bent een leelijke opschepper", riep de maan terug, „en ik heb met jou niets te maken". „Dat zullen we eens zien," antwoordde de kaars, die nu echt kwaad was. „Hallo, Lucifer, waar zit je?" Nu kwamen er twee lucifers en 'n doosje aan wandelen en deze staken de kaars aan. 50. De vlam trok hoog op in een scherpe punt en raakte nu den neus van de maan. In een wip stond de heele maan in brand. „Help! help!, gilde de maan, ik verbrandl!" En pijlsnel schoot hij omlaag om zich onder te dompelen in een groot meer. Gelukkig was het nog net bijtijds en ontkwam de maan aan een wissen ondergang.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7