'JUooinciaal 'Flieuws £uchtoaact DE ZAAK-VAN 'T SANT. STOMPETOREM SCHOORL HENSBROEK SCHAGEN HEILOO Nauta, Dantumadeel; 3 Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, Amsterdam; 4 H. W. van Mar- le, Amsterdam; 5 S. Ytsma, Dokkum; 6 Prof. Dr. R. H. Woltjer, Amsterdam; 7 P. Eringa, Buitenpost; 8 Mr. A. Bruch, Haar- lem. De Statenfractie van de Christelijke De mocratische Unie diende in de provincie Noordholland de volgende candidatenlijst in: 1 R. van der Brug, Gouda; 2 Inne de 'jong, Utrecht; 3 K. Joh. Eilander, Almelo. De Statenfractie van den Vrijheidsbond diende de volgende candidatenlijst in: 1 S. van den Bergh Jr., Wassenaar; 2 Dr. E. Heldring, Amsterdam; 3 Mr. C. H. Guépin, Santpoort; 4 Jhr. Mr. J. M. van Beyma, Leeuwarden; 5 E. G. Schürmann, Rotterdam. FELLE BRAND TE VELDHOVEN. Gisterochtend heeft te Veldhoven (N.-Br.) een felle brand gewoed, waardoor twee boer derijen en eenige schuren zijn vernield. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer J. v. Doorn, doordat vonken uit een schoorsteen op het rieten dak vielen Het vuur sloeg over op de m de nabijheid gelegen boerderij van den landbouwer J. Heeren. Door gebrek aan bluschwater kon men niets tegen het vuur uitrichten Beide boerderijen en eenige aangrenzende schuren brandden tot den grond toe af. Van den in boedel van den heer van Doorn kon niets worden gered. Ook eenig geld ging ver loren. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Uit de woning van den heer Heeren kon eenig huisraad worden geborgen. Een begin van brand ontstond ook door het overwaaien van vonken in de aan de overzijde gelegen arbeiderswoningen van J. Teurling en L. Pellen. Met emmers water slaagde men erin het vuur te blusschen. Een schuurtje van den heer Pellen brandde af. HET GEVONDEN LIJK TE ROTTERDAM. Ingesteld onderzoek tof dusver zonder positief resultaat. In aansluiting aan het bericht van het vin den van 't lijk van den 56-jarigen assuradeur in zijn woning aan het Ungerplein te Rotter dam, waar hij alleen woont, vernemen wij; nog, dat het nadere onderzoek nog niet po sitief heeft uitgewezen, of er inderdaad sprake van misdrijf is of niet. Een bijzondere moeilijkheid is hierbij, dat het lijk in zeer verregaanden staat van ont binding verkeert; omstreeks half Mei is de assuradeur Suringar reeds overleden. Hedenmorgen meende men, dat de wonde aan het voorhoofd, die gisteravond ontdekt was, eventueel ook een geval van ontbinding kan zijn. De officier yan Justitie heeft last gegeven, het huis en het lijk onder bewaking te hou den en opdracht gegeven tot het verrichten van sectie. Deze zal vermoedelijk vanmiddag plaats hebben. Merkwaardig is nog, dat men in de wo ning een briefje heeft gevonden, geschreven door den heer Suringar, die een zeer zonder ling persoon was, en welk briefje gericht was aan eventueele inbrekers. Hij deelde daarin mede, dat er 50 in huis was, en wijst de plaatsen aan, waar die te vinden zijn. De inbrekers, aldus het briefje, mochten die meenemen, maar hij verzocht hen tevens om verder zijn huishouding niet overhoop te gooien, daar er toch verder geen geld aan wezig was. Deze 50 gulden heeft men op verschillende plaatsen in het huis aangetroffen. Bovendien zijn eenige sieraden en horloges gevonden. Voorts is nog een levensverzekeringspolis gevonden voor een bedrag van 280.000. Tenslotte zal de sectie moeten uitwijzen, of hier sprake is van misdrijf of niet, in zoo verre sectie, op een dusdanig in staat van ontbinding verkeerend lijk, nog resultaat kan hebben. Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser. Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser betreffende de vanwege de justitie genomen maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gerezen vermoedens van onrechtmatige handelingen, heeft de minis ter van justitie geantwoord: Toen de heer van 't Sant, die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen beweging in November van dat jaar ontslag uit zijn ambt verzocht in aansluiting aan een beslissing van den pensioenraad, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zijn functie onge schikt was verklaard, heeft de ondergetee- kende, wien de beschuldiging, tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was, gelet op de beschikbare gegevens, geen vrijheic kunnen vinden een ander dan eervol ontslag te bevorderen. Door den ondergeteekende is, nadat de be schuldiging betreffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zijn gepleegd, tegen den heer van 't Sant bij hem was ingebracht, aan den waarnemenden procureur-generaal bij het gerechtshof opdracht verleend om naast de civielrechtelijke procedure, welke werd ge voerd voor buiten medewerking der regee ring door partijen benoemde arbiters, een zelfstandig onderzoek in te stellen naar de strafrechtelijke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dit on derzoek waren meegedeeld, is het door den procureur-generaal bij het gerechtshof, te vens fungeerend directeur van politie, en den reeds bedoelden advocaat-generaal verder voortgezet. Hierbij is in zooverre met het arbitraal geding voeling gehouden, dat de verhooren voor arbiters ook door de genoem de functionnarissen op hun eigen verzoek in verband met de hun verstrekte opdracht zijn bijgewoond, terwijl de door den procureur- generaal uitgelokte deskundigenrapporten van de heeren van Ledden Hulsebosch en Schrijver en den heer Dulfer desgevraagd ter beschikking van arbiters zijn gesteld Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommissa ris zal, indien op grond van het onderzoek, door den rechter commissaris in te stellen, een gegronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet worden aangeno men, evenzeer worden opgetreden als tegen andere verdachten Voor toepassing van preventieve hechtenis gaven de beschikbare gegevens stellig geen aanleiding. De regeering betreurt, dat eenzijdige pu blicaties over deze aangelegenheid hebben plaats gehad. Het strafrechtelijk onderzoek laat intusschen niet toe, om, hetgeen in de publicaties onjuist of eenzijdig is, in het openbaar te weerleggen of, meer in het al gemeen, nadere mededeel ingen te doen. STRAFZAAK TEGEN SERGEANT. Antwoord van den minister. Den 27en Juni stelde het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan, de volgend vragen aan den minister van Defensie: Is het waar, dat de commandant van het regiment kustartillerie heeft verklaard prijs te stellen op het in dienst blijven van een ge wezen sergeant, ofschoon dezen door den <rijgsraad veroordeeld werd wegens dief stal of verduistering van een aantal kaarten en andere militaire voorwerpen, die hij had weggenomen ten oeele om de fascistische be weging te steunen? Is de minister, indien dit inderdaad het ge val blijkt, mede van oordeel, dat een militair om die reden gestraft, in dienst kan blijven? Hierop heeft minister Deckers het volgende geantwoord: Bij de behandeling voor het Hoog Mili tair Gerechtshof van de strafzaak betreffende den in deze vraag bedoelden gewezen dienst- Jlichtig sergeant heeft de verdediger er op gewezen, dat het naar zijn meening niet noodzakelijk was de bijkomende straf van ontslag uit den dienst op te leggen. Naar de verdediger echter nadrukkelijk verklaart, is »p deze meening op geen enkele wijze in vloed geoefend door den commandant van iet regiment kustartillerie. Een verklaring als in de eerste vraag bedoeld, heeft ge noemde commandant niet afgelegd. LIJK IN EEN KIPPENHOK. Opschudding te Nunhem in Limburg. Een zonderling geval deed zich gister morgen in het rustige dorp Nunhem (L.) voor. Toen huisvrouw Caris omstreeks 7 uur de kippen ging voeren, vond zij in de open ren van het kippenhok het lijk van den 61- jarigen landbouwer Baets uit Nunhem. De vrouw schrok zoo hevig, dat zij er vandoor ging. Het voorgevallene verspreidde zich al spoedig door het dorp. Een menschenmenigte verzamelde zich voor de woning, de politie werd gewaarschuwd en zooals begrijpelijk deden allerhande geruchten over moord en doodslag de ronde. Maar van eenig misdrijf was absoluut geen sprake. De man was vol gens den dokter aan een hartverlamming ge storven toen hij op weg was naar den akker. De vrouw, moeder van acht kinderen, die zoo hevig geschrokken was, is eenige uren ater in de omgeving door haar man, die op zijn werk was gewaarschuwd, teruggehaald. Het gebeurde heeft groote opschudding te weeggebracht in Nunhem. RUMOER IN AMSTERDAM. Politie trekt de vuurwapens. Gisteravond is het in de Kinkerbuurt te Amsterdam weer danig rumoerig geweest. Communisten hadden over de Tollensstraat, de Kinkerstraat en de Borgerstraat span doeken met communistische leuzen gehangen, die tot samenscholingen aanleiding gaven. Toen de politie trachtte de menschen mei zachten drang te verspreiden, stuitte zij h:er- bij op hevig verzet. Vanuit de ramen werd zelfs met steenen naar haar gegooid. Hierop haalde de politie de vuurwapenen voor den dag en loste eenige schoten Ook werden enkele charges uitgevoerd. Tot half twaalf bleef het onrustig. AANHOUDING VAN DIEVEN VAN EFFECTEN. Twee personen in het Huis van bewaring ingesloten in verband met den diefstal van effecten uit een perceel aan de Mesdagstraat te 's-Gravenhage. Op 28 Juni van het vorige jaar werd tij' dens afwezigheid van den bewoner uit een perceel aan de Mesdagstraat te 's-Graven hage een hoeveelheid effecten ontvreemd tot een gezamenlijke waarde van 40 tot 50 dui zend gulden. Sporen van braak waren aan de buitenzijde van het perceel niet aanwezig waaruit viel op te maken, dat de daders zich met gebruikmaking van een valschen sleutel toegang tot het perceel hadden verschaft. Korten tijd na den diefstal viel de aandacht van de politie op een gewezen dienstbode van den benadeelde, n.1. op de 30-jarige E. J. Ch. van G., die relaties onderhield met den 36-jarigen inbreker Th. J. O. De politie kreeg zóóveel aanwijzingen, dat in den loop van Augustus 1934 kon worden overgegaan tot de arrestatie van de dienst bode en haar vriend. Ongeveer gelijktijdig zijn aangehouden de 36-jarige koopman J B. v. d. S. en de 38-jarige koopman Ph. P. Aangenomen werd, dat O. en v. d. S. den diefstal hadden gepleegd, dat P. zich had schuldig gemaakt aan heling en dat de dienstbode aan den diefstal medeplichtig was. Daar van het ontvreemde niets werd ach terhaald en de aanwijzingen onvoldoende waren, moest het viertal na enkele dagen worden vrijgelaten. In April j.1. bleek, dat aan bankinstellin gen te Haarlem, Dordrecht en Rotterdam effecten tot een gezamenlijke waarde van plm. 11 mille en afkomstig van bovenge- noemden diefstal waren verkocht. Het onmiddellijk door de Haagsche re cherche nader ingesteld onderzoek leidde tot de arrestatie van den 36-jarigen koopman A. N. ten B., den 46-jarigen particulier M. -f., beiden wonende te Rijswijk, en den 59- jarigen J. J. A. van M. te Rotterdam, door wier bemiddeling een gedeelte van de effec ten van de hana was gedaan en die, zooals later bleek, daardoor financieel voordeel hadden genoten. Deze drie verdachten, ter beschikking van de justitie gesteld; werden na verhoor door den rechter-commissaris vrijgelaten. Met dit drietal was men echter nog niet aan het einde van de serie bij de zaak betrok kenen gekomen. Het met kracht voortgezette onderzoek im mers wees uit, dat de verdachte A. N. ten B. de door hem verhandelde effecten had ont vangen van den op helinggebied bij de poli tie minder gunstig bekend staanden 54-jari- ren koopman M. D., die op zijn beurt de ef- ecten weer via den 53-jarigen koopman A. 5. en den 36-jarigen S. L. bleek te hebben betrokken van den reeds genoemden en in Augustus 1934 reeds gearresteerden J. B. v. d. S., waardoor de politie duidelijk bleek, dat zij in den aanvang van het onderzoek iet goede spoor volgde. Ook dit viertal werd aangehouden en na verhoor ter beschikking van de justitie ge steld. Twee hunner werden na verhoor door den rechter-commissaris op vrije voeten ge steld. In het Huis van Bewaring aldaar zijn ingesloten de koopman M. D. en de ten twee den male gearresteerde J. B. v. d. S. Een onderzoek naar de nog vermiste effec ten en eventueele meerdere personen, die zich in verband met deze ingewikkelde zaak aan diefstal of heling schuldig maakten, is thans nog gaande. EEN KOE OP HOL. Gistermorgen is een koe van de Veemarkt te Rotterdam ontsnapt, 't Dier rende in volle vaart door de Crooswijkbuurt en verwekte daar veel consternatie Tenslotte is het van de brug over de Reserveboezem te water ge- prangen. Nadat het dier daar een kwartier lang had rondgezwommen heeft men kans gezien een touw aan de horens te bevestigen en het dier op het droge te trekken. MOTO OVER DEN KOP GESLAGEN. En in het water gereden Gisteravond omstreeks kwart over zeven ïeeft op den Rijksweg Venlo-Nijmegen ter ïoogte van het café „De Hamert" te Well een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. Een motor met zijspan, waarin de drie gebroe ders Posthuma gezeten waren, en welke be stuurd werd door den 30-jarigen H. P., slip te in de tramrails en kwam na over den kop te zijn geslagen, in een sloot terecht. H. P. bekwam een gecompliceerde been breuk, terwijl zijn broer P. P. die op de duo gezeten was, schaafwonden aan gelaat en landen opliep. De derde broer, B. P„ die in de zijspan gezeten was, bleef ongedeerd. Dit is het vijfde ongeluk, dat in een maand tijds op dezelfde plek heeft plaats gehad. DE R.S.A.P. IN AMSTERDAM'S RAAD. De heer P. J. Schmidt zal zit ting nemen. Nlaar aanleiding van in de pers verschenen geruchten omtrent eventueel bedanken van den voorzitter der Rev. Soc Arb. Partij, den heer P. J. Schmidt, als lid van den Amster- damschen gemeenteraad, ten gunste van het zittende raadslid, den heer C. Kitsz, wordt medegedeeld, dat het bestuur van de Federa tie Amsterdam van de R.S.A.P. bij een be spreking van den verkiezingsuitslag heeft besloten, dat de raadszetel der R.S.A.P. zal worden bezet door no. 1 van de lijst, n.1. den heer P. J. Schmidt. DE AANKOMST VAN DE K 18 TE BATAVIA. Door de radio uitgezonden. Aneta seint hedenmorgen: Een ooggetuige-verslag van de aan komst van de K. 18, alsmede verschillen de toespraken daarbij gehouden, zullen op 11 Juli van 8 u. 10 tot 10.30 Java- tijd door alle Krom-zenders, benevens door de zenders P.M.N. en P.L.P. re spect. op een lengte van 29.42 en 29.27 M. worden uitgezonden. Om 19-10 zullen wederom eenige toespra ken worden uitgezonden, alsmede de gedeel ten van de open uitzending, welke op was platen zullen worden vastgelegd. Dit ge deelte wordt te 19.40 gevolgd door een kruis- gesprek tusschen min. Deckers met den commandant van de K. 18. Aanvangende te 19 uur zullen behalve alle Nirom-zenders eveneens de gouvernementszender, respect, op 15.93 en 31.86 M. aan de uitvoering deel nemen. hoofd had opgeloopen, bijna op slag dood was- i J w Haar kind was er zoo erg aan toe, dathet in vrijwel hopeloozen toestand naar 't R K. ziekenhuis moest vervoerd worden. OUDE HEER DOODGEREDEN. Hedenmorgen is de 88-jarige heer I. Have- aar, toen hij met zijn fiets te Rotterdam van een brug reed, door een juist passeerende jersonen-auto aangereden. De oude heer werd een eind meegesleurd en was, toen de auto stopte, reeds overleden. Deze auto was bestuurd door den heer Vingerhoed uit Rotterdam. Het staat nog niet vast, wie de schuld heeft. TRAGISCH ONGEVAL. Hedenmorgen liep het zoontje van den andbouwer T. op den weg Hedel—Zaltbom- mel achter een bakkerskar. Toen het ventje plotseling vanachter de kar den weg opliep, werd hij gegrepen door een auto. Het hoofd je werd geheel verpletterd, het knaapje moet op slag zijn gedood. DE MOORD OP DEN POLITIE COMMISSARIS- Dader naar Leeuwarden over gebracht. Naar wij vernemen, is de gewe zen hoofdagent tit. van politie van der K., uit Schiedam, die in hooger beroep coor het Haagsche-Ge- rechtshof veroordeela is tot vijftien jaar gevangenisstraf, ter zake van doodslag gepleegd op den commis saris van politie den heer Ellen berger te Schiedam, heden tot het ondergaan van deze straf, naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Prijs behaald. Onder leiding van haar directeur, den heer Saai uit Bergen, behaalde onze zangvereeniging „Crescendo" Zondag op het concours te Santpoort den len prijs in de derde afdeeling met 319 punten. Dit was het hoogste aantal punten. Opbrengst collecte. *De collecte ten bate van „Zonne straal" bracht 36.25 op. Het vorige jaar kon men 49 afdragen. IR. MUSSERT MET DE „SPERWER" NAAR 1NDIE. Naar wij vernemen heeft Ir. Mussert thans passage geboekt bij de K.L.M. van Amster dam naar Batavia. Zijn vertrek is vastgesteld op 17 Juli a.s. Op dien datum zal hij met de „Sperwer'' naar Indië vertrekken, waar hij op Maandag- 22 Juli zal aankomen. AUTO HET TROTTOIR OPGEREDEN. Vrouw gedood; haar kind ern stig gewond. Op de kruising Rondweg-Violiersstraat te Almelo kwamen gisteravond twee auto's met elkaar in botsing. Bij een poging van één der wagens, be stuurd door den bakker Morsing uit Wier den, om de botsing te ontgaan, remde hij uit alle macht, doch kon niet beletten, dat hij door de auto, die van rechts kwam, nog eenigszins geraakt werd. De aangereden auto sloeg met groote vaart over den kop, vloog vervolgens van den rijweg en kwam met een geweldigen smak terecht op het trot toir, waar zich juist de 28-jarige vrouw de Rode bevond, die haar fiets, waarop haar vierjarig zoontje gezeten was, aan de hanc hield. Moeder en kind kwamen onder de auto en werden zoo zwaar gewond, dat de vrouw, die zware verwondingen aan het Aanrijding. In de buurtschap Groet had Zondag een aanrijding plaats, waarvan de gevolgen ern stiger hadden kunnen zijn. Een dochtertje van den heer Zut reed met een nog jong kind in een kinderwagen langs de straat, toen een auto aan kwam rijden en van den tegenovergestelden kant een motor rijwiel. Door onvoldoende uitwijken kwam de 'motorfiets tegen den kinderwagen te recht, met het gevolg, dat de beide kinderen werden gewond. Gelukkig waren de gevolgen niet zoo ernsig als dit zich aanvankelijk deed aan zien. J V.V.V.-feest. Zondag werd alhier het jaarlijksch V.V.V.-feest gevierd. De feestelijkheden werden geopend door een optocht. De jury, bestaande uit mevr. Rijkx, burgem. Kooiman en dr. Cohen, had het, wat de beoordeeling aangaat, niet zoo druk als wel eens het geval is geweest. De uitslag was: le pr. C. Blom (vlucht van Lambrecht Melisse); 2e pr. (Joh Rijkx, M. v. d. Molen, M. Blom en S. Houtkooper)3e pr. (kam- peertent). Kinderen: le pr. J. Turkstra; 2e pr. (weer- huisje) J. Naastepad 3e pr. (versierde paar den) Jn. Leegwater. Versierde fietsen: le pr. W. Das, 2e pr. P. Burger, 3e pr. C. Koning; 4e pr. C. Blom: 5e pr. versierde autoped A. Groot. le pr. C. Moeies; 2e pr. C. Bart (Pinda man); 3e pr. A. Bart (Cowboy). Na het dorp te zijn doorgetrokken werd de optocht ontbonden en om 11 uur vingen de volksspelen aan, te beginnen voor jongens van 6—9 jaar: le pr. D. Das, 2e pr. P. Pij per. Meisjes 6—9 jaar: le pr. Vr. de Boer, 2e pr. K. v. d. Molen. Jongens 1014 jaar: le pr. D. Schaak 2e pr. Jo Ens. Meisjes 10—14 jaar: le pr. G. Gelder, 2e pr. A. de Vries. Jongens 1517 jaar: le pr. A. Evers, 2e pr A. Bart. Meisjes 15—17 jaar: le pr. A. Klinkha mer, 2e pr. M. v. Leijen. Heeren van 18—30: le pr. W. v d. Sluis 2e pr. H. Schenk. Dames van 18—30; le pr. M. Burger 2e pr. mej. Reuvers. ^Heeren 31—80: le pr. W. Los, 2e pr. Jn Dames 3180: le pr. A. PijperBomme rij, 2e pr. A. Leegwaterde Vries. De prijzen van het gemaskerd'bal, waar mede de avond besloten werd, waren ais volgt: le pr. C. Blom (sprokkelvrouwtje)2e pr M.*Blom (sneeuwpop); 3e pr. C. Wijdenes (paddestoel); 4e pr. M. Bommerij (dominoV pr-W-Wit-Helder (Holl. fabrikaat)' 6e pr. W. Vader (haremdame); 7e pr P Burger (zigeunertje); 8e pr. A. Vader (Holl danseres)9e pr. B. Blom (schoorsteen- stef/)' 106 Pf' Schaak (krantenverkoop- Groepen: le pr. dames Zwagerman Gelder (2e boeren uit 1935 en 1915) 2e dames Bakker (Russische boer en boerin) pr. Joh Rijkx M v. d. Molen, S. Houtkoo per (Klaver drie)4e pr. G. Gelder, M v Leyen (oude besjes)5e pr. J. Koning, M Koning en C. Edel (Oostersche prins met haremdames). en pr Na het démasqué, dat natuurlijk met Wi wat verrassingen gepaard ging, werd het ba vrijgegeven, dat verder een heel gezellig ver. "oop had. Als attractie was er nog het raden naar het gewicht van een pop. De uitslag was- le pr. C. Koning, 2e pr. Joh. Groot en t» K Gelder. m u u w pr. de Prijs behaald Het Ned. hervormd kerkkoor, directeur heer Jb. I. Hovenier te Bergen, behaalde op het concours te Santpoort, uitgeschreven door „De Noordhollandsche Zangersbond'' een tweeden prijs met 285 p. in de 3e afd' A. Gem Koren. Aan den heer C. Mimtjewerf, tijdelijk as- sistent aan de R. L. W. S. alhier, is ontslag verleend Dit jaar geen L. E. T. T Naar wij vernemen, heeft men bij deti Rijkswaterstaat bezwaar gemaakt voor een te houden tentoonstelling van de L E. T. I op den ouden Rijksstraatweg. Ook vernamen we, dat net bestuur aan de eden zal voorstellen, om dit jaar geen ten toonstelling te houden. De verplichte vergadering had al in April moeten plaats vinden. CORRESPONDENTIE. N .N., alhier. Wij stellen Uwe waar. schuwing zeer op prijs, maar kunnen er toch geen notitie van nemen, als die van on bekende zijde komt Red. Alkm. Crt DE POST VLUCHTEN OP INDIE. Lijster (uitreis) 8 Juli te Karachi. Mara. boe (uitreis) arriveerde 8 Juli; Sperwer thuisreis, Schiphol 8 Juli en Rietvink thuis reis, Jodhhoer 8 Juli. HET VLIEGONGELUK NABIJ SOERABAJA. Bestuurder maakt hef redelijk wel. In verband met het ongeval van de V 9 kan nog worden medegedeeld, dat de bestuurder ltn. ter zee v. d. Wateren, nog niet is ver hoord. Naar omstandigheid maakt hij het echter redelijk wel. EEN CATAPULT-MARINEVLIEGTUIG. Het eerste vliegtuig voor de marine, dat door middel van een catapult van kruiser kan opstijgen. In den afgeloopen nacht is het eerste cata- puitvliegmachine, bestemd voor de marine, vervoerd van de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek over Het IJ, naar de marinelucht haven te Schellingwoude. Het toestel werd overgebracht aan boord van een zolderschu' en zal zoo spoedig mogelijk op Schelling woude gemonteerd worden. Dit toestel de Fokker C. II W., is een twee persoons marine-verkenner, bestemd om aan boord van kruisers meegevoerd te worden Het toestel is zoodanig op gebouwd, dat het door middel van een catapult van den krui ser kan starten. De C. II W. is een tweedek ker op drijvers, uitgerust met een met lucht gekoelden motor van ongeveer 700 p.k. De romp is betrekkelijk breed, zoodat daarin veel ruimte beschikbaar is. De vleugelbelasting is laag n.1. 60 k g. per per vier kante meter. In verhouding tot de maximumsnelheid van 262 K M. per uur, is de landingssnelheid zeer gering namelijk 85 K.M. per uur. Deze lage landingssnelheid is mede verkregen door het gebruik van lan- dingsklappen aan den ondervleugel. Het toe stel kan een nuttigen last van 730 k.g. mede voeren en heeft een werkingssfeer van 700 K.M. Met had gehoopt met de vliegproeven van dit toestel nog midden Juli een aanvang te kunnen nemen, maar dit zal wel later worden misschien wel einde Juli of begin Augustus. De eerste proeven om het toestel door mid del van een catapult te starten zullen ge schieden onder deskundige leiding van- een vertegenwoordiger van de Duitsche Henkei- fabriek, die veel ervaring op dit gebied heeft opgedaan. Na de eerste proeven te Schelling woude zullen deze worden voortgezet aan de Noordzeekust. DE STEWARDESSEN VAN DE K. L. M- Uit 26 sollicitanten zijn er vief gekozen voor verdere opleiding- Een uniform, dat met de mode rekening houdt. Aan de vrouwelijke zucht, met de mode mee te gaan zal tegemoet gekomen worden door de directie van de K.L.M., waar het betrett de uniformen van de air-hostesses op de lij® Amsterdam—Milaan. Die tegemoetkoming zal zitten in den rand van de hoedjes, die deze stewardessen zuil® dragen. De stewardessen zullen namelijk Alj'"a baretten dragen als zij „op de lijn" zijn hoedjes als zij „aan wal gaan" in Frankt° Milaan of Amsterdam. Ook de baretten z len nog rekening houden met de vrouwrii] zucht tot „iets anders", want '6 Zomers i len zij wit van kleur zijn en 's winters blauw. getaill^J 8 van witte Ook de blouse die onder het Jasje wordt gedragen kan 's zomers stof zijn, met een zg. 6trop-das. sje. De onderscheidingsteekenen voor de war-dessen, zijn heel eenvoudig: op de terlapel van hun jasje een verguld 9F flj piet liet embleem van de K.L.M. en op f. blouse of op linker-jaslapel een broche op het woord stewardes. A„rM Uit de 26 meisjes die uit de vele 'lölljjn er in eerste instantie gekozen waren z j jn thans vier uitgezocht, die tot 1 Aug118 verdere opleiding blijven. afge- De vier uitverkorenen hebben in j op loopen week een eerste opleiding pen het hoofdkantoor van de K.L M S oè0' Haag. Gisteren zijn zij naar Schipt men en in den dienst opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8