HOLLAND's STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT. itj [N^HI t J Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. ZIJPE TEKST EN TEEKENINGEN VAN LEO ZELDENRUST. OUD.AMSTERDAM IV. Kantongerecht te Alkmaar. JUovmciaal Tlieuws NOORDSCHARWOUDE PETTEN Vtaag. eti Aauèod Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. f S j „Packhuys van Oost en West, heel water en heel straet, „Tweemaal—Venetiën, waer's 't einde van Uw wallen?" HUYGHENS. Opnieuw voer ik U naar Neerland's hoofdstad, in het bijzonder naar de gezel ligste winkelstraat van ons geheele vader land, de beroemde Kalverstraat. In deze drukste straat van Amsterdam is een plekje waar het wereldsch gedoe merkwaardig ge noeg niet is doorgedrongen. Dat plekje, wijd en zijn beroemd, is het typisch Begijn hof. Komt ge uit het geroezemoes der Kalver straat plotseling in dit hofje, dan is het als of alle beslommeringen van U afvallen. Het vormt een wereldje op zichzelf. In tal van steden bestonden Begijnhoven. Zij waren oorspronkelijk ontstaan door schenkingen en waren bestemd om meisjes, die een vroomleven willen lei den, op te nemen. De meisjes waren onder worpen aan slechts enkele vaste regels, niet aan een bepaalde belofte en mochten te allen tijde tot het gewone leven terugkeeren, in dien zij dit wenschten. In lateren tijd werden de Begijnenhoven ook opengesteld voor we duwen en kregen zij een meer gesloten ka rakter. Het Amsterdamsch Begijnhof bestond evenals vele anderen, uit een grooten tuin, omgeven door woningen of „camers". Soms ook bevond zich rondom het hof een gracht of muur. De toegangspoort werd bewaakt door een portier-ster. Vaak vond men in het hof een eigen ka pel, begraafplaats en bronput. In een ge meenschappelijke bakkerij en keuken werd voor de voeding der Begijntjes zorg gedra gen, terwijl aan gemeenschappelijke tafels gegeten werd. Een eigen priester verzorgde de geestelijke belangen, terwijl de verdere leiding opgedragen was aan een of meer Meesters. Het Amsterdamsch-, of zooals men tot in het laatst der 17de eeuw zeide, het Ronde Begijnhof werd gesticht door Coupe van der Lane in de eerste helft der 14de eeuw. Se dert 1578 heeft de stadsregeering het steeds als publiek terrein beschouwd. Hoewel de Begijnhoven tijdens de Reformatie, als niet tot de kloosters behoorende, niet werden op geheven, zijn de meesten in den loop der tijden uitgestorven en verdwenen. Dat te Amsterdam is na den brand van 23 April 1421 herbouwd en nadien nog tal van ma len verbouwd. Een nadeel van het leven als Begijn (het land ontegenzeggelijk veel voordeelen) was, dat zij niet mochten trouwen. Wellicht vind echter ook niet ieder mijner lezers dit een nadeel, doch daarover zullen we niet twis ten. Een feit is, dat de Begijntjes niet ge makkelijk in de gelegenheid kwamen om, zooals in de 17de eeuw vaak gewoonte was vooral bij adellijke geslachten een penning te laten slaan wegens een 25- of 50 jarig huwelijks feest Het is wellicht in dit verband wel aardig van die penning nog iets meer te vertellen, weshalve wij het onderwerp „Begijntjes" la ten rusten, daar over deze rustige vrouw tjes toch niet veel te praten valt. Te Amsterdam waar tal van aanzienlijke families woonden, werden natuurlijk ver scheidene van dergelijke penningen gesla gen. Deze droegen vaak typische opschrif ten, waarvoor groote dichters hun breinen pijnigden. Ook bij sterfgevallen werden penningen vervaardigd. Niemand minder dan Vondel dichtte voor den dood van Ida Blok in 1693, het volgende: Jonkvrouw Ida stil van aert Slijt haar jaren ongepaert. En wil ergens in een hoekje Liever met het stomme boekje Eenzaam spreken stil en vrij Dan zich onder slavernij Van het huwelijk begeven Zij wint rust. die zoo kan leven. Het nevenstaande stond op de eene zijde van de penning. Ter andere zijde las men: Sie 't beeld van Ida Blok, een vrouw. Wier deugd en geest en schrad're kennis Ver boven 't lof van mond en pen is. Die menig man beschamen zou Hadt niet de doot daer 'al voor bukt Te vroeg dit voorbeeld weggerukt. Minder droefgeestig is het opschrift van een penning, geslagen in het jaar 1690, bij het 50-jarig huwelijk van Willem Raecx en Marie Bosch: Door man en vrouw ben ik dees dag Naar vijftig jaar te samen leven Aan kind, kindskind en vriend gegeven Opdat haar 't feest lang heugen mag. Een andere vreugd dan die door het lezen van penning-opschriften kunnen we in Am sterdam nog genieten in de Tuinstraat bij de Lijnbaansbracht. Hier vindt men genot door aanschouwen van een schilderachtig geval. Al is het waarschijnlijk allesbehalve genotvol om in dergelijke woningen te moe ten leven, toch is uit pittoresk oogpunt ze- ,ker te waardeeren. De Tuinstraat is een vrij oude straat, da teerend uit ongeveer 1614. Zij ontleent haar naam aan de stadstimmertuin (tuin hier op te vatten als een omheinde ruimte), dus stadswerf- of werkplaats. Hier werd al het timmerwerk, dat voor de stad noodig was, vervaardigd. Na het afbreken der oude stadsmuren verlengde der Oude Tuinstraat, Nieuwe Tuinstraat genoemd. Ieder die voor karakteristiek van oude stadsgedeelten voelt doet goed in die buurt eens een kijkje te gaan nemen. Dan kan hij zijn hart ophalen. Een volgend maal hoop ik Uw aandacht dan weer op andere, niet minder merkwaardige stadsbeelden te rich ten. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Strafzitting van Vrijdag 2 Juli. Een melkboer, die het water in een anders klompen wilde gieten- Na een langdurige periode van braafheid verscheen eindelijk ten kanton-gerechte weer eens een water- en melkzondaar, in den eerwaardigen persoon van melkslijter te Noordscharwoude, welke heer zich een extra, maar onwaardige winst had trach ten te verzekeren, door zijn klanten te ont halen op z.g. volle melk, die echter volgens dragnose van dokter Moll, de bekwame directeur van onze Keuringsdienst voor Waren, met 39 procent water was ver- valscht. Het leelijkste in deze zaak was echter, dat deze water- en melkkoe aanvankelijk had getracht, de schuld te werpen op den veehouder Maas, die hem de melk geleverd had. De keurmeester Leyen had reeds weken lang op den waren schuldige geloerd, doch ten slotte scheurde het listige weefsel der verdachtmaking van een en liep de ver dachte tegen de lamp, als de echte verval- scher. Door den verdachte werd nu getracht de zaak intra muros, d. i. op het bureau van den ambtenaar door een schikking te smoren en mr. Tack was zelfs aanvankelijk niet ongenegen die affaire voor 800 uit de wereld te helpen, maar door gebrek aan de noodige gelden, kwam er van die transactie niets en werd de melkvervalscher in het openbaar berecht. Hij was thans vergezeld van zijn advo caat meer als mentor dan als verdediger. Het feit toch was voldoende bewezen, dus viel er niet veel meer te doen, dan de cle mentie voor deze afgedwaalden persoon in te roepen. De ambtenaar, die niet veel sympathie koesterde voor een verdachte met zulke val- sche streken, vloeide niet over van welwil lendheid en requireerde 20 dagen principa le hechtenis, uitgaande van het standpunt, dat er toch niets veel van hem te halen was. De verdediger releveerde, dat de verdach te inmiddels door den dood van zijn vader in het bezit gekomen van eenig geld en stel de voor, zijn cliënt met een geldboete te straffen. De kantonrechter vond echter het geval belangrijk genoeg om over een week schrif telijk vonnis te wijzen. Liep met een sisser af. De heer Piet A. had zich al fietsende vast gehouden aan een vrachtauto. Het bekende smoesje, dat hij de hand vriendschappelijk tegen den chauffeur had opgestoken om hem een „Tabé" te brengen, was te afgezaagd om geaccepteerd te worden en werd een zeer matige boete 5 of 5 dagen opgelegd. De piepers-misere gelukkig beëindigd. Zekere mijnheer P. L. de V., niet present, was nog 'n overblijfsel uit den tijd, dat geen piepers zonder vergunning mochten geexpe- dieerd worden Waar deze crisisbepaling in middels is vervallen, werd besloten dit na komertje maar geen straf op te leggen. Men moet op z'n tijd ook eens wat toegeven! Dat liep wel 'n beetje de spui gaten uit. De 20-jarige mijnheer Jan V uit Schagen 'had zich op 19 Mei bezondigd aan het chauffeeren zonder rijbewijs en had boven dien als blijk van onbekwaamheid te Bar- singerhorn het 13-jarig dochtertje van den 'heer van de Wielle omvergereden, waar door een schade van 2 werd aangericht. De smid v. d. Wielle was thans present om deze schade te reclameeren. De dader van al deze ongerechtigheden was niet aanwezig, doch de ambtenaar requireerde 20 boete of 20 dagen en toewijzing der civiele vorde ring. De kantonrechter hield zijn vonnis 'n week in petto en zal de zwaarte der straf of meten naar de stugheid waarmede Jan de schade met de smid zal regelen. Hij wil er haring of kuit van hebben. Een amateur-hengelaar uit Schagen, Piet B was ergens in de Zijpe door de gemeente veldwachter wegens het loopen over verbo den grond, eigendom van den heer P. Del ver. De boete die hem was opgelegd was maar 3, doch de heer B. had echter prin- cipieele bezwaren en gaf de wensch te kennen in cassatie te zullen gaan bij den Hoogen Raad, ten einde een arrest uit te lokken. Ja, het volk van heden staat op zijn recht. De rechtsche primeur verwaarloosd. De broodbakker Ane W. uit Broek op Langen d ijk had zich op 29 Mei de trog ver wisseld voor den motor en was naar Schoorl op avontuur vertrokken. Nu aan avontuur ontbrak het hem niet, want hij verzuimde rechts de primeur te geven, veroorzaakte een goed gemikte aanrijding en voor 16 aan brokken. Gelukkig was de straf niet zwaar f 4 boete of 2 dagen, maar de schade zal hij moeten vergoeden. De ommelet ging hun neus voorbij. De heer A. Gr. uit Schoorl en de visscher Theodorus Zw., gedomicileerd te Egmond, had de zich op onderscheidene tijdstippen in de Schoorlsche duinen vermaakt met de jacht op meeuwen-eieren. Beiden werden echter door waakzame koddebeiers gesnapt en zagen hun meeuweneieren-ommelet ver anderd in 7.50 boete of 5 dagen en pen sion in een inrichting waar een dergelijke delicatesse niet op het menu prijkt. Onze burgers werden steeds met veel attentie behandeld. De roerende zorg van Alkmaarsche stede lijke overheid om haar beminde burgers, strekte zich ook uit over den rijwielhande laar Pieter O. op het Scharloo, die een zon nescherm had aangebracht zonder aan ver gunning; en precairo te denken. Maar het was Piet zijn eigen schuld dat hij bekeurd werd, aangezien hem de gelegen heid werd geboden, alsnog vergunning aan te vragen. Deze gewichtige opdracht was hem echter door zijn hoofd gegaan. De straf was evenwel niet ondraaglijk en bedroeg slechts f 0.50 boete, die door Piet direct werden afgeschoven. De kantonrechter ging niet over een nacht ijs. Door den venter Jan K. uit Alkmaar was op 7 Oct. op het speelduin te Schoorl choco lade verkocht zonder vergunning. Al jaren had hij die affaire straffeloos uitgeoefend, doch thans schenen de autoriteiten bezwaren te maken. De ambtenaar achtte het feit van weinig beteekenis en stelde edelmoedig voor maar geen straf op te leggen. De kantonrechter wilde echter eerst eens uitgemaakt zien of de tekst der verordening op of aan den openbaren weg in over eenstemming was met de overtreding en zou onderzoeken of bedoelde speelduin inderdaad aan dien openbaren weg is gelegen. A.s. week dus uitspraak. Dat mag nu allemaal niet. De jongeheer Jan S. had te Alkmaar ge fietst zonder licht of reflector, wat voor de veiligheid schadelijk werd geacht en heden gestraft met 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis. De hengel was weg. Een hengelaar uit Amsterdam, H. F. S., had te Castricum zijn geluk beproefd. Hij ving echter nihil maar was ook nog zijn m.ooien hengel kwijt aan de hem bekeurenden veldwachter. Thans was zijn vrouw aanwe zig om een goed woordje voor haar man en den hengel te doen, met het resultaat, dat manlief er af kwam met 1 gulden boete, maar de hengel werd verbeurd verklaard. Te lang van stof. De chauffeur M. de G. had te Alkmaar gereden met een 3 assige vrachtauto, die buiten de maat werd bevonden. Opgelegd werd 6 boete of 6 dagen hechtenis, welke boete door den chauffeur, zonder protest werden uitbetaald. Moeder had de broek aan. De Heilooër Nic. B. stond terecht wegens overtreding der Leerplichtwet, omdat hij zijn telgen op 8 en 13 April niet behoorlijk ter schole had gezonden. Vader verschool zich evenwel achter vrouwenrokken en wierp de schuld op zijn kleine vrouw, die in zijn af wezigheid de kinderen thuis hield voor eigen gemak. Maar de man werd geacht de porte- monnaie te houden en veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. Hij leeft nog. Een ingezetene uit Noordscharwoude, Ger. de B., had te Schoorl op 26 Juni met zijn rijwiel een domme manoeuvre gemaakt en was vlak voor een auto links de weg overge stoken. 't Was wonder dat zoo'n roekeloos mensch er met 3 boete afkwam. Hij is zeker nogal onder gelukkig gesternte gebo ren. Welkom vreemdeling. De werklooze arbeider R. J. uit Franeker, werd te Alkmaar in de Oosterkolkstraat be keurd, wegens het venten met galanteieën zonder vergunning, die hij ook wel nooit zal krijgen. Een gulden boete of 1 dag hechte nis, tot slot van de voorstelling. Directeuren ziek. De gemengde zangvereeniging Crescendo is tegenwoordig niet gelukkig. Is reeds ge- ruimen tijd de heer Hespe ziek, thans kreeg de vereeniging bericht dat de waarnemende directeur, de heer de Jong, met een lichte longontsteking het bed moet houden. De vereeniging zal dus van haar deelname aan den wedstrijd op Zondag 14 Juli te Santpoort moeten afzien, wat zeker voor de 'beide directeuren en de leden een groote te leurstelling zal zijn. Bannc Noordscharwoude. De banne Noordscharwoude vergaderde gisteravond in hotel Concordia, onder voor zitterschap van den heer J. Ootjes. Bij de begrooting 1935 kwam men tot een totaal bedrag aan uitgaven van 5603.24 De omslag, in deze begrooting vastgesteld was 16 per H. A., voor den Noordschar- wouder Polder 8 en voor het vei dolven land in de Heerhugowaard 3.47 per H.A De ontvangsten werden, met inbegrip va-i het voordeelig saldo van den vorigen dienst geraamd op 7197.93, zoodat er een ver moedelijk batig saldo van 1594.69 was. De begrooting had ter inzage gelegen en waren geen schrfitelijke aanmerkingen op geko- men. Door een der aanwezigen ingelanden werd de vraag gedaan, of men niet tot verlaging der lasten kon overgaan, nu zoo'n belang, rijk saldo werd verwacht. Het bestuur was echter van meening, dat het wel goed is, als men een reserve heeft. Voor de nieuwe Mos- selenbrug is het ook heel goed geweest, dat men een reserve had. Zoo mogelijk zal men het volgend jaar met verlagingsvoorstellen komen. De heer K. Jongert informeerde of er nog menschen zijn, die hun lasten niet be talen. Voorzitter zeide, dat men hiermee geluk kig weinig te doen had, dank zij de activi teit van den penningmeester. Na eenige besprekingen werd besloten, het gemeentebestuur een brief te schrijven, waarin wordt verzocht, de huur terug fe brengen op 15 per jaar. De tijdelijke salariskorting van den secre taris-penningmeester werd gehandhaafd. De begrooting werd onveranderd vastge steld. Na rondvraag zeide de voorzitter: het is de laatste vergadering van bestuur en inge landen, welke ik presideer, wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd. Het spijt mij, dat ik niet meer in het bestuur kan blijven. Spreker gevoelde zich er nog jong genoeg voor. Hij 'memoreerde de be langrijkste gebeurtenissen uit zijn 21-jarig lidmaatschap van het bestuur waarin hij steeds goede samenwerking had ondervon den. De heer Barten Pz. dankte den heer Ootjes voor hetgeen deze op de meest loffe lijke wijze in het belang van de banne heeft gedaan. De uitslag van de ten raaclhuize gehou den aanbesteding van het onderhoudswerk der gemeente-eigendommen is als volgt: timmer- en metselwerk gegund aan A. van Eekeren te Keinsmerbrug voor de som van 385; schilderwerk gegund aan P. J. Re- nooij te Schagerbrug voor de som van 663. Het herstellingsoord der vereeniging „Trein 8.28 H.IJ.S.M." te Amsterdam, gele gen in den Hazepolder, alhier, zal een be langrijke uitbreiding en verbouwing onder gaan. De hiervoor noodige bouwvergunning is bereids door B. en W. van Zijpe verleend. De verbouwing geschiedt onder architectuur van den heer D. Saai te Alkmaar. Wegens niet-aanneming van de benoe ming tot raadslid door den heer E. Bos (va cature J. v. d. Oord) is tot lid van den raad benoemd verklaard de heer J. Sleutel te St. Maartensbrug. Van de vereeniging V.V.V. alhier is door B. en W. toestemming verleend tot het hou den van een verloting. AKERSLOOT (Juni 1935). Geboren: Cornelis, z. van Jb. Betjes en C. Stet. Catharina Maria, d. van J. GrOot en C. C. Schilder. Anna, d. van A. Leijen en G. van Wonderen. Overleden: P. Delemarre, oud 63 j. NOORDSCHARWOUDE (Juni 1935). Geboren: Cornelis, z. van Simon van Diepen en Elizabeth Kramer. Antje, d. van Gerrit C. Kleimeer en Fetje Witteveen. Gehuwd: Petrus Nicolaas Oudejans te Graft en Catharine van Straaten. C*me- lis Keeman en Neeltje Jannetje Bos. Ni colaas Jacobus Commandeur te Haarlem en Hendrika Agatha Bruijn. O v e r 1 e d enCornelis Swager, 67 jaar, echtgenoot van Jacoba de Geus. (Uitsluitend 2e hands artikelen). TE KOOP: meisjesrijwiel 5.50, jongens rijwiel 3,50, heerenrijw. 10,00 met rern- naaf, damesrijw. 7,50 en 11,00. Losse motor K.S.U. 2,00 met magneet. L1MMERHOEK 18, Alkmaar. Wegens vertrek naar „Westerlicht" te koop HOOVER STOFZUIGER met toebeh-, 125 Watt. Adres fa. W. v. VUURE, Mient. TE KOOP een LICHT MOTORRIJWIEL met accu verlichting en starter. Adres: v. d. WOUDESTRAAT 19, Alk maar. TE KOOP: een MANGEL, een ZONNE SCHERM (markies), maat: 104 c.M. breed, voorsprong 132 c M Adres v. EVERDINGENSTRAAT 8- TE KOOP AANGEBODEN: MODERNE KINDERWAGEN (le kl. merk), STRAND WAGEN, SPINNEWIEL. COMANSSTRAAT 4. TE KOOP een STRANDTENT, groot 3X2X1.80 M. NOORDERKADE 43. GLASKISTEN TE KOOP. lC Te bevragen bij KERREBIJN'S GLAS' HANDEL, Luttik Oudorp 61. Koopjes. Gebruikte rijwielen. Zeer sterk Jongensrijwiel (5—8 jaar) 12.00, Dames fiets f 13.50, Heerenfiets met Torpedona J 1'5.00 en te koop gevr.: motor met zijspa NIEROP, Koningsweg 40 TE KOOP een WERKFIETS 4.00, CEN' TRIFUGAALPOMP 5.00, KINDER WAGEN (mooi) 9.00. HAARDEN KACHELS lagen prijs. Smederij KOOIMFFP1 AAN. IE KOOP z.g.a.n. eiken slaapk. alIieUA'd ment bestaande uit: 2 p. ledikant met waschkast m. marmer blad, nachtkas j stoelen. Tevens Vox gramafoon eI1 naaitafel. KENNEMERPARK 15.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8