DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche buitenlandsche politiek. flxiqeliiksch OveczUAi !BuUenlatui Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 162 Dit nummar bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 Juli 1935 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een lange redevoering van minister Hoare over de buitenlandsche politiek van Engeland. Een groote overwinning der regeering. Het Italiaansch-Abessinische conflict. In het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren de minister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, de met span ning verwachtte debatten over de bui tenlandsche politiek geopend met een groote redevoering. Na deze rede volg den de debatten, waarna de Labour- oppositie een aanval deed op de regee ring. Maar de regeering bleef met 236 tegen 40 stemmen in de meerderheid, zoodat haar buitenlandsche politiek door de overgroote meerderheid werd gesteund. De oorlog aldus ving Hoare aan heeft een verarmde en wantrouwige wereld achtergelaten. De oorlog heeft ook de meeste menschen er van overtuigd, dat de vrede een samenhangend geheel is en deze opvat- Samuel Hoare collectieve verantwoordelijkheid. (Bijval). Het Italiaansch-Abessinische geschil. Om die reden, aldus ging Sir Samuel Hoare voort, stelt Engeland op zoo ernstige wijze belang in 't Italiaansch-Abessinische geschil. Om die reden is Engelapd ook, op gevaar af becriticeerd te worden, bereid ge weest zijn constructief voorstel te doen om een oorlog te voorkomen, die, hoe hij ook moge afloopen, een ernstige reactie zou heb ben op het geheele volkenbondssysteem (bij val). Spreker behoeft niet in bijzonderheden de volledige weerlegging te herhalen, die de Engelsche regeering gegeven heeft van de wilde verklaringen over de motieven en han delingen van Engeland in zekere deelen van de Italiaansche pers, (bijval). „Wij hebben geen bijgedachten, maar slechts de gedach te aan een vreedzame regeling. De verkla ringen, volgens welke wij aan onze eigen koloniale Mangen zouden hebben gedacht en troepen zouden concentreeren in de nabu rige koloniën missen iederen grondslag. Ik hoop, dat mijn weerlegging in alle Italiaan sche bladen, die voor deze ongegronde be schuldigingen verantwoordelijk zijn, zoo volledig mogelijk zal worden gepubliceerd. Wij hebben de noodzakelijkheid van een Italiaansche expansie toegegeven en wij ge ven opnieuw de rechtvaardigheid toe van eenige critiek, die geuit is jegens de Abes- sijnsche regeering. Maar zijn de feiten van de Italiaansche expansiebehoeften en de klachten jegens de Abessinische regeering een voldoende motief om zich in een oorlog te storten? (applaus). Voorgaande verklaarde Hoare, dat hij hoopte, dat het mogelijk zal zijn dit onge luk te verhinderen, hetzij door toepassing van het verdrag van Versailles of door de hulp van den V olkenbond. Engelands verhouding tot andere mogendheden. In aansluiting hierop ging Hoare er toe over de verhouding van Engeland tot de andere mogendheden te bespreken, waarbij hij allereerst Frankrijk besprak. „Frankrijk en Engeland, aldus zeide hij, zijn de mo gendheden in Europa, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de regeling van 1919. Wij zijn derhalve tezamen in het bij zonder geinteresseerd bij de wijziging van die regeling, die thans door den urgenten eisch van den tijd aangebracht worden. Wij hebben dicht naast elkander gestaan, wij hebben vele jaren samengewerkt en wij zul len voortgaan tezamen op te treden en in de toekomst samen te werken. Het ligt niet in den Britschen aard oude vriendschappen op te offeren om der wille van nieuwe. Wan neer wij nieuwe vriendschappen zoeken, zul len wij dat doen op een wijze, die onze oude vriendschappen niet in gevaar brengen". Wat Italië betreft, Engeland is met dit land in een oude en waardevolle vriendschap verbonden en het heeft geen warmer en op rechter verlangen dan dat deze vriendschap voortduurt. Aangaande Sowjet Rusland zeide Hoare, dat de economische en politieke betrekkingen met dit land beter waren dan ooit. Ten opzichte van Duitschland zeide hij „Omtrent onze betrekkingen met Duitsch land heb ik mij reeds uitvoerig tevoren uit gelaten. Ik behoef hier slechts den grond toon van dat alles te herhalen: Dat onze houding een practisch en begrijpend realis- Hoare ging dan nog in op de betrekkingen van Engeland met Japan en China, waarbij Vele personen en daarbij denkt spr. niet aan een speciaal land schijnen een diep genoegen te vinden in opwindingen en avon turen, in de psychologie van de vrees en vaak zelfs der brutaliteit. Spr. w il niet alleen het Lagerhuis, maar ook het Engelsche volk in het algemeen en de andere landen eveneens oproepen een weinig meer gemoedelijkheid, gezond verstand en vriendelijke tolerantie in Kun levenshouding en in de buitenlandse h politieke overwegingen te brengen. In dien geest wil spr. ook de tegenwoordige moeilijk heden bespreken. Het Duitsch—Engelsche vloot- verdrag. Zich vervolgens tot de eigenlijke proble men wendende, besprak Hoare allereerst het Duitsch—Engelsche vlootverdrag. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat Engeland niet zou zijn overgegaan tot de onderteekening van een dergelijk verdrag, wanneer het niet evenzeer voordeelig zou zijn geweest voor de andere zeemogendheden. Iedere overeenkomst, die Enge and met Duitschland zou hebben kunnen sluiten, zou dusdanig hebben moeten zijn, dat het de kansen op een algen een vlootverdrag niet ongunstig beïnvloedde. Er zijn overwegende motieven geweest, weshalve Engeland in het belang van den vrede de zich voordoende gelegenheid hee.t moeten benutten. Al te veel gelegenheden tot het naderbij brengen van een ontwapening zijn in de laatste jaren ver- loopen. Hier echter was een geval aanwezig, waarin de vloootdeskundigen op grond van marine-technische redenen van meening wa ren, dat een overeenkomst moest worden ge sloten. Hier heeft zich een, misschien nooit weerkeerende gelegenheid voorgedaan een der hoofdoorzaken van de verslechtering in dc betrekkingen tusschen de beide landen voor den oorlog uit den weg te ruimen, nl. een bewapeningswedloop ter zee. Verder heeft de overeenkomst geleid tot opheffing van den onbeperkten duikboot- ®orI°g- Kortom, hier was een gelegenheid Aanwezig tot afsluiting van een accoord, dat ook ten voordeel strekte van de andere Frankrijk D10^en<^iec*en me' inbegrip van Van een logisch en juristisch standpunt ut?'!!1' Z'€n dingen er misschien anders dan van een prcctisch standpunt, maar Engelsche regeering behoeft zich niet te ontschuldigen wanneer zij een practische °Wage tot den vrede levert. Wanneer men dingen zonder I artstocht bekijkt, zal men ?gen, dat de Britsohe regeering niet alleen jrstandig heeft gehandeld, maar ook den ^ngen weg ingeslagen is, die open stond. De Volkenbond en de collectieve veiligheid. De minister ging vervolgens over tot be- Preking van de kwestie van den Volkenbond n. Ye collectieve veiligheid Men kan geen j^n'g'heid zonder proportioneele bijdragen I ben. Onder grooten bijval verklaarde oar®: ,»Men kan een principe niet verdedi- «dn, laat staan dan een nabuurland, wan- eer men niet bereid is zich zelf te verdedi- ,ons om Gods wil vrede en weder- Pöouw krijgen, maar niet door de kracht woorden, die niet door gepaste maatre- y'€n vo°r onze verdediging en voor de uit- w^rden Van °nZe verPl'chtingen, gesteund S,leut,el van de collectieve veiligheid is dsa 611 hdt Engelsche standpunt i-_. Sdnover. Zoolann een effectieve Vol kenbond Zoolang een effectieve Vol en een effectief systeem van collec- hij er op wees, dat Engeland bijzonder be lang hechtte aan vriendschappelijke betrek kingen met Japan. Sipreker neemt echter de vrijheid zijn Japanschen vrienden te zeggen, dat men in Engeland bezorgd is in verband met zekere gebeurtenissen in Noord-China. Hij gelooft echter, dat dit hoofdstuk van bezorgdheid naar het einde loopt en dat de Engelsche verlangens inzake zoo vriend schappelijk mogelijke betrekkingen in de toekomst zich meer zullen verwerkelijken. Wat China betreft verklaarde spreker, dat Engeland door de benoeming van een am bassadeur getoond had, welken prijs het stelde op de betrekkingen met dit land. De betrekkingen met de Ver. Staten van Noord-Amerika zijn uitstekend. Hoare besloot zijn groote redevoering met de verklaring, dat hij weet, welke groote ver antwoordelijkheid het Britsche rijk heeft. Engeland is voornemens zijn verplichtingen na te komen, welke voortvloeien uit de ver dragen en uit het Volkenbondsstatuut en het is bereid met Europa op den grondslag van een collectieve veiligheid samen te werken. De debatten. Bij de debatten, welke nu volgden, be treurde Lloyd George het, dat Engeland naar het schijnt niet wenscht zijn verplich tingen op grond van den Volkenbond toe te passen ten opzichte van Italië. De resolutie van Geneve van April j.L, waarin economi sche en financieele sancties bepaald werden tegen een verdragschending was weliswaar gericht tegen Duitschland, maar men kan niet den eenen maatstaf op Duitschland toe passen en den anderen op Italië. Abessinië is het eerste geval, waarin de re solutie van Genève toepasselijk zou zijn. Spreker hoopt, dat Engeland zich zal wen den tot zijn vrienden en bondgenooten om een effectvolle interventie tot stand te breng en. De Abessiniera zijn een dapper volk en een veldtocht tegen hen is een zeer ernstige zaak voor Italiir'. Men kan op het oogen- blik niet nagaan, wat ons aller ouden vriend, Italië, waarvoor wij de warmste gevoelens hebben, kan overkomen", aldus Lloyd Ge orge. Wanneer het den Volkenbond niet ge lukt de Abessynache kwestie te regelen, zal het laatste spoor van zijn aanzien verdwij nen. Overgaande tot de ontwapeningskwestie, zeide spreker, dat hij de duikbootenkwestie niet behandelen wilde, aangezien een spe ciale dag is bepaald voor de bespreking van het vlootverdrag. Binnen zeer korten tijd, aldus vervolgde Lloyd George, zouden de militaire strijd krachten van Duitschland de grootste ter wereld zijn. Te Stresa heeft men de eenzijdi- ge-schennis van Duitschland ernstig ge laakt, doch is men op een of andere wijze opgetreden? Op de resoluties van Stresa en Genève heeft Hitier duikbooten gebouwd. Waar zijn de sancties? Regeeringspolitiek met 236 tegen 40 stemmen goedgekeurd. Nadat nog eenige afgevaardigden het woord hadden gevoerd en Eden nog namens de regeering had gesproken, werd gestemd over een amendement van de Labour-opposi- tie, dat gericht was tegen de politiek der re geering. De regeering bleef met 236 tegen 40 stem men in de meerderheid. Verschillende afge vaardigden hadden reeds voor de stemming het Lagerhuis verlaten. GEEN ENGELSCHE WAPENS NAAR ABESSINIE. De Engelsche regeering heeft den uitvoer van wapens naar Abessinië verboden, in af wachting van nadere overwegingen. Houding van Frankrijk en Enge land. De Parijsche correspondent van de Tri- buna meent te weten, dat overeenstemming is tot stand gekomen tusschen het Foreign Office en de Quai d'Orsay nopens de verde re behandeling van het Abessinische conflict. Volgens de Tribuna zou getracht worden den Volkenbond zoo veel mogelijk een open lijke uitspraak aangaande Abessinië te be sparen. Een militair optreden in Abessinië zou voorkomen worden door de Italiaansche regeering een verstandige genoegdoening te geven, terwijl een openhartige en hartelijke samenwerking tusschen Londen, Parijs en Rome zou moeten worden nagestreefd om het vraagstuk van de organisatie van den vrede tot oplossing te brengen, daar een verdere opschorting daarvan te gevaarlijk zou wor den. Amerikaansche neutraliteit. De commissie voor buitenlandsche zaken van de Amerikaansche senaat heeft gisteren het Italiaansch-Abessinisch conflict bespro ken. Senator Key Pittman verklaarde dat het vooruitzicht van een gewapend conflict in Ethiopië voor de Ver. Staten niet al te ver ontrustend was, doch hij verwachtte dat het congres nog in deze zitting een wet zou aan nemen die de neutraliteit der Ver. Staten zou regelen. Hij voegde daaraan toe dat de com missie ernstig overwogen heeft een maatre- DREIGEND OORLOGSGEVAAR. In de haven van Napels wor den acht groote Italiaansche mailbooten van de Fransch- Italiaansche lijndiensten in ge reedheid gebracht om duizen den manschappen en materiaal naar Oost-Afrika te vervoeren. Alle terugkeerende Italiaan sche schepen moeten onmiddel lijk ter beschikking van de regeering worden gesteld. gel te nemen om een embargo te leggen op de uitvoer van wapens naar de oorlogvoe rende mogendheden. De staatssecretaris Cor- dell Huil die de zitting van de commissie bijwoonde verklaarde na afloop dat geen beslissing was genomen. Verwacht wordt dat de commissie een wetsontwerp zal voor bereiden waarin de .positie der Amerikaan sche kooplieden in geval van oorlog zal wor den vastgelegd. De nieuwe incidenten. In de Italiaansche dagbladen wordt in hoofdartikelen eenig commentaar geleverd op de nieuwe incidfcnten in Harrar, welke beschouwd worden als Abessinische provo caties, die slechts de aggressieve mentaliteit, welke zich gevormd heeft in Abessinië en die zich daar heeft vastgezet tegen Italië, beves tigen. De bladen wijzen er op, dat de provo- ceerende houding van Abessinië op een bui tengewoon delicaat oogenblik, dat iedere regeering, die dien naam waardig is, er toe zou brengen voorzichtigheid en rust in acht te nemen, dagelijks ernstiger wordt en het episodische karakter verliest. Integendeel, deze houding wordt een politiek bewuste en gewilde. De laatste incidenten toonen boven dien aan, dat er een nauw verband bestaat tusschen de oriënteering van het centrum des lands en de uithoeken. In dit verband herinnert de Giornale d'Ita- lia er aan, dat de Negus kortgeleden een be zoek heeft gebracht aan Harrar, waar zijn persoonlijke invloed bijzonder krachtig is en waar Haile Selassi duidelijke richtlijnen moet hebben gegeven ten opzichte van de te genover Italië aan te nemen houding. Dat komt trouwens overeen met den geest, die gewekt is in de bevolking van Zuid-Abessi- nië en Harrar, door middel van strooibil jetten, die op grooten schaal zijn verspreid en die het portret van den keizer vertoonen. met de woorden: „Oorlog tegen Italië". Het ligt voor de hand aldus gaat het blad voort dat de verantwoordelijke kringen te Addis Abeba, bij illusie rekenende op krachtige samenwerkingen, zich in een poli tiek hebben gestort, waaruit thans geen uit weg meer is. Na de poging van den Haag om te ontwijken, vermenigvuldigen de Abessini sche wapenen nu de incidenten. Italië duldt en wacht. Niemand echter ter wereld kan verwachten, dat dit dulden grenzenloos zal zijn. VIJFTIEN JAREN VREDE TUSSCHEN DE SOVJET-UNIE EN LITAUEN. Ter gelegenheid van den vijftienden ver jaardag van het vredesverdrag tusschen de Sovjet-Unie en Litauen, heeft de volkscom missaris van buitenlandsche zaken der Sov jet-Unie, Litwinov, ter eere van den gezant van Litauen, Baltrouchaitis, een noenmaal aangeboden. Toespraak van Litwinov. Litwinov hield een toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat het vredesverdrag den grondslag heeft gelegd voor de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de Sovjet-Rus land en Litauen, welke van jaar tot jaar hechter zijn geworden. Litwinov constateer de met voldoening dat de republiek Litauen voortdurend steun heeft verleend aan alle maatregelen der Sovjet-Unie nopens de con solidatie der veiligheid tusschen de volken, welke van des te meer belang is geweest, dar Litauen door zijn ligging een voorpost is voor den vrede in Oost-Europa. Een onschendbare vrede aan de grenzen van Litauen beteekent vrede in dit deel van Europa. Bij den huidigen opgewonden inter nationalen toestand, aldus verklaarde Litwi nov, is het meer dan ooit noodig, dat alle staten, die voorstander zijn van een solieden en duurzamen vrede, toenadering tot elkan der betoonen en hecht samenwerken. Vervolgens releveerde Litwinov de uitbrei ding der economische en cultilreele betrek kingen tusschen de beide volken en sprak hij als zijn stellige overtuiging uit, dat de at mosfeer van vertrouwen en wederzijdsch be grip niet zal worden verstoord. Toespraak van Baltrouchaitis. In zijn antwoord verklaarde de gezant van Litauen, Baltrouchaitis, dat het Litausche volk in het bizonder waardeert d voortdu rende erkenning van de zijde van de Sovjet- Unie der rechten van Litauen op een absolu te onafhankelijkheid van de geheele Litau sche bevolking. Wat vandaag de aandacht trekt AARDBEVING IN JAPAN. Het district Sjizuoka, 150 K M. ten Zuid westen van Tokio is om 17.25 uur plaatse lijken tijd door een hevige aardbeving geteis terd. Talrijke gebouwen zijn ingestort en verscheidene branden braken uit. De verbin dingsmiddelen zijn verbroken. Ook in Tokio zelf is een aardschok gevoeld hoewel niet zoo hevig. Een stad zonder licht. In het aardbevingsgebied van Sjizuoka zijn alle lichtleidingen vernield. De stad Sji zuoka, die 140.000 inwoners heeft, zit der halve zonder licht, evenals de naburige plaats SJimisoe. Een krachtige afdeeling po litie, benevens een destroyer zijn derwaarts onderweg. Voorts zullen zes militaire vlieg tuigen naar het aardbevingsgebied worden gezonden. De Mikado heeft zich reeds over den toestand doen inlichten, waarna hij in structies gaf voor het brengen van hulp. In Sjimisoe zijn volgens de laatste berichten 55 personen gewond. 15 huizen werden ver nield. De stad is een belangrijk industriecen trum, vooral voor papier, spinnerijen en we verijen. 23 dooden, 53 gewonden. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zijn bij de aardbeving van Sjizuoka 23 men schen om het leven gekomen en 53 gewond. Omstreeks 50 huizen zijn ingestort. In het platsje Sjinizu is een persoon omgekomen en zijn vijf personen gewond. Het spoorweg verkeer met Osaka is verbroken en in de te legrafische en telefonische verbindingen tre den storingen op. DE HOUTBRAND BIJ TALLINN. Directeur aangehouden. In aansluiting op de berichten omtrent den brand op het schiereiland Koppel, waar bij een houtwerf en fabrieksgebouwen met een waarde van 500.000 kronen vernield werden, is de directeur van de kistenfabriek „Victoria" gearresteerd. Hij wordt verdacht den brand te hebben gesticht om in 't bezit van de verzekeringsgelden te komen. In ver band hiermede wordt er op gewezen, dat reeds eerder soortgelijke fabrieken, waarvan de gearresteerde directeur was, een prooi der vlammen werden. Ook deze gevallen zullen thans nauwkeurig worden onderzocht. VREES VOOR MELKOORLOG IN OHIO. De melkprijs in Cleveland is met 1 cent per quarter verlaagd, als gevolg van het af- geloopen van de Burke-wet, welke den melk- verkoop in Ohio regelde. Men meent, dat deze prijsverlaging een prijsoorlog voor de nog resteerende zomer maanden tot gevolg zal hebben, tenzij een nieuwe wet wordt opgesteld of de melkpro ductie zou verminderen. Tusschen de groote producenten is overi gens reeds een strijd ontstaan als gevolg van een besluit van de Telling-Belle Vernon Co., de grootste producent in Ohio en dochter maatschappij van de National Dairy Com- pany, om geen statiegeld op flesschen in rekening te brengen. De kleine ondernemin gen hebben aangekondigd dat zij deze methode niet zullen volgen, maar het is niet waarschijnlijk, dat zij de concurrentie op deze wijze lang zullen kunnen volhouden. WAANZINNIGE VERMOORDT ZIJN GEZIN. Denkelijk in een vlaag van waanzin heeft de gemeente-secretaris van Lichtervelde (W. Vlaanderen) zijn vrouw en zijn vier kinde ren, resp. 13, 12, 10 en 9 jaar oud met bijl slagen gedood. De dader heeft zich nadien gevangen gegeven. ALKMAARSCHE COURANT. ting heeft de landen der wereld aanleiding ■egeven tot het oprichten van den Volken- tieve veiligheid bestaat is Engeland bereid 6 en willens zijn deel op zich te nemen van de me is" J U i I 1 Samuei Hoare spreekt in het En gelsche Lagerhuis over de buiten landsche politiek. (Dag. Overzicht). Wolkbreuken in China veroorza ken groote overstroomingen, die duizenden slachtoffers eischen. (Bui tenland). Het Italiaansch-Abessinische con flict. (Buitenland. Tricotage-fabriek te Asten (N.Br.) afgebrand. (Binnenland). Nieuwe ontdekking van den Zand- voortschen uitvinder Stoete. (Bin nenland). Maatregelen ter voorkoming van filmbrand. (Binnenland). Toestand oud-min. Cort v. d. Lin den zeer zorgelijk. (Binnenland). Ernstige auto-botsing nabij Baarn vijf gewonden. (Binnenland). De burgemeester van Texel heeft ontslag gevraagd. (Provincie). (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1