Auto-catastrophe te Oegstgeest. GEVAARLIJK SPEL Binnenland Vier auto's en een motor rijden in volle vaart op elkaar in. TWEE DOODEN, VELE GEWONDEN. Voorbijganger door den schrik bevangen. Hulp snelt toe. 2euiMetoH Nadere bijzonderheden. De gewonden. De R.K. en 'tkabinet-Colijn Heden zal de beslissing vallen. Gistermiddag te half vier heeft op den Rijksstraatweg achter 't Groene kerkje te Oegstgeest een zeer ernstig gecompliceerd ver keersongeluk plaats gehad, waarbij een viertal auto's en een motorfiets betrokken is. In totaal werden dertien personen gewond, waarvan verscheidene ernstig. De slachtoffers zijn met ziekenauto's naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden en naar het St. Bernardus-gesticht te Sassenheim overgebracht. Een der auto's is in brand gevlogen, doch later kon deze brand wor den gebluscht. Het ongeluk had plaats op den nieu wen, breeden Rijksweg Haarlem—Lei den, welke parallel loopt met den ouden kronkelenden weg, waaraan het Groene Kerkje is gelegen, in de nabijheid van de brug over het Oegstgeesterkanar l. Te omstreeks kwart over drie nader de» in snelle vaart een tweetal auto's uit de richting van Haarlem, terwijl op kor ten afstand daarachter een derde auto en een motorfiets, welke eveneens een flinken gang hadden, volgden. Op een gegeven oogenblik zwenkte de tweede wagen uit de file, teneinde de auto, we'.ke voorop reed, te passeeren Op dat moment schoot een auto, wel- ko zich in tegenovergestelde richting voortbewoog en die geheel aan den rech terkant van den weg reed, plotseling naar het midden van den weg met het nof dlottig gevolg, dat deze wagen par does tegen de andere auto's opvloog. Ook de derde naderende auto en de raotorjiets konden niet meer tot stil stand worden gebracht en ook deze voortuigen reden op de andere en op elkaar in. Dit alles speelde zich in enke le seconden af. De ravage, welke ont stond, was ontzettend. Twee der wagens werden grootendeels vernield, terwijl een van de beide andere auto's vrijwel onmiddellijk na de botsing in brand vlocg. De vierde auto werd 6lechts gering beschadigd. Uit de wrakstukken van de vernielde auto's steeg luid gegil op van de inzittenden en van alle kanten kwa men menschen toeloopen om hulp te verleenen. Men slaagde er in de in de brandende auto zittende personen te bevrijden en ook voor de anderen kwam spoedig hulp opdagen. Een groot aantal doktoren was kort na het gebeurde ter plaatse en heeft de eerste medische hulp verleend. O m. wa ren aanwezig de doktoren H. Varekamp, F. W. N. Hugenholtz en D. S Bartstra uit Oegstgeest en verder de artsen Van Iterson, Verbiest en Van Rossum van het Krankzinnigen Gesticht Endegeeeï. Het bleek, dat bij het ongeluk in to taal twaalf personen waren betrokken, die allen verwondingen hebben opge- loopen. Zes der slachtoffers waren er zeer ernstig aan toe en zijn in veront- rustonden toestand naar het Acade misch, ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ook de vijf andere gewonden zijn daar heen gebracht, zoowel met ziekenauto's als met particuliere wagens. De twaalf de gewonde is naar de St. Bernardus- êtichting te Sassenheim vervoerd, even- a e een voorbijganger, die bij het zien van het ongeluk door den schrik werd bevangen. De meesten der gewonden zijn bewus teloos opgenomen. De motorfietsrijder werd tegen een paal geslingerd. Hij had een gat in het hoofd en was eveneens buiten kennis. Een van de verongelukte auto's was ee-i wagen van de firma Van Zetten te Rotterdam, welke daarmede een wilden dienst uitvoerde van Amsterdam naar Rotterdam v.v. In deze auto zaten zes Uit het Engelseh van PAUL TRENT door ADA VAK ARKEL 89) Hun lippen vonden elkaar en hij voelde dat zij heftig beefde. „Jij hebt je belofte gehouden en ik zal de mijne houden", zei hij zeer ernstig. „Het is te laat". „Een speciale vergunning", stelde hij voor. Ze glimlachte flauw toen ze er aan dacht dat zij zulk een document in haar tasch had. „Neen, liefste, maar ik zegen je voor je loyaliteit. Je bent nooit werkelijk van mij geweest. De eenige band, die je aan mij bond, was je eerGuy, ik ga sterven „Dat moet je niet zeggen". „Maar het is waar, lieveling... Stella en ik hebben veel met elkaar gepraat. Zij is niet jaloersch op mij en ik ben het niet meer op haar. Je moet één ding beloven". „Alles". „Dat je zoo gauw mogelijk met Stella zult trouwen. Er mag niet om mij getreurd wor passagiers en de chauffeur, C. J. Peter- «en uit Rotterdam. In een der andere auto's zaten een heer en een dame met een zuigeling. Het kind leek ernstig te zijn gewond en is met de ouders, die sl->chts licht waren gekwetat, met een particuliere auto naar het Acad. zieken huis overgebracht. De gewonde, opgenomen in de St. Bornardusstiehtinr te Sessenheim, blijkt te zijn de heer C. uit Amsterdam. Hij was niet ernstig aan hoofd en beenen gewond. De namen van de overige slachtoffers waren in het begin van den avond nog niet bekend. De plaats, waar het ongeluk is ge beurd, bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het gedeelte van den ouden weg, dat door de vele verkeerson gevallen zoo berucht is geworden en dat dan ook in den volksmond het auto kerkhof werd genoemd. Hoe het mogelijk is geweest, dat op den nieuwen, breeden weg een derge lijke botsing heeft kunnen plaats vin den, is niet geheel duidelijk. Men nam aan dat de bestuurder van de auto, die de file van uit de richting Den Haag naderde, zijn tegenwoordigheid van geest een oogenblik heeft verloren want hij had ruimte genoeg om zijn weg te vervolgen. In aansluiting aan het reeds gemelde vernemen wij nog het volgende: De drie auto's en de motorfiets, die uit de richting Haarlem kwamen moesten, in file rijdende, één voor één een langs den weg staanden vrachtwagen passee ren. De weg is daar ter plaatse verdeeld in vier breede banen. De aldus achter elkaar rijdende voertuigen kwamen zoo doende alle op de tweede wegbaan te rijden. Het staat nog niet vast, hoe het is gekomen, dat de tegenligger ook op dit gedeelte van den weg is geraakt. Sommigen veronderstellen, dat een band van den wagen sprong, anderen, dat er iets met de stuurinrichting niet in orde was .Dit zal eerst kunnen komen vast te staan, als de bestuurder inlichtingen kan verschaffen. De aanrijdende wagen kwam eerst tegen de eerste auto van de file, waarvan hij de spatborden laakte Deze maakte toen een schuiver naar den anderen kant van den weg, doch de wa gen kwam er overigens goed af. Vervol gd rs kwam ie tegenligger in botsing met de tweede auto, welke zoo hevig was, dat eerstgenoemde eenige malen over den kop sloeg De inzittenden vlo- ger er uit, waarna de wagen in brand vloog. De derde auto en de daarop vol gende motorrijder kamen toen in volle vaart met de gebotste voertuigen in aanraking In totaal werden in het Academisch zi< kenhuis veertien personen opgeno men. In den loop van den avond zijn zeven personen weer uit het ziekenhuis ontslagen, w.o. de motorfietsrijder J. J Vetten en de duopassagier H. Broers, beiden uit Amsterdam, die per trein naar de hoofdstad zijn teruggekeerd. De reeds genoemde zuigeling, een jon getje van 15 weken, H. Brouwer uit Rotterdam, is reeds spoedig aan de kwetsuren beiweken. De ouders, P. Biouwer en M. Brouwer—Boer, kon len het ziekenhuis nog niet verlaten. Ernstig gewond'zijn de heeren Rijks en Madlener uit Amsterdam. Voor hun leven wordt gevreesd. Niet levensge vaarlijk zijn gewond de heer W. J L >benstein en mevrouw M. Lobenstoin— Sci enk uit Rotterdam, de heer Deurloo uii Amsterdam, de heer K. J. Petersen uit Rotterdam en de chauffeur van de auto van Van Zetten. De wielrijder, die van den schrik was flauw gevallen en in de St. Berno.rdus- stichting te Sassenheim was opgeno men, kon gisteravond huiswaarts kee- rer.. Na het ongeluk ontstond op den druk ker. verkeersweg een enorme chaos. Het veikeer werd toen door de politie langs den ouden weg geleid. In den loop van den". „Ik heb beloofd met jou te trouwen. Ik zal er nu dadelijk op uit gaan om een spe ciale vergunning te krijgen „Doe niet mal, liefste. Houd me stevig vast. Ik voel me zoo zwak en iouw arm is zoo sterk. Weet je zeker dat de wond niet ernstig is?" „Over een paar weken is het weer in orde en dan ben ik weer op de Clytie, hoop ik". „Wil je me over het gevecht vertellen?" Guy was blij dat hij het onderwerp van gesprek kon veranderen en gaf een levendi ge beschouwing van hun succesvollen tocht. Haar oogen genoten van de opwinding in zijn gezicht. Wat hield hij van zijn beroep en wat was hij toch een echte man, een man, waar iedere vrouw trots op kon zijn. „Vondt je het heerlijk?" „Het was een prachtige tijd ik verlang er al weer naar om er op los te gaan". Plotseling voelde hij, dat ze slap in zijn armen lag. Hij snelde naar de deur en riep de verpleegster. „Telefoneer den dokter, dan zal ik haar een opwekkend middel geven. Blijft u liever in de zitkamer. Ze mag niet meer opgewon den worden", zei de zuster bevelend. Gelukkig was de dokter thuis en kwam kort daarna, maar eerst een uur later ver scheen hij in de zitkamer. „Mijnheer Hallam, wilt u bij juffrouw Glyn komen? Maar u moogt maar een den avond zijn de wrakstukken weg gesleept. Hoe hevig de botsing moei zijn ge weest blijkt wel uit het feit, dat portie ren en zelfs bodemplanken van de auto's weiden weggeslingerd. Met groote activiteit werd het red dingswerk ter hand genomen. Zeer sposdig was de burgemeester van Oegst geest, de heer Van Gerrevir.ck, ter plaat se, die persoonlijk bij het reddingswerk de leiding nam. Hij werd bijgestaan door den chef-veldwachter, den heer Krijger. Bij het onderzoek naar de wijze, waar op het ongeluk plaats had, en naar de identiteit der slachtoffers stond de po- litio voqr groote moeilijkheden. Zoo onderhield een der autos 'n z.g. „wilden dienst", waardoor de inzittenden (deze wagen was propvol) niets van elkaar af wisten. Bovendien waren verschillende slachtoffers bewusteloos of geheel ver suft, zoodat zij geen enkele inlichting konden geven. In den loop van den avond is ook de heer Madlener, uit Am sterdam, die in het Academisch ziekenhuis te Leiden was opge nomen, aan zijn verwondingen bezweken. De heer Rijks is nog steeds bewuste loos. De toestand van de overige in dit ziekenhuis opgenomen personen, is naar omstandigheden redelijk wel. Do wielrijder, die van den schrik was flauw gevallen en in de Sint Berna~dus- stlchting te Sassenheim was opgeno men, bevindt zich in tegenstelling met het reeds gemelde nog in die in- r chting. j. vernemen nog, dat een der ge wonden, de heer Guermonprez uit Am sterdam, met een lichte hersenschud ding naar zijn woonplaats is vervoerd. Naar later is gebleken, werden vijftien personen bij de botsing gewond. De namen van de overige gewonden zijn: mevrouw HennekampVan Reeu- wijk uit Amsterdam, die licht gewond werd en de heeren A. Espinosa en J. Groeneveld, beiden uit Amsterdam, en eveneens slechts licht gewond. Van de vee: tien in het Academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen gewon den, mochten acht het ziekenhuis weer verlaten. Onder de hooiden „Wegstemmen van een kabinet door een heterogene meerderheid'', „Kan geoorloofd zelfs plicht wezen", „Zou thans onverantwoordelijk zijn", beva,. de „Maasbode" van gisteravond een artikel, waarvan wij het volgende overnemen: De economische politiek van het tegen woordige kabinet is, dat valt niet te ontken nen, in zeer ruime mate genaderd tot 't door de katholieke fractie gewenschte, alleen op het punt van de consequente deflatie, met na me wat de aantasting van de hoofdsommen betreft, gaat het kabinet niet mede met wat de fractie onvermijdelijk of wenschelijk acht. De fractie? Wij betwijfelen sterk of we ons zoo mogen uitdrukkenhet staat vast, dat 'n deel van onze fractie niet van consequente deflatie, maar van devaluatie het heil ver wacht. En toch, zooals de zaken op het mo ment staan, zal wanneer de fractie zich te gen dit kabinet keert, dit geschieden wegens net ontbreken van de noodzakelijk geachte consequentie in haar deflatie-politiek. Wij er kennen intusschen, dat dit een voornaam punt is, maar, naar onze innige overtuiging, niet gewichtig genoeg, om in de bestaande omstandigheden het kabinet zijn congé te geven. Immers het heengaan van het kabinet zal niet de mogelijkheid geven om deze conse quente deflatie-politiek wél te voeren. Deze mogelijkheid toch zou alleen bestaan in com binatie met de S.D.A.P., die intusschen ook op het punt van devaluatie of consequente deflatie verdeeld is, en alleen met haar sa mengaan wil men niet. En van de overige in serieuze aanmerking komende partijen dit staat na de jongste discussies onherroepelijk vast is geen medewerking aan een conse quente deflatie-politiek, die bij groote nadoe len geen tijdige en zekere uitkomst biedt, te wachten. Het is zelfs de vraag, of deze partijen na het heenzenden van dit kabinet tot welke sa menwerking ook met de katholieke fractie bereid zijn, al zal, naar wij hopen, zelfs de anti-revolutionnaire partij niet op het men- schelijk. verklaarbare maar onzakelijke stand- oogenblik blijven. Ze wil niet rusten voor ze u gezien heeft. Ik heb haar juist een slaap drank gegeven". Weer stond Guy naast haar bed. .„Dag lieveling. Ik heb altijd van je ge houden vergeet me niet. Dat is mijn excuus voor alles. Het zal ook mijn excuus tegen moeder zijn. Kus me, liefste". Hij kuste haar op de lippen. „U moet nu gaan", zei de dokter beve lend. Hij gehoorzaamde en had niet den moed om te kijken. In de hall gaf hij de verpleeg ster zijn telefoonnummer op. „Ik zal in Ryderstraat blijven tot ik iets van u hoor". Een kwartier later zat hij bij zijn vader, en hoewel zijn gedachten bij valda waren, dwong hij zichzelf om een verslag van het gevecht te geven. „Heb je dat meisje die juffrouw Glyn nog gezien?" vroeg de heer Hallam. „Juffrouw Glyn is een van de dapperste vrouwen, die ik ooit ontmoet heb", ant woordde hij en ging zijn slaapkamer bin nen Even later kwam zijn vader bij hem. „Er is een dame voor je aan de telefoon". Guy stond op en greep de hoorn. „Is u daar mijnheer Hallam? Ik ben de verpleegsterJuffrouw Glyn is ge storven ze is in haar slaap heenge gaan De telefoon viel op de tafel en hij bedek- Woensdag 24 fu'i. HILVERSUM. 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9 30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.— VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Orvitropia olv. J. v. d Horst; De Zonnekloppers olv. C. Steyn; de Fliefeluiters olv. C. Steyn en J. C. C. Kayser, lezing. 12.— Gr.pl. 12.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 1.— Gr.pl. 1.15 E. Walis en zijn orkest. 2.— Gr.pl. 2.30 Or gelspel C. Steyn. 3.— Voor. de kin deren. 5.30 VARA orkest olv. H. de Groot. 6.Deel. H. Beek. 6.15 Verv. concert. 6.45 Sportuitz. 7.— 3r.pl. 7.i5 H. van Laar: Bij den 70sten verjaardag v. J. P. Thijsse. 7.30 Zang door t. Emeljanoff, a. d. vleugel Johan Jong. 7.50 „Bij den Verkeersdokter". 8.— Herh. SOS- ber., nieuwsber. A.N.P. en VARA- varia. 8.15 Gr.pl. 9.Twee leven den en één doodie, spel van Nien- huys. 10.VARA-orkest olv. H de Groot. 11.— Gr.pl. en pianospel I. Rossican. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 —9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. verkuyl. 11.—12 Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" uit Barendracht, olv. F. M. A. Lin- mmann, mmv. J. J. Ponse, piano. 12.15 Gr.pl. 12.45 Reportage Open luchtmeeting op West-Terschelling van de Geref. joncelinps- en Meis- jesvereenigigen in Friesland 2. Orgelspel R. Parker. 3.— Chr. Lec tuur. 3.30—3.45 Gr.pi 4.— R. de Geus, sopraan en A. Schel levis, piano. 5.— Kind-ruur. 6.— Gr.pl. 6 30 Afgestaan. 7.— Politieber. en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7 30 J. de Bruyn; Stoppelgewassen. 8.— Ber. 8.05 NCRV-kleinorkest o. 1 v. P. v. d. Hurk. 9.C. Smeenk: Op vasten grond. 9.30 Verv. con cert mmv. Jo Hekster, viool Om 10.— Ber. 10.30—11 30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 1035 10.50 Morgenwijding. ll.20Gr.pl. 11.50 Orgelspel Q. MacLean. 12 35 Cfc. Manning en zijn orkest. 1.35 Orgelconcert H. Rhodes. 2.20 Het Schotsche Studio-orkest. 3.10 Piano recital I. Hoffman. 3.35 Sted Or kest van Bournemou'n olv. R. Aus- tin, mmv. N. Seir.ino, cello. 505 Gr.pl, 5.35 BBC-dansorkest olv H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Reg. King en zijn orkest. 7.35 Variété progr. 8.20 Pianorecital L. Mackinnon. 8.50 „City of Music", Wcensche pot pourri, mmv. solisten, koor en orkest olv. St. Robinson. 9.50 Ber. 10.10 Rep. 10.35 Het Bridgewater- kwintet mmv. M. Nevada, zang. 11.20—12.20 Sydney Kyte en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkes'concert olv. Touche. 5.50 Gr.pl. 8.20 Concert. 9.05 „Flipote", spel van Lemaitre 10.10 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Strijkorkest olv. Thvregod. 3.50 Omroeporkest olv. Mahler. 6 35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 9.30 Zang door Karen Kaysen. 10.20 Gr.pl. 10 45 Caba- retjjrogr. 11.2012.50 Dansmu- KEULEN, 456 M. 6.50 Orkest- concert. 11.05 Zang en piano. 12.20 Omroepkleinorkest olv. Silez Gouw symphonieorkest. 2.35 Gr.pl. 4.20 Zang, viool en cembalo. 5.20 Uit Frankfort: Orkestconcert mmv. so listen. 7.20 Schrammelmuziek. 8.35 Rijksuitz. Stunde der Jungen Nation: Ewiges Volk. 9.05 Solda ten, Kameraden". 10.50—12.20 Or kest, kleinorkest en pianotrio. ROME, 421 M.9.— Radiotooneel. 9.50 Symphonieconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20—2.20 en 5.20 Gr.pl. 5.50 Zang. 6 35 Harprecital. 7.05 Or.pl. 7.20-7.50 Zang. 8.20 Pianorecital en zang. 9.20 Gr.pl. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.J 12.20 Or.pl. 12 50 Omroeporkest olv. Gason. I.50—2.20 Gr.pl 5.20 Orgelcon cert. 5.50-6.05 Gr pl. 6.50—7.20 Kwartetconcert. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason en zang. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Rijksuitz. Stunde der Jungen Nation: Ewiges Volk. 9.05 Gev. concert uit Frankfort. 10.20 Ber. 10.50 Concert, xylofoon, piano II.05 Weerber. 11.20-12.20 R. Gaden en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn I: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D-sen- der 8.40-10.20, Keulen 10.20- 12.05, Lond. Reg. 12.05—12.20, Keulen 12.20-14.20, Dsender 14.20-15.20, Keulen 15.20-15.50 D.sender 15.5017.20. Keulen 17.20-18.50, Brussel Fr. 18 50- 19.20, Keulen 19*0—19.50, Parijs Radio 19.50—20.20, Brussel (Fr) 20.20-21.20, Weenen 21.20- 22.40, Brussel Fr. 22.40-23.20 en Keulen 23.20-24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Lona. Reg. 10-3511.50, Droitwich 11.50-12.50, Lond. Reg. 12 50- 14.20, Droitwich 14.20—18.20, München 18.20—1850, Droitwich 18.50-21.50, Lond. Reg. 21 50— 24.-. punt gaan staan van de „Standaard", om el ke samenwerking te weigeren alleen reeds om het feit, dat dr. Colijn tot aftreden werd gedwongen. Dat standpunt ware alleen te verdedigen, indien het vaststond, dat dr. Co- lijn de eenige man was, die ons vaderland thans redden kan, en dat zal hij zelf niet ge- looven. Een dergelijke overdreven en onjuiste voorstelling van zaken kan slechts in het nadeel zijn van den zoo verdienstelijken staatsman, voor wien men het opneemt, om dat zij de oppositie prikkelt. Maar a 1 s de katholieke fractie met de S.D.A.P. de regeering wegstemt, dan zullen de andere partijen haar stellen voor de di recte consequentie, met hoeveel gegronde motieven ook afgewezen, om met haar de re- feeringsverantwoordelijkheid te aanvaarden, m dit vermoedelijk met een zekere niet on verklaarbare, maar voor objectieve beoordee ling zeer gevaarlijke Schadenfreude. En men zal moeten toegeven: dat men een partij stelt voor de normale politiek-parlementaire consequenties van een jxditiek-parlementaire daad is, op z'n zachtst uitgedrukt, niet on begrijpelijk. Wij hebben weliswaar het vertrouwen, dat ten slotte bij alle serieuze partijen het lands belang den doorslag zou geven, maar het groote gevaar is aanwezig van een langdu rige, haast onoplosbare crisis, en dat in een tijd, waarin, naar aller oordeel, dit verder felijker zou zijn dan ooit èn voor het land èn voor het parlementaire stelsel, dat in een zoo hachelijke periode zich van zijn aller zwakste zijde zou doen kennen. In een tijd Eenige dagen later stond hij naast het graf van VaTda Glyn. Admiraal Langton was bij hem, beide droegen hun uniform en op beider gelaat was diepe droefheid te kzen. „Ik geloof dat het zoo het beste is", zei de admiraal. „God weet het", antwoordde Guy eer biedig. „Wij hebben een groote schuld van dank baarheid aan haar". „Ja". „Zij was de edelmoedigste vrouw die ooit geleefd heeft. Den laatsten tijd dacht ze al leen om anderen. Aan jou en aan Stella Cameron". „Admiraal, de wond heeft niets te betee kenen. Kan ik weer naar mijn schip gaan?" „Het kan wel geschikt worden". „Dank u, mijnheer". Weken later, na voortdurend op de Noord- zee te zijn geweest, kreeg hij eenige dagen verlof. Hij kwam geheel onverwacht in Weyport en trof Stella alleen. „Guy", riep ze, toen ze hem zag en haar gezicht straalde van blijdschap. „Stella, ik heb Valda beloofd dat we zoo gauw mogelijk zouden trouwen. Ik heb een ook van geestelijke crisis, waarin de demago gie, die toch reeds een bloeiperiode beleeft, een kans zou krijgen als nooit te voren. Dat moet koste wat het kost in het belang van partij, kerk en staat worden voorkomen. En al deze risico's zou men ten slotte heb ben genomen, al deze zeer reéele gevaren ge trotseerd, een wellicht onherstelbaren slag aan onzen staatsinstellingen hebben toege bracht, zijn trouwste politieke vrienden van zich hebben afgestooten, de hevigste senti menten tegen zich hebben ontketend, wellicht de positie van onze munt hebben ondermijnd en zich in een alleronmogelijkste politieke positie hebben gesteld, om ten slotte het mi nisterie dat men tot heengaan wilde dwin gen, versterkt te zien terugkeeren. Want niemand zal toch willen beweren, dat kwesties als consequente deflatie of de valuatie geschikt zijn om aan het kiezers korps ter oplossing te worden voorgelegd door een Kamerontbinding. De groote mas sa heeft er nauwelijks eenig begrip van, kan de voor- ot nadeel en en de consequenties er van met geen mogelijkheid doorgronden, ter wijl het gevaar in hooge mate aanwezig is, dat niet het algemeen maar het persoonlijk belang veler keuze zou bepalen. Met grooten klem en aen innigsten aan drang geven wij daarom nogmaals uiting aan onze rots-vaste overtuiging: in deze om standigheden zou het kabinet-Colijn alle® tot heengaan mogen worden gedwongen door een meerderheid, bereid en in staat om onmiddellijk de verantwoordelijkheid over te nemen. speciale vergunning. Kan het morgen?" „Ben je hier alleen om je belofte aan haar te houden?" vroeg ze ernstig. „Ja. Anders zou ik nog gewacht heb ben". J „Houdt je dan niet meer van me? Guy!" tl „Niet meer van je houden?" riep hij 01 trok haar met plotselinge passie in zijn ar men. „Ik zal nooit ophouden je lief te hab benik heb altijd van je gehouden, maar u arme Valda -Ül „Zeg maar niets meer. Ik had 't moeten or grijpen. Ik kan morgen klaar zijn", zei v Bevend en hij kuste haar teeder. r Een week later, den dag voor hij weer na zijn schip zou gaan, stonden zij naast v da's graf een graf bedekt met ver*® bloemen en zij hielden zwijgend eika» hand vast. „Guy, ze hield ontzettend veel van )e We hebben veel aan haar te danken Stella en haar stem brak. „«s „Niet alleen jij en ik, liefste, maar land ook". eair, Toen zij zich omkeerden om heen salueerde hij eerbiedig. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6