DE LAATSTE LES VAN LANGELOT "opvoedingsgesticht loopt ministerieel bezoek aan kootwijk. Onderscheiding voor prof. Koomans. gestikt in een stukje malaise in autobedrijf. passeeren van duitsche grens. ais de „langv1noerigen" opereeren. ?*Pl d gevallen en gedood. bijzetting van het overschot van 54 fransche vluchtelingen. Qememtecaden BROEK OP LANGENDIJK Jïcouüiciaat Hieums RUSTENBURG AKERSLOOT EGHOND BINNEN NOORDSCHARWOUDE EGHOND AAN ZEE BROEK OP LANGENDIJK HYPOLITUSHOEF TEXEL ST. PANCRAS WINKEL 12 Verpleegden welen Ie ont snappen. Tn een week tijds zijn van het Rijksopvoe- eSticht te Amersfoort twaalf verpleeg- ^^"^.gocloopen. Den vorigen Zondag ont- (*en vitten~ er acht, waarvan er één is terug- v u iirht die in Amsterdam werd aangehou- pefcraA;.J/»en ziin er weer vier weggegaan. g«brir,,»teren zijn er weer vier weggegaan. -jjoopen op het r.o.g. is na de com- ^'1 met het gesticht te Avereest sterk binane tofgenomen. Gistermiddag heeft de minister van bin- n,nlandschf zaken, mr. J. A. de Wilde ver- »"l,d van den directeur-generaal der P.T.T fen bezoek gebracht aan het Rijksradiostation t6rv°nïinteter nam aldaar met belangstel- f,.'nniS van het sedert enkele maanden "Vnaste éénbandsysteem. waarmede de o°fidiodienst te Kootwijk de radiotele- f inverbinding met Ned.-Indië verzorgt. In. herinnering mag worden gebracht, dat dit voor de korte golf de eerste toepassing „l, dit overigens Bekende systeem is. Voorts bezichtigde de minister den uien- J. door den Rijksradio-dienst gebouwden, Segolf-omroepzender van groot vermogen, Sn in verband met den internationalen Sand op omroepgebied dringend behoefte Stond en welke sedert 1 Juli gedurende de Huren regelmatig in bedrijf Na het beëindigen van den rondgang be- tuiirde de minister aan prof. Koomans en zijn ierkers zijn groote bewondering voop yShem getoond was waaruit zoo over- tiend bleek, dat de R.jksrad.odienst bij voortduring een eervolle plaats inneemt. Het was den minister dan ook een groote voldoening te kunnen mededeelen, dat het de Koningin behaagd had prof. Koomans te be nomen tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. VLEESCH. Tragisch ongeval te Ambt-Delden. De landbouwer ter Weele wonende te Del denerbroek gem. Ambt-Delden (0.), had gister het ongeluk bij het nuttigen van het middagmaal, dat een stukje vleesch in zijn keel bleef ste ken, met het noodlottig gevolg, dat hij een oogenblik daarna overleed. De ongelukkige had nog een poging gedaan door een gl&s water te slikken zich te redden, doe hterwijl hij zich naar buiten wilde begeven, bezweek hij reeds aan de gevolgen. Verhcogde motorvoertuigen- belasting de oorzaak. De bond van automobielhandelaren en garagehouders, de nationale bond van mcu- beltransportondernemers, de Kon. Ned. motorwielnjdcrs vereeniging en de bond vaui expediteurs en transportondernemers hebben een adres aan den minister van Waterstaat gezonden, waarin gewezen wordt op h. i. onbillijke wijze van belastingheffen voor het gebruik van motorvoertuigen, daar de weg gebruiker, die een klein aantal kilometers per jaar den openbaren weg gebruikt, even veel te beulen heeft als de grootverbruiker, die 60—80.000 K.M. en meer per jaar dien weg benut. Gebleken is, zeggen adr., dat de oneven redige druk der verhoogde motorvoertuig belasting wel de voornaamste oorzaak is van de ingetreden malaise in het autobedrijf. Daarom hebben adressanten gezocht naar een wiize van belastmgheffen, welke billijker 15 j-*1 meer evenredig zal drukken, ti kk 6 ,raeenen adressanten gevonden te nebben in een omzetting der motorvoertuig- retósting in een verhoogde benzine-belasting. Op basis van de in 1934 ingevoerde ben- zwje en door nauwkeurige berekening van 1 aantal afgelegde kilometers, zijn adres- J"5n tot de conclusie gekomen, dat een «tra-heffinj, op de benzine van vier cents per ruim voldoende zal zijn om de motor- ertmgbelasting te remplaceeren. Met dagpasjes verboden. .^t,.ingang van 1 Augustus is van Duit- zijde het passeeren der grens met dag- verboden. Voor grensbewoners is minstens een bewijs van Nederlanderschap v«etscht. Door bezoekers van eenige groote Utrecht- d "e "Wgazijnen is bii de politie aangifte ge- dat verschillende portemonnaies uit amestasschen zijn gerold. Hoofdzakelijk Jen de dieven trachten te profiteeren van /aterdagavondd rukte j^e jeugdige buitenmeisjes op, dat zij on°!"Jetie van een toonbank wegnamei j*Jiden, om het mee te nemen. De politie wam er bij te pas en de „dames" zullen er nader van hooren^^^^^^^^^^^H .B'J de 5'ngmee: oj» van "het heele "bedrag niets meer °ude vrouw uit het raam Jfrmorgen is do 75-jarige mevr. de sino i d- L wonende op den Wester- «en Groningen bij het openen van 6u 'aarn naar beneden gevallen en op gedood. .v,uagavonddrukte. "soneef van een warenhuis betrapte er ïiinr!1 e Polltie meldde zich voorts een pen- ïïvaeester van een Utpechtsch muziekgezel- die met f 80 uit de kas van zijn ver- op stap was geweest naar Breda. DE RAMP VAN DE GAAI. Overbrenging van het stoffelijk overschot der slachtoffers. res^narvaÏLVe,roCrnenJzu,len de stoffelijke de ram r j oer dcrben slachtoffers van vóór hedènmJÏf Fokker'Douglas Gaai niet lard w, rrtlT Uu Zwitserland naar ons deu overgebra,-M ransport geschiedt per trein Het vermn'pH 1°!erscllot van den heer Flohr zal besteld Heidelberg ter aarde worden bpsïp1/iin»rneni?1iVOOrts'..dal de aarde- heer s aV3p stoffelijk overschot van den e Am.tprri, CTt e" zii" U-jarig zoontje, vinden °P ZorSvlied> zal plaats z*er gr°ote belangstelling had r- k- begraafplaats te 54 bijzetting plaats van de n Nederland, tijdens den wereld en sowTten Fransche vluchtelingen Onder treurmuziek van de kerkelijke df! stoet van autoriteiten vanuit hotel de Engel naar de r. k. be graafplaats, waar een groote menigte in afwachting van de plechtigheid aanwe zig w as. in den stoet merkten wij o.m op den Fra"sch6n gezant .Baron d'Aulnes ae ïtrolles, den vertegenwoordiger van den Franschen minister, belast met de monumentenzorg. Verder kerkbestuur en autoriteiten. Voor het geopende mas sagraf, waarlangs de zinken kisten in keurige orde zijn geplaatst, was een kunstig gevormde Fransche vlag van bloemen aangebracht en op de plaats, waarop het monument zal staan, ver rijst een berg van sparregroen en rouw- versieringen. Nadat de autoriteiten voor het geopende graf hadden plaats geno men, verrichtte de pastoor-deken Souren uit Weert de plechtige wijding van don grond. Onder het spelen van de Maiseillaise werden vervolgens de- 54 zinken ki6ten één voor één in het mas sagraf neergelaten. Hierna volgde de in zetting der kisten, waarna de deken het woord nam en onder treffende woorden aan de Fransche regeering het stuk grond aanbood, waar het massagraf is aangebracht. De heer Hupperetz, loco-burgemeester van Weert, voerde daarna het woord namens de gemeente. Hierna legde de Fransche gezant een krans op het mas sagraf, waarna hij namens de Fransche regeering het woord nam. Hij herdacht hen, die ver van hun va derland door ontbering en uitputting ge storven hier een gastvrij land hadden gevonden. Het is een troost voor ons, dat deze gevallenen gelukkiger zijn dan de andere oorlogsslachtoffers, dat zij in hun laatste oogenblikken omringd wa ren van warme sympathie, die uitging van het Nederlandsche volk. Hij dankte allen, vooral het comité, dat arbeidde en zwoegde om aan de slachtoffers hulp te verleenen en dan noemde hij vooral Mr. Donker Curtius van het Roode Kruis. Vervolgens richtte hij zich tot de slacht offers: „Frankrijk, waarvoor gij gevallen zijt, vergeet U niet, het vertrouwt U toe aaa hen die U gastvrijheid schonken en Uw nagedachtenis pieus bewaarden. On der hen zult Gij Uw land blijven dienen en zult gij een getuigenis zijn, van het geen wij allen veroordeelden: oorlog en gij zult de herinneringen levendig be houden bij hen, die wellicht zouden kun nen vergeten, wat de Nederlandsche vriendschap voor ons is geweest" Hierna werd wederom de Marseillaise gejpeeld, waarna mr. Donker Curtius een bloemstuk op het graf legde en een toespraak hield, waarin hij hulde bracht aan het verdienstelijk werk van den heer Kneepkens, den voormaligen voor zitter van het Weerter roode kruis. Twee bruidsmeisjes met sjerpen in de Fransche kleuren strooiden bloemen op de kisten, onderwijl de harmonie treur muziek speelde. Hiermede was de plechtigheid beëin digd. De redevoeringen werden alle in het Fransch gehouden. BRAND IN WERKPLAATS DER NED. SPOORWEGEN. Stookhuis te Dordrecht uitgebrand. Een hevige brand heeft gistermiddag in de houtbereidingswerkplaats der Neder landsche Spoorwegen aan de Zeehaven te Dordrecht gewoed. Vermoedelijk door een explosie van gas sen, die zich in de stokerij hadden gevormd, stond al spoedig het stookhuis in lichter ldcli6 Aanvankelijk was het brandweermateriaal van de werkplaats niet tegen het vuur op gewassen, waarop men de gemeentelijke brandweer alarmeerde, aan wie het na eeni- gen tijd gelukte door middel van een drij vende motorspuit en een autospuit den brand te blusschen. Het stookhuis brandde geheel uit terwijl aan den houtvoorraad groote schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZWENDEL OP FINANCIEEL OEB1ED. Men zij kieskeurig met „bankzaken". Reeds herhaaldelijk is in de pers gewaar schuwd tegen praktijken van voornamelijk in het laatste jaar uit den grond verrezen kleine banken van onbekenden naam, welke zich bezig houden met z.g. „speculatieve effecten- en goederen-transakties, doen waarvan de eigenaars er vrijwel uitsluitend op uit waren goedgeloovige lieden op handi ge wijze van de noodige contanten te ont lasten. De afdeeling recherche-administratie van het hoofdbureau van Amsterdam heeft reeds verscheidene malen naar de piaktijken van zich „bankiers" noemende personen in gesteld. Thans houdt de politie zich onledig met 't onderzoek naar een zwendel-onderne- ming op financieel gebied, als gevolg waar van verscheidene personen in de hoofdstad en in de provincie voor kleine en grootere bedragen door zulk een bankier die eenigen tijd „zaken in een kantoor in het centrum der stad heeft bedreven, doch sinds kort ver dwenen is, zijn opgelicht. Een nieuwe waarschuwing om bij finan- cieele transakties met onbekende personen de noodige voorzichtigheid' te betrachten is wel op haar plaats. DE SNEEUWBAL VAN OSS STEEDS GROOTER. Weer een bekentenis. Door de gemeentepolitie van Oss zijn in den afgeloopen nacht gearresteerd P. v. Geenen en T. v. Gaten., die ervan worden verdacht met Dotje van Berne een inbraak te hebben gepleegd in den naiht van 15 October 1933 bij den land bouwer Timmerman op Ussen te Os. Na een langdurig verhoor bekenden zij aan inspecteur Kempen aan deze in braak te hebben deelgenomen. Van B. had reeds de vorige week bekend tege lijk met zijn bekentenis inzake de brand stichting in Augustus 1926. Zij zijn dien nacht bij Timmermans door een open staand raampje binnengedrongen, heb ben alle laden en kasten geforceerd en tenslotte een bedrag van 400.ont vreemd, welk bedrag onder de bedstede van Timmermans werden gevonden. De gearresteerden zullen ter beschik king van den officier van justitie wor den gesteld. Maandagavond vergaderde de raad. Ingekomen was een verzoek der Noordhol- landsche vereeniging het Witte Kruis om subsidie voor de ontsmettings-inrichting. Goedgevonden werd een post op de begroo ting te plaatsen en daarbij te behandelen. Adhaesie werd betuigd aan een adres van de gemeente Gorkum betreffende het in 't leven roepen van een steunregeling voor bin nenschippers. Een verzoek van den heer A. Molenaar be treffende verlaging van huishuur zal bij de begrooting behandeld worden. Door Ged. Staten was bericht, dat het be sluit aangaande ruiling van grond nog ver daagd is. Bericht van den Raad van Beroep dat de gemeente in het gelijk is gesteld aangaande het zegelsplakken betreffende mej. Dirkmaat. Van de Vereen, voor Vakonderwijs in West- Friesland, dat 6 leerlingen aan den cursus hebben deelgenomen, waarvoor de kosten hebben bedragen 9.98 per leerling. Vervolgens vond plaats net onderzoek der geloofsbrieven, welke bij monde van den heer Koedijk in orde werden bevonden. Eenige verordeningen werden vastgesteld. Aangeboden werden de rekeningen over 1934. Vastgesteld werd het kohier der straatbe lasting. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der ge meente-begrooting 1935. De heer v. d. Molen vroeg naar aanleiding hiervan of er met de betrokken personen, waarop verlaging van salaris worat toege past, nog overleg gepleegd is. De voorzitter antwoordde, dat het ten dezen opzichte niet noodzakelijk is en was van oordeel, dat gezien die omstandigheden, de verlaging alleszins billijk is. De heer Zuidam vond het jammer, dat juist de lage salarissen naar beneden moeten, daar deze menschen ook alreeds een procents- gewijze verlaging meegemaakt hebben. De secretaris zeide, dat deze opmerking niet juist is. Proportioneel komt deze ver- laging pas neer op die verlagingen, welke burgemeester, secretaris en ontvanger gehad hebben. Die salarissen zijn reeds 3 maal ver laagd. Betreffende de posten steunverleening en werkverschaffing kan nog een extra heffing van 4652,75 verwacht worden uit het werkloosheids-subsidiefonds, boven de ge wone bijdragen, welke alle gemeenten kriigen. En bovendien wegens inperking van het belastinggebied der gemeente, f 6804.12. De begrooting staat voor de gewone dienst in ontvangsten en uitgaven op 122,715.07 en voor de kapitaaldienst op 50337,59. Bij de rondvraag werd door den heer v. d. Molen gevraagd of er voor de 6 drukke weken in den zomer ook hooger loon te verkrijgen is voor de arbeiders, welke in de proef werkzaam zijn. Het is spr. gebleken, dat het loon voor de gemeenten verschillend is. De voorzitter zegde dat op uitnoodiging van den inspecteur der werkverschaffing dienaangaande de burgemeesters uit de na burige gemeenten bij elkander zijn geroepen en dat het loon hier is bepaald van 15 op 16.50 per week. Deze regeling geldt tot 3 Augustus a.s. De heer v. d. Molen merkte op dat het loon te Hoogkarspel 21 is en vond dit een groot verschil. De gemeente zou toch best gelijk gesteld kunnen worden met die ge meente. Spreker zou gaarne zien dat een volgend jaar, wanneer zulk mocht zijn, B. en W. hun volle medewerking willen verlee nen dat de arbeiders dien tijd wat extra ver dienen. De voorzitter merkte nog op, dat het loon van hieruit niet bepaald wordt, maar dat zulks van uit den Haag geschiedt. Toe gezegd wordt dat de voorzitter zijn volle me dewerking wenscht te verleenen. Hierna sluiting. Voor de ouden van dagen. Te Rustenburg heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren D. Aaij, B. Mak, A, Vet, C. Petiet, J. Schaap, J. Groot en P. de Graaf, om met de ouden van dagen een tocht te gaan maken naar verschillende mooie plekjes in ons land. Het bovengenoemd comité stelt zich ten doel om nog deze week met lijs ten bij de burgerij rond te gaan om de noodige gelden bijeen te brengen, teneinde de onvermij delijke uitgaven te kunnen bestrijden. Schoolfeest. In de vergadering van ouders met de schoolfeestcommissie is besloten dat de dag waarop het schoolfeest zal worden gehouden, is bepaald na de vacantie en wel op 3 Sept a.s., dit met het oog dat er momenteel nog al zieken zijn. De reis is dan naar Artis en Schiphol. Burgemeesters-jubileum. Den 9 Augustus 1935 zal het 12 jaar ge leden zijn dat de burgemeester der gemeente Akersloot, de heer G. J, J. v. d. Heuvel, als zoodanig werd geïnstalleerd. Daar de tijdsom standigheden zich er niet toe leenen feestelijk heden hieraan te verbinden, zoodat deze dag in stilte herdacht zal worden, meenen wij toch, gezien het vele dat in deze in die 12% jaar tot stand is gekomen onder leiding van den burge meester, dit feit niet onvermeld te laten. Met ingang van 1 Aug. 1935 is de heer M. L. Walen, brugwachter aan de Kogerpoldervlot- brug te Akersloot, benoemd tot sluiswachter aan de Oranjesluizen te Schellingwoude. Beëediging. *ZaUrdag werd tot buitengewoon ge meenteveldwachter beëedigd de heer H. J. Kloes alhier, die door het Provin ciaal Waterleidingbedrijf speciaal is bsiast met het toezicht op de beplantin gen en de nieuwe kweekerij in net Pro vinciaal terrein Procesverbaal. 'Tegen den rondreizenden photo- graaf G. R. werd alhier procesverbaal opgemaakt wegens schending der eer baarheid. De werkloosheid. De drukte in de vrije bedrijven wordt reeds minder. Kwamen vóór 14 dagen zich in het geheel of hoogstens 2 werkloozen melden, thans is dit aantal weer gestegen tot 18. Brandweerdemonstratie. Zaterdagmiddag werd de motorbrandspuit va., de Gem. Lichtbedrijven te Noordscharwou- de aan een proef onderworpen, in tegenwoor digheid van een aantal leden van de plaatse lijke brandweercorpsen. Naar ons werd medegedeeld deed de spuit het weer goed en is deze nu op een auto onderstel geplaatst, zoodat men bij eventueelen brand spoedig ter plaatse kan zijn. Dansavond in „Zeezicht". Ter opening van het badseizoen werd Zaterdagavond in badhotel „Zeezicht" de eerste dansavond gegeven. Ondanks het zeer ongunstige weer, wa ren, zooals gewoonlijk, vele badgasten naar hotel Zeezicht getogen, waar zij konden ge nieten van de bijzonder goede dansmuziek van de algemeen als uitstekend bekend staande „Band Spee". De stemming zat er vanaf het begin reeds dadelijk in en waar deze nog verhoogd werd door het toekennen van fraaie prijzen, kan deze eerste avond als zeer geslaagd be schouwd worden. Waar dit strijkje ook verder dit seizoen de Zaterdagsche dansavonden zal opluiste ren, twijfelen wij er niet aan of den badgas ten staan nog verscheidene buitengewoon gezellige avonden te wachten. Collectecren met muziek. De gehouden collecte tijdens de muzi kale wandeling tot dekking van het tekort der muziekvereeniging heeft 67.36Vi opge bracht. Motor uit elkaar gesprongen. Door onbekende oorzaak is een motor van de wed. J. Plugboer uit elkaar gespron gen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar men juist de machinekamer had verlaten. Schoolfeest o. 1. s. Evenals vorige jaren werd ook nu weer schoolfeest gevierd met de kinderen der O.L.-school. Opgewekt werd des morgens 8 uur in een tweetal bussen naar Schoorl ge reden en vervolgens langs den duinrand naar Bergen en Egmond, met als einddoel Bakkum aan Zee. Na aangenaam verpoozen op de reeds genoemde plaatsen werd om zes uur weer huis toe gereden, alwaar de kin deren werden opgewacht aan de Broeker- hoek. Hier werd plaats genomen in een ge reed liggende motorschuit en werd met mu ziek nog een rondgang langs het dorp ge maakt. Visscherslatijn? Aan de vischafslag te den Oever is Maandag een steur aangevoerd van 194 pond. Het dier is gekocht door den visch- handelaar B. Kat te Hippolytushoef a 35 cent per pond. Een buitenkansje voor den visscher Tijsen, die het beest in zijn visch- kamer had gevangen. Been gebroken. Een badgast viel dezer dagen te de Koog bij het maken van een rit van een paard en brak daarbij een been. Per zieken auto werd de ongelukkige met de dr. Wage maker naar den Helder vervoerd, om daar in een ziekenhuis te worden opgenomen. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer Remmert van Graft slaagde te Haarlem voor het toela tingsexamen M. T. S. afd. Electrotechniek. Zangersfeest. Zondag werd door den Noordholland- schen Bond van gemengde Zangvereenigin- gen de jaarlijksche zangersdag gehouden en Hoewel het weer zich niet gunstig liet aan zien en er zelfs Zondagmorgen nog regen viel, bleef het verder droog, de zon kwam en den geheelen dag is het goed zonnig en hel der weer gebleven en kon alles in de open lucht geschieden. Al tijdig begon de drukte en kwamen de vreenigingen uit verschillende plaatsen bin nen. Het terrein had een prettig aanzien, zonnig en mooi gelegen. Er was voor veel bezoekers plaats en er zijn-ook veel bezoe kers geweest. Vóór den middag had er onder leiding van den heer R. Sasburg nog een repetitie plaats, doch het officieele gedeelte begon om 2 uur. Honderden zangeressen en zangers en een talrijk publiek was toen aanwezig. De burgemeester van Winkel heette alleen welkom, memoreerende, dat het voor de ge meente een aangenaam besluit was geweest hier het zangersfeest te houden en wel bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan der plaatselijke vereeniging „West-Frisia", welke vereeniging door hem namens de gemeente gelukgewenscht werd en nog vele bloeiende jaren werd toegedacht, welke gelukwensch met een driewerf hoera werd bezegeld. Voorts heette spr. de jury welkom, die de moeilijke taak zal hebben het werk der ver- eenigingen, na ernstige studie en voorberei ding ingestudeerd, te beoordeelen. Hij hoopte, dat dit tot aller tevredenheid zou zijn. Dar. de afgevaardigden uit andere provinciën van ons land. Spr. stelde hun belangstelling zeer op prijs en hoopte, dat zij van Winkel uit aangename herinneringen zullen mede nemen. En ten slotte de zangeressen en zan gers, die hier zijn gekomen om van hun kun nen te doen blijken. Spr. hoopte, dat het voor hen een bevredigend resultaat moge hebben en deze dag voor hen een gedenkwaardige dag in de geschiedenis van hun vereeniging moge zijn. (Applaus.) De voorzitter van den bond opende daarna de bijeenkomst met een woord van dank aan den burgemeester voor de vriendelijke woor den door hem gesproken. Spr. heette ook de juryleden welkom. De heer Sluis, directeur van de Muziekschool te Amsterdam, medeoprichter van den bond, is voor ons een oude bekende, de heer G. van Ravenzwaaij, musicoloog te Amsterdam, is nog een onbekende voor ons en spr. hoopte, dat de kennismaking met den bond een aan gename moge zijn. Een woord van welkom richtte spr. voorts 81. Grootmoeder was met haar rattenhoofd teneinde raad. Overal klaagde zij haar nood, zelfs aan de emmers waar ze op gevallen was. „Emmertje, emmertje, help me toch", jammerde ze. „Wat zullen de menschen wel van me zeggen". 82. „Tja", adviseerde de emmer nadenkend, „zet mij op je hoofd, dan zien de menschen je rattenhoofd niet". Grootmoeder volgde dezen raad op, maar ze kon natuurlijk niets zien en ze maakte een leelijke buiteling over een bananenschil.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7