DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SaqetiiAscfi De Italiaansch-Abessinische kwestie. ^Buitenland Ho 159 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Juli 1935 137e Jaargang De Engelsche regeering weet niet, onder welke voorwaarden Italië bereid is, het conflict met Abessinië bij te leggen. de arbitragecommissie in moeilijkheden. IVat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In het Engelsche Lagerhuis zijn giste re weer tal van vragen gesteld aan de regeering over het ItaliaanschAbessi- ni che conflict. Zoo vroeg een der afge vaardigden den minister van buiten- la.idsche zaken, of hij kon mededeelen onder welke voorwaarden de Italiaan- sche regeering bereid zou zijn het con- fli.'i met Abessinië bij te leggen. Sir Sa- muel Hoare antwoordde daarop: Keen. Op een andere vraag deelde Hoare me de, dat alle definitieve voorstellen in zake afstand van de haven Zeila en van een corridor aan Abessinië afhankelijk gesteld waren van verzekeringen ten op zichte van bescherming van inboorlin gen in de betrokken gebieden. In het bijzonder zou de Abessinische regeering verzocht zijn een garantie te geven, dat ho' af te stane gebied op geenerlei wijze zot; worden gebruikt voor den slaven handel en dat de weiderechten. die de stemmen onder Britsch bewind hadden genoten, niet zouden worden aangetast. De minister van koloniën, Malcolm Macdonald zeide, dat het juist was, dat Somaliland geen Britsch territorium, maar een protectoraat was. Echter heeft de Engelsche kroon sedert vele jaren alle volmachten van bestuur en rechtsple ging uitgeoefend en wel zoowel als ge woonterecht als ook op grond van het verdrag van 1884. Ingeval 't voorloopige voorstel van Eden verdere gevolgen zou hebben gehad zou ruggespraak zijn. ge houden met de betrokken stammen met het oog op het overdragen van de «oeve- re niteitsrechten aan Abessinië. De conservatieve afgevaardigde. Sir vViüiam Davison verklaarde, dat de slavernij in Abessinië nog niet was afge schaft en dat nog niet zoo heel lang ge le len overvallen hadden plaats gevon den op Britsche koloniën ten behoeve var. het buit maken van slaven. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat de afgevaardigde zeer vei gaande kwesties had te berde ge- brach., welke w oarschijnlijk ter sprake zouden komen bij de debatten van Don- €!dKa?a.s. Overigens is dit een aangele genheid, die den Volkenbond aangaat en eventueele klachten moeten aan den volkenbond woorden gericht. Op nog een andere vraag antwoordde oaie, dat voorzoover hem bekend was Abessinië zijn uiterste best deed den slavenhandel af te schaffen. Antwoordnota van Amerika aan Abessinië. P,e Amerikaansche zaakgelastigde - uais Abeba heeft gisteren den negus an Abessinië de antwoordnota der er. Staten op de nota der Abessinische egeenng, waarin deze een beroep doet op het Kellogpact, overhandigd, in de antwoordnota geeft de Ameri- aansche regeering haar bevrediging te in n>!le,nT0V€.r feit, dat de Volkenbond net Italiaansch-Abescinische conflict (Lilein^ W€rd en spreekt zij de hoop uit, i de Volkenbond een uitspraak zal oen, welke beide partijen zal bevredi In verband met het beroep van Abes- ue op het Kelloggpact verklaart de amerikaansche regeering op duidelijke wijze, dat zij niet gelooft, dat een mede- nerteekenaar van het Kelloggpact, dat "aiie en Abessinië tezamen met 61 an- ne.e landen hebben aanvaard, zijn toe vlucht zal nemen tot andere dan vrede- i even de middelen om een conflict «gelen, en een toestani zal laten ont- 1 an, die niet vereenigbaar zou zijn met verplichtingen op grond van het pact. De Italiaansche pers in actie siaa6! *ta'*aansche bladen gaan nog r ('°°r m«t Engeland te polemisee- cvtifi? ,ver^an(l "iet het Abessinische emfliGt en met het Engelsche aanbod wel,. - Mussolini is afgeslagen. Thans di<»ri kV1JZ®n °P grocte bedragen w;,.^or Engeland betaald zijn ter ver vm .n? van de concessie der wateren van het meer Tsana. n,. vf.'vo'.8«ns worden, op grond van een staf f ^an den Engelschen generalen wnt.41- fChoüwin«en g«wiid aan het Ita'f 'akter van Agtiden, dat aan te„'|eii?V€'"d. aangeboden, waarbij er dan Jkertijd op wordt gewezen, dat En g' and in Somaliland een poort open liet voor de voorziening van wapenen en levensmiddelen van Abessinië. Verder achten de bladen het kenmerkend, dat bij de Abessinische hoofden een inge worteld vertrouwen bestaat in de hulp van Engeland, dat nog versterkt wordt door de maatregelen, die Engeland zelf neemt in Somaliland, zooals reorgnnisa1 ti van het wegenstelsel, versterking van de militaire posten, verbetering van de haven van Berbera, waar oorlogsmate rialen worden doorgevoerd, die bestemd zijn voor Abessinië. Giornala d'Italia schrijft over den binnenlandschen toestand van Abessi nië: In Ethiopië worden geruchten in omloop gebracht volgens welke Enge land Italië zou verhinderen gebruik van wapens te maken; Ethiopië zou vra- een onder Engelsch mandaat te kunnen komen en zou een geheime overeen komst hebben geteekend betreffende een spoorwegconcessie. Het blad maakt voorts melding van Engelsche militaire voorbereidingen langs de grenzen van Egypte en den So.dan en besluit: dergelijke bewegin gen geven Ethiopië nog een illusie en moedigen dit land aan hardnekkiger te genstand te bieden en agressiever op te tr den. Volgens het blad wordt de En gelsche politiek niet geinspireerd door tr^uw aan den Volkenbond, maar door eigen belang, waaraan wordt toege voegd, dat de Abessiniërs dat niet zoo w< ten. Waarschijnlijk zullen de werk zaamheden worden gestaakt. Gisterochtend zijn de vier arbiters in het Italiaansch-Abessinische geschil te Scheveningen wederom bijeengekomen ip een informeele vergadering ter be spreking van de situatie. Naar men weet bestaan er ernstige m «Rijkheden, welke den voortgang dei- werkzaamheden belemmeren en welke zelfs een afbreken der arbitrage moge Ljk maken. Deze laatste mogelijkheid - dat de conferentie gestaakt zal worden is echter na gisteren niet slechts een mogelijkheid; zij is eerder een waar schijnlijkheid geworden. Professor Jèze, Abessijnsche agent heeft gistermiddag zijn pleidooi niet kunnen voortzetten. Hij houdt zich nog steeds ter beschik king der commissie en zal, zoodra hij daartoe uitgenoodigd wordt, het tweede gideelte van zijn pleidooi uitspreken Of hij daartoe echter uitgenoodigd zal worden een vraag, waarover de arbi ters in geen enkel opzicht bereid zijn eenige inlichtingen te verschaffen wordt wat betreft de moeilijkheden zelve noj het volgende vernomen: Een bevoegdheidskwesties. Bij de discussie te Genève, waar tot arbitrage besloten werd, is ook uitvoerig gediscussieerd over de competentie der te benoemen commissie. Van Italiaan sche zijde is er den nadruk op gelegd, dat de commissie uitsluitend tot taak zou hebben de verantwoordelijkheid voor de plaats gehad hebbende incidenten vast grenzen van het Italiaansche en het Abessinische grondgebied uitgesloten zot zijn. Professor Jèze. die het Ethiopische standpunt uiteenzette, is echter bij zijn t .toog uitgegaan van het feit, dat Wal Wal in Ethiopië ligt en dit heeft hij na- de:- aan willen toonen. Voor het Ethio pische standpunt is deze kwestie essen tieel, daar het, naar hun meening, van groot belang is bij het vaststellen der verantwoordelijkheid voor de plaats ge had hebbende incidenten. De Italiaansche arbiters en ook de Ita liaansche delegatie kwamen hier echter tegen op en wenschten het betoog van prof. Jèze in dien vorm niet te acceptee ren. Naar hun meening toch kwam de stelling van prof. Jèze op het terrein der vaststelling der grenzen, hetgeen niet op den weg der arbitrage-commissie ligt. Professor Jèze heeft toen zijn betoog gestaakt om de arbiters gelegenheid te geven zich over deze kwestie uit te spreken. Dit zou de reden zijn, dat hij nog steeds niet aan het vervolg van zijn pleidooi is toegekomen. Of de arbiters deze moeilijkheid zul len kunnen oplossen i6 een vraag, welke thans nog niet beantwoord kan worden Wel staat vast, dat men met betrek king tot de voortzetting der conferentie uiterst presimistisch gestemd is. Er be staat nog de mogelijkheid, dat er nu reeds een vijfde arbiter benoemd zal worden en dat deze dan een beslissende stem zal hebben. Of partijen het echter hierover eens zullen worden, staat nog te bezien. De Volkenbond bijeen? De „Daily Telegraaf' acht het waar schijnlijk, dat in verhand met de drei gende mislukking van de werkzaam heden van de commissie te Schevenin gen op 25 Juli of even later een buiten gewone zitting van den Volkenbond zal worden gehouden in verband met het conflict ItaliëAbessinië. Wat de Times zegt: Met betrekking tot dit vraagstuk schrijft de Times, dat Engeland dit con flict met al zijn verwikkelingen be schouwt en voeling houdt met de Fran- sche regeering. Er zijn echter geen be- s'uiten genomen. Ofschoon de arbitrage commissie in deze kwestie moeilijkheden in haar boezem heeft, zou het niet over al raadzaam worden geacht daarvoor den Volkenbond bijeen te roepen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den terugweg van een uitstapje naar Bad Zwischenahn is de troepleider der S.S. Schram uit Westerstede met een gehuurde auto door tot dusverre onbekend gebleven oorzaak tegen een boom gereden. Zoowel Schram als zijn vriend Hermann Eilers uit Halstrup, die hem vergezelde, werden hier bij gedood. JOHN D. ROCKEFELLER 96 JAAR. De oprichter van de Standard Oil Com- pany John D. Rockefeller, die kort geleden van zijn winterverblijf in Florida te Pocan- tico Hills in den staat New-York is terug gekeerd, viert heden zijn 96sten verjaardag. DUTSCHLAND GAAT EEN VLOOT BOUWEN. Wat nog in 1935 op stapel gezet wordt. Voor den bouw van de oorlogsmarine tot het peil van het in de vlootovereen- komst met Engeland vastgelegde per centage van 35 vrn de Engelsche vloot zijn de volgende 3chepen op stapel gezet o. zullen nog in den loop van 1935 op stapel gezet worden: 1. Twee pantserschepen van 26000 ton wr terverplaatsing elk, bewapend met geschut van 28 c.M 2. Twee kruiseYs. van 10.000 ton wa terverplaatsing elk met geschut van 2 c.M. 3. Zestien torpedojagers van 1625 ton met geschut van 12-7 c.M. (Op stapel ge zet in 1934 en 1935). 4. a) Twintig duikbooten van 250 ton elk. De eerste dezer duikbooten is op 21 Juni j.1. in dienst genomen. Twee an deren zijn reeds te water gelaten. b Zes duikbooten van 500 ton elk. c) Twee duikbooten van 750 ton elk. De bouw van het eerste vliegtuigmoe derschip. evenals de plannen voor de in 1935 en de volgende jaren volgens het principe van de qualitatieve rechtsge lijkheid op stapel te zetten verdere oor logsschepen, werden voorbereid. ONGELUK MEÏ VRACHTAUTO. Acht gewonden. |Te Wateum (Roergebied) is Maandag middag een vrachtauto, waarmede met gaj gevulde cylinders werden vervoerd, in brand geraakt. De drie inittenden konden bijtijds uit den wagen springen, doch zij liepen niettemin zulke ernstige brandwonden op, dat zij direct naar een /.ekenhuis moesten worden overge bracht. De brand veroorzaakte een ont ploffing. Vier brandweerlieden en een politiebeambte werden gewond. Ook zij moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. De vrachtauto brandde geheel uit. DUITSCH GODSDIENSTLEERAAR ONTSLAGEN. Prof. Hecker, die tot dusverre godsdienst leeraar aan het gymnasium te Neuss was, is op staanden voet ontslagen. Het motief voor dezen maatregel moet gezocht worden in gebeurtenissen, die zich hebben afgespeeld met betrekking tot een demonstratie, waar bij pastoor Münchmeyer het woord voerde. Prof. Hecker had o.m. tot de kinderen ge zegd, dat het een schande was, dat pastoor Münchmeyer te Neuss sprak, en 't was daar enboven een schande, dat de propaganda- biljetten voor de demonstratie van Mün chmeyer tegen de katholieke school waren aangeplakt. NOODWEER BOVEN OOST-TIROL. In Oost-Tirol heeft boven het Inner-Vill- gratten-dal een ernstig onweer gewoed dat gepaard ging met hagelslag en wolkbreuk. De hagel richtte overal groote schade aan en verscheidene bruggen werden door het hooge water vernield. In het Pusterdal wer den geweldige massa's steen en hout naar het dal gesleurd. In het Füllerdal werden door de laatste regens bij Zeil groote aardverschuivingen veroorzaakt waardoor de wegens dermate versperd werden dat verschillende malen van ontplofbare stoffen gebruik moest wor den gemaakt om ruimte te maken ten einde materialen te kunnen aanvoeren. In Ried in het Boven-Inn-dal staat het water in de Inn zoo hoog dat de meeste kelders in deze plaats overstroomd zijn. Rockeieller. Hoewel de grijze magnaat zich niet vlug meer beweegt, speelt hij nog regelmatig zijn geliefd golfspel. Uit het zakenleven heeft hij zich echter reeds vele jaren geleden terugge trokken en alle zakelijke aangelegenheden worden behandeld door zijn zoon John D. Rockefeller Jr. TWINTIG BELGISCHE MARKEN SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Aan het douanestation Stienebrück nabij de Belgische grens hebben de ambtenaren van de douane-inspectie Trier en van het hoofddouane-kantoor Prüm in den afgeloo pen nacht een goede vangst gedaan. Een autobus met 20 personen wilde uit Duitsch land naar België terugkeeren. De inzitten den, allen van Belgische nationaliteit, had den zich voor hun reis naar Duitschland in Luxemburg groote bedragen aan reischeques in registermarken laten inschrij ven. Bij de pascontrole in Duitschland be weerden zij het geld in Duitschland te heb ben uitgegeven. Dat nam niet weg, dat de ambtenaren verdenking koesterden en bij een nauwkeurig nazoeken van den autobus von den zij in de gevulde benzinetank verschei dene blikjes, die een kleine vijfduizend mark aan Duitsch bankpapier bevatten. Het geld, dat het eigendom van enkele reizigers was, werd in beslag genomen. Twintig Belgische onderdanen, negen vrouwen en elf mannen, werden gearresteerd, en na bevel tot inhech tenisneming in het Huis van Bewaring te Prüm opgesloten. De autobus werd in beslag genomen. De reisleider, een Belg, die waarschijnlijk de reizigers tot de deviezensmokkelarij verleid de, kon over de grens, die enkele passen van het douaneposthuis ligt, ontkomen. Hij is een deviezensmokkelaar die reeds een jaar lang dit bedrijf uitoefent en deswege wordt gezocht. Eenigen tijd geleden had men hem reeds aan de Elzasser grens in het oog, zon der dat men hem deviezensmokkelarij ten laste kon leggen. TREINONTSPORING BIJ PILSEN. Op het station Chrest (bij Pilsen in Tsjecho Slowakije) zijn Maandagmiddag alle wagens van een passeerenden snel trein ontspoord. De locomotief, een ten der en een bagagewagen vielen om. De machinist, de stoker en een con ducteur werden zwaar gewond, terwijl 26 treinpassagiers lichte kwetsuren op liepen. Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan het met te groote snelheid passeeren van een wissel. AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND Gisteren hebben in het district Aryostoli in Griekenland eenige aardschokken een paniek onder de bevolking veroorzaakt. De schade is niet direct te overzien. ONTPLOFFING IN VERFFABRIEK. Te Milaan is door nog niet opgehelderde oorzaak in de aniline-droogafdeeling van de tot het ACN A-concern behoorende verf- fabriek Cesano Maderno een ontploffifng ontstaan, waardoor twee steunpijlers in stortten. Twee arbeiders werden daarbij ge dood, een derde zwaar gewond. De onge lukkige overleed korten tijd later, Do Italiaansch-Abessinische kwestie. (Dag. Overzicht.) Duitschland gaat een vloot bou wen; wat nog in 193'5 op stapel zal worden gezet. (Buitenland.) Groote overstroomingen in den staat New York. Reedö meer dan 20 dooden te betreuren. (Buiten land.) Felle branden te Rotterdam. (Bin nenland.) Ir. Mussert gaat met de „Sperwer" naar Indië. (Binnenland.) Minister v. Schaik over de zaak van 't Sant. (Binnenland.) Vrouw door auto te Almelo ge dood. (Binnenland.) Nieuwe onthullingen uit Oss. (Binnenland.) De aankomst van de K. 18 te Bata via zal door de radio worden uitge zonden. (Koloniën.) Ernstige fraude bij de Ned. aard appelcentrale te Bevenvijk. (Stad en Omgeving). Bij de Stolpervlotbrug is heden morgen het lijk van een onbekenden wielrenner gevonden. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) GROOTE OVERSTROOMINGEN IN DEN STAAT NEW YORK. Talrijke dooden. Naar uit Al bany in den staat New-York gemeld wordt, hebben voortdurende wolk breuken in het midden en het Oosten van den staat geieid tot een vreese! ijken overstroo- mingsramp. Groote gebieden staan onder water. Talrijke huizen, bruggen en andere gebouwen zijn vernield en door het woeste water weggesleurd. Het verkeer op de land wegen en op vele spoorlijnen is op ver scheidene plaatsen onderbroken. De tele foon- en lichtleidingen naar verscheidene plaatsen zijn vernield. De materieele schade bedraagt volgens de tot dusverre opgesteld ramingen verscheidene millioen dollars. Vooral zwaar is de stad Ithaca. de zetel van de Cornell-universiteit, getroffen. Deze stad staat voor het grootste gedeelte onder water. In de nabijheid van Ithaca zijn 6 per sonen verdronken, die juist op een brug stonden, die door de watermassa's werd ver nield. Twee andere personen werden door den bliksem getroffen en gedood. Verschei dene personen werden door den bliksem ge troffen en gedood. Verscheidene personen worden nog vermist. In vele plaatsen staat het water ruim 1 Meter hoog, in tal van dorpen in het Mohawk-dal staat het water 3 tot 4 M. hoog. In vele gevallen moesten menschen met booten gered worden uit de tweede verdie ping hunner ondergeloopen huizen. De Dela- ware-rivier is buiten zijn oevers getreden en heeft verscheidene bruggen weggeslagen. Reeds 20 dooden gemeld Volgens berichten uit Albany (staat New- York) neemt de overstroomingsramp steeds grooter omvang aan. Men maakt reeds mei ding van 20 dooden. Tal van dammen hebben de watermassa's niet kunnen weerstaan. Ettelijke plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Duizenden personen zijn dakloos. In enkele gevallen werden de bewoners door het water medegesleurd. Te Binghamton is het Ohenogo-kanaal zeven meter gestegen. De watermassa's heb ben twee bruggen weggerukt en vele ge bouwen vernield. Een groot gedeelte der stad staat onder water. Duizenden personen moeten in de zakenwijk blijven, daar de bruggen, die de verbinding met de woonwijken geven, zoodanig door het water worden bedreigd, dat de politie ze heeft afgesloten. Alléén te Binghamton reeds zou een schade van meer dan een millioen dollars zijn aan gericht. Een zeer groote ramp. Omtrent de overstroomingen in den staat New-York wordt nader gemeld, dat dit de grootste overstroomingsramp is, welke den staat ooit heeft getroffen. Er zijn reeds 30 personen verdronken, 30 a 40 bruggen zijn weggerukt en honderden villa's zijn vernield. De ziekenhuizen zijn zonder drinkwater. De rails van de spoor wegen zijn weggespoeld. Vele plaatsen zijn zonder verbinding met de buitenwereld. Alle beschikbare krachten zijn gemobili seerd, terwijl het roode kruis de eerste hulp verleend.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1