DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verkeersregeling en uitverkoopen. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. Baqeliiksch Oveczicht Buitenland, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 1A0 Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 10 Juli 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargong Tweede Kamer Deze twee belangrijke wetsontwerpen zijn gisteren aangenomen. als de auto-rijder „onder den invloed" is. De Engelsche pers is zeer verontrust en vreest, dat Italië binnenkort naar de wape nen zal grijpen. in augustus oorlog Wal vandaag de aandacht trekt... (Zie verder eventueel laatste berichten.) ALKMAARSCHE COURANT 's-GRAVEXHAGE, 9 Juli. In het tempo van het moderne verkeer hecdt de Kamer de nieuwe verkeerswet afgehandeld. Deze wet geeft aan de Kroon de be voegdheid om bij algemeenen maatregel van bestuur, Gedeputeerde Staten ge hoord, verkeersregelen vast te stellen. De Kroon kan bepalen welke besluiten, kiachtens den algemeenen bestuurs maatregel door Gedeputeerde Staten of gemeentebesturen enz. genomen, goed keuring van de Kroon noodig hebben, van welke besluiten beroep op haar open staat, enz. Provinciën en gemeenten mo gen. evenals nu geschiedt, aanvu"ende reielen maken. De gemeenteraden zullen op wegen binnen bebouwde kommen, waar een zeer groote verkeersdrukte is, een maxi mum-snelheid van 15 K M. kunnen vast stellen, onder goedkeuring van Gedepu teerden. Deze speciale snelheidsbeper king voor drukke verkeerspunten is mo gelijk naast een algemeene voor de be bouwde kommen in haar geheel. Mr. Duys (s.d.), een groot automobilist, noemde de maximumsnelheid maxi- mum-onzin, maar minister Van Lidth de Jeude merkte op, dat de opheffing van de maiimum-snelheid. in Den Haag het aantal ongevallen had doen toene men. En de nieuwe wet zal een eind maken aan het euvel, dat allerlei ge meenten verschillende maximum-snel heden vaststellen. Mr. Duys, met wiens rede de heer Van Kempen (Lib.) instemming betuigde, pleitte ook voor uitbreiding der wegen- politie, maar de bewindsman verwacht meer heil van opvoeding der wegge bruikers. Den automobilist, tegen wien proces verbaal wordt opgemaakt, omdat hij on der invloed van sterken drank verkeert, kan zijn rijbewijs door den opsporings ambtenaar aanstonds worden ontnomen. Minister Van Lidth heeft echter een aa.endement-Duys overgenomen, waar door tegen willekeur wordt gewaakt. Stel, dat de ambtenaar zich vergist en do automobilist niet „onder den in vloed is! Hij kan een bezwaarschrift tegen de ontneming indienen bij het ge recht, dat er binnen drie dagen over be slist. De minister en de vaste Kamer commissie hadden er vergeefs over ge peinsd, hoe op dit punt meer rechts zekerheid te scheppen. Maar mr. Duys schreef in zijn amendement eenvoudig he'. bestaande artikel 103 van bet wet boek van strafvordering over. Ir. Bongaerts (r.k.) prees hem deswege voor zijn vernuft! De wet tegen bedriegel ijke uitverkoo pen of opruimingen verbiedt, een uitver koop of opruiming aan tc kondigen zon der vergunning van de kamer van koop handel. Deze 6taat een uitverkoop slechts toe bij opheffing van een zaak of a de verkoop van bepaalde artikelen eener zaak een einde neemt, enz. En een opruiming staat zij alleen toe, als een zaak wordt verplaatst, verbouwd of iets dergelijks. De kamer van koophandel meet voorts «-en vergunning weigeren, e;s er geen goede trouw bestaat, en kan een uitverkoop weigeren," als dezelfde artikelen betrokken zijn geweest bij een u.-. verkoop binnen een jaar tevoren. Een v verkoop mag slechts drie maanden duren; de kamer van koophandel kan een verlenging met drie maanden toe staan. Dat de kamer van koophandel aan een commissie van leden kan opdragen, een aanvrage namens haar te onderzoeken e.i erover te beslissen, vervulde mr. Van Rappard (lib.) met vreeze. Hij was bang, dat belanghebbenden zouden snuffelen in de boeken van de concurrenten. Van andere zijde werd betoogd, dat de ka mers van koophandel uiteraard voor be- langeloos onderzoek zullen zorgen. Verkoopen bij jaars- of seizoenswisse ling hebben geen speciale vergunning noodig. maar mogen slechts gedurende bepaalde termijnen worden gehouden, nl. tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. De Kroon is echter bevoegd, een ander tijd vak aan te wijzen. De heer IJzerman (s.d.) vond, dat het wrtsontwerp een pooveren indruk maakt, gezien der. nood van den midden stand, maar hij ging ten slptte mee. En de heeren Wielinga (a.r.), Stumpel (r.k.) en Boon (lib.) beuevens mevrouw BakkerNort (v.d.) juichten de bescher ming van den bonafiden middenstand, welke deze regeling brengt, toe. De Kamer heeft een amendement- Boon tegen vliegende winkels bij zitten en opstaan verworpen. De regeering 2al deze zaak regelen in de door haar in te dieiven vestigingswet. Met 58 tegen 10 stemmen heeft de K.vmer een amendement-Kortenhorst (r.k.) verworpen, waardoor geschrapt zou zijn de bepaling, dat gedurende een sei zoenuitverkoop de voorraden niet mogen worden aangevuld. Het wetsontwerp, merkte minister Gelissen op, is er niot voor industriëelen, die willen spuien. De Kamer heeft ook deze wet zonder st mming aangenomen. Met de groote bezuinigingsw et zal de Kamer Woensdag 17 Juli een aanvang mrken. En het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren gaat Dinsdag 16 Juli in afdeelingsonderzoek. De Kamer heeft een voorstel van den voorzitter aangenomen om het lijvige verslag der Kamercommissie inzake „Spoorhout" en het grindbaggerbedrijf te Linne te verzenden aan de regeering. Het is dus niet op de agenda komen te staan. Ten slotte heeft de Kamer een massa klein goed afgedaan. Zij heeft weer snel gewerkt, vandaag! In sommige kringen te Rome is men er van overtuigd, dat Italië een einde wenscht te maken aan de verzoenings pogingen met Abessinië en gelooft men, dat alles er op wijst, dat Italië slechts voldoening wenscht door militaire ope raties. Het verdagen der onderhande lingen der verzoeningscommissie te Scheveningen zou men als een gunstig moment beschouwen, om de vijandelijk heden te beginnen en men zou den Vol kenbond voor een voldongen feit willen stellen door den opmarsch in Abessinië te beginnen vóór 25 Augustus a.s., als de Volken bondsraad ter behandeling van het conflict bijeen komt. Deze mededeeeling uit Rome, hoewel zeer verontrustend, komt niet onverwacht. De Engelsche pers tenminste wees al op een der gelijke mogelijkheid, nog voordat boven staand 'elegram bekend werd. De Engelsche avondbladen tenminste publiceeren n.1. op opvallende wijze berichten, waarin er op wordt gewezen, welk opzien het mislukken der aTbitrageonderhandelingen in Schevenin gen heeft gebaard. Zoo schrijft de „Star" onder het dik gedrukte opschrift ^„Mussolini slaat er weer onmiddellijk op los In welingelichte kringen vreest men, dat Mussolini misschien van de gelegenheid van het mislukken der werkzaamheden der ar bitrage-commissie gebruik zal maken om onmiddellijk tegen Abessinië op te rukken De Evening Standard" schrijft: „De misluk- king'is misschien het signaal tot den oorlog" en vervolgt met het bericht, dat Abessime waarschijnlijk een onmiddellijk bijeenroepen van den Volkenbondsraad zal eischen. Een Abessijnsch ambtenaar zou hebben ver- claard: „Wij verwachten den aanval van talie ieoer oogenblik". Een door Reuter te Londen gepubliceerd bericht uit Rome meldt, dat in zekere taliaansche kringen, het verlangen leeft de operaties nog voor 25 Augustus te beginnen, d.w.z. voor het Italiaansch-Abessijnsche con- lict voor den Volkenbond komt, zoodat de Volkenbond voor een voldongen feit zou komen te staan Er zijn echter nog 2 leger divisies en 2 divisies Zwarthemden nog niet naar Abessinië onderweg en het zou on waarschijnlijk zijn; dat Italië den veldtocht tegen het ongeveer 1 millioen man sterke Abessijnsche leger zou openen zonder min stens 250.000 man troepen in zijn koloniën te hebben. Waarschijnlijk achtte men het, dat Italië minstens tot eind Augustus zal wachten, mits het niet door een dreigende stellingneming van den Volkenbond te voren reeds tot optreden Éou worden gedwongen. Ifog geen militaire actie. De geruchten over een reeds geschiede, dan wel binnen zeer korten tijd te geschieden opening van de militaire actie van Italië in Oost-Afrika worden van toonaangevende Italiaansche zijde beslist tegengesproken De behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict vertoont volgens de opvatting van verantwoordelijke Italiaansche instanties geen nieuwe aspecten, die plotselinge be slissingen van dien aard zouden doen ver wachten, nog afgezien van het feit, dat de regentijd in de betrokken Oost-Afrikaansche gebieden niet voor jSeptember lafgeloopen is en Italië er prijs op stelt de aan den gang zijnde voorbereidingen voor een eventueel noodzakelijk wordepde militaire actie verder te voltooien. Men vermoedt, dit de geruchten hun oor sprong vinden in de moeilijkheden, die ont staan zijn in de Italiaansch-Abessijnsche ar- bitrage-commissje. Deze moeilijkheden be treffen, zooals reeds gemeld is, oe kwestie der grensproblemen en in dit opzicht zal Italië aldus wordt met nadruk gezegd niet toegeven, terwijl de vertegenwoordigers van Abessinië nogmaals gepoogd hebben in de arbitragecommissie het mandaat van de com missie uit te breiden tot de politieke kwestie van den loop der grenzen. Mocht tengevolge van deze moeilijkheden de arbitragecommissie verhinderd worden verder te weiken, of zelfs zijn beraadslagingen te staken, dan zou vol gens de alhier heerschende opvatting een geheel nieuwe rechtspositie ontstaan, welke den Volkenbond aanleiding zou kunnen geven terug te komen op zijn besluit, dat gelijk bekend is de benoeming betreft van een vijf den arbiter in de commissie, en de verdere behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict op een geheel nieuwe basis te stellen. Gelijk bekend is heeft Mussolini reeds op 25 Mei in de Italiaansche kamer verklaard, dat het Italiaansch-Abessijnsche verdrag van 1928 een doode letter is gebleven met de uit sluitende uitzondering van de bepalingen inzake verzoening en arbitrage. Mocht de thans in Scheveningen ingezette procedure stranden op de houding van Abessinië, dan zou Italië het geheele verdrag beschouwen als vervallen. Groot Britannië en het Italiaansch Abessijnsche conflict. In antwoord op een desbetreffende in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde Eden, dat de regeering van Abessinië op 10 Mei j.1. de Britscne regeering en de regeeringen van Egypte en den Soedan had uitgenoodigd met het doel een overeenkomst te sluiten in zake een stuwdam in het Osana-meer. De Britsche regeering wenschte evenwel geen enkelen stap te ondernemen, welke het geschil tus schen Italië en Abessinië zou kunnen doen toespitsen op een oogenblik, dat alle moge lijke pogingen worden gedaan een oplossing van het geschil te verzekeren. De Britsche regeering heeft de regeering van Abessinië dan ook doen weten, dat zi voor een uitstellen dezer conferentie was Eden voegde hieraan toe, dat de regeering van Groot-Britannië zich ten volle bewust is van de belangen van Egypte en den Soe dan in het bekken van den Boven-Nijl, welke belangen reeds vroeger werden erkend zoo wel door de regeering van Abessinië, als door de regeeringen van Frankrijk en Italië Parlementscorrespondent van Star over den toestand. De parlementscorrespondent van de Star wijst er op, dat de Abessijnsche kwestie de licaat is en Engeland groote moeilijkheden bereidt. De meerderheid van het parlement wenscht dat Engeland thans slechts optreedt door middel van den Volkenbond, dat wil zeggen, dat Groot Britannië, indien Frankrijk weigert aan eenige tegen Italië gerichte ac tie deel te nemen, den Volkenbond niet za kunnen steunen. De politiek der regeering is dus gebaseerd op een collectieve actie. In dien deze evenwel niet kan worden bereikt, zou dat gelijk staan met een isolement van Groot Britannië. Het blad wijst er vervolgens op, dat onder zekere omstandigheden de geheime overeen komst, welke in 1926 door Engéland en Italië werd gesloten, nog bizondere moei lijkheden zou kunnen medebrengen, indien het werkelijk tot een oorlog mocht komen. Italië geeft punten ter overdenking. In een hoofdartikel raadt de Giornale d' talia het Engelsche volk vier punten van overdenking aan op den vooravond van de belangrijke besprekingen in den minister raad en in het Lagerhuis. Deze punten zijn: 1. Het prestige van den Volkenbond wordt niet gecompromitteerd door de Italiaan sche actie, maar door de voortdurende schen dingen door Abessinie van het Volkenbonds- act. 2. Groot-Britannië, dat heerscht over de ïelft van de wereld, moet niet de rechtvaar dige aspiraties van Italië dwarsboomen. 3. Het moreele en materieele voordeel van ingeland ligt in het hebben als nabuur in zijn koloniën van Italië eerder dan een bar- baarsche staat. In dit verband wijst het blaJ op de altijd correcte en vriendschappelijke houding en de samenwerking, die door Italië in Afrika aan Engeland gegeven is. 4. De gevaren voor de Europeesche soli dariteit. De geest is vaardig over het volk. Uit Eboli wordt gemeld, dat in het batail- on der Zwarthemden van Forll, de geboorte- jlaats van den Duce, hetwelk Mussolini ;ort geleden geinspecteerd heeft, voordat het naar Afrika vertrok, dienst is genomen door vier kantoorbedienden en 19 andere perso nen, die allen een uitstekende positie hadden. Zij hebben den rang van officier gekregen. Onder hen zijn zeven personen gehuwd en vader van kinderen. Een hunner heeft vier kinderen en vier anderen hebben er drie. Van de miliciens zijn 60 pCt. gehuwd. On der hen bevindt zich een burgemeester en zeven z.g. politieke secretarissen, 54 kantoor bedienden en 200 handwerklieden, benevens 120 loonarbeiders. Meerdere activiteit in Italië. Het officieele Italiaansche Staatsblad van gisteren bevat een Koninklijk Besluit, waar bij specialisten en technici van de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen worden ge roepen. De voorbereidingen worden in ver sneld tempo voortgezet en de bladen bevat ten opnieuw uitvoerige artikelen tegen Enge land, terwijl andere bladen een beroep op Engeland doen en het trachten te overtuigen van de juistheid van het Italiaansche optre den. Vreemdelingen verlaten Abessinië. De „Daily Express" meldt uit Addis Abeba: Een dichtbezette trein met Britsche, Amerikaansche en Italiaansche man nen, vrouwen en kinderen, is uit Addis Abeba vetrrook Zij verlaten het land wegens het dreigende oorlogsgevaar. De meeste buiteniandsche firma's aldaar durven geen crediet meer geven, waardooor het zakenleven zoo goed als stilgelegd is. Nog meer troepen naar Abessinië. De „Daily Telegraph" verklaart te weten, dat de Italiaansche bevelhebber in Abessi nië meent, dat met minder dan 400.000 man geen succesvolle aanval kan worden ge daan. Mussolini heeft zich hiermede ac- coord verklaard. Hij zal dus meer troepen sturen. Vermoedelijk is Frankrijk meer bezorgd over deze kwestie dan Engeland. Avenol heeft den wensch geuit, dat de groote mogendheden alles zullen doen om tot een overeenstemming te komen, alvorens de kwestie voor den Volkenbond komt. In Londen wordt verklaard, dat men niet te veel gewicht moet hechten aan het misluk ken van de onderhandelingen te Scheve ningen. De draagwijdte van het conflict gaat thans veel verder dan eenige mogend heid vermoedt. DE OVERSTROOMINGEN IN DEN STAAT NEW-YORK. 40 dooden; nieuwe overstroo mingen in Maryland. Naar uit Albany in den staat New-York gemeld wordt, is het hooge water in het overstroomingsgebied Dinsdag weer eenigs- zins gedaald! In verschillende plaatsjes trachtten de inwoners naar hun woningen terug te keeren. Daarbij vonden zij in hun huiskamers hier en daar een laag slik van I tot 154 M. dik. Het totale aantal dooden bedraagt 40. In drie overstroomde plaatsen is gister brand uitgebroken, waardoor ver scheidene gebouwen vernield werden en groote schade werd aangericht. De brand weer moest het vuur van uit booten bestrijden. De regeering heeft uitgebreide maatrege len genomen om het uitbreken van een typhusepidemie in het overstroomingsgebied tegen te gaan. Intussdien. zijn de rivieren in het Noord- Oostelijke gedeelte van den staat Maryland tengevolge van aanhoudende wolkbreuken buiten hun oevers getreden. Verscheidene plaatsen zijn reeds overstroomd. Het water staat daar reeds 1 M. hoog. Uit Glasgow in Montana wordt gemeld, dat een wervelstorm, gepaard gaande met wolkbreukachtige regens, verscheidene plaat sen in de omgeving heeft geteisterd. Talrijke Het Italiaansch Abessinisch con flict. (Dag. Overzicht.) Het Duitsche vlootprogram Fransche en Engelsche persstem men. (Buitenland.) Groote overstroomingen in Noord- Amerika. (Buitenland.) Pakhuis te Rotterdam ingestort; geen personeele ongelukken. (Bin nenland). N. S. B.'er mishandeld. (Rechts zaken). Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland). 17-jarige jongen uit Egmond op den Hoeverweg door autobus over reden en gedood. (Stad en Om geving.) gebouwen werden verwoest. Twee personen vonden den dood, terwijl ongeveer 40 anderen gewond werden. TWEE INTERNATIONALE OPLICHTERS GEARRESTEERD. Te Berlijn zijn wegens internationale op lichterijen de 32-jarige Josef Kopp en de 35- jarige Tsjech Georg Nowakowski gear resteerd. Kopp heeft zich reeds in Frankrijk, Neder land, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië met twijfelachtige zaken bezig gehouden en is in Ehiitschland reeds vroeger gestraft. Na zijn laatste straf te hebben ondergaan, ves tigde hij in Juni 1934 in Italië een maat schappij met den fraai klinkenden naam Unione Meridionale Esportazione Agrumi (U.M.E.A.) Het maatschappelijk kapitaal bedroeg 10.000 lire en met behulp van deze maatschappij hebben Kopp en Nowakowski talrijke oplichterijen gepleegd. Evenals in andere Europeesche landen werden ook in Duitschland voor den schijn talrijke agentu ren en filialen van de U.M.E.A. gevestigd en aan goedgeloovige kooplieden verpacht of op andere wijze aan den man gebracht. De tegenpartij moest dan dikwijls aanzienlijke waarborgsommen storten. Als doel van de onderneming werd de verkoop van Italiaan sche vruchten in het buitenland genoemd. Daarbij deed Kopp bedriegelijke voorspiege lingen over de capaciteiten van de U.M.E A. Op deze wijze werd talrijken importeurs belet intijds met Italiaansche exporteurs overeen komsten aan te gaan. Moest er geleverd worden, dan verlangde Kopp plotseling voorschotten en maakte daarvan de levering afhankelijk. Doch zelfs wanneer de importeurs de voorschotten be taald hadden, nam hij tal van uitvluchten om zich aan zijn plicht tot levering te onttrek ken, welke hij nu eenmaal niet kon nakomen, omdat hij noch over het noodige kapitaal noch over de vereischte relaties met de Ita liaansche leveranciers beschikte. Nowakowski heeft de oplichterijen onder steund door de leiding van de filialen in Ber lijn, in de Scandinavische staten alsmede in België, Nederland, Zwitserland en Frankrijk- op zich te nemen. NOODWEER RICHT VERWOESTINGEN AAN. Te Montevideo heeft een noodweer gewoed, dat ontzettende schade heeft aangericht. Bij een aardverschuiving in de buurt van het Pantanoso-meer zijn 62 personen gewond en één gedood. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN EEN JAPANSCH GARDE REGIMENT. Naar „Kokomin Schimbun" meldt, zijn te Tokio een 21-jarige onderofficier van het garderegiment en twee reeds lang gezochte communistische agitators wegens communis tisch agitatie gearresteerd. De agitatie werd ontdekt door een dreigbrief van den onder officier aan den regimentscommandant en diens familie, waarin hij op de aanwezigheid van communisten in het regiment wees. De onderofficier is het slachtoffer van commu nistische agitators, die sedert lang een pro pagandablad, „Soldatenvriend" getiteld, ver spreiden. De onderofficier zal voor den krijgsraad terecht staan. ITALIAANSCH SCHIP VERGAAN. Minstens 21 slachtoffers. Hedenmorgen vroeg is 6 mijl uit de kus. van Cxrenaica nabij Benghazi het Italiaan sche stoomschip Attilio", metende 1916 ton, vergaan. Omtrent de omstandigheden, waaronder deze scheepsramp plaats vond, is niets be kend. In 3 minuten tijds is het schip gezonken Minstens 21 personen zijn verdronken. De „Attiliohad tarwe aan boord, 14 passagiers en een bemanning van 16 koppen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1