dagblad voor alkmaar en omstreken. Het Italiaansch-Abessinisch conflict. Sxxgetiiksch Overzicht i'Buitenland Donderdag II Juli 1935 137e Jaargang Abessynië protesteert tegen het besluit, dat geen wapens meer aan dit land geleverd mogen worden, nu het zich verdedigen moet. Rapport van prof. Jeze. Waf vandaag de aandacht treht... ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 161 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Nog altijd probeert men een vreed zame oplossing te vinden in het Ita liaansch-Abessinisch conflict en hoewel Italië ons niet veel hoop geeft, bestaat er nog altijd een heel klein kansje, dat de dreigende oorlog nog zal worden afgewend. Ontkend kan echter niet worden, dat de kans eiken dag kleiner wordt en steeds wordt het duidelijker, dat Italië den oorlog wil. Het wil, omdat het koloniën moet hebben voor zijn bevolking; het wil, omdat het zijn kracht wil toonen. Toch houden de pogingen, om een vreed zame oplossing te vinden, aan. Zoo zal Ethiopië, naar men in regeeringskringen te Addis Abeba mededeelt, de onmiddellijke bijeenroeping van den Volkenbondsraad ver zoeken en wil het daarmede te kennen geven, dat het nog steeds tracht een vreedzame op lossing te vinden voor het Italiaansch-Abes sinisch conflict. Men is er van meening. dat inderdaad de weigering van Italië tot benoeming van een vijfden arbiter doet zien dat Italië liever tot geweld zijn toevlucht neemt dan dat het een juridische regeling van het geschil tracht te bereiken. De Abessinische regeering heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en België, ook voor Tsjecho Slowakije, Zweden en Dienemarken, gelijk luidende nota's overhandigd, waarin zij de opheffing verlangt van het verbod tot wa penlevering door deze landen. Abessinië beroept zich in de nota's op het verdrag van 1 Augustus 1930, dat een regee ring machtigt wapens en munitie, die voor de landsverdediging en tegen een buitenland- scnen aanval noodzakelijk zijn, in te voeren In de nota's wordt de noodzakelijkheid van wapeninvoer hiermede geargumenteerd, dat er oorlogsgevaar bestaat en dat de verkla ring van Mussolini en ook de Italiaansche g op een veroveringsoorlog aan- Ondanks de arbitrage-commissie, zoo gaat de nota voort, zet Italië zijn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munitievoor raden naar de Abessinische grenzen. Abessinië is dus tot zelfverdediging tot "wper van wapenen gedwongen en een ver bod daarvan is onvereenigbaar met de neu traliteit tegenover beide landen in acht te ne men. Abessinië heeft de bijeenroeping van den volkenbondsraad verlangd, omdat de Ita liaansche arbiters te Scheveningen bespre king van het rechtsvraagstuk van Wal-Wal de hand hadden gewezen en zich toeleg- een °P'0SS'ng door geweld. De Italiaansche bladen zien in het misluk ten van de Italiaansch-Abessinische arbitra ge-conferentie tengevolge van het opwerpen ^n de grens-kwestie met betrekking tot Wal- wal door prof. Jèze het duidelijkste bewijs voor de Abessinische verantwoordelijkheid voor het bloedige incident van Wal-Wal. voordat de aanval op Wal-Wal gepleegd aren er tussc'ien Italiaansche en Abessinische regeeringen nooit besprekingen |®vperd over de souvereiniteit. over dit ge- dat in het bezit was van Italië en dat sedert verscheidene jaren nooit door Abes- 8»nië opgeëischt was. Het antwoord van den •tahaanschen gedelegeerde wordt dus volko men goedgekeurd. Italië heeft de arbitrage ^nvaard met uitsluiting van iedere bespre- lng over de grenskwestie, ten eerste omdat een zoodanige bespreking zonder beteekenis 2°o zijn bij het constateeren van de Abessi nische verantwoordelijkheid voor den aan- en slechts zou-worden opgeroepen door Abessinië uitsluitend om die verantwoorde- dikheid te verzachten en ten tweede omdat bet absoluut ontoelaatbaar was de arbitrage- oommissie beslissingen te doen nemen over grenskwestie. Italië heeft steeds duidelijk deze kwestie uitgeschakeld, zoowel in de ai- P'omatieke documenten als in de verklarin gen in den Volkenbond van 25 Mei. De Abes sinische aandrang in dezen in de commissie ln Den Haag toont duidelijk aan, dat men van dien kant middelen zocht om de verplet terende verantwoordelijkheid van Abessinië voor den aanvang van Wal-Wal af te wen den. Het voorstel een vijfden arbiter te be noemen had geen enkelen zin, aangezien deze anders zijn wil in de plaats zou hebben kunnen stellen van dien van de Italiaansche regeering, welke verscheidene malen tot uiting is gebracht bij verschillende gelegen heden. Er was gistermiddag te Londen sprake van een nieuwe mogelijkheid van een vreed zame regeling van het Italiaansch-Ethiopisch Eeschil. De Italiaansche ambassadeur te onden, Grandi, zou namelijk op het Brit* sche ministerie van buitenlandsche zaken ze kere voorstellen hebben gedaan. In Italiaansche kringen te Londen ver klaart men, dat een overeenkomst op de vol gende basis mogelijk zou zijn: le Voldoende politieke garantie van de controle door Italië over het Ethiopische achterland van Erythrea en Italiaansch So- maliland. 2o. Vaststelling van een uitsluitend Ita liaansche invloedzone in Ethiopië op econo misch en politiek gebied, welke door Ethio pië formeel moet worden erkend. Tot nu toe toont de Britsche regeering zich weinig bereid een dergelijk voorstel te Addis Abeba te ondersteunea Bovendien is Italië niet voornemens te Addis Abeba stap pen te doen dan in overeenstemming met Engeland en Frankrijk, de onderteekenaars van het verdrag van 1906. Een later bericht uit Londen meldde, dat het ministerie van buitenlandsche zaken en de Italiaansche ambassade met stelligheid tegen dat Grandi eenig voorstel zou heb ben gedaan. Fransche persstemmen. Ondanks het mislukken van de arbitrage- onderhandelingen in Scheveningen ter bij- legging van het Italiaansch Abessijnsche conflict, is de „Temps" toch van meening, dat nog niet alle middelen voor het vreed zame regelen uitgeput zijn Het Londensche bezoek van den volkenbondssecretaris, Ave nol, krijgt daardoor een zeer bijzondere be teekenis. Zijn besprekingen met de Engel- sche ministers Sir Samuel Hoare en Eden en zijn onderhoud met den Italiaanschen ambassadeur, Grandi, schijnen te bewijzen, dat men zoekt naar een methode, die een re geling zal kunnen vergemakkelijken, zonder een crisis tusschen Italië en den Volkenbond op te roepen. Op het oogenblik is, in het al gemeen gesproken, niets belangrijker dan het behoud van de rol, dien de Volkenbond in Europa speelt, hetgeen echter, moeilijk, zoo niet onmogelijk moet worden, wanneer ook Italië den Volkenbond den rug toekeert. Het mislukken van de arbitragecommissie doet natuurlijk een situatie ontstaan, die niet op timistisch beoordeeld kan worden. Er be staat weinig kans, dat een vijfde arbiter het probleem zou hebben kunnen oplossen. Gezien de militaire en financieele inspan ning, die Italië zich voor alle eventueel in Afrika intredende mogelijkheden getroost heeft, kan het onmogelijk afstand doen van zijn houding zonder een tastbare genoegdoe ning te ontvangen. Maar dat is siechts mo gelijk door een politieke regeling, waarvan men de bijzonderheden niet duidelijk voor oogen heeft, maar die misschien langs diplo- matieken weg zou kunnen worden uitgewerkt nog voor de' volkenbondsraad eind Augustus het conflict opnieuw zal moeten behandelen. Prof. Jeze te Genève aange komen. De Ethiopische vertegenwoordiger in de verzoeningscommissie, Jeze, is te Geneve aangekomen met de besluiten der Scheve- ningsche conferentie, die morgen, Donder dag, zullen worden gepubliceerd. In een begeleidend schrijven verklaart prof. Jeze een interventie van den Volken bondsraad dringend noodzakelijk. Het bericht van het mislukken van de con ferentie van Scheveningen heeft hier be zorgdheid gewekt. Het is gebleken, dat het benoemen van ëen vijfden scheidsrechter geen invloed meer zou hebben en reeds wordt ge sproken over een bijeenroepen van den Vol kenbondsraad tegen 25 Juli. Evenwel schijnt men in kringen van het Volkenbondssecreta riaat niet veel te voelen voor een versnellen van het proces. In antwoord op een vraag van het lid van het Britsche Lagerhuis Mander omtrent de houding van Groot-Britannië als onder teekenaar van het Handvest met betrekking tot het Italiaansch-Abessinisch geschil, zeide Eden: „Ik veronderstel dat Mander doelt op den toestand die zou ontstaan, indien Italië tof oorlog zou overgaan, zonder rekening te houden met zijn verplichtingen ten opzichte van het Handvest. Ik hoop van harte, dat een dergelijke toestand zich niet zal voor- Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken spreekt de geruchten over een stelling nemen van Japan in het Italiaansch- Ethiopisch conflict ten sterkste tegen. Ook is het niet waar, dat de regeering van Ethio pië gewapenden bijstand van Japan heeft verzocht. Japan is politiek niet geïnteresseerd bij Ethiopië, het heeft in dit land alleen econo mische belangen, zooals ook andere landen en deze belangen zal Japan weten te be schermen. Ernstige incidenten. „Stefatii" meldt uit Rome, dat in den och tend van 6 Juli de Italiaansche consul te Fla- rar, die zich per auto naar Diredaona begaf, op weg door een groepje Abessinische sol daten, onder bevel van een officier, is be schimpt, terwijl de soldaten hem aanhielden en een dreigende houding tegenover hem aannamen. 's Middags was er weer een incident. Een „Akari" van het Italiaansch consulaat, werd door een 20-tal «personen omsingeld, terwijl men hem met steenen en stokken mishandel de. Onder deze lieden bevonden zich ook po- litie-agenten en soldaten in uniform. In ver band hiermede heeft de Italiaansche gezant te Addis Abeba de Abessinische regeering een formeel protest doen toekomen. Vreemdelingen verlaten Abes sinië. De twee speciale treinen met Britsche en Amerikaansche onderdanen, die Abessinië moesten verlaten, zijn gisteravond laat te Djiboeti in Fransch Somaliland aangekomen. Nieuwe Italiaansche troepen verscheept Gisteren is het Italiaansche stoomschip Belvedère naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 4000 zwarthemden. Mussolini had gisteren een bespreking met 120 hoofdoffi cieren en bereid nieuwe instructies voor, be stemd voor den vertegenwoordiger te Ge neve. DE ZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De Engelsch-Duitsche vlootover- eenkomsten. In het Lagerhuis zijn gisteren met betrek king tot de Engelsch-Duitsche vlootovereen- komst en het ontworpen luchtpact voor Wesc- Europa een aantal vragen geseld. De Labourafgevaardigde Cocks stelde de vraag, of Engeland de Fransche regeering eenigerlei verzekering had gegeven met be trekking tot het sluiten van een bilaterale overeenkomst met Duitschland inzake lucht- bewapeningen. Eden antwoordde: „De Britsche-regeering hoopt en heeft zich voorgenomen, dat een overeenkomst inzake luchtbewapeningen tus schen de 5 Locarnomogendheden zal worden afgesloten." Cocks vroeg daarop: „Kan minister Eden de verzekering geven, dat de regeering niet voornemens is een bilateraal pact met Duitschland alleen te sluiten, gelijk zij dat gedaan heeft bij de vlootbewapening? Eden antwoordde: „Dat is een andere kwestie''. Toen Cocks daarop vroeg, of de regeering een nieuw „verraad en overgave" wilde, weerklonken van verschillende banken luide protestkreten. Op de vraag van afgevaardigde Cove, of de Duitsche vlootdelegatie eenigerlei limiet voor de onderteekening van de overeenkomst op 18 Judi bedongen had, antwoordde Eden ontkennend. De leider der liberale oppositie. Sir Her bert Samuel, wees in een interoellatie op de mededeeling van den Eersten Lord der Ad miraliteit op 25 Juni, volgens welke Duitsch land bereid is de in deel IV van het vloot- verdrag van Londen inzake het doen zinken of onbruikbaar maken van handelsschepen door duikbooten vervatte bepalingen na te komen en vroeg of de Engelsche regeering een uitbreiding van dezen regel t>p dergelijke krijgsverrichtingen door vliegtuigen wilde invoeren. Minister-president Baldwin antwoordde: „De Britsche regeering begunstigt de toe- oassing van dergelijke regels, gelijk zij in deel IV van het verdrag van Londen vervat zijn, op vliegtuigen die tegen handelsschepen opereeren." Samuel vroeg verder, of bij de onderhande lingen met andere mogendheden stappen werden gedaan om deze aangelegenheid te bevorderen. Baldwin zeide daarop, dat deze zaak zonder twijfel ter sprake zou komen. BRAND OP DE WERELD TENTOONSTELLING. Restaurant en 20 kleine stands door het vuur vernield. Amster- damsch lotograal aangehouden. Gisternacht te omstreeks drie uur is brand ontstaan in een restaurant van h<attractiepark van de wereldtentoon stelling te Brussel. Het vuur greep vrij snel in het voorloopig opgetrokken ge bouw om zich heen. met het gevolg, dat dit totaal werd verwoest. Boverrh'en deelden de vlammen zich mede aan een twintigtal kleine stands in de omge ving, welke eveneens in de asch werden gelegd. Het blus6chingswerk werd behalve door de Brusselsche brandweer ook ter hand genomen door de brandweren der omliggende gemeenten. Met vereende brachten had men het vuur vrij spoedig onder de knie. Naar verzekerd wordt zou de brand uitgebroken zijn in de barak van den Neaerlandschen fotograaf, Pb. de Win ter uit Amsterdam. Daar werd n.i. een petroleumlamp ontdekt. De fotograaf, die op het oogenblik in het woonwagen park verblijft, verklaarde, dat de verzeke rngsmaatschappij hem had toegestaan en olielamp te gebruiken. Hij kor. dit echter niet met het document aantoo- nen, aangezien het afschrift van de polis in het vuur was verloren gegaan. Het parket heeft den fotograaf te zij ne? beschikking gehouden. Twee perso nen, die bij 't uitbreken van den brand de deur van de barak van den fotograaf ingedrukt hadden, worden door de poli tie opgespoord om als getuigen te wor den gehoord. HITTEGOLF BOVEN LONDEN. Londen is gister bezocht door een tweede hittegolf. Het was gister zelfs de warmste dag van de geheele maand. De temperatuur bereikte een hoogte van 80 graden Fahren- heit, hetgeen drie graden meer is dan Dins dag. De normale nachttemperatuur voor dezen tijd van het jaar is 54 graden, maar gisternacht om 1 uur was de temperatuur reeds 66 graden. GROOTE BRAND TE CHORON. In het plaatsje Choron (district Kielce) in Polen) is een brand uitgebroken, wel ke zich door den krachtigen wind zeer snel uitbreidde. Voor de brandweer kon ingrijpen, stond reeds een vierde deel van het dorp in lichterlaaie. v 25 woonhuizen,. 32 schuren en 40 stai- len zijn een prooi der vlammen gewor den, terwijl veel vee in de vlammen «in kwam. Bij het blusschingswerk liepen twee v ouwen en vier brandweerlieden won den op. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. PARATYPHUS TE STUTTGART. In het ziekenhuis te Stuttgart zijn plotse ling 34 kinderen aan paratyphus ziek ge worden. De meeste kinderen zijn licht, eenige zwaar ziek. Een der patientjes is overleden LITHAUSCHE POLITIE ARRESTEERT BUITENLANDSCHE STUDENTEN. Een groep studenten van Duitsche, Engel sche, Fransche en Italiaansche nationaliteit werd op een excursie naar Neustadt, dat aan de grens tusschen het Memel gebied en Lithauen op Lithausch gebied ligt, door de Lithausche politie gearresteerd en gedurende zeven uur vastgehouden. Dezen studenten wordt het verwijt ge maakt, dat zij verdacht worden van spion- nage. In ieder geval zullen zij worden vervolgd wegens overtreding van paspoort-voorschrif ten. Eenige studenten werden tot betaling van geldboeten veroordeeld. Zij werden bovendien uit het land gezet. Ook een groep Amerikaansche studenten, die eveneens een excursie maakten, heeft moeilijkheden gehad. Ook zij werden, na eeni gen tijd te zijn vastgehouden, op vrije voeten gesteld. 22 ARRESTATIES IN BULGARIJE. Macedonische terroristen en com munisten. Naar de politieke staatspolitie mededeelt, zijn gisteren 22 personen gearresteerd wegens staatsvijandige daden. Twintig hun ner zijn lid van de Macedonische organisatie van terroristen, den Protogerof-vleugel, die tegelijk met de Binnenlandsch-Macedoni- sche Revolutionnaire Organisatie werd ont bonden. Onder hen bevindt zich de Wojwode Pezo Traikoff, een der bekendste leiders der Protogerovisten. Voorts werden nog gearresteerd de vroe gere communistische afgevaardigde in de Sobrania, Sjeleskof en de leider der Boeren partij Stefan Popof, wegens partijpolitieke actie. Men beschouwt deze arrestaties als een doorslaand bewijs van den wil der regeering het wederopleven der Binnenlandsch Mace donische Revolutionnaire Organisatie te ver hinderen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Twee dooden, twee gewonden. Tusschen Friedland en Allenburg is een auto, waarin vier personen zaten, door een trein gegrepen en geheel vernield. Twee in zittenden zijn om het leven gekomen, de beide anderen, meisjes van vijftien jaren, liepen ernstige wonden op. Het Italiaansch-Abessinisch con flict. (Dag. Overzicht). Brand op de wereldtentoonstelling te Brussel; restaurant vernield. (Buitenland). Luchtoverval op Oeliasoetai met ruim 1000 dooden? (Buitenland). Overstroomingen in mijngebied van Penneylvanië. (Buitenland). De tarwe-fraude te Eist; v. Hoorn bekent ettelijke duizenden verduis terd te hebben. (Binnenland). Controle op crisisinstellingen drin gend noodig. (Binnenland). Dynamiet-explosie te Rotterdam. (Binnenland). Omzetting nijverheidsscholen in tweejarige cursussen. (Binnenland.) Onregelmatigheden bij de tarwe- centrale te Princenhage. (Binnen land). De heer J. Zody, stenograaf van den Alkmaarschen gemeenteraad, overleden. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) TRAMBOTSING OP DE WERELDTENTOONSTELLING. Zes personen ernstig gewond. Op het terrein van de wereldtentoon stelling heeft gisterochtend een ern stige trambotsing plaats gehad. Een tram, die aan een halte stopte, werd door een daarachter rijdende tram aan gereden. De schok was geweldig. De in zittenden van het tramrijtuig werden als kegels door elkaar geworpen. Zes personen werden ernstig gekwetst, ter wijl bovendien nog zes andëren minder ernstige verwondingen opliepen. De ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De materieele schade is zeer belangrijk. Het parket heeft een o.-ierzoek ingesteld. LUCHTOVERVAL OP OELIASOETAI? Er zouden ruim 1000 dooden zijn ge\ allen. Op sensationeele wijze publiceeren de dag- blaaen te Tokio een bericht volgens hetwelk generaal Sjeng Sji Tsai, de gouverneur van Sinkiang, in Chineesch Turkestan kortge leden luchtaanvallen zou hebben doen uit voeren door verscheidene vliegtuigen op Oeliasoetai, een belangrijke stad tusschen Buiten-Mongolië en Sinkiang, die in 1933 zich heeft losgemaakt van Buiten-Mongolie. Bij deze luchtaanvallen zouden ruim 1000 dooden gevallen zijn onder de bevolking. In verband met deze berichten schrijft de Hotsji het volgende: De Sowjet-Russische penetratie in Sinkiang en de Sowjet-Russische overheersching van Buiten-Mongolië zijn verantwoordelijk voor de impasse, waarin de conferentie van gede legeerden van Mandsjoekwo en Buiten-Mon golië geraakt zijn te Mantsjoeli, aangezien Mandsjoekwo wenscht, dat diplomatieke en commercieele oetrekkingen worden aange knoopt tusschen Buiten-Mongolië en Mand sjoekwo. terwijl Buiten-Mongolië de aanbie dingen van Mandsjoekwo verwerpt in ver band met zijn bijzondere betrekkingen met Rusland. Het blad voegt hieraan toe, dat Sowjet-Rusland, dat reeds vasten voet heeft gekregen in Sinkiang, thans plannen heeft opgesteld om Buiten-Mongolië met Sinkiang te verbinden. Vandaar de recente luchtaanval len van generaal Sjeng Sji Tsai, die een protégé is van de Russen. HET AMERIKAANSCHE VLOOTBOUWPROGRAM VOOR 1936/'37. In de Woensdag gehouden persconferentie heeft de Amerikaansche minister van Ma rine, Swanson, het vlootbouwprogram bekend gemaakt voor het op 1 Juli 1936 beginnende begrootingsjaar. Het omvat 12 torpedojagers, zes duikboo ten en mogelijk ook een slagschip. Swanson verklaarde, dat er nog geen be slissing is genomen in zake het voorstel een der zeven slagschepen, welke bij het expiree- ren van het vlootverdrag van Washington verouderd zal zijn, te vervangen. De bouw van 12 torpedojagers en zes duikbooten zal op 1 Januari 1937 beginnen Swanson legde er voorts den nadruk op, dat het departement van marine geen bewa peningswedloop wil beginnen. Het is van plan zich te houden aan de bepalingen van de verdragen van Washington en Londen, zoo lang ook de andere staten-onderteeke- naars binnen de grenzen van deze verdragen blijven. Het besluit van Duitschland zijn vloot- sterkte te vergrooten, is een Europeesche aan gelegenheid en het heeft dan ook geen in vloed op de plannen van Amerika.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1