Agenda Jieck <SL School yUminclaai nieuws faatste A Onze Jioioniën MacktBecicfite*t Stad en Omgeving- WeeeAeücht EGMOND BINNEN HOORN BERGEN AAN ZEE SCHAGERBRUG ANNA PAULOWNA AUTO'S IN HET WATER. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, dagelijks geopend van 9 —12 en van half 2 tot half 4; Zaterdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., half acht, hoofdnummer Quo Vadis? (hist.-rom., geprolongeerd), hoofdro' Emil Jannings. Toegang boven 18 jaar. Victoria Theater, half 8, hoofdnummer Stiefkind (dram.), hoofdrollen Randolph Scott, Martha Sleeper en het jochie Buster Phelps. Toegang voor eiken leeftijd. Theater Cinema Americain, half 8, hoofd nummer Een paradijs op aarde (hum.) hoofdrol Hermann Speclmans. Toegang el- ken leeftijd. Woensdag en Donderdag 7 uur en tweede voorstelling 10 uur, Rakockv marsch (ope rette-film); hoofdrol Oustav Fröhlich. Toe gang alle leeftijden. Woensdag 24 Juli. 8.30 uur, De rustende Jager te Bergen, ballet Lili Green. de kabinetsformatie in 1933 heeft vertoond Reeds toen heeft de r.k. fractie geweigerd eenigerlei verantwoordelijkheid te aanvaar den voor het optreden en de werkaamlieic van het kabinet, omdat hierin ook een ver tegenwoordiger van de Liberale Staatspartij was opgenomen. Dit was het uitvloeisel ge weest van de volharding van dr. Colijn in zijn loffelijk pogen, een bewind op zoo breed mogelijke staatkundige basis te fundeeren. Zijn doel was, aan de crisis met vereende krachten het hoofd te bieden en een regee ring te vormen, die niet afhankelijk zou zijn van den onzekeren steun eener verdeelde r.k. partij. Een kerkelijk kabinet, al of niet ver sterkt met vrijzinnig-democraten, zou slechts over een geringe meerderheid hebben be schikt, welke ieder oogenblik door een deser tie van den r.k. linkervleugel zou kunnen zijn weggesmolten. Een zakelijke basis voor een nieuw kabinet zou de R.K. Staatspartij alleen met de S.D. A.P. kunnen leggen. Industrialisatie en con sequente deflatie onder aantasting van de hoofdsommen der schuldvorderingen, in welke uitbreiding van de door het kabinet- Colijn voorgestelde maatregelen betreffende de vaste Lasten de r.k. de voorwaarde zien voor het slagen van de industrialisatie, zou den dan de hoofdpunten van het gemeen schappelijke program moeten zijn. Het staatscrediet is er goed voor en ook de aantasting van het credietwezen in de vrije maatschappij wordt licht geteld. Intusschen is herhaaldelijk van r.k. zijde verklaard, dat een regeering met de s.d. door de R.K. Staatspartij wordt afgewezen! Wie ziet hier een uitweg? Kamerontbinding zou vermoedelijk slechts verwarring in het kiezerscorps brengen en geen verbetering van den toestand waarbor gen. Vrijwel niemand wil bezuiniging en vrij wel niemand van de groote massa begrijpt wat van consequente deflatie of devaluatie. Wel netelig zijn de omstandigheden, waar in het politieke leven en het parlementaire stelsel door het noodlottig optreden van den heer Aalberse en zijn partijgenooten zijn ge stort! Het Hbld. (lib.) zegt: De regeeering-Colijn was allerminst feil loos. Wie is dat wel in een volkomen onbe- rekenbaren tijd als deze? Meent men soms dat een volgende regeering, welke dan ook, feilloos zal kunnen zijn, of volkomen „con sequent" zal kunnen zijn, alsof er geen bui- tenlandsche invloeden en factoren beston den, die geen enkele Nederlandsche regeering kan beheerschen? Maar de regeering-Colijn was het resultaat van een breede beweging tot nationale convergentie. Thans wordt deze ooging tot breede samen werking verstoord. Waarom? Om het ver schil tusschen „consequente deflatie" en „benaderende consequente deflatie". He* eerste is theorie, het tweede is de praktijk, en de praktijk zou ook de toegepaste theorie im mers vanzelf begrenzen. Ts hier nu sprake van een diepgaand verschil van beginsel, of van een verschil van meening over het nut en het rendement van bepaalde op portunistische maatregelen? Wij meenen het laatste. Wij gelooven dat elke regeering door de praktijk gedwongen zal worden om nu en dan inconsequent te zijn, aangezien de om standigheden welke zij ontmoeten zal, even zeer inconsequent zijn Het verschil is dus in dezen niet zoozeer een verschil van beginsel, maar van tempo en graad. De vraag is of men daarvoor op dit oogenblik een regee- ringscrisis mag riskeeren, die tot zeer moei zame kabinetsformeering moet leiden, of tot een periode van verscherpt partij-politiek antagonisme ingeval er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. I>© Msb. schrijft onder meer: Minister Colijn heeft gedaan alsof er een staatsrechtelijke daad door ae Ka- mor was gesteld. Wij meenen dat dit niet is geschied. Er is geen motie hoe genaamd ingediend; er is in het geheel niet gestemd. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen i« zoo uitdrukkelijk om vertrouwen gevraagd als aan de Katho lieken en ook de laatsten alleen hebben bij monde van hun president op die uit drukkelijke vraag geantwoord. Wij begrijpen niet, waarom Minister Colijn, die zeer goed weet, dat de katho lieke 'ractieer natuurlijk niet aan denkt te gaan regeoren met de groepen, lie hij aanwijst, in zulk een vorm zijn verkla ring aflegde en het is ons een raadsel hoe de andere ministers wij staan hier toch zeker voor een Ka b i n e t s- verklaring? aan zulk een forraulee- ring hun goedkeuring hebben kunnen hechten. Wat daarvan zij: het conflict tu»schen Kamer en Kabinet staatsrechtelijk door Minister Colijn geforceerd, is een feit. Het Kabinet, zoo deelde de Minister mede zal zich nu beraden over den nieuw ingetreden toestand en de Kroon van advies dienen. Het schijnt staats rechtelijk bedenkelijk, dat een ministe rie na zelf arbitrair geconstateerd te hebben het vertrouwen van de Kamer niet meer te bezitten, terwijl geen uit spraak is gevallen, zich zou opwerpen als adviseur van de Kroon en de Kroon aldus zou beletten andere adviezen in te winnen. Zoolang immers het Kabinet in functie is, zijn de ministers staats rechtelijk de gewone raadslieden der Kioon en niemand anders. BENOEMD. Mej. J. J. Mulder alhier is benoemd als kweekeling met acte aan de Openb. L. schoo' te Bergen. De gemeenteraad. Voor de opengevallen plaats van P. Th Liefting (r. k.), die zijn stukken niet op tijc inleverde, werd benoemd de volgende op die lijst, de heer P. C. M. Simons. De heer Simons heeft verklaard deze be noeming aan te nemen. Ongewenschte gasten. Het was Zaterdag een wondere boel op 't Groote Noord. Er was een zwerm vliegen neergedaald en die was in de winkels, waar van de deuren open stonden, gekropen, zoo dat het er in een minimum van tijd niet was uit te houden. Na sluitingstijd was men voor al in de slagerij van den heer Pauw en in den schoen handel der firma Hoogenbosch druk aan het spuiten om den overlast weer kwijt te raken. Men vertelde ons, dat deze insecten uit de Wieringermeer naar Hoorn waren gekomen. Kerkconcert. Met een programma van klassieke aria's en liederen uit later tijd concerteerden gister avond in het kerkje te Bergen aan Zee de dames To v. d. Sluys (sopraan) en Rosy Hahn (alt)zangeressen met een stem, groot van volume en goed gecultiveerd. Iedere stem op zich zelf bloeit door timbre en bij den samenzang bleek het hoe uitste kend deze stemmen bij elkaar passen. Krach tig en vol is de alt, maar de sopraan kon er best tegen op en zoo hoorde men in Ach Herr, wie lange, van Clari, aria's uit de oratoriums Esther en Judas Maccabius, van Handel en in liederen van Cesar Francic een voortreffelijken samenzang. En ook van de voordracht der liederen: Zur Ruh, Schlafen des Jesuskind, Kirchen- 5esang, allen van Hugo Wolf, voor alt; Pie esu can Fauré en Nocture van C. Frank ïeeft men zeer genoten. Als orgelbegeleider fungeerde de bekende organist P. A. van Langen, die ook als accompagnateur een mooien staat van dienst ïeeft. Hij moest zich gisteravond erg behel- «n, omdat het harmonium dat bij den kerk dienst gebruik wordt voor dergelijk begelei- dingswerk niet zeer geschikt is. Ondanks deze handicap was hij voor de zangeressen een waardig partner. En wanneer de dames v. d. Sluys en Hahn misschien meer van deze concerten mochten willen geven, dan wensch ik hun gebouwen met veel grooter ruimte toe. Dit kerkje is voor hun stemmen veel te klein, onze Groote Kerk bijv. is als t' ware voor hun aangewezen. ONTEVREDEN MIDDENSTANDERS N DEN W1ERINGERMEERPOLDER. Sinds eenigen tijd bestaat er eenig mee- ningsverschil tusschen de directie van den Wieringermeerpolder en de middenstands- vereeniging. De middenstanders hebben met name van de directie verlangd, dat de vesti ging van nieuwe winkelzaken aan banden zou worden gelegd en dat de erfpachtsca non zou worden verlaagd. Dit verzoek werd gemotiveerd door de overweging, dat de middenstanders, die zich in den polder ge vestigd hadden, bedrogen zijn in hun ver wachtingen omtrent de economische be staansmogelijkheden. De directie stelde daartegenover, dat een dergelijk risico slechts den zakenlieden zelf aanging. Een contactcommissie heeft haar bemid deling aangeboden. Zij bestaat uit de hee- ren dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secre taris van de Kamer van Koophandel te Hoorn, A. Spaander, lid van het hoofdbe stuur van den Kon Ned. Middenstands- )ond te Hoorn en Chr. H. Th. Schmalz, vi- ce-voorzitter K. v. K. te Alkmaar. Deze commissie heeft in een onderhoud met den directeur van den Wieringermeer polder bevredigende toezeggingen ont vangen. Loterij. Aan de afdeeling Zijpe e. o. van de Holl. Mij. van Landbouw is door den minister van Justitie toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een loterij ter be vordering van de jaarlijksche landbouwten toonstelling en paardenmarkt. Collectieve arbeidsovereenkomst. In de uitgestrekte gemeente Anna 5aulowna is een collectieve arbeidsovereen- comst gesloten voor het tuinbouwbedrijf tus schen de afdeeling van den Nederlandschen uindersbond en de drie arbeidersorganisa ties. (Ongecorrigeerd BRAND TE NIEUWE NIEDORP. In den afgeloopen nacht is de boerenwo ning van den heer J. M. Jonkman aan de Langereis tot den grond toe afgebrand. Om trent de ooraak tast men in het duister. Alleen een 14-jarige jongen was thuis. Van den inboedel is niets gered. Verze kering dekt de schade. AL IS DE MISDAAD NOG ZOO SNEL De Ossenaren krijgt men wel) Do Ossenaren van Oreouw, Bloemers, Bongaert en Verstegen, die worden ver dacht van den roofmoord op de wed. Haartman te Hoensbroek, 12 jaar gele den gepleegd, zijn hedenmorgen naar Maastricht overgebracht en ter beschik king gesteld van den officier van jus titie. Ofschoon de verdachten een hardnek kig stilzwijgen bewaarden, zijn tal van nieuwe aanwijzingen verzameld, zoodat de kans bestaat, dat deze misdaad zal worden opgehelderd. DE SLACHTOFFERS VAN DE „GAAI"-RAMP. Te Amsterdam gearriveerd. Men den gewonen trein uit Ba zel, welke hedenochtend om 11.22 u. aan het centraal station te Amster dam binnenkwam, is het stoffelijk overschot van 11 der slachtoffers van de vliegramp met de „Gaai", welke in een specialen wagon waren geplaatst, mede gekomen. Naar wij voorts vernamen, heeft Vrijdag a s. op Zorgvlied te Amsterdam de begrafe nis van een viertal hunner plaats en wel om 12 uur van den heer Content en diens zoon tje en om 2 uur van den gezagvoerder van de „Gaai", van der Feyst en van den radio telegrafist Aafjes. Voorts wordt dien dag te half drie op de algemeene begraafplaats te Noordwijk het stoffelijk overschot van mej. Hermanides, stewardess van het verongelukte vliegtuig, ter aarde besteld, terwijl de begrafenis van den heer en mevrouw Philips te half een plaats beeft te Zaltbommel. Het stoffelijk overschot van den Engelsch- man, den heer Watts, is naar Rotterdam overgebracht, alwaar het met de Batavier- lijn naar Engeland is verscheept. Van de overige slachtoffers is het tijdstip der teraardebestelling nog niet vastgesteld. Ir. M'JSSERT TE MEDAN. De gast van een kringleider. Aneta meldt uit Medan: Een tachtigtal N.S.B.-ers wachtte in de loods de aankomst van ir. Mussert af, ter wijl een gelijk aantal belangstellenden, niet- N.S.B.-ers, aanwezig waren. De Sperwer landde 09 2 uur 30. Ir. Mus sert hield een korte toespraak, waarbij hij verklaarde blij te zijn aat hij was aangeko men. Thans komt eerst Java aan de beurt en over eenige weken keer ik weer terug naar Medan, aldus verklaarde hij. Hij logeert bij den kringleider van de N.S.B. te Medan, den heer Gonggrijp en gaat vandaag om 5 uur met de Sperwer door naar Batavia. CORRESPONDENTIE. S. D. te Hensbroek. Wanneer U abon- né van onze courant is, kunt U alle inlich tingen over Uw kuikens gratis krijgen bij dr. B. J. C. te Hennepe, Diergaardesingel 96 a, te Rotterdam. (Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden). Red. Alkm. Crt. A. S. alhier. Wij zullen toch enkele noodeloos beleedigende uitlatingen in Uw stuk moeten schrappen. Uw betoog zal er grootere waarde door krijgen. Wanneer U daarmee niet accoord gaat, zenden wij Uw stuk weer terug. Red. Alkm. Crt. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 24 Juli 1935. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 251 Vette kalveren, le kw. 46—52 cent, 2e kw. 4045 cent, 3e kw. 34 —38 cent per K.G. leverdgew'tht; 64 Nuch tere kalveren 3—6.50; 281 Varkens, vieeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 43—44 cent, een enkele hoog er, zware var kens 4142 cent en vette varkens 3940 ct. per K.G. slachtgewicht. Ter veemarkt waren 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Juli 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 170000 K.G- Aardappelen: Sch. muizen 3.503.80. Drielingen 1.50—2, BI. Eigenheimers 3.50—/ 4.70 en Eigenhei mers 4; 28000 K.G. Roode kool 1.10— 1.60: 1650 K.G. Gele 1.30-/ 3; 650 T.G. Vroege witte 1.80—/ 2; 560 K G. Slatoonen 7.208.60; 350 K.G Zilver- nep 5.705.80; 650 K.G. Peen 2.70 3, alles per 100 K.G.; 4000 bos Peen 2—2.20 en 1250 stuks Bloemkool le s 10.90-/ 16.50 en 2e s f 4.80—5.40. WARMENHU1ZEN, 23 juli '35. Schot- sche: muizen 3.50—3-90, grove 3— 3.20 en drielingen 1.60—7 2.50; Eigen heimers 4.2O—4.70, drielingen 1.60— 2.50; Zilvernep 5.10; Roode kool 1.60 en Slaboonen 10.60. Aanvoer: 55000 K.G. Aardappelen; 400 v.G. Zilveruien; 250 K.G. Roode kool; 10 K.G. Slaboonen. NOORDSCHARWOUDE, 23 Juli 1935. 139400 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 3.50—4.10, Grooten 3, Drielingen 1.50—2.90, Eigenheimers 4, Blauwe Eigenheimers 4.20—4.70; 5900 K.G. ZilveruienZilvernep 5.30—/ 6.70, drie- ingen 2.90—3; 425 K.G. Spercieboonen 9.70-ƒ 10.40; 2900 K G. Witte kool 1 -ƒ 2. IC: 650 K.G. Gele kool 1.70, alles per 100 K.G, GESLAAGD. De heer J. Koeman te Egmond aan Zee, die geslaagd is voor bet Mercurius diploma boekhouden, is evenseens ge slaagd voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam. De heer H. J. Meedendorp te Schoorl ölaagde voor het Mercuriusdiploma, als mede voor het examen uitgaande van de vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen. GESLAAGD. Mej. G. Nierop slaagde voor het examen praktijk-diploma boekhouden van de Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen. VENTEN TIJDENS DE KAASMARKT. In het belang van de openbare orde op de kaasmarkt hebben B. en W. bepaald, dat op en nabij het Waagplein des Vrijdags van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. niet meer mag worden gevent met kaas, prentbriefkaarten, hoedjes en dergelijke artikelen, tenzij de ver koopers voorzien zijn van een vergunning. Er zal slechts een beperkt aantal vergun ningen verleend kunnen worden. Aan belang, hebbenden wordt in overweging gegeven om zoo spoedig mogelijk schriftelijk hun ver zoek om vergunning bij den commissaris van politie in te dienen. VOOR DE V. A. R. A.-MICROFOON. Onze oud-stadgenoot, de heer F. P. Groot, thans te St. Pancras, zal 27 Juji a.s. een lezing houden voor de V. A. R. A.-microfoon over: „Plattelands-reactie of grootestads kunst". VOOR DEN SCHOORLSCHEN KORENMOLEN. Hoewel B. en W. van Bergen met het oog op de tijdsomstandigheden, In de gistermiddag gehouden raadsvei gade- ring (zie het raadsverslag) voorstelden het verzoek van het comité om een bijdrage af te wijzen, stelde de raad zich op het standpunt, dat het schoonheids- belang van de streek vorderde dat men zich niet tot een platonische liefdesver klaring bepaalde. Met slechts één stem tegen werd ten slotte besloten hiervoor een bijdrage van 25 te geven. Moge ook Donderdag de Alkmaarsche raad hiertoe besluiten OPLICHTING. De landarbeider J. F. uit St. Maartens brug is gister als verdacht van oplichting ingesloten in het Huis van Bewaring te Alk maar. F. vervoegde zich einde Juni j.1. bij het Burgerlijk Armbestuur te Zijpe om steun, welke hem ook werd verstrekt. Zijn tr.ededee- lingen aan het Armbestuur bleken echter later niet op waarheid te berusten, zoodat proces-verbaal werd opgemaakt en thans zijne aanhouding volgde. CARILLON-CONCERT. Het programma van het carillon-concert door den heer P. A. van Langen Donderdag avond van 8.30 tot 9.30 uur te geven luidt als volgt: Marche Funebre Chopin Ruhn in Frieden Sehubert Es ist bestimmt in Gottes Rat Mendelssohn Ave Maria, Jungfrau mild Sehubert Ases Tod Grieg VERDACHTMAKINGEN OVER VUILNISVERVOER. Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende schrijven gezonden Ondergeteekende, D. J. Woldendorp, lid van uwen raad, verzoekt u hem in de gele genheid te stellen in de vergadering van 25 Juli a.s. de volgende vragen tot B. en W. te richten 1. Heeft het college kennis genomen van een artikel in de Alkmaarsche Post van 19 Juli j.1. onder het hoofd: „Het uilnisver- voer van Alkmaar."? 2. Zoo ja, zijn B. en W. het dan met on dergeteekende eens, dat in dit artikel, zij het in bedekten zin, ernstige beschuldigingen worden geuit aan het adres van den direc teur der gemeentereiniging? 3. Zijn B. en W. bereid deze zaak ernstig te onderzoeken en den uitslag van dit onder- oek aan den Raad mede te deelen? ONS NIEUWE FEUILLETON. Wij vestigen er de aandacht op, dat in dit nummer een nieuw feuilleton begint, dat zeer spannend belooft te worden. BRANDWEERCOMMANDANT EN RAADSLID. De Zaanlander meldt over de jongste ver gadering van den gemeenteraad van Zaan dam o.m. het volgende: Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven van de nieuw benoemde raadsleden. Bij heropening der zitting deelt de com missie bij monde van den heer Krommendijk mede, dat zij adviseert tot toelating van alle 23 gekozenen, terwijl zij opmerkt, dat de heeren Köhne en Koeman als commandeur van een brandspuit en bedienaar van een brandkraan, inmiddels bedankt hebben voor deze functie, zoodat geen enkel bezwaar tot toelating wettelijk bestaat. Weth. Prins (s.d.a.p.) merkt op, dat hij evengoed geen bezwaar had gemaakt tegen toelating, als genoemde heeren niet voor hun brandweerfuncties bedankt hadden. Volgens spr. moeten wij in Zaandam niet met zulke kleine dingen beginnen. De heer Köhne is toch al lang commandeur en raadslid tege lijk en nooit heeft men iets vernomen. DIERENBESCHERMING. Een gezond cypersch poesje van ongeveer 8 weken zoekt een baas Het is te verkrijgen bij den inspecteur van „Dierenbescherming", den heer Verwer Oudegracht—hoek Baanstraat, hedenavond tusschen half zeven en half acht. naar waarnemingen, verricht in den morg»n van Woensdag, 24 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,8 m.M. te Blacksod Laagste barometerstand 748,6 m.M. te Jan Mayen. Verwachting, geldig tot den avond van Donderdag 25 Juli: Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich. tingen; half tot licht bewolkt; droog weer; behoudens geringe onweerskans; warm. Weeroverzicht. De hoogste barometerstanden worden thans in het westen gevonden. Het gebied van hoogen druk sterkt zich over centraal- Europa uit en reikt in het oosten tot oost- Europa en bijna tot IJsland in het noorden. De depressie in het noorden blijft binnen den poolcirkel en strekt haar invloed niet verder uit dan tot de Noorsche kust, waar zware regens vielen. Over het geheek vasteland steeg de tempe- ratuur eenige graden, in Schotland en Ier land werd het weer koeler. In Zweden en Finland houdt de zomerhitte aan, evenzoo in zuid-Frankrijk. In de middelgebergten heerscht nog be wolking en is de storm bedaard. In de Alpen is het weer onbewolkt met groote droogte. Het vooruitzicht is voor het geheele con tingent, warm zomerweer, met in zuid- Frankrijk eenige onweerskans. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.40 uur licht op. HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomcrtqd). Juli Hoogwater Laagwater Dat vm nam. vm nam. 25 11.45 7.48 8 31 26 0 22 1.10 9.12 952 27 1.42 2.20 10.26 1102 28 241 3.14 11.28 11.56 HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm nam. 25 11.42 7 36 8.19 26 0.19 1.07 9.00 9.40 27 1.39 2.17 10.14 10.50 28 2.38 3.11 11.16 1146 Alkmaarsche redders woidtn getraind. .Men schrijft ons: De verdrinkingsdood van onervaren en onfortuinlijke zwemmers wordt ons dezer dagen zoo regelmatig medegedeeld dat het ons niet bijzonder meer treft. Belangrijker ongevallen vraagt onze tijd. Welnu die laatste zijn prompt gekomen. Bij honderden zijn reeds auto's te water geraakt en het aantal slachtoffers is groot. Bij elke fout in het onderling verkeer komt echter de cor rectie en zoo ook hier. Geruimen tijd zijn de Nederlandsche zwem mende redders al bezig met het beoefenen van de ,,auto-redding". De Alkmaarsche red dingsbrigade is niet achter gebleven en heeft zelfs een nieuwtje op dit gebied. Oefeningen met een oude auto kunnen moeilijk worden gedaan in open water en zeker niet gemakkelijk in een zweminrichting. Men vervaardigde daarom lichte modellen in hout, die echter dienen te worden ver zwaard om behoorlijk te doen zinken. De A. R. B. onderhandelde met de directie van het Victoriebad en kreeg vergunning voor het in die inrichting oefenen met een metalen kooi, welke werd geconstrueerd door den bekenden chef badmeester en leider der brigade, den heer van Diepen Jr. Het model munt uit door eenvoud. Wat niet noodig is bij het redden, kon worden weggelaten. Er is niet meer noodig dan een met een auto- deursluiting voorziene ruimte, waarachter een duikpop is geplaatst. Bodem, wanden en dak werden gemaakt van metaalgaas, zoodat bij het inlaten en ophalen geen hinder van het water wordt ondervonden. De oefeningen met dit apparaat verloopen vlot. Een tiental brigadeleden brengt reeds met gemak den houten chaufteur binnen 20 seconden in veiligheid, achter de gesloten deur weggehaald op ruim 3 M. diepte. De A. R. B stelt zich voor in de komende jaren geregeld zwemmers en zwemsters op <e leider, in dit werk, dat geen groote insP*?| ning vereischt, doch hoofdzakelijk vastheKJ van wil en tegenwoordigheid van geest. V' tuurlijk worden bij de oefeningen de be» mogelijke veiligheidsmaatregelen genomen De opgedane ervaring zal den zwemmer pas komen bij reddingspogingen, doch in het geval deze zelf als inzittende te wat geraakt. Bij de oefeningen van de brigade tracn' steeds velen een kijkje te nemen. Dit acht brigadebestuur gewenscht, doch het br®f moeilijkheden mede. Om nu ieder in de ge genheid te stellen het werk te zien, zal oefening op 27 Juli a.s 's avonds tussChet 8 en 10 uur toegankelijk zijn Jubliek Een groot aantal Alkmaarsche Zv riteiten is tot bijwoning uitgenoodigd- De demonstraties zullen worden a's seld door behendigheidsproeven en rrU door de zwemmende jeugdeenige sp nummers zullen niet ontbreken: A. R. B. zal den gezaghebbender ders toonen dat een deel van de b op zijn wijze wenscht mede te wei* het algemeen welzijn.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2