Heiloo met zee en kanaal verbonden! ^Buitenland DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Officiëele opening van de twee in werkver schaffing aangelegde groote wegen. Lang gekoesterde wenschen vervuld. DUITSCHLAND'S INNERLIJKE VREDE. in Ontbinding jeugdorganisatie Baden. HOTEL AFGEBRAND. Stad en Oméevintf. Zoo zijn dan gisteren de beide groote «TAsren, die werden aangelegd voor een „,oot deel uit den nood der tijden, maar waarvan tocli niemand zal boweren dat h niet reeds lang naar verlangd werd, «lechtig officieel voor geopend ver taald Wat natuurlijk niet wil zeggen, lat er pas nu het eerste verkeer plaats vindt Immers reeds sinds cenigen tijd rii ten er autobussen en reeds nu hebben Wan ondervonden welk een kortere ver- hir ding e«' is verkregen niet de zeo. Men kan nu spreken van Iloiloo aan Zee, evangoed als men hoort praten van Cas- ♦rieuni aan Zea. Aan publieke belangstelling voor het tel ijk gebeuren ontbrak het gister niet Bij het raadhuis, waar de fontein listig haar water opspoot, en aan het baain van de te openen wegen «tonden vele menschen geschaard, die vol ver wondering keken naar de lange rij van auto's met genoodigden voor de plech- ^wTeer zoo al waren, hebben we gister reeds medegedeeld. Wij verzuimden toen echter ook te noemen den heer K. C. van Nes landschapsarchitect te Apeldoorn, die 'zorgde voor de inderdaad schitterend loilaagde beplanting van den Zeeweg. Wij dienen voorts nog even terug te kcmen op de toespraken in het raadhuis vóór de plechtigheid, ook al omdat er iets hapert aan de volgorde van het gis ter daaromtrent geplaatste. De burgemeester aan het woord, jhr.van Foreest, Heiloo's burge meester, noemde den dag van gister een vreugdedag voor het dorp, mede omdat de Commissaris der Koningin zich had bereid verklaard de officieels openings- pechtigheid te verrichten. De oude zegswijze „Waar een wil is, daar is een weg," werd door spr een weinig veranderd in „Waar een wil is, daar komt een weg,' want. zei hij, de p annen en de wensch om een weg naar het kanaal te maken dateeren reeds van 1918. Toen opperde wethouder Maas Geesteranus het idee om «en kanaal te doen graven in verbinding met het Noordhollandêch Kanaal, en de gemeen teraad betuigde er zijn instemming mee, waarna het uitwerken van plannen werd optedragen aan den heer Maan te Alk maar. De kosten ervan zouden ongeveer eer. ton bedragen, waarvoor subsidie werd gevraagd van rijk en provincie. De toenmalige minister was bereid de uit voering te helpen bevorderen, mits ook de provincie steun zou willen verleenen. Ir. Reigersman, die voor den provincia len waterstaat de zaak in onderzoek kreeg, voelde niet veel voor een kanaa en wenschte een weg te doen aanleggen Dat was het begiu van de geschiede nis. Tot uitvoering kon het niet komen, de plannen werden zelfs geruimen tijd geheel opgeborgen en het duurde tot 1918 eer ze weer te voorschijn kwamen. Toen sas het, dat door de Prov. Staten een commissie werd ingesteld voor de her ziening van het wegenplan, in welke commissie ook zitting kreeg de heer W, van de Vall, die destijds deel uit maakte ook van den gemeenteraad van Heiloo. Spr. gew aagde met dankbaarheid !"uTi'hw deze deed 'n het belang van Heiloosche plannen en sprak ook nog over een vergadering in „Duinvermaak" e bergen, waar B. en W. van Heiloo ge- «gentjeid kregen die plannen nader uit- te zetten. Het resultaat vau een en "der wa«. dat het prov. bestuur den n te leggen weg naar het kanaal op ,rPI"ovinciale wegenplan zette, waar- °or de aanleg verzekerd scheen. Yv y ter zoo heel vlot ging het nog niet. ei werden nieuwe plannen uitgewerkt, f *Z6n keer door ilr. Verheij te Amers- wt na bespreking met het Bureau der ereeniging van Nederlandsche gemeen- Aurt °^da' de heer Mann wegens hoogen Uderdom van verdere medewerking af- mf'.®aar de grondaankoop bleek op vele Rijkheden te stuiten, doordat de «peetieve eigenaren te veel voor hun 'Tflnen vroegen (spr. maakte een uit zondering voor de stichting St. Willi- °rdus, met welks «bestuur de onder- idelingen vlu8 volle tevredenheid Afliepen.) T®l®urgeste1d door de geringe mede- totn k'6ven d« plannen weer liggen, 'dat een paar jaren later de werkloos- a*'d in de gemeente tengevolge van de nsi8 zoodanig toenam, dat er diende te orden omgezien naar productief werk. gemeentebestuur wist in Haarlem «Maan te krijgen, dat werd goedgevon den den weg te doen aanleggen in werk- otechaffing met uitkeering uit het we- ««nfonds, zoodat een prachtig werkob- jct was geschapen, met welks uitvoe- x? ai sP°odig werd begonnen. anderhalf jaar later, toen ie weg ^°v«r klaar was, dat alleen het dek nog '■est worden aangebracht, bleek de werkloosheid nog lang niet te zijn ver benen, zoodat opnieuw naar werk ^®et worden gezocht voor hen, die an- Jfe op andere wijze moesten worden DU toen kwam spr. met een om een weg naar zee te leggen, -a'door een lang gekoesterd ideaal zou "Hen worden verwezenlijkt. De ge- ^''iteraad keurde de plannen goed en v den aanleg kon al spoedig worden V>nnen d de 20 M., die noodig was voor j.a met bermen en rijwielpaden, v» de gemeente nog aan weerszijden hief d*n een etro°h grond van 30 breedte, om te voorkomen dat de weg zou kunnen worden ontsierd door bouw. Op advies van wethouder Opdam werden die strooken vl»,.WfW6r< €n in de zoogenaamde wachtweken geschikt gemaakt voor den Veii^°UW Van €rwten en boonen, en nu w «ie spr. niet beweren dat de gemeen te daar veel voordeel mee heeft behaald, maar de menechen hebben er toch werk door gehad en behoefden dus niet ge steund te worden in de gewone beteeke- nis van het woord. Het wegdek werd van klinkers ge maakt, met daarnaast rijwielpaden van beton. De bovenbedoelde strooken war den in het afgeloopen voorjaar voor een groot deel beplant (de tijd ontbrak om 't geheel te voltooien, hier en daar werden open ruimten gelaten o.n vrij uitzicht te geven op een mooi punt (duinen, molen, torens), terwijl van de kuilen, waaruit het voor den weg benoodigde zand was gehaald, watei partijen werden gemaakt, welk «en en ander den weg maakt tot een schitterend geheel. Intusschen was de Kanaalweg vol doende bezakt om ook daar een weg' lek aan te brengen en daarvoor werd als materiaal beton gekozen op advies van wethouder Opdam, welk wegdek gelegd kon worden voor 1.26 per vierk. M. Resumeerend, constateerde spr., dat de beide wegen niet maar zoo gemakkelijk tot stand zijn gekomen, integendeel, zij hebben veel moeite en zorgen gebaard, maar nu zij gereed zijn, is Heiloo er trotsch op, omdat nu is vervuld het ideaal: een weg van oost naar west en een verbinding met groot vaarwater. Er is nuttig werk gedaan ten bate van de werkloozen. Spr. bracht dank aan al'en, die hun medewerking verleenden, in de eerste plaats aan de raadsleden Opdam en Kostelijk, die een zeer be langrijk aandeel daarin hadden, en voorts aan de uitvoerders, den architect Verheij, den architect van Nes voor de L - danting en dan tevens aan de ambte naren. de opzichters en aan de werklie den zelve, die het werk met liefde deden. Moge het strekken tot bloei van onze dierbare gemeente Heiloo, aldus eindig de spreker. Antwoord van den commissaris der koningin. Jhr. mr. dr. A. R e 11 verheugde zich erover than* in Heiloo te mogen zijn om ge tuige te wezen van een voor het dorp zoo belangrijken dag. Hij herinnerde zich nog de discussies, die destijds werden gevoerd over de vraag of het niet beter zou zijn den beetaanden Vennewatersweg te verbeteren, waardoor ook een verbinding met de Eg- monden zou kunnen worden verkregen. Het bleek toen echter al gauw, dat Heiloo daar van niet wilde weten, als niet ook het thans uitgevoerde plan tot uitvoering kon komen, omdat dat voor het dorp van veel meer be lang mocht worden geacht. De raadsbeslui ten tot uitvoering van de wegenplannen volgden elkaar snel op en de Prov. Staten werkten gaarne mede om te doen wat mo gelijk was voor een vlotte uitvoering. Heiloo was wel niet wat men noemt geïsoleerd van het verkeer en zou, gunstig gelegen als het is, zich ook zonder de nieuwe wegen wel verder hebben ontwikkeld, maar toch was met den beoogden aanleg wel degelijk het gemeentebelang gemoeid. Spr. was het er mee eens, dat net nu een feestdag was voor Heiloo, welks vooruitzichten spr. vooral nu gunstig meende te mogen noemen. Terloops deelde spr. nog mede, dat er wel kans bestaat, dat de nieuwe Zeeweg op het aanvullende wegenplan zal worden ge plaatst. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de beide wegen zullen bijdragen tot den bloei der gemeente Heiloo, die een parel is aan den krooh der provincie. De plechtigheid der opening van de wegen. Nadat door het gemeentebestuur koffie was aangeboden, begaven de genoodigden zich met de inmiddels voorgekomen auto's (een heele rij) naar den Kanaalweg, de vroe gere Bullaan. Aan het begin van den weg was een perkje geraniums aangelegd en een eindje verder was een eereboog geplaatst, waaromheen zich 'n groot aantal menschen een plaatsje hadden gekozen om getuige te zijn van het voor Heiloo historisch gebeu ren. Het muziekgezelschap Eensgezindheid had zich achter het vaandel opgesteld en een dochtertje van het raadslid dr. Barnhoorn stond gereed om een door haar op een kus sen gedragen schaar aan den commissaris aan te bieden om daarmee het lint door te knippen, dat de vrije passage over den weg afsloot. Op verzoek van den burgemeester verrichte jhr. Röell deze taak, waarop een hoera opging en de muziek het Wilhelmus inzette. Nog een vroolijke marsch werd ge speeld en toen gingen de wagens verder in die richting van het Noordhou. kanaal over den 5 meter breeden betonweg. Ter weers zijden van dezen ongeveer 3 K.M. langen weg zijn boomen geplant, die over een paar jaren hun verkoelende schaduwen zullen werpen over dezen weg, die Heiloo de gele genheid bood tot den aanleg van een goede los- en laadplaats voor af- en aan te voeren vrachten. Deze los- en laadplaats is nog niet klaar, maar toch is wel reeds te zien dat zij inderdaad goed wordt aangepakt. De schoeiing van 60 M. lengte is gereed, evenals de stalen damwand tot een gewicht van 7000 kilo. De weg zelve is er op berekend, dat er in de toekomst rijwielpaden ter breedte van 1.75 M. worden aangelegd: het zandbed er voor is reeds gereed. De weinige bewoners van den weg hadden de vlag uitgestoken als teeken van vreugde over het tot stand komen van den nieuwen weg. Aan den Zeeweg, waar eveneens eerebo- gen waren geplaatst, herhaalde zich hetzelf de ceremonieelmuziek, doorknippen van het lint, hoerageroep, nemen van foto's. Deze weg zal over eenige jaren stellig tot een der mooiste van deze streek behooren, met zijn bebossching en mooie uitzichten! zijn bloemen en waterpartijtjes, waarvan te genieten is ook door wandelaars, tot wier gemak hier en daar banken zijn geplaatst. Deze weg verkort Heilco's verbinding met de zee met ongeveer vier kilometer, d.i. zoowat de helft van den Vennewatersweg. Terug naar het raadhuis. Toen ook de Zeeweg tot aan het einde was afgereden, werd de terugreis naar Heiloo aanvaard. Langs een omweg werd de Kennemerstraatweg bereikt, doordat nog eerst gereden werd door het nieuwe Tuin dorp, dat zeker wel Heiloo's mooiste woon gelegenheid mag heeten, ruim en royaal ge bouwd, met aardige tuinen en breede straten. Verder ging het in de richting Alkmaar, tot den weg naar de ijsbaan, die werd gevolgd tot den Westerweg, waarna het linksom ging via de Kerklaan naar het raadhuis. Hier werd den genoodigden een noenmaal aangeboden. Burgemeester vanForeest stelde aller eerst een dronk in op H.M. de koningin en sprak dan een woord van dank tot den com missaris voor zijn welwillendheid om te vol doen aan het verzoek tot cfficieele opening van de beide nieuwe wegen. Spr. dankte hem voor de belangstelling, die hij steeds betoont voor het heele gewest en wenschte hem toe, dat hij, niet gebonden als hij is aan een zekere leeftijdsgrens, nog eenige jaren in zijn functie zal mogen blijven in het belang van Noordholland. In zijn anwtoord wenschte jhr. R e 11 den burgemeester en met hem Heiloo geluk met de totstandkoming van de beide wegen. Hij prees den burgemeester voor zijn beleid in het besturen der gemeente, die gedurende diens ambtsvervulling ten zeerste in bloei en beteekenis toenair. (het inwonertal klom van 1800 tot circa 7000). Met groote voldoening had spr. den rit door het dorp gemaakt en zich van den vooruitgang kunnen overtuigen Het natuurreservaat het bosch, tot stand ge komen met medewerking van de provincie en de gemeente Alkmaar, die men daarvoor niet dankbaar genoeg kan zijn, is een gelukkig bezit voor de gemeente, die nog vele ontwik kelingsmogelijkheden heeft. Spr. wenschte den burgemeester toe, dat hij in de jaren, die hem nog scheiden van de leeftijdsgrens, nog veel zal mogen doen in het belang van het dorp van zijn geslacht, daarbij gesteund döor een eendrachtig samenwerkenden raad. De heer jhr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, noemde het een goede gewoonte om de burgemeesters van naburige gemeenten uit te noodigen tot het bijwonen van belangrijke gebeurtenissen in de een of andere gemeente en hij constateerde dat Alkmaar steeds met belangstelling den bloei van Heiloo had gevolgd. Met dit dorp is Alkmaar door vele banden gebonden: brandweer, gas, scholen Spr. hoopte dat de band AlkmaarHeiloo steeds zal blijven en de stad in goede verstandhouding getuige zal mogen zijn van toenemenden bloei van het dorp. Dr. Barnhoorn meende als raadslid erop te mogen wijzen, dat de nieuwe wegen tot stand zijn gekomen in groote eendrach tige samenwerking van alle partijen in den gemeenteraad, die alle een open oog hadden voor de nooden der werkloozen. Daardoor kon er in Heiloo, ondanks alle crisis, een be trekkelijke welvaart blijven heerschen, want als er werk is, is dat ook van belang voor de andere gemeentenaren. Spr. bracht hulde vooral aan zijn mede-raadsleden Opdam en Kostelijk, die zooveel voor de totstandkoming van de wegen hadden gedaan, en vooral eerstgenoemde meende spr. deze hulde niet te mogen onthouden, omdat deze in de laatste maanden met grove ondankbaarheid is be jegend. Spr. wijdde een dronk aan hem als eerherstel voor wat hem door ondankbaren is aangedaan. Spr. wees op de eritiek, die in den laatsten tijd op den gemeenteraad is uitgeoefend, maar, zei hij, als we nu zien wat tot stand gekomen is, zal zelfs de zwaarst tillende Heilooër moeten toegeven: ze hewwen et nog zuo slecht niet daan De heer van de Vall constateerde, dat er wel veel is verbeterd sinds den tijd, dat hij zich in Heiloo vestigde. Toen was er geen behoorlijke verlichting en geen goede weg en het raadhuis was zeer onaanzienlijk, en dit alles is nu geheel anders en veel beter Er z.in zeer zeker moeilijkheden geweest, maar altijd is er een gemeenteraad geweest, die kon bogen op-menschen. die zich gaarne belangeloos gaven voor het belang der ge meente en haar toekomst voor oogen hielden. Hij wenschte den burgemeester toe, dat weer een groot werk ter hand kan worden ge nomen, hetwelk den bloei der gemeente doet bestendigen. Spr. stelde een dronk in op den toekomstigen bloei van Heiloo. De heer Keesman sloot zich als jongste raadslid aan bij de woorden van dr. Barn hoorn en bracht lof ook aan den heer Maas Geesteranus, die, ondanks zijn gevorderden leeftijd, toch toonde het belang van Heiloo goed te begrijpen en in te zien, dat dit lag op den weg van samenwerking, een inzicht, waarvoor hem wel eens van de publieke tri bune een applaus gewerd. Veel is er in de afgeloopen jaren tot stand gekomen, ondanks eritiek, en spr. hoopte, dat de nieuwe raad zich evenmin zal storen aan ongemotiveerde bezuinigings-critiek. Een groeiend dorp moet iets durven doen en dat dit kan ook aoor de werkloozen daarbij in te schakelen is nu wel bewezen. In het belang van Heiloo moet op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Mr. J. P. Bosman, voorzitter der V. V. V. te Alkmaar, herinnerde eraan, dat hij voor eenige jaren woorden van hulde mocht spreken te Heilco, bij gelegenheid van het tot stand komen van een rijwielpad. Dit was ongeveer gelijk met de electrifi- catie van de spoorlijn Amsterdam—Alkmaar. Toen heeft hij voorspeld, dat die electrifica- tie het meeste voordeel zou geven aan Heiloo,-omdat men daar klaar was met bouwterrein e.d. Die voorspelling is nu uit gekomen Deze nieuwe wegen zullen het vreemde lingen-verkeer bevorderen. Bij slecht weer zoeken de badgasten in Egmond nu de be schutting der bosschen van Heiloo. In ons land geschiedt het werk voor V. V. V. door particulieren, maar het zou veel te kort schieten, indien de overheid het niet steunde. Het zal wel niet de bedoeling zijn, dat de Kanaalweg bij het Kanaal ook ophoudt. Spreker hoopte, dat hij nog tot Purmerend wordt doorgetrokken. Hij hoopte, dat dan de eerste brug op niveau over het N.-H.-Ka- naal komt. Namens de V. V. V. van het geheele land dankte spreker hét bestuur der provincie voor wat dit heeft gedaan voor de wegen verbetering in Noordholland boven het IJ. Mr. J. B. B o m a n s, lid van Gedep. Staten, dankte ook namens zijn collega's voor de uitnoodiging om bij dit feest aanwe zig te zijn. Veelal worden Gedeputeerden bij zoo iets vergeten, of men doet het op Woensdag, wanneer Ged. vergaderen! Spreker verheugde zich over de groote waardeering hier voor den commissaris der Koningin getoond, al moet die natuurlijk nog onderdoen voor de waardeering welk Gedeputeerden zelf voor hem gevoelen. Het vertrouwen in Ged. Staten ts gelukkig groeiende en spreker hoopte, dat dit nog verder mag groeien, in het waarachtig be lang van provincie, gemeenten en water schappen. De burgemeester van Akersloot, de heer van den Heuvel, wenschte de gemeente Heiloo geluk met de nieuwe wegen. Gesteund door het voorbeeld van de buur-gemeente, had Akersloot ook al belangrijke besluiten durven nemen, n.1. tot exploitatie van het Alkmaarder meer als gelegenheid voor Noordholland tot het beoefenen van de wa tersport.. De heer K o s t e 1 ij k onderschreef de woorden van de heeren Barnhoorn en Kees man en was dankbaar voor de hem gebrach te hulde. Hij wees erop, dat ondanks allen goeden wil toch niets had kunnen worden bereikt zonder eendrachtige samenwerking van den gemeenteraad. De heer Opdam betuigde zijn erkente lijkheid voor de vriendelijke woorden aan zijn adres en hoopte, dat de nieuwe raad met nieuwe ideeën zal komen, die zullen strek ken tot verhooging van den bloei der ge meente, en dat de provincie daar dan weder aan zal kunnen meewerken. De lange rij van sprekers was hiermee uit geput, zoodat de burgemeester het samen zijn sloot met dank voor de ondervonden waardeering voor het werk van het gemeen tebestuur. Officieel wordt uit Karlsruhe medege deeld: Sedert maanden moest worden geconsta teerd, dat de buiten de staatsjeugd staande jeugdorganisaties optraden op een wijze, welke in een geordend staatswezen op den duur niet kan worden geduld. Met negatie van hun taak en onder aan matiging van eigen politieke doelstellingen wisten deze organisaties zich te handhaven, ondanks de min of meer bewuste tegenstel ling met den stqat en de nationaal socialis tische beweging. Deze bestreden de staatsjeugd het uitslui tend recht op de opgroeiende generatie in haar rijen op te nemen met het doel deze politiek op te voeden. Daardoor brachten zi] ten slotte de politieke eenheid van ons volk in de nationaal socialistische idee in gevaar. Door deze staatsvijandige houding vonden zij evenwel juist bij de beste elementen van onze jeugd geen gehoor, veeleer vereenigden zich met hen elementen die minder geïnteres seerd zijn bij vruchtdragenden arbeid. Zien- deroogen namen de excessen toe, in het bi zonder overvallen op individueele leden der Hitlerjeugd en van het „jonge volk", zoodat de minister van binnenlandsche zaken zich eenige weken geleden genoodzaakt heeft ge zien den leden der niet-nationaal socialisti sche jeugdorganisaties te verbieden unifor men te dragen en in de open lucht op te tre den, teneinde op die wijze preventief op te treden tegen de de veiligheid in gevaar bren gende samenscholingen. In de eerste plaats waren daarbij betrok ken leden van de Deutsche Jugend Kraft, een organisatie, welke zich in hoofdzaak met sport bezighield en er onder religieuse voor wendselen naar streefde der Hitlerjeugd af. breuk te doen. Om deze misstanden uit den weg fe ruimen heeft de minister van binnenlandsche zaken de organisatie Deutsche Jugendkraft, met al haar nevenorganisaties ontbonden en verbo den en tegelijkertijd hun vermogens in be slag genomen. Voorts werd ter uitbreiding van de vroe gere verordening den niet-nationaal socialis- tischen jeugdorganisaties en diegenen, die vertiouwd zijn met de opvoeding van de jeugd, verboden op eenige wijze in de open lucht op te treden, zoomede gymnastiek en sport in gesloten ruimten te beoefenen. Op 'deze wijze wordt de taak van deze or ganisaties beperkt tot het gebied der religie, der cultuur en der weldadigheid. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Katholieke eritiek op de ver ordening van Goering. In de katholieke kerk te Stralsund heeft Zondag j.1. de Jezuitenpater Krauss een ver ordening voorgelezen van den vicaris-gene raal te Berlijn, waarin op scherpe wijze eri tiek' wordt uitgoefend op de recente verorde ning van den Pruisischen premier Goering. De pater voegde hieraan nog eenige opmer kingen toe, waarbij hij vooral scherp stelling nam tegen de steriliseeringswet. Hij vér- klaarde, dat geen katholiek deze wet behoeft te erkennen en dat dit de onveranderlijke meening van de kerk is. In verband daarmede merkt de „Angriff op, dat het in dit geval gaat om een open lijken opstand van de betrokken kerkelijke persoonlijkheden tegen den staat. De verkla ring van pater Krauss, dat geen katholiek de steriliseeringswet behoeft te erkennen, staat lijnrecht tegenover de verklaringen van den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, die op ondubbelzinnige wijze eerst kortgeleden naar voren gebracht heeft, dat de wetten van den staat ook voor de katho lieken gelden. Daaruit moeten de conse quenties getrokken worden. DE RASSENSTRIJD IN DUITSCHLAND. Een interview met Streicher. Julius Streicher heeft een vertegenwoor diger van den „Angriff'' een interview toe gestaan, waarin hij o.m. te spreken kwam over het Joodsche vraagstuk in verband met de recente gebeurtenissen te Berlijn, Streicher verklaarde, dat hij de veront waardiging van oude nat.-soc. en strijders volledig kon begrijpen. Onbezonnenheden moeten echter vermeden worden. De groot ste discipline is het beste. Het Joodsche vraagstuk is zoo ernstig, dat alles moet worden nagelaten, wat tot verkeerde inter pretaties aanleiding kan geven. Nergens voelen de Joden zich zoo veilig als in Neurenberg, aangezien men daar heeft ingezien, dat het Joodsche vraagstuk een wereldprobleem is, dat nooit door ge- weldmaatregelen alleen kan worden opge lost. Te Neurenberg zijn de Joden scherp gescheiden van de Duitschers. Zij hebben daar hun eigen badinrichting en hun eigen café en zij zullen in de toekomst daar ook een eigen school hebben. In Berlijn staan de zaken echter anders, vooral daar hier veel buitenlandsche Joden vertoeven. Daarom moet gewaarschuwd worden voor onbezonnenheden. Allereerst moet bij de bevolking het bewustzijn gewekt worden van het aanwezig zijn van een Joodsch vraagstuk, opdat de wetten, die eenmaal moeten komen ook wortelen in het bewustzijn van het volk. Eerst wanneer ieder wed, dat het gaat om het behoud van het ras van het geheele Duitsche volk, is het terrein voorbereid voor verder ernstig werk. Noodgedwongen moeten dan binnen afzien- baren tijd de wetten komen, die het Joden dom binnen de perken houdt, waarbinnen het behoort. Gistermorgen tegen 4 uur is brand uitge broken in het bekende badhotel Gravensno- ved in de Deensche badplaats Hadersleben aan de Oostzee. Het vuur werd eerst ontdekt, toen reeds een groot deel van den eenen vleugel in lichterlaaie stond en niet meer te denken viel aan bestrijding van het vuur. De gasten slaagden er in zicJi in veiligheid te brengen, doch konden niets van hun have redden. Het geheele hotel brandde af. De oorzaak is waarschijnlijk kortsluiting ge weest. ui.. i ,'im in «-1 r i 83. Huilend krabbelde ze overeind en liep tastend met haar handen verder. Onderweg kwam ze een poes tegen. Die dacht: wat is dat voor een raar geval, wat sou er onder die emmer ■ittaa. Daar moet ik meer van weten. 84. Met een sprongetje zat poes boven op den emmer en liet zich door grootmoeder netjes meevoeren. Grootmoeder dacht natuurlijk: wat is die emmer opeens zwaar geworden, maar dat er een poes op zat, daar had ze geen erg op.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7