DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Fransche parlement op recès. Het Italiaansch-Abessinisch conflict spitst zich toe. Qaqetiiksch Oixvzicht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Vrijdag 5 Juli 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargong Laval de leerling van wijlen Briand kan handig manoeuvreeren op de politieke baren. VACANTIE-TIJD BEGINT. Het is dan toch eindelijk zomer geworden, en Parijs is zooals het op zijn zomersch zijn moet: gebla kerd, in vacantiestemming, vol vreemdelingen, en weinig geneigd zich voor ernstige dingen te interes seeren. De Kamers zijn naar huis, na een einde- loGze nachtzittng om de laatste ontwerpen die nog waren blijven liggen af te doen, en we hebben allemaal een zucnt van verlich ting ges' -aKt toen we in onze dagbladei la zen dat om bij vieren de heer Pierre Laval het sluitingsdecreet had voorgelezen. Want zoolang als de Kamer? bijeen zijn is men nooit gerust dat er niet een of ander onge lukje zal gebeuren, dat alles in de war stuurt. Ei is deze laatje dagen nog een6 duchtig aan politiek gesdianv! gedaan, en men kreeg ,1er indruk uV. Vele députés, die dan ei le lijk schoorvoetend aan L.val de bevoegdheid gegeven hadden alle financieele kwesties bij decreet te regv m, niet gerust waren over den indruk, dien dit afvran van hun rechten op hun kiezers maken zou. Ze trachtten daar om wat ze met de eene hand gegeven had den, met de andere weer terug te nemen dx>r de noodige handteekeningen te verzamelen om den president van de republiek te ver plichten op verz.vk van die onderteekenaars net parlement zelfs in de vacantie weer bijeen te roepen. Maar voor zoover is na te gaan is het niet gelukt de meerderheid der Kamer leden tot tekenen te bewegen, en te dien aanzien behoeven we dus niet bang te zijn Tot eind October begin November hee t de heer Lavai de handen vrij. De „Croix de Feu". Nu moet erkend worden dat er eenige re den was voor de ongerustheid, die in link- sche kringen bestaat, dat de rechtsche bon den tijdens de afwezigheid van het Parle ment zouden trachten zich te doen gelden, als ze meenden dat door de besluiten der re geering de rechten van de oud-strijders /ou den worden aangetast. Vooral de „Croix de Feu" hebben zich den laatsten tijd zeer ge weerd, en hun aanvoerder, kolonel De La Rogue, heeft het heele land afgereisd om overal wapenschouwing van zijn troepen te houden; zelfs naar Algerije is hij daarvoor geweest, en er wordt gesproken van een aan tal vliegtuigen, die in het bezit zijn van deze voorstanders van een krachtig centraal ge zag, en die ze zoo noodig voor hun betoogin gen zouden willen gebruiken. Veie radica len en socialisten wilden daarover nog vóór het reces interpelleeren, en dat was niet zon der gevaar, omdat je nooit weet hoe een in terpellatie in de Fransche Kamer voor een regeering afloopt. De handige Laval. De heer Laval, wien het aan handigheid ln manoeuvreeren niet ontbreekt, en die een goede leerling is van wijlen Briand, is er djgeslaagd aan dit gevaar te ontkomen, «oor een verklaring af te leggen, waarin hij zeide het gezag der regeering onder alle om standigheden te zullen handhaven, en stren fï? maatregelen te zullen nemen tegen allen me mochten willen trachten het aan te tas ten. Hij heeft verder gewacht met het uit- aardigen van bezuinigingsdecreten tot de **®ers naar huis zouden zijn, om geen last te hebben van de reacties van parle- «mtairen aard op beslissingen, waardoor •aiariaeen der armbtenaren of de pensioe- „„u oud-strijders mochten worden aan zend decreten zullen nu in de eerstvol- Wa .e, weken loskomen en we moeten daarop rn„ n °m te weten hoe ze zullen worden «^fenomen. hier" tJe.Waar'le><l te zeggen, men verwacht niet nSen van financiers en economisten ve/ bezuinigingen op de begrooting trtv/^0^ zullen kunnen gaan om die slui- *e krijgen. Daarvoor zijn de tekorten sa £root> en is het gedeelte dat niet voor liilrF ^baarheid vatbaar is, te aanzien de w 's we' opmerkelijk dat, terwijl r® bladen over het algemeen de onaantast- ®r*}eid van den franc als een axioma voor- ®P*wllen, en er maar enkele zijn die een de- uatie bepleiten, de journalisten en politie- e personen die men spreekt u in vertrouwen ^ggen dat men er hier zonder dat nooit uit zakt? ^an' verwacht dan echter dat dit kunnen geschieden in dien vorm van een 1 .regeling van de goudwaarde bij ge- - van algdieele internationale ilisatie, waardoor het groote publiek er minder van zou merken. De kans daarop is ongetwijfeld grooter geworden, nu op het congres van de Interna tionale Kamer van Koophandel, dat hier de afgeloopen week gehouden is, de Engeischen ten slotte hun verzet tegen zulk een stabili satie op goudbasis hebben opgegeven, zoo dat de resolutie, waarin ze als het voor naamste en meest urgente middel om verbe tering te brengen in den treurigen toestand waarin de internationale handel zich bevindt wordt aangeduid, met algemeene stemmen kon worden aangenomen. Dat dit resultaat, voor de wereld-economie zoo belangrijk, ver kregen kon worden, is zeker voor een groot deel te danken aan de diplomatieke hoeda nigheden van den algemeenen voorzitter der Int. Kamer, de heer F. H. Fentener van Viissingen, die in deze kringen algemeen zeer hoog wordt geschat. Het feit dat men hem met grooten aandrang verzocht heeft het presidentschap voor een nieuwe periode van twee jaren op zich te nemen, hetgeen in de geschiedenis der Int. Kamer zonder voorbeeld is, want elke natie moet zoo eens zijn beurt hebben, is daarvan wel een zeer sprekend bewijs. Het „season". Het Parijsche „season" loopt ten einde. Deze week zijn op de groote banen m het Bois de Boulogne de vier groote klassieke courses gehouden, in Auteuil de „Grand Steeple", de „Grande Course des Haies" en de „Drags", in Longchamp de „Grand Prix", die een eind maakt aan die wedstrijden van beteeken is. Thans komen nog slechts, op 6 dezer, de nacht-wedrennen op Longchamp, waarbij de baan over haar geheele lengte in tens verlicht is, zoodat men de paarden even goed kan volgen als op klaarlichten dag, en die het vorige jaar terecht zulk een groot succes hebben gehad. Dan verstrooien -i-'.i de Parijzenaars die meetellen over de pro vincie, om zich aan zee of in de bergen te gaan herstellen van de vermoeienissen van een jaar Parijs, en de stad is verder de prooi van de vreemdelingen. Naar het schijnt zullen die dit jaar weer veel talrijker zijn dan we de laatste jaren, als gevolg van de crisis, gewoon waren, en komen in het bijzonder weer vele duizenden Amerikanen den Oceaan overgestoken, om Europa te „doen" en daarbij „gay Paris" niet te ver geten. Moge dit een teeken zijn van een na derend herstel, dat niet te vroeg komt. Een grief die tegen de „Fêtes de Paris" van dit jaar is geuit, en die niet zonder grond is, is dat men zich te veel heeft be zig gehouden met de meer gegoede elemen ten, zoowel van Parijs als van de vreemde lingen, en niet genoeg heeft gezorgd voor populaire vermaken. Er zijn tal van besloten feesten geweest, diners en bals waaraan de deelneming hon derden franken kostte, élégance-wedstrijden voor rijke dames met haar auto's, polo-wed strijden. waaraan slechts kan worden mee gedaan door hen voor wie het bezit van een stuk of zes, acht paarden geen beletsel is. en zoo rpeer. Nu is het zeker goed het noodige te doen voor het amusement van hen, die in staat zijn hier flink wat duizenden franken te laten zitten, maar als men aan het eind de rekening opmaakt, zijn het toch altijd de tallooze kleine toeristen, die welke passen en meten moeten om hun geld zoo lang mo gelijk te doen strekken, die het meest blijken te hebben ingebracht. Men heeft ze nu afge scheept met een feest van buitenlandsche militaire muziekcorpsen, een vuurwerkje en wielerwedstrijden. Dat is niet genoeg, en men mag er een volgend jaar wel op bedacht zijn ook den „kleinen luiden" een bezoek aan Parijs in deze feestweken wat aantrek keiijker te maken. Het mysterie-spel. Een pluimpje echter hebben de organisa toren verdiend met de vertooning van het vijftiende-eeuwsche mysteriespel op het voor plein van de Notre-Dame. Jammer genoeg is Jat niet door het weer begunstig; tweemaal moest de vertooning om den regen worden afgelast of onderbroken, en de dagen dat men spelen kon was het zóó koud, dat die toeschouwers zich met winterjassen en bont mantels moesten beschermen, en dat het spe len voor de acteurs en actrices »n hun lichte kleeren een ware beproeving was Maar als geheel was deze voorstelling bijzonder ge slaagd; er ging wijding van uit, de bewegin gen van de menigte, waarvoor op het ge weldige voorplein zoo goed de ruimte was, waren door den knappen regisseur Pierre Aldebert uitmuntend geregeld, en die grap pige uitbeeldingen van hemel en hel, naar vijftiendfe-eeuwsch voorbeeld, maar van alle vindingen van de moderne techniek voorzien, voldeden zeer De niet zeer dure Pla^l waxen dan ook lederen avond dat gespeeld werd tot de laatste ingenomen, en men mag voorzien dat een dergelijke voorstelling ook het volgend jaar weer een van de hoofdpun ten van deze feesten zal vormen. Ten aanzien van de specifiek-Parijsche gebeurtenissen valt ten slotte nog melding te maken van het groote succes van onzen oud-prefect van politie, de heer Chiappe, die, sinds op 6 Februari van het vorige jaar de kortstondige minister-president Daladier hem zijn ontslag gaf, een ambteloos burger is geweest. Eenige weken geleden stelde hij zich candidaat voor den gemeenteraad in een district waar een van zijn vrienden over leden was, en hij werd gekozen. Nauwelijks in den raad aanwezig bood men hem het voorzitterschap aan (de president van den Parijschen gemeenteraad wordt maar voor één jaar benoemd, en het is geen gewoonte, dat hij herkozen wordt) en ook déze functie heeft hij, met enkele stemmen meerderheid. weten te bemachtigen. Zoo is hij dan op nieuw zeer op den voorgrond gekomen, en er zijn er die vreezen, dat hij, fascistisch aange legd als hij is, van deze positie wel eens ge bruik zou kunnen maken om zich te doen gel den. Het hjkt mij de vraag of hij daarvoor als figuur sterk genoeg is; zij die hem beter kennen verzekerden mij dat hij een uitstekend dienaar is, hetgeen hij als prefect heeft ge toond, maar geen man om opperbevelhebber te zijn. Maar mocht het in afzienbaren tijd tot botsingen tusschen de machten van links en van rechts komen, dan is het waarschijn lijk dat hij daarbij een rol zal spelen. Het duel dat hij gisteren met een der leden van de Rekenkamer, die zich onwelwillend over hem had uitgelaten, heeft gehad, en waarbij hij zijn tegenstander door een pistoolschot licht verwondde, zal zijn populariteit in rechtsche kringen zeker niet hebben ge schaad. Buitenland Abessinië vraagt Amerika om hulp Frankrijk's houding blijft onzeker. HET KELLOGG-PACT Het A.N.P. seinde hedenmorgen; Abessinië heeft een ernstig be roep gedaan op de Vereenigde Sta ten als mede-onderteekenaar van het Briand-Kellogg-pact en de re geering der U.S.A. verzocht er acht op te willen slaan, dat Italië de bepalingen van het Kelloggpact eer biedigt. Gisteren heeft de Abessinische regeering een Amerikaansche zaak gelastigde te Addis-Abeda uitvoerig van de jongste gebeurtenissen op de hoogte gesteld en eraan herinnerd, <fat zoowel Italië en Abessinië en de U.S.A. het Kellogg-pact hadden onderteekend en dat dit pact bijleg ging van internationale geschillen door arbitrage eischt. Uit verschillende aanwijzingen is gebleken, dat het staatsdepartement te Washington het verzoek van Abessinië om in te grijpen in het Abessinisch—ltaliaansch conflict heeft ontvangen. Men kon echter nog geen inlichtingen geven en verklaarde slechts, dat de Amerikaansche regeering haar standpunt nog moet bepalen. In politieke kringen in Washington acht men den toestand zéér ernstig. Nadat de Britsche ambassadeur reeds Woensdagavond een onderhoud had gehad met minister-president Laval, heeft hij zich Donderdagmiddag opnieuw naar het minis terie van buitenlandsche zaken begeven voor een bespreking met den secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. In welingelichte kringen merkt men op, dat het schijnt, dat men te Parijs evenzeer als te Londen wenscht, dat het Abessinische geschil op vreedzame wijie zal worden ge regeld. Laval is te Genève dienaangaande reeds tweemaal actief opgetreden. Voorts heeft hij onlangs in de commissies van buitenland sche zaken van Kamer en Senaat duidelijk het standpunt uiteengezet, dat hij in deze belangrijke internationale kwestie denkt in te nemen Laval heeft verklaard, dat in geval hem een voorstel zal worden voorgelegd voor een geschikte oplossing van het ltaliaansch—Abessinische geschil, hij niet zou dralen te Rome fis vriendschappelijke arbiter op te treden op voorwaarde, dat een dergelijke stap in geen geval de nauwe en vertrouwelijke betrekkingen, welke thans tusschen Italië en Frankrijk bestaan, zou mogen schaden. Van welingelichte Engelsche zijde wordt verklaard, dat Groot-Brittanië zich in ver band met het conflict niet aan zijn ver plichtingen als Volkenbondslid wil onttrek ken op voorwaarde echter, dat de andere naties aan een actie deelnemen omdat Enge land er bezwaar tegen heeft alleen op te treden. Daarom heeft Engeland ook den steun van Frankrijk gezocht, doch daarbij is het op ernstige moeilijkheden gestuit, aan gezien Frankrijk niet bereid schijnt te zijn samen te werken om den Volkenbond in het conflict te mengen. De „Daily Telegraph" spreekt van een protocol, dat is toegevoegd aan het Fransch Italiaansche verdrag en waarin Frankrijk verklaart dat het in Abessinië geen andere belangen heeft dan de spoorwegzones, waar uit Mussolini afleidt, dat Frankrijk hem de vrije hand laat voor een ongebreidelde macht in Abessinië. Algemeen voelt men in Fransche kringen de dreiging, dat het Italiaansch-Abessinisch conflict een probleem dreigt te worden voor de verhouding tusschen Frankrijk en Enge land. Ondanks den door Eden geoefenden aandrang en de herhaalde verzoeken van den Britschen ambassadeur te Parijs voor stappen bij den Volkenbond, schijnt Frank rijk ten kosten an alles ie willen voorko men, dat de Volkenbond zich tegen Italië zou richten. Men acht het teekenend, dat na 14 dagen van betrekkelijke rust het Giornale d'Italia op de voorpagina weer een scherpe aanval bevat tegen Engeland, dat een economische en politieke campagne voert tot bezetting van geheel Abessinië. De „Daily Telegraph" meldt uit Addis-Abeba, dat Abessinië binnen kort de Geneefsche Roode Kruis overeenkomst van 1929 zal onder teekenen. Onder bescherming van den kei zer en keizerin zal een Abessini sche afdeel ing van het roode kruis worden opgericht. De prinsessen van het vorstenhuis zullen zich tot verpleegsters laten opleiden. Eden fel becritiseerd. Zitting van het Lagerhuis. De Britsche regeering is gisteren in het Lagerhuis bestookt met een geheele reeks van vragen over het Engelsche bemiddelingsaan bod in het Abessijnsch-Itaiiaansche conflict Op een vraag naar de grootte en den aard van den gebiedstrook dien Engeland zou heb ben willen afstaan aan Abessinië, antwoord de de minister van koloniën: „Men had er aan gedacht de haven van Zeila onder zekere omstandigheden aan Abessinië af te staan, tezamen met een 50 mijl langen en 12 mijl broeden corridor oin de verbinding te vormen met dit land. Het aantal inboorlingen wisselt al naar het jaargetijde. In Zeila zelf wisselt de bevolking van 3000 in den zomer tot on geveer 70O0 in den winter. Het achterland heeft geen permanente inwoners, maar wordt slechts in zekere jaargetijden door nomaden stammen bewoond." De conservatief, Sir Ferey Hurd, verzocht de verzekering te geven, dat het Lagerhuis over alle onderhandelingen met buitenland sche mogendheden, waarbij een gebiedsge- deelte wordt aangeboden, zou worden inge licht, voordat het aanbod van kracht werd. De minister voor volkenbondszaken, Eden, antwoordde, dat het steeds de politiek van de Brische regeering was geweest het Lagerhuis over deze aangelegenheden volledig in te lichten. Het Britsche voorstel was slechts ge daan om vast te stellen of een formeel voor. sel op deze basis bij de Italiaansche regee ring in goede aarde zou vallen. Om deze reden heeft men het voorstel niet aan het Lagerhuis kunnen mededeelen voor 't Mus solini ter kennis was gebracht. Wanneer Mussolini het gunstig zou hebben opgeno men, zoo het Lagerhuis alle gelegenheid zijn gegeven tot een uitvoerige bespreking. De Britsche regeering zou ook onmiddel lijk in overleg getreden zijn met de Fransche regeering als medeonderteekenaarster van het verdrag van 1906, benevens met de Atoes- sijnsche regeering. De nationale liberaal Dickie vroeg daarop, of de minister van buitenlandsche zaken aan spraak maakte voor de regeering op volmach ten, die betrekking hadden niet alieen op het afstaan van gebied zonder toestemming van het Lagerhuis, maar ook op den overdracht van volkeren, welker bescherming Engeland bij verdrag op zich genomen heeft, aan een anderen staat. Waf vandaag de aandacht trekt,,. De Fransche Kamers op recêa. (Dag. Overzicht) Het Italiaansch-Abessinisch conflict spitst zich toe. (Buitenland) Leopold Wölfling overleden. (Buiten land) Typhois-epidemie in Italië. (Buiten land) De „Prinses Juliana" te Rotterdam in reparatie. (Binnenland) Nadere bijzonderheden omtrent den moord op de „Statendam". (Binnenland) Te Den Haag 5000 dbor z.g.n. op haaldienst verduisterd. (Binnenland) Braat en de N.S.B. (Binnenland) Mr. Bauduin, advocaat-generaal van het Amsterdamsche gerechtshof overle den. (Binnenland) De technische dienst der K.LM.; een onderhoud met den heer G. Spit. (Lucht vaart) (Zie verder eventueel laatste berichten.) De minister van koloniën antwoordde, dai de toestemming van de betrokken stammen niet vereischt geweest zou zijn. Wanneer het Britsche voorstel echer verder tot uitvoering zou zijn gekomen, zou de regeering zeker rekening gehouden hebben met de belangen van deze stammen. Dickie deed de regeering daarop verdere verwijten, waarbij hij o.a. verklaarde, dai men de inboorlingen eenvoudig aan hun lot zou hebben overgelaten, wanneer het Engel sche voorstel zou zijn aanvaard. In den loop van verdere antwoorden op desbetreffende vragen zeide de minister van koloniën, Malcolm MacDonald, dat de voor naamste haven van Britsch Somaliland niet Zeila wa6, maar Berbera, dat uiteraard niet mede begrepen was in het Britsche voorstel. Verder legde de minister er steeds weer den nadruk op, dat het hier een voorloopig voorstel had getroffen en dat nooit in het voornemen had gelegen eenigerlei gebied zonder voorwaarden af te staan. Veeleer zou den zekere voorwaarden hebben moeten wor den nagekomen. Ten slotte vroeg de conservatieve afge vaardigde Wilson nog, of men ten behoeve van de uitoefening van de koninklijke prero gatieven voor de opstelling van het Britsche voorstel de toestemming van den koning had verkregen. De minister van koloniën antwoordde daarop, dat het genoemde rekening houden met de prerogatieven van den koning thans niet meer bestond, gelijk nog voor betrekke lijk korten tijd het geval was geweest. Ver dere vragen werden door den spreker van het Lagerhuis afgesneden. HITLER'S DUBBELGANGER. Voorzorgsmaatregel tegen eventucele moordaanslagen. Volgens den Münchenschen correspondent van de „Daily Telegraph" „bedient de Duitsche rijkskanselier zich van een dubbel ganger als voorzorgsmaatregel tegen even- tueele moordaanslagen". Men beweert, dat deze persoon de best be taalde functie heeft in het geheele Duitsche rijk. Zondag j.1. bij de officieele opening van den tweeden nieuwen autoweg van München naar Salzburg werd de dubbelganger, die bijna niet van den Führer te onderscheiden is, met luid applaus begroet. Aan eiken kant van den nieuwen weg stonden zwaar bewapende manschappen van de S.A. en S.S., alsmede leden van het Oos- tenrijksche Legioen geschaard. Slechts personen, die in het bezit waren van speciale toegangsbewijzen, mochten den Führer op den nieuwen weg volgen. Hitier II woonde twee plechtigheden bij, nl. de inwijding van het „Huis der Duitsche kunst" te München en de opening van ge noemden rijweg. DE ARRESTATIES TE DANZIG. Protest bij den volkenbond. De verrassende arrestaties van talrijke hooge ambtenaren in Danzig hebben op het oogenblik reeds tot tegenacties van de op positie geleid. Zoowel de Duitsch-nationalen als de so ciaal-democraten hebben bij den hoogen commissaris van den volkenbond naar aan leiding daarvan een protest ingediend. Bovendien hebben beide partijen voor Vrij dag openbare vergaderingen belegd. Ook de rechter Herbert Abromeitis is ge arresteerd. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. (Van onzen Franschen correspondent).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1