De jonge koning van Zuid-Slavië. I IEVAARLIJK SPEL JüiHsl en UteleHscfiap Obituienland JeuiCleton ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 19 JULI 1995 IN DEN MUZÏEKTUIN. Alkmaarsch symphonie-orkest. NIEUWE ARRESTATIE INZAKE DE TARWEFRAUDE. Vier personen aangehouden. LIQUIDATIE DER „CREDIETVER- EENIGING VOOR DE ZUIDERZEE". Kunnen de visschers de credieten aflossen? WONING AFGEBRAND TE HUIZEN. VROUW MET HAAR DRIE KINDEREN VERMIST. ELECTRICIEN ZOEK. MEISJE VERDRONKEN. Vier van z.jn negen voorgangers vermoord. Zes jaar voorbereiding, Koning Peter H van Zuid-Siavië heeft de zwaarste, ondankbaarste taak voor zich, die een jongen van 11 jaar oort zal hebben In nog geen zes jaar tijds zal hij gereed moeten zijn om de lasten van het koning schap, voorheen op waardige wijze door wijlen zijn vader gedragen, over te nemen! En dat die last geen lichte was blijkt over duidelijk over de levens- en stervensgeschie- denis van zijn vader, koning Alexander, die door Macedonische terroristen in Marseille werd vermoord. Op 6 September 1941 zal koning Peter, die dan 18 jaar oud wordt, de actieve verant woordelijkheid op zich nemen voor een volk van 14.000.000 zielen en voor een land van 96.000 vierkante mijlen. Voor een bevolking overigens, die is samengesteld uit de meest uiteenloopende rassen, religies en waar meer dan een scherpe politieke conflicten tot uit barsting zijn gekomen! Vier van de negen voorgangers van koning Peter zijn vermoord! Van de overblijvende vijf stierven er drie gedurende hun regee- ringsperiode; de twee anderen deden voor dien tijd afstand! Óndanks de onveiligheid van zijn positie en de daaraan verbonden gevaren werkt de k'eine koning Peter hard om tegen zijn zware taak opgewassen te zijn. In den tijd, dat de meeste jongens naar een H.B.S. gaan, van het lager op het hooger onderwijs overstappen moet koning Peter zijn studie laten varen en den troon bestijgen, die totdat hij meerderjarig (18 jaar) zal zijn geworden wordt waargenomen door een regentschapsraad, onder voorzitterschap van een neef van zijn vader, Prin6 Paul. Óm de noodzakelijke kennis te vergaren, die hij noodig heeft voor het besturen van zijn koninkrijk, heeft men voor Peter een uit gebreid leerprogramma ontworpen. Een staf van gouveneurs en leeraren houden hem aan het werk en onderwijzen hem in de vreemde talen, in de geschiedenis, de aardrijkskunde en de andere vakken. Van al die vakken, houdt hij het meest van de technische lessen. Hij heeft een natuurlijken aanleg voor de machinica, deelde een van zijn gouverneurs aan de United Press mede. Hij rijdt met zijn eigen miniatuur-automobiel, die 25 mijl per uur kan halen, haalt het ding heelemaal uit elkaar en repareert het hij heeft een eigen motorboot en verscheidene sportvliegtuigjes. Zijn eeste zorg was geld! Zijn moeder, de koningin-weduwe Marie, heeft hem op rantsoen gesteld en de jeugdige koning vond dat te weinig voor zijn behoeften! Hij verzocht daarom zijn moeder hem meer geld te geven maar zij weigerde daar zij vond, dat hij moest leeren zuinig te zijn Toen antwoordde Peter: „Goed, dan zal ik een vak leeren en mezèlf zóó meer geld ver schaffen!" (Het doet wel eenigszins vroeg wijs aan voor een jongen van 11 jaar. Red.) En dat deed hij. Van zijn spaargeld richtte hij een timmermanswinkel in. Daar maakte hij allerlei snuisterijen van hout, die hij voor de koningin aan particulieren mocht verkoopenDe vraag naar zijn artikelen is grooter, dan de tijd, die Peter ervoor beschik baar heeft. Maar, nu heeft hij méér geld! Peter's werkdag begint s morgens om 7 uur; na zijn morgengebed begint het ontbijt jni mi- he* ontbijt volgt een wandeling in het park met zijn moeder en z'jnjwee jongere broers Tommyy en Adré. Om 9 uur s morgens moet de jeugdige koning zijn monarchale autoriteit afleggen en aan zijn schoolwerk gaan. Hij is altijd precies op tijd er aan bezig, maar als het weer goed is, staat hij er op, buiten zijn les sen te ontvangen. Hij heeft 16 lesuren per week, waarbij nog 6 uur lichaamsoefening komen. De koningin-weduwe zorgt nadrukke lijk er voor, dat haar eenigszins zwakke zoon in de eerste plaats een goede gezondheid zal genieten, voordat hij de lasten van het ko ningschap zal moeten dragen Om zijn lichaam te sterken, doet hij iederen dag de gymnastische oefeningen van de Sokols (een soort militaire, Zuid-Slavische padvinders), rijdt, zwemt en loopt ski! En naar zijn leeraren zeggen alles doet hij even goed! Ingewijden zeggen, dat de jonge koning alles even nauwgezet en met zorg doet, wat tot zijn plichten behoort. En hij wil over al precies het fijne van weten. Zoo vroeg hij op zekeren dag eens aan een van zijn leeraren, waarom boomen bladeren hebben „Om te ademen, Hoogheid!'' antwoordde deze. „Maar waarom vroeg Peter wanho pig, „verliezen zij dan in den winter hun bladeren? Hoe moeten ze dan ademen?" Er zijn legio van die verhalen over Peter in omloop te Belgrado. De jonge koning is buitengewoon populair en iedereen houdt van hem en heeft medelijden met hem, omdat hij zoo'n moeilijke toekomst tegemoet gaat! Zijn foto's zijn in haast iederen winkel te koop, ieder kantoor, iedere woning heeft een of meer van zijn beeltenissen aan den muur hangen in Servië. Maar niet in Croatië, want de Croaten voelen niets voor den zoon van den koning, die hen dwong, om zich tegen hun wil bij de Serven hun aartsvijanden aan te sluiten! Iederen morgen brengt Peter trouw een ruiker bloemen uit den paleistuin naar het vertrek van zijn vader en schikt de bloemen eigenhandig in de vaas, die daarvoor gereed staat. Niemand mag deze taak voor hem vervullen. Hij realiseert volkomen de rol, die hij later te spelen zal hebben en zijn houding is waardig en vorstelijk. Zelden lacht hij of stoeit hij met zijn broertjes, zooals hij voor de tragedie te Marseille zoo vaak deed BALLET LILI GREEN. Woensdag 24 Juli treedt in de Rustende Jager te Bergen op het Hollandsche ballet: Lili Green. Onder haar uitnemende leiding is een ensemble tot stand gekomen, dat zich een voortreffelijke reputatie verwierf in niet m'r^er ^an voorstellingen. De populariteit van het ensemble is voor namelijk een gevolg van de bizondere toe gankelijkheid van zijn repertoire voor jong en oud. De charmante vroolijkheid van bal letten als de „Donauwals", of de Tarantella, ne decoratieve krijgsdans, het kleurige pachanale, de loom-zwoele onweersstemming Jn „De Wolken", dit alles geeft een kunst te zien, die zoowel door gegevens-rijkdom als verfijning en verscheidenheid, in dramatische uitdrukking vermag te boeien, doch wier ge voelsdiepte, wars van het bijkomstige, en overtollige tot de harten spreekt. De heer Diesfeldt zal onwillekeurig velen aan zich verplichten door het organiseeren van dezer, ballet-avond, die voor het Berger zomerseizoen zeker een attractie kan worden genoemd De belangrijkheid van den avond spreekt ook uit de volgende persstemmen: DeTelegraaf: (Werumeus Buning). Lili Green's groep brengt een geslaagden avond smaakvol en niet te hoogvliegenden dans, een nerveus en geraffineerd reageeren op de muziek, een kunst, waarvan men de schoonheid bewonderen kan. De Tarantella (choreografie Petrelli) is een lust voor het oog, de zaal geraakt in vuur. De Donau- wals moest herhaald worden. Nieuwe Rotterd. Courant: (Mr. Hendrik Scholte). Lili Green heeft eer van haar werk en haar nieuwe balletgroep. Er werd sierlijk en kun dig gedanst. Zeer veel zorg was besteed aan de uiterst smaakvolle aankleeding der diverse balletten* het werden bekoorlijke pantomimes. Zeer goed was ook de vlotte, zwierige Tarantella, gedanst door een dozijn danseressen en dan sers, die op virtuose wijze met hun tamboe rijnen wisten te werken. Het was een ware verrassing. Deze dans, zoowel als het rijk geschakeerde Bachanale en de Donauwals ontketende stormachtig applaus, zoodat een herhaling dezer drie nummers niet kon uitblijven. D e T ij d (Theo van der Bijl). Daar was in het zeer uitgebreide pro gramma niet één detail, dat niet getuigde van een verfijnden smaak en een zuiver ar tistiek inzicht, geen ensemble voltooid of het gebeurde met overtuiging en vreugde aan den dans. En wat de costumeering betreft, in één woord: verfijnd-mooi! Met een populair programma het woord populair in de goede beteekenis opge vat concerteerde Willy Kohier met zijn orkest gisteravond in den Muziektuin. Hij opende het concert met de Óuverture „Der Kalif von Bagdad" van Boieldien, 'n echt volksstuk want wie kent „de Calif" niet Het nummer speelde men in 'n flink tempo, de violisten hielden zich goed in de vlugge passages, het zangthema vormde tegenover die passages de gewenschte tegenstelling, kortom, het openingsnummer slaagde. Het werd gevolgd door het „Ballet Egyptien" van Luigini, muziek die zich ook in een alge- meene bekendheid mag verheugen. Het uix vier deelen bestaande werk dat aan de spe lers heel andere eischen stelt dan de ouver ture, vertolkte men naar behooren (deel 3 heel goed). Veel bewonderaars heeft de mu ziek van Puccini's opera „Madame Butter fly" en, naar het applaus te beoordeelen, was men dankbaar voor dit goed uitgevoerde nummer. De A.S.O.-marsch van den dirigent is een vlot geschreven marsch, die door den com ponist blijkbaar zonder moeite op het papier is genoteerd. De muziek voor „Das Drei- madelhaus" bevat de bekendste melodieën van Schubert. In deze potpourri is er een dankbaar gebruik van gemaakt. De wals „Geschichten aus dem Wienerwald" behoort tot de meest geliefde stukken van den wals- koning. Ook deze nummers vonden een wel verzorgde vertolking en vHen zeer in den smaak. Met de marsch „Heil Europa", ein digde het concert. Na no. 2 had men een solo voor trombone geplaatst, die getiteld was Andanta, en ge arrangeerd door F. Lensen. Dit nummer bleek te zijn het welbekende lied „Les Ra- meaux", van Faure. Solist was C. v. d. Togt. Het orkest zit goed in z'n violen, wanneer alt- en celpartijen wat sterker bezet konden worden, zoodat men een betere verhouding tot de le en 2e violen krijgt, zal dat een aanwinst blijken te zijn Hout- en koper- instrumenten zijn voldoende vertegenwoor digd. A. K. netten in mindering is gebracht op het uit staande crediet. Gezien de zeer ongunstige toestanden in het geheele gebied meent men in visschers- kringen, dat de terugbetaling van het restee- rende deel van het crediet uiterst moeilijk zal zijn. In het tijdvak 1 Juli 1934 tot 1 Juli 1935 is aan verscheidene visschers steun verleend inplaats van betaling van rei]te en aflossing door de visschers zelf. Wederom zijn op last van de justitie eeni- ge arrestaties verricht in verband met de fraudes bij de Gewestelijke Tarwecentrale in Gelderland. Gearresteerd is thans een pakhuisknecht, die in dienst was bij den pakhuishouder J. uit Arnhem, welke pakhuishouder onlangs eveneens wegens tarwefraude in het Huis van Bewaring te Arnhem werd ingesloten. De pakhuisknecht wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de gepleeg de malversaties, o.m. 't schoonen van tarwe. Voorts is te Nederhemert een drietal land bouwers gearresteerd, als verdacht van ver duistering van graan. Daar dit geval onder het gebied van de rechtbank Den Bosch res sorteert, zal het drietal zich voor den offi cier van justitie aldaar hebben te verant woorden. Toen bij de naderende mogelijkheid der afsluiting van de Zuiderzee de leveranciers langs de Zuiderzee huiverig bleken om op de gebruikelijke wijze op crediet aan de vis schers te leveren, werd in 1921 door de op richting der Credietvereeniging der Zuider zee de mogelijkheid geopend de credietverlee ning aan de visschers op de gebruikelijke wij ze voort te zetten. Zoodoende is door de le veranciers voor een groot bedrag aan de visschers, waarvoor het Rijk dezen crediet verschafte, geleverd, waarvan op ultimo 1932 nog een bedrag van circa 680.000 open stond. Met deze schulden aan het Rijk worden ingevolge art. 8a van het Zuiderzee- steunbesluit de tegemoetkomingen, te verke nen wegens waardevermindering van eigen dommen, verrekend, hetgeen inmiddels tot een bedrag van circa 315.000 heeft plaats gevonden. Daarnaast komt uiteraard ook aflossing op andere wijze voor. In Januari 1933 werd de liquidatie van de vorderingen de Credietvereeniging voor de Zuiderzee opgedragen aan den Rijksdienst ter Uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De verrekening met uitkeeringen ingevolge art. 6a der Zuiderzeesteunwet wegens waar devermindering is thans vrijwel beëindigd, omdat deze tegemoetkomingen op enkele uit zonderingen na, voorzoover daarop aan spraak bestond, alle zijn verleend. Aan de debiteuren is naar wij van de zijde van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet vernemen kortgele den de vraag gesteld, hoe zij zich voorstel len het restant hunner schuld af te lossen. De bedragen, welke deze belanghebbenden schuldig zijn, loopen zeer uiteen en even zeer de mogelijkheden, die bij hen aanwezig geacht kunnen worden, om aan deze ver plichtingen tegenover het Rijk te voldoen. Terwijl er verschillende visschers zijn, die ook onder de huidige omstandigheden nog zoodanige bedrijfsinkomsten hebben, dat daaruit wel iets valt af te zonderen voor af betaling, zijn er daarnaast belanghebben den, die in zoodanige vermogenspositie ver- keeren, dat zij nu of in een nabije toekomst in de gelegenheid zullen zijn uit hun vermo gen tot schulddelging over te gaan. Dit geldt o.a. voor die belanghebbenden, die bij liquidatie van hun bedrijf vaartuig en net ten verkoopen en ook voor diegenen, die se dert verscheidene jaren een ansjovisvoor- raad aanhouden en bij liquidatie van dit renteloos, en door opslag- en bewaarkosten duur product daartoe middelen zouden krij gen. Uit de kringen van de vroegere Zuiderzee- visschers zelf wordt ons hieromtrent mede gedeeld, dat door verscheidene visschers ge durende de laatste crisisjaren geen rente meer werd betaald, noch aflossingen konden ge schieden. De schuld van de meeste debiteuren werd in de periode 19341935 verminderd doordat de hun toegekende uitkeering we gens waardevermindering van schepen en Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand ontstaan in een pand van tvee verdiepingen aan den Engweg te Huizen. Het huis behoorde toe aan de fiima Boor, die het vroeger gebruikt had als een pakhuis, doch nu verhuurd had aan de gebr. Visser, die er een stof- feerderij en behangerij in hadden geves tigd. De bovenverdieping diende als op slagplaats voor een grooten inboedel toebehoorende aan den heer Lely te Bussum. Tengevolge van dezen zeer brandbaren inboedel greep het vuur snel om zich heen en stond het huis in lichte laaie toen de brandweer kwam. Alles brand de geheel uit, niets kon worden gered. Alle drie belanghebbenden waren ver zekerd. De schade wordt op minstens 50.000 geschat. Te Nijmegen wordt vermist de 38-jari- ge vrouw A. Martens, die sinds 13 Juli me haar drie kinderen spoorloos is ver dwenen. Vermoedelijk verblijven zij in een woonwagenkamp of in volkslogementen. Te Zuilen vermist men sedert eenige dagen den electriciën H J. Hoogensteyn. Hij verliet de echtelijke woning, vrouw en kinderen onverzorgd achter latende. Hoogeeteyn, die vermoedelijk in gezel schap van een vrouw :s en zich waar schijnlijk in de omgeving van Sittard ophoudt, is 37 jaar oud. Gistermiddag omstreeks half vijf is te Assen het negenjarig dochtertje van de familie Slofstra, wonende aan de Sluisstraat te Assen in de sluis van het Noord Willemskanaal gevallen en ver drenken. Het meisje liep over het bruggetje over de sluis en verloor plotseling het even wicht en stortte naar beneden. Door de strooming in de sluis kon men haar niet vinden en eerst nr. een kwartier werd het lijkje opgehaald. MET ONZE PRYSVRAAG VOOR CAMAY ZEEP INLICHTINGEN BV UW WINKELIER ONZE 2 E P RIJSVOAAG IS VERLENGD VAN 15 JULI TOT 15 SEPTEMBER 1 9 3 S Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL >,Ik kan niet boos op u zijn, want ik ge- '°°f dat u dit doet voor Guy's bestwil. Goe dendag". »Goeden dag", zei hij machinaal. Ze was zeer bleek en beefde. Sir George snelde toe om haar te helpen, maar ze Wenkte hem weg. ..Ik heb uw nulp niet noodig". De bediende riep een taxi aan en ze reed naar haar kamers terug. Ze kookte nog van verontwaardiging toen ze haar zitkamer binnen kwam, maar wat ze daar zag kal meerde haar opeens. Baron Branden zat aan haar schrijftafel. De inhoud er van lag 0ver den grond verspreid en zijn gezicht was rood van woede. Zonder een woord sprong hij op, deed de fleur op slot en stak den sleutel in zijn zak ..Wel?" vroeg ze doodbedaard. Deze vraag was overbodig. Haar instinct *e' haar, dat hij haar handelwijze ontdekt had en ze las moordzucht in zijn oogen. »>Jij duivelin, ik geloof dat ik je zal ver moorden^', begon hij. »Wat is er gebeurd?" ,.Ik weet alles. Heeft Hallam in verbin ding met de Britsche admiraliteit gewerkt? Waren die geheime oorlogsplannen echt of „Ik zal u geen enkele vraag beantwoor den". „Dan weet je wat er het gevolg van is", riep hij driftig. „Ik ben niet laf. Ik ben niet bang voor den dood". „Jij heks. Je zult spreken". „Als u een middel kunt vinden om mij tot spreken te dwingen, dan is u knapper dan ik dacht". „Ik geef u vijf minuten". „Dat is vijf minuten te veel". Hij had zijn horloge uit zijn zak genomen en naast zich op tafel gelegd. Nu legde hij er een kleine revolver bij. „U zult er voor opgehangen worden", zei ze luchtig. „Dat waag ik er op. U is te gevaarlijk om te blijven leven". „Hoe bent u er achter gekomen?" „Je wist het ook van Furber". Ér kwam plot^ling een gedachte in hem op en hij nam de telefoon op. „Hallo, ben jij dat Smit? Ik ben er juist achter gekomen Dat was alles wat Valda wilde weten. De baron had klaarblijkelijk nog geen gelegen heid gehad om zijn ontdekking aan iemand anders mede te deelen. In het belang van de Britsche admiraliteit was het noodzake lijk, dat hij de gelegenheid ook niet kreeg. Ze stond op, pakte met de kracht der wan hoop de telefoonhoorn beet en trok uit alle macht. De baron was er niet op voorbereid en uitte een kreet van woede, maar zij be reikte haar doel. Het koord brak en zij hield de hoorn in de hand, het toestel was on bruikbaar geworden. Baron Branden hief de revolver op en mikte op haar. „Schiet", zei ze verachtelijk. „Ik heb nog niet met je afgerekend. U bent vanmorgen naar Ryderstraat gevolgd; Sylvester wachtte daar op je. Sedert ik weg ben weet hij alles wat je gedaan hebt, hè? „Ik antwoord niet". „En hij heeft de rapporten opgemaakt. Je moet sterven". Valda keek om zich heen. Was er geen ontsnapping mogelijk? Het leven was haar nog veel waard en hoewel ze den baron tartte, verlangde ze toch te blijven leven. „Als u schiet, zult u gevangen worden genomen. Marie Die heb ik voor een paar uur uitgezon den Luister, Valda. Ik meen het als ik zêg^ dat ik je zal doodschieten, tenzij je alles vertelt. Wanneer ben je begonnen ons te verraden?" Geef me tijd. Ik zal het vertellen "Geen leugens", zei hij streng. De revolver werd weer op tafel gelegd en ze ademde bevrijd. Den avond dat u op mijn kamer kwam en'mij bij den prins bracht", begon ze. „Niet eerder?" N een". ',',En Hallam? Ik wil weten van dat ge heime oorlogsrapport". „Daar weet ik mets van". „Hoe hebben ze jou gekregen?" Zij antwoordde niet, maar plotseling be greep hij. „Hallam heeft je omgekocht.... door te beloven met je te trouwen. Jij dwaas heeft hij dat dan gedaan?Ik geloof van niet. Kind, ik ben bang dat je je belooning nooit zult krijgen". Valda had scherp toegekeken. Eindelijk nam zij de kans waar, snelde naar de tafel en greep de revolver. Maar ze was niet vlug genoeg en er ontstond een worsteling. „Laat los", zei hij woedend. Een luide knal, Valda wankelde, deed een paar stappen en viel achterover op de divan. „U heeft geschoten", fluisterde ze heesch. „Het was je eigen schuld", antwoordde hij. Het bloed drong reeds door haar japon. „Haal een dokter, ik geloof dat ik sterf" „Zul je zeggen, dat het een ongeluk was?" „Ja - ga nu". De baron aarzelde niet langer, maar ging naar de gang. De voordeur werd geopend en hij deinsde terug. „U?" riep hij, toen hij Sylvester heikende. „Ja. Kom mee terug naar binnen", zei de laatste streng „Ik heb Haast". „Ik vrees dat u moet gehoorzamen. U is mijn gevangene „Waarom?" „Om verschillende beschuldigingen. Kom binnen". „Juffrouw Glyn is gewond. Ik ga een dokter halen". „Ik kan u niet uit mijn oogen laten gaan. Kom binnen", zei Sylvester streng. De baron gehoorzaamde. Sylvester volgde hem in de zitkamer. „Juffrouw Glyn heeft hij op u geschoten?" vroeg hij. „Neen, het was een ongeluk", antwoordde ze zwakjes. Sylvester durfde den baron niet alleen te laten en ging daarom naar de trap en riep den portier. Het duurde bijna een uur voor de dokter kwam en onderwijl had Sylvester een boodschap gezonden naar het naastbij- zijnde politiebureau om hulp te vragen. Er kwamen spoedig eenige agenten en de baron werd in arrest genomen. Valda was naar haar slaapkamer ge bracht, waar de dokter haar onderzocht. „Het is gevaarlijk om haar te vervoeren. Ik zal een verpleegster zenden. Ik zal haar moeten opereeren", zei hij tegen Sylvester. Deze gaf hem zijn kaartje. „Spaar geen kosten. U kunt er op rekenen dat de admiraliteit voor de betaling verant woordelijk is". De dokter verborg zijn verbazing. „Ik moet juffrouw Glyn spreken". „Zij is nog bewusteloos. Val haar zoo weinig mogelijk lastig". „Is de wond gevaarlijk?" „Ja, maar er is toch goede kans op her stel". Sylvester's gelaat was vol sympathie toen hij naast haar bed zat. „Zeg me alles wat er gebeurd is. Ik moet het weten, u begrijpt me nietwaar?" „Niemand weet, dat hij alles ontdekt heeft. Daar ben ik zeker van", fluisterde ze „Goddank", zei hij. „Kan ik niets voor u doen?" „Alleen één ding, laat Hallam zoo gauw mogelijk bij me komen". „Dat zal moeilijk zijn, de vloot ligt in ge vechtspositie". „Ik verlang om hem nog éénmaal te zien". „We zullen ons best doen". „Dank u", zei ze dankbaar (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9