dagblad voor alkmaar en omstreken. Het conflict Italië-Abessinië. Ttxiqdiiksch Oxteezidü !Euitm£and êngelsche lagerhuis Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- tda.en, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Ho. 171 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. De houding van Japan brengt in Italië groote verontwaardiging teweeg. DE ITALIAANSCHE PERS. ZITTING VAN HET Het Duitsch-Engelsche vloot verdrag. Dinsdag 23 Juli 1935 NA SCHUSCHNIGGS AUTO-ONGELUK Zou hei toch een aanslag geweest zijn? Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Waf vandaag de aandachl trekt ALKMAARSCHE COURANT De houding van Japan. Inzake de houding van Japan ten opzich te van het Abessinische conflict schrijft de Messagero, dat het aandacht verdient, dat de anti-ltaliaansche betoogingen in de stra ten van Tokio de goedkeuring van de politie d w z. van de regeering hebben weggedra gen. Vervolgens schrijft het blad, dat Japan zich aan den kant van Abessinië stelt om minderwaardige redenen van commerciee- len aard, te weten de levering van wapenen aan Addis Abeba. Aangezien overigens iedere sympathiebetuiging van Japan voor Abessinië den politieken en commercieelen invloed van Japan vergroot op de zwarte en Aziatische volkeren, ligt het voor de hand, dat Tokio de voogdij op zich wil nemen van de gekleurde rassen tegenover het blanke ras. De Messagero verwondert zich voorts over de officieuse verklaring van Japan, volgens welk dit land een levendige belangstelling toont voor de toepassing van het Kellogpact en het Volkenbondshandvest ten opzichte van het Abessinisch-Italiaan- sche conflict. Dat is een schaamtelooze huichelarij, omdat, wanneer er een land ter wereld is, dat alle internationale conventies met voeten heeft getreden, dat Japan is, dat brutaal de onderteekende verplichtingen ge schonden heeft om Mandsjoerije te verove ren en Noord-China binnen te rukken. Het blad wijst vervolgens op de haat en verachting van Japan voor de Europeanen en Amerikanen en werpt het probleem op van de verdediging van het blanke ras tegen den druk der gekleurde rassen, waaraan 't toevoegt, dat men het conflict tusschen Ita lië en Abessinië moet zien binnen het kader van dit probleem van algemeenen aard. De Oiornale d'Italia is van meening, dat van nu af aan iedere regeering gemachtigd is twijfel te hechten aan en wantrouwen te gevoelen jegens de verklaringen, die door de Japansche ambassadeurs en diplomatie ke vertegenwoordigers worden afgelegd. De nieuwe houding van Japan moet trouwens door alle blanke rassen met grooten aan dacht bekeken worden, vooral door die lan den, die gebieden hebben in Azie, hoewel ook Afrika in dit opzicht van groot belang is, aangezien dat de basis zou moeten vor men voor een groot economisch offensief te gen Europa. Vrijwilligers uit Tunis 300 ltaliaansche vrijwilligers, bestemd wor Oost-Afrika, zullen Woensdag a.s. naar Italië vertrekken. Zij hebben dienst ge- daan om Mussolini de toewijding te bewij- 2en yan de Italianen in Tunis. Interview met Japanschen am bassadeur te Rome. De Japansche ambassadeur te Rome, heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, dat hij op alle punten de mede- deeling bevestigt, die hij aan Mussolini heeft verstrekt en dat deze mededeeling in overeenstemming was met de gedachte van de regeering te Tokio. Hij voegde er dit- maal echter aan toe, dat Japan belangen van commercieelen aard heeft om Abessinië 'e beschermen en dat Japan in December as. een gezantschap te Addis Abeba zal aanstellen. Het blijft echter juist, dat Japan geen politieke belangen heeft in Abessinië. erontwaardiging over de houding van Japan. De storm van verontwaardiging, die in Italië door de houding van Japan ontketend is, vindt ook uitdrukking in de commeta- ren van de Noord-Italiaansche dagbladen, die tevens voortgaan met het richten van aanvallen op Engeland. De Gazetta del Popoio schrijft o.a.: De alleen maar in geld belangstellende Engel- sche pers steunt de roofzuchtige kleur lingen. Juist Japan kiest de partij van Abes sinië tegen Italië. Japan, dat zijn hand op heft tegen de Chineezen, een volk van onbe twistbaar hoogere beschaving. Bij dat anti- ltaliaansche stoken van Japan gaat het niet om een gevoelskwestie, maar om ijverzucht van het ras. Bij deze gelegenheid dienen ook eenige woorden te worden gericht tot Engeland, dat reeds weer aanvangt zich tegen Italië te keeren. Italië laat zich door het geschreeuw en de dreigementen noch ontwapenen, noch tegenhouden. Geen onttrekking aan militaire plichten? Buitenlandsche persagentschappen mel den uit Rome, dat verscheidene Italianen in de grensstreek de grens op clandestiene wij ze hebben overschreden om uit te wijken naar Duitschland en Zuid-Slavië. Men verklaart, dat deze berichten een on derdeel vormen van de campagne, welke stel selmatig tegen Italië wordt gevoerd door 'n bekende groep buitenlandsche bladen. De juistheid dezer berichten wordt dan ook categorisch tegengesproken. De nationale discipline van het ltaliaansche volk en het enthousiasme waarmede de orders van den Duce en de regeering worden ten uitvoer gelegd, worden „het beste bewijs genoemd voor de absurditeit van een dergelijke be richtgeving". Laval ontvangt Britschen am bassadeur- De Fransche minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken, Laval, heeft gisteravond den Britschen ambassadeur bij zich ontvangen, die hem op de hoogte bracht van de in den Britschen kabinets raad genomen beslissing betreffende het voor den Volkenbond brengen van het Abes sinische geschil. In Parijsche diplomatieke kringen ver wacht men na de beslissing van Londen, dat de toestand buitengewoon verscherpt zal blijken. De Fransche ministerraad zal Dinsdagmiddag om 6 uur bijeenkomen en zich dan in de eerste plaats bezig houden met den buitenlandsch politieken toestand. Er verluidt, dat de secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, Dinsdag in Parijs zal aankomen, teneinde met de Fran sche regeering ruggespraak te plegen over het bijeenroepen van den Volkenbondsraad. Mocht voor 25 Juli geen vijfde arbiter in het Italiaansch-Abessinische geschil zijn be noemd, dan verwacht men, dat de Volken bondsraad op 26 Juli bijeengeroepen zal worden; welingelichte kringen gelooven, dat de raad dan voor den dertigsten Juli zal worden bijeengeroepen. In het Lagerhuis zijn gisteren debatten ge houden over de begrooting van luchtvaart Pp den voorgrond van de debatten stond «et Britsch-Duitsche vlootaccoord. De Eerste Lord der Admiraliteit, sir Bol ton Eyres Monsell, zeide in antwoord op de voordracht van den Labour-vertegenwoordi- ger Cocks, dat de Duitsche regeering een voorloopig program ter kennis was ge bracht van den Britschen vlootbouw en dat zekere voorloopige cijfers aan de Duitsche zegeering waren medegedeeld als basis van onderhandeling. Deze cijfers echter zijn hy pothetisch, aangezien zij afhankelijk zijn van de bouwprogramma's van andere mogend heden. Indien men ze op het oogenblik reeds publiceerde, zou dat beteekenen, dat men een gunstig resultaat van de a.s. vlootconferentie veronderstelde. De vertegenwoordiger van de Labourop- Positie, Hall, bracht de reeds eerder uitge sproken argumenten weer naar voren, vol gens welke het Engelsch-Duitsche vlootver- drag niet in overeenstemming zou zijn met het "protocol van Londen van 3 Febr. en met de politiek van Stresa. Het Duitsch-Britsche vlootverdrag is volgens Hall een mooi voor wendsel voor een bewapeningsprogram. Het is te betreuren, dat dit program Duitschland en de andere vlootmogendheden is medege deeld, doch niet aan het Lagerhuis. Vermoe delijk is de Britsche regeering bevreesd voor de openbare meening, in verband met de groote kosten van het Britsche vlootbouw- program, welke nu reeds op 130 millioen pond worden geschat. Nadat Hall namens de Labour-oppositie een vermindering van de marinebegrooting had voorgesteld, zeide de conservatieve vice-admiraal Campbell, dat het voor Engeland een nadeel was, dat Duitschland zijn vloot slechts voor verdedi ging heeft te bouwen, terwijl Engeland aan zijn overzeesche bezittingen moet denken. Bovendien heeft het vlootverdrag tengevolge, dat Duitschland een volkomen nieuwe /loot krijgt, terwijl een groot deel van de Britsche vloot aan de ouderdomsgrens staat. De duikbootoorlog is een van de meest onmen- schelijke methodes, die men zich kan voor stellen. Men moet hopen, dat Engeland in de toekomst energiek zal aandringen op afschaf fing van duikbooten. Campbell besloot zijn rede met een aan sporing tot nauwe samenwerking tusschen de Britsche en Amerikaansche vloot tegen lederen overtreder van het Kelloggpact en tot het in stand houden van den wereld vrede. George Hall (Labour) vreesde een nieuwe aanmoediging van oorlogsschepen en hij merkte op, dat de mogendheden, welke be trokken zijn bij de vlootovereenkomsten van Washington en Londen tusschen 1936 en 1942 700 schepen zouden vervangen. Hij schatte de totale kosten der scheepsvernieu- wing op 800 millioen. Lloyd George gaf uitdrukking aan zijn verrassing, dat Duitschland een groot aan tal duikbooten was toegestaan. De minister van marine, sir Bolton Eyres Monsell, zeide, dat na December 1936 geen vlootovereenkomsten meer zullen bestaan, tenzij nieuwe tot stand zouden komen. Zoo niet dan zullen in de toekomst geen beper kingen bestaan voor vlootbouw. De vloot- overeenkomst van Washington heeft enorme voordeelen gegeven aan alle maritieme mo gendheden. Alle belastingbetalenden van alle naties hebben er geld door bespaard. De overeenkomst heeft voor de afgeloopen vijf tien jaren den vrede gehandhaafd, daar de goedgekeurde vlootverhouding berekend was op defensieve behoeften en tegelijkertijd geen enkel land een zoodanige overmacht gaf, dat zonder risico een aanval kon worden onder nomen. Eyres Monsell verklaarde, dat het onge lukkigerwijs noodzakelijk was het principe der vlootverhouding bij de pogingen nieuwe overeenkomsten te sluiten prijs te geven, aangezien eenige landen dit principe belee- digend achten voor hun nationalen trots. In plaats daarvan zou komen een principe van programma's. Den vlootmogendheden zal worden gevraagd tot welke uiterste grens zij zouden gaan en welke vloot zij zich voor stelden te hebben bijv. in 1942. Wij hebben al deze programma's tegenover elkander ge zet om na te gaan, hoe een regeling kan worden tot stand gebracht, waarbij het on waarschijnlijk zou worden, dat een land een ander land met succes zou kunnen aanval len. Engeland heeft tweezijdige besprekingen gevoerd met Frankrijk, Japan en de Vereen. Staten. Indien men deze vertrouwelijke be sprekingen in het Lagerhuis zou gaan be handelen, zou het volkomen onmogelijk zijn tot een algemeene overeenstemming te gera ken. Men moet goed begrijpen, dat een alge meene overeenkomst, die wij trachten te be reiken in het geheel geen waarde zou hebben, indien niet ook Duitschland daar aan zou deelnemen. Hoe zou Lloyd George Duitschland heb ben kunnen verhinderen kruisers te bou wen? Wat zou hij hebben gedaan, indien Duitschland vijftig kruisers zou hebben ge- Duitschland had wel honderd procent van onze vloot kunnen eischen. Gesteld nu eens, dat het dat gedaan had, welke twee moge lijkheden zou Engeland dan hebben gehad? De eerste mogelijkheid zou zijn geweest Duitschland met geweld te beletten te bou wen. Is er iemand bereid dat te doen? De andere mogelijkheid zou bestaan in een groote versterking van onze eigen vloot Dit zou zeer groote uitgaven met zich heb ben medegebracht en de Admiraliteit is de laatste om dat te wenschen. Ik geloof, dat wij ons zeiven en de wereld een groote weldaad hebben bewezen door het Duitsche aanbod te aanvaarden. In antwoord op het verwijt, dat Engeland niet met de andere mogendheden heeft sa mengewerkt, citeerde sir Bolton een verkla ring van den voorzitter van de Fransche se naatscommissie van buitenlandsche zaken. Deze heeft verklaard, dat de Fransch— Enge'sche verklaring van 3 Februari niets bevatte, dat Engeland zou kunnen verhinde ren een voorloopig tweezijdige overeenkomst met Duitschland te sluiten, evenmin als Ita lië verhinderd wordt in Afrika op te treden of Frankrijk met Sovjet-Rusland een over eenkomst te sluiten. De besprekingen met de mogendheden wa ren geen conferenties, welke iets zouden kunnen vaststellen, doch zij dienen er toe den weg te bereiden voor een conferentie, welke naar men hoopt, einde van dit jaar zal kun nen worden gehouden. Een droeve plechtigheid. De gemoederen zijn in Oostenrijk nog niet tot rust gekomen. Men kan en wil maar niet gelooven, dat het auto-ongeluk te Ebelsberg bij Linz, waarvan de echtgenoote van den bondskanselier, Herma von Schuschnigg, het slachtoffer is geworden en waarbij de 9-jari- ge zoon eenige zoon van den kanselier licht en de chauffeur bijzonder ernstig gewond werden en waarbij dr .von Schuschnigg zelf ook letsel opgeloopen heeft, alleen maar aan een noodlottig toeval toe te schrijven is. Het waarschijnlijkst wordt geacht, dat in een werkplaats of garage of misschien ook ergens anders door kwaadwilligen aan de auto geknoeid is, dus dat met een vijl of 'n ander voorwerp aan 't stuur of aan de as tusschen de wielen gemanoeuvreerd werd Daarbij komt dan nog, dat de carrosserie vrij zwaar was, daar het heet, dat het koets werk eerst nadat de wagen gereed was, van een stalen pantser voorzien werd, dat alle kogels moest afweren, welke eventueel door politieke tegenstanders tegen het leven van den tegenwoordigen kanselier gericht konden zijn. De vaart van den wagen vlak voor het ongeluk was minstens 86 K.M. per uur, daar men in die streek, waarvan de bevolking over wegend nationaal-socialistisch gezind is en dus uit felle tegenstanders van den regee- ringschef bestaat, niet langzamer dorst te rijden. Kurt weet nog niets. Schuschnigg's zoontje, dat verwondingen aan het gezicht heeft opgeloopen, ligt nog steeds in het ziekenhuis van de Barmhartige Broeders te Linz. Kurt weet nog steeds niet, dat zijn moeder gestorven is. Allen, die hem bezoeken, wordt vóór het betreden van zijn kamer op het hart gedrukt, hem toch vooral daarvan niets te vertellen. De begrafenis is te Weenen geweest, op het vreedzaam oo een heuvel gelegen kerkhof van de buitenwijk Hietzing, schuin achter het perk van het voormalige keizerlijke slot Schönbrunn. Het graf bevindt zich vlak bij de plaats, wa^r in Juli 1934 't stoffelijk over schot van den toen vermoorden bondskanse lier dr. Dollfuss aan de aarde werd toever trouwd en waar 't rustte, totdat het naar de aan de nagedachtnis van dr. Dollfuss en zijn voorganger dr. Seipel gewijde kerk in het 16e stadsdistrict overgebracht werd, bij de plek, waar Oostenrijks veldheer uit den wereldoorlog, Conrad von Hötzendorf, be graven ligt. De begrafenis. Eerst was in de kerk van Hietzing, waar het stoffelijk overschot van mevr. Schusch nigg in een rouwkapel was neergelegd, een plechtige eeredienst gehouden, welke door den Weenschen kardinaal dr. Innitzer werd gecelebreerd. Toen trok de stoet naar het kerkhof. Voorop vijf wagens, welke hoogbe- laden waren met kransen en bloemstukken, waaronder een krans van ex-keizerin Zita en van Otto von Habsburg. Op de linten van een der kransen, welke hoofdzakelijk van roode rozen vervaardigd was, stond „Aan mijn lieve, lieve vrouw'' en „Aan Moeder". Ook de weduwe van wijlen dr. Dollfuss, Alwine Dollfuss, had een krans gestuurd. Achter deze bloemenwagens schreed de geestelijkheid met een kardinaal. Na den lijkwagen, welke door 6 paarden voortgetrok ken werd, kwam de bondskanselier dr. von Schuschnigg te voet. Twee adjudanten volg den hem. Daarna kwamen de vader van de overledene, Masera, de vader van den kan selier, gen.-maj. von Schuschnigg en de overi ge familieleden en tenslotte kwamen bonds president Miklas en de leden van het kabinet, alsmede de leden van het diplomatieke corps, waaronder zich de Nederlandsche gezant, de heer v. Hoorn bevond. Mevr. Miklas had zich aan het hoofd van de in den stoet meegegane dames gesteld. Dr. von Schuschnigg, wiens gezicht tenge volge van den val bij het ongeluk opgezwol len was, steunde op een stok. Zijn haar, dat de vorige week nog grauw was, bleek geheei wit te zijn geworden. Duizenden menschen stonden aan weerszijden van den weg. Op 't kerkhof werd het gewone publiek niet toegelaten. Op de plaats waar het ongeluk geschiedde werd een twee meter hoog houten kruis opge richt, dat alleen het opschrift draagt: „Herma v. Schuschnigg f 13-7-1935". Als laatste plechtigheid werd in de Domi- nikanerkirche vlak bij het hoofdpostkantoor en in de buurt van het ministerie van Oorlog, in welk gebouw de bondskanselier z'n ambts woning heeft, een plechtige mis gelezen, wel ke tal van autoriteiten bijwoonden. De politie had de geheele omgeving afge zet Zelfs de onderaardsche riolen werden doorzyht, om te kijken of niemand een bom onderde kerk had geplaatst. HET MONGOOLSCH—MANDS- JOERIJSCHE INCIDENT. Samboe, de leider van de Mongoolsche de legatie, die onderhandelingen voert over het incident aan de Mongoolsch—Mandsjoerij- sche grens, heeft aan de Mandsjoerijsche de legatie het antwoord overhandigd op de eischen, die door de Mandsjoerijsche regee ring op 4 Juli gesteld waren In dit antwoord wordt medegedeeld, dat de Mongoolsche regeering den eisch afwijs? eenzijdig toe te staan, dat vertegenwoordi gers van Mandsjoekwo en den generalen staf van het Kwantoengleger zich blijven vestigen op gebied van de republiek van Mongolië, evenals goedkeuring te verleenen voor het aanleggen van een eigen telegraaf lijn, gezien, dat een dergelijke eisch in strijd is met de soevereiniteit en de onafhankelijk heid van het volk van Monolie. In antwoord op deze Mongoolsche verkla ring stelt thans de Mandsjoerijsche regee ring in een nieuwe verklaring voor perma nente gevolmachtigde vertegenwoordigers uit te wisselen, waarbij zii zich bereid verklaard toe te stemmen in het zenden door de Mon goolsche regeering van een permanenten ver tegenwoordiger naar Mandsjoerijsch gebied Het conflict tusschen Italië en Abessinië; de houding van Japan. (Dag. Overzicht) Het MongoolschMandsjoerijsch incident. (Buitenland) Nederlandsch vrachtschip in Oos tenrijk in beslag genomen. (Buiten land) De malaise in het autobedrijf. (Binnenland) Auto-catastrophe te Oegstgeest; 2 dooden, vele gewonden. (Binnen land) De sneeuwbal van Oss steeds groo- ter. (Binnenland) (Zie verder eventueel laatste berichten.) Nieuwe Japansche eischen aan Mongolië. Te Oelanbator is een schrijven ontvangen van den gevolmachtigden vertegenwoordiger van het Kwantoengleger, waarin de Mands joerijsche regeerirg eischt, dat alle Mon goolsche troepen worden teruggetrokken van de Oostelijke grenzen en waarin verklaard wordt, dat het Japansche leger ter oplossing van deze kwestie energiek zal optreden. Men wijst er aldaar op, dat dit schrijven wederom de provoceerende plannen aan het licht brengt van de Japansche militaristen in Mandsjoerije en hun begeerte om te profi- teeren van een conflict, dat door hen zelf in scène gezet is met het doel het Mongoolsche grondgebied te bezetten. HET VIJFDE DEVIEZENPROCES. In het vijfde deviezenproces tegen R.K geestelijken, dat gisteren te Beplijn gevoerd is, heeft het O M. tegen den procurator Mar tin Utsch en den pater provinciaal Rudolf Wilmsen van de missionarissen van het H. hart van Jezus resp. 4 jaar tuchthuis, 175.000 mark boete en vijf jaar eerverlies en 3 jaar tuchthuis, i5.000 mark boete en 4 jaar eerverlies geëischt. Buitendien wordt de missie aansprakelijk gesteld voor een bedrag van nog 38.000 mark. Het O.M. sprak van een bijzonder ernstig geval, daar de beklaagden in hun stand van geestelijken zich van zaken hadden moeten onthouden, die gelijk tc stellen zijn aan land verraad. ALGEMEENE STAKING TE TERRE HAUTE. Uit Terre Haute (Indiana) wordt gemeld, dat aldaar Maandagochtend een algemeene staking is geproclameerd, waardoor het ge heele verkeer stilligt. De staking werd geproclameerd, omdat in een emaille-fabriek, waar het personeel reeds een maand in staking is, arbeiders van bui ten de stad zijn te werk gesteld. De plaatselijke autoriteiten hebben den gouverneur van Indiana verzocht troepen te sturen voor de handhaving van de orde. NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP IN BESLAG GENOMEN. Verdacht van tabaksmokkelarij. Verdacht van het smokkelen van tabak is op de Donau in de nabijheid van Linz een Nederlandsch vrachtschip, eigendom van de Comes (Continentale Motorschiffahrt) door douane-ambtenaren in beslag genomen. Het schip was van Bulgarije stroomopwaarts ge varen en had in Weenen belangrijke hoeveel heden Bulgaarsche tabak gelost, zonder de verschuldigde rechten te betalen. BOTSINGEN IN LAHORE. De botsingen tusschen Sikhs en Mohamme danen, die te Lahore gedurende twee weken hebben plaats gehad en waarbij 12 dooden zijn gevallen, terwijl talrijke personen zijn gewond, zijn thans overgeslagen naar ver scheidene plaatsen in Pendsjab. De autori teiten hebben de Britsche- en inlandsche sol daten, die de politie behulpzaam moeten zijn bij het herstellen van de orde geinstpec- teerd. NIEUWE BOTSINGEN IN AGRAM. De „Prawada" maakt melding van nieuwe botsingen in Agram, welke gistermorgen hebben plaats gevonden. Een groep jonge lieden, die een tegenbetooging hield onder meevoering van een ZuicrSlavische vlag, werd overvallen en ernstig mishandeld. Eenige kooplieden, die doorgingen voor re- feeringsgezind zagen hun winkels vernield, en man werd door messteken zoo zwaar ge wond, dat hij in het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleed. Volgens ge noemd blad zijn in totaal 30 personen zwaar gewond. Des middags werd het weer rustig Dr. Matsjek is uit Agram vertrokken en heeft zich naar zijn landgoed begeven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1